НАРЕДБА ЗА ВОДОПОЛЗУВАНЕТО
НАРЕДБА ЗА ВОДОПОЛЗУВАНЕТО
Обн. ДВ. бр.16 от 26 Февруари 1971г., отм. ДВ. бр.57 от 14 Юли 2000г.
Отменена с § 7 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 1 от 7 юли 2000 г. за проучването, ползването и опазването на подземните води - ДВ, бр. 57 от 14 юли 2000 г., в сила от 14 юли 2000 г.
I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Настоящата наредба се издава въз основа на чл. 39 от Закона за водите (ДВ, бр. 29 от 1969 г.) и урежда реда и начина за даване разрешителни за ползуване на водите.
2. Водите се използуват и стопанисват планово и комплексно с оглед да се осигури вода за питейно-битови и лечебни нужди на населението, за водопой на животните, за нуждите на народното стопанство, за противопожарната охрана, за отбраната на страната и за развитието на водния спорт.
3. Държавният съвет за водите ръководи, координира и контролира комплексното използуване на водите. Той координира и контролира осъществяването на комплексните водостопански съоръжения.
4. За задоволяване всички нужди на народното стопанство с вода и за обвързване на водостопанския баланс при ползуване на водите се спазват следните принципи:
а) изграждане на комплексни водостопански съоръжения;
б) внедряване на технологии, изискващи малко вода, максимално оборотно използуване на водата и пречистване на отпадните води;
в) ползуване на подземните води предимно за питейно-битови нужди.
5. Всеки гражданин може да ползува без разрешение надземните води за задоволяване на своите хигиенни и други нужди, водопой на животните, упражняване на воден спорт, с изключение на водите в забранените вододайни зони и водите в язовирите и каналите, за използуване на които са издадени специални наредби.
6. Граждани, собственици или ползуватели на земни площи, ползуват без разрешение водите, намиращи се на тези площи, за задаволяване нуждите на личните стопанства и могат да изграждат за целта необходимите за това водоземни съоръжения.
Изпълнителните комитети на окръжните народни съвети могат да разпоредят тези води да бъдат ползувани изцяло или частично за задоволяване на държавни или обществени нужди, като се остави необходимото количество вода за питейно-битови нужди на собственика или ползувателя. Жалбите срещу разпоредбите на изпълнителните комитети на окръжните народни съвети се решават от Държавния съвет за водите.
II. ИЗДАВАНЕ НА РАЗРЕШИТЕЛНИ ЗА ВОДОПОЛЗУВАНЕ
7. За всяко ползуване на вода чрез изграждане на водовземно съоръжение, извън случаите на алинея 1 по предходната точка, се изисква разрешително за водоползуване. Разрешителните за водоползуване се издават преди да се одобрят идейните проекти на обектите, които се водоснабдяват.
8. Ползуването на вода от водоснабдителните мрежи на населените места се разрешава съгласно издадените от Министерството на строежите и архитектурата разпоредби.
Вземането на вода от същите мрежи за нуждите на промишлени предприятия и топлоелектрически централи, които не са включени в проектната разработка за водоснабдяването на населеното място, става със съгласието на Министерството на строежите и архитектурата по предложение на окръжния народен съвет.
9. Разрешителните за водоползуване се издават по искане на министерствата, ведомствата, народните съвети, обществените организации, предприятията и гражданите. Те се издават от Държавния съвет за водите, с изключение на:
а) разрешителните за водоползуване за питейно-битово и термално-битово водоснабдяване с подземни и изворни води, които се издават от окръжните народни съвети, от чиято територия се взема водата, съгласувано с органите на Министерството на народното здраве;
б) разрешителните за водоползуване на минерални води за лечебни нужди, за бутилиране и за добиване от тях на деривати за нуждите на здравеопазването, които се издават от Министерството на народното здраве;
в) разрешителните за водоползуване на дълбоки подземни води за добиване от тях на компоненти за стопански нужди, които се издават от Държавната комисия по запасите на полезните изкопаеми при Държавната комисия по запасите на полезните изкопаеми при Държавния комитет за планиране.
Районните инспекции при Държавният съвет за водите издават разрешителни за водоползуване на подземните и повърхностни води за промишлено водоснабдяване с потребност до 10 л/сек. и за напояване - до 20 л/сек., след като вземат мнението на съответния окръжен народен съвет, и за питейно-битово водоснабдяване с повърхностни води до 10 л/сек., съгласувано със съответния хигиенно-епидемиологичен институт.
