Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 1 от 4.I

НАРЕДБА ЗА ОРГАНИЗИРАНЕ ПРЕВОЗА НА ТОВАРИТЕ

 

НАРЕДБА ЗА ОРГАНИЗИРАНЕ ПРЕВОЗА НА ТОВАРИТЕ

ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 29 ОТ 4 ЮНИ 1980 Г.

Обн. ДВ. бр.65 от 19 Август 1980г., доп. ДВ. бр.94 от 5 Декември 1980г., доп. ДВ. бр.95 от 9 Декември 1980г., изм. ДВ. бр.19 от 9 Март 1982г., изм. ДВ. бр.65 от 17 Август 1984г., изм. ДВ. бр.1 от 4 Януари 1985г., отм. ДВ. бр.16 от 27 Февруари 1987г.

Отменена с § 2, т. 6 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 5 на Министерския съвет от 30 януари 1987 г. - ДВ, бр. 16 от 27 февруари 1987 г.


Чл. 1. Превозът на товарите се организира на основата на договори между транспортните стопански организации и стопанските организации-товародатели (товарополучатели) или техните поделения, сключени в съответствие с Наредбата за договорите между социалистическите организации, Наредбата за специфичните правила за управление на стопанските организации и поделенията от отрасъл "Транспорт" (ДВ, бр. 101 от 1979 г. ), тази наредба и другите нормативни актове, регламентиращи търговската, техническата експлоатация и безопасността на движението, издадени от Министерския съвет и други компетентни органи.


Чл. 2. (1) Не се сключват годишни договори между транспортните стопански организации и товародателите (товарополучателите) при превоза на следните видове товари:

1. транзитните товари и превозите между трети страни;

2. празни контейнери по асигновка;

3. товари във връзка с природни бедствия;

4. товари от и за международни панаири и изложби, театрален и цирков багаж;

5. товари, превозвани в омнибуси и сборни вагони;

6. колети, багажи и пощенски пратки;

7. товари, превозвани с товарните таксиметрови автомобили;

8. товари на граждани;

9. товари, превозвани по условията на товарните маршрутни автомобилни линии и организирани чрез АСУ за международните превози;

10. по воден транспорт - товарите - внос "СИФ" и износ "ФОБ".

(2) Превозът на товарите по предходната алинея се извършва въз основа на месечни или дневни заявки. При приемането на заявкате се уговарят условията за осъществяване на превоза и тя се смята за сключен договор.


Чл. 3. (1) С цел да се намаляват разходите за транспорт в народното стопанство при сключване на договорите за превоз на товари между транспортните стопански организации и товародателите (товарополучателите) да се спазва следното:

1. определените товари за превозване с жп. транспорт съгласно приложение № 1;

2. оптималните маршрути за превозване на товарите - от склада на товародателя до склада на товарополучателя съгласно приложение № 2;

3. максималните разстояния за превози с автомобилен транспорт по отделните видове товари съгласно приложение № 3;

4. единните транспортни технологии за превози и обработка на товарите съгласно приложение № 4.

(2) Председателят на Държавния комитет за планиране и министърът на транспорта могат да внасят изменения в приложенията по предходната алинея, като ги съобразяват с изменилите се производствени, търговски и експлоатационни условия.

(3) Изискванията по ал. 1 са задължителни и при извършване на превози от ведомствения автомобилен транспорт.

(4) Сроковете за подаване на годишните заявки-спецификации за превоз на товари се съобразяват със сроковете, определени от Министерския съвет за утвърждаване контролните цифри. Редът, крайните срокове и формите за подаване на оперативните заявки-спецификации за превоз на товари (месечни, 48-, 24-часови и други) за изпълнението на обемите по сключените годишни договори се определят от министъра на транспорта. Формите за тези заявки се съгласуват с Комитета по единна система за социална информация. Страните могат да се договарят за подаване на оперативните заявки-спецификации и в по-къси срокове от утвърдените.


Чл. 3а. (Нов - ДВ, бр. 65 от 1984 г.) Превозите се изпълняват въз основа на подадените от товародателите и приети от превозните организации месечни, 48-часови, съответно 24-часови заявки за обемите по сключените годишни (организационни) договори. За превози на вносни товари през граничните гари се подава само месечна заявка на база годишния договор и неизпълнението й се санкционира съгласно чл. 24, ал. 3 от Наредбата за договорите между социалистическите организации (обн., ДВ, бр. 44 от 1980 г.; изм., бр. 30 от 1980 г. и бр. 13 от 1984 г.).


