Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 207 от 1.IX

УКАЗ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА НАРОДНАТА ПРОСВЕТА

 

УКАЗ № 444 ОТ 29.08.1950 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА НАРОДНАТА ПРОСВЕТА

В сила от 01.09.1950 г.

Обн. ДВ. бр.207 от 1 Септември 1950г.

Загубил значение след отмяната на Закона за народната просвета - ДВ, бр. 86 от 18 октомври 1991 г.


§ 1. В чл. 2, алинея I, думите "а) общообразователните - основни, средни и полувисши" се заменят с думите "а) общообразователните - начални, основни и средни".

След алинея II се прибавя нова алинея III, със следния текст.

"Броят на всички видове и степени училища и учащи се в тях се установява с държавния народостопански план - план за народната просвета и култура."

Алинея III става алинея IV.

Към чл. 2 се прибавят следните забележки:

"Забележка I. Непълни средни училища не се откриват. Откриването на горните класове (VIII, IХ, Х и ХI) в средните училища може да става и постепенно, като всяка година се откриват по един или два класа.

Забележка II. Преминаването към новата система на общообразователните училища става постепенно с оглед на конкретните условия по места."


§ 2. В чл. 3 думите "в първоначалното училище и прогимназията" се заличават.


§ 3. Към чл. 12 се прибавя забележка със следния текст:

"Забележка. Учители назначени на служба непосредствено след като са завършили висшето си образование или след като са изслужили редовната си военна или редовната си трудова служба, независимо от това, по кое време през учебната година преди приключването на учебните занятия са встъпили в длъжност, получават заплата до 4 септември включително, ако се задължат да учителствуват и през идната учебна година. В противен случай те връщат получените през лятната ваканция заплати, заедно с 1 % месечна лихва."


§ 4. В чл. 15, алинея II, в шестия ред пред думата "реши" се поставя "не".

Към чл. 15 се прибавят нови алинеи III и IV със следния текст:

"Местните народни съвети се грижат за поддържането и ремонта на училищните сгради, както и за цялостното и пълно материално обзавеждане на всички видове и степени училища, подведомствени на Министерството на народната просвета.

Професионалните училища се снабдяват с машини, инструменти и материали за производствената практика централно от Министерството на народната просвета."


§ 5. Чл. 16 се изменя така:

"Стипендиите се отпускат:

а) на учащите се от професионалните училища, педагогическите училища и отдели, едногодишните педагогически курсове и учителските институти - от Министерството на народната просвета;

б) на учащите се от народните начални, основни и средни училища - от околийските народни съвети.

Сумите за стипендии по букви "а" и "б" се предвиждат ежегодно в бюджета на Министерството на народната просвета, а по буква "б" се разпределят от Министерството на народната просвета между околийските народни съвети.

Отпускането на стипендии става съгласно правилник, одобрен от министъра на народната просвета в съгласие с министъра на финансите."


§ 6. В чл. 21, алинея II, думите "със заповед на съответния министър, като се вземе мнението на началник-отдела, (отделение, служба) народна просвета при околийския, съответно приравнения градски народен съвет" се заменят с думите "от окръжния началник на отдел народна просвета, като се вземе мнението на околийските началници на отдели (отделения, служби) народна просвета в окръга".


§ 7. В чл. 22, буква "б", на края се прибавя "и сираци на загинали участници в трудови бригади".

Същото се прибавя на края и в букви "и" и "к", като в буква "к" думите "народните основни училища" се заменят с думите "народните начални и основни училища".

След буква "к" се прибавят нови букви:

"л) ударници, рационализатори и новатори, представени от съответните индустриални предприятия чрез ОРПС;

м) политемигранти от чужди държави, независимо от народността и гражданството."


§ 8. Чл. 24 се отменя.


§ 9. След чл. 25 се прибавя:

"Чл. 25а. При всеки окръжен отдел народна просвета се назначават необходимият брой инспектори за общообразователните и за професионалните училища, по физкултура и за предучилищното възпитание, а при всеки околийски отдел (отделение, служба) народна просвета - необходимият брой околийски училищни инспектори.

Назначението, преместването и уволнението на училищните инспектори се извършва от министъра на народната просвета по предложение на съответните окръжни народни съвети.

Училищните инспектори са органи на Министерството на народната просвета и на управите на съответните народни съвети и се ръководят и контролират непосредствено от началниците на отдели, отделения и служби народна просвета. Те инструктират и контролират всички видове и степени училища и учебно-възпитателни заведения, подведомствени на Министерството на народната просвета, а в педагогическо, методическо и идейно-възпитателно отношение училищата и учебно-възпитателните заведения и по други ведомства, без висшите учебни заведения, по правилник, одобрен от министъра на народната просвета."


