ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА СОБСТВЕНОСТТА И ПОЛЗУВАНЕТО НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ЗЕМИ (ОБН., ДВ, БР. 17 ОТ 1991 Г.; ПОПР., БР.20 ОТ 1991 Г.; ИЗМ. И ДОП., БР. 74 ОТ 1991 Г., БР. 18, 28, 46 И 105 ОТ 1992 Г., БР. 48 ОТ 1993 Г., БР. 6
ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА СОБСТВЕНОСТТА И ПОЛЗУВАНЕТО НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ЗЕМИ
Обн. ДВ. бр.98 от 28 Октомври 1997г., изм. ДВ. бр.36 от 31 Март 1998г., изм. ДВ. бр.88 от 31 Юли 1998г., изм. ДВ. бр.68 от 30 Юли 1999г., изм. ДВ. бр.106 от 22 Декември 2000г.
§ 1. В чл. 2, т. 1 накрая се поставя запетая и се добавя "определени със застроителен и регулационен план, или с околовръстен полигон;".
§ 2. В чл. 3, ал. 3 след думите "Чужди държави" се добавя съюзът "и", а думите "и юридически лица с чуждестранно участие" се заличават.
§ 3. Член 5 се изменя така:
"Чл. 5. Собствениците на земеделски земи, възстановени по реда на този закон, се освобождават от държавни и местни такси при доброволни делби за срок 5 години."
§ 4. В чл. 7 се правят следните изменения:
1. Алинея 2 се отменя.
2. В ал. 4 думите "Към актовете за" се заменят с "При".
3. Алинея 5 се изменя така:
"(5) Съдиите по вписванията и другите компетентни органи в едномесечен срок са длъжни да известят поземлената комисия за промените в собствеността и предназначението на земите."
4. В ал. 6 думите "Предходните алинеи" се заменят с "Алинеи 4 и 5".
§ 5. В чл. 8 изречение второ се изменя така:
"В тези случаи те запазват собствеността върху земите си в реални граници."
§ 6. Член 9 се отменя.
§ 7. Член 9а се отменя.
§ 8. В чл. 10 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите "и включени в тях" се заменят с "независимо от това дали са били включени в тях".
2. Алинея 5 се изменя така:
"(5) Възстановяват се правата на собствениците върху залесени и самозалесили се земеделски земи, включително и върху земеделските земи, за които собствениците не са възмездени и те са включени в Държавния горски фонд, с изключение на горските разсадници и полезащитните горски пояси. Възстановяването на собствеността се извършва по реда на чл. 14, ал. 1, т. 1."
3. В ал. 6 думите "(села и махали)" се заличават.
4. Алинея 7 се изменя така:
"(7) Възстановяват се правата на собствениците върху земеделски земи, притежавани преди образуването на трудовокооперативни земеделски стопанства, държавни земеделски стопанства, независимо от това дали са били включени в тях или в други, образувани въз основа на тях селскостопански организации и включени в строителните граници на населените места, определени със застроителен и регулационен план или с околовръстен полигон, освен ако върху тях при спазване на всички нормативни изисквания са построени сгради от трети лица или ако е отстъпено право на строеж и законно разрешеният строеж към 1 март 1991 г. е започ нал. Възстановяването на собствеността се извършва по реда на чл. 14, ал. 1, т. 1."
5. Алинея 8 се изменя така:
"(8) Възстановяват се правата на собствениците на земеделски земи до размерите, определени по отменените чл. 8, ал.1 и чл. 10 от Закона за трудовата поземлена собственост, включително и тези, отчуждени по Закона за трудовата поземлена собственост. За земеделски земи над тези размери собствениците се обезщетяват по реда на чл. 35. Ограничението за размера се отнася и за случаите, когато земеделската земя е конфискувана с присъда и присъдата е отменена."
6. В ал. 10 се правят следните изменения и допълнения:
а) създава се ново изречение второ:
"Средствата за възстановяване на продуктивните качества на тези земи, включително и за блокиране на опасните замърсители, се осигуряват от Националния фонд "Опазване и подобряване на продуктивните качества на земеделските земи" по ежегодно утвърждавана от Министерския съвет програма.";
б) досегашното изречение второ става изречение трето.
