ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ПЕЧАЛБАТА
ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ПЕЧАЛБАТА
Обн. ДВ. бр.49 от 20 Юни 1997г.
§ 1. В чл. 2 се създава ал. 3:
"(3) Не се облагат с данък върху печалбата създадените по закон пенсионни и здравни фондове, училища, висши училища и болници за стопанската им дейност, която е помощна за осъществяване на основната им дейност, при условие, че:
1. те не разпределят печалба за собствениците - физически или юридически лица;
2. тази дейност е пряко свързана с тяхната основна дейност като инвестиране на фондове с цел тяхното нарастване и запазване, платено обучение, платени прегледи и здравни услуги."
§ 2. В чл. 9 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите "и на клоновете на чуждестранни лица" се заличават.
2. В ал. 2 след думата "чуждестранни" се добавя "юридически лица, както и чуждестранни дружества, които не са юридически".
§ 3. Създава се чл. 12а:
"Чл. 12а. (1) Пазарните цени се определят чрез:
1. метода на конкурентните цени, при който пазарната цена е използвана от независими партньори;
2. метода на пазарните цени, където обичайната пазарна цена е цената, използвана в процеса на продажба на стоки и услуги в непроменена форма на независим партньор, намалена с разходите на търговеца и обичайната печалба;
3. метода на разходи и приходи, при който обичайната пазарна цена се определя, като себестойността на продукцията се увеличи с обичайната печалба.
(2) В случаи, когато е възможно прилагането на няколко метода, те се прилагат по следния ред:
1. метода на конкурентните цени;
2. метода на пазарните цени;
3. метода на разходите и приходите.
(3) Когато на пазара се налага нов продукт или се увеличава пазарният дял, се допуска договарянето на цена, по-висока или по-ниска от обичайната пазарна цена.
(4) Редът и начинът за прилагането на методите по ал. 1, 2 и 3 се определят от министъра на финансите."
§ 4. В чл. 16 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 се правят следните изменения и допълнения:
а) точка 5 се изменя така:
"5. положителната разлика между сумата на счетоводните амортизационни квоти, определени съгласно чл. 20 от Закона за счетоводството, и данъчно признатия размер на амортизациите на активите на предприятието като цяло;"
б) точка 8 се изменя така:
"8. разходите за подобрения, модернизация и реконструкция на дълготрайни активи, водещи до увеличаване на тяхната стойност, отчетени като текущи разходи за ремонт;"
в) създава се т. 8а:
"8а. разходите за подобрения, модернизация и реконструкция на наетите дълготрайни активи, когато не са за сметка на наема и не са разсрочени като разходи за бъдещи периоди съгласно чл. 26, ал. 1 от Закона за счетоводството - за срока на наемния договор;"
г) точка 9 се изменя така:
"9. отписаните липси и брак на материални запаси (без тези за сметка на персонала), с изключение на произтичащите от:
а) технологичен брак;
б) промяна на физико-химичните свойства, съответстващи на установените с нормативен акт норми за пределни размери на естествените фири и липси на стоково-материални ценности при тяхното съхранение и транспортиране;
в) изтичане срока на годност съгласно нормативни актове и фирмени стандарти;
г) унищожението или частичното унищожение от стихийни бедствия;"
д) създава се т. 9а:
"9а. стойността на отписаните липси и брак на застрахованите активи се намалява с получените обезщетения от застраховки до размера на балансовата стойност на активите. Когато има различие в периодите на отписване на застрахованите активи и изплащане на застраховката, увеличението се извършва едновременно с получаването на застрахователното обезщетение, а дотогава липсата или бракът в резултат на застрахователното събитие се отчитат като разчет (вземане);"
е) точки 20 и 21 се отменят;
ж) създава се т. 22:
"22. частта от сумата на разходите за работна заплата в търговските дружества с над 50 на сто държавно или общинско участие, превишаваща определените с нормативни актове средства."
2. В ал. 3 се правят следните изменения и допълнения:
а) в т. 1 изречение второ се изменя така:
"Облекченията не се прилагат за вземания на банките, които са отразени като разходи при определяне на финансовия резултат преди данъчното преобразуване;"
б) в т. 3 думите "и клонове на чуждестранни лица" и "по реда на чл. 30" се заличават;
в) точка 4 се изменя така:
"4. временните разлики за предприятието като цяло, произтичащи от превишенията на данъчно признатите амортизации над счетоводните амортизационни квоти в случаите на обратното проявление на положителните разлики от амортизации. Финансовият резултат не се коригира в случаите, когато амортизационните квоти са по-малки от данъчно признатия размер на амортизацията и преди това не са извършвани увеличения, засягащи този резултат;"
г) точка 8 се отменя.
3. В ал. 4 след думата "неизплатени" се добавя "начислени".
§ 5. Член 17 се отменя.
§ 6. Член 20 се изменя така:
"Чл. 20. Сумата на предоставените данъчни облекчения не може да превишава положителния финансов резултат преди данъчното преобразуване по съответния отчет за приходите и разходите, намален с 6,5 на сто."
