НАРЕДБА № 247 ЗА ГРУПИТЕ ЗА ОБРАБОТКА НА АРХИВНИ ДОКУМЕНТИ
НАРЕДБА № 247 ЗА ГРУПИТЕ ЗА ОБРАБОТКА НА АРХИВНИ ДОКУМЕНТИ
Обн. ДВ. бр.23 от 19 Март 1976г.
Изгубила значение
Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) Към държавните архиви в зависимост от нуждите могат да се създадат групи за научно-техническа и тематична обработка на архивни фондове и документи на учреждения и организации.
(2) Създаването на групи за научно-техническа и тематична обработка на архивни фондове и документи става по искане на заинтересованите учреждения и организации със заповед на министъра на информацията и съобщенията.
(3) В заповедта по предходната алинея се определят:
1. задачата и обхватът на действие на групата (централна или окръжна);
2. съставът на групата;
3. срокът, за който се създава групата (временен или постоянен).
Чл. 2. (1) Групите за научно-техническа и тематична обработка на архивните документи са подчинени на началника на държавния архив, към който са създадени, и в дейността си се ръководят от Закона за Държавния архивен фонд и актовете по неговото прилагане.
(2) Групите осъществяват своята работа съобразно годишния план по комплектуването на съответния държавен архив, утвърден от началника на Централното управление на архивите.
Раздел II.
ДОГОВОРИ И ФИНАНСИРАНЕ
Чл. 3. (1) Научно техническата и тематичната обработка на архивните документи се извършва въз основа на договори, сключени с учреждения и организации - фондообразуватели.
(2) Договорите по научно-техническа и тематична обработка се сключват между началника на държавния архив, към който е създадена съответната група, и ръководителите на учрежденията и организациите, чиито архивни документи трябва да се обработят.
(3) Допустимо е по изключение сключването на договор за обработка на архивни документи или подреждане на архива на учреждения и организации, които не са включени в годишния план за комплектуването на държавния архив, ако има такова искане от учреждението или организацията и групата има възможност да включи тази обработка в годишния план.
(4) Договорите се сключват по приложения образец. При нужда в тях могат да се внасят необходимите уточнения и допълнения. В тях задължително се посочват:
1. страните, между които се сключва договорът;
2. дейността по обработката на архивите, която е предмет на договора;
3. срокът, в който трябва да се извърши обработката на архивните документи;
4. размерът на сумата, която учрежденията и организациите - фондообразуватели, трябва да заплатят на държавния архив за извършената обработка, и сроковете, в които следва да направят това;
5. съдействието, което учрежденията и организациите фондообразуватели, е необходимо да окажат на групата за обработката на архивните документи;
6. неустойката в случай на неизпълнение на задълженията от някоя от страните по договора.
Чл. 4. (1) Размерът на сумата, която учрежденията и организациите - фондообразуватели, заплащат на държавните архиви за обработката на архивните документи, се определя по индивидуална план-сметка, изготвена от държавния архив, включваща всички необходими разходи по обработката на архивните документи от групата.
(2) Сумата по предходната алинея се превежда по извънбюджетна сметка на името на държавния архив, към който е създадена групата. Тя се използува за изплащане заплатите на служителите и за разходи за материали за нуждите на групата за научно-техническа и тематична обработка на архивните документи.
(3) Средствата, постъпващи от учреждения и организации за извършени услуги от групите за научно-техническа и тематична обработка на архивни документи, представляват специални извънбюджетни средства на държавните архиви. Набирането и разходването на средствата се извършват по годишна приходно-разходна сметка. Съставянето, утвърждаването, изпълнението и отчитането на сметката се извършват в съответствие с разпоредбите на чл. 37-39 от Закона за съставяне и изпълнение на държавния бюджет. Остатъкът от средствата по извънбюджетната сметка по отчета към 31 декември подлежи на внасяне в приход на републиканския бюджет до 31 януари на следващата година.
Раздел III.
ОРГАНИЗАЦИЯ НА РАБОТАТА НА ГРУПИТЕ
Чл. 5. (1) Групите за научно-техническа и тематична обработка на архивните документи извършват обработката на архивните фондове и документи съгласно Закона за Държавния архивен фонд и актовете по неговото прилагане.
(2) Числеността на персонала на групите се определя в рамките на щатните единици и фонда на работната заплата, утвърдени по годишната приходно-разходна сметка.
(3) Сътрудници в групите се набират изключително из средата на пенсионери и учащи се.
Чл. 6. Производствената дейност на сътрудниците в групите се определя в зависимост от конкретните условия за работа по норми, утвърдени от началника на Централното управление на архивите. Заплащането на труда им се извършва по размерите и условията, предвидени за аналогичните длъжности по редовния щат на държавните архиви: архивисти с висше и със средно образование.
