Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 89 от 7.X

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПРЕОБРАЗУВАНЕ И ПРИВАТИЗАЦИЯ НА ДЪРЖАВНИ И ОБЩИНСКИ ПРЕДПРИЯТИЯ

 

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПРЕОБРАЗУВАНЕ И ПРИВАТИЗАЦИЯ НА ДЪРЖАВНИ И ОБЩИНСКИ ПРЕДПРИЯТИЯ

Обн. ДВ. бр.89 от 7 Октомври 1997г.

§ 1. В чл. 1 се правят следните изменения и допълнения:

1.В ал. 3 след думите "юридически лица" се добавя "с под 50 на сто държавно и/или общинско участие".

2. В ал. 3, т. 3 думите "държавни или" се заличават.

§ 2. В чл. 2 се правят следните изменения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Приватизацията се осъществява въз основа на одобрени от Министерския съвет програми, разработени по установения от него ред."

2. В ал. 2, т. 1 запетаята след думата "приватизация" се заменя със съюза "и" и текстът след думата "цели" до края се заличава.

3. В ал.4 след думата "програма"се поставя точка и текстът до края се заличава.

4. Алинея 7 се изменя така:

"(7) С цел обезпечаване изпълнението на приетите минимални приватизационни цели, показатели и насоки на годишната приватизационна програма органите по чл. 3, ал. 1, точки 2 - 4 приемат свои годишни програми."

§ 3.В чл. 3 се правят следните изменения:

1. В ал. 1, т. 1 думите "70 млн. лв." се заменят с "350 млн. лв." и текстът след думата "строителството" до края се заличава.

2. Алинеи 5 и 6 се отменят.

§ 4. В чл. 4, ал. 1 т. 2 се изменя така:

"2. най-малко 20 на сто от работещите в предприятието;".

§ 5. В чл. 5 ал. 4 се отменя.

§ 6. В чл.6 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

а) в текста на ал. 1 думите "след внасяне на средствата във Взаимния фонд по чл. 8" се заличават;

б) в т. 1 цифрата "7" се заменя с "10" и се създава трето изречение:

"До 4 на сто от приходите във фонда могат да се изразходват за изплащане на възнаграждения на консултанти, упълномощени по реда на чл. 3, ал. 3.";

в) в т. 4 числото "58" се заменя с "33";

г) създават се точки 5 и 6:

"5. за фондовете за обществено осигуряване и за обезщетение на бивши собственици по решение на Министерския съвет - 20 на сто;

6. за творческия фонд към Министерството на културата - 2 на сто."

2. Алинея 2 се изменя така:

"(2) Приходите от приватизация на общинските предприятия се внасят в специална сметка към съответния общински съвет. Средствата от тази сметка се разпределят, както следва:

1. за попълване фонда за покриване на разходите за приватизиране на общинските предприятия - 9 на сто. Част от тези приходи се изразходват за придобиване на дълготрайни и краткотрайни материални активи и за издръжка на специализираните органи на общинските съвети по приватизация. До 2 на сто от приходите във фонда могат да се изразходват за изплащане на възнаграждения на консултанти, упълномощени по реда на чл. 3, ал. 3;

2. за попълване на общинския фонд за опазване на околната среда - 5 на сто;

3. останалата част в размер 86 на сто се внася в специален фонд на разпореждане на съответния общински съвет, като средствата по този фонд се използват приоритетно за инвестиционни цели, за погасяване на кредитите за незавършени обекти на строителството и на несъбираеми задължения на общинските предприятия. Тези средства не могат да се използват за текущи разходи."

3. Създава се нова ал. 3:

"(3) Уговарянето и заплащането на цената и на всички други задължения с парично изражение, както и плащането по приватизационни сделки може да се извършват и в чуждестранна валута."

4. Досегашната ал. 3 става ал. 4 и се изменя така:

"(4) Деветдесет и шест на сто от паричните постъпления от приватизация на държавните предприятия от списъка по чл. 2, ал. 10 постъпват в републиканския бюджет и се използват за намаляване на държавния дълг и за попълване на фонда за държавна защита на влогове и сметки на физически и юридически лица в банки. Останалите 4 на сто от паричните постъпления се внасят във фонда за покриване на разходите за приватизиране на държавните предприятия."