7. В ал. 11 думите "или изцяло" се заличават.
8. Алинея 12 се изменя така:
"(12) Възстановяват се правата на собствениците по реда на чл. 14, ал. 1, т. 1 върху земите във и извън строителните граници на населените места, включени в стопански дворове на трудовокооперативни земеделски стопанства, държавни земеделски стопанства или други, образувани въз основа на тях селскостопански организации, които не са застроени или не представляват прилежащи площи към сгради."
9. Създават се ал. 13 и 14:
"(13) Възстановява се собствеността върху тези земи, притежавани от собствениците им преди образуването на трудовокооперативни земеделски стопанства, държавни земеделски стопанства или други, образувани въз основа на тях селскостопански организации, които са били продадени или предоставени на трети лица от тези организации или от други държавни или общински органи, с изключение на изрично посочените случаи по този закон. Приобретателите не могат да се позовават на придобивна давност.
(14) На възстановяване подлежат и земите, отнети от собствениците им по Закона за конфискуване придобити чрез спекула или по незаконен начин имоти (ДВ, бр. 78 от 1946 г.), по Закона за събиране на данъците и други държавни вземания (ДВ, бр. 304 от 1948 г.), Наредба за събиране на данъците и таксите (Изв., бр. 13 от 1952 г.), Наредба - закон за снабдяване и цените (ДВ, бр. 213 от 1945 г.), Указа за задължителното пререгистриране на непокритите земеделски имоти (ДВ, бр. 122 от 1949 г.), както и по Постановление № 982 от 1951 г. на Министерския съвет за мероприятията по подготовката и провеждането на есенната сеитба и есенната дълбока оранпрез 1951 г. (необнародвано), Постановление № 1559 от 1951 г. на Министерския съвет за мероприятията по подготовката и провеждане на пролетната сеитба и за грижите по отглеждането на есенните и пролетни посеви и осигуряване високи добиви през 1952 г. (необнародвано) и Постановление № 48 на Министерския съвет от 1958 г. за установяване баланса на обработваемата земя към 1 януари 1958 г. и осигуряване на мерки за по - нататъшното й увеличаване, оползотворяване и опазване от разхищения (Изв., бр. 28 от 1958 г.)."
§ 9. В чл. 10б се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Собствениците или техните наследници, притежавали земеделски земи преди образуването на трудовокооперативни земеделски стопанства или държавни земеделски сто панства, независимо от това дали са били включени в тях или в други, образувани въз основа на тях селскостопански организации, намиращи се в строителните граници на населените места или извън тях, и са застроени или върху тях са проведени мероприятия, които не позволяват възстановяване на собст веността, имат право на обезщетение по тяхно искане с равностойни земи от общинския поземлен фонд и/или с поименни компенсационни бонове. Земите за обезщетяване от общинския поземлен фонд се определят с решение на общинския съвет. Поземлената комисия предоставя необходимата информация на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа и на общинския съвет."
2. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Собствениците на земи, конфискувани с присъда, която е отменена, се обезщетяват по реда на ал. 1."
3. Алинея 4 се отменя.
§ 10. В чл. 10в, ал. 1, т. 2 и 3 и в ал. 2 думите "със земя от Държавния поземлен фонд и/или при условията и по реда на Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия" се заменят със "с поименни компенсационни бонове и/или със земя от държавния и общинския поземлен фонд".
§ 11. В чл. 11 се правят следните изменения:
1. Алинея 3 се отменя.
2. В ал. 4 думите "14 дни от" се заличават.
§ 12. В чл. 12 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 последното изречение се заличава.
2. В ал. 6, изречение първо, думите "или измени" се заличават.
3. Създава се ал.7:
"(7) Придобивната давност, започнала да тече в полза на владелеца на земеделска земя, който основава владението си на писмен договор, доброволна делба или друг писмен документ, не се прекъсва с включването на земите в трудово - кооперативни земеделски стопанства, държавни земеделски стопанства или в други образувани въз основана тях селскостопански организации. Това не е основание за отмяна на влезли в сила съдебни решения."
§ 13. В чл. 14 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1, т. 1 се добавя изречение четвърто:
"Поземлената комисия изготвя по искане на собственика и проект на нотариален акт за собственост."