§ 10. Навсякъде в закона думите "първоначално училище" и "първоначално" се заменят с думите "начално училище" и "начално", думите "прогимназия" и "прогимназиални" - с "основно училище" и "основно", думата "гимназия" - с думите "средно училище", думите "помощник-директор" - с "завеждащ учебната част (завуч)", думите "институти за подготовка на учителски кадри" - с думите "педагогическите училища и отдели, едногодишните педагогически курсове и учителските институти".

Във всички членове, в които се определя целта на съответното образование, думите "прогресивно-демократичен" се заменят с думата "социалистически".


§ 11. Глава II - Предучилищно възпитание се обособява в самостоятелен отдел А преди "Общо образование", като чл. чл. 33, 34, 35, 36, 37, 38 и 39 стават чл. чл. 26, 27, 28, 29, 30, 31 и 32, а последните приемат номерацията за предучилищното възпитание.


§ 12. Чл. 35 (нов чл. 28) се изменя така:

"Детските градини се откриват и издържат от народните съвети, държавните учреждения, предприятията и кооперациите. Откриването става след разрешение от околийския и градския, подчинен на съответния окръжен народен съвет, по доклад на съответния началник на отдел (отделение, служба) народна просвета, основан на разрешен от министъра на народната просвета щат за учителския персонал.

Детските градини се откриват и ръководят по правилник, одобрен от министъра на народната просвета."


§ 13. Чл. 36 (нов чл. 29) се изменя така:

"Учебно-възпитателната работа в детските градини се води от специално подготвени лица, завършили институт за детски учителки, педагогически училища и отдели за детски учителки, едногодишните педагогически курсове за детски учителки и от придобилите права на редовни детски учителки."


§ 14. В чл. 37 (нов чл. 30), алинея I, на края се прибавят думите "по норми, определени от Министерството на народната просвета в съгласие с министъра на финансите."

В алинея II думите "от обществено подпомагане" се заличават.


§ 15. Чл. 38 (нов чл. 31) се изменя така:

"За учителки в сезонни детски градини се назначават: а) лица, притежаващи ценз на редовни детски учителки; б) студентки по педагогия; в) завършилите специални курсове за учителки в летни детски градини; г) начални учителки и учителки в V до VII клас на общообразователните училища, и д) ученички от педагогическите училища и педагогическите отдели към средните училища."


§ 16. Чл. 39 (нов чл. 32) се изменя така:

"Полудневните детски градини се откриват при народните начални и основни училища, ако има най-малко 30 деца, които през следващата учебна година подлежат на задължително обучение.

Полудневната детска градина при началните и основни училища се намира в административно отношение под управлението на директора на училището. Детските градини към средните училища се ръководят от директора на средното училище.

Полудневната детска градина, която се намира в една сграда с целодневната детска градина, се ръководи от директора на последната.

Полудневните детски градини при началните, основните и средните училища се обслужват в здравно-хигиенно отношение от училищния лекар. Ако в селището няма училищен лекар, детската градина се обслужва от участъковия или градския лекар."


§ 17. След чл. 39 (нов чл. 32) се прибавят:

"Чл. 39а. (нов чл. 32а) При строеж на работнически жилища се строят и специални помещения за детски градини.

Сградите за детски градини се строят от народните съвети, предприятията, кооперациите и други, според това кой открива и издържа детската градина.

Чл. 39б (нов чл. 32б) Изработването на всякакви видове играчки и съоръжения за детските градини става по образци, одобрени от Министерството на народната просвета.

Контролът върху изработените детски играчки и съоръжения се упражнява от Министерството на народната просвета чрез специална комисия, учредена при последното, по правилник, одобрен от министъра на народната просвета.".


§ 18. Отдел А става отдел Б - ОБЩО ОБРАЗОВАНИЕ, в подотдел А - ОСНОВНИ УЧИЛИЩА, глави III, IV и V стават глави II, III и IV, като навсякъде думата "отделение" се заменя с думата "клас".


§ 19. Чл. 27 (нов чл. 34), алинея I, се изменя така:

"Основното образование се получава в основно училище със седем класа - от I до VII клас."


§ 20. В чл. 29 (нов чл. 36) думата "местния" се заменя с думата "общинския".


§ 21. В чл. 30 (нов чл. 37) думите "и горите" се заличават.


