ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ДОБАВЕНАТА СТОЙНОСТ
ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ДОБАВЕНАТА СТОЙНОСТ
Обн. ДВ. бр.111 от 26 Ноември 1997г.
§ 1. В чл. 2 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1 и в нея текстът след думата "услуги" се заличава.
2. Създава се ал. 2:
"(2) Не е сделка по смисъла на този закон:
1. учредяването на залог или ипотека;
2. извършването от държавни и общински органи на действия, за които са установени такси по Закона за държавните такси и по Закона за местните данъци и такси, както и действия, осъществени в рамките на определените им функции, които не се извършват от търговец;
3. предоставянето от работодател на работници и служители на стоки и услуги по глава четиринадесета от Кодекса на труда по цени по-ниски или равни на фактическите разходи;
4. безвъзмездното разпореждане с дълготрайни активи, включени в капитала на регистрирани по този закон юридически лица, чийто едноличен собственик е държавата или общините, по установения за това ред;
5. разпореждането от държавен или общински орган с отнети от него в полза на държавата стоки;
6. продажбата на таксови марки."
§ 2. Член 3 се изменя така:
"Чл. 3. Този закон се прилага за всички сделки, извършвани по занятие и с цел приход в рамките на независима икономическа дейност, включително търговските сделки по смисъла на чл. 286 от Търговския закон и сделките, осъществявани от лица със свободни професии, чието място на изпълнение е на територията на страната, когато се извършват от:
1. юридически или физически лица;
2. държавни или местни органи;
3. клонове на чуждестранни лица, както и клонове на дружества, които не са юридически лица, но са търговци по националното си законодателство."
§ 3. В чл. 4 се правят следните изменения:
1. В ал. 2 се правят следните изменения:
а) в т. 4 след думите "при наемане на стока" се добавя "с изключение на транспортно средство" и думите "с изключение на наема на транспортни средства" се заличават;
б) в т. 5, буква "в" думите "консултантско бюро" се заменят с "юридическо лице - консултант".
2. В ал. 3 думите "своята стопанска дейност" се заменят със "сделки по смисъла на чл. 3".
§ 4. В чл. 5 се правят следните допълнения:
1. В ал. 2 след думите "е за периодично" се добавя "или непрекъснато".
2. В ал. 3 след думите "фактура не се издава" се добавя "или не е издадена" и се създава изречение второ:
"За плащане се счита и всяка авансово получена сума, пряко свързана със сделката."
§ 5. В чл. 6 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Стойността на сделката за целите на този закон е сумата, дължима на изпълнителя от получателя по сделката или от трето лице, определена в левове, без данъка по този закон, и включваща и:
1. всички данъци или такси, в това число акцизи, когато такива са дължими за сделката, и
2. всички получени от изпълнителя субсидии и финансирания, свързани със сделката, и
3. всички получени от изпълнителя лихви и неустойки по сделката."
2. Алинея 7 се изменя така:
"(7) Когато се прехвърля собственост върху сграда или част от сграда или транспортно средство, данъкът се начислява върху по-високата между определената от страните и: за транспортните средства - застрахователната им стойност, а за сградата или частите от нея - данъчната основа, определена съгласно Закона за местните данъци и такси."
3. Създават се ал. 8 и 9:
"(8) Стойността на сделката по чл. 33, ал. 1 е равна на размера на възнаграждението за получената от местното лице услуга.
(9) Когато стоката е обратно изкупена от първоначалния прехвърлител и той я прехвърли на трето нерегистрирано лице, облагаемата стойност е реализираната между покупната и продажната стойност по последните две сделки."
§ 6. В чл. 7 след думите "всички сделки" се добавя "по чл. 3".
§ 7. В чл. 8 се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 1 думите "континенталния шелф и изключителната икономическа зона" се заменят с "както и снабдяването с горива, храни и напитки на чуждестранни плавателни съдове и въздухоплавателни средства".
2. Точка 2 се отменя.
3. В т. 3 накрая се добавя "когато се извършва от лицето, на чисто име е учреден временният внос;".
4. Точка 4 се отменя.
5. В т. 5 накрая се добавя "както и превозът от място извън страната до място на територията на страната".
§ 8. В чл. 9, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 1 думите "с изключение на правото на строеж;" се заличават.
2. Точка 4 се изменя така:
"4. отдавано под наем на земя, както и огради или части от тях за жилища;".