Чл. 4. При сключване на договори за износ и внос за количества над 1000 тона товародателите (товарополучателите) предварително съгласуват транспортните условия (вид транспорт, разпределение по време и подаването на корабите по сделки "СИФ" за внос и "ФОБ"за износ, изходни и входни гранични пунктове и начин на транспортиране на товарите) с Министерството на транспорта. За количествата до 1000 тона транспортните условия се съгласуват със съответните транспортни стопански организации.


Чл. 5. (1) Едновременно с предложението за сключване на договора товародателите, които притежават ведомствен транспорт, представят пред съответните поделения на транспортните стопански организации справка за обема и видовете товари, които ще превозват със собствения си транспорт, както и данни за постигане на нормативите за използуването му, утвърдени от Държавния комитет за планиране и Министерството на транспорта.

(2) Товародателите, които притежават пристанищни претоварни мощности, представят данни за обема на товарите, които ще се обработват в тях.


Чл. 6. (1) Отговорностите при неизпълнение на договорните задължения между транспортните стопански организации и товародателите (товарополучателите) се уреждат по реда, определен с Наредбата за договорите между социалистическите организации.

(2) Счита се че транспортните стопански организации са изпълнили задълженията си по договорите за превоз на товари, когато са подали на товародателите в качеството им на товарополучатели за разтоварване на превозни средства от определения вид и те не са обработени от тях в установените срокове.

(3) Когато отпуснатите празни вагони и контейнери не са натоварени в определените в договора срокове, те могат да се отнемат и подават за ново натоварване, включително и на други товародатели.

(4) Ако подадените транспортни средства не отговарят по вид и състояние на договорените, товародателят може да ги откаже.


Чл. 7. (1) Обработката на товарите на общите разтоварища и магазиите в гарите, обявени от Министерството на транспорта като опорни, както и превозването им от гарата до склада на товарополучателя или от склада на товародателя до гарата се организират или извършват от транспортната стопанска организация, която е сключила договора за превоз. Когато транспортната стопанска организация, сключила договора за превоз, няма възможност да извърши обработка на товарите в опорните гари, СО "Български държавни железници" няма право да отказва сключването на договор с нея за обработката им.

(2) Превозът на товарите от и до неопорните гари се извършват от товародателя и товарополучателя или от транспортната стопанска организация по взаимно договаряне.

(3) В опорните гари товародателите и товарополучателите могат и сами да организират и да извършват обработката и превоза на товарите си.

(4) Транспортната стопанска организация може да отказва обработка на товарите в опорните гари, когато не са спазени изискванията на приложение № 4.


Чл. 8. (1) Товародателите и товарополучателите организират и извършват сами:

1. обработката на товарите в неопорните гари;

2. обработката на товарите в индустриалните жп. клонове и собствените складове;

3. обработката на товари, определени като опасни и особени в Устава железниците в НРБ, Устава на автомобилния транспорт за общо ползуване в НРБ, Кодекса на търговското мореплаване, Указа за търговското корабоплаване на НРБ и Закона за гражданското въздухоплаване;

4. източването на товари от вагон-цистерни, изпразването на циментовози и други специализирани вагони и контейнери;

5. обработката и превоза до и от складовете на товари, чиято единична тежина надвишава товароподемността на наличните механични средства в съответната гара, и на товари с извънгабаритни размери;

6. натоварването и разтоварването на превозните средства в складовете, когато:

а) складовете са извън населеното място, където се намира гарата. Изключения се допускат по взаимно договаряне;

б) обработката е извън манипулациите, свързани с основните работи по натоварването или разтоварването, определени в действуващата тарифа;

7. палетизирането и депалетизирането, напълването и изпразването на контейнерите в собствените си складове.

(2) Товародателите (товарополучателите) извършват обработката на товарите по предходната алинея при спазване на единните транспортни технологии съгласно приложение № 4.


Чл. 9. Товарите, които по договора за експлоатация на индустриалните жп. клонове се обработват в тях, не се приемат за обработка в общото разтоварище. Изключения се допускат по взаимно договаряне между страните.


Чл. 10. (1) пристигналите товари с вагонни пратки, предназначени за превоз до складовете на товарополучателите в населеното място, се обработват и се превозват по принцип директно вагон - автомобил - склад.