§ 7. В чл. 26, ал. 2, т. 1 думите "и клонове на чуждестранни лица, когато разпределената печалба вече е била обложена по чл. 30" се заличават.
§ 8. В чл. 30 думите "и от клонове на чуждестранни лица" се заличават.
§ 9. Член 32 се изменя така:
"Чл. 32. Когато данъчно задължените лица начисляват на чуждестранни лица доходите, из-броени в чл. 9, ал. 2, и те не са реализирани от чуждестранното лице от място на стопанската дейност, при източника се удържа данък в размер 15 на сто от дохода. Данъкът е окончателен."
§ 10. Член 38 се изменя така:
"Чл. 38. При сливане, вливане, разделяне или отдeляне на търговски дружества или кооперативни организации нововъзникналите субекти са отговорни за данъчните задължения на преобразуваните дружества или кооперативните организации."
§ 11. Член 40 се отменя.
§ 12. Член 41 се изменя така:
"Чл. 41. (1) Юридическите лица, за които решението за преобразуване чрез разделяне, отделяне, сливане или вливане е взето съгласно глави девета и шестнадесета от Търговския закон и Закона за кооперациите, се облагат с данък върху печалбата и данък за общините за периода от началото на годината до момента на вписване в търговския регистър на съда.
(2) Данъчното облагане по ал. 1 е окончателно. Новообразуваното дружество или дружества внасят разликата между начислените данъци с натрупване и направените авансови вноски в 30-дневен срок от вписване решението за преобразуване в търговския регистър.
(3) За останалия период до края на годината данък върху печалбата и данък за общините се установяват и внасят от новообразуваното дружество или дружества по общия ред."
§ 13. В глава шеста се създава раздел III "Данъчно третиране при приватизация" с чл. 41а:
"Раздел III
Данъчно третиране при приватизация
Чл. 41а. (1) Лицата, при които след приватизация държавното или общинско участие
се намалява под 50 на сто, подават данъчна декларация в 30-дневен срок от влизането в сила на вписването на промяната в търговския регистър или от датата на прехвърляне на акциите.
(2) Данъчната декларация по ал. 1 се подава по установения образец за годишна данъчна декларация. В срока по ал. 1 се внасят: разликата между декларирания данък върху печалбата и данък за общините от началото на годината и авансово внесените вноски; дивидентът за държавата или общините за текущия период и неизплатеният дивидент за държавата или общините за предходен отчетен период.
(3) Данъчно задължените лица, при които държавното или общинско участие се намалява под 50 на сто в резултат на масова приватизация, подават данъчна декларация в 30-дневен срок от датата на обявяване на резултатите от тръжната сесия в съответния месец, както следва:
1. когато резултатите от тръжната сесия са обявени до 15-о число на съответния месец - за дата на обявяване на резултатите се смята краят на предходния месец;
2. когато резултатите от тръжната сесия са обявени след 15-о число на съответния месец - за дата на обявяване на резултатите се смята краят на текущия месец."
§ 14. В чл. 42 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Данъкът върху печалбата на данъчно задължените лица е в размер 26 на сто, когато облагаемата печалба с натрупване от началото на годината при определяне на авансовите и годишни вноски е до 2 000 000 лв."
2. Създава се ал. 3:
"(3) Размерът на данъчната ставка може да се променя в течение на годината при определянето на авансовите вноски от данък върху печалбата."
§ 15. В чл. 44 и чл. 46, ал. 1 думите "и другите доходи" се заличават.
§ 16. В чл. 49 ал. 2 се изменя така:
"(2) Надвнесените данък върху печалбата и данък за общините по годишната данъчна декларация се прихващат от следващи авансови и годишни вноски за същите данъци."
§ 17. Член 51 се отменя.
§ 18. В чл. 54 ал. 3 се изменя така:
"(3) За дължимите месечни авансови вноски по ал. 1, т. 1, които се правят въз основа на фактическите резултати за съответния отчетен период, и за тримесечните авансови вноски по ал. 1, т. 2 се попълват данъчни декларации по образец, утвърден от министъра на финансите. Декларациите се представят в съответната данъчна служба до сроковете за плащане на авансовите вноски."
§ 19. В чл. 58 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 се правят следните изменения и допълнения:
а) точка 1 се отменя;
б) точка 2 става т. 1 и след думата "дружество" се добавя "в случаите, когато по приватизационния договор няма задължение за инвестиции";
в) точка 3 става т. 2;
г) точка 4 става т. 3 и се изменя така:
"3. изпълнение на задълженията към бюджета и държавното обществено осигуряване, начислени от данъчно задълженото лице."
2. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Преотстъпването на данъка на търговските дружества се преустановява при преобразуване поради вливане и сливане по реда на глава шестнадесета от Търговския закон."
§ 20. В чл. 61 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думата "дължимия" се добавя "за внасяне в бюджета".
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Данъчно задължените лица, на които се преотстъпва 100 на сто данък върху печалбата, не правят вноски във фонд "Мелиорации"."
