Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 14 от 18.II

ДОГОВОР ЗА ЗАБРАНА НА ОПИТИТЕ С ЯДРЕНО ОРЪЖИЕ В АТМОСФЕРАТА, КОСМИЧЕСКОТО ПРОСТРАНСТВО И ПОД ВОДАТА (РАТИФИЦИРАН С УКАЗ № 681 ОТ 11 ОКТОМВРИ 1963 Г.)

 

ДОГОВОР ЗА ЗАБРАНА НА ОПИТИТЕ С ЯДРЕНО ОРЪЖИЕ В АТМОСФЕРАТА, КОСМИЧЕСКОТО ПРОСТРАНСТВО И ПОД ВОДАТА (РАТИФИЦИРАН С УКАЗ № 681 ОТ 11 ОКТОМВРИ 1963 Г.)

Обн. ДВ. бр.14 от 18 Февруари 1966г.

Преамбюл

Правителствата на Съюза на съветските социалистически републики, на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия и на Съединените американски щати, наричани по-долу "първоначални участници",

Провъзгласявайки за своя главна цел постигането в най-кратък срок на споразумение за общо и пълно разоръжаване под строг международен контрол, в съответствие с целите на Организацията на Обединените нации, което би сложило край на надпреварата във въоръжаването и би премахнало стимула за производството и изпробването на всички видове оръжие, включително и ядреното оръжие,

Стремейки се да постигнат завинаги прекратяване на всички опитни експлозии с ядрено оръжие, твърдо решени да продължават преговорите за постигането на тази цел и

Водени от желанието да се сложи край на заразяването на обкръжаващата човека среда с радиоактивни вещества,

Се споразумяха за следното:

Член I


1. Всеки от участниците в настоящия Договор се задължава да забрани, да предотвратява и да не извършва каквито и да било опитни експлозии с ядрено оръжие и каквито и да било други ядрени експлозии на което и да е място, намиращо се под негова юрисдикция или контрол:

а) в атмосферата, извън пределите й, включително космическото пространство; под водата, включително териториалните води и откритото море, и

б) в която и да е друга среда, ако подобна експлозия причинява радиоактивни отпадъци извън пределите на територията на държавата, под чиято юрисдикция или контрол се извършва тази експлозия. При това се има предвид, че разпоредбите на настоящата подточка не трябва да пречат на сключването на договор, водещ до забраняване завинаги на всички опитни ядрени експлозии, включително всички подобни експлозии под земята, към сключването на който участниците, както заявяват в преамбюла на настоящия Договор, ще се стремят.

2. Всеки от участниците в настоящия Договор също се задължава да се въздържа от подбуждане, поощряване или каквото и да е участие в извършване на каквито и да е опитни експлозии с ядрено оръжие и каквито и да е други ядрени експлозии, където и да било, които биха се извършили в някои от средите, описани в точка първа на настоящия член, или биха имали посочените в точка първа последици.

Член II


1. Всеки участник в настоящия Договор може да предложи поправки към него. Текстът на всяка предложена поправка се представя на Правителствата-депозитари, които го изпращат на всички участници в Договора. След това, ако бъде поискано от една трета или повече от участниците в Договора, Правителствата-депозитари свикват конференция, на която поканват всички участници в Договора за разглеждане на тази поправка.

2. Всяка поправка към настоящия Договор трябва да бъде одобрена с мнозинство на гласовете на всички участници в Договора, включително гласовете на всички първоначални участници в Договора. Поправката влиза в сила за всички участници в Договора, след като ратификационните документи бъдат предадени на съхранение от мнозинството от всички участници в Договора, включително ратификационните документи на всички първоначални участници в Договора.

Член III


1. Настоящият Договор е открит за подписване от всички държави. Държава, която не подпише настоящия Договор до влизането му в сила, в съответствие с точка трета от този член може да се присъедини към него по всяко време.

2. Настоящият Договор подлежи на ратифициране от подписалите го държави. Ратификационните документи и документите за присъединяване се предават за съхранение на Правителствата на държавите - първоначални участници в Договора: Съюза на съветските социалистически републики, Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия и Съединените американски щати - определени с Договора за Правителствата-депозитари.

3. Настоящият Договор влиза в сила след ратифицирането му от всички първоначални участници и след като те предадат на съхранение ратификационните документи.

4. За държавите, чиито ратификационни документи или документи за присъединяване са предадени на съхранение след влизането в сила на настоящия Договор, той влиза в сила в деня на предаването на съхранение на техните ратификационни документи или документи за присъединяване.

5. Правителствата-депозитари незабавно осведомяват всички подписали и присъединили се към настоящия Договор държави за датата на всяко подписване, за датата на предаването на съхранение на всеки ратификационен документ и документ за присъединяване, за датата на влизането в сила на настоящия Договор, за датата на получаването на всякакви искания за свикване на конференции или за други уведомления.

6. Настоящият Договор ще бъде регистриран от Правителствата-депозитари съобразно чл. 102 от Устава на Организацията на Обединените нации.

Член IV


Настоящият Договор е безсрочен.

Всеки участник в настоящия Договор, упражнявайки своя държавен суверенитет, има право да излезе от Договора, ако реши, че свързани със съдържанието му изключителни обстоятелства са поставили под заплаха върховните интереси на неговата страна. За такова излизане той трябва да уведоми всички участници в Договора три месеца по-рано.

Член V


Настоящият Договор, чиито руски и английски текстове имат еднаква сила, се предава на съхранение в архивите на Правителствата-депозитари. Надлежно заверени преписи от настоящия Договор се изпращат от Правителствата-депозитари на Правителствата на държавите, които са го подписали или са се присъединили към него.

В уверение на което долуподписаните, съответно упълномощени за това, подписаха настоящия Договор.

Изготвен в три екземпляра в гр. Москва на пети август хиляда деветстотин шестдесет и трета година.

Промени настройката на бисквитките