§ 7. Създава се чл. 6а:

"Чл. 6а. (1) Паричните постъпления от мероприятия, съпътстващи приватизационния процес на предприятия - държавна собственост, както и неустойките по приватизационните договори на същите предприятия, се разпределят, както следва:

1. паричните постъпления от меморандуми, тръжна и конкурсна документация и други, рекламна и издателска дейност, задържаните като санкция депозити за несключени договори при участие в търг, конкурс или преговори с потенциални купувачи и други подобни се внасят във фонда за покриване на разходите за приватизиране на държавни предприятия;

2. неустойките по договорени, но неизвършени инвестиции се внасят в Държавния фонд за реконструкция и развитие;

3. неустойките по договорени, но неосигурени работни места, се внасят във фонд "Обществено осигуряване" и за обезщетение на бивши собственици;

4. договорените неустойки по поети, но неизпълнени други задължения, включени в приватизационните договори, се внасят в централния републикански бюджет.

(2) Паричните постъпления от мероприятия, съпътстващи приватизационния процес на предприятия - общинска собственост, както и неустойките по приватизационните договори на същите предприятия, се разпределят, както следва:

1. паричните постъпления от меморандуми, тръжна и конкурсна документация и други, рекламна и издателска дейност, задържаните като санкция депозити за несключени договори при участие в търг, конкурс или преговори с потенциални купувачи и други подобни се внасят във фонда за покриване на разходите за приватизиране на общински предприятия;

2. всички други неустойки по поети, но неизпълнени задължения по приватизационните договори се внасят в специалния фонд на разпореждане на съответния общински съвет, създаден по реда на чл. 6, ал. 2, т. 3."

§ 8. В чл. 7 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Към органите по чл. 3, ал. 1, точки 1 и 2 се създават фондове за покриване на разходите за приватизирането на държавните предприятия. Разходването на средствата по фондовете се извършва при условия и по ред, определени от Министерския съвет."

2. В ал. 2 се създава точка 3:

"3. средствата по чл. 6а, ал. 1."

§ 9. Член 8 се отменя.

§ 10. Създава се чл. 9а:

"Чл. 9а. (1) При приватизация на държавни и общински предприятия, както и на преобразуваните търговски дружества, на които са възложени задачи по подготовката на страната за работа във военно време и кризисни ситуации, купувачът се задължава да осигурява изпълнението им до момента на тяхното отменяне.

(2) 3адълженията по ал. 1 могат да бъдат отменени само от възложилия ги упълномощен държавен (общински) орган."

§ 11. В чл. 16 се създава ал. 3:

"(3) Оценка се извършва задължително, когато избраният начин за извършване на продажбата е преговори с потенциални купувачи, както и в случаите на приватизация по реда на чл.. 35."

§ 12. В чл. 17 се правят следните изменения:

1. В ал. 2 думите "70 млн. лв." се заменят с "350 млн. лв.".

2. Алинея 3 се изменя така:

"(3) Членове 72 и 73 от Търговския закон не се прилагат за непарични вноски на държавата и общините в дружествата с над 50 на сто държавно или общинско участие. Оценката на непаричните вноски на държавата се извършва по ред, установен от Министерския съвет, а дълготрайните финансови активи се оценяват по счетоводната им стойност."

§ 13. В чл. 20 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 след думите "органа по чл. 3" се поставя точка и текстът до края на изречението се заличава.

2. Създава се нова ал. 2:

"(2) В случай, че начинът на продажбата е преговори с потенциални купувачи, с решението по ал. 1 органът по чл. 3 определя сроковете и условията за подаване на оферти."

3. Досегашната ал. 2 става ал. 3 и в нея думите "предходната алинея" се заменят с "ал. 1".

§ 14. В чл. 21 ал. 1 се изменя така:

"(1) В търговски дружества с 50 и повече процента държавно и/или общинско участие след приемане на решение за приватизация се забранява извършването на разпоредителни сделки с дълготрайни активи на предприятието, сключване на договори за дялово участие, наем, съвместна дейност, обезпечаване на вземания и сключване на договори за кредит, освен с разрешение на съответния орган по чл. 3."