(2) Товарите, неподлежащи на разваляне и похабяване от атмосферните влияния, могат да се разтоварват на земя, като се превозват до склада на клиента в срок от 36 часа, считано от часа на завършване обработката на вагона. Допълнителните манипулации, предизвикани от транспортната организация, не се начисляват. Опазването на товарите, разтоварени на земя в гарите, е задължение на железниците.


Чл. 11. (1) Контейнерите с товароподемност до 5 тона се обработват и превозват по условията на дребни пратки освен в случаите, когато за един ден се натоварват 3 петтонни или 7 тритонни контейнера от един товародател за един товарополучател.

(2) Контейнерите с товароподемност 10 и повече тона се обработват в откритите за такива контейнери от железниците гари (терминали), а превозването им до клиентите и от тях се извършва от железниците въз основа на подадени заявки.

(3) Обработката на всички видове контейнери в пристанищата се извършва от пристанищата.


Чл. 12. Специални контейнери - собственост на товародателите и товарополучателите, могат да се въвеждат в експлоатация само след съгласуване с Министерството на транспорта.


Чл. 13. (1) Превозът на товари в палети се извършва със съоръжения за общо ползуване, предоставени от превозната организация - собственик на обменния парк, по условията на Наредба № 3 за палетообмена (ДВ, бр. 71 от 1976 г.)

(2) Собствени на товародателите или товарополучателите палетни и пакетни съоръжения, невключени в обменния парк, могат да се ползуват за превози по железопътния и автомобилния транспорт само след съгласуване със съответната транспортна стопанска организация.


Чл. 14. (1) Формирането и укрепването на товарите в уедрени манипулационни единици се извършва от товародателите.

(2) Методите и средствата за формиране и укрепване се съгласуват задължително със съответната транспортна стопанска организация преди въвеждането им в експлоатация.


Чл. 15. Товародателите (товарополучателите) - собственици на контейнери, палетни съоръжения, извън палетообмена, пакетиращи средства, осъществяват сами организацията на движението им по условията на Наредбата за изкупуването и движението на амбалажа, подлежащ на повторна употреба (ДВ, бр. 5 от 1974 г.) и други съгласувани с Министерството на транспорта условия.


Чл. 16. Взаимоотношенията между ДСП "Деспред", транспортните стопански организации и външнотърговските организации се уреждат с общи условия, утвърдени от министъра на транспорта и министъра на външната търговия, и сключените договори. ДСП "Деспред" се явява пред транспортните организации като спедитор или пълномощник за конкретните страни по договорите за превоз и обработка.


Чл. 17. Взаимоотношенията между ДСП "Булфрахт", транспортните стопански организации и външнотърговските организации във връзка с фрахтоването и отфрахтоването на корабен тонаж се уреждат с общи условия, утвърдени от министъра на транспорта и министъра на външната търговия, и сключените договори.


Заключителни разпоредби

§ 1. (Нов - ДВ, бр. 94 от 1980 г., изм., бр. 65 от 1984 г.) Превози на товари с автомобилен транспорт извън определените райони и над максимално допустимите разстояния се извършват по ред, установен от министъра на транспорта.


§ 2. (Предишен Параграф единствен - ДВ, бр. 94 от 1980 г.) Тази наредба се издава въз основа на чл. 322 от Закона за задълженията и договорите и отменя Правилника за организиране превоза на товарите (ДВ, бр. 71 от 1977 г.).


Приложение № 1

Приложение № 1

към чл. 3. ал. 1. т. 1

(Изм. - ДВ, бр. 1 от 1985 г.)


Товари за превозване с железопътен транспорт


1. С жп транспорт могат да се превозват всички видове товари независимо от разстоянията.

2. Задължително се превозват с жп транспорт:

а) товарите, превозвани между отправните и получаващите гари при използуване на индустриален жп клон в една от тях, намиращи се на разстояние над 40 км;

б) товарите, превозвани между отправните и получаващите гари при използуване на автомобилен транспорт от склада до общите разтоварища в двете гари, намиращи се една от друга на разстояние над 50 км, с изключение на случаите, когато сумарното разстояние от склада на товародателя до отправната гара и разстоянието от получаващата гара да склада на товарополучателя е равно или по-голямо от разстоянието при директна доставка на тези товари с автомобилен транспорт;

в) товарите, превозвани по железен път на разстояние под 40 км в случаите, когато и товародателят, и товарополучателят имат или използуват индустриален жп клон;

г) товарите, предназначени за строителство, ремонт и експлоатация в обекти на жп транспорт;

д) товарите от внос и за износ, които до граничните гари се превозват с жп транспорт;

е) товарите от внос и за износ през пристанищата на разстояние над 80 км в рамките на единните технологии за работа в пристанищата, одобрени по реда на приложение № 4;

ж) товарите, предназначени за превоз с ферибоот до капацитетните възможности за работа на ферибоотния комплекс.

