Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 80 от 27.IX

НАРЕДБА № 3 ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЧЛ. 36 ОТ УКАЗА ЗА АДВОКАТУРАТА

 

НАРЕДБА № 3 ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЧЛ. 36 ОТ УКАЗА ЗА АДВОКАТУРАТА

ПРИЕТА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ПРАВОСЪДИЕТО - ОТМЕНЕНА

Обн. ДВ. бр.1 от 3 Януари 1978г., отм. ДВ. бр.80 от 27 Септември 1991г.

С отпаднало основание - виж § 12 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за адвокатурата, с който се отменя Указ № 1842 за адвокатурата (ДВ, бр. 96 от 1976 г.) - ДВ, бр. 80 от 27 септември 1991 г.


Глава първа.
РАЗПРЕДЕЛЯНЕ РАБОТИТЕ МЕЖДУ АДВОКАТИТЕ

Чл. 1. (1) Секретарят на адвокатския колектив разпределя работата между адвокатите съобразно подготовката, квалификацията и заетостта им, за да се осигури качествена правна помощ и работа за всеки член на адвокатския колектив, като се съобразява с желанието на клиента.

(2) Секретарят определя избрания от клиента адвокат, ако той не е зает и клиентът държи договора да бъде сключен с него.

(3) На адвокат, който е изпълнил месечния си план, включително и вноската по чл. 12, се възлага работа, ако адвокатският колектив е изпълнил месечния си план.

(4) Секретарят на адвокатския колектив е длъжен да осигури исканата правна помощ на гражданите във всички случаи.


Чл. 2. С клиентите договаря само секретарят на адвокатския колектив. Когато секретарят отсъствува, той се замества от заместник-секретаря или от друг адвокат, определен от съвета на адвокатската колегия.


Чл. 3. (1) Договорът между адвоката и клиента се сключва в писмена форма по определен образец. Той се подписва от адвоката и клиента и се заверява от секретаря на адвокатския колектив.

(2) Секретарят на адвокатския колектив издава разписка на клиента за внесеното от него възнаграждение по сключения договор, която се подписва от вносителя.

(3) В седалището на районен съд, където няма адвокатски колектив, клиентът внася определеното възнаграждение по сключения договор в Държавната спестовна каса по сметката на адвокатския колектив, в който членува адвокатът, работещ в седалището на този съд. Документът, издаден от Държавната спестовна каса, замества разписката по ал. 2.


Чл. 4. (1) Адвокатът може да преупълномощава друг адвокат със съгласие на клиента чрез секретаря на адвокатския колектив. В този случай клиентът дължи възнаграждението, определено при сключване на договора за правна помощ с адвоката-преупълномощител. Възнаграждението се разпределя от секретаря на колектива между адвокатите съобразно извършената от тях работа.

(2) Секретарят на адвокатския колектив може да възложи на адвокат от колектива да замества упълномощения адвокат за извършване на отделни действия, когато той е възпрепятствуван да ги извърши поради непредвидени обстоятелства или други обективни причини.


Чл. 5. Когато клиентът желае да получи правна помощ от повече от един адвокат, сключват се отделни договори между него и всеки адвокат.


Глава втора.
ЗАПЛАЩАНЕ ТРУДЯ НА АДВОКАТА

Чл. 6. Трудът на адвоката се заплаща от сумите постъпили в касата на адвокатския колектив, за извършената от него работа.


Чл. 7. (1) Адвокатите се разпределят в три категории в зависимост от тяхната подготовка, квалификация, обществена дейност, трудов стаж по специалността и от изпълнението на личния им годишен план за предходните три години.

(2) Бюрото на Централния съвет на адвокатурата определя категорията на адвоката при приемането му, а в случаите на чл. 9, ал. 2 прави предложение пред министъра на правосъдието.


Чл. 8. (1) Съветът на адвокатската колегия атестира на три години адвокатите, които членуват в колегията, като прави комплексна оценка за дейността им.

(2) Атестацията се съобщава на адвоката писмено, който може да направи в седемдневен срок възражение срещу нея.

(3) Въз основа на атестирането и възнаграждението съветът на адвокатската колегия прави мотивирано предложение до Бюрото на Централния съвет на адвокатурата, което определя по-висока, по-ниска или запазва същата категория на адвоката.

(4) Адвокатите, които членуват в Адвокатското бюро за работа с чужденци и в чужбина, се атестират и категоризират от Бюрото на Централния съвет на адвокатурата по предложение на председателя на бюрото.