§ 15. В чл. 22, ал. 5, изречение трето след думата "поименни" се поставя точка и текстът до края на изречението се заличава.

§ 16. В чл. 25 се правят следните изменения:

1.В ал. 1 т. 1 се изменя така:

"1. публично предлагане;".

2. Алинея 3 се изменя така:

"(3) Когато определеният купувач по ал. 1 и 2 е юридическо лице, в което съдружници, акционери или членове на кооперация са само работници и служители, лица, които без трудов договор са управители, контрольори, членове на съвети на директори, на управителни и надзорни съвети, както и лица по чл. 5, ал. 2 от приватизиращото се търговско дружество, той има право да придобие акциите или дяловете при условията на разсрочено плащане на цената, като:

1. началната вноска, която трябва да се заплати при сключването на договора, е 10 на сто от цената;

2. разсрочването е за 10 години с едногодишен гратисен период, като срокът може да бъде и по - къс със съгласието на купувача;

3. за времето на гратисния период стойността на неизплатената част не се променя. След изтичане на гратисния период стойността на неизплатената част се увеличава с 50 на сто от основния лихвен процент за съответния изтекъл период, считано от датата на подписване на договора. Този период се определя в договора и не може да бъде по - дълъг от една година."

3. Алинея 4 се изменя така:

"(4) Разсроченото плащане по ал. 3 се прилага при условие, че в юридическото лице по ал. 3 към момента на учредяването му участват най - малко 20 на сто от работниците и служителите в приватизиращото се предприятие."

4. Алинея 5 се изменя така:

"(5) В случаите по ал. 3 задължително се обезпечава плащането на неизплатената част от цената."

5. В ал. 6 думите "открита продажба" се заменят с "публично предлагане".

6. Алинея 7 се отменя.

§ 17. В чл. 26, ал. 2 думите "чрез издаване на нови акции" се заличават.

§ 18. Член 27 се изменя така:

"Чл. 27. Първоначалната продажна цена на дяловете и акциите при провеждане на преговори с потенциални купувачи се определя въз основа на оценката на предприятието."

§ 19. В чл. 29 се правят следните изменения:

1. Алинея 1 се отменя.

2. В ал. 2 думите "С разрешение на Агенцията за приватизация" се заличават.

§ 20. В чл. 31 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думите "търга или конкурса" се заменят с "търга, конкурса или преговорите с потенциални купувачи".

2. В ал. 2 думите "търгът или конкурсът" се заменят с "търгът, конкурсът или преговорите с потенциални купувачи".

3. В ал. 4 се създава второ изречение:

"В тези случаи задължително се обезпечава плащането на неизплатената част от цената."

§ 21. Член 32 се изменя така:

"Чл. 32. Разпоредбите на тази глава се прилагат и за имущество на дружества в процес на ликвидация, освен в случаите на несъстоятелност."

§ 22. В чл. 35 се правят следните допълнения:

1. В ал.1, т. 1 след думите "работещите в предприятието" се поставя запетая и се добавя "съответно в обособената част".

2. Създава се нова ал. 2:

"(2) При наличие на влязло в сила съдебно решение за отмяна на изричен или мълчалив отказ за откриване на процедура за приватизация по ал. 1, т. 1 органът по чл. 3 е длъжен в двумесечен срок от датата на влизане в сила на съдебното решение да открие процедура за приватизация, да извърши необходимите действия по предприватизационната подготовка и да го предложи за изкупуване на правоимащите."

§ 23. Член 51а се изменя така:

"Чл. 51а. Акциите, придобити по реда на тази глава от приватизационни фондове, могат да се прехвърлят само на фондовата борса."

§ 24. В чл. 53 се правят следните изменения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Длъжностните лица от предприятията, за които има решения за приватизация, които не изпълняват или нарушават задълженията си по чл. 4а или чл. 28 за предоставяне на информация на органа по чл. 3 или на упълномощени от него лица, както и задължения, произтичащи от подзаконови нормативни актове по прилагането на този закон, се наказват с глоба от 500 000 до 1 000 000 лв" ако деянието не съставлява престъпление."

2. В ал. 2 думите "10 000 до 50 000 лв." се заменят с "1 000 000 до 5 000 000 лв."

