ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА БОРБА СРЕЩУ ПРОТИВООБЩЕСТВЕНИТЕ ПРОЯВИ НА МАЛОЛЕТНИТЕ И НЕПЪЛНОЛЕТНИТЕ (ОБН., ИЗВ., БР. 13 ОТ 1958 Г.; ИЗМ., БР. 11 ОТ 1961 Г.; ДВ, БР. 35 ОТ 1966 Г., БР. 30 ОТ 1969 Г., БР. 89 ОТ 1974 Г., БР. 53 ОТ 1975 Г
ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА БОРБА СРЕЩУ ПРОТИВООБЩЕСТВЕНИТЕ ПРОЯВИ НА МАЛОЛЕТНИТЕ И НЕПЪЛНОЛЕТНИТЕ (ОБН., ИЗВ., БР. 13 ОТ 1958 Г.; ИЗМ., БР. 11 ОТ 1961 Г.; ДВ, БР. 35 ОТ 1966 Г., БР. 30 ОТ 1969 Г., БР. 89 ОТ 1974 Г., БР. 53 ОТ 1975 Г.; ПОПР.,БР. 55 ОТ 1975 Г.; ИЗМ., БР. 63ОТ 1976 Г., БР. 36 ОТ 1979 Г. И БР. 75 ОТ 1988 Г.)
Обн. ДВ. бр.110 от 30 Декември 1996г., попр. ДВ. бр.3 от 10 Януари 1997г.
§ 1. Член 1 се изменя така:
"Чл. 1. Този закон урежда дейността по предотвратяването и борбата срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните и по осигуряването на нормалното развитие и възпитание на извършителите им."
§ 2. Член 2 се изменя така:
"Чл. 2. (1) За осъществяване на дейността по чл. 1 се създават:
а) комисии за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните;
б) детски педагогически стаи;
в) социално-педагогически интернати;
г) възпитателни училища-интернати;
д) домове за временно настаняване на малолетни и непълнолетни;
е) приюти за безнадзорни деца.
(2) Към заведенията по букви "в", "г" и "д" се организират общежития, работилници и помощни стопанства."
§ 3. Член 3 се изменя така:
"Чл. 3. За откриване и поддържане на заведенията по чл. 2 съответните министерства, ведомства или общините предвиждат небоходимите средства по своите бюджети."
§ 4. В чл. 4 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Към Министерския съвет на Република България се създава Централна комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните в състав: председател - заместник министър-председател на Република България; заместник-председатели: заместник-министър на образованието, науката и технологиите, заместник-министър на труда и социалните грижи и секретар на Министерството на вътрешните работи; секретар и членове: заместник-министър на правосъдието, заместник-министър на здравеопазването, заместник-министър на финансите, заместник-министър на културата, заместник-председател на Комитета за младежта и децата, заместник-председател на Върховния касационен съд, заместник главен прокурор и заместник-директор на Националната следствена служба. В състава на комисията се включват и видни общественици и представители на български неправителствени организации и български фондации, чиито цели са предотвратяването и борбата с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните."
2. Създава се нова ал. 2:
"(2) Централната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните е юридическо лице на бюджетна издръжка със седалище София. Числеността на персонала и задачите на комисията се определят от Министерския съвет."
3. Алинея 2 става ал. 3.
4. Алинея 3 става ал. 4 и се изменя така:
"(4) Към Централната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните се назначават и привличат експерти, специалисти и сътрудници."
§ 5. Член 6 се изменя така:
"Чл. 6. (1) Към общините или районите се създават местни комисии за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните. По решение на тези комисии може да се създадат, когато това е необходимо, местни комисии към някои кметства.
(2) Съставът на комисиите по ал. 1 е от 7 до 15 души и се определя със заповед на кмета. За председател се определя заместник-кмет. Председател на местната комисия в район или кметство е кметът. В комисиите се включват представители на общинската администрация, отговарящи за проблемите на образованието и здравеопазването, представители на социалните грижи, на полицията, на неправителствени организации, както и педагози, психолози, юристи, лекари, общественици и др. На заседанията на местните комисии присъства и представител на районната прокуратура.
(3) В местните комисии за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните в общините или районите с население над 10 хил. жители се назначава секретар. По предложение на Централната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните и с решение на общинските или районните съвети секретар може да бъде назначен и в комисии, работещи в общини или райони с по-малко жители. Възнаграждението на секретаря се определя от кмета.