2. В ал. 1, т. 2 се правят следните изменения и допълнения:
а) думите "от изпълнител" се заменят с "от лицензиран изпълнител";
б) накрая се създават нови изречения:
"Редът за лицензиране на изпълнителите се определя в наредба на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа. Планът за земеразделяне се разработва след анкета на не по - малко от половината собственици или техните наследници. Анкетата се провежда по ред и начин, определени с правилника за прилагане на закона. Необходимостта от преработката на плана се определя със заповед на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа."
3. В ал. 1 се създава т. 3:
"3. възстановяване правото на собственост на гражданите върху земеделски земи при условията на § 4 - 4л, в срок до 31 януари 1998 г ."
4. В ал. 3 се правят следните изменения и допълнения:
а) създава се ново изречение четвърто:
"Делата се разглеждат в населеното място по местонахождението на имота."
б) досегашното изречение четвърто става изречение пето.
5. Алинея 7 се изменя така:
"(7) При откриване на нарушения на този закон и правилника за неговото прилагане, на нови обстоятелства, нови писмени доказателства от съществено значение за постановяване на решението по ал. 1 поземлената комисия по искане на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа или по искане на заинтересуваните лица се произнася с решение да го измени в срок до 1 година от откриване на новите обстоятелства или от новите писмени доказателства, но не по - късно от 2 години от влизане в сила на плана за земеразделяне или от постановяването на решението на поземлената комисия по чл. 14, ал. 1, т. 1. Този ред не се прилага, когато за същите земи има влязло в сила съдебно решение."
6. В ал. 8 се правят следните изменения:
а) в изречение първо думите "както и по чл. 12, ал. 6" се заличават;
б) в изречение второ думите "и е изтекъл 14 - дневният срок за обжалване" се заличават.
§ 14. В чл. 15 се правят следните изменения:
1. Създава се нова ал. 2:
"(2) Когато поземлената комисия установи, че размерът на земеделската земя в границите на землището е намалял, съответно се намалява и подлежащата на възстановяване земя, с изключение на земите, които се възстановяват в съществуващи или възстановими на терена стариреални граници. Съответно се намаляват и земите, чиято собственост подлежи на възстановяване в изпълнение на съдебно решение за признато право на възстановяване на собственост чрез план за земеразделяне."
2. Досегашната ал. 2 става ал. 3 и в нея думите "държавния и/или общинския поземлен фонд и/или по реда на Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия" се заменят с "общинския поземлен фонд и/или с поименни компенсационни бонове."
3. Досегашната ал. 3 става ал. 4 и в нея думите "ал. 2" се заменят с "ал. 3", а думите "14 дни от" се заличават.
4. Досегашната ал. 4 става ал. 5.
§ 15. В чл. 17 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) в изречение първо думите "чл. 15, ал. 2" се заменят с "чл. 15, ал. 3", а думите "при включването им в" се заменят с "притежавани и преди образуване на";
б) накрая се добавя изречение шесто:
"Поземлената комисия изготвя по искане на собственика и проект на нотариален акт за собственост."
2. Алинея 3 се отменя.
3. В ал. 4 текстът след думата "землището" се заличава.
4. В ал. 5 след думите "редът за изготвянето му" се поставя запетая и се добавя "както и към техническите дейности по неговото изработване и заснемането на имотите по чл. 14, ал. 1, т. 1".
5. Алинея 8 се изменя така:
"(8) Влезлият в сила план за земеразделяне може да бъде преработен със заповед на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа при явна фактическа грешка."
6. Алинея 9 се отменя.
§ 16. Член 19 се изменя така:
"Чл. 19. Общината стопанисва и управлява земеделската земя, останала след възстановяването направата на собствениците. След изтичането на 10 - годишен срок земите стават общинска собственост."
§ 17. В чл. 19а се правят следните изменения:
1. Алинея 1 става чл. 19а и се изменя така:
"Чл. 19а. Условията и редът за обезщетяване със земи от общинския поземлен фонд се определят с правилника за прилагане на закона."
2. Алинеи 2 и 3 се отменят.
§ 18. Заглавието на глава трета се изменя така:
"Земя на държавата, общините и юридическите лица".
§ 19. В чл. 25, ал. 2 думите "разсадници, полезащитни горски пояси и гори със специално предназначение" се заменят с "разсадници и полезащитни горски пояси".
