ЗАКОН ЗА ЧУЖДЕСТРАННИТЕ ИНВЕСТИЦИИ
ЗАКОН ЗА ЧУЖДЕСТРАННИТЕ ИНВЕСТИЦИИ
Обн. ДВ. бр.47 от 14 Юни 1991г., изм. ДВ. бр.48 от 18 Юни 1991г., отм. ДВ. бр.8 от 28 Януари 1992г.
Отменен с § 1 от заключителните разпоредби на Закона за стопанската дейност на чуждестранните лица и за закрила на чуждестранните инвестиции - ДВ, бр. 8 от 28 януари 1992 г.
Предмет
Чл. 1. Този закон урежда условията и реда за извършване от чуждестранни лица на инвестиции в стопанската дейност в страната.
Териториален обхват
Чл. 2. Чуждестранни инвестиции могат да се извършват на територията на Република България, включително в териториалното море, както и върху континенталния шелф и в изключителната икономическа зона.
Режим на чуждестранните инвестиции
Чл. 3. (Попр. - ДВ, бр. 48 от 1991 г.) Спрямо чуждестранните лица, които извършват инвестиции в страната, се прилага националният режим, доколкото със закон или в междудържавен договор не е предвидено друго.
Инвестиции в стопански дейности
Чл. 4. (1) Чуждестранните лица могат да извършват инвестиции във всякаква стопанска дейност, освен когато това е забранено със закон. Извършването на инвестициите и на стопанската дейност се осъществява при спазване на българското законодателство, на морала и когато не се заплашват общественото здраве, националната сигурност и общественият ред.
(2) Чуждестранните лица извършват инвестиции в страната без разрешение с изключение на:
1. инвестиции във военната промишленост, в банковата и застрахователната дейност;
2. придобиване на право на собственост върху сгради и други вещни права върху недвижими имоти;
3. отдаване под аренда на земеделски земи и земи от горския фонд;
4. инвестиции в отделни географски райони, определени от Министерския съвет;
5. инвестиции за използуване на териториалното море, както и на континенталния шелф и на изключителната икономическа зона;
6. инвестиции в отделни отрасли и дейности, определени от Министерския съвет, когато чуждестранното участие в дружества води до придобиване на контрол върху тези дружества;
7. сделки по прехвърляне на инвестиции, извършени с разрешение по реда на тази алинея.
(3) Чуждестранните инвестиции се регистрират по реда, определен от закона за съответната форма на стопанска дейност. Инвестиции, за които не се изисква разрешение, се декларират пред органа по чл. 6, ал. 1 в срок от 30 дни от регистрацията.
(4) Законно извършени инвестиции не се засягат от последващи ограничения или забрани.
Чл. 5. (1) Чуждестранните лица и дружествата с чуждестранно участие
не могат да придобиват собственост върху земята, подземните богатства, горите и водите.
(2) Чуждестранните лица и дружествата с чуждестранно участие, инвестирали в страната, могат да придобиват право на ползване върху неземеделски земи за осъществяване от тях на стопанска дейност за срок до 70 години.
(3) Когато при прекратяване на чуждестранното участие в страната се продава недвижим имот или вещно право върху него, право на предпочитание при изкупуване при равни други условия има българският участник, а когато няма такъв - българската държава.
(4) Цената на недвижимите имоти, както и на вещните права върху тях се договарят свободно между страните.
Издаване на разрешения
Чл. 6. (1) Предвидените в този закон разрешения се издават от Министерския съвет или от определен от него колективен орган въз основа на молба, към която се прилага технико-икономическа обосновка, съдържаща съответни данни за:
1. технологично и техническо обновяване на производството на съвременно равнище, създаване и реализация на нови научно-технически продукти в областта на съответната стопанска дейност;
2. създаване и разширяване на производството на конкурентноспособна продукция и стимулиране на производството с използване на местни суровини, материали и енергийни ресурси в съответната стопанска дейност;
3. създаване на нови работни места;
4. възстановяване и опазване на околната среда.
(2) Разрешенията за чуждестранни инвестиции в банковата дейност се издават от Управителния съвет на Българската народна банка по предложения на нейния председател.
(3) Разрешенията се дават в 45-дневен срок от постъпване на молбите. Отказът се мотивира. Разрешенията и отказите не подлежат на обжалване.
(4) Когато молбата е отклонена, може отново да се поиска разрешение при промяна на предложението, съобразено с мотивите на отказа.
Форми на стопанска дейност на чуждестранните лица
Чл. 7. Чуждестранни инвестиции в стопанска дейност в страната могат да се извършват във всички юридически форми за предприятия, предвидени в българското законодателство за местни лица.
Неограничаване
Чл. 8. Максималният размер на чуждестранното участие в новоучредени или съществуващи дружества не се ограничава.
Закрила на вещните права на чуждестранните инвеститори
Чл. 9. (1) Инвестициите на чуждестранните лица не подлежат на отнемане в полза на държавата по административен ред, ако актът не подлежи на съдебно обжалване.
(2) Недвижимите имоти на чуждестранните инвеститори не могат да бъдат отчуждавани освен за важни държавни нужди, които не могат да бъдат задоволени по друг начин.
(3) При отчуждаване чуждестранният инвеститор се обезщетява по споразумение. Ако не се постигне споразумение в 90-дневен срок от съобщаване на решението за отчуждаване, видът и размерът на обезщетението се определят от окръжния съд по искане на заинтересуваната страна.
