Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 21 от 17.III

ИНСТРУКЦИЯ № 1 ЗА РЕДА И ДОКУМЕНТИТЕ, НЕОБХОДИМИ ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ ИЛИ РЕГИСТРИРАНЕ НА ЦЕНИТЕ

 

ИНСТРУКЦИЯ № 1 ЗА РЕДА И ДОКУМЕНТИТЕ, НЕОБХОДИМИ ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ ИЛИ РЕГИСТРИРАНЕ НА ЦЕНИТЕ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ИКОНОМИКАТА И ПЛАНИРАНЕТО

Обн. ДВ. бр.21 от 17 Март 1989г., отм. ДВ. бр.11 от 8 Февруари 1991г.

Чл. 1. (1) Предложенията за определяне на цените се представят от производителите или вносителите на стоки и услуги в държавните органи съгласно приложения № 1, 2, 3 и 4 към отменената Наредба за цените (ДВ, бр. 3 от 1988 г.).

(2) За стоките и услугите, цените на които се определят от Министерския съвет, предложенията за цени се внасят чрез Министерството на икономиката и планирането.


Чл. 2. Предложенията за регистриране на цени се представят от производителите или вносителите на стоки и услуги в компетентните държавни органи съгласно приложение № 1.


Чл. 3. (1) Предложенията за определяне на цени съдържат следните документи:

1. писмо (приложение № 2);

2. справка (приложение № 3 или № 4);

3. схема-калкулация (приложение № 5);

4. съгласувателен документ;

5. аналитична записка.

(2) Със съгласувателен документ потребителите, които поотделно или в съвкупност поръчват усвояването на изделия или договарят над 60 на сто от продукцията за закупуване от тях, изразяват своето становище по предложението за цена. Цените на стоките за населението се съгласуват със съответните търговски фирми. Цялостните изменения на цените на стоките за населението или на отделни стокови групи се съгласуват с Българските професионални съюзи и със съветите на потребителите. При съгласуването на цените:

1. производителите по искане на потребителите предоставят допълнителна информация за цените, качеството и техническото равнище на стоките и услугите, включително мостри, образци, резултати и протоколи от заседанията на експертните групи за оценка на качеството или от лабораторни изпитания и др.;

2. потребителите имат право да приемат, оспорват или отхвърлят аргументирано предложението за цена;

3. резултатите от съгласуването се документират чрез протокол, писмо, телекс и др.;

4. потребителите съобщават писмено становището си в срок от 10 работни дни от датата на получаването на предложението за съгласуване на цена. Когато те не отговорят в този срок или извършват плащане по предложената цена, тя се счита за съгласувана.

(3) В аналитичната записка в свободна форма се посочват и допълнителни данни, които не се съдържат в справките (приложения № 3, 4 или 5). Те могат да се отнасят за:

1. обема на производството за текущата и следващата година, когато цената се образува на база цена на аналог;

2. сферите и особеностите на потребление на изделията;

3. основанията за избора на представителен пазар и на аналозите и някои тенденции в изменението на цените на международните пазари през следващите години, които се доказват с методическата помощ на Министерството на външноикономическите връзки;

4. характера на ползуваната информация за образуване на цените и източниците, от които тя е набрана;

5. особеностите на цените и сделките по вноса и др.;

6. влиянието върху цените на международните пазари на краткосрочни конюнктурни фактори, дискриминационни мерки и др.;

7. мотивите за определяне на продажна цена, различна от образуваната, като например франкото, сервиза, гаранционните срокове, окомплектовката, разфасовката, обучението на кадри, срочността на доставката, начина на плащане и други допълнителни предимства, предлагани на потребителите;

8. необходимостта и аргументите за диференциране на цените по качества съобразно изискванията на стандартизационните документи;

9. съображенията на фирмите относно платежоспособното търсене, развитието на съотношението между търсенето и предлагането и възможностите за тяхното балансиране за стоки, чиито цени не е възможно да се образуват на базата на цените по износа им или на техните аналози;

10. факторите за развитие на продажната цена по години, каквито са динамиката на цените на международните пазари; фазите на жизнения цикъл на изделията; развитието на съотношенията между търсенето и предлагането, доказани чрез анализи, прогнози и др.;

11. наименованието на качествените показатели и тяхната величина, за които се отнасят цените по колони № 20 и 21 на справката (приложение № 3), и др.