3. Точка 9 се изменя така:
"9. прехвърлянето на предприятие като цяло по чл. 15 от Търговския закон, както и сделките, извършвани по реда на Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия, с изключение на тези по §10 от преходните и заключителните разпоредби на същия закон;".
4. В т. 11 думите "циркови спектакли" се заменят с "циркови и музикални спектакли и концерти и спортни състезания", а накрая се добавя "с изключение на продажбата на входни билети за барове, вариетета и еротични спектакли".
5. В т. 12 думата "собствена" се заличава и след думата "земя" се поставя запетая и се добавя "собственост".
6. Създават се т. 15, 16 и 17:
"15. внасянето на непарична вноска в капитала на търговско дружество или внасянето на дял или встъпителна непарична вноска в кооперация;
16. дарението, извършено в полза на учебни и здравни заведения, които не разпределят печалба; на научни, културни, просветни, социални и други организации на бюджетна издръжка; на Съюза на слепите, на Съюза на глухите, на Съюза на инвалидите; за подпомагане на пострадали от природни бедствия или тежки производствени аварии; на Българския Червен кръст; за националната сигурност и отбраната; за подпомагане на социално слаби, инвалиди, деца с увредено здраве или без родители, както и на домове за тях; на домове за стари хора; на държавата и общините;
17. предоставяне на пощенски услуги по приемане и доставка на писмовни пратки от държавни обществени оператори."
§ 9. В чл. 10 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:
а) в т. 1 думата "кредит" се заменя с "паричен заем (кредит)".
б) точка 5 се изменя така:
"5. сделки с дружествени дялове и ценни книжа, но без управление и отговорно пазене;"
в) точка 6 се отменя;
г) създава се т. 8:
"8. поемането или встъпването в дълг, както и прехвърлянето на вземане, в случай, че вземането или дългът са парични."
2. Алинея 2 се отменя.
§ 10. В чл. 11, ал. 1 се правят следните допълнения:
1. В т. 2 след думите "висши училища" се поставя запетая и се добавя "учредени съгласно предвидения в Закона за висшето образование ред".
2. В т. 3 накрая се добавя "когато се извършват от институциите по т. 1 и 2".
§ 11. Създава се чл. 12б:
"Чл. 12б. (1) Когато в закон или в друг нормативен акт е предвидено задължение за изпълнителя на сделка за износ по чл. 8 или на освободена сделка по чл. 9 или по §14 от преходните и заключителните разпоредби да притежава лицензи или друг документ, легализиращ правото му да извършва свързаната със сделката дейност, и лицето няма такъв документ, изпълнената от него сделка се третира като облагаема и за нея не възниква правото на приспадане на данъчен кредит по смисъла на чл. 24 и 25.
(2) Дейностите по ал. 1 се определят в приложение към правилника за прилагане на закона."
§ 12. В чл. 13 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 накрая се добавя "по Закона за данъчното производство.".
2. В ал. 3 думите "през последните" се заменят със "за период не по-дълъг от".
3. Създава се ал. 4:
"(4) При определяне на облагаемия оборот се изхожда от данъчния режим на сделките към датата, на която те са изпълнени."
§ 13. В чл. 14, т. 1, в края на изречението след думата "освободени" се поставя запетая и думата "сделки" се заменя с "на стойност повече от 50 млн. лв.".
§ 14. В чл. 15 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите "данъчната служба по седалището или местоживеенето на лицето" се заменят със "съответната данъчна служба, определена съгласно чл. 7, ал. 2 от Закона за данъчната администрация".
2. В ал. 3 думите "регистрираното лице удостоверение" се заменят с "лицето удостоверение за регистрация по този закон в 14-дневен срок от подавано на заявлението по ал. 1".
3. Създава се ал. 4:
"(4) Регистрацията се счита за извършена на датата на връчване на удостоверението по ал. 3."
§ 15. В чл. 16 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Регистрирано лице, за което е открита съдебна процедура по прекратяване - за юридическите лица, или заличаване - за физическите лица - еднолични търговци, е длъжно в 14-дневен срок от откриване на тази процедура да подаде формуляр за прекратяване на регистрацията си по този закон."
2. В ал. 2 думите "по реда на чл. 13, ал. 2" се заличават, думата "извършвало" се заменя с "извършило" и накрая се поставя запетая и се добавя "на стойност над 50 млн. лв.".
3. Създават се ал. 5, 6 и 7:
"(5) Регистрирано лице по чл. 14, т. 1, чийто облагаем оборот за 12 последователни месеца е под 75 млн. лв. и има за същия период извършени сделки за износ, които не са освободени, на стойност под 50 млн. лв., е длъжно да уведоми в 14-дневен срок данъчната служба и да подаде формуляр за прекратяване на регистрацията си.
(6) Регистрирано лице, за което е открито производство по несъстоятелност по реда на част четвърта от Търговския закон, е длъжно да подаде в данъчната служба формуляр за прекратяване на регистрацията си в 14-дневен срок от датата на постановяване на съдебното решение за откриване на производството. Ако лицето или неговите органи за управление са лишени от правото да управляват с решение на съда по чл. 635, ал. 2 от Търговския закон, подаването на формуляр за прекратяване на регистрацията е задължение на назначения от съда временен синдик.
(7) Когато данъчен орган установи, че регистрирано лице не е изпълнило задълженията си по ал. 1, 2, 3, 4, 5 и 6, той прекратява по своя инициатива регистрацията му по този закон по реда на чл. 17, ал. 2."
§ 16. Член 17 се изменя така:
"Чл. 17. (1) Регистрацията се счита за прекратена на датата на подавано на формуляра за прекратяване на регистрацията. На същата дата лицето е длъжно да върне удостоверението за регистрация по този закон и да подаде справка за издадените от него данъчни фактури през последния данъчен период.
(2) При определяне на данъка се приема, че към деня на прекратяване на регистрацията лицето реализира облагаем оборот и начислява данък върху пазарната цена на всички налични активи по смисъла на Закона за счетоводството, произведени, закупени или придобити по друг начин, които биха били облагаеми, ако са предмет на сделка, с изключение на тези активи, за които е приложима разпоредбата на чл. 35.
(3) Към формуляра за прекратяване на регистрацията по ал. 1 се прилага справка-декларация за последния данъчен период и справка за всички налични активи към датата на подаване на формуляра за прекратяване на регистрацията, в която се посочва и дължимият данък по ал. 2.
(4) Начисленият данък по ал. 2 и подлежащият на внасяне данък по справката-декларация за последния данъчен период се внасят в републиканския бюджет в 14-дневен срок от датата на прекратяване на регистрацията.
(5) В случаите по чл. 16, ал. 7 за дата на прекратяване на регистрацията се приема датата, на която е връчен актът за констатации."
§ 17. В чл. 17а се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1, като в т. 2 след думите "съответно дружества" се добавя "има право и", думите "14-дневен" се заменят с "едномесечен" и се създава т. 3:
"3. при преобразуване на търговското дружество от един вид в друг."
2. Създават се ал. 2 и 3:
"(2) Разпоредбите на ал. 1 се прилагат и при преустройството на юридически лица по Закона за кооперациите.
(3) При прекратяване на регистрацията по реда на ал. 1 и 2 задължително се подава справка-декларация за последния данъчен период."
§ 18. Създава се чл. 17б:
"Чл. 17б. (1) Служебно се прекратява регистрацията по този закон на лицата, издали данъчна фактура и не подали справки-декларации и не внесли данък за два последователни данъчни периода, и не приели кореспонденция на заявения от тях в данъчната служба адрес.
(2) Създава се Публичен регистър, в които се вписват лицата по ал. 1 и лицата, издали данъчна фактура, без да са били регистрирани по този закон.
(3) Редът за създаване, вписване на обстоятелства и получаване на информация от регистъра, както и правата и задълженията на данъчните органи по прилагането разпоредбите на този член се определят с наредба, издадена от министъра на финансите."
§ 19. В чл. 19, ал. 3 накрая думите "и такси" се заменят с "такси и акциз, когато последният е дължим.".
§ 20. В чл. 20 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 накрая точката се заменя със запетая и се добавя "както и при извършването на сделки с място на изпълнение извън територията на страната".
2. В ал. 7 думите "на държавния бюджет след изтичане на" се заменят със "за".
§ 21. В чл. 22 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова ал. 2:
"(2) Вносителят на стоки внася начисления от митническите органи данък, както следва:
1. в републиканския бюджет, по сметка на съответната данъчна служба, когато е регистрирано по закона лице;
2. в републиканския бюджет, по сметка на съответната данъчна служба, в която би се извършила регистрация по този закон, когато е нерегистрирано по закона юридическо лице или нерегистриран по закона едноличен търговец;
3. в републиканския бюджет, по сметка на съответната данъчна служба, на чиято територия е постоянното му местоживеене или в касата на митническото учреждение, когато е нерегистрирано по закона физическо лице, което не е едноличен търговец.".
2. Досегашната ал. 2 става ал. 3 и в нея думите "данъка в държавния бюджет" се заменят със "събрания от тях данък в републиканския бюджет, по сметка на съответната данъчна служба, на чиято територия се намира митническото учреждение".
§ 22. В чл. 23 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1 и в нея думата "начислява" се заменя с "дължи".
а) точка 2 се отменя.
б) точка 3 се изменя така:
"3. вносът е освободен изрично със закон от данък върху добавената стойност;"
2. Създава се ал. 2:
"(2) Когато стоката е предмет на временен внос, транзит или реекспорт, данъкът се начислява от митническите органи и се обезпечава с паричен депозит или с гаранция в пълния му размер по сметка на митническото учреждение, което осъществява контрола върху съответния митнически режим."
§ 23. В чл. 24 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинеи 1 и 2 се изменят така:
"(1) Данъчен кредит е сумата от начислен данък върху добавената стойност на регистрираното лице за получена от него стока или услуга по облагаема сделка или за осъществен от него внос.
(2) Правото на приспадане на данъчен кредит е налице, когато са изпълнени следните условия:
1. лицето, на което е начислен данък, е регистрирано по този закон към датата на издавано на данъчната фактура, данъчното дебитно известие или единния административен документ;
2. данъкът по облагаемата сделка е начислен от регистрирано по този закон лице към датата на нейното изпълнение или от митническите органи - при вноса на стоки;
3. сделката, по която е начислен данъкът, е облагаема към датата на изпълнение и за нея не е приложим чл. 35;
4. начисленият и дължим за осъществения внос данък е внесен в републиканския бюджет по съответната сметка, посочена в чл. 22, ал. 2;
5. получената от внос стока или по облагаема сделка стока или услуга е използвана, използва се или ще бъде използвана за извършване на облагаеми сделки; на сделки за износ, които не са освободени, или на сделки с благородни метали, по които получател е Българската народна банка;
6. получателят притежава данъчна фактура, данъчно дебитно известие, отговарящи на условията по чл. 37, ал. 4, съответно по чл. 39, или единен административен документ и те са отразени в неговото счетоводство."
2. В ал. 3 се правят следните изменения и допълнения:
а) думата "Данъчен" се заменя с "Правото на приспадане на данъчен";
б) в т. 2 думите "леки и лекотоварни автомобили, микробуси и мотоциклети" се заменят с "леки автомобили за превозване на пътници, в които броят на местата за сядане без мястото за водача не превишава пет, и мотоциклети";
в) създават се т. 3 и 4:
"3. стоката или услугата се използва за извършване на освободени сделки, сделки с място на изпълнение извън територията на страната, както и в случаите, предвидени в чл. 2, ал. 2;
4. стоката е отнета в полза на държавата."
3. Създава се ал. 4:
"(4) Лицето има право на частичен данъчен кредит, когато извършва както облагаеми, така и освободени сделки, и при получаване на стоките или услугите не може да определи каква част от тях използва за извършване на облагаеми сделки и каква част - за освободени сделки. Правото на частичен данъчен кредит се определя по ред и начин, посочени в правилника за прилагане на закона."
§ 24. В чл. 25 се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Правото на приспадане на данъчния кредит възниква за данъчния период, през който е получена данъчната фактура, данъчното дебитно известие или единният административен документ, които следва да са отразени в счетоводството на лицето, а се упражнява след изтичането на този данъчен период чрез отразяване в справката-декларация."
2. В ал. 2 думите "или възстановяване" се заличават, а думите "митническата декларация" се заменят с "единния административен документ".
§ 25. Член 28 се изменя така:
"Чл. 28. Данъчният период е едномесечен."
§ 26. В чл. 29 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1.
2. Създава се ал. 2:
"(2) Данъкът се счита за внесен на датата, на която сумата е постъпила в републиканския бюджет, по сметка на съответната данъчна служба."
§ 27. В чл. 30 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Когато за определен данъчен период сумата на данъчния кредит превишава общата сума на начисления от регистрираното лице данък, разликата, представляваща данък за възстановяване, се прихваща, приспада или възстановява, както следва:
1. при наличие на друга изискуеми задължения към държавата, възникнали до датата на подаване на справката-декларация, данъчният орган прихваща тези задължения с посочения в справката-декларация данък за възстановяване; за остатъка, ако има такъв, се прилага редът по т. 2;
2. когато няма други изискуеми задължения към държавата или техният размер е по-малък от посочения в справката-декларация данък за възстановяване, регистрираното лице приспада данъка за възстановяване или остатъка по т. 1 от дължимия данък за внасяне, посочен в справките-декларации, подавани в следващите шест поредни едномесечни данъчни периода;
3. ако след приспадането по т. 2 остане данък за внасяне, същият се дължи в срока по чл. 29, ал. 1;
4. когато след изтичане на срока по т. 2 има остатък от данъка за възстановяване, данъчният орган прихваща този остатък за погасяване на други изискуеми задължения към държавата или го възстановява в 45-дневен срок от подаване на последната справка-декларация;
5. ако през срока на шестте едномесечни периода лицето има и друг данък за възстановяване по справка-декларация, то участва в процедурата по приспадане от регистрираното лице, освен в случаите, в които първият посочен данък за възстановяване е приспаднат изцяло от лицето до момента на установяване на следващия данък."
2. В ал. 2, изречение първо след думите "сделки за износ" се добавя "които не са освободени" и числото "15" се заменя с "45".
3. Създава се ал. 4:
"(4) Възстановяването на данък върху добавената стойност за дипломатически представителства, консулства, представителства на междуправителствени организации и членовете на техния персонал се извършва по ред, определен от министъра на финансите и министъра на външните работи."
§ 28. Създава се чл. З0а:
"Чл. 30а. (1) Възстановява се и платеният данък върху добавената стойност по документи на чуждестранни физически лица, извършили покупки на стоки по цени на дребно при напускане на територията на страната, при условие, че изнасят тези стоки в непроменен вид.
(2) Редът за възстановяване на данъка по ал. 1 се определя с правилника за прилагане на закона."
§ 29. В чл. 31 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 се създава изречение трето:
"Ако преди изменението е била издадена опростена фактура, то се документира с дебитно известие при увеличение и с кредитно известие при намаление."
2. Създава се нова ал. 2:
"(2) Не се издава кредитно, както и данъчно кредитно известие за несъбрани вземания по сделка."
3. Досегашните ал. 2 и 3 стават съответно ал. 3 и 4, като в ал. 4 числото "2" се заменя с "3".
§ 30. Член 32 се отменя.
§ 31. В чл. 33, ал. 1 се правят следните изменения:
1. Точка 1 се изменя така:
"1. сделката е с място на изпълнение на територията на страната;".
2. В т. 3 думите "с които не се осъществява стопанска дейност" се заменят с "в случайте, предвидени в чл. 2, ал. 2".
§ 32. Член 34 се изменя така:
"Чл. 34. (1) Регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало като данъчен кредит начисления му данък за произведени, закупени или придобити по друг начин от него стоки по смисъ,ла на този закон и впоследствие ги използва за извършване на сделки без право на данъчен кредит по смисъла на чл. 24, начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит, а ако ги използва за продажби на загуба - в размер на разликата между приспаднатия данъчен кредит и начисления при продажбата данък.
(2) Когато регистрирано лице използва резултата от получена от него облагаема сделка с услуга за извършване на сделки без право на данъчен кредит по чл. 24, начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит за сделката с услуга, а ако го използва за продажби на загуба - в размер на разликата между приспаднатия данъчен кредит и начисления при продажбата данък.
(3) Данъкът по ал. 1 и 2 се начислява на датата, на която е извършена сделката, за която не е налице правоте на приспадане на данъчен кредит по чл. 24 или продажбата на загуба.
(4) Регистрирано лице, което е приспаднало изцяло като данъчен кредит начисления му. данък за произведени, закупени или придобити по друг начин стоки или услуги по смисъла на този закон и впоследствие ги използва както за извършване на облагаеми сделки или сделки за износ, така и за сделки, за които не е налице правото на приспадане на данъчен кредит по смисъла на чл. 24 или продажби на загуба, начислява и дължи данък по ред и начин, определени с правилника за прилагане на този закон."
§ 33. Създава се чл. 34а:
"Чл. 34а. (1) Регистрирано лице,коетое приспаднало като данъчен кредит начисления му данък за произведени, закупени или придобити по друг начин от него стоки по смисъла на този закон, при установяване на липси или при бракуване на стоките начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит.
(2) Данъкът по ал. 1 се начислява на датата, на която е установена липсата или е бракувана стоката.
(3) Данъкът по ал. 1 не се начислява при:
1. липси и брак, причинени от непреодолима сила;
2. липси, произтичащи от промяна на физико-химичните свойства в нормални размери, съответстващи на установените норми за пределни размери на естествените фири и липси на стоково-материални ценности при тяхното съхранение и транспортиране съгласно утвърдените стандарти, нормали и други нормативни актове;
3. технологичен брак в допустимите норми, определени на база Българския държавен стандарт (БДС), отраслови и заводски нормали и с технологичната документация за съответното производство или дейност."
§ 34. Член 36 се отменя.
§ 35. В чл. 37, ал. 3 навсякъде думата "собствеността" се заменя с "правата".
§ 36. Създава се чл. 37а:
"Чл. 37а. Документите за удостоверяване на сделките за износ по чл. 8 се регламентират с правилника за прилагане на закона."
§ 37. В чл. 39 след думите "данъчно дебитно известие" се поставя запетая и се добавя "както и известия към опростена фактура".
§ 38. В чл. 39а ал. 1 се изменя така:
"(1) Всяко регистрирано по този закон лице е длъжно да документира и отчита извършените от него сделки в търговски обекти чрез електронни фискални устройства при условия, по ред и начин, определени с наредба, издадена от министра на финансите."
§ 39. В чл. 40, ал. 2 думите "по място на регистрацията" се заменят с "в съответната данъчна служба".
§ 40. В чл. 43 се създава изречение второ:
"Той може да определя с наредба реда за осъществяване на контрола по отпечатването, разпространението и отчитането на бланките на данъчните фактури и известията към тях както и специални изисквания към тези бланки."
§ 41. В чл. 45, ал. 2 думите "юридическите лица и едноличните търговци" се заменят с "лицата".
§ 42. В чл. 46, ал. 2 числото "2 000 000" се заменя с "5 000 000".
§ 43. В чл. 47 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите "по чл. 20, 32, 33 и 34" се заменят с "по чл. 20, 33, 34 и 34а".
2. В ал. 2 числото "400 000" се заменя с "1 000 000".
§ 44. В чл. 476 се създава ал. 3:
"(3) Разпореждането с отнети в полза на държавата стоки по този закон се извършва по ред, определен от министъра на финансите."
§ 45. В чл. 48 ал. 2 се отменя.
§ 46. В чл. 50 думите "и 2 и чл. 28, ал. 4" се заменят с "2, 5 и 6", а числата "100 000" и "400 000" се заменят съответно с "500 000" и "1 000 000".
§ 47. В чл. 51 думите "и едноличните търговци" се заличават, числото "250 000" се заменя с "1 000 000" и накрая на изречението се добавя ",а физическите лица се наказват с глоба в размер от 500 000 до 2 000 000 лв."
§ 48. Създава се чл. 53:
"Чл. 53. Когато с акт на данъчен орган се установи, че посочените от лицето обстоятелства по чл. 30, ал. 3 не съответстват на действителните и това е довело до прилагане на режима за възстановяване по реда на чл. 30, ал. 2, лицето се наказва с глоба - за едноличния търговец, или имуществена санкция - за юридическото лице в размер от 10 млн.лв. до 50 млн.лв., а представляващият юридическото лице, подписал декларацията - с глоба в размер от 500 000 лв; до 2 000 000 лв."
§ 49. В допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:
1. Параграф 3 се изменя така:
"§ 3. "Територия на страната" по смисъла на този закон е територията на Република България, включително континенталния шелф и изключителната икономическа зона, с изключение на безмитните зони, антрепозитните складове и търговските обекти за безмитна търговия."