(4) Когато обезщетението за отчуждения имот е парично, то се заплаща веднага след като вземането стане изискуемо и е свободно преводимо в чужбина. Отчужденият имот не може да бъде завзет от държавата преди пълното плащане на дължимото обезщетение.
Концесии
Чл. 10. Областите, условията и редът за предоставянето на чуждестранни лица на концесии за проучване, проектиране, разработване, извличане и използване на природни ресурси, както и за стопански дейности, върху които е установен държавен монопол, се определят само въз основа на специален закон за всяка концесия.
Превод на доходи и обезщетения
Чл. 11. (1) Чуждестранно лице, извършило инвестиция в страната, може да преведе в чужбина реализираната във валута печалба, лихви, дивиденти и други доходи от инвестицията си.
(2) Българската народна банка продава конвертируема валута срещу левове по централния курс, когато чуждестранното лице, извършило инвестиция в страната, изнася:
1. полученото в местна валута обезщетение за отчуждена инвестиция;
2. частта от ликвидационната си квота, получена в левове, до размера на направените валутни вноски в капитала.
(3) Чуждестранно лице, извършило инвестиция в страната, може да обменя реализирани от инвестицията си печалба, трудово възнаграждение и ликвидационна квота в левове чрез закупуване на валута по пазарен курс от всяка банка, която извършва такива операции, както и да превежда закупената по този ред валута в чужбина.
(4) Преводите по ал. 1, 2 и 3 се извършват в 30-дневен срок, който започва да тече от деня на постъпване в Българската народна банка на молбата на чуждестранното лице за превод. При забава се дължи пазарна лихва за безсрочни депозити.
Трудови и осигурителни отношения
Чл. 12. (1) Трудовоправните отношения, възникващи във връзка с извършването на инвестиции в стопанска дейност от чуждестранни лица, включително и съвместно с местни лица, се уреждат с трудов договор.
(2) Трудовите спорове, по които страна е български гражданин, се решават от българските съдилища, а ако страна е чужд гражданин - съгласно уговореното с трудовия договор.
(3) За неуредените с трудовия договор въпроси се прилагат разпоредбите на българското трудово законодателство.
(4) Българските граждани, които са в трудовоправни отношения с работодател по ал. 1, се осигуряват задължително за всички осигурителни случаи съгласно българското законодателство. Чуждестранните работници се осигуряват съгласно предвиденото в трудовия договор.
Административнонаказателна разпоредба
Чл. 13. Чуждестранно лице, което извършва инвестиция в стопанска дейност без регистрация или разрешение, ако те се изискват, се наказва с глоба, равна на двукратния размер на реализираната в страната печалба, установена от данъчните органи, но не по-малко от 50000 лв. В този случай неговата дейност се прекратява. Нарушенията се установяват от органите на Министерството на финансите, а глобата и прекратяването на дейността се постановяват от министъра на финансите и се обжалват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.
Допълнителни разпоредби
§ 1. Министерският съвет може да постанови разпоредбите на този закон да не се прилагат изцяло или отчасти за инвестициите в стопанска дейност на чуждестранни лица от държави, в които спрямо български дружества и граждани се прилагат дискриминационни мерки.
§ 2. В случаите по чл. 4, ал. 3, както и при прехвърляне на поименни акции и дялове на чуждестранни лица в български дружества на други чуждестранни или местни лица съответният орган, извършващ регистрацията, е длъжен да уведоми незабавно органа по чл. 6, ал. 1, като му изпрати препис от регистрационния документ.
§ 3. (1) По смисъла на този закон "чуждестранна инвестиция" е вложение на чуждестранно лице в стопанска дейност чрез:
1. учредяване на собствено предприятие или придобиване на изключителна собственост върху предприятие;
2. разширяване на собствено предприятие;
3. участие в ново или съществуващо предприятие;
4. дългосрочен инвестиционен кредит (5 и повече години) в предприятие, получен по извънбанков път.
(2) Минималният размер на инвестициите по ал. 1, точки 1, 3 и 4 не може да бъде по-малък от 50 000 щатски долара или от равностойността в друга конвертируема валута по курса в деня на регистрацията.
(3) Не се смятат за инвестиции вложенията на чуждестранни лица по ал. 1 и 2 във фондации, фондове и други организации с нестопанска цел, включително когато се извършва стопанска дейност за постигане на целите на тези организации.
(4) "Чуждестранно лице" по смисъла на този закон е:
1. юридическо лице или дружество, което не е юридическа личност, регистрирано и със седалище в чужбина;
2. чужд гражданин независимо дали има постоянно местоживеене в страната;
3. български граждани с постоянно местожителство в чужбина.
§ 4. По смисъла на този закон "чуждестранен контрол" е вложение или участие на чуждестранно лице в предприятие, което му осигурява право или възможност да определя пряко или непряко решенията или дейността на предприятието.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 5. Разпоредбите на чл. 4 се отнасят и за дружества с чуждестранно участие, които са регистрирани в страната.
§ 6. Този закон отменя чл. 4, ал. 2 и 3, чл. 99 Д 106, 119, 120, 121, 123, 124, 125, 126 и § 11 от преходните и заключителни разпоредби на Указ № 56 за стопанската дейност.
§ 7. Чуждестранните инвестиции в безмитните зони се уреждат с отделен закон.
§ 8. Министерският съвет в 3-месечен срок от влизане на закона в сила да утвърди списъците по чл. 4, ал. 2, точки 4 и 6.
§ 9. Изпълнението на този закон се възлага на Министерския съвет.