3. По букви "а", "б", "в", "г" и "д" на предходната точка се допускат изключения и не са задължителни за превоз с жп транспорт:

а) товарите за превоз в границите на едно населено място;

б) товарите, превозвани при аварии, природни бедствия и други извънредни обстоятелства;

в) товарите, които съгласно приложение № 3 се превозват с автомобилен транспорт.


Приложение № 2

Приложение №2

към чл. 3, ал. 1, т.2

(Изм. - ДВ, бр. 1 от 1985 г.)


Оптимални маршрути за превозване на товари

от склада на товародателя до склада на

товарополучателя


1. Превозването на товари от склада на товародателите до склада на товарополучателя се извършва по оптимални маршрути и с оглед на минимални транспортни разходи.

2. Оптималните маршрути за превозване на товари от склада на товародателя до склада на товарополучателя се определят с таблиците за райониране на товарите от Министерството на транспорта след съгласуване със съответните министерства (ведомства).

3. Таблиците за районирането на товарите задължително се прилагат при планирането и сключването на договорите за превоз на товарите.

4. Министерствата (ведомствата) - товародатели и товарополучатели, задължително предоставят на транспортните организации в срок до 1 юли на предходната година необходимата информация за извършване районирането на товарите.

5. Районирането на превозите с оптимални маршрути се разработва за следните товари: лигнитни въглища, пирински и брикети; вносни въглища - марки "ГК", "АС", "ПА", "ПЖ", "ПНР", "Т"; вносни иглолистни трупи; дърва за горене; иглолистни минни подпори; широколистни минни подпори; автомобилен бензин; дизелово гориво; мазут; цимент марки "250" и "350"; тухли четворки; решетъчни тухли; плътни тухли; керемиди; захарно цвекло; сурови цвеклови резанки; захар пакетирана; захар кристална в торби; негасена вар; варовик трошен; пшеница; царевица; слънчогледово семе; наливно слънчогледово масло; брашно "Добруджа" и "Типово"; комбинирани фуражи; пясък и баластра; трошен ломен камък; слама за селскостопански нужди и индустриални цели; химични торове; сярна киселина, други.

6. Прилагането на таблиците за райониране на превозите с оптимални маршрути за автомобилния транспорт се извършва при спазване на максималните разстояния, определени с приложение № 3.


Приложение № 3

Приложение № 3

към чл. 3, ал. 1, т. 3 (Доп., ДВ, бр. 95 от 1980 г., изм., бр. 65 от 1984 г., бр. 1 от 1985 г.)


Максимални разстояния за превози с

автомобилен транспорт по отделните

видове товари


1. Максималните разстояния за превоз с автомобилен транспорт независимо от вида на товара са следните:

а) (доп., ДВ, бр. 95 от 1980 г., изм., бр. 65 от 1984 г.) при превоз на товари с автомобили без ремаркета - 50 км;

б) (доп., ДВ, бр. 95 от 1980 г., изм., бр. 65 от 1984 г.) при превоз на товари с автомобили с ремаркета и полуремаркета - 80 км;

в) при пренасочване но товародателя по реда чл. 7, ал. 3, т. 2 от Наредбата за специфичните правила за управление на стопанските организации и поделенията от отрасъл "Транспорт" (обн., ДВ, бр. 101 от 1979 г.; изм., бр. 65 и 94 от 1980 г. и бр. 8 от 1982 г.) автомобилният транспорт за общо ползуване може да включва договори за превоз на отделни видове товари и на по-дълги разстояния, както следва:

до 300 км - вносно-износни товари от и до пристанищата, летищата, граничните пунктове и др.;

до 200 км - товари от кооперирани доставки и товари по материално-техническо снабдяване, както и специфичните товари слама и други груби фуражи, зърнени храни, тютюн, алкохолни и безалкохолни напитки;

до 200 км - пресни плодове и зеленчуци за преработка;

до 150 км - хранителни стоки и хлебни изделия за зареждане на търговската мрежа.

2. Независимо от превозното разстояние не се ограничават превозите с автомобилен транспорт за общо ползуване на:

а) товарите, превозвани от и до опорните гари и в райони, където няма жп транспорт;

б) товарите, изискващи особени условия за превоз, определени въз основа на чл. 37 от Устава за автомобилния транспорт за общо ползуване в Народна република България, неподлежащи или отказани за превоз по жп транспорт;

в) товарите, превозвани със специални автомобили - битумовози, хладилни, циментовози, цистерни за хранителни течности, панеловози, мебеловози, фургони за конфекция и др., които постоянно се използуват по предназначение;

г) товарите с хигиенно-санитарно, ветеринарно, растителнозащитно, геологопроучвателно, изложбено, спортно-техническо и други товари със специално предназначение;

д) дребни пратки, превозвани в уедрени товарни единици от складовете на изпращачите до складовете на получателите с голямотонажни автомобили, движещи се по предварително определени маршрути и гарантирани часови графици.

е) лесноразваляеми товари, за превоза на които се изискват съкратени срокове за доставка и без претоварни операции;

ж) товари, превозът на които е организиран чрез единната автоматизирана система за управление между основните промишлени центрове и населени места, когато са отказани от жп транспорт;

з) товари във вътрешно съобщение при използуване на автомобили, които са определени за извършване на международен превоз попътно до пункта за натоварване и от пункта за разтоварване.


Приложение № 4

Приложение № 4

към чл. 3, ал.1, т. 4

(Изм. - ДВ, бр. 19 от 1982 г., бр. 1 от 1985 г.)


Единни транспортни технологии

за превоз и обработка на товарите


1. Единните транспортни технологии за превоз и обработка на товарите се разработват за масови превози и за крупни индустриални жп клонове. Те са съобразени с капацитетните възможности на превозните организации, индустриалните жп клонове, пристанищата, товарно-разтоварните площадки, обекти и фронтове за едновременна обработка на превозните средства, графици и определените в съответните нормативни актове времена за подаване, натоварване и разтоварване на превозните средства и основни начини за пригаждане на отделните групи за механизирана обработка.

2. Единните транспортни технологии за обработка на товарите в опорните гари, пристанищата и обектите, обслужвани от автомобилния транспорт за общо ползуване, както и за организацията на превозния процес се разработват разработват от транспортните стопански организации. Технологиите за пригаждане на товарите за механизирана обработка и обработването им в товароотправните и товарополучаващите пунктове (без опорните гари и пристанищата) се разработват от товародателите и товарополучателите съгласувано със съответната транспортна стопанска организация.

3. Основните начини за пригаждане на отделните групи товари за механизирана обработка се определят с Наредба № 3 за пригаждане на товарите за механизирана обработка (ДВ, бр. 80 от 1980 г.).

4. Транспортните технологии за обслужване на индустриалните жп клонове се разработват от съответните жп управления съвместно с клонопритежателите и се утвърждават от СО "Български държавни железници". При несъгласие на клонопритежателя с утвърдената технология по негово предложение в срок от 3 месеца след утвърждаването й тя се разглежда и приема окончателно от Държавния експертен технико-икономически съвет при Министерството на транспорта с участието на съответните заинтересувани страни. За индустриалните жп клонове със средна дневна обработка до 5 вагона технологиите за обслужването им се уточняват при сключването на договорите за експлоатация на съответния жп клон.