10. Разрешителните за водоползуване се издават за определен срок, без срок и при определени условия.
11. Водоползувателят е длъжен да спазва условията, предвидени в разрешителното.
12. Забранява се на водоползувателя да преотстъпва другиму разрешените му за ползуване води.
13. Споровете между водоползувателите относно водоползуванията, водоизточниците, водовземните съоръжения и начина на стопанисване на комплексните съоръжения се решават от Държавния съвет за водите, а по специфичните въпроси, свързани с питейно-битовото водоснабдяване - от народните съвети, респективно от Министерството на строежите и архитектурата.
14. Когато се взема вода от изграден водоизточник, за издаването на разрешителни се взема предварително мнението на ползувателя на водоизточника.
За използуване на напоителните канали за силодобиване се изисква съгласието на Министерството на земеделието и хранителната промишленост, на силовите канали за напояване или водоснабдяване - съгласието на Министерството на енергетиката и горивата, а на питейните водопроводи зи силодобиване - съгласието на Министерството на строежите и архитектурата. При несъгласие въпросът се решава от Държавния съвет за водите.
15. За издаване разрешително за водоползуване се представят:
а) писмено искане с обозначение на името и адреса на искателя, точни данни за исканото водно количество в л/сек, водоизточника, мястото на водовземането и мястото на водоползуването;
б) проектна разработка със съответна схема от проектански институт, обосноваваща исканото водно количество, възможностите на водоизточника и нуждите на останалите водоползуватели, ако има такива при ползуване на подземни води - хидрогеоложки доклад с пълни данни за водоносния хоризонт и изчисления за запасите на подземните води;
в) писмени становища на заинтересуваните страни;
г) квитанция за внесена държавна такса, съгласно Закона за държавните такси.
16. Ръководителите на ведомствата, които издават разрешителни за водоползуване, определят службите към тях, които проучват материалите за исканите водоползувания, правят предложения за издаване на разрешителните и водят регистър за водоползуванията. От всяко издадено разрешително за водоползуване се изпраща заверен препис на Държавния съвет за водите, който води кадастъра на водите на страната.
17. За проверка и изясняване обстоятелствата на исканото водоползуване може да се извършва оглед на самото място въз основа на заповед от органа, който издава разрешителното.
За деня и часа на огледа заинтересуваните се уведомяват седем дни по-рано.
За извършения оглед се съставя протокол.
18. Разрешителното за водоползуване съдържа:
а) името и постоянния адрес на водоползувателя;
б) наименованието на водоизточника, мястото на водовземането, водното количество в л/сек. и целта, за която ще се използува водата;
в) условията на водоползуването;
г) срока на водоползуването.
19. Органът, издаващ разрешително за водоползуване, е длъжен да се произнесе по направеното искане в едномесечен срок от датата на постъпването на пълната документация.
20. Разрешителното за водоползуване може да се отмени, ако водоползувателят не спазва условията на разрешеното водоползуване. Същото може да се измени или отмени:
по искане на водоползувателя;
когато е необходимо да бъдат задоволени по-важни държавни или обществени нужди и
при изменение състоянието на водоизточника.
Отменянето или изменянето на разрешителното се извършва от органа, който го е издал.
При отменяне или изменяне на разрешително за водоползуване за задоволяване на по-важни държавни или обществени нужди изградените от засегнатите водоползуватели съоръжения се заплащат от новия водоползувател. Размерът на обезщетението се определя по реда на чл. 36 от Закона за водите.
21. Актовете на органите по т. 9, алинея 1, букви "а" и "б" и алинея 2, с които се дават, отказват, отнемат или изменят разрешителни за водоползуване, могат да се обжалват чрез органа, издал акта, пред Държавния съвет за водите в 30-дневен срок от деня на съобщението.
Държавният съвет за водите може да преразгледа случаите, при които той е отказал да издаде разрешително или е отменил или изменил издадено разрешително.
22. Възникналите разходи по издаване, отказване или изменяне на разрешителните за водоползуване (експертизи, заснемания и пр.) са за сметка на заинтересуваните искатели.
Тази наредба е приета с протокол № 10 на Държавният съвет за водите от 16.Х.1970 г., отменя Правилника за водоползуването, обн., Изв., бр. 3 от 1956 г. и влиза в сила от обнародването й в Държавен вестник.