НАРЕДБА № 10-118 ЗА РЕДА НА ПРОПУСКАНЕТО ВЪВ И ПРЕЗ ТЕРИТОРИЯТА НА НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ НА ЧУЖДЕСТРАННИ ТОВАРНИ АВТОМОБИЛИ И АВТОБУСИ И СЪБИРАНИТЕ ЗА ТЯХ ПЪТНИ ТАКСИ
НАРЕДБА № 10-118 ЗА РЕДА НА ПРОПУСКАНЕТО ВЪВ И ПРЕЗ ТЕРИТОРИЯТА НА НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ НА ЧУЖДЕСТРАННИ ТОВАРНИ АВТОМОБИЛИ И АВТОБУСИ И СЪБИРАНИТЕ ЗА ТЯХ ПЪТНИ ТАКСИ
Обн. ДВ. бр.56 от 18 Юли 1967г.
Загубила значение.
Член I - определения
1. Под чуждестранни товарни автомобили и автобуси се разбират всички моторни превозни средства, подробно описани в т. 2 и 3 на този член, които нямат държавни контролни номера, издадени от компетентни органи на Народна република България.
2. Под товарни автомобили се разбират моторни превозни средства, специално пригодени за превоз на стоки, и прикачните устройства към тях с обща товароспособност над 800 кг.
3. Под автобуси се разбират моторни превозни средства, специално пригодени за превоз на пътници, които имат повече от 9 места, включително това на шофьора.
Член II - разрешителни
1. Всички чуждестранни товарни автомобили и автобуси, за да се допуснат на територията на НР България, трябва да притежават разрешително.
2. Разрешителните са безплатни и се издават от Министерството на транспорта на НР България по образец, одобрен от същото министерство.
3. Броят на разрешителните за товарните автомобили и автобуси, регистрирани във всяка отделна страна, се определя на базата на взаимност общо за двата вида моторни превозни средства.
За държавите, които не изискват разрешителни за пребиваването на чуждестранни товарни автомобили и автобуси на своя територия или които по силата на спогодби с НР България не ограничават достъпа на български товарни автомобили и автобуси на своя територия, разрешителните се издават в неограничен брой.
4. Не се изискват разрешителни за товарни автомобили, които превозват:
а) покъщнина;
б) предмети или експонати, предназначени за панаири и изложби;
в) коне, машини и съоръжения, предназначени за спортни състезания;
г) декори, театрален и снимачен реквизит;
д) апаратури за радиозаписи, кино и телевизионни снимки;
е) мъртъвци.
Всички превозни предмети и товари, изброени в т. "б", "в", "г" и "д", следва да бъдат изнесени обратно.
5. Исканията за разрешителни се отправят до Министерството на транспорта на НР България.
6. При еднократни случаи разрешителното може да се получи и на гранично-пропускателния пункт.
Член III - пътни такси
1. Чуждестранните товарни автомобили и автобуси, влизащи или транзитиращи през НР България, заплащат такси в следните размери:
а) товарни автомобили, със или без ремарке, влизащи в страната с обща товароподемност:
до 3 тона - 10 лева
от 3 до 7 тона - 20 лева
от 7 до 12 тона - 36 лева
над 12 тона - 50 лева;
б) товарни автомобили, със или без ремарке, превозващи товари транзитно през НР България, заплащат таксите, показани в предходната точка"а";
в) товарни автомобили, със или без ремарке, пътуващи празни транзит през територията на НР България, заплащат следните намалени такси с обща товароподемност;
до 3 тона - 6 лева
от 3 до 7 тона - 12 лева
от 7 до 12 тона - 20 лева
над 12 тона - 28 лева;
г) автобусите с или без пътници, влизащи в НР България или транзитиращи, заплащат такси от 20 лева.
2. Размерът на пътните такси за държавите, с които НР България има спогодба за шосеен превоз, се определят на базата на взаимност.
3. Освобождават се от събирането на упоменатите в т. 1 от този член пътни такси чуждестранните товарни автомобили и автобуси, регистрирани в държави, които не събират пътни или други данъци и такси за българските товарни автомобили и автобуси, а също и упоменатите в чл.2, т.4 превози.
4. Таксите, отбелязани в т. 1 на този член, се събират за всяко еднократно влизане във или преминаване през територията на НР България.
В случай на близък презграничен превоз тези такси се събират за един ден, независимо колко пъти един и същ товарен автомобил или автобус е влязъл и напуснал границата на НР България през този ден.
За непрекъснат престой на чуждестранни товарни автомобили на територията на НР България повече от 6 последователни дни, за всеки следващ ден за товарните автомобили се събират таксите, определени в т. 1, буква"в" на този член.
5. Таксите по т. 1 на този член, посочени в лева, се изчисляват в съответната валута по курса с премия на Българската народна банка.
Те се събират в лева срещу представяне на бордеро за обменена валута в деня на заплащането на таксите във валутно-обменните бюра на гранично-пропускателните пунктове.
Заплащането на пътни такси може да се извършва и по кореспондентски път.
Член IV - други указания
1. При сключване на спогодба за шосеен превоз с други страни след влизане в сила на тази наредба Министерството на транспорта да уведомява заинтересуваните ведомства в страната.
2. По приложението на тази наредба разяснения и указания дава Министерството на транспорта.
3. Наредбата влиза в сила от 1 август 1967 г., като отменя всички други наредби и инструкции, които й противоречат.