НАРЕДБА ЗАКОН ЗА ОБЩИНСКИТЕ СЪДИЛИЩА
НАРЕДБА ЗАКОН ЗА ОБЩИНСКИТЕ СЪДИЛИЩА
Изм. ДВ. бр.57 от 1 Януари 1899г., изм. ДВ. бр.202 от 1 Януари 1899г., обн. ДВ. бр.182 от 12 Ноември 1934г., изм. ДВ. бр.188 от 1 Януари 1934г., изм. ДВ. бр.155 от 14 Юли 1936г.
Глава първа.
Устройство
Чл. 1. Във всяка община има общински съд.
Чл. 2. Службата на общинския съд се изпълнява от общинския кмет.
Забележка. В общини, които са седалище на административна околия и в които изпълнението службата на общински съд не би могло да се възложи на кмета, без вреда на другата му служебна работа. Министърът на вътрешните работи и народното здраве, по доклад на областния директор, назначава за изпълнение на тая служба (на общинския съд) общински съдия, един или повече, в зависимост от работата.
Числото на общинските съдии в тия общини се определя, след като се вземе и писменото мнение на председателя на съответния областен съд.
Чл. 3. Секретарят на общината или един от общинските служители най-малко с V-то класно образование и с достатъчна канцеларска практика, по назначение от кмета изпълнява длъжността на секретар на общинския съд.
При нужда, към същия се придават и писари.
Чл. 4. Общинският съд има своя отделна канцелария и архива, свои отделни входящи и изходящи регистри, описна книга за делата и книга за записване на устните искови молби или тъжби.
Чл. 5. Всички разходи по общинския съд са за сметка на общината и се вписват в годишния й бюджет.
Чл. 6. Общинският съд заседава в определено помещение, било в общинското здание, било в училището.
Чл. 7. Заседанията на общинския съд са съдебни е разпоредителни.
Разпоредителните заседания стават при закрити врата за разглеждане на въпроси, повдигнати по дела, които според правилата на съдопроизводството се гледат в разпоредително заседание.
Съдебните заседания са публични.
В съдебните заседания, за изпълнение разпорежданията на общинския съдия, има прислужник.
Членове 62 до 64 от закона за устройство на съдилищата се прилагат и за общинския съд.
Чл. 8. За общински съдия се назначава лице, което отговаря на условията, предвидени в чл. чл. 87 и 88 от закона за устройството на съдилищата, има висше правно образование, изкарало е стажа си и е издържало държавен
Чл. 9. В общини, където няма юрисконсулт, на общинския съдия може да се възлага да изпълнява службата на такъв и да представлява общината пред съдилищата, ако тая служба няма да пречи на службата му като съдия.
Чл. 10. Общинският съдия има право на отпуск по домашни причини или по болест съгласно закона за държавните служители. Отпускът се разрешава от областния директор, а до три дни - от кмета. За разрешения от кмета отпуск се донася на областния директор.
Чл. 11. Общинският съд се ревизира от околийския съдия било по искане на областния директор, било когато сам съдията намери за нуждно; и за резултата от ревизията околийският съдия съобщава на областния директор и в Министерството на правосъдието.
(Нова - ДВ, бр. 155 от 1936 г.) Разноските по ревизиите остават в тежест на хазната.
Чл. 12. (Изм. - бр. 155 от 1936 г.) За констатираните при ревизията нередовности общинския съдия отговаря дисциплинарно по реда на закона за държавните служители.
Ако наложеното на общинския съдия дисциплинарно наказание е "уволнение от служба", изисква се то да бъде утвърдено и от Министъра на вътрешните работи и народното здраве.
Чл. 13. Освен по дисциплинарен ред, общинският съдия може да бъде уволнен в интереса на службата с мотивирана заповед.
Глава втора.
Подсъдност
Чл. 14. На общинските съдилища са подсъдни: 1) (изм. - бр. 155 от 1936 г.) Гражданските дела до 1000 лева по лични искове;
2) углавни дела за нарушения, които се наказват със запиране до един месец и глоба (самостоятелно или не) до 1000 лева;
3) (Отм. - ДВ, бр. 155 от 1936 г.);
4) (Отм. - ДВ, бр. 155 от 1936 г.).
Чл. 15. От подсъдността на общинския съд се изключват делата:
1) за права върху недвижими имоти, изключая п. 3 от предходния член;
2) по които участват малолетни или запретени;
3) отнасящи се до публични-правни учреждения (държавата, общината и пр.);
4) по които ответниците се намират в неизвестност или чието местожителство е в друга община;
5) по които ищците са чужди поданици;
6) по заповедното съдопроизводство;
7) подсъдни на трудовите помирителни съдилища;
8) за нарушения по дял II, глави I и X от наказателния закон.