5. Товародателите са длъжни да подават за механизирана обработка следните товари включително от внос и за износ: брикетни въглища - насипно и контейнеризирано; нефт и нефтопродукти, в т.ч. асфалт, смазочни масла и други продукти - наливно в специализирани превозни средства, за пакетираните - палетизирано и контейнеризирано; метали всякакви - пакетирано; метални отпадъци (вторични суровини), балирани и в специални контейнери; машини, оборудване и съоръжения - единични колети, пригодени за механизирана обработка; дървен материал и дъски иглолистни и широколистни - пакетирано, с подложки и клеми; тухли, керемиди, капаци - палетизирано и контейнеризирано; цимент - насипно, на пакети, палети и в контейнери; кварцови пясъци, апатит, доломит, фосфорит - насипно, в специализирани превозни средства, за пакетираните - палетизирано и контейнеризирано; нерудни изкопаеми включително преработени - насипно, в специализирани превозни средства, за пакетираните - палетизирано и контейнеризирано; зърнени храни и фуражи всякакви - насипно, в специализирани превозни средства, за пакетираните - палетизирано и контейнеризирано; плодове, зеленчуци и консерви всякакви - палетизирано и контейнеризирано; химични торове всякакви - насипно, палетизирано и контейнеризирано; калцинирана сода - насипно, палетизирано и контейнеризирано; алкохолни и безалкохолни напитки - наливно в специализирани превозни средства, за бутилираните - палетизирано и контейнеризирано; захар - за пакетираната - палетизирано и контейнеризирано; вар негасена и хидратна - насипно, палетизирано и контейнеризирано; бетонови, азбестови, азбестоциментови и етернитови изделия - уедрени пакети, палетизирано и контейнеризирано; дървено-влакнести плочи, плочи от дървесни частици, шперплат, паркет и други произведения на дървообработващата промишленост - уедрени пакети, палетизирано и контейнеризирано; целулоза, хартия, картон, велпапе, книжен амбалаж и други произведения на целулозно-хартиената промишленост - уедрени пакети, палетизирано и контейнеризирано; слънчогледово, соево, рапично и други маслодайни семена - насипно, в специализирани превозни средства, за пакетираните - палетизирано и контейнеризирано; памук, лен, коноп и други влакнодайни - балирано, контейнеризирано; тютюн и цигари - палетизирано и контейнеризирано; мляко и млечни продукти - наливно в специализирани превозни средства, за пакетираните - палетизирано и контейнеризирано; текстилни влакна, прежди и текстил - естествен и изкуствен - балирано, палетизирано и контейнеризирано; плоско стъкло и стъклен амбалаж - нов и употребяван - палетизирано, контейнеризирано и каси, пригодени за механизирана обработка; слънчогледово масло, свинска мас и други хранителни масла - наливно и в специализирани превозни средства, за пакетираните - палетизирано и контейнеризирано; брашно - насипно, в специализирани превозни средства, за пакетираното - палетизирано и контейнеризирано; хляб и тестени произведения - палети, рол-палети и контейнери; пластмаси, синтетични смоли, лепила и други пластмасови изделия - палетизирано и контейнеризирано; препарати за медицинска и растителна защита - палетизирано и контейнеризирано; химико-фармацевтични, парфюмерийни и козметични изделия - палети, рол-палети и контейнери; бои, лакове, безири - палетизирано и контейнеризирано; порцеланови изделия, фаянсови плочи и санитарен фаянс - палетизирано и контейнеризирано; вторични суровини от хартия, текстил, пластмаса - уедрени пакети, бали и контейнеризирано; химикали и химични продукти всякакви - палетизирано, контейнеризирано, за наливните и насипните - специализирани превозни средства; хидро- и топлоизолационни материали - балиран, палетизирано и контейнеризирано; конфекция, трикотаж и обувки - палетизирано и контейнеризирано; хранителни стоки - палетизирано и контейнеризирано; каучук и каучукови изделия - балирано, палетизирано и контейнеризирано, сажди всякакви - палетизирано и насипно в специализирани транспортни средства; кариерни материали, мозайка и др. - насипно, за пакетираните - палетизирано и контейнеризирано; скалнооблицовъчни материали - палетизирано; резервни части - палетизирано и контейнеризирано; електроуреди и ел. материали - палетизирано и контейнеризирано; огнеупорни изделия - палетизирано и контейнеризирано; руди, концентрати, фероманган, феросилиций, хром-никел и отпадъци от хром-никел - насипно в открити или в специализирани превозни средства и контейнери.

6. За непосочените товари в т. 5 видът на товарната единица и технологията за манипулирането й се определят по реда на Наредба № 3 за пригаждане на товарите за механизирана обработка.

7. Товародатели за вносните товари са външнотърговските предприятия, организации, дружества или сдружения.

8. Конкретният вид на уедрените товарни едници и начините за пригаждане на товарите за механизирана обработка се определят от товародателите или товарополучателите при спазване изискванията на Наредба № 3 за пригаждане на товарите за механизирана обработка. Пригодността на уедрената товарна единица за превоз и механизирана обработка се съгласува със съответната транспортна организация. Възникналите спорове се решават от Министерството на транспорта.


Промени настройката на бисквитките