Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 64 от 16.VIII

НАРЕДБА ЗА РАЗРЕШЕНИЯТА ЗА ПОЛЕТИ НА ЧУЖДЕСТРАННИ ВЪЗДУХОПЛАВАТЕЛНИ СРЕДСТВА ПО ГРАЖДАНСКИТЕ ВЪЗДУШНИ ТРАСЕТА И ЛЕТИЩА НА НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 

НАРЕДБА ЗА РАЗРЕШЕНИЯТА ЗА ПОЛЕТИ НА ЧУЖДЕСТРАННИ ВЪЗДУХОПЛАВАТЕЛНИ СРЕДСТВА ПО ГРАЖДАНСКИТЕ ВЪЗДУШНИ ТРАСЕТА И ЛЕТИЩА НА НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ТРАНСПОРТА

Обн. ДВ. бр.64 от 16 Август 1974г., отм. ДВ. бр.69 от 3 Август 1999г.

Отменена с § 7 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 22 от 21 юли 1999 г. за извършване на полети във въздушното пространство и от/до летищата на Република България - ДВ, бр. 69 от 3 август 1999 г., в сила от 7 октомври 1999 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Тази наредба определя органите, които дават разрешенията за полети на чуждестранни въздухоплавателни средства във въздушното пространство на НРБ, реда за искане и получаване на тези разрешения и тяхната валидност, както и документите, които се водят, и срока за тяхното съхраняване.


Чл. 2. Чуждестранни въздухоплавателни средства могат да изпълняват полети във въздушното пространство на НРБ само с разрешение на упълномощените с тази наредба органи и съгласно условията на това разрешение.


Чл. 3. Екипажите на чуждестранните въздухоплавателни средства по време на полети във въздушното пространство на НРБ се задължават да изпълняват действуващите в страната национални правила и разпоредби, отнасящи се до полетите.


Чл. 4. (1) Въздухоплавателно средство, навлязло без разрешение във въздушното пространство на НРБ или нарушило режима на полета, както и въздухоплавателно средство без държавен регистрационен отличителен знак, което не се подчини на указанията на органите, които ръководят и контролират полетите, се принуждава да кацне.

(2) Въздухоплавателно средство, получило нареждане за кацане, трябва да се приземи на посоченото място. Полетът може да продължи само с разрешение на органите за управление на полетите.

(3) Щетите, произлезли от принудителното приземяване, се понасят от нарушителя.


Раздел II.
ОРГАНИ, КОИТО ДАВАТ РАЗРЕШЕНИЯТА ЗА ПОЛЕТИ

Чл. 5. (1) Разрешенията за полети на чуждестранни въздухоплавателни средства във въздушното пространство на НРБ по установените международни граждански въздушни трасета и летища се дават от:

1. Министерството на външните работи - отдел "Консулски";

2. Министерството на транспорта - "Държавна въздухоплавателна инспекция" (ДВИ);

3. дирекцията "Ръководство на въздушното движение" (РВД) - служба "Планиране на полетите";

(2) Адресите на органите по предходната алинея са дадени в приложение № 1.


Чл. 6. (1) Министерството на външните работи - отдел "Консулски", след писмено съгласуване с Министерството на народната отбрана, Министерството на вътрешните работи и Министерството на транспорта дава разрешения за полети на:

1. граждански въздухоплавателни средства, летящи под знамето на държави, с които НРБ няма спогодби за въздушни съобщения и които не са членки на Организацията за международна гражданска авиация (ИКАО);

2. граждански въздухоплавателни средства, регистрирани в държави-членки на ИКАО, с които НРБ няма установени дипломатически отношения;

3. всички въздухоплавателни средства, изпълняващи правителствени и специални задачи;

4. чужди военни въздухоплавателни средства, когато се използуват за невоенни цели;

5. въздухоплавателни средства на частни лица и спортни организации.

(2) Министерството на транспорта - ДВИ, след получаване на писмено мнение от ДСО "БГА - Балкан", което се изготвя от "Търговска дирекция", съгласувано с дирекция "РДВ" и съответния началник на аерогара, дава разрешения за:

1. полети по нова редовна въздушна линия на въздухоплавателни средства на авиокомпании от държавите, с които НРБ има спогодби за въздушни съобщения (приложение № 2), когато се предвижда да се извърши търговско или нетърговско кацане на международните летища в НРБ;

2. влизане в сила на разписанията за полетите на въздухоплавателните средства на авиокомпании от държави, с които НРБ има спогодби за въздушни съобщения, когато се предвижда да се извършва търговско или нетърговско кацане на международните летища на НРБ.

(3) Дирекцията "РВД" - служба "Планиране на полетите", дава разрешения за полети по установените международни граждански въздушни трасета в НРБ на въздухоплавателни средства на авиокомпании, регистрирани в държави, които имат спогодби за въздушни съобщения с НРБ или са членки на ИКАО (приложение № 3), в следните случаи:

1. за полети по редовни въздушни линии с прелитане над територията на НРБ;

2. за изпълнение на отделни или серийни чартърни (нередовни) полети с прелитане над територията на НРБ;

3. за всички отделни (до четири) чартърни полети с кацане на международните летища в НРБ;

4. за всички серийни (повече от четири) чартърни полети с кацане на международните летища в НРБ;

5. за влизане в сила на разписанията за полетите на въздухоплавателните средства, прелитащи над територията на НРБ.

(4) Разрешенията за полети по предходната алинея служба "Планиране на полетите" при дирекция "РВД" дава след писмено съгласие на "Търговска дирекция" и на съответния началник на аерогара, като за до четири полета не се иска съгласие на началниците на аерогари. Когато разрешенията се дават в писмен вид (във форма на писмо без телексите), подписва ги директорът на дирекция "РВД" или негов заместник.


Раздел III.
СРОКОВЕ, В КОИТО СЕ ИСКАТ РАЗРЕШЕНИЯТА ЗА ПОЛЕТИ

Чл. 7. (1) Разрешенията за полети по редовните въздушни линии се искат преди началото на полетите в следните срокове:

1. при откриване на нова редовна линия с прелитане над територията на НРБ по установените международни въздушни трасета - 15 дни;

2. при откриване на нова редовна линия с нетърговско техническо кацане - 30 дни;

3. при откриване на нова редовна линия с търговско кацане (прилагане на търговски права) - 60 дни;

4. при въвеждане в сила на сезонни разписания по редовните въздушни линии с прелитане, нетърговско или търговско кацане - 30 дни;

5. при изменение на влезли в сила сезонни разписания с прелитане, нетърговско или търговско кацане - 15 дни.

(2) За нередовните полети на въздухоплавателни средства на авиокомпании, които са регистрирани в държави, имащи спогодби за въздушни съобщения с НРБ, разрешенията се искат преди началото на полетите в следните срокове:

1. за отделни или серийни чартърни полети с прелитане над територията на НРБ - 2 работни дни;

2. за отделни (до четири) чартърни полети с кацане на международните летища в НРБ - 2 работни дни;

3. за всички серийни (повече от четири) чартърни полети с кацане на международните летища в НРБ - 30 дни.

(3) За правителствените и специалните полети разрешенията се искат преди началото на полетите в следните срокове:

1. за всички полети на въздухоплавателни средства на държави, с които НРБ няма спогодби за въздушни съобщения, и за всички чужди военни въздухоплавателни средства, когато се използуват за невоенни цели - 7 работни дни;

2. за полетите на всички въздухоплавателни средства, изпълняващи правителствени и специални задачи, сроковете се определят след съгласуване по дипломатически път.

(4) Сроковете започват да текат от момента на получаване на молбата от компетентния орган.


Раздел IV.
ВАЛИДНОСТ НА ДАДЕНИТЕ РАЗРЕШЕНИЯ ЗА ПОЛЕТИ

Чл. 8. (1) Разрешенията за полети на чуждестранни въздухоплавателни средства във въздушното пространство на НРБ се дават за определен период от време (валидност).

(2) За дадените разрешения и техните условия се съобщава с писмо, телекс или телеграма на молителя.

(3) Разрешенията за полети по редовните въздушни линии са валидни:

1. докато установената редовна въздушна линия се изпълнява по направления и с пунктове на междинно нетърговско или търговско кацане, за което първоначално е било дадено разрешението;

2. по одобрените сезонни разписания за полетите на въздухоплавателните средства по установена въздушна линия, докато не се даде ново разрешение. (Разписанията се одобряват най-късно до 15 октомври за зимния сезон и до 15 март за летния сезон.)

(4) Разрешенията за нередовните полети са валидни:

1. за въздухоплавателни средства, които са регистрирани в държави, нямащи спогодби за въздушни съобщения с НРБ, а също за чуждестранни военни въздухоплавателни средства, когато се използуват за невоенн цели - 48 часа след времето, определено за начало на полета им;

2. за отделни или серийни чартърни полети с прелитане над територията на НРБ, а също за отделни (до четири) чартърни полети с кацане на международните летища в НРБ, изпълнявани от въздухоплавателни средства на авиокомпании, които са регистрирани в държави, имащи спогодби за въздушни съобщения с НРБ - 48 часа след времето, определено за начало на всеки полет поотделно;

3. за серийни (повече от четири) чартърни полети с кацане на международните летища в НРБ, изпълнявани от въздухоплавателни средства на авиокомпании, регистрирани в държави, имащи спогодби за въздушни съобщения с НРБ, когато се дават еднократно - за целия период на изпълнение на чартърната програма.

(5) Разрешенията за правителствените и специалните полети са валидни, докато планираният полет бъде изпълнен или до получаване на съобщение, че няма да се състои.

(6) Даденото разрешение за провеждане полети на чуждестранни въздухоплавателни средства във въздушното пространство на НРБ важи само за посочените в разрешението въздушно трасе, височина на полета, входно-изходен въздушен коридор, както и за определените дати и разписание. То престава да има сила на разрешение, ако до 10 часа след определеното време за влизане във въздушното пространство на НРБ въздухоплавателното средство не е докладвало и не се е явило над контролния граничен пункт за донесение или не е получено съобщение за отлагане на полета му.

(7) След изтичане на валидността на разрешението, ако полетът не е изпълнен, следва да се направят постъпки за ново разрешение.

(8) Разрешение за изменяне датата, маршрута и разписанието на всеки отделен полет или серия полети дава служба "Планиране на полетите" при дирекция "РВД", като за целта трябва да получи съответна молба не по-късно от 24 часа преди изпълнението на полета (полетите).


Раздел V.
РЕД НА ИЗПРАЩАНЕ, ФОРМА И СЪДЪРЖАНИЕ НА МОЛБИТЕ ЗА ИСКАНЕ РАЗРЕШЕНИЯ ЗА ПОЛЕТИ

Чл. 9. (1) Разрешенията за полети във въздушното пространство на НРБ, изпълнявани от чуждестранни въздухоплавателни средства, се искат с писмени молби, по телекса или с телеграма.

(2) Молбата, с която се иска разрешението за полета, трябва да съдържа следните данни:

1. държавата, в която е регистрирано въздухоплавателното средство;

2. въздухоплавателното ведомство (авиационно предприятие, авиокомпания, фирма или частно лице), което иска разрешение;

3. собствеността на въздухоплавателното средство;

4. типа, въздушната скорост, регистрационните знаци, инициалите, позивните (на телефония и телеграфия) и бордно-свързочното и навигационното оборудване на въздухоплавателното средство;

5. времето (датите и дните) и точното разписание за провеждане на полетите;

6. последното летище на излитане по план преди прелитане границата на НРБ;

7. височината, на която ще се проведе полетът;

8. входните и изходните точки (коридори) на българската граница и въздушните трасета, които ще се използуват;

9. летищата за кацане на територията на НРБ;

10. първото летище за кацане след прелитане границата на НРБ;

11. името и националната принадлежност на командира и броя на членовете на екипажа на въздухоплавателното средство;

12. гаранция, че за въздухоплавателното средство, екипажа, пътниците и трети лица е осигурена застраховка, и че екипажът е запознат с правилата за провеждане на полети в НРБ;

13. целта на полета - полет по редовна линия за превоз на пътници, товари (вид) и поща; чартърен полет за превоз на туристи и товари (вид) и др.;

14. изискванията към обслужващото предприятие за необходимите горивно-смазочни материали, специално, техническо или търговско обслужване;

15. на какъв съкратен адрес да се предаде разрешението за провеждане на полета (АФТН - Аеронавигационна неподвижна телекомуникационна мрежа; СИТА - Международен център за въздухоплавателни далекосъобщения, или номер на телекса).

(3) За полети по редовните линии не е необходимо да се съобщават регистрационните знаци на въздухоплавателните средства и имената на командирите, които ще изпълняват полетите.

(4) За серийните чартърни полети е необходимо да се съобщават датите на първия и последния полет, броят на полетите и дните, в които те ще се изпълняват.


Чл. 10. (1) Молбите в случаите на чл. 6, ал. 1 се изпращат до Министерството на външните работи - отдел "Консулски", а за частните полети - до министерството на външните работи на страната, чийто гражданин е лицето, което иска разрешението.

(2) Молбите за даване на разрешения в случаите на чл. 6, ал. 2 се изпращат по пощата или се връчват директно на Министерството на транспорта - ДВИ.

(3) Молбите за даване на разрешения в случаите на чл. 6, ал. 3 се изпращат в писмена форма (телекс или телеграма) или се връчват директно на дирекция "РВД" - служба "Планиране на полетите".


Чл. 11. (1) За всички разрешения за полети, дадени в съответствие с чл. 6, ал. 1 и 2, Министерството на външните работи - отдел "Консулски", и Държавната въздухоплавателна инспекция при Министерството на транспорта уведомяват писмено служба "Планиране на полетите" при дирекция "РВД". Същата планира само тези полети, за които е получено разрешение от съответните органи. При неспазване на това изискване тя носи отговорност за всички последствия.

(2) Съобщението по предходната алинея трябва да бъде изпратено с оглед да се получи в дирекция "РВД" - служба "Планиране на полетите", в следните срокове:

1. най-малко 24 часа преди началото на всеки отделен полет;

2. десет дни преди първия полет по новооткрита редовна въздушна линия;

3. десет дни преди първия полет по ново или изменено разписание на редовна въздушна линия.

(3) Когато съществуват условия, които биха попречили копие от писмото или съобщението, с което се разрешава изпълнението на даден полет, да се получи 24 часа преди неговото провеждане в служба "Планиране на полетите" при дирекция "РВД", необходимо е тя да бъде уведомена по един от телефонните номера, посочени в т. III.1 на приложение № 1, от съответното отговорно длъжностно лице на органа, който съгласно чл. 6 има право да дава разрешение за изпълнение на полета. В тези случаи приемащият съобщението дежурен авиодиспечер от служба "Планиране на полетите" при дирекция "РВД" записва в специалния дневник името, фамилното име и длъжността на даващия (предаващия) разрешението за изпълнение на полета, като отбелязва точно времето на получаването му.

(4) Извън работното време на дежурния авиодиспечер-плановик от служба "Планиране на полетите" при дирекция "РВД", съобщението за разрешаване на даден полет трябва да се предава на отговорния дежурен ръководител на полети - старши на смяна при служба "Управление на полетите", по един от телефонните номера, посочени в т. III.2 на приложение № 1, който е длъжен да вземе всички необходими мерки за осигуряване изпълнението на полета.

(5) Погрешно адресирани молби за искане разрешение за полети във въздушното пространство на НРБ незабавно се препращат на съответния орган, компетентен да ги даде съгласно чл. 6.


Раздел VI.
ДОКУМЕНТИ ВЪВ ВРЪЗКА С РАЗРЕШЕНИЯТА ЗА ПОЛЕТИ И СРОКОВЕ ЗА СЪХРАНЯВАНЕТО ИМ

Чл. 12. (1) Служба "Планиране на полетите" при дирекция "РВД" води и съхранява следните документи:

1. дневник за разрешените полети (приложение № 4);

2. план за провеждане на полетите в "Служба за управление на полетите" (всекидневен);

3. папки с получените молби за искане на разрешения за полети от авиационните ведомства, предприятия, авиокомпании, фирми и частни лица и съответните отговори (писма, телекси и телеграми).