Чл. 7. (1) Архивистите с висше образование, включени в състава на групите за научно-техническа и тематична обработка на архивните документи, извършват експертиза на архивните документи, систематизация и озаглавяване на архивните единици и изготвят основните документи по обработката на архивния фонд и писмените заключения от експертизата (историческа справка, класификационна схема, описи, протоколи на експертната комисия и др.).
(2) Архивистите със средно образование обработват технически архивните единици - подшиване, номериране, заверителни надписи и др. Те работят под ръководството на архивистите с висше образование.
Заключителни разпоредби
§ 1. Тази наредба се издава на основание чл. 23 от Правилника за прилагане на Закона за Държавния архивен фонд (ДВ, бр. 4 от 1975 г.). Тя е съгласувана с Министерството на труда и социалните грижи (писмо № ХI-11 271 от 31.ХII.1975 г.) и се прилага от 1 януари 1976 г.
§ 2. Отговори във връзка със запитвания по прилагането на наредбата се дават от Министерството на информацията и съобщенията след съгласуване с Министерството на финансите.
Приложение към чл. 3, ал. 4
Д О Г О В О Р
Днес ................ 197...... г. в гр. София между поръчващия, представляван от ..............................................., от една страна, и изпълнителя, представляван от ................................ от друга, се сключи този договор за извършване на научно-техническа и тематична обработка на архивните документи на ........................... за ................... години.
1. Изпълнителят (Държавният архив) се задължава:
а) да проведе изследване на историята на образуването и структурните изменения и да състави историческа справка;
б) да проведе експертиза на научно-историческата и практическата ценност на архивните документи с цел да се подберат архивните единици, подлежащи на държавно съхранение, а също и отделянето на архивните единици, неподлежащи на постоянно запазване;
в) да извърши пълна научно-техническа обработка на архивните документи, подлежащи на постоянно запазване (проверка на правилността на систематизацията на делата и реорганизирането им в случай на необхоодимост; съставяне заглавия на архивните единици; оформяне на обложките; номериране и проверка на листовете в архивната единица със съставяне на заверителни надписи; съставяне на инвентарен опис; шифроване и подшиване на архивните единици);
г) да оформи акта на документите, подлежащи на унищожаване;
д) да извърши тематично разкриване на съдържанието на документите от обработения фонд (или фондове).
2. Поръчващият (организацията) се задължава:
а) да предостави за обработка архивните документи на всички структурни подразделения в пълен обем и да ги съсредоточи в едно помещение;
б) да предостави помещение, обезпечаващо нормални условия за работа на сътрудниците на групата за научно-техническа и тематична обработка на архивните документи за изпълнение на предвидените по договора работи;
в) да предостави на разположение на изпълнителя необходимите научно-справочни материали, а също и при необходимост да се организират консултации със специалисти по отделни въпроси;
г) да се осигурят на сътрудниците (на изпълнителя) необходимите количества материали (картони, папки, хартия, лепило, обложки на архивните материали, канап, електрическа бормашина и т.н.).
В случай на несвоевременно доставяне на архивни единици, канцеларски и стопански материали, поръчващият заплаща на изпълнителя размера на трудовото възнаграждение на сътрудниците за всеки ден на престоя. Престоят на изпълнителя се установява с акт, съставен от началника на архива и представител на поръчващия.
3. Поръчващият се задължава да заплати авансово цялата сума на изпълнителя при сключването на договора. Окончателното разплащане ще стане при предаването на обработените документи срещу подписаните актове за извършената работа.
4. Завършването на работата по договора и нейното предаване се оформят с акт, подписан от представители на двете договарящи страни.
5. Всяка договаряща страна при неизпълнение на договорните задължения заплаща на другата не по-малко от 8% неустойка, изчислена върху стойността на цялата работа.
6. Изпълнителят се задължава да предаде на поръчващия обработените документи на ............................... 197...... г.
При допуснати грешки изпълнителят се задължава да ги отстрани без допълнително заплащане.
7. При прекъсването на договора по независещи от страните причини извършената работа се отчита с акт и поръчващият се задължава да я заплати.
8. Всяка от страните по договора може да поиска продължаването му за още една година.
Искането трябва да се направи писмено с оглед да се получи от другата страна не по-късно от 30 октомври на текущата година. Другата страна трябва също писмено до 15 ноември на същата година да отговори дали приема предложението или не.
По същия ред се внасят промени в някои точки на договора.
9. Ако възникне спор между страните и те не могат да постигнат споразумение, спорът се разрешава от висшестоящите организации.
В случай че висшестоящите организации не постигнат съгласие по спора, той се отнася за разрешаване в арбитража.
Този договор се сключва в 4 екз. - по два за всяка страна.
197................ г.
Поръчващ: Изпълнител: