Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 79 от 11.X

НАРЕДБА № 2 ЗА КАТЕГОРИЗИРАНЕ НА ХУДОЖЕСТВЕНО-ТВОРЧЕСКИТЕ РАБОТНИЦИ ОТ ИНСТИТУТИТЕ ПО ИЗКУСТВАТА

 

НАРЕДБА № 2 ЗА КАТЕГОРИЗИРАНЕ НА ХУДОЖЕСТВЕНО-ТВОРЧЕСКИТЕ РАБОТНИЦИ ОТ ИНСТИТУТИТЕ ПО ИЗКУСТВАТА

ИЗДАДЕНА ОТ КОМИТЕТА ЗА ИЗКУСТВО И КУЛТУРА,

Обн. ДВ. бр.79 от 11 Октомври 1974г.

Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се регулира системата за категоризиране на художествено-творческите работници от драматичните, оперните, музикалните, драматично-музикалните, и куклените театри; балетно студио "Арабеск"; оркестрите; държавните хорове и ансамбли; Централна студия за вокалисти; концертиращите артисти, рецитатори и състави при Главна дирекция "Българска музика"; цирковете и др., които заемат художествено-творчески длъжности.


Чл. 2. Категоризирането има за цел да отрази и да даде материален и морален израз на реалните качества на творческите работници, да стимулира развитието на различните изкуства. То се извършва въз основа на резултата от поставените и изпълнени творчески задачи.


Чл. 3. Категоризирането се извършва в съответствие с действуващите щатни таблици, утвърдените длъжностни характеристики и в рамките на одобрения фонд "Работна заплата" на института.


Чл. 4. Съставите извън държавните институти по изкуствата, които на законно основание ползуват отделни художествено-творчески длъжности от трета или друга група институти по щатна таблица - приложение 10 (или щатна таблица 13 от 1966 г.), се категоризират съгласно разпоредбите на тази наредба.


Чл. 5. Тази наредба не засяга категоризирането на естрадните изпълнители.


Раздел II.
ОРГАНИ И РЕД ЗА КАТЕГОРИЗИРАНЕ НА ХУДОЖЕСТВЕНО-ТВОРЧЕСКИТЕ РАБОТНИЦИ

Чл. 6. Категоризирането на художествено-творческите работници се извършва от следните органи:

1. художествени съвети към институтите по изкуствата. В случаите, когато към художествените състави няма изградени художествени съвети с нормативно регламентирани права и отговорности, категоризирането се извършва от комисии, назначени от председателите на окръжните съвети за изкуство и култура. Съставът на комисиите е не по-малък от пет души, в това число по един представител на ОСИК, съответните творчески съюзи и специалисти, които работят в професионалното изкуство по съответния жанр;

2. ведомствени комисии към комитета за култура. Ведомствени комисии се изграждат към Управление "Театър", Главна дирекция "Българска музика" и Дирекция "Български циркове". Съставът на комисиите се утвърждава от ресорния зам.-председател на Комитета за култура по съвместно предложение на съответната вишестояща организация и творчески съюз.


Чл. 7. (1) Категоризирането на артистите (драматични, оперни, оперетни, куклени, циркови, оркестранти, балетисти, солобалетисти, хористи, концертиращи, народни певци, пианист-акомпанятори, акомпанятори и корепетитори) от последна до първа категория включително, както и на артист-оркестрант солистите се извършва от художествения съвет към съответния държавен институт по изкуствата.

(2) В заседанията на художествения съвет задължително участвуват с право на глас упълномощени представители на вишестоящата организация (Управление "Театър", Главна дирекция "Българска музика", Дирекция "Български циркове", Комитета за телевизия и радио и др.) и на съответния творчески съюз (Съюза на артистите и Съюза на музикалните дейци).

(3) За художествените състави на местно подчинение, посочени в чл. 4 от наредбата, в заседанията задължително присъствува с право на глас представител на окръжния или градския (районния) съвет за култура.

(4) Представителите на вишестоящата организация или териториалния орган се определят поименно със заповед на ресорния зам.-председател на Комитета за култура, Комитета за телевизия и радио, ръководителя (или зам.-ръководителя) на съответното ведомство, председателя на окръжния или градския (районния) съвет за култура и председателя на съответния творчески съюз.


Чл. 8. Категоризирането на всички артисти в извънредна, висша, висша "А" и "Б" артистични категории, на артист-примабалетист и на режисьорите, диригентите, балет-майсторите, балетните педагози и репетитори, вокалните педагози и драматурзи от всички категории, независимо от ведомственото им подчинение, се извършва от ведомствените комисии по чл. 6, т. 2 от тази наредба.


Чл. 9. Директорите и зам.-директорите с квалификация на артисти и други творчески специалности се категоризират по реда на чл. 8 от наредбата.


Чл. 10. Длъжностите артист-концертмайстор и артист-оркестрант солист водач на група се заемат чрез конкурс.


Чл. 11. На длъжностите гл. диригент, гл. режисьор, гл. балетмайстор, гл. хормайстор се назначават творчески работници, които са получили най-високата категория на длъжностите, диригент, режисьор, балетмайстор и др. по реда на чл. 8 от наредбата. Назначаването на тези длъжности и на длъжностите гл. художник, драматург - зав. музикално литературно бюро, и драматург - зав. литературно бюро, в системата на Комитета за култура се извършва от председателя на комитета или от ресорния зам.-председател съобразно предоставените му права, съгласувано със съответния творчески съюз, а за останалите ведомства - от ръководителя на вишестоящата им организация, съгласувано с Комитета за култура и съответния творчески съюз.


