НАРЕДБА № 31 ЗА УСТРОЙСТВО И БЕЗОПАСНА ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ПОВДИГАТЕЛНИ СЪОРЪЖЕНИЯ
НАРЕДБА № 31 ЗА УСТРОЙСТВО И БЕЗОПАСНА ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ПОВДИГАТЕЛНИ СЪОРЪЖЕНИЯ
Обн. ДВ. бр.33 от 24 Април 1981г., отм. ДВ. бр.4 от 14 Януари 1997г.
Отменена с § 8 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 31 от 27 декември 1996 г. за изискванията към устройството и безопасната експлоатация на повдигателните съоръжения - ДВ, бр. 4 от 14 януари 1997 г., в сила от 14 февруари 1997 г.
Глава
ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 1. (1) Тази наредба урежда правилата за устройството и безопасната експлоатация на повдигателните съоръжения и уредби, наричани по-нататък за краткост "повдигателни съоръжения", и приспособленията към тях и правилата за техническия надзор над тях.
(2) Изискванията на наредбата се отнасят за:
1. товароподемни кранове - мостови, козлови, стрелови, портални, кулови, конзолни, с носещи въжета, контейнери, мостови щабелни, стелажни щабелни (трансманипулатори), автокранове и др.;
2. товароподемни електрически колички, движещи се по надземни релсови пътища;
3. електрически телфери и ръчни макари;
4. багери (ескаватори), предназначени за работа с кука, грайфер или електромагнит;
5. товарозахващащи органи - куки, грайфери, електромагнити, спредери и др.;
6. сменяеми товарозахващащи приспособления - сапани, клещи, траверси, вакуумни захващачи и др., окачени на товароподемната кука;
7. палети, кошове, контейнери и др., с изключение на специални приспособления, използувани в металургичното производство (мулди, кошове и др.), и транспортни контейнери с общо предназначение, за които действуват специални изисквания.
(3) Изискванията на тази наредба не се отнасят за:
1. повдигателни съоръжения, монтирани на плавателни съдове и съоръжения, самолети и други летателни апарати;
2. багери (ескаватори), с изключение на посочените в т. 4 на предходната алинея;
3. повдигателни съоръжения със специално предназначение - електрокари и мотокари, съоръжения за пълнене и зареждане, употребявани в металургичното производство, тръбополагащи машини и др.;
4. повдигателни съоръжения с непрекъснато действие - елеватори, лентови, верижни и други транспортьори;
5. монтажни полиспасти и конструкциите, на които се окачат (мачти, греди и др.);
6. специални повдигателни съоръжения за вдигане и спускане в спортни, концертни и други зали, в театрите, цирковете, кинематографията и телевизията;
7. повдигателни съоръжения, предназначени за научни изследвания (без да се употребяват за редовна работа);
8. съоръжения и механизми за повдигане на саваци, затвори и вентили, използувани в хидротехнически и хидроенеретични съоръжения;
9. повдигателни съоръжения със специално предназначение за нуждите на народната отбрана.
Чл. 2. (1) Наредбата е задължителна за всички министерства и други ведомства, народни съвети, учреждения, организации и техните поделения и лицата, дейността на които е свързана с проектирането, изработването, внасянето, монтирането, ремонтирането, преустройването, поддържането и експлоатирането на повдигателни съоръжения.
(2) Забранява се изработването, монтирането, преустройването, ремонтирането и сервизното поддържане на повдигателни съоръжения от частни лица.
Чл. 3. Разпоредбите, техническите условия и упътванията, издавани от министерствата и другите ведомства, за проектиране, изработване, внасяне, монтиране, приемане и експлоатиране на повдигателни съоръжения трябва да съответствуват на изискванията на тази наредба.
Глава
УСТРОЙСТВО И ИЗРАБОТВАНЕ
Раздел I.
Общи положения
Чл. 4. (1) Повдигателните съоръжения, които подлежат на държавен технически надзор, се изработват по документация за производство, заверена от органите на държавен технически надзор, че съответствува на изискванията по техника на безопасността. Това изискване се отнася и за документация, внесена от чужбина.
(2) Документацията за изработване на повдигателни съоръжения, които не подлежат на държавен технически надзор, се заверяват от органите за технически надзор на ведомството-потребител.
Чл. 5. (1) Предприятието-производител на повдигателни съоръжения трябва да гарантира при изработването им спазването на изискванията на тази наредба, на българските държавни стандарти (БДС) и другите разпоредби по техника на безопасността.
(2) При конструирането и изработването на повдигателни съоръжения да се спазват изискванията на:
1. БДС 13794 - 80 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Общи изисквания";
2. БДС 8916 - 77 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Класификация на механизмите по режимите на работа";
3. БДС 14621 - 78 "Кранове товароподемни стрелови тип. Пресмятане на устойчивост против катурване";
4. БДС 15115 - 80 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Цветно означение на опасните части";
5. БДС 12381 - 80 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Контрол на производството";
6. БДС 6005 - 72 "Телфери електрически. Общи технически изисквания";
7. БДС 15165 - 80 "Техника на безопасността. Телфери електрически. Общи изисквания".