Чл. 9. (1) Месечното възнаграждение на адвоката се определя съобразно количеството и качеството на извършената работа и внесените за нея в касата на адвокатския колектив суми:

1. За първа категория до 310 лв. при изпълнен месечен план до 430 лв.;

2. За втора категория до 280 лв. при изпълнен месечен план до 360 лв.;

3. За трета категория до 200 лв. при изпълнен месечен план до 280 лв.;

4. За младши адвокати до 140 лв. при изпълнен месечен план до 190 лв.

(2) В изключителни случаи за образцово изпълнение на задълженията като адвокат, високи постижения в правната работа и за активно участие в обществения живот по предложение на Бюрото на Централния съвет на адвокатурата министърът на правосъдието може да определи максимално месечно възнаграждение в размер до 350 лв. при изпълнен месечен план до 490 лв. на адвокати, които са работили най-малко три години от влизане в сила на тази наредба в първа категория, по предходната алинея, но не повече от 2% от общия брой на адвокатите в страната.


Чл. 10. (1) Размерът на месечното възнаграждение на адвоката се изчислява, след като от постъпилата сума в касата на адвокатския колектив в изпълнение на месечния му план, определен по предходния член, се удържат вноски за:

1. държавно обществено осигуряване - 20%;

2. фонд "Социално-битови и културни мероприятия - 5%;

3. издръжка на адвокатския колектив - 6%;

4. издръжка на съвета на адвокатската колегия - 1%;

5. издръжка на Централния съвет на адвокатурата - 2%.

(2) Удръжките по т. 1 на предходната алинея се правят върху 75%, а по т. 2, 3, 4 и 5 - върху 100% от сумата, постъпила в касата на колектива в изпълнение на месечния му план.

(3) Общото събрание на адвокатския колектив може да намали размера на удръжката по ал. 1, т. 3 до 4%.

(4) От месечното възнаграждение на адвоката се удържат дължимите данъци и други удръжки съгласно действуващите нормативни актове. Останалата сума се изплаща на адвоката по ведомост, съставена от секретаря на адвокатския колектив или от друго длъжностно лице.


Чл. 11. Внесената сума в касата на адвокатския колектив над размера на месечния план на адвоката се използува за уравняване на неговото възнаграждение за съответното тримесечие. Остатъкът от тази сума след уравняването се внася във фонд "Социално-битови и културни мероприятия".


Чл. 12. За набиране на средства във фонд "Отпуски" адвокатът изработва допълнително над определения му месечен план сума съгласно приетия план от адвокатския колектив за ползуване на платения годишен отпуск. При изплащане на платения годишен отпуск се удържат дължимите данъци и други удръжки съгласно действуващите нормативни актове.


Глава трета.
ЗАПЛАЩАНЕ ТРУДА НА ДЛЪЖНОСТНИТЕ ЛИЦА И НАГРАДИ

Чл. 13. (1) Централният съвет на адвокатурата определя в кои съвети на адвокатските колективи председателят и секретарят или единият от тях, както и кои секретари на адвокатския колектив могат да получават трудово възнаграждение в пълния му размер или част от него от бюджета на съвета на адвокатската колегия или на адвокатския колектив. Предложението за възнаграждението на секретаря на адвокатския колектив се прави от съвета на адвокатската колегия.

(2) Лицата по предходната алинея получават възнаграждение, равно на това, което следва да получат като адвокати за съответната категория, в която са определени.


Чл. 14. Когато лицата по предходния член получават от съвета на адвокатската колегия или на адвокатския колектив част от трудовото си възнаграждение, пълният му размер се образува от тази част и от възнаграждението за извършената от тях работа като адвокати, внесено в касата на адвокатския колектив.


Чл. 15. Когато лицата по чл. 13, ал. 1 получават пълния размер на трудовото си възнаграждение от бюджета на съвета на адвокатската колегия или на адвокатския колектив, възнаграждението за извършената от тях работа като адвокати се внася във фонд "Социално-битови и културни мероприятия".


Чл. 16. (1) Бюрото на Централния съвет на адвокатурата може да определи целева награда съгласно действуващите нормативни разпоредби на членовете на адвокатския съвет, ако са изпълнявали образцово задълженията си и е изпълнен годишния план на колегията.

(2) Съветът на адвокатската колегия може да определи целева награда съгласно действуващите нормативни разпоредби:

1. на адвокат, който е изпълнявал образцово задълженията си през годината и има съществен принос над определения процент 5% във фонд "Социално-битови и културни мероприятия";

2. на секретаря или заместник-секретаря на адвокатския колектив, ако е изпълнявал образцово задълженията си и адвокатският колектив е изпълнил годишния си план.

(3) Наградите се изплащат от фонд "Социално-битови и културни мероприятия" на съветите на адвокатските колегии, съответно на адвокатските колективи.