(4) Издръжката на местните комисии за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните се осигурява от общинските бюджети и собствени приходи."
§ 6. В чл. 7, ал. 2 изречение второ се изменя така:
"Местните комисии ежегодно отчитат дейността си пред кмета, общинския или районния съвет и пред Централната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните."
§ 7. В чл. 8 се правят следните изменения и допълнения:
1. В буква "а" думата "съгласува" се заменя с "контролира".
2. Буква "г" се изменя така:
"г) координира дейността на държавните органи във връзка с борбата срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните;".
3. Буква "е" се изменя така:
"е) упражнява контрол по изпълнението на взетите въз основа на закона решения;".
4. Създават се букви "ж" и "з":
"ж) организира и извършва научни изследвания по превенцията на противообществените прояви на малолетните и непълнолетните;
з) проучва и прилага, когато това е полезно, чуждестранния опит в предотвратяването и борбата с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните."
§ 8. В чл. 10 се правят следните изменения и допълнения:
1. Букви "а" и "б" се заменят така:
"а) организират и координират социалнопревантивната дейност на територията на общината, издирват и установяват съвместно с инспекторите при детските педагогичски стаи и центровете за социални грижи малолетните и непълнолетните, които се нуждаят от помощ, и вземат мерки за тяхната социална защита и развитие;
б) съдействат на лицата, излезли от социално-педагогическите интернати, от възпитателните училища-интернати, от поправителните домове и приютите за безнадзорни деца, пред компетентните органи за уреждане на основните им битови, трудови и социални проблеми;".
2. В буква "в" думите "трудововъзпитателните училища" се заменят с "възпитателните училища-интернати".
3. В буква "г" думите "учителските съвети" се заменят с "педагогическите съвети", а думите "в трудововъзпитателните училища" се заменят с "във възпитателните училища-интернати".
4. Буква "д" се изменя така:
"д) упражняват контрол за спазването от работодателя на режима и условията за работа, установени за непълнолетните, настанени на работа по този закон, и при установяване на нарушения сезират компетентните органи;".
5. Буква "е" се отменя.
6. В буква"ж" думите "или не полагат достатъчно грижи за това" се заличават.
7. В буква "и" след думите "детски пдагогически стаи" се добавят думите "социално-педагогически интернати, приюти", а думите "трудововъзпитателни училища" се заменят с "възпитателни училища-интернати".
8. Буква "к" се отменя.
§ 9. Член 11 се изменя така:
"Чл. 11. Простъпките на малолетните и непълнолетните се разглеждат от местните комисии в състав: председател и двама членове, определени за всяко възпитателно дело от председателя на комисията измежду нейните членове. С оглед на конкретния случай може да се привличат и други членове на комисията или отделни специалисти - педагог, психолог, психиатър, социален работник и други, които със своята квалификация, опит и престиж могат да допринесат за правилното разглеждане на простъпката и за определяне на подходящи възпитателни мерки. Съставът, разглеждащ възпитателното дело, разяснява на малолетния или непълнолетния правата му и последиците от извършената простъпка."
§ 10. В чл. 13 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:
а) в буква "д" думите "или обществената организация" се заличават;
б) буква "и" се изменя така:
"и) настаняване в социално-педагогически интернат;";
в) създават се букви"к" и "л":
"к) предупреждение за настаняване във възпитателно училище-интернат с изпитателен срок до 6 месеца;
л) настаняване във възпитателно училище-интернат."
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Възпитателните мерки по ал. 1 се прилагат от местните комисии. За настаняване във възпитателно училище-интернат се прилага процедурата по чл. 23, ал. 3 и 4."
3. В ал. 4 думите "20 лева" се заменят с думите "минималната месечна работна заплата, установена за страната".
4. Създава се ал. 5:
"(5) Когато е приложена възпитателна мярка по ал. 1, буква "к" и малолетният или непълнолетният в 6-месечния изпитателен срок извърши значителна противообществена проява, местната комисия му налага възпитателната мярка по ал. 1, буква "л"."
§ 11. Член 14 се изменя така:
"Чл. 14. Когато при разглеждане на простъпките на малолетните и непълнолетните се установи, че те са били подбудени към извършване на противообществени прояви от пълнолетни лица, комисиите сезират компетентните органи за привличане на тези лица под отговорност."
