НАРЕДБА № 2126 ЗА ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕ НА ОТПАДЪЦИТЕ ОТ БЛАГОРОДНИ МЕТАЛИ
НАРЕДБА № 2126 ЗА ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕ НА ОТПАДЪЦИТЕ ОТ БЛАГОРОДНИ МЕТАЛИ
Обн. ДВ. бр.6 от 20 Януари 1976г.
Отменено основание. Виж § 5 от преходните и заключителните разпоредби на Валутния закон, с който се отменя Закона за сделките с валутни ценности и за валутния контрол - ДВ, бр. 83 от 21 септември 1999 г., в сила от 01.01.2000 г.
Чл. 1. В машиностроителната промишленост, химическата промишленост, електрониката и други отрасли на народното стопанство се разходват благородни метали - злато, сребро, платина и др. При преработката им се получават отпадъци в най-различен вид - изрезки, стружки, нестандартни крайчета от ленти, тел, прах и други видове. Предприятията - потребители са длъжни да установят режим за събиране на тези отпадъци, а така също и на бракуваните детайли и други части, в които се съдържа благороден метал.
Чл. 2. (1) Ръководителите на всички предприятия, комбинати, трудово-производителни кооперации, научноизследователски институти, контролно-химически лаборатории, зъботехнически и други лаборатории, лаборатории, извършващи анализи на благородни и редки метали, поликлиники и други потребители на благородни метали - злато, сребро и платина, са длъжни да организират най-строг вътрешен контрол и отчитат по реда, установен с Инструкцията за отчитане на стоково-материалните ценности (ДВ, бр. 93 и 94 от 1970 г.), отпадъците, получавани в производствения процес, като осигурят събирането на всички изрезки, стружки, прах, както и бракувани детайли и др., в които има благороден метал. За целта да установят разходни норми на благороден метал за всеки вид изделие, в което се влага такъв метал, които да се проверяват периодично от завеждащия разходните норми съвместно с по-горестояща инстанция, но не по малко от два пъти в годината.
(2) Началникът на цеха, участъка или съответния отговорник да води партидна книга на всеки работник, на който се предава благороден метал за работа. Партидната книга да се заверява от ръководителя и от главния счетоводител на предприятието. Предаденото количество благороден метал да се отчита с предаването на готовата продукция.
(3) Получените отпадъци в бракуваните детайли да се предават на началника на цеха, който да ги съхранява по реда на Наредбата за начина на получаването и изразходването на благородни метали, прадназначени за производствени цели (ДВ, бр. 43 от 1970 г.). Тези отпадъци и детайли да се заприходяват по определени цени за отпадъците от злато, сребро и платина. ПО тези цени ПП "Златарска промишленост" да ги изкупува от производствените предприятия.
(4) Отпадъците от благородни метали, като изрезки от тел, ленти, аноди, платинови тигли, капачки и др., да се предават за изкупуване на"Златарска промишленост" - София, най-малко един път на шест месеца.
(5) Бракуваните детайли, от които не може да се отдели благородният метал по механичен начин, да се предават за претопяване на МДК "Г. Дамянов"- Пирдоп, по цени по споразумение, но не по-малко от цената на основния неблагороден метал в детайлите.
Чл. 3. (1) ПП "Златарска промишленист" - София, да изкупува от всички предприятия, организации и други потребители на благородни метали всякакви видове отпадъци от тези метали.
(2) ПП "Златарска промишленост" - София, да предава на МДК "Г. Дамянов" - Пирдоп, цялото количество благородни метали, добити от изкупени отпадъци по определени цени.
Чл. 4. МДК "Г. Дамянов" - Пирдоп да изкупува от предприятията бракуваните детайли, в които има благороден метал, а от ПП "Златарска промишленост" - благородни метали по установения в комбината ред. Получените количества благородни метали от отпадъци и детайли да се отчитат за изпълнение на редовния план за производството на благородно метали и да се предават на Българска народна банка по общия ред.
Чл. 5. Забранява се на предприятията-потребители да продават на други предприятия, организации и др. от предоставените им за производствени цели благородни метали без разрешение на Министерството на финансите.
Чл. 6. (1) ПП "Златарска промишленост" - София, да води на оперативен отчет по потребители, бройки и тегло произведените в предприятиети платинови съдове - тигли, блюда и др.
(2) При предявяване на искане за направа на нови съдове поръчката се приема само срещу представяне на старите съдове.
(3) Влагането на допълнителни количества платина при преработването на старите съдове става с разрешение на Министерството на финансите.
Чл. 7. Забранява се на други предприятия и организации извън посочените в тази наредба да се занимават с изкупуване на отпадъци от благородни метали и детайли, по които има благороден метал, а така също и с тяхната преработка по какъвто и да е начин с цел извличане на благородни метали.
Чл. 8. Задължават се всички предприятия, прганизации и други потребители на благородни метали периодично да предават всички отпадъци от благородни метали и детайли, съдържащи благородни метали, стари платинови съдове и др.
Заключителни разпоредби
Параграф единствен. Тази наредба се издава на основание на чл. 43 от Закона за сделките с валутни ценности и за валутния контрол.