Глава четвърта.
ФОНД "СОЦИАЛНО-БИТОВИ И КУЛТУРНИ МЕРОПРИЯТИЯ"

Чл. 17. Целта на фонд "Социално-битови и културни мероприятия" е да съдействува за подобряване на професионално-битовите условия и задоволяване културните потребности на адвоката, както и за стимулиране на адвокатите и длъжностните лица.


Чл. 18. (1) Средствата във фонда се набират:

1. от отчисления върху сумите, постъпили в адвокатските колективи за извършената от адвокатите работа в размер, определен в чл. 10, ал. 1, т. 2;

2. от сумите по чл. 11, изречение второ;

3. от постъпилите суми, които не са събрани в срок от шест месеца, присъдени като възнаграждение на адвокатите за оказана безплатна правна помощ на ищци по дела за издръжка и др.;

4. от постъпилите суми, които не са събрани в срок до 1 година, определени като възнаграждение на адвокатите за оказана от тях правна помощ;

5. от сумите, получени при продажба на недвижими и и движими имоти, собственост на Централния съвет на адвокатурата, съветите на адвокатските колегии и адвокатските колективи, дарения в тяхна полза, лихви върху сумите на фонда и други непредвидени постъпления.

(2) Срокът по т. 3 на предходната алинея започва да тече от влизане на решението в сила, с което е присъдено възнаграждението.

(3) Срокът по т. 4 на предходната алинея започва да тече от деня, в който клиентът е бил длъжен да внесе дължимото възнаграждение. В едномесечен срок от изтичане на едногодишния срок секретарят на адвокатския колектив е длъжен да поиска издаване на изпълнителен лист съгласно чл. 237, буква "в" от Гражданския процесуален кодекс.


Чл. 19. (1) Набраните средства от фонда на адвокатските колективи се разпределят:

1. 20% за Централния съвет на адвокатурата;

2. 30% за съвета на адвокатската колегия;

3. 50% за адвокатския колектив.

(2) Секретарят на адвокатския колектив превежда средствата по предходната алинея най-късно до десето число на първия месец от следващото тримесечие.


Чл. 20. (1) Централният съвет на адвокатурата, съвета на адвокатските колегии и адвокатските колективи изработват годишна план-сметка за приходите и разходите на фонда.

(2) План-сметката на Централния съвет на адвокатурата се приема от Пленума на Централния съвет по предложение на неговото бюро.

(3) План-сметките на съвета на адвокатската колегия е на адвокатските колективи се приемат от общото събрание на колегията и се одобряват от Бюрото на Централния съвет на адвокатурата.


Чл. 21. Средствата за фонда се съхраняват по сметка на Централния съвет на адвокатурата, на съвета на адвокатската колегия и на адвокатския колектив в Държавната спестовна каса.


Чл. 22. Набраните суми по фонда на Централния съвет на адвокатурата се изразходват за:

1. покупка, строеж, обзавеждане и поддържане на почивни домове;

2. покупка и строеж на сгради за нуждите на Централния съвет и на Адвокатското бюро за работа с чужденци и в чужбина;

3. ремонт и обзавеждане на работните помещения на Централния съвет и на Адвокатското бюро за работа с чужденци и в чужбина;

4. абонамент на списания и покупка на правна литература;

5. отпечатване на бюлетини и други печатни издания;

6. провеждане и участие в просветно-квалификационни и културно-масови мероприятия и др.;

7. покупка и поддържане на движими основни средства;

8. режийни разноски, свързани с почивките и столуването на служителите от апарата на Централния съвет на адвокатурата;

9. заплащане разлики между покупните цени и таксите на картите за почивка и курортно лечение на служителите от апарата на Централния съвет.


Чл. 23. Набраните суми по фонда на съвета на адвокатската колегия се изразходват за:

1. покупка, строеж и поддържане на работни и други помещения, обслужващи съвета на адвокатската колегия и адвокатските колективи, почивните домове, както и покупка и поддържане на инвентар и други пособия, обслужващи съвета на адвокатската колегия;

2. режийни разноски, свързани с организираните почивки на адвокатите от съвета на адвокатската колегия и адвокатските колективи, както и режийни разноски на служителите и техните семейства при съвета на адвокатската колегия за столуване;

3. разликите между покупните цени и таксите на картите за почивка и курортно лечение на адвокатите и служителите при съвета на адвокатската колегия и адвокатските колективи и техните семейства;

4. Провеждане и участие в просветно-квалификационни и културно-масови мероприятия;

5. целеви награди на адвокати, определени съгласно действуващите нормативни актове;

6. абонамент на списания и покупка на правна литература за библиотеката.


