ЗАКОН ЗА ДЪРЖАВЕН И НАРОДЕН КОНТРОЛ
ЗАКОН ЗА ДЪРЖАВЕН И НАРОДЕН КОНТРОЛ
Обн. ДВ. бр.54 от 12 Юли 1974г., изм. ДВ. бр.64 от 10 Август 1976г., изм. ДВ. бр.32 от 22 Април 1977г., изм. ДВ. бр.57 от 21 Юли 1978г., изм. ДВ. бр.49 от 23 Юни 1981г., изм. ДВ. бр.27 от 4 Април 1986г., изм. ДВ. бр.10 от 2 Февруари 1990г., отм. ДВ. бр.94 от 23 Ноември 1990г.
Отменен със Закона за отмяна на Закона за държавен и народен контрол - ДВ, бр. 94 от 23 ноември 1990 г.
Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) Органите за държавен и народен контрол в Народна Република България образуват единна система, която съчетава в организацията и дейността си централизма и демократизма, държавното и общественото начало.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1976 г., бр. 49 от 1981 г., бр. 27 от 1986 г., бр. 10 от 1990 г.) Органите за държавен и народен контрол работят под ръководството на Народното събрание, Държавния съвет и Министерския съвет на Народна република България.
Чл. 2. (1) Контролът, упражняван от органите за държавен и народен контрол, обхваща дейността на министерствата, другите ведомства, изпълнителните комитети и специализираните органи на народните съвети, учрежденията, държавните стопански организации и кооперативните организации.
(2) Извън контрола по този закон е дейността на политическите партии, организационната, идейно-политическата, културно-просветната, научната и творческата дейност на обществените организации, правораздавателната дейност на съдебните и арбитражните органи и на особените юрисдикции, дейността на прокуратурата по упражняване на надзор за законност и определената от Държавния съвет специална дейност на Министерството на народната отбрана, Министерството на вътрешните работи и Министерството на външните работи.
Чл. 3. Държавните органи, организациите, длъжностните лица и гражданите са длъжни да оказват съдействие на органите за държавен и народен контрол при изпълнение на възложените им задачи.
Глава втора.
ОСНОВНИ ЗАДАЧИ НА ОРГАНИТЕ ЗА ДЪРЖАВЕН И НАРОДЕН КОНТРОЛ
Чл. 4. (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1990 г.) Органите за държавен и народен контрол съдействуват за изпълнение на актовете на Народното събрание, Държавния съвет и Министерския съвет, за развитие на социалистическата икономика, за осъществяване на социалната и културната политика за укрепване на държавната дисциплина и социалистическата законност и за усъвършенствуване работата на държавния апарат.
Чл. 5. Органите за държавен и народен контрол:
1. упражняват контрол за изпълнение на законите, на актовете на държавните органи и стопанските и обществените организации, на плановете за обществено-икономическото развитие на страната, за разкриване на резервите в народното стопанство, за повишаване обществената производителност на труда, за ефективно разходване на материалните и финансовите средства, за правилно използуване на трудовите ресурси, за повишаване качеството на продукцията и за опазване на природната среда;
2. съдействуват за внедряване на научна организация на производството, труда и управлението, за разгръщане на социалистическото съревнование и за въвличане на трудещите се в управлението на държавата и обществото;
3. водят борба против нарушенията на държавната дисциплина, проявите на бюрократизъм, ведомствения подход, безстопанствеността, разточителството, посегателствата върху социалистическата собственост и злоупотребата със служебното и общественото положение.
Чл. 6. (1) При осъществяване на своята дейност органите за държавен и народен контрол полагат грижи за предотвратяване на нарушенията, за разкриване на причините и условията за допускането им и вземат мерки за тяхното отстраняване.
(2) Те дават гласност на резултатите от извършените проверки чрез обществените организации, печата, радиото, телевизията и други средства.
Глава трета.
ОРГАНИ ЗА ДЪРЖАВЕН И НАРОДЕН КОНТРОЛ
Чл. 7. (1) Органи за държавен и народен контрол са:
1. Комитетът за държавен и народен контрол;
2. окръжните комитети за държавен и народен контрол;
3. градските комитети за държавен и народен контрол;
4. районните комитети за държавен и народен контрол;
5. селските общински комитети за държавен и народен контрол;
6. комисиите и групите за народен контрол.