§ 22. Чл. 40 се изменя така:

"Обучението в началните училища трае четири години - от I до IV клас - и се води във всяка паралелка от отделен учител."


§ 23. Към чл. 42 се прибавя следната забележка:

"В отдалечените планински селища където броят на подлежащите на задължително учение деца е под законния минимум и не може да се открие училище, Министерството на народната просвета назначава пътуващи учители, чиято дейност се урежда с инструкция, одобрена от министъра на народната просвета."


§ 24. Чл. 43 се изменя така:

"Права на редовни начални учители имат:

а) заварените от тоя закон като редовни начални учители;

б) завършилите висше педагогическо образование;

в) завършилите институт за начални учители или едногодишен педагогически курс за начални учители;

г) завършилите педагогическо училище или педагогически отдел към средно училище за начални учители;

д) завършилите задочно институт за начални учители;

е) завършилите задочно едногодишен педагогически курс.

При липса на редовни начални учители могат да се назначават в началните училища до заместване с редовни начални: редовни учители в V до VII клас на общообразователни училища, както и лица, завършили средно общообразователно училище.

В турските начални училища могат да се назначават и кандидати с непълно средно образование, а при липса на такива, и кандидати със завършено основно образование, които владеят писмено турски език."


§ 25. След чл. 43 се прибавя нов чл. 43а със следния текст:

"Директорите на началните училища с повече от 10 паралелки се освобождават от задължителни часове."


§ 26. Чл. 44, алинея I се изменя така:

"Обучението в основните училища трае седем години - от I до VII клас."

В алинея II думите "първи клас" се заменят с "пети клас".


§ 27. В чл. 45, забележката, думите "Министърът на народната просвета" се заменят с думите "Управата на околийския и градския, подчинен на съответния окръжен народен съвет", а на края думите "и гранични" се заличават.


§ 28. В чл. 47, алинея I, думите "при 13 до 18 паралелки включително - 10 часа седмично и над 18 паралелки 6 часа седмично" се заменят с думите "при 13 до 15 паралелки включително - 8 часа седмично, а при повече от 15 паралелки се освобождават от задължителни часове".


§ 29. В чл. 48, алинея I, след буква "г" се прибавя буква "д" със следния текст:

"Завършилите задочно институт за учители в V до VII клас на общообразователните училища и завършилите институт за ръководители на организацията "Септемврийче".

След алинея II се прибавя нова алинея III със следния текст:

"В турски основни училища, при липса на кандидати с по-голям образователен ценз, могат да се назначават турци със завършено петокласно образование (IX клас), които владеят писмено турски език."


§ 30. В чл. 56 на края се прибавят думите "полувисши и висши учебни заведения".


§ 31. В чл. 58, алинея II, на края се прибавят думите "според характера на закъснялостта на учениците, обхванати в специални класове".


§ 32. В чл. 61 в първото изречение думите "и специално (музикално и художествено)" се заличават.


§ 33. В чл. 62 алинеи I и II се изменят така:

"Средното общо образование се получава в средни училища с времетраене на учението 11 години - от I до XI клас.

Обучението от I до VII клас е смесено за учащите се от двата пола, а от VIII до XI клас е отделно за момчета и момичета."

Алинея IV се заличава.


§ 34. В чл. 63, алинея III се заличава.


§ 35. В чл. 64, алинея I, думите "преподават задължително от 2 до 4 часа седмично" се заменят с думите "се освобождават от задължителни часове".

Прибавя се нова алинея IV със следния текст:

"При 30 и повече паралелки се назначават двама завеждащи учебната част (завучи) - единият за долния и среден курс на средното училище, а другият - за горния курс (VIII до XI клас)."


§ 36. Чл. 66 се изменя така:

"Курсът на учението в средните училища е единадесет години."


§ 37. Чл. 68, алинея I се изменя така:

"За ученици в горния курс на средното училище се приемат завършили основно образование."

Алинеи II и III се заличават.


§ 38. В чл. 69, първото изречение, думите "музикална гимназия, съответно I, II и III клас на художествената гимназия" се заличават.


§ 39. В чл. 70, алинея IV, след думите "за която се изисква средно образование" се поставят думите "с изключение на учителската".


§ 40. В чл. 71 се прибавя нова буква "в) - да е завършило задочния курс за учители в средни общообразователни училища".


§ 41. В чл. 72 алинея IV се заличава.


§ 42. В чл. 73 алинея III, след думите "по руски език" се прибавят думите "или по стенография", като в края на алинеята се прибавят думите "съответно ако са записали стенография при стажа".