Чл. 4. Документът, с който се доказва продажната цена на стоките от внос, чиито цени не се определят или регистрират от държавните органи по цените, е схемата калкулация (приложение № 5).


Чл. 5. (1) При определянето на цените съответният държавен орган може да връща предложенията за цени, когато не са комплектувани или разработени съгласно изискванията.

(2) Сроковете за определяне на цените започват да текат от датата на завеждането на предложението за тях в архива на компетентните органи по цените. Тези органи определят цените в десетдневен срок при условие, че документацията е пълна и разработена в съответствие с нормативните изисквания.

(3) Определянето на цената на съответната стока или услуга става със заповед на съответния държавен орган по цените съгласно приложение № 6. Заповедта се подписва от ръководителя на този орган или упълномощен от него заместник.


Чл. 6. (1) С регистрацията производителят или вносителят на стоки и услуги уведомява съответния държавен орган по цените, че е образувал дадена цена и ще продава по нея.

(2) Регистрацията се осъществява само с писмо (приложение № 7).

(3) Регистрацията на цените не е акт за одобряване на цените. Тя се счита за извършена с вписването на входящия номер, с който се завежда писмото (приложение № 7) в деловодството на компетентния държавен орган.

(4) Отговорността за правилното образуване на регистрираните цени носят фирмите, които ги представят на държавния орган.


Чл. 7. Документите, въз основа на които са образувани, определени или регистрирани цените, се обработват и запазват във фирмите по реда на Наредба № 896 за съхраняване на счетоводните документи (ДВ, бр. 54 от 1975 г.). Те се представят за ползуване при извършване на проверки, сравнителни анализи и др.


Чл. 8. Определените или регистрираните от държавните органи цени са пределни. В техните рамки могат да се договарят и прилагат по-ниски цени.


Чл. 9. (1) Равнището на определените или регистрираните цени своевременно се привежда в съответствие с настъпилите трайни промени в условията на образуването им.

(2) Измененията на цените се извършват по инициатива на фирмите стокопроизводители или потребители, държавни органи или обществени организации. Те се мотивират с обективна информация за причините, които ги налагат.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Тази инструкция се издава на основание чл. 58, ал. 2 от Правилника за прилагане на Указ № 56 за стопанската дейност (ДВ, бр. 15 от 1989 г.).


§ 2. Инструкцията е задължителна за всички български фирми, стокопроизводители и вносители, другите стопански организации и индивидуалните стокопроизводители.


Приложение № 1 към чл. 2


Номенклатура на стоките, услугите и на строителната продукция, чиито пределни (максимални) цени се регистрират от държавните органи по цените


I. В Министерството на икономиката и планирането:


1. Крайни изделия с производствено предназначение с единична цена над 100 лв.; междинна продукция от общ характер: електродвигатели, токоизправители, измервателни уреди, средства за автоматизация, полупроводници, електроматериали, градивни елементи, хидравлика и пневматика, помпи, кабели и проводници, сплави от цветни метали, лагери, промишлена арматура, редуктори, скрепителни изделия, инструменти, промишлени осветителни тела, вентилатори, транспортни ленти, тръбни и свързочни части и фолиа от пластмаси, маркучи, гуми - външни и вътрешни, амбалаж от всички видове материали; вторични суровини на добивната и преработващата промишленост.

2. Стоки и услуги за населението, аналогични на номенклатурата за определяне на цени от Министерския съвет и Министерството на икономиката и планирането, както и всички останали стоки за населението, невключени в списъците на изпълнителните комитети на народните съвети.

3. Луксозни (без оригинални стоки и уникати), деликатесни и маркови стоки.

4. Строителни и инертни материали, типизирани и стандартизирани елементи и конструкции (панели, ферми, колони, заготовки и др.).

5. Единица натурален показател на проучвателен, проектен и строителен продукт.


II. В министерствата, другите ведомства и асоциациите - специфични стоки и услуги, резервни части, основни ремонти и сервизно обслужване на техническите средства, произвеждани и извършвани в системата им, по номенклатура, съгласувана с Министерството на икономиката и планирането.


III. В изпълнителните комитети на областните и общинските народни съвети - крайни изделия с производствено предназначение и стоки и услуги за населението по списък, определен от Министерството на икономиката и планирането.