(2) Градският комитет за държавен и народен контрол в София има права на окръжен.
Чл. 8. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1976 г., бр. 49 от 1981 г., бр. 27 от 1986 г.) Комитетът за държавен и народен контрол е висш специализиран държавно-обществен орган за общ контрол. Той работи под непосредственото ръководство на Министерския съвет и отчита дейността си пред него.
(Ал. 2 отм. - ДВ, бр. 27 от 1986 г.)
Чл. 9. (1) Комитетът за държавен и народен контрол се състои от председател, заместник-председатели и членове.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1976 г., бр. 49 от 1981 г., бр. 27 от 1986 г.) Председателят на Комитета за държавен и народен контрол се избира от Народното събрание. Заместник-председателите на комитета се назначават от Държавния съвет, а членовете му се утвърждават от Министерския съвет по предложение на председателя на Комитета за държавен и народен контрол.
Чл. 10. (1) Окръжните, градските, районните и селските общински комитети за държавен и народен контрол са специализирани държавно-обществени органи за общ контрол, изградени на териториален принцип. Те работят под непосредственото ръководство на по-горестоящите комитети за държавен и народен контрол и отчитат пред тях своята дейност.
(2) С решение на Комитета за държавен и народен контрол могат да се създават комитети за държавен и народен контрол и на производствен принцип.
Чл. 11. (1) Окръжните, градските, районните и селските общински комитети за държавен и народен контрол се състоят от председател, заместник-председател и членове.
(2) Щатните председатели и заместник-председатели се назначават от председателя на Комитета за държавен и народен контрол, а съставите на комитетите се утвърждават на сесия на съответните народни съвети.
Чл. 12. Окръжните, градските, районните и селските общински комитети за държавен и народен контрол информират за своята дейност народните съвети, които са утвърдили съставите им.
Чл. 13. (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1990 г.) Комисиите и групите за народен контрол са изборни обществени органи за контрол. Те работят под непосредственото ръководство на по-горестоящия комитет за държавен и народен контрол.
(2) Комисиите за народен контрол се изграждат в учреждения, стопански и обществени организации, войскови поделения, населени места и квартали.
(3) Групите за народен контрол се изграждат в по-малки обекти или за извършване на определена дейност.
Чл. 14. (1) Комисиите и групите за народен контрол се избират на общи събрания (конференции) на трудещите се за срок от две години. Те отчитат своята дейност пред колективите, които са ги избрали, и пред по-горестоящият комитет за държавен и народен контрол.
(2) Народните контрольори, които не са оправдали оказаното им доверие, могат да бъдат отзовани предсрочно.
(3) Избирането, отчитането и отзоваването стават по ред, установен от Комитета за държавен и народен контрол.
Чл. 15. (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1990 г.) Комитетът за държавен и народен контрол може да привежда структурата на органите за държавен и народен контрол в съответствие с измененията на административната структура.
Глава четвърта.
ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ОРГАНИТЕ ЗА ДЪРЖАВЕН И НАРОДЕН КОНТРОЛ
Чл. 16. (1) При изпълнение на възложените им задачи органите за държавен и народен контрол имат право:
1. да извършват проверки, да изискват документи, справки, отчети, сведения и обяснения от ръководители, служители, работници и други лица;
2. да изискват от научни и други учреждения и организации извършването на анализи и даването на заключения;
3. да привличат за участие в проверките нещатни сътрудници и специалисти, като им възлагат отделни проучвания, даване на заключения и мнения;
4. на свободен достъп в министерствата, другите ведомства, учрежденията и организациите, както и да присъствуват на заседания на техните ръководни органи.
(2) Когато е необходимо, лицата по т. 3 на предходната алинея се освобождават от основната им работа до 20 работни дни годишно със запазване на трудовото им възнаграждение. Освобождаването се съгласува със съответните ръководители.