§ 20. В чл. 27 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 4 се отменя.
2. В ал. 5 думите "и 4" се заличават.
3. В ал. 6 се правят следните изменения и допълнения:
а) в изречение първо думата "безвъзмездно" се заменя с "възмездно" и се създава ново изречение второ:
"Размерът на наема се определя от областния управител.";
б) досегашното изречение второ става изречение трето;
в) в т. 1 числото "10" се заменя с "3";
г) точка 2 се отменя.
4. Алинея 7 се изменя така:
"(7) Лицата, внесли дял в кооперация по чл. 27, при напускане на кооперацията имат право да получат дял от имуществото на организациите по § 12 от преходните и заключителните разпоредби в размер, съответстващ на дяловете им."
§ 21. Член 30 се изменя така:
"Чл. 30. Имуществото на заличените организации по § 12 от преходните и заключителните разпоредби, което лицата по чл. 27, ал. 1 не желаят да получат в дял и което не може да бъде продадено, се предоставя безвъзмездно на общината, в която то се намира. При наличие на държавно имущество общините са длъжни да предоставят същото на Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа."
§ 22. В чл. 31 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1.
2. Създава се ал. 2:
"(2) Министерският съвет по предложение на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа съгласувано с министъра на финансите одобрява тарифа за държавните такси за изготвени проекти на нотариални актове за собственост, за поддържане и осъвременяване на плановете за земеразделяне и за извършването на други административни услуги от органите на поземлената собственост. Таксите се внасят в извънбюджетната сметка на фонд "Поземлена реформа"."
§ 23. Създава се чл. 34:
"Чл. 34. (1) Поискане на собствениците, земеделските имоти с възстановено право на собственост се изземват със заповед на кмета на общината по местонахождение на имотите от лицата, които ги ползват без правно основание, и се предоставят на собствениците им.
(2) Заповедта на кмета, както и отказът му да издаде такава заповед подлежат на обжалване по реда а Закона за административното производство. Обжалването не спира изпълнението на заповедта, освен ако съдът разпореди друго.
(3) Заповедта на кмета се изпълнява по административен ред със съдействието на органите на Националната полиция.
(4) Лицата, отстранени от ползването на имота по този ред, нямат право на обезщетение."
§ 24. Създава се чл. 34а:
"Чл. 34а. (1) За изготвяне на проект на нотариален акт за възстановено право на собственост върху земеделски земи собственикът или неговите наследници заплащат такса съгласно тарифата по чл. 31, ал. 2.
(2) Когато с решението на поземлената комисия са възстановени правата на наследниците, както и в случаите, когато собственикът е починал след издаване на решението за възстановяване на собствеността, поземлената комисия изготвя на наследниците проект на нотариален акт по тяхно искане."
§ 25. Създава се чл. 34б:
"Чл. 34б. (1) Към Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа се създава фонд "Поземлена реформа".
(2) Средствата по фонда се набират от:
1. държавни такси за изготвяне на проекти за нотариални актове за възстановено право на собственост върху земеделски земи, на проекти за делби, поддържане и осъвременяване на плановете за земеразделяне, за извършване на други административни услуги от органите на поземлена собственост и в другите случаи, определени със закон или с акт на Министерския съвет, съгласно тарифа, издадена от министъра на земеделието, горите и аграрната реформа исъгласувана с министъра на финансите;
2. лихви и финансови операции със средства по фонда;
3. средства от държавния бюджет;
4. дарения, завещания, доброволни вноски и помощи, включително и по международни програми и договори;
5. глобии имуществени санкции.
(3) Средствата по фонда се разходват за:
1. дейности във връзка с прилагането на този закон, включително данък върху добавената стойност и индексация;
2. техническо оборудване, стаи засъхраняване на материали, консумативи;
3. финансова помощ за поземлените комисии;
4. дейности, за които това е предвидено със закон или с акт на Министерския съвет.
(4) Набраните във фонда суми се съхраняват в отделна извънбюджетна сметка в Българската народна банка.
(5) Приходите и разходите на фонд "Поземлена реформа" се утвърждават ежегодно от Министерския съвет по предложение на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа съгласувано с министъра на финансите.