§ 12. В чл. 15, ал. 1 се правят следните изменения:
1. Буква "б" се заличава.
2. Буква "г" се изменя така:
"г) глоба в размер до 2 000 лв. По искане на нарушителя кметът може да замени глобата с доброволен труд от 50 до 500 часа в полза на общината."
§ 13. В чл. 16, ал. 1 се правят следните изменения:
1. Буква "а" се изменя така:
"а) по предложение на педагогическите съвети, обществените възпитатели и социалните работници;"
2. Буква "б" се отменя.
3. Буква "в" се изменя така:
"в) по предложение на органите на полицията, прокуратурата и съда."
§ 14. В чл. 18, ал. 1 думата "болшинство" се заменя с "мнозинство".
§ 15. В чл. 19 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинеи 1, 2 и 3 се изменят така:
"(1) При разглеждане на простъпките присъствието на малолетния, съответно на непълнолетния, на поне един от родителите или на лицето, което ги замества, е задължително. При разглеждане на простъпките се призовава и класният ръководител.
(2) Участието на обществен защитник при разглеждане на възпитателно дело е задължително. Когато се разглежда простъпка, извършена от малолетен, общественият защитник се посочва от неговите родители или от лицата, които ги заместват, а ако простъпката е извършена от непълнолетен, общественият защитник се посочва от непълнолетния. Когато лицата се явят без защитник, членовете на местната комисия, разглеждащи простъпката, определят обществен защитник служебно.
(3) В случай че малолетният или непълнолетният, както и родителите или лицето, което ги замества, не се явят, местната комисия прави писмено искане до полицията за принудителното им довеждане."
2. Създава се ал. 4:
"(4) Адвокатска защита пред местните комисии не се допуска."
§ 16. В чл. 20 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава с ал. 1:
"(1) Пред местната комисия следва да се представят всички доказателства по възпитателното дело."
2. Досегашният текст става ал. 2.
§ 17. В чл. 21, ал. 1 изречение второ се изменя така:
"Протоколът се подписва от председателстващия и от протоколчик, който не е член на състава."
§ 18. Член 23 се изменя така:
"Чл. 23. (1) Общественият защитник, непълнолетният или родителите на малолетния, съответно лицата, които ги заместват, могат в 14-дневен срок да обжалват наложената възпитателна мярка по чл. 13, ал. 1, букви "а - к" пред кмета. Кметът се запознава с преписката и се произнася в 7-дневен срок от получаването на жалбата.
(2) Когато кметът намери, че решението е незаконосъобразно или противоречи на доказателствата, той го отменя и връща преписката за ново разглеждане от друг състав на комисията. Решението на втория състав на местната комисия е окончателно.
(3) Когато местната комисия приложи мярката по чл. 13, ал. 1 буква "л", тя служебно изпраща най-късно на следващия ден цялата преписка на районния съдия. Съдията може по своя преценка да се срещне с малолетния или непълнолетния, преди да се произнесе по преписката. Когато лицето, извършило простъпката, или неговите родители поискат среща със съдията, той се среща с малолетния или непълнолетния.
(4) Съдията разглежда преписката в закрито заседание. Той проверява дали са спазени от комисията разпоредбите на закона по издаването на решението и преценява неговата законосъобразност и обоснованост. Съдията се произнася в 3-дневен срок от получаване на преписката с мотивирано решение, като:
1. отменя решението на комисията и изпраща преписката на съответната прокуратура, когато има данни за извършено престъпление;
2. потвърждава решението на комисията;
3. отменя решението на комисията и прилага друга възпитателна мярка по този закон;
4. отменя решението на комисията и връща преписката за ново разглеждане със задължителни указания;
5. отменя решението на комисията и прекратява преписката, когато не е извършена простъпка или когато се установи, че малолетният или непълнолетният не е автор на деянието.
(5) Решението на районния съдия не подлежи на обжалване. препис от решението по ал. 4, т. 1, 3, 4 и 5 се изпраща на родителите на малолетния или на лицата, които ги заместват, на непълнолетния и на съответната местна комисия. Когато съдът потвърди приложената мярка, препис от решението се изпраща и на Министерството на образованието, науката и технологиите за изпълнение.