Чл. 17. Комитетът за държавен и народен контрол:
1. упражнява цялостен контрол по този закон;
2. ръководи и организира дейността на всички органи за държавен и народен контрол;
3. упражнява контрол в министерствата и другите ведомства, подчинени непосредствено на Министерския съвет, както и в централните организации;
4. при условията на чл. 2, ал. 2 упражнява контрол в системата на Министерството на народната отбрана, Министерството на вътрешните работи и Министерството на външните работи;
5. насочва, координира и проверява дейността на органите за специализиран контрол, взема мерки за осигуряване на единство в контрола и за повишаване на неговата резултатност;
6. (изм. - ДВ, бр. 64 от 1976 г., бр. 49 от 1981 г., бр. 27 от 1986 г.) прави предложения за промени в законите пред Министерския съвет, а за другите нормативни актове - пред органите, които ги издават;
7. (изм. - ДВ, бр. 64 от 1976 г., бр. 49 от 1981 г., бр. 27 от 1986 г.) информира Министерския съвет за извършени проверки и прави предложения за подобряване работата на изпълнително-разпоредителните органи;
8. (изм. - ДВ, бр. 64 от 1976 г.) прави предложения пред Министерския съвет за отменяне на противозаконни или неправилни актове на министрите и ръководителите на други ведомства и на изпълнителните комитети на окръжните народни съвети, ако органът, издал акта, сам не го отмени в определен срок.
Чл. 18. Комитетите за държавен и народен контрол:
1. организират и извършват проверки в учрежденията и организациите на съответната територия независимо от тяхната подчиненост;
2. разглеждат резултатите от проверките и вземат решения в рамките на своята компетентност;
3. съдействуват за внедряване на положителния опит в работата на комитетите за държавен и народен контрол и на комисиите и групите за народен контрол и разработват мероприятия за усъвършенствуване на тяхната дейност.
Чл. 19. (1) Комитетите за държавен и народен контрол координират и проверяват дейността на съответствуващите им по степен органи за специализиран контрол.
(2) Те могат да провеждат с тези органи съвместни проверки, да ползуват техни документи и материали, да изискват планове и отчети и да им възлагат извършването на отделни проверки.
Чл. 20. Въз основа на резултатите от проверките комитетите за държавен и народен контрол съобразно своята степен и компетентност:
1. задължават ръководствата на съответните министерства и други ведомства, учреждения и организации и изпълнителните комитети на народните съвети да отстранят в определен срок допуснатите закононарушения;
2. правят предложения за премахване на други недостатъци в работата на ведомствата, учрежденията и организациите по предходната точка;
3. спират разпореждания и действия на органи и длъжностни лица, които могат да доведат до закононарушения или вреди за народното стопанство;
4. обявяват благодарност, награждават или предлагат за отличия и награди колективи и отделни лица за високи постижения в изпълнението на трудовите им задължения, за разкриване на резерви в народното стопанство, за предотвратяване на посегателства върху социалистическата собственост, разхищения и други нарушения по ред, определен от Комитета за държавен и народен контрол;
5. правят предупреждения или обявяват обществено порицание, предават материали за констатирани нарушения за обсъждане от обществени организации или за разглеждане от другарски съд;
6. (изм. - ДВ, бр. 27 от 1986 г.) налагат на виновните лица дисциплинарните наказания по чл. 188, ал. 1 от Кодекса на труда.
Чл. 21. (1) При спиране на разпорежданията и действията по чл. 20, т. 3 комитетите за държавен и народен контрол уведомяват незабавно по-горестоящия орган, овластен да отмени спряното разпореждане или действие.
(2) По-горестоящият орган се произнася не по-късно от един месец и уведомява за решението си съответния комитет за държавен и народен контрол.
Чл. 22. (1) Наказанията по чл. 20, т. 6 се налагат според тежестта на нарушенията за:
1. закононарушения и неспазване на държавната дисциплина;
2. неизпълнение на задължителни указания или несвоевременно разглеждане на предложения на контролните органи;
3. извършване на нарушения при разглеждане и решаване на жалби, сигнали и предложения.
(2) Наказанията се налагат в срок до шест месеца от откриване на нарушението, но не по-късно от пет години от извършването му.
Чл. 23. (1) Наказанията могат да се налагат независимо от това, дали лицето заема още длъжността, при изпълнението на която е извършило нарушението, или е преминало на друга работа.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 27 от 1986 г.) Лицата, на които е наложено наказание "уволнение", не могат да заемат за срок от една година длъжност с възнаграждение, по-високо или еднакво с това, което са получавали при налагане на наказанието.
Чл. 24. (1) (Изм. - ДВ, бр. 27 от 1986 г.) Наказанията се считат заличени след изтичане на една година от налагането им, а наказанието "уволнение" - след изтичане на две години.