Приложение № 2 към чл. 3, ал. 1, т. 2



Фирма . . . . . . .  
Гр. . . . . . . . .  
Изх. №. . . . . . .  
  До
  . . . . . . . . . . . . . .
  (държавен орган по цените)
   

На основание чл. 58 от Правилника за прилагане на

Указ № 56 от 1989 г. за стопанската дейност приложено, из-
пращаме Ви предложение за определяне на продажна цена на .
. . . . . . . . . . произведена по . . . . . . . . . . . .
. (стандартизационен . . . . . . лв./бр., т., чф., м . . .
. . . . . . . . документ)
Предлаганата цена се отнася за следните условия на реали-
зация:

франко . . . . . . . .

опаковка . . . . . . .

други . . . . . . . .

 

Приложение: необходимите документи

1. . . . . . . . . . .

2. . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . .

Ръководител:

Длъжност . . . . . . . . . . . .

 
З а б е л е ж к а. При предложение за определяне на продажни
цени за повече стоки и услуги тези данни се оформят в табли-
чен вид или с ценници каталози.


Приложение № 3 към чл. 3, ал. 1, т. 2



Фирма . . . . . . . . . . . . .
Справка за образуване цената на . . . . . . . на база цените по износа
(изделие)
Шифър по ЕКП . . . . . . . . .
БДС (ОН, ТХ, ТУ) . . . . . . .
Показатели   Производство (бр., Цени по страни По- Се- Пе- Тър- Да- Про- Цена за
п по   и № т, кг, м.....) и направления ла- бе- чал- гов- нък даж- едини-
о години     на износа га- ст- ба, ска в/у на ца ре-
р     в т. ч. износ I напр. II напр. ща ой- лв. от- до- це- шаващ
е     I напр. II напр. (рубли) (долари) се но-   стъ- ба- на, или
д                             це- ст,   пка ве- лв. ос-
    о о С ... о ... ... с С ... с ... ... на, лв.   (над- на-   но-
    б б С ... б ... ... р С ... р ... ... лв.     цен- та   вен
    щ щ С ... щ ... ... е С ... е ... ...       ка), стой-   по-
    о о Р ... о ... ... д Р ... д ... ...       лв. ност   ка-
                  н     н             (ак-   за-
                  о     о             ци-   тел
                                      зи),   ... ...
                                      лв.   ... ...
а б 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
1. Предходна                                        
2. Текуща                                        
3. Следващи:                                        
  19 . . .                                        
  19 . . .                                        
  Съставил: Ръководител:


Указания към приложение № 3


1. В колона "б" данните в редове 1, 2 и 3 се отнасят за величините на икономическите показатели за минал, текущ и бъдещ период. Данните се попълват, както следва:

а) на р. 1 - отчетни данни за предходната година;

б) на р. 2 - фактически или планови (договорени) данни за текущата година;

в) на р. 3 - договорени или прогнозни данни за следващите години.

2. В колони № 4-13 се посочват данните за реализирани цени по износа франко наша граница, в т. ч. и по страни за текущата година. Когато такива липсват, посочват се цените за предшествуващата или договорените за следващата година.

3. В колони № 8 и 11 се попълват средни цени, съобразени с количествата, за съответното направление на износа.

4. В колона № 14 се посочва левовата равностойност на една от цените по износа, което се аргументира в аналитичната записка. Левовата равностойност се образува чрез утвърдените от Министерския съвет валутни коефициенти за ценообразуването съгласно чл. 2, ал. 1, т. 6 от ПМС № 2 за прилагане на Указ № 56 за стопанската дейност (ДВ, бр. 15 от 1989 г.).

5. В колона № 19 се посочва продажната цена като сума от колони № 14, 17 и 18 или с отклонение от тази сума, което фирмите мотивират в аналитичната записка.

6. В колони № 20 и 21 се посочва цената за единица качествен показател като частно между цената от колона № 19 и величината на решаващия или основен качествен показател.