§ 43. Отдели Б, В, Г, Д и Е стават съответно отдели В, Г, Д, Е и Ж.


§ 44. Чл. 76 се отменя.


§ 45. Чл. 77 се отменя.


§ 46. Чл. 86, алинея III се изменя така:

"С оглед на нуждата от изпълнителски, технически кадри, Министерският съвет определя по списък, представен от МНП, точно в кои практическо-промишлени училища учениците да се ползуват с безплатно жилище, храна, облекло, обувки и учебни помагала."

След алинея IV се прибавят алинеи V и VI със следния текст.

"Държавните предприятия, към които има открити фабрично-заводски училища и школи, са длъжни да осигурят производствено обучение на учениците, като отпускат помещение и набавят машини, инструменти и други помагала за обзавеждане.

Снабдяването на фабрично-заводските училища с постелочен и учебен инвентар, облекло и др. става по реда по който се снабдяват предприятията, като сумите се отпускат от съответното министерство."


§ 47. В чл. 88, алинея II, след думите "фабрично-заводски" се прибавя "и практическо-промишлени".


§ 48. В чл. 89, алинея II, думите "промишлено-техническото" се заменят с думите "фабрично-заводските и практическо-промишленото".

В алинея II буква "б" се изменя така:

"Успешно издържалите теоретически и практически изпит при училището придобиват права на квалифициран работник - изпълнител, ако имат законния практически стаж."


§ 49. Към чл. 91 се прибавя забележка със следния текст:

"Разпоредбите на чл. чл. 100 и 101 от тоя закон важат и за допълнителните промишлено-занаятчийски училища."


§ 50. Към чл. 92 се прибавят следните нови алинеи IV и V:

"Ръководителите на държавни, кооперативни и други предприятия са длъжни да освобождават учениците от предприятията един час по-рано от работа. Отсъствието на учениците от предприятието през деня, в който имат учебни занятия, се смята за служебен отпуск и дневното възнаграждение се заплаща изцяло от съответното предприятие, но не за повече от два дена през седмицата.

На ръководителите на държавни, кооперативни и други предприятия, които не се съобразяват с предходната алинея, се съставя акт от директора на училището и се наказват от председателя на околийския или градския, подчинен на съответния окръжен народен съвет, с глоба в размер на 5000 лв."


§ 51. В чл. 95, алинея I, думите "в кратък срок" се заменят с думите "в срок най-малко 6 месеца и тези, които са кратковременни, но периодически се повтарят".

В алинея II думите "от Министерството на труда и социалните грижи и други министерства" се заменят с думите "от съответните учреждения, предприятия и организации за задоволяване на собствените им нужди от кадри с разрешение на съответното министерство, под чието ведомство се намират", а на края думите "по програма, одобрена от Министерството на народната просвета" се заменят с думите "по учебен план и програми, одобрени от съответното министерство, под чието ведомство е учреждението, предприятието или организацията, която открива курса".

Алинея III се изменя така:

"За ръководители и лектори в професионалните курсове се назначават от учреждението, предприятието или организацията, при която се открива курсът, лица с право на свободна техническа практика."


§ 52. В чл. 101, алинея I, думите "преподават задължително от 2 до 4 часа седмично", се заменят с думите "се освобождават от задължителни часове".


§ 53. В чл. 105, след алинея I, се прибавя нова алинея II, със следния текст:

"При повече кандидати за началния клас приемането на ученици в професионалните училища става чрез състезание, според вида на училището, по предварително изработена програма."

Алинея II, става алинея III.

В забележката думите "ако са ударници или отличници" се преместват след думите "във вечерни професионални училища".


§ 54. В чл. 107, алинея III, на края се прибавя изречението: това важи само по отношение завършилите след 1950 година.


§ 55. Чл. 108 се изменя така:

"Подготовката на учителските кадри за училищата, подведомствени на Министерството на народната просвета, се извършва в:

а) педагогически училища и педагогически отдели към средните училища;

б) учителски институти.

Педагогическите училища и отдели са средни учебни заведения с двегодишен курс над IX клас. Те подготвят учителски кадри за детските градини и за началните училища.

Сега съществуващите институти за детски учителки и институти за първоначални учители се преустройват в едногодишни педагогически курсове, в които може да се следва и задочно.

Учението в педагогическите училища и отдели и в едногодишните педагогически курсове е безплатно."


§ 56. След чл. 108 се прибавя нов чл. 108а със следния текст:

"Учителските институти са полувисши учебни заведения с двегодишен курс над средното образование.