(6) Новото разглеждане по ал. 2 и 4, т. 4 се извършва в 14-дневен срок. При повторното разглеждане на преписката от районния съдия не се прилага ал. 4, т. 4 и решението му е окончателно."
§ 19. Член 24 се отменя.
§ 20. Чл. 25 се изменя така:
"Чл. 25. Който не изпълни нареждане на местните комисии за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, се наказва с глоба до 2 000 лв."
§ 21. Създава се чл. 25а:
"Чл. 25а. (1) Актът за нарушение на чл. 15, ал. 1, буква "г" и чл. 25 се съставя от членовете на местните комисии за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, а наказателното постановление се издава от кмета.
(2) Установяването на нарушението, съставянето на акта, издаването и обжалването на наказателното постановление се извършва по реда на Закона за административните нарушения и наказания.
§ 22. В чл. 26 се правят следните изменения:
1. Алинеи 1 и 2 се изменят така:
"(1) Към общинските съвети се откриват детски педагогически стаи. При нужда такива стаи се откриват към районните съвети и някои кметства.
(2) Детските педагогически стаи се завеждат от инспектори с висше педагогическо образование, които се назначават от министъра на вътрешните работи."
2. В ал. 3 думите "от родители, педагози и членове на младежките и масовите организации" се заличават.
§ 23. Член 27 се изменя така:
" Чл. 27. Детските педагогически стаи имат следните задачи:
а) да издирват и установяват малолетните и непълнолетните правонарушители, както и причините и условията за техните простъпки;
б) да издирват и установяват малолетните и непълнолетните - обект на престъпно посегателство, на малтретиране или оставени без надзор;
в) да предприемат съответстващи за случаите по букви "а" и "б" мерки или да уведомяват компетентните органи;
г) да уведомяват органите на прокуратурата, когато получат сигнали за виновно поведение по отношение на малолетните или непълнолетните от страна на родителите, на лицата, които ги заместват, или на трети лица."
§ 24. (Попр. - ДВ, бр. 3 от 1997 г.) Заглавието на глава V се изменя така:
"Социално-педагогически интернати и възпитателни училища-интернати"
§ 25. Член 28 се изменя така:
"Чл. 28. (1) В социално-педагогическите интернати се настаняват малолетни над 7-годишна възраст и непълнолетни, които нямат подходящи условия за живот в семейството или са лишени от родителски грижи и надзор и са извършили или съществуват предпоставки за извършване на противообществени прояви.
(2) Във възпитателните училища-интернати се настаняват малолетни над 8-годишна възраст и непълнолетни, извършили противообществените прояви, към които възпитателните мерки по чл. 13, букви "а-к" не са се оказали достатъчни и за нормалното им възпитание няма подходяща социална среда. Във възпитателните училища-интернати се настаняват и непълнолетни, спрямо които съдът или прокурорът са наложили такава мярка по реда на чл. 61 и 64 от Наказателния кодекс."
§ 26. Създава се чл. 29:
"Чл. 29. Настаняването в социално-педагогическите интернати се извършва по ред, определен от министъра на образованието, науката и технологиите, по искане на родителите или по предложение на компетентните органи, както и по решение на местната комисия."
§ 27. Член 30 се изменя така:
"Чл. 30. Разпределянето и настаняването на малолетните и непълнолетните във възпитателни училища-интернати се извършва от Министерството на образованието, науката и технологиите."
§ 28. В чл. 31 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 изречение второ се заличава.
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Прекратяването на престоя във възпитателното училище-интернат се решава в края на учебната година от педагогическия съвет с участието на районния прокурор след преценка на поведението на ученика и постигнатите резултати от възпитанието и обучението му. При решаването на въпроса предварително се взема мнението на родителите или на лицата, които ги заместват. Местните комисии, приложили възпитателната мярка, и инспекторът от детската педагогическа стая могат да изпратят писмено становище."
3. В ал. 3 думите "в трудововъзпитателното училище" се заменят с "във възпитателното училище-интернат", а в края на текста се добавя "с протокол на лекарска консултативна комисия".
4. Създава се ал. 4:
"(4) Максималният престой във възпитателното училище-интернат не може да бъде повече от 3 години. По желание на непълнолетния и с решение на педагогическия съвет престоят във възпитателното училище-интернат може да бъде удължен до завършване на съответната образователна степен."