Приложение № 4 към чл. 3, ал. 1, т. 2



Фирма . . . . . . . . . . . . .
Справка за образуване цената на . . . . . . на база цените на аналозите
(изделие)
Шифър по ЕКП . . . . . . . . .
БДС (ОН, ТХ, ТУ) . . . . . . .
Показатели Мярка Величина на Съотношение м/у Тегла Претеглени
по за качеството   показателите стойностите на на съотношения
ред и цените   на на анало- показателите пока- към
      изде- зите   зате- I II III
      лието     лите      
        I II III I II III   k.5x k.6x k.7x
                      k.8 k.8 k.8
а б в 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
А. Показатели за                        
  качеството                        
1.                          
2.                          
3.                          
4.                          
  . . . . . . .                        
Б. Сума % х х х х х х х 100      
В. Коефициент   х х х х х х х х      
  (индекс) на                        
  качеството                        
Г. Цени на ана- долари, х       х х х х х х х
  лозите                        
    рубли, х       х х х х х х х
    лева х       х х х х х х х
Д. Полагаща лева   х х х х х х х      
  се цена                        
Е. Себестойност лева   х х х х х х х х х х
Ж. Печалба лева   х х х х х х х х х х
З. Търговска лева   х х х х х х х х х х
  отстъпка                        
  (надценка)                        
И. Данък върху лева   х х х х х х х х х х
  добавената                        
  стойност                        
  (акциз)                        
К. Продажна лева   х х х х х х х х х х
  цена                        
Л. Цена за еди-                        
  ница основен                        
  или решаващ                        
  параметър                        
1. . . . . . .
лева/................................................
        х х х х х х х
2. . . . . . .
лева/................................................
        х х х х х х х
3. . . . . . .
лева/................................................
        х х х х х х х


Съставил: Ръководител:


Указания към приложение № 4


1. В колона "б", ред 1-4 се описват и подреждат по значимост показателите за качеството и техническото равнище на изделието и на аналозите, които към момента на образуване на цената трябва да бъдат обект на покупко-продажби, а цените им да се отнасят за обичайни търговски условия и обеми на реализация.

2. Местни аналози се използуват само в случаите, когато не е възможно цените да се установят на базата на цените на чуждестранни аналози. При това ползуваните местни аналози трябва да продължават да се търсят на пазара, да не са морално остарели и да не са включени в програмите за спиране от производство.

3. В колони № 5-7 се посочват изчислените съотношения между величините на показателите за качеството по ред "А" по следния начин:

а) в случаите, когато превишаването на величините на показателите води до нарастване на потребителната стойност и на цените на стоките, данните от колона № 1 се разделят на данните от колони № 2-4;

б) в случаите, когато повишаването на величините на показателите води до намаляване на потребителната стойност и цените на стоките, данните от колони № 2-4 се разделят на данните от колона № 1;

в) когато качествените показатели не могат да бъдат количествено измерени, се оценяват по метода на баловите оценки.

4. В колона № 8 се нанасят относителните тегла на отделните показатели за качеството на изделията, като се има предвид, че общата им сума е 100. Тези тегла се определят от експертни групи, назначени от фирмите производители, в които трябва да участвуват специалисти от фирмите потребители, представители на съветите на потребителите, на обществени организации и др.

5. Коефициентът (индексът) за качеството в ред "В" се получава, като сумите по ред "Б" в колони № 9-11 се разделят на 100. Неговата величина, както и значимостта (относителното тегло) на параметрите се съгласуват с Комитета по качеството само в случаите, когато се използуват чуждестранни аналози с качествени показатели, с каквито не е осъществявано сравнение на показателите за качество на българското изделие при утвърждаване на стандарта му. Когато такова съпоставяне е извършено, при образуването на цените се прилагат установените индекси на качеството във връзка с утвърждаването на стандартите на новите изделия. За нови типово допълващи стоки, за които има стандарт, се посочва индексът (коефициентът) за качество, който е доказан при утвърждаването или регистрирането на този стандарт.

6. В ред "Г", колони № 2-4 се посочват в съответната валута цените на аналозите (рубли или долари) или в лева за аналозите от местно производство.

7. Полагащите се цени по ред "Д" се записват в колони № 9-11 и се изчисляват, като цените по ред "Г", колони № 2-4 се привеждат в лева по утвърдените валутни коефициенти и се умножават по коефициента (индекса) за качество на ред "В", колони № 9-11. В колона № 1 на ред "Д" се посочва полагащата се цена, образувана с коефициент за качество, най-близък до единица.

8. В ред "К", колона № 1 се посочва продажната цена като сума по колона № 1 от ред "Д", "З" и "И" или с отклонение от тази сума, което фирмите мотивират в аналитичната записка.

9. В случаите, когато продажната цена се образува пряко по реда на чл. 57 от Правилника за прилагане на Указ № 56 за стопанската дейност, полагащата се цена е резултативна величина. Печалбата по ред "Ж" представлява разлика от ред "К" минус ред "И" минус ред "З" минус ред "Е".