Те биват: а) институти за учители в V до VII клас на общообразователните училища; б) институти за учители в професионалните училища; в) институти за ръководители на организацията "Септемврийче".

За някои специалности, застъпени в професионалните училища, могат да се откриват и институти с едногодишен курс за лица с висше професионално образование, които желаят да станат редовни учители в професионални училища.

Учението в учителските институти е безплатно.

Следването в институтите за учители в професионални училища се смята за стаж и курсистите получават през време на следването си заплата като стажанти. Завършилите с успех се задължават да учителствуват на посочено от Министерството на народната просвета място най-малко три учебни години.

Завършилите кадрови учебни заведения, подведомствени на Министерството на народната просвета, се разпределят по план, изработен съвместно с Държавната планова комисия.

Завършилите кадрови учебни заведения за учители в общообразователни и професионални училища придобиват права на редовни учители."


§ 57. Чл. 109 се изменя така:

"За подготовката на редовни начални учители за началните училища за инородци се откриват съответни педагогически училища с времетраене на учението, определено от министъра на народната просвета, с образцово начално училище и общежитие със стол. Завършилите такива педагогически училища имат права на завършено средно образование."


§ 58. Чл. 111, алинея I се изменя така:

"При всяко педагогическо училище, педагогически отдел към средно училище, едногодишен педагогически курс и учителски институт се откриват от Министерството на народната просвета необходимият брой образцови училища и детски градини, които се издържат от съответните народни съвети."


§ 59. Чл. 112, алинея III се изменя така:

"Директорът се освобождава от преподаване на задължителните теоретични предмети, като му се увеличават часовете за хоспитиране и практика до 4 часа седмично."

След алинея III се прибавя нова алинея IV със следния текст:

"Образцовото училище към педагогическото училище и отдел, към едногодишния педагогически курс и учителския институт се ръководи от директор - образцов учител, който е помощник на съответния директор."


§ 60. Чл. 114 се изменя така:

"За педагогическите училища и отдели, едногодишните педагогически курсове и учителските институти се изработват съответни правилници, одобрени от министъра на народната просвета."


§ 61. В чл. 116, алинея I, след думата "курсистите" се прибавят думите "в учителските институти".

След алинея II се прибавя нова алинея III със следния текст:

"Завършването на педагогическите училища и на педагогическите отдели към средните училища става със зрелостен теоретически и практически изпит, който се полага по правилник и програма, одобрени от министъра на народната просвета. Издържалите зрелостния изпит придобиват права на редовни детски учителки, съответно редовни учители в началните училища."

Алинея IV става алинея V и се изменя така:

"Завършилите института за ръководители на Димитровската организация "Септемврийче" придобиват права на редовни ръководители на Димитровската организация "Септемврийче" и на редовни прогимназиални учители по първа група предмети."

Алинеи V, VI, VII и VIII стават съответно VI, VII, VIII и IX.


§ 62. В чл. 117, ал. I, думите "основни учители" се заменят с думите "учители в V до VII клас на общообразователните училища".

В ал. II думите "в институтите за детски учителки" се заменят с думите "в едногодишните педагогически курсове за детски учителки и в педагогическите училища и отдели за детски учителки".

В забележка I думите "институт за детски учителки" се заменят с думите "едногодишен педагогически курс за детски учителки и за всяко педагогическо училище и отдел за детски учителки", а думите "в института" се заличават.


§ 63. В чл. 118, алинея I, думите "в институтите за основни учители" се заменят с думите "в педагогическите училища и отдели за начални учители, в едногодишните педагогически курсове за учители в началните училища и в институтите за учители в V до VII клас на общообразователните училища".


§ 64. В чл. 120 след думите "организацията "Септемврийче" се прибавят думите "родителските комитети".


§ 65. В чл. 121, алинея II, след думите "главните инспектори" се прибавят думите "и служителите от отдела за извънучебно възпитание".


§ 66. В чл. 122, алинея I, думите "Върховния съвет на "Септемврийче" и" се заличават.

След алинея II се прибавя нова алинея III със следния текст:

"По щат, одобрен от Министерството на народната просвета в съгласие с Министерството на финансите, народните съвети са длъжни да предвиждат в бюджетите си необходимите суми за заплати и възнаграждения на ръководителите и лекторите в домовете на "Септемврийче".

Алинея III става алинея IV, а след нея се прибавя нова алинея V със следния текст:

"Министерството на народната просвета ръководи цялостната работа по организацията и ръководството на лагерите за септемврийчета и средношколци. Същото планира, строи и обзавежда лагерите централно или чрез свои подведомствени органи".