Чл. 12. Длъжностите стажант-режисьор, стажант-диригент и стажант-артист се заемат при условията, предвидени в съответните щатни таблици, а длъжността ученик-артист - с конкурсен изпит.


Чл. 13. На другите художествено-творчески длъжности, които не са категорийни, се назначават изтъкнати творчески лица по преценка на съответния ръководител, който има право да сключва трудов договор.


Чл. 14. Дипломираните млади специалисти по изкуствата, които постъпват на работа за пръв път и придобилите звание по чл. 9 от Указа за театрите (ДВ, бр. 145 от 1949 г.) се назначават на последна категория на съответната длъжност съгласно точка 8 от специфичните разпоредби на щатна таблица-приложение № 10 към Постановление № 6 на МС и ЦС на БПС от 9 март 1973 г.


Раздел III.
ПРИНЦИПИ И КРИТЕРИИ НА СИСТЕМАТА ЗА КАТЕГОРИЗИРАНЕ

Чл. 15. (1) Категоризирането на художествено-творческите работници се извършва на базата на обективна оценка на творческите и сценичните качества, на професионалната квалификация и на обществено-трудовата активност и дисциплина.

(2) Художествените съвети и ведомствените комисии след обстойно обсъждане качествата на творческия работник решават:

1. да бъде категоризиран в следващата по-висока категория;

2. да остане в досегашната си категория;

3. да бъде понижен в по-ниска категория;

4. да му се отнеме творческата категория.


Чл. 16. Категоризирането в по-висока категория от следващата може да се извърши по изключение само при високи художествено-творчески резултати от съответната ведомствена комисия.


Чл. 17. (1) Художествените съвети в институтите по изкуствата и ведомствените комисии към Главна дирекция "Българска музика", Управление "Театър" и Дирекция "Български циркове", вземат решение с тайно гласуване в присъствието най-малко на 2/3 от състава им при мнозинство 2/3 от пълния състав на съвета или комисията.

(2) Когато художественият съвет категоризира творчески работници - членове на художествения съвет, те не участвуват в работата му.


Чл. 18. Решенията на художествения съвет се утвърждават от неговия председател, а решенията на ведомствените комисии - от ресорния зам.-председател на Комитета за култура. Те са окончателни и не подлежат на обжалване. Същите се оформят със заповед въз основа на протокол от заседанието на органа за категоризиране.


Чл. 19. (1) Художествените съвети към институтите по изкуствата извършват преглед-оценка на категориите на артистите и др., изброени в чл. 7 от наредбата не по-рано от две години след последната категоризация.

(2) Изключения се допускат за:

а) младите артисти (дипломирани), които са постъпили на работа за пръв път - при ярки творчески постижения могат да бъдат категоризирани от последната в следващата по-горна категория след изтичане на една година;

б) артистите от балета - при рязко повишаване на художественото майсторство и лично усъвършенствуване могат да бъдат категоризирани ежегодно.


Чл. 20. (1) Ведомствените комисии по чл. 6, т. 2 от наредбата заседава един път в годината.

(2) Категоризирането се извършва така:

1. драматичните, куклените, цирковите и концертиращите драматични артисти могат да бъдат категоризирани в извънредна категория, ако имат най-малко три години трудов стаж на първа категория, а във висша и висша "Б" и "А" - четири години на извънредна категория;

2. оперните, оперетните, балетните и концертиращите артисти-музиканти могат да бъдат категоризирани в извънредна категория, ако имат най-малко две години трудов стаж на първа категория; във висша, висша "Б" и "А" категория - три години на извънредна категория, а артист-примабалетистите - три години на артист-солобалетист висша категория;

3. режисьорите, диригентите, балетмайсторите, балетните педагози и репетитори, вокалните педагози и драматурзите могат да бъдат категоризирани в следващата по-висока категория, ако са изминали най-малко три години от последната им категоризация. За преминаване във висша категория този срок е четири години.

(3) Висша "А" артистична категория и артист-примабалетист се присъждат на изключително талантливи артисти от Народната опера - София, Народния театър "Ив. Вазов" и Главна дирекция "Българска музика", получили обществено признание у нас и в чужбина.

(4) Трудовият стаж е само необходимо условие за извършване на категориите.


Чл. 21. Ведомствените комисии могат да категоризират по реда, установен с тази наредба, творчески работници за изключителни творчески постижения, получили обществено признание - удостояване с правителствени отличия за творчество, награждаване на прегледи, декади, конкурси и др. без спазване на сроковете по чл. 19 и чл. 20, ал. 2.


Чл. 22. Утвърдените по реда на тази наредба категории са задължителни за всички институти по изкуствата от всички групи и се вписват в трудовата книжка на творческия работник.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Наредбата се издава на основание т. 4 от показателите и нормативите за категоризиране към щатна таблица - приложение № 10, утвърдено с Постановление № 6 на Министерския съвет и Централния съвет на Българските професионални съюзи от 9.III.1973 г. и влиза в сила от 1 юли 1974 г.


§ 2. Наредбата се прилага от всички институти и състави по изкуствата, независимо от тяхната ведомствена подчиненост и от това дали прилагат щатна таблица № 13, одобрена с Постановление № 49 на Министерския съвет от 1966 г. или щатна таблица - приложение № 10, утвърдено с Постановление № 6 на МС и ЦС на БПС от 9 март 1973 г.


§ 3. Комитетът за култура съгласувано със Съюза на артистите в България и Съюза на музикалните дейци в България дава разяснения по конкретни случаи при прилагането на тази наредба. Изменения и допълнения се извършват по реда на нейното утвърждаване.


Промени настройката на бисквитките