Чл. 16. Настойничествата върху малолетни или запретени се учредяват по реда, предвиден в закона за настойничеството, при общинските съдилища.
Всички права и длъжности на околийския съдия по закона за настойничеството, преминават върху кмета.
Чл. 17. Препирни за подсъдност между общински съдилища се разрешават от околийския съдия, а ако препирнята е възникнала между общински съдилища, находящи се в района на два различни околийски съда - от околийския съдия, в района на който се намира общинският съдия, при когото първоначално е образувано делото. Препирни за подсъдност между общински съд и околийски съд се разрешават от областния съд, а ако принадлежат към ведомството на различни областни съдилища - от областния съд, във ведомството на който е съдът, където делото е било образувано първоначално.
Глава трета.
Съдопроизводство
Чл. 18. Гражданските дела, подсъдни на общинските съдилища, се завеждат по писмена или устна молба на ищеца.
Молбата трябва да съдържа:
1) указание на съда, до който се подава;
2) името, презимето и прякора, занятието и местожителството на страните;
3) обстоятелствата, от които произтича искът;
4) доказателствата, и
5) какво иска ищецът.
Устната молба се вписва в предназначената за това книга, от секретаря на съда.
За искове над 500 лева, устната искова молба се излага от секретаря на съда в отделен лист и се прилага към делото.
Чл. 19. Углавните дела, подсъдни на общинските съдилища, се образуват или по тъжба на потърпевшото лице (писмена или устна), или въз основа на съставения от полицейските или административни органи акт.
Тъжбата трябва да съдържа: името, презимето и адреса на тъжители и обвиняемия, описание на деянието, предмет на тъжбата, и за какво моли тъжителят.
Устната тъжба се вписва в предназначената за това книга от секретаря на съда.
Чл. 20. Гражданските искове по углавните дела подсъдни на общинските съдилища трябва да бъдат предявени или с тъжбата, или с отделна искова молба най-късно в първото заседание по делото. Тия искове не могат да надминават 1000 лева.
Ако гражданският иск надминава 1000 лева, тъжбата се подава до околийския съдия. Забележка I към чл. 26 от закона за углавното съдопроизводство има съответно приложение в случая.
Чл. 21. Отводите против общинския съдия се разрешават от него самия. Ако отводът бъде уважен общинският съдия изпраща делото за разглеждане на надлежния околийски съдия.
Чл. 22. Преди да пристъпи към разглеждане на гражданско или углавно от частен характер дело, общинският съдия прави всичко възможно, според обстоятелствата, да помири страните, като им посочва изгодите от помирителното разрешение на спора и начина, по който могат да се спогодят.
Чл. 23. Условията на сключената спогодба се излагат в протокола и имат сила на влязло в законна сила решение.
Спогодбата се прочита на страните и се подписва от последните. Ако някои от страните е неграмотна спогодбата се прочита пред двама свидетели, които също подписват.
Чл. 24. При гледане на делата, общинският съдия се ръководи от съответните правила в гражданското и углавното съдопроизводства с изключенията, предвидени в този закон.
Чл. 25. Подвеждането под решителна клетва става от общинския съдия; но ако страната, която е предложили допуснатата решителна клетва, настоява и внесе определената от съдията такса, подвеждането под решителна клетва става от духовно лице.
Чл. 26. При оспорване истинността на писмено доказателство, общинският съдия, ако намери, че проверката на това доказателство от общинския съдия би представлявала особена трудност, прекратява делото и го препраща на надлежния околийски съдия, който продължава разглеждането му от последните действия на общинския съдия, освен ако повторението на извършените вече такива се налага в интереса на правилното разрешение на делото.
Чл. 27. По разгледаните дела, общинският съд постановява: по гражданските - решения или определения, по наказателните - присъди, които се произнасят в същото заседание след свършване на делото. Решенията и присъдите на общинския съд не се мотивират.
Чл. 28. Искове за заплащане на суми, произходящи от наем на работа, и искове, по които доказателствата биха се загубили или събирането би се значително затруднило впоследствие, се разглеждат от общинския съд същия ден на постъпването им или най-късно на следния ден, ако ответникът не отсъства от местожителството си и ако ищецът сам доведе свидетелите си.
Решенията по делата за наем на работа подлежат на предварително изпълнение, за което се издава заповед на ищеца, ако в дадения на ответника със самото решение срок за доброволно изпълнение, той не стори това. Срокът за доброволно изпълнение не може да бъде по-дълъг от три дни от постановяване на решението.