Чл. 24. Набраните суми по фонда при адвокатския колектив се изразходват за :

1. текущ ремонт и обзавеждане на работните помещения, покупка и поправка на инвентар и други пособия, обслужващи колектива;

2. изплащане на трудовото възнаграждение на служителите на колектива, режийни разноски за столуващи адвокати и служители при колектива и членове на техните семейства;

3. награди на адвокатите, напуснали колектива, съобразно нормативните разпоредби;

4. абонамент на списания и покупка на правна литература за библиотеката;

5. изплащане на суми за платен годишен отпуск на адвокати, които поради болест или други уважителни причини не са могли да изработят изцяло или част от определените им вноски по фонд "Отпуски". Сумата се изплаща по решение на общото събрание на адвокатския колектив до 14 работни дни годишно;

6. изплащане на суми за абонаментни карти за транспорт съобразно действуващите нормативни актове за служителите и на адвокати, които имат постоянно местожителство извън селището на адвокатския колектив и пътуват всекидневно. Сумата се плаща по решение на съвета на адвокатската колегия съобразно личния принос на адвоката във фонд фонд "Социално-битови и културни мероприятия" .


Чл. 25. От фонда Централния съвет на адвокатурата, на съветите на адвокатските колегии и на адвокатските колективи могат да се изразходват средства за организиране на културни и други тържества, чествуване на празници и др. при спазване на действуващите нормативни актове.


Чл. 26. За покупка и строеж на работни помещения и почивни домове, за поддържане, ремонт, преустройство и обзавеждане на сградите от сумите по фонда при Централния съвет на адвокатурата и съветите на адвокатските колегии задължително се резервират най-малко 50%, а при адвокатските колективи - най-малко 20%. Тези средства се водят в отделна партида.


Чл. 27. (1) Сумите по фонда се разходват в рамките на наличните средства и одобрените план-сметки. не се допуска разходване на средства срещу бъдещи постъпления.

(2) Неизползуваните средства през календарната година остават за ползуване през следващата година и се включват в план-сметката за нея.


Чл. 28. (1) При сливане на адвокатски колективи от една и съща или от различни адвокатски колегии сумите от фонда и другото имущество на закритите колективи преминават към новосъздадения колектив.

(2) При сливане на две или повече адвокатски колегии сумите от фонда и другото имущество преминават към новосъздадената колегия.

(3) При разделяне на адвокатска колегия или адвокатски колектив съответната част от сумите от фонда и другото имущество преминават към адвокатската колегия или колектив, в който се преместват адвокатите.


Заключителни разпоредби

§ 1. (1) В срок до 15 февруари 1978 г. съветите на адвокатските колегии да атестират адвокатите, а Бюрото на Централния съвет на адвокатурата в срок до 1 април 1978 г. да определи категориите им. Дотогава адвокатите получават възнаграждение по досегашните категории.

(2) При категоризирането на адвокатите съобразно тази наредба, ако се получи намаление на месечното възнаграждение на адвоката, той има право да получава месечното възнаграждение, което е получавал при влизане в сила на тази наредба в съответствие с разпоредбите на т. 11 от общите и допълнителните разпоредби на Единната щатна таблица.


§ 2. Съветите на адвокатските колегии и адвокатските колективи превеждат в едномесечен срок от влизането в сила на тази наредба на Централния съвет на адвокатурата 15% от наличните суми по фонд "Социално-битови и културни мероприятия", които са имали към деня на влизане в сила на наредбата. Наличните недвижими имоти остават собственост на съответните адвокатски съвети.


§ 3. Разпоредбите на тази наредба се прилагат и по отношение на Адвокатското бюро за работа с чужденци и в чужбина, с изключение на чл. 10, т. 2.


§ 4. Тази наредба се издава на основание § 8, т. 4 от преходните и заключителните разпоредби на Указа за адвокатурата (ДВ, бр. 96 от 1976 г.) и е съгласувана с председателя на Комитета по труда и работната заплата при Министерския съвет, министъра на финансите и Централния съвет на Българските професионални съюзи.


§ 5. Бюрото на Централния съвет на адвокатурата да дава указания на съветите на адвокатските колегии за атестирането на адвокатите.


§ 6. Тази наредба влиза в сила от обнародването й в Държавен вестник и отменя Правилника за реда за ползуване отпуск от адвокатите и Правилника за набирането, съхраняването и разходването на сумите от фонд "Социално-битови и културни мероприятия" при юридическите консултации и съветите на адвокатските колегии (ДВ, бр. 1 от 1971 г.).


Промени настройката на бисквитките