§ 29. В чл. 32 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) На малолетните и непълнолетните, настанени в социално-педагогически интернати и възпитателни училища-интернати, се създават условия за завършване на основно или средно образование и за придобиване на професионална квалификация."
2. Създава се ал. 4:
"(4) Настанените във възпитателно училище-интернат непълнолетни, навършили 16-годишна възраст, които не желаят да продължат образованието си, задължително се обучават в професионално-занаятчийска паралелка."
§ 30. Член 34 се изменя така:
"Чл. 34. Домовете за временно настаняване на малолетни и непълнолетни се създават от Министерството на вътрешните работи, което определя техния район на действие."
§ 31. В чл. 35 буква "б" се изменя така:
"б) заловена в скитничество, просия, проституция, злоупотреба с алкохол, разпространение или употреба на наркотици или други упойващи вещества;".
§ 32. В чл. 36 се правят следните изменения:
1. Букви "б" и "в" се изменят така:
"б) извършват или осигуряват извършването на медицински, психологически и педагогически изследвния, освидетелстват и дават препоръки на съответните органи за работа с тези малолетни и непълнолетни или за настаняването им в подходящи заведения;
в) изясняват причините за скитничеството, безнадзорността, противообществените прояви и др. на приетите в дома малолетни и непълнолетни;"
2. Буква "д" се отменя.
§ 33. В чл. 37, ал. 1 изречение второ се изменя така:
"Престоят над 24 часа се разрешава от прокурора."
§ 34. Член 38 се изменя така:
"Чл. 38. Към домовете се организират работилници за професионална подготовка и база за спортни и културни дейности"
§ 35. Създава се нова глава "VII. Приюти за безнадзорни деца".
§ 36. (Попр. - ДВ, бр. 3 от 1997 г.) Създава се чл. 39а:
"Чл. 39а. (1) Приютите за безнадзорни деца са заведения за социални грижи, в които се подслоняват временно и безплатно безнадзорни деца, докато бъдат прибрани от своите родители или от лицата, които ги заместват, или бъдат настанени в подходящо здравно, социално или учебно-възпитателно заведение.
(2) Редът за създаването на приютите по ал. 1, организацията на работата им, управлението и контролът се уреждат с правилник, издаден от министъра на труда и социалните грижи."
§ 37. Досегашната глава VII става глава VIII и се изменя така: "VIII. Обществени възпитатели и социални работници".
§ 38. В чл. 41 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:
а) в буква "а" думите "в трудововъзпитателно училище" се заменят с "във възпитателно училище-интернат";
б) буква "г" се изменя така:
"г) малолетни и непълнолетни, чийто престой във възпитателно училище-интернат и социално-педагогически интернат е прекратен;";
в) създава буква "д":
"д) малолетни и непълнолетни, за които е приложена мярката по чл. 13, ал. 1, буква "е".
2. В ал. 2 думите "да се отклонят от правилния път на развитие" се заменят със "за тяхното развитие и възпитание".
§ 39. В чл. 42 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите "препоръчани от трудовите колективи или от обществените организации" се заличават.
2. В ал. 2 думите "и от инспекторите при детските педагогически стаи" се заличават.
§ 40. В чл. 43 се създават букви "г", "д" и "е":
"г) да сигнализира компетентните органи, когато съществува опасност за физическото или психическото развитие на малолетния или непълнолетния;
д) да поставя за решаване социалните проблеми на малолетния или непълнолетния пред съответния общински (районен) център за социални грижи;
е) да представя информация на съответния център за социални грижи за решаване на социалните проблеми на малолетния или непълнолетния."
§ 41. В чл. 44, ал. 1, буква "в" пред думите "от учебните заведения" се поставя съюзът "и", а думите "и от обществените организации по местоработата и местоживеенето му" се заличават.
§ 42. Член 46 се изменя така:
"Чл. 46. Председателят на Централната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните определя реда за материално стимулиране на обществените възпитатели."