10. В колони № 1-4, ред "Л" се записват цените за единица параметър, получени като:

а) в колона № 1 продажната цена се разделя на величината на параметрите за изделието, на което трябва да се установи цената;

б) в колони № 2-4 цените от ред "Г", колони № 2-4 се разделят на величината на параметрите на аналозите. Когато цените на аналозите са в чуждестранна валута, се използува левовата равностойност.


Приложение № 5 към чл. 3, ал. 1, т. 3



Вносител (ВТФ, ВТО, ВТП)
Адрес: . . . . . . . . .
 
Схема-калкулация за образуване цените
на внесените стоки
 
На . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ., шифър . . . . .,

(наименование на стоката)

код . . . . . ., за . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ,

(натурална единица)

от . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(страна износител)
  В чужда валута В
по Показатели във ва- в рубли ле-
ред   лута на или до- во-
    плаща- лари** ве
    нето*    
1. Външнотърговска      
  цена      
2. Транспортни раз-      
  ходи до наша гра-      
  ница      
3. Транспортни за-      
  страховки до наша      
  граница      
  4. . . . . . . .      
  . . . . . . . . .      
5. Цена франко наша      
  граница (т. 1 до 4      
  вкл.)      
6. Разходи на грани-      
  чен пункт х х  
7. Комисионна на ВТО      
  в % към ред 5 х х  
8. Мита в % към т. 5 х х  
9. Калкулативна це-      
  на на ВТФ (т. 5 +      
  т. 6 + т. 7 + т. 8) х х  
10. Данък върху до-      
  бавената стойност      
  (акцизи) х х  
11. Търговска от-      
  стъпка (надценка) х х  
12. Продажна цена х х  


* Превръщането на валутата на плащането в рубли или долари става по курса на БНБ към деня на заплащането на чуждестранния продавач.

** Превръщането на рублите и доларите в левове става по утвърдените от Министерския съвет валутни коефициенти.

Кантора № . . . . . . Съставил специалист: Главен директор:


Приложение № 6 към чл. 5, ал. 3



. . . . . . . . . . . . . . . .  
(държавен орган по цените)  
Гр. . . . . . . . . .  
Изх. № . . . . . . .  
  До
  . . . . . . . . . . . . . .
  (фирма)
  Гр. . . . . . . . . . . . .
   
З А П О В Е Д
 

На основание чл. 58 от Правилника за прилагане на

Указ № 56 за стопанската дейност определям:

продажна цена за . . . . . . . . . . . . . . . . . . .,

(стока, услуга)
произведена по . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(стандартизационен документ)
лв. за бр., т . . . . . . . м . . . . .
При продажбата да се спазват . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(ръководител) (подпис и печат)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(собствено, бащино и фамилно име)


Приложение № 7 към чл. 6, ал. 2



Фирма . . . . . . . .  
Гр. . . . . . . . . .  
Изх. № . . . . . . .  
  До
  . . . . . . . . . . . . . .
  (държавен орган по цените)
  Гр. . . . . . . . . . . . .
   

На основание чл. 58 от Правилника за прилагане на

Указ № 56 за стопанската дейност изпращаме Ви за регистри-
ране цена на . . . . . . . . . . произведена по . . . . .

(стока, услуга)

. . . . . . . . . . . . . . . - лв./бр., т. Цената услуга)
(стандартизационен документ)
е образувана по т. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(1, 2,. . . . на чл. 57 ППУСД)
и се отнася за следните условия:
франко . . . . . . . . .
опаковка . . . . . . . .
други . . . . . . . . .
 

Ръководител:

Длъжност . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(собствено, бащино и фамилно име)
 

З а б е л е ж к а. В случаите, когато се предлагат за

регистриране повече цени, горните данни се оформят в табличен
вид или с ценници каталози.
 
 
Писмо - отговор
 
. . . . . . . . . . . . . . . .
(държавен орган по цените)
Гр. . . . . . . . . . . . . . .
Изх. № . . . . . . . . . . . .
 
  До
  . . . . . . . . . . . . . .
  (фирма)
  Гр. . . . . . . . . . . . .
   

На ваш № . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Регистрирането на цената е осъществено с наш входящ

№ . . . . . . . . . . . . . . . .
 
 
 
* Длъжностното лице се определя от ръководителя на държавния
орган по цените.


Промени настройката на бисквитките