(2) Наказанията могат да бъдат заличени по решение на комитета, наложил наказанието, и преди изтичане на сроковете по предходната алинея, по свой почин или по предложение на съответното ведомство, учреждение или организация, ако последиците от нарушението бъдат отстранени, но не по-рано от шест месеца от налагане на наказанието.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 27 от 1986 г.) Заличаването на наказанието "уволнение" не създава задължение за възстановяване на лицето на предишната му работа.
Чл. 25. (Изм. - ДВ, бр. 32 от 1977 г., бр. 57 от 1978 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 27 от 1986 г.) При констатиране на вреди, които дават основание за ограничена имуществена отговорност по чл. 206, ал. 1 от Кодекса на труда, комитетите за държавен и народен контрол налагат парични начети, а при данни за пълна имуществена отговорност съставят актове за начети или изискват от органите за финансов контрол да извършат ревизия.
(2) (Ал. 2 и 3 отм., предишна ал. 4 - ДВ, бр. 27 от 1986 г.) Материалите, които съдържат данни за престъпление, се изпращат на съответната прокуратура.
Чл. 26. (1) Наказанията по чл. 20, т. 6 и паричните начети се налагат с решения на комитетите за държавен и народен контрол след вземане на писмени обяснения от виновните лица или изслушването им на заседание на съответния комитет.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 27 от 1986 г.) Налагането на наказанията "преместване на по-ниско платена работа или понижаване в квалификационна степен", както и освобождаването от длъжност на лица, заемащи изборни длъжности, стават от органите, които са ги избрали, по предложение на комитета, извършил проверката.
(3) Наказанията на военнослужещи, както и на лица от офицерския, сержантския и редовия състав на Министерството на вътрешните работи и на Главното управление на Строителните войски се налагат от съответните началници по предложение на комитета, извършил проверката.
(4) Градските, районните и селските общински комитети за държавен и народен контрол налагат наказания или парични начети, ако са овластени за това с решение на Комитета за държавен и народен контрол.
Чл. 27. (1) (Ал. 1 отм., предишна ал. 2 - ДВ, бр. 10 от 1990 г.) При новооткрити обстоятелства комитетите за държавен и народен контрол могат да отменят или изменят решенията, с които са наложили наказания или парични начети.
(2) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 10 от 1990 г.) При фактически или правни грешки Комитетът за държавен и народен контрол може и по свой почин да отменя или изменя решения, с които са наложени наказания или парични начети.
(3) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 10 от 1990 г.) Решенията по ал. 1 и 2 могат да бъдат отменяни или изменяни до три години от влизането им в сила.
(Ал. 5 отм. - ДВ, бр. 10 от 1990 г.)
Чл. 27а. (Нов - ДВ, бр. 10 от 1990 г.) (1) Решенията на комитетите за държавен и народен контрол, с които се налагат наказания "забележка", "мъмрене" и "строго мъмрене", подлежат на обжалване пред по-горестоящия орган.
(2) Решенията на Комитета за държавен и народен контрол, с които се налагат наказания по чл. 188, т. 4 и 5 от Кодекса на труда, могат да се обжалват пред Върховния съд, а решенията на другите комитети за държавен и народен контрол - пред районния съд.
(3) Решенията на Комитета за държавен и народен контрол, с които се налагат парични начети, могат да се обжалват пред Върховния съд, а решенията на другите комитети за държавен и народен контрол - пред съответния съд по реда, установен от Гражданския процесуален кодекс.
Чл. 28. (Изм. - ДВ, бр. 27 от 1986 г.) Доколкото в този закон няма особени правила за дисциплинарните наказания по чл. 20, т. 6 и за ограничената и пълната имуществена отговорност по чл. 25 се прилага Кодексът на труда, а за съставянето на актове за начети - Законът за финансовия контрол.
Чл. 29. Правата по чл. 20, точки 1, 2 и 3 могат да бъдат възлагани на председателите и заместник-председателите на комитетите за държавен и народен контрол с решение на съответния комитет. Това решение подлежи на утвърждаване от Комитета за държавен и народен контрол.
Чл. 30. (1) Комисиите и групите за народен контрол осъществяват контрол в обектите и населените места, където са избрани, извършват самостоятелни проверки и участвуват в проверките на комитетите за държавен и народен контрол.