(6) Неизразходваните средства в края на годината остават по сметка за следващата година и се разходват попредназначението им."
§ 26. Създава се глава пета "Обезщетяване":
"Глава пета ОБЕЗЩЕТЯВАНЕ
Чл. 35. (1) Обезщетяването на собствениците на земеделски земи и на гори и земи от горския фонд, които подлежат на възстановяване по този закон, когато собствеността не може да се възстанови по другите начини, определени със закон, се извършва с поименни компенсационни бонове.
(2) По искане, заявено писмено пред поземлената комисия, правоимащите лица могат да получат поименни компенсационни бонове и в случаите, когато има възможност да бъде възстановено правото на собственост със земеделски земи, гори и земи от горския фонд или да бъдат обезщетени по други начини, предвидени в закон.
(3) Поименните компенсационни бонове не са ценни книжа по Закона за ценните книжа, фондовите борси и инвестиционните дружества. Те могат да се ползват само за закупуване чрез търг на земеделски земи от държавния поземлен фонд и на гори и земи от горския фонд, за участие на притежателите им в приватизацията, както за придобиване на собственост на земите по чл. 27, ал. 6. Участници в търговете за земеделски земи от държавния поземлен фонд и на гори и земи от горския фонд могат да бъдат само притежатели на поименни компенсационни бонове.
(4) Поименните компенсационни бонове не могат да се прехвърлят на други лица освен еднократно между съпрузи, както и на роднини по права възходяща и низходяща линия.
(5) Поименните компенсационни бонове могат да се наследяват.
(6) Поименните компенсационни бонове не могат да служат за обезпечение и като платежно средство, освен в случаите по ал. 3.
(7) Поименните компенсационни бонове имат номинал от 1000 единици всеки един. При определяне размера на обезщетенията чрез поименни компенсационни бонове на правоимащите лица, както и на плащанията с тях в случаите, посочени в ал. 3, всяка единица от номинала им се равнява на 1 лев.
Чл. 36. (1) Поземлените комисии определят паричния размер на дължимите обезщетения и броя поименни компенсационни бонове, които се полагат на правоимащите лица по чл. 35, ал. 1.
(2) Размерът на обезщетенията по ал. 1 се определя по текущи пазарни цени, установени с наредба на Министерския съвет.
Чл. 37. Условията, сроковете и редът за издаване и получаване на поименни компенсационни бонове, както и редът за тяхното прехвърляне между лицата по чл. 35, ал. 4 и заплащанията с тях, се определят с наредба на Министерския съвет."
§ 27. Създава се глава шеста "Административнонаказателни разпоредби":
" Глава шеста АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 38. (1) Лице, което унищожи, повреди, извади или премести траен знак за означаване на опорната мрежа или границите на земеделски имоти, се наказва с глоба от 250 000 до 500 000 лв.
(2) Лице, което унищожи или повреди полски път, трасиран по план за земеразделяне, или попречи на неговото прокарване по плана за земеразделяне, се наказва с глоба от 500 000 до 1000 000 лв.
(3) Когато нарушението по ал. 1 и 2 е извършено по нареждане от служител на юридическо лице, на неговия ръководител се налага глоба от 1 000 000 до 2 000000 лв., а на юридическото лице се налага имуществена санкция от 2 000 000 до 5 000 000 лв.
Чл. 39. (1) Длъжностно лице, което не изпълни задълженията си по чл. 7, ал. 5, чл. 15, ал. 5 и чл. 34, ал. 1, се наказва с глоба от 150 000 до 500 000 лв.
(2) Длъжностно лице, което разпореди или допусне приемането на план за земеразделяне или на други технически дейности по изпълнението на закона в нарушение на изискванията за тяхното изработване, се наказва с глоба от 150 000 до 500 000 лв.
Чл. 40. (1) Лице, което без правно основание ползва земеделски имот с възстановено право на собственост, се наказва с глоба от 200 000 до 1 000 000 лв.
(2) Лице, което не изпълни заповедта за изземване на имота по чл. 34, се наказва с глоба от 200 000 до 1 000 000 лв.
Чл. 41. (1) Нарушенията по предходните членове се установяват с актове на длъжностно лице, определено от министъра на земеделието, горите и аграрната реформа.