§ 43. Създава се чл. 46а:
"Чл. 46а. Социалният работник е служител в съответния общински (районен) център за социални грижи и има следните задължения по този закон:
а) издирва, установява и взема на отчет социално застрашени малолетни и непълнолетни и взема мерки за социалната им защита;
б) съдейства за решаване на социалните проблеми на малолетните и непълнолетните с противообществени прояви и на техните семейства;
в) със съдействието на бюрата по труда и работодателите осигурява работа и нормални битови условия на освободените от възпитателните училища-интернати, социално-педагогическите интернати, приютите и поправителните домове;
г) работи съвместно с местните комисии, детските педагогически стаи и обществените възпитатели и следи развитието и възпитанието на настанените малолетни и непълнолетни във възпитателните училища-интернати и в социално-педагогическите интернати."
§ 44. Досегашната глава VIII става глава IХ.
§ 45. В чл. 47 се правят следните изменения:
1. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Държавните и общинските дружества, предприятия и организации, които имат подходящи свободни работни места, не могат да отказват приемането на работа на непълнолетни, които са им предложени от местните комисии за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните и социалните работници."
2. В ал. 3 думите "от работа се" заменят с "настанен на работа по ал. 2, работодателят".
§ 46. Член 49 се изменя така:
"Чл. 49. Органите на прокуратурата упражняват надзор върху заведенията по чл. 2, букви "в", "г", "д" и "е"."
§ 47. Създава се чл. 49а:
"Чл. 49а. (1) "Безнадзорно дете" е лице, ненавършило 18-годишна възраст и оставено без грижата на родителите или на лицата, които ги заместват, с което се създава опасност за неговото физическо и психическо развитие.
(2) "Обществен защитник" е лице с обществен престиж, ползващо се с доверието на малолетния или непълнолетния, неговите родители или лицата, които ги заместват. Той защитава малолетния или непълнолетния при разглеждането на възпитателното дело.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 48. (1) Министерският съвет определя председателя на Централната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните в едноседмичен срок от влизането в сила на закона.
(2) Председателят определя поименния състав на Централната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните в едномесечен срок.
§ 49. Министър-председателят и главният прокурор уреждат всички имуществени отношения, свързани с преминаването на Централната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните от Главна прокуратура към Министерския съвет.
§ 50. Член 111, ал. 4 от Закона за съдебната власт (обн., ДВ, бр. 59 от 1994 г., бр. 78 от 1994 г. - Решение № 8 на Конституционния съд от 1994 г., бр. 87 от 1994 г. - Решение № 9 на Конституционния съд от 1994 г., бр. 93 от 1995 г. - Решение № 17 на Конституционния съд от 1995 г.; изм., бр. 64 от 1996 г., бр. 96 от 1996 г. - Решение № 19 на Конституционния съд от 1996 г., и бр. 104 от 1996 г.) се изменя така:
"(4) Към Главната прокуратура е Съветът за криминологически изследвания."
§ 51. В чл. 387, ал. 3 от Наказателно-процесуалния кодекс (обн., ДВ, бр. 89 от 1974 г.; попр., бр. 99 от 1974 г., бр. 10 от 1975 г.; изм., бр. 84 от 1977 г., бр. 52 от 1980 г., бр. 28 от 1982 г.; попр., бр. 38 от 1982 г.; изм., бр. 89 от 1986 г., бр.31 от 1990 г.; попр., бр. 32 и 35 от 1990 г.; изм., бр. 39, 109 и 110 от 1993 г., бр. 84 от 1994 г., бр. 50 от 1995 г. и бр. 107 от 1996 г.) думите "в трудововъзпитателно училище" се заменят с "във възпитателно училище-интернат".
§ 52. В чл. 39, ал. 2 и чл. 59, ал. 3 от Закона за административните нарушения и наказания (обн., ДВ, бр. 92 от 1969 г.; изм. и доп., бр. 54 от 1978 г., бр. 28 от 1982 г., бр. 28 и 101 от 1983 г., бр. 89 от 1986 г., бр. 24 от 1987 г., бр. 94 от 1990 г., бр. 105 от 1991 г., бр. 59 от 1992 г., бр. 102 ог 1995 г. и бр. 12 от 1996 г.) числото "200" се заменя с числото "2 000".
§ 53. (1) В срок три месеца от влизането в сила на закона министърът на вътрешните работи издава правилници за домовете за временно настаняване на малолетни и непълнолетни и за детските педагогически стаи, министърът на образованието, науката и технологиите - за възпитателните училища-интернати и за социално-педагогическите интернати, а министърът на труда и социалните грижи - за приютите за безнадзорни деца.
(2) Изпълнението на закона се възлага на Министерския съвет.