(2) Те извършват дейността си на обществени начала като привличат за сътрудничество производственици, специалисти и други граждани.
Чл. 31. (1) Въз основа на констатациите от проверките комисиите и групите за народен контрол правят предложения пред ръководствата на учрежденията и организациите за отстраняване на допуснатите нарушения. Ръководствата са длъжни да разгледат направените предложения не по-късно от един месец, да вземат необходимите мерки за отстраняване на нарушенията и да уведомят за тях комисиите и групите за народен контрол.
(2) Когато не се вземат мерки или взетите мерки са недостатъчни, или се установят нарушения, извършени от ръководни органи и длъжностни лица, комисиите и групите за народен контрол правят предложения пред съответния комитет за държавен и народен контрол за извършване на цялостна проверка или за търсене на отговорност от виновните лица.
Чл. 32. На народните контрольори и на нещатните сътрудници при комитетите за държавен и народен контрол не могат да се налагат дисциплинарни наказания, както и да се прекратяват трудовите им договори по искане на профсъюзно ръководство, докато изпълняват обществените си функции и до шест месеца след освобождаването им от тях, без съгласието на съответния комитет за държавен и народен контрол.
Глава пета.
ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ДЪРЖАВНИ ОРГАНИ И ОБЩЕСТВЕНИ ОРГАНИЗАЦИИ
Чл. 33. Комитетите за държавен и народен контрол могат да внасят въпроси за разглеждане от народните съвети и техните изпълнителни комитети и да извършват съвместни проверки с постоянните комисии на народните съвети.
Чл. 34. Комитетите за държавен и народен контрол работят в сътрудничество с органите на прокуратурата, организират съвместни проверки и други мероприятия по спазване на законите и предотвратяване на противообществените прояви.
Чл. 35. При изпълнение на своите задачи органите за държавен и народен контрол осъществяват взаимодействие с Отечествения фронт, Българските професионални съюзи, Димитровския комунистически младежки съюз, Комитета на българските жени и други обществени организации, подпомагат ги при осъществяване на контролната им дейност и привличат техни представители за сътрудничество.
Глава шеста.
АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 36. (1) Наказва се с глоба до 200 лв., който:
1. не даде в определения му срок сведения, справки, отчети и други документи или обяснения на орган за държавен и народен контрол;
2. възпрепятствува работата на народните контрольори или ги преследва по повод на тяхната дейност.
(2) Наказва се с глоба до 100 лв., който:
1. не окаже съдействие, поискано от орган за държавен и народен контрол при изпълнение на възложените му задачи;
2. не изпълни друго задължение, произтичащо от този закон или издаден въз основа на него нормативен акт.
Чл. 37. (1) Глобите се налагат с наказателни постановления, издавани от председателя на Комитета за държавен и народен контрол или от председателите на окръжните комитети за държавен и народен контрол въз основа на актове, съставени от длъжностни лица на комитетите за държавен и народен контрол или от народни контрольори.
(2) С решение на Комитета за държавен и народен контрол издаването на наказателни постановления може да се възложи и на председатели на градски и районни комитети за държавен и народен контрол.
(3) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления става по реда, определен от Закона за административните нарушения и наказания.
(4) Наказателните постановления, с които е наложена глоба в размер до 50 лв., не подлежат на обжалване.
Допълнителни разпоредби
§ 1. Под комитети за държавен и народен контрол се разбират комитетите за държавен и народен контрол от всички степени, включително и Комитетът за държавен и народен контрол.
Заключителни разпоредби
§ 2. За прилагането на закона Комитетът за държавен и народен контрол издава правилник.
§ 3. Този закон отменя Закона за държавния контрол (обн., ДВ, бр. 47 от 16. VI. 1964 г., изм. и доп., ДВ, бр. 101 от 27. ХII. 1966 г.)
§ 4. Изпълнението на закона се възлага на председателя на Комитета за държавен и народен контрол.
Заключителни разпоредби
КЪМ УКАЗА № 1153 ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ДЪРЖАВЕН И НАРОДЕН КОНТРОЛ
(ДВ, бр. 64 от 1976 г.)
§ 5. Навсякъде в закона наименованието "Комитет за държавен и народен контрол при Държавния съвет" се заменя с "Комитет за държавен и народен контрол".