(2) Наказателните постановления се издават от министъра на земеделието, горите и аграрната реформа или от упълномощено от него длъжностно лице.
(3) Глобите се внасят по сметката на фонд "Поземлена реформа".
(4) Установяването нанарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на 3акона за административните нарушения и наказания."
§ 28. В допълнителните разпоредби се правят следните изменения:
1. Параграф 2 се отменя.
2. Параграф 2а се отменя.
§ 29. В преходните и заключителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:
1. Параграфи 4 - 4ж се изменят така:
"§4. Прекратява се правото на ползване върху земеделските земи, предоставени на граждани по силата на актове на Президиума на Народното събрание, на Държавния съвет и на Министерския съвет.
§ 4а. (1) Гражданите, на които е предоставено право на ползване върху земи по § 4, при спазване изискванията на актовете на държавните органи, посочени в него, придобиват право на собственост върху тях, когато са построили сграда върху земята до 1 март 1991 г. и заплатят земята на собственика чрез общината по цени, определени от Министерския съвет, съгласно чл. 36, ал. 2 в тримесечен срок от влизането в сила на оценката.
(2) Когато сградата е със застроена площ над 35 кв. м или е по-висока от един етаж, гражданинът, който придобива правото на собственост по силата на този закон, заплаща в полза на държавата и прогресивно нарастваща такса съобразно разгънатата застроена част на сградата в размер, определен от Министерския съвет. Тази такса не се заплаща, ако построената сграда към 1 януари 1992 г. е единствено жилище на семейството на собственика, включващо съпрузите и ненавършилите пълнолетие техни деца.
(3) Когато на собственика не бъде заплатена стойността на земята при условията и по реда на ал. 1, той придобива собствеността на сградата, ако я заплати чрез общината на ползвателя, построил сградата, или на неговите наследници по цени, определени от Министерския съвет.
(4) Когато стойностите на земята и на сградата не бъдат заплатени, сградата и принадлежащият й парцел се изнасят на публична продан по реда на Гражданския процесуален кодекс.
(5) Когато правото на ползвателя е учредено от посочените в § 4 актове върху общинска или държавна земя, правото на собственост върху която не се възстановява на граждани, ползвателят придобива правото на собственост след като заплати чрез общината стойността на земята по цени, определени от Министерския съвет по реда на ал. 1, съгласно чл. 36, ал. 2, в тримесечен срок от влизането в сила на оценката.
(6) За придобиване право на собственост при изпълнение на условията на § 4а, 4б, 4д и 4з ползвателите заявяват това пред общината в срок до 31 януари 1998 г.
§ 4б. (1) Възстановява се правото на собственост на граждани върху незастроени земеделски земи, върху които е предоставено право на ползване съгласно актовете, посочени в § 4. Когато земите представляват лозя, овощни градини или земеделската земя е единствена на семейството на ползвателя, който живее постоянно в населеното място, в чието землище е имотът, ползвателят придобива правото иа собственост, ако заплати земята на собственика чрез общината в тримесечен срок от влизането в сила на оценката по цени, определени от Министерския съвет, съгласно чл. 36, ал. 2. Ползвателят не може да придобие право на собственост, ако земята е на по - малко от 30 км от градовете с население над 300 хил. жители или на 10 км от крайбрежната морска ивица в границите на съответната община.
(2) Когато ползвателят придобива право на собственост върху земя съгласно ал. 1 или § 4а, вместо да заплаща земята, той може да предложи на собственика замяна със собствена земя, ако собственикът пожелае това.
§4в. Лицата, извършили подобрения върху имотите, подлежащи на връщане, имат правата по чл. 72 от Закона за собствеността.
§ 4г. Подлежат на изземване имотите от лицата, които ги ползват без правно основание. Изземването се извършва по реда на чл. 34.
§ 4д. Гражданите, на които е било предоставено право на ползване върху два или повече имота, могат да придобият право на собственост при условията на § 4а и 4б само върху един от тях по избор, като заявят това пред общината в срока по § 4а, ал. 6.