§ 67. В чл. 123 думите "на министъра на народната просвета" се заменят с думите "на председателя на управата на окръжния народен съвет".


§ 68. В чл. 124 думите "преди приключване на учебните занятия" се заличават, а на края се прибавят думите "и се лишават от правото да преподават частни уроци".

Прибавя се нова алинея II със следния текст:

"Същото се отнася и до командированите или преместените учители, които без уважителни причини в законния срок не заемат новите си места".


§ 69. В чл. 126 думите "на околийския, съответно приравнения градски", се заменят с думите "на окръжния".


§ 70. В чл. 127 думите "организационно инспекционния отдел" се заменят с думите "отдел управи на народните съвети".


§ 71. След чл. 129 се прибавя нов чл. 129а със следния текст:

"До окончателното ликвидиране на прогимназиите и гимназиите в съществуващата образователна система, същите запазват досегашните си имена, но обучението в тях се води по програмите на пълното средно училище.

Досегашните непълни гимназии (с IV и V клас или с IV, V и VI клас) в петгодишен срок от влизането в сила на този указ се превръщат в средни или основни общообразователни училища от новия тип".


§ 72. В чл. 131, алинея III, след думите "прослужили в прогимназия най-малко 10 години" се прибавят думите "като редовни или нередовни".

В алинея V след думите "най-малко 10 години" се прибавят "включително и стажа, независимо от това дали е платен".

След алинея V се прибавя нова алинея VI със следния текст:

"Заварените нередовни учители по новите езици в гимназия, прослужили в средно училище най-малко 12 години, стават редовни учители по новите езици в гимназия по решение на министъра на народната просвета".

Алинея VI става алинея VII, като след думите "най-малко 5 години" се прибавя "включително и стажа, независимо от това дали е платен".

Прибавят се нови алинеи VIII и IX със следния текст:

"Майстори-специалисти без завършено средно техническо образование, издържали държавен изпит за учителска правоспособност, стават редовни учители по промишленост.

Учителите-практиканти в училищата за деца с телесни или душевни недостатъци, прослужили до 1 октомври 1950 година най-малко 3 учебни години в такива училища и водили поне една учебна година клас или отделение, стават учители-специалисти в тези училища по решение на министъра на народната просвета".

В забележката думите "по алинеи II, III, IV, V и VI на чл. 131" се заличават.

Прибавя се нова забележка II със следния текст:

"Прослуженото време по чл. 131 се пресмята по учебни години, като една учебна година се признава, ако е прослужено през нея най-малко 6 месеца".


§ 73. В чл. 133, алинея II, след думите "в съответно първоначално училище" се прибавя "или прогимназия".

В алинея III след думите "в съответна народна прогимназия" се прибавя "или първоначално училище".

В алинея IV след думите "в съответни народни първоначални училища" се прибавя "или прогимназии".

Прибавят се нови алинеи VI и VII със следния текст:

"Учители инородци със средно образование, както и тези, завършили средния отдел на Нювваб, с най-малко три години учителска практика, независимо от това дали са учителствували в съответно първоначално училище или в съответна прогимназия за инородци, в Нювваб или в Медресе до влизането в сила на този указ, придобиват права на редовни начални учители в съответни начални училища за инородци.

Тези, които имат учителска практика най-малко 5 години, независимо от това дали са учителствували в съответно първоначално училище или в съответна прогимназия за иноридци, в Нювваб или в Медресе, придобиват права на редовни начални или редовни прогимназиални учители в начални училища или прогимназии за инородци, в зависимост от това дали повечето от прослужените им години са в начално училище или в прогимназия за инородци."

Прибавя се следната забележка:

"Забележка II към чл. 131 важи и за чл. 133."


§ 74. В чл. 142 думите "с правилник, издаден от министъра на народната просвета, одобрен от Министерския съвет" се заменят с думите "с правилници, одобрени от министъра на народната просвета".

Прибавя се нова ал. II със следния текст:

"Само правилници, които засягат и други ведомства или уреждат важни и принципни въпроси от особено значение за общата държавна просветна политика, се одобряват от Министерския съвет по предложение на министъра на народната просвета, а правилници които засягат приходите и разходите на бюджета, се утвърждават в съгласие с министъра на финансите.".


Настоящия указ влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".


Изпълнението на настоящия указ се възлага на министъра на народната просвета.


Промени настройката на бисквитките