2. Създават се § 3а, 3б, 3в, 3г, 3д и 3е:
"§ 3а. "Обект" по смисъла на този закон е търговско представителство, регистрирано в страната; клон на чуждестранно лице; офис; кантора; ателие; завод; работилница (фабрика); магазин; склад за търговия; сервиз; монтажен обект; строителна площадка; мина; кариера; сонда; петролен или газов кладенец; извор или друг обект за извличане на природни ресурси; определено помещение (собствено, наето или предоставено за ползване) или друго място, посредством което чуждестранно лице извършва цялостно или частично сделки по смисъла на чл. 3 в страната.
§ 3б. "Субсидии, пряко свързани със сделката" по смисъла на този закон са безвъзмездно предоставени суми от държавата или общините с общо предназначение, както и безвъзмездно предоставени от бюджета суми под определено условие (бюджетни субвенции) на изпълнител по сделки, в резултат на които изпълнителят реализира стоките или услугите на цени под тяхната фактическа стойност.
§ 3в. "финансирания, пряко свързани със сделката" по смисъла на този закон, са безвъзмездно предоставени суми от трети лица на изпълнител по сделки, в резултат на които изпълнителят реализира стоките или услугите на цени под пазарните.
§ 3г. "Приспадане на данък за възстановяване" по смисъла на чл. 30, ал. 1, т. 2, е правото на регистрираното лице да намали данъка за внасяне, посочен в справка-декларация, с подлежащия на възстановяване данък по друга справка-декларация, в рамките на шест поредни едномесечни периода.
§ 3д. "Продажба на загуба" по смисъла на чл. 34 е налице, когато цената на стоката или услугата, предмет на изпълнената от регистрираното лице сделка, е по-ниска от себестойността на стоката или услугата, или по-ниска от цената на придобиване на стоката.
§ 3е. "Начислен" по облагаема сделка по смисъла на чл. 24, ал. 2, т. 2, е данъкът, отразен като задължение към бюджета в счетоводството на регистрираното лице, изпълнител по тази сделка."
3. В §5 ал. 2 се изменя така:
"(2) Пазарната цена се определя чрез:
1. метода на сравнимите неконтролирани цени между независими търговци;
2. метода на пазарните цени, където обичайната пазарна цена е цената, използвана в процеса на продажба на стоки и услуги в непроменена форма на независим партньор, намалена с разходите на търговеца и обичайната печалба;
3. метода на увеличената себестойност, при която обичайната пазарна цена се определя, като себестойността на продукцията се увеличи с обичайната печалба;
4. всеки друг разумен метод.
"4. Създават се §5б и 5в:
"§ 5б. "Повторно" по смисъла на този закон е нарушението, извършено в едногодишен срок от влизане в сила на наказателното постановление, с което лицето е било наказано за същото по вид нарушение.
§ 5в. "Безмитни зони" по смисъла на този закон са регламентираните с Указ N 2242 за свободни безмитни зони (обн., ДВ, бр. 55 от 1987 г.; изм., бр. 4 от 1989 г., бр. 84 от 1993 г. и бр. 26 от 1996 г.)."
§ 50. В §14 от преходните и заключителните разпоредби т. 10 и 11 се изменят така:
"10. Българската художествена литература, научната литература (преводна и оригинална), учебници, одобрени от Министерството на образованието и науката или от Министерството на културата.
11. Лекарствените средства, включени в приложение към правилника за прилагане на закона."
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 51. Прихващането, приспадането и възстановяването по този закон се прилагат за подлежащия на възстановяване данък върху добавената стойност, посочен в справката-декларация за първия данъчен период на 1998 г.
§ 52. За всички регистрирани лица, които не са посочени в §16, 17 и 18 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за данък върху до-бавената стойност (ДВ, бр. 51 от 1997 г.),регистрацията се прекратява при условията и по реда на чл. 16, ал. 1 и 2, и чл. 17.
§ 53. Лицата, подали заявление за прекратяване на регистрацията си, които не са посочени в §16, 17 и 18 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност (ДВ, бр. 51 от 1997 г.), на които регистрацията не е прекратена, имат право в 30-дневен срок от влизането на този закон в сила да подадат заявление за прекратяване на регистрацията си по реда, предвиден за прилагане след 1 януари 1998 г.
§ 54. Параграф 22 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност (ДВ, бр. 51 от 1997 г.) се отменя.
§ 55. Законът влиза в сила от 1 януари 1998 г., с изключение на разпоредбите на § 28, които влизат в сила от 1 юли 1998 г.
Законът е приет от XXXVIII Народно събрание на 13 ноември 1997 г. и е подпечатан с държавния печат.