3. Създават се ал. 3 и 4:
"(3) Данъчно задължените лица, извършващи дейности, освободени от данък върху печалбата, не правят вноски във фонд "Мелиорации" за печалбата от тези дейности.
(4) Вноските за фонд "Мелиорации" се правят в сроковете на тримесечните авансови и годишни вноски за данък върху печалбата."
§ 21. В чл. 63 се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"Чл. 63. (1) За нарушения по чл. 37, ал. 8, чл. 41, ал. 2, чл. 49, ал. 1 и чл. 50 на данъчно задължените лица се налага санкция в размер на невнесения данък."
2. Алинея 3 се отменя.
§ 22. В чл. 64 се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"Чл. 64. (1) За неподаване на декларация по чл. 37, ал. 7, чл. 47, ал. 2, 3, 4 и 6 и чл. 54, ал. 3 в предвидените срокове на данъчно задължените лица се налага глоба от 100 000 до 300 000 лв."
2. В ал. 2 числата "10 000" и "50 000" се заменят с "200 000" и "500 000".
§ 23. Член 65 се изменя така:
"Чл. 65. Данъчно задължените лица, които не уведомят съответните данъчни служби по реда на чл. 39, се наказват с глоба от 100 000 до 500 000 лв."
§ 24. Член 66 се изменя така:
"Чл. 66. За неиздаване на фактура за отчитане на приходи се налага санкцията по чл. 56, ал. 3 от Закона за счетоводството."
§ 25. Член 67 се изменя така:
"Чл. 67. В случаите на нарушение по чл. 63, 64, 65 и 66 на представляващите данъчно задължените лица се налага глоба от 1 до 3 минимални месечни работни заплати или възнаграждения."
§ 26. В § 1 на допълнителната разпоредба се правят следните изменения и допълнения:
1. Точка 6 се изменя така:
"6. "Авторски и лицензионни възнаграждения" означава: плащания от всякакъв вид, получени за използването или за правото на използване на всяко авторско право за литературно, художествено или научно произведение, включително кинофилми или записи за радио- или телевизионно предаване; на всеки патент, търговска марка, промишлен образец или полезен модел, план, секретна формула или процес, или за използване на или за правото на използване на промишлено, търговско или научно оборудване, или за информация, отнасяща се до промишлен, търговски или научен опит."
2. В т. 8 се създава изречение второ:
"Пазарната цена на услугите се определя според условията на пазара, от който произлизат, а на стоките - според условията на пазара, на който се реализират."
3. В т. 11 се правят следните изменения и допълнения:
а) буква "а" се изменя така:
"а) определено помещение (собствено, наето или предоставено за ползване) или място, посредством което чуждестранно лице извършва цялостно или частично стопанска дейност в страната, включително: място на управление, клон, търговско представителство, регистрирано в страната, офис, кантора, ателие, завод, работилница (фабрика), магазин, склад за търговия, сервиз, монтажен обект, строителна площадка, мина, кариера, сонда, петролен или газов кладенец, извор или друг обект за извличане на природни ресурси;"
б) в буква "б" думите "втора и трета" се заменят с "шеста".
4. В т. 12 се създава изречение второ:
"Даден вид разход се признава като социален, когато се ползва по право от всички лица по трудов договор."
5. Точка 14 се изменя така:
"14. "Разходи за подобрения, реконструкция и модернизация, водещи до увеличаване стойността на дълготрайните активи" са разходите, в резултат на които се променя функционалното предназначение на актива или които водят до цялостна или частична промяна на технологичното оборудване и обзавеждане на производствени и обслужващи сгради и съоръжения."
6. Създават се т. 17 и 18:
"17. "Етапи, отчитани по съответния ред" са:
а) за строителни обекти - приемането на етапа съгласно изискванията за държавно приемане и разрешаване ползването на строежите в Република България, както и покупката на сгради, които се разширяват или преустрояват с утвърден архитектурен проект;
б) за останалите материални дълготрайни активи - въвеждането им в действие с акта на държавно приемане, а когато такъв не се изисква - въвеждането с вътрешен акт на пред-приятието.
18. "Облекчения" по смисъла на чл. 20, ал. 1 са тези по: чл. 16, ал. 3, т. 1, 2, 6 и 10, чл. 18, ал. 2, чл. 26, § 3, ал. 1, т. 1 и 2 от преходните и заключителните разпоредби."
§ 27. В преходните и заключителните разпоредби се създава § 5а:
"§ 5а. Министерският съвет определя условията и реда за образуване на средствата за работна заплата в търговските дружества с над 50 на сто държавно или общинско участие."
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 28. Финансовите разходи за 1997 г. по реда на чл. 31 от Закона за счетоводството се отнасят в разходи за бъдещи периоди.
§ 29. Този закон влиза в сила от 1 януари 1997 г., с изключение на разпоредбите на § 13, 21, 22, 23, 24 и 25, които влизат в сила от 1 юни 1997 г.
Законът е приет от XXXVIII Народно събрание на 11 юни 1997 г. и е подпечатан с държавния печат.