Ако решението на общинския съдия бъде отменено, постъпва се съгласно чл. 541 от закона за гражданското съдопроизводство.
Чл. 29. Решенията и определенията по искове до 500 лева, а също и присъдите на общинския съд, с които се налага наказание до 5 дни запиране или глоба, (самостоятелно или не) до 500 лева не подлежат на обжалване.
Всички други решения и присъди могат да бъдат обжалвани по въззивен ред в седмодневен срок от деня на произнасянето им пред околийския съдия, чиито решения, определения и присъди по тия дела не подлежат на по-нататъшно обжалване.
Към апелативната жалба се прилага служебен препис от тъжбата, когато последната е била предявена устно.
Чл. 30. Изпълнителен лист по спогодителни протоколи, по решения, определения и по присъди относно гражданския иск се издава, по молба на заинтересования, от общинския съд и се изпълнява от надлежните бирници при общината по правилата, предвидени в гражданското съдопроизводство.
По същия начин се изпълняват и издаваните от общинския съд заповеди за обезпечение на иска.
Чл. 31. Влезлите в законна сила присъди, с които се налага запиране, се изпращат веднага, заедно със осъдения, на околийския управител, а тия, с които се налага глоба - на надлежните бирници - екзекутори.
Чл. 32. Действията по изпълнението на решенията на околийските съдии се обжалват по въззив пред околийския съдия в тридневен срок от извършването им; определенията на последния не подлежат на никакво по-нататъшно обжалване.
Чл. 33. По гражданските дела и по граждански искове по углавни дела подсъдни на общинския съд се плаща само мито: за искове до 500 лева - 5 лева и за искове над 500 лева - 10 лева.
Същите такси се плащат и при обжалване на тия искове.
По тия дела и искове както и по изпълнението на издадените по тях решения и присъди не се събират никакви други берии или такси, нито съдебни и други налози (освен гербови).
Глава четвърта.
Нотариална служба
Чл. 34. В места където няма нотариус или съдия, който извършва нотариални дела, всички договори, (в това число и писмените пълномощия, давани от страните, за представляване или извършване на действия пред съдебни места и лица), актове, удостоверения и подписи, които съгласно закона за нотариусите и околийските съдии които извършват нотариални дела (чл. 36), могат да се извършват частно и които не се отнасят до интереси по-големи от 10000 лева (освен пълномощията) се засвидетелствуват или заверяват ако заинтересованите пожелаят, от общинския кмет или от общинския съдия където има такъв.
(Изм. - ДВ, бр. 57 от 1935 г.) Същите извършват и протести на менителници и записи на заповед на стойност до сто хиляди (100000) лева включително и могат да заверяват преписи от всички първообразни актове и документи, като кметът сам лично извършва сверяването на първообраза с преписа и саморъчно отбелязва, че е направил сам това сверяване.
(Нова - ДВ, бр. 57 от 1935 г.) Сведенията за извършените протести от общинските кметове или от общинските съдии се изпращат ежемесечно и не по-късно от срока предвиден в чл. 656 от търговския закон на надлежните нотариуси или околийски съдии, които извършват нотариалните дела, които ги представляват, заедно с тия за извършените от тях протести по принадлежност, съгласно същия член от търговския закон.
Чл. 35. Досежно извършване на засвидетелствуванията, за които се говори в предходния член, както и досежно митата, бериите, таксите и други, които следва да се събират при тези засвидетелствувания, общинският кмет се води от правилата предвидени в закона за нотариусите и околийските съдии, които извършват нотариални дела (чл. чл. 86 до 88)
Глава пета.
Постъпления от общинските съдилища
Чл. 36-45. (Отм. - ДВ, бр. 155 от 1936 г.)
Чл. 46. Постъпленията по чл. 33 както и тия по чл. 3, п. п. б, в, д, и, м, н, о, ц и щ от закона за построяване на сгради за съдебните места в Царството, по дела на общински съдилища се събират по особена квитанционна книга и се внасят на приход в особен фонд при всяка община за построяване на общинско здание за помещаване на общинското управление и общинския съд.
Забележка. Бериите, предвидени в п. п. о и ц на чл. 3 от закона за построяване на сгради за съдебните места и лица в Царството, се събират по дела на общински съдилища в половин размер.
(Нова - ДВ, бр. 155 от 1936 г.) Всички останали мита и берии, събирани от общинските съдилища, постъпват в приход на държавното съкровище. Те се събират в пари или съдебни марки, ако събирането им е предвидено да става в такива, съгласно закона за съдебните марки.