Чл. 6. Повдигателните съоръжения, които са предназначени за работа в други климатични зони освен нормалната или за работа в запрашени, влажни, взривоопасни, пожароопасни и химически активни среди, както и за работа при условия, различни от нормалните, или като специално техническо обзавеждане, трябва да отговарят освен на изискванията на тази наредба и на специфичните изисквания за дадената работна среда или условия на работа. В тези случаи в паспорта и инструкцията за експлоатация на повдигателното съоръжение се посочват климатичните зони, средите и условията, при които съоръжението може да работи.
Чл. 7. (1) Номиналната скорост на придвижване на повдигателни съоръжения, управлявани от пода, не трябва да превишава 0,8 м/с.
(2) Повдигателните съоръжения, предназначени за монтажни и други работи, изискващи точност и повишено внимание за плавно спиране и задържане на товара, трябва да имат намалени (микро) скорости на съответните механизми.
Чл. 8. (1) Стреловите кранове с изменение на обсега на стрелата трябва да бъдат пресметнати така, че да осигуряват изменението на обсега с товар в границите на съответната товарна характеристика.
(2) Механизмите за вдигане на товара и изменение обсега на стрелата на товароподемните кранове трябва да осигуряват спускане на товара или стрелата само посредством двигателите, с изключение на багерите, предназначени за работа само с грайфер, и на крановете, на които в кинематичната схема на механизмите за вдигане на товара и изменение обсега на стрелата има хидротрансформатор.
Чл. 9. (1) Механизмите на повдигателните съоръжения, които имат триещи, гърбични или други механични приспособления за включване или превключване за различни скорости на работните движения, да са осигурени против самопроизволно включване или изключване. Механизмите за вдигане на товара и стрелата освен това трябва да се осигурят против изключване на задвижването, ако не са включени спирачките.
(2) Не се разрешава използуването на триещи и други сцепни съединители за включване на механизми, предназначени за вдигане на хора, разтопен метал или шлак, отровни и взривни вещества, и за механизми с електрическо задвижване. Разрешава се използуването на такива съединители за:
1. механизми за придвижване или въртене с няколко скорости - за превключване от една скорост на друга;
2. механизми за придвижване на гъсенични кранове с общо задвижване на двете вериги - за управление на отделна верига.
Чл. 10. Механизмите на въртене на порталните кранове трябва да имат съединител, който да ги изключва при превишаване на допустимия максимален момент.
Чл. 11. (1) Във възлите на механизмите на повдигателните съоръжения, които предават въртящ момент, за избягване на превъртане между съединяваните детайли да се използуват шлицови, шпонкови, болтови и други подобни съединения. Допуска се използуването на пресови сглобки без допълнително осигуряване само след съгласуване с органите за държавен технически надзор.
(2) Неподвижните оси, които служат за опори на барабани, ролки, колела, валци и други въртящи се на тях детайли, да са осигурени против осово изместване.
Чл. 12. При използуване на сдвоени полиспасти наличието на изравнителна ролка или балансьор е задължително.
Чл. 13. Двигателните колела на повдигателните съоръжения с ръчно задвижване да са твърдо закрепени на вала и да имат направляващи елементи против изпадане на работните вериги. Теглителната верига да е с такава дължина, че долната и част да е на височина около 0,5 м от повърхнината на работната площадка, на която се се намира работникът, който управлява съоръжението.
Чл. 14. (1) Стреловите самоходни (автомобилни, пневмоколесни, гъсенични, железопътни) и прикачните кранове, багеркрановете, куловите и порталните кранове трябва да са устойчиви при работа и в неработно състояние. Устойчивостта на крановете се доказва чрез пресмятане и изпитване.
(2) Пресмятането на устойчивостта на крановете по предходната алинея се извършва съгласно изискванията на БДС 14621 - 78 "Кранове товароподемни стрелови тип. Пресмятане на устойчивост против катурване".
(3) Натоварването от вятъра се определя съгласно изискванията на "Натоварвания и въздействие. Норми за проектиране" (утвърдени със заповед № 3321 на Министерството на строежите и строителните материали от 1979 - 08 - 03 и № 889 на Комитета за архитектура и благоустройство от 1979 - 08 - 01, необнародвани).
Чл. 15 Изработените повдигателни съоръжения се маркират в съответствие с изискванията на БДС 13794 - 80.
Чл. 16. (1) Предприятието-производител или организацията, която комплектува повдигателното съоръжение, съставя и предава за всяко повдигателно съоръжение паспорта и придружителната документация в съответствие с изискванията на БДС 12382-79 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Паспорт", в два екземпляра, ако в договора за доставка не е предвидено по-голямо количество.
(2) За повдигателни съоръжения, внесени от страни, които не ползуват паспорт съгласно БДС 12383-79, изискванията на придружителната документация се установяват от органите за държавен технически надзор при издаване на разрешението за внос.
(3) За повдигателни съоръжения, при които не може да се приложи паспортът съгласно БДС 12382-79, поради специфичната им конструкция се съставя нов образец за паспорт, който се съгласува с органите за държавен технически надзор.
(4) Когато отделни възли и детайли на повдигателното съоръжение се изработват в различни предприятия, паспортът на съоръжението се съставя от предприятието (организацията), което го комплектува, по документи на отделните производители.
(5) Инструкцията (ръководството) за експлоатация трябва да съдържа и данни за периодичността на прегледите и смазването на възлите на съоръжението, за периодичността и способите за преглед на металната конструкция, за допустимите износвания на отговорни детайли, за възможни механични повреди на металните конструкции и