З. В ал. 3 думите "5000 до 50 000 лв." се заменят с "500 000 до 5 000 000 лв".

§ 25. В допълнителните разпоредби се правят следните изменения: 1. Параграф 1 се изменя така:

"§ 1. "Държавно предприятие" или "общинско предприятие" по смисъла на този закон е юридическо лице, което осъществява стопанска дейност, над 50 на сто от чийто капитал е държавна или общинска собственост."

2. В § 2а думите "държавни или" се заличават.

§ 26. В преходните и заключителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:

1. Параграф 6 се изменя така:

а) създава се нова ал. 4:

"(4) Българските граждани и техните наследници, както и юридическите лица, чиито облигации от Българския държавен заем -1923 г. по Спогодбата "Моллов - Кафандарис" и непогасените лихвени купони към тях са изплатени от държавата през 1996 г. в размер на 50 на сто, се обезщетяват с инвестиционни бонове при условия и по ред, определени от Министерския съвет.";

б) досегашната ал. 4 става ал. 5 и в нея думите "31 декември 1996 г." се заменят с "31 декември 1998 г.".

2. Създава се §6б:

"§6б. По искане на органа по чл. 3, ал. 1,т. 1-3 след приемане на решение по чл. 20, ал. 1, с което определеният начин за извършване на продажба е публичен търг, публично оповестен конкурс или преговори с потенциални купувачи, събирането на държавните вземания се спира в 7-дневен срок с разпореждане на данъчния орган по реда на Закона за събиране на държавните вземания за срок до 6 месеца. Производствата по събиране на държавните вземания продължават в 7-дневен срок след сключването на приватизационната сделка."

3. В §7 се правят следните допълнения:

а) в ал. 1 след думите "собственост на държавата или общините" се добавя "или на търговски дружества с повече от 50 на сто държавно или общинско участие";

б) създават се ал. 3 и 4:

"(3) Сделки, по които страна е предприятие с повече от 50 на сто държавно или общинско участие, за което е взето решение за приватизация, могат да бъдат прекратени от предприятието със съгласие на органа по чл. 3. Прекратяването има действие от деня на писменото уведомление.

(4) В случаите на неизпълнение на сделки, по които страна е предприятие с повече от 50 на сто държавно или общинско участие, дължимата неустойка се намалява до размера на претърпените загуби."

4. В § 9, ал. 3 думите "чл. 25, ал. 1, т. 5" се заменят с "чл. 25, ал. 3".

5. В § 9б след думите "органа по чл. 3" се поставя точка и текстът до края на изречението се заличава.

6. В §12 се правят следните изменения и допълнения:

а) досегашният текст става ал. 1;

б) създават се алинеи 2, 3 и 4:

"(2) При прехвърляне на дялове от търговски дружества по реда на глава пета купувачът на дяловете се смята за съдружник в дружеството от момента на прехвърлянето на собствеността върху дяловете съгласно приватизационния договор.

(3) При прехвърляне на налични акции по реда на този закон купувачът се смята за акционер в дружеството от момента на джиросването на акциите, респективно на временните удостоверения, независимо дали е вписан в книгата на акционерите на дружеството.

(4) При прехвърляне на безналични акции по реда на този закон купувачът се смята за акционер в дружеството от момента на регистрирането на сделката в централния депозитар, независимо от това дали е вписан в книгата на акционерите на дружеството."

7. В § 15а думите "общинските съвети" се заменят с "областните управители".

Преходни и Заключителни разпоредби

§ 27. В Закона за данък върху печалбата (обн., ДВ, бр. 59 от 1996 г.; изм., бр. 110 от 1996 г., бр. 16 и 49 от 1997 г.) § 7, ал. 2 от преходните и заключителните разпоредби се отменя.

§ 28. Паричните средства от набраните суми във Взаимния фонд по чл. 8, ал. 1 и 2 към датата на влизането на този закон в сила се превеждат във фонд "Обществено осигуряване".

§ 29. Процедурите за приватизация, по които са определени начините за продажба, се приключват от органа по чл. 3, който ги е започнал."

Законът е приет от XXXVIII Народно събрание на 24 септември 1997 г. и е подпечатан с държавния печат.

Промени настройката на бисквитките