§ 4е. Гражданите, на които се възстановява собствеността върху земеделските земи по силата на този закон, могат да придобият право на собственост върху предоставения им за ползване имот при условията на § 4а и 4б. Размерът на тези имоти се приспада от подлежащите на възстановяване земи при условия и по ред, определени от Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа. Приспаднатият размер се заплаща от фонда по § 4ж на собственика, на когото се възстановява правото на собственост, а земята се включва в общинския поземлен фонд за обезщетяване и/или оземляване.
§ 4ж. Средствата по § 4а и 4б се набират в специална извънбюджетна сметка към общините и заедно с лихвите се използват за обезщетяване на бивши собственици и ползватели".
2. Създават се нови § 4з - 4л:
"§ 4з. (1) Гражданите,чието право на ползване се превръща в право на собственост съгласно § 4а, ал. 1, придобиват собствеността на земята до 600 кв. м, а тези по § 4б, ал. 1 - до 1000 кв. м.
(2) Разликата над 600 кв. м и над 1000 кв. м до фактически ползваната земя 0x16се възстановява на собствениците за образуване на нови имоти с размери не по - малки от 250 кв. м при условия и по ред, определени в правилника за прилагане на закона. Земите, от които не може да се образува нов имот, се заплащат от ползвателите на собствениците по пазарни цени.
§ 4и. (1) Собствениците на земята или техните наследници могат да предявят иск за възстановяване правото на собственост, когато върху нея е било предоставено право на ползване по реда на § 4и следващите или е била прехвърлена не от собственика й, ако предоставянето на това право или придобиването на имота е станало в нарушение на нормативни актове, както и чрез използване на служебно или партийно положение или чрез злоупотреба с власт.
(2) Правата по ал. 1 имат и собствениците на земята или техните наследници в случаите по чл. 10, ал. 7.
(3) Когато върху земята в случаите по ал. 1 и 2 е построена сграда или са извършени други подобрения, отношенията между собственика на земята и ползвателя се уреждат по чл. 73 и 74 от Закона за собствеността.
§ 4к. (1) Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа и Министерството на регионалното развитие и благоустройството съвместно с общините организират и контролират изработването на кадастрални планове на земите, предоставени за ползване на граждани въз основа на актовете по § 4.
(2) Кадастралните планове съдържат и границите на имотите на бившите собственици. За нанасянето на границите на имотите на бившите собственици могат да се ползват всички информационни източници - аерофотоснимки, фотосхеми, фотопланове, кадастрални планове, комасационни планове, анкети и други.
(3) Кадастралните планове по ал. 2 се изработват, приемат и съобщават на заинтересуваните по реда на Закона за единния кадастър на Република България и правилника за прилагането му. Плановете се одобряват от кмета на общината и влизат в сила от деня на одобряването им.
§ 4л. Оценките на земите, сградите и подобренията по § 4а, 4б и 4в се извършват със заповед на кмета на общината или на упълномощено от него длъжностно лице при условия и поред, определени с правилника за прилагане на закона. Заповедите подлежат на обжалване от собствениците на земите и ползвателите по реда на Закона за административното производство."
3. В §16 се правят следните изменения и допълнения:
а) в ал. 1 изречение второ се заличава;
б) създава се нова ал. 2:
"(2) Извършването на техническите дейности за изпълнение на съдебните решения, с които е признато правото на възстановяване на собствеността върху земеделски земи по реда на чл. 11, ал. 2, се заплаща от собствениците им."
в) досегашната ал. 2 става ал. 3 и в нея думите "Държавен фонд "Земеделие" се заменят с "фонд "Поземлена реформа".
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 30. (Изм. - ДВ, бр. 36 от 1998 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 88 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 68 от 1999 г.) Лицата по чл. 10в, ал. 1, т. 2 и 3 и ал. 2 и 4 могат да подадат заявления пред Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа след влизането в сила на този закон в срок 31 октомври 1999 г.
§ 31. Лицата, пропуснали да обжалват в срока по чл. 14, ал. 3 влезли в сила планове за земеразделяне и решения на поземлената комисия по чл. 14, ал. 1, т. 1 и 2, могат да ги обжалват в едномесечен срок от влизането в сила на този закон.
§ 32. Когато сроковете по чл. 14, ал. 7 са изтекли, поземлената комисия се произнася с решение да измени постановеното си решение в едномесечен срок от влизането в сила на този закон.
§ 33. (Отм. - ДВ, бр. 106 от 2000 г.)