(2) Установяват се следните срокове за съхраняване на документите, указани в предходната алинея:

1. за дневника за разрешените полети - 3 години от датата на завършването му;

2. за плана за провеждане на полетите - 3 години от датата на завършването му;

3. за всички останали документи - 3 месеца от деня на изпълнението на полета.


Заключителни разпоредби

§ 1. Тази наредба се издава въз основа на чл. 153 от Закона за гражданското въздухоплаване (ДВ, бр. 94 от 1972 г.) и в съответствие с Правилника за организацията, провеждането и управлението на полетите над територията на НРБ, като е съгласувана с Министерството на външните работи, Министерството на народната отбрана и Министерството на вътрешните работи.


§ 2. Наредбата влиза в сила 30 дни след обнародването й в "Държавен вестник" и отменя Наредбата за разрешенията за полети на въздухоплавателни средства на чужди държави и граждани по гражданските въздушни трасета и летища на Народна република България, утвърдена от министъра на транспорта на 4 март 1966 г.


Приложение № 1 към чл. 5, ал. 2


Списък на адресите на органите, които дават и получават разрешения за провеждане на полети във въздушното пространство на НРБ


I. Министерство на външните работи - отдел "Консулски", пл. Славейков № 6, II етаж, стая 4, тел. 872586 или 878544.

II. Министерство на транспорта - Държавна въздухоплавателна инспекция, ул. "Гурко" № 5, VII етаж, тел. 871828 или 885337.

III.1. Служба "Планиране на полетите" при дирекция "Ръководство на въздушното движение", аерогара "Враждебна", тел. 722216, 451121 (296).

2. Служба "Управление на полетите" - аерогара "Враждебна", тел. 451121 или 452821 (248 или 318).


Приложение № 2 към чл. 6, ал. 2, т. 1


Списък на държавите, с които НРБ има спогодби за въздушни съобщения към 1 януари 1973 г.


Австрия (Република Австрия), Алжир (Алжирска демократична и народна република), Афганистан (Република Афганистан), Белгия (Кралство Белгия), Бирма (Бирмански съюз), Великобритания (Съединено кралство на Великобритания и Северна Ирландия), Гана (Република Гана), Гвинея (Република Гвинея), Гърция (Република Гърция), Германска демократична република, Дания (Кралство Дания), Египет (Арабска република Египет), Етиопия, Ирак (Република Ирак), Испания, Кипър (Република Кипър), Куба (Република Куба), Ливан (Република Ливан), Люксембург (Велико херцогство Люксембург), Мароко (Кралство Мароко), Нигерия (Федеративна република Нигерия), Норвегия (Кралство Норвегия), Пакистан (Ислямска република Пакистан), Полша (Полска народна република), Румъния (Социалистическа република Румъния), Сенегал (Република Сенегал), Сингапур (Република Сингапур), Сирия (Сирийска арабска република), Судан (Демократична република Судан), Съюз на съветските социалистически републики, Тунис (Република Тунис), Турция (Република Турция), Унгария (Унгарска народна република), Финландия (Република Финландия), Франция (Френска република), Нидерландия (Нидерландско кралство), Чехословакия (Чехословашка социалистическа република), Швейцария (Швейцарска конфедерация), Швеция (Кралство Швеция), Шри Ланка (Република Шри Ланка), Югославия (Социалистическа федеративна република Югославия), Йемен (Народна демократична република Йемен).


Приложение № 3 към чл. 6, ал. 3


Списък на страните - членки на ИКАО, към 7 март 1974 г.


Австрия (Република Австрия), Австралия (Австралийски съюз), Алжир (Алжирска демократична република), Аржентина (Република Аржентина), Афганистан (Република Афганистан), Бахрейн, Барбейдос, Белгия (Кралство Белгия), Бирма (Бирмански съюз), Боливия (Република Боливия), Бразилия (Федеративна република Бразилия), Бряг на слоновата кост (Република Бряг на слоновата кост), Бурунди (Република Бурунди), България (Народна република България), Великобритания (Съединено кралство на Великобритания и Северна Ирландия), Венецуела (Република Венецуела), Република Бангладеш, Габон (Република Габон), Гана (Република Гана), Гуатемала (Република Гуатемала), Гайънъ (Кооперативна република Гайънъ), Гвинея (Република Гвинея), Горна Волта (Република Горна Волта), Гърция (Република Гърция), Дания (Кралство Дания), Дахомей (Република Дахомей), Доминиканска република, Египет (Арабска република Египет), Екуадор (Република Екуадор), Ел Салвадор (Република Ел Салвадор), Екваториална Гвинея (Република Екваториална Гвинея), Етиопия, Замбия (Република Замбия), Заир (Република Заир), Израел, Исландия (Република Исландия), Испания, Италия (Италианска република), Индия (Република Индия), Индонезия (Република Индонезия), Иран, Ирак (Република Ирак), Ирландия (Ирландска република), Йемен (Йеменска арабска република), Йемен (Народна демократична република Йемен), Йордания (Йорданско хашимитско кралство), Камерун (Обединена република Камерун), Канада, Кения (Република Кения), Кипър (Република Кипър), Китай (Китайска народна република), Камбоджа, Колумбия (Република Колумбия), Конго (Народна република Конго), Катар, Коста-Рика (Република Коста-Рика), Куба (Република Куба), Кувейт, Лаос (Кралство Лаос), Либерия (Република Либерия), Либия (Либийска арабска република), Ливан (Република Ливан), Люксембург (Велико херцогство Люксембург), Мавритания (Ислямска република Мавритания), Мавриций, Малгашка република, Малайзия, Малауи (Република Малауи), Малта, Мали (Република Мали), Мароко (Кралство Мароко), Мексико (Мексикански съединени щати), Непал (Кралств Непал), Нигер (Република Нигер), Нидерландия (Нидерландско кралство), Никарагуа (Република Никарагуа), Нигерия (Федеративна република Нигерия), Нова Зеландия, Норвегия (Кралство Норвегия), Оман (Султанат Оман), Пакистан (Ислямска република Пакистан), Панама (Република Панама), Парагуай (Република Парагуай), Перу (Република Перу), Полша (Полска народна република), Португалия (Португалска република), Руанда (Република Руанда), Румъния (Социалистическа република Румъния), Саудитска Арабия (Кралство Саудитска Арабия), Съединени Американски щати, Сенегал (Република Сенегал), Сиера Леоне (Република Сиера Леоне), Сингапур (Република Сингапур), Сомалия (Сомалийска демократична република), Сирия (Сирийска арабска република), Съюз на съветските социалистически републики, Судан (Демократична република Судан), Суазилънд (Кралство Суазилънд), Танзания (Обединена република Танзания), Того (Република Того), Тринидат и Тобаго, Тунис (Република Тунис), Турция (Република Турция), Тайланд (Кралство Тайланд), Уганда (Република Уганда), Унгария (Унгарска народна република), Уругуай (Източна република Уругуай), Федеративна република Германия, Филипините (Република Филипините), Финландия (Република Финландия), Франция (Френска република), Фиджи, Хаити (Република Хаити), Хондурас (Република Хондурас), Централна Африканска република, Чад (Република Чад), Чехословакия (Чехословашка социалистическа република), Чили (Република Чили), Швейцария (Швейцарска конфедерация), Швеция (Кралство Швеция), Шри Ланка (Република Шри Ланка), Югославия (Социалистическа федеративна република Югославия), Южноафриканска република, Южен Виетнам, Южна Корея, Ямайка, Япония.


Приложение № 4 към чл. 12, ал. 1, т. 1


Наименование на графите на дневника за разрешените полети


1. Номер по ред.

2. Дата на получаване на молбата.

3. Час на получаване на молбата.

4. Наименование на авиационното ведомство, въздухоплавателно предприятие, авиокомпания, частна фирма или лице, което иска разрешението.

5. Въздушни трасета, които авиокомпанията желае да използува.

6. Дата, час и начин на предаване на молбата (по телефон, телексили с писмо).

7. Дата и час на получаване на разрешението.

8. Начин на получаване на разрешението: с писмо (номер), телекс(номер), по телефона.

9. Наименование на органа, име и фамилно име на лицето, коетодава (препредава) разрешението.

10. Дата и час на даденото разрешение.

11. Начин на съобщаване на даденото разрешение (с писмо или потелекс - номер).


Промени настройката на бисквитките