§ 34. Заинтересуваните лица имат право в тримесечен срок от влизането в сила на този закон да поискат от поземлената комисия да отмени решенията, с които е отказано да им бъде възстановена собствеността върху земеделски земи на основание на отменените, съответно изменените разпоредби в този закон.
§ 35. Искът по § 4и се предявява в едногодишен срок от влизането в сила на този закон, а съдебното производство се освобождава от държавна такса.
§ 36. Ползвателите, подали молби за оценки до общините по местонахождението на имота до 30 септември 1995 г. по § 4а и 4б, запазват правата си за получаване на оценки по силата на този закон.
§ 37. Министърът на земеделието, горите и аграрната реформа обявява в "Държавен вестник" землищата, в които се спира производството по възстановяването на собствеността върху двувластните земи по границата със Съюзна република Югославия и с Република Македония дорешаването на въпроса на междудържавно равнище със Съюзна република Югославия и с Република Македония.
§ 38. Наредбата по чл. 37 се изготвя съвместно от министъра на земеделието, горите и аграрната реформа и от министъра на финансите и се приема от Министерския съвет до 31 декември 1997 г.
§ 39. Проектите на плановете за земеразделяне, за които не е обнародвано съобщение в "Държавен вестник" към деня на влизането в сила натози закон, се съставят съобразно неговите изисквания.
§ 40. Параграф 26 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за собствеността и ползуването на земеделските земи (ДВ, бр. 79 от 1996 г.) се отменя.
§ 41. В § 29 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за собствеността и ползуването. на земеделските земи (ДВ, бр. 45 от 1995 г.; попр., бр. 46 от 1995 г.; изм., бр. 79 от 1996 г.) се правят следните допълнения:
а) в началото на ал. 1 се създават нови изречения:
"(1) Общото събрание на лицата по чл. 27, ал. 1 може да определи физически или юридически лица, които да разпределят имуществото на организациите по § 12 от преходните и заключителните разпоредби, включително и на средствата им в банките. Те са длъжни да предоставят на държавните органи информация за държавното имущество."...;
б) създават се ал. 8 и 9:
"(8) Общото събрание на лицата по чл. 27, ал. 1 определя срок на определените лица за разпределение на имуществото на заличените организации по § 12 от преходните и заключителните разпоредби, но не по - късно от 31 декември 1997 г.
(9) Обявяват се за нищожни търговете и решенията за разпределение на имуществото на организациите по § 12 от преходните и заключителните разпоредби, извършени от определените или упълномощените лица по ал. 1 в нарушение на определените за провеждането им условия и ред по закона, правилника за прилагането му и решенията на общото събрание на правоимащите, както и сключените въз основа на тях сделки. Имуществото се изземва по реда на чл. 80 от Закона за държавната собственост, като заповедта се издава от областния управител."
§ 42. В § 6, ал. 3 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия (обн., ДВ, бр. 38 от 1992 г.; изм. и доп., бр. 51 от 1994 г., бр. 45, 57 и 109 от 1995 г., бр. 42, 45, 68 и 85 от 1996 г.; попр., бр. 86 от 1996 г.; изм., бр. 55, 61 и 89 от 1997 г.) думите "по чл. 10б, 10в, чл. 15, ал. 2 и чл. 24, ал. 6 от Закона за собствеността и ползуването на земеделските земи (обн. ДВ, бр. 17 от 1991 г.; попр., бр. 20 от 1991 г.; изм., бр. 74 от 1991 г., бр. 18, 28, 46 и 105 от 1992 г., бр. 48 и 83 от 1993 г.) и" се заличават.
§ 43. Този закон отменя Закона за трудовата поземлена собственост (обн., ДВ, бр. 81 от 1946 г., попр., бр. 93 от 1946 г.; изм., бр.291 от 1947 г., бр. 131 от 1948 г., бр. 42 и 176 от 1950 г.; попр., бр. 191 от 1950г.;изм., Изв., бр. 29 от 1952 г., бр. 90 от 1953 г., бр. 20 от 1954 г.; ДВ, бр. 26 от 1973 г.).
Законът е приет от XXXVIII Народно събрание на 15 октомври 1997 г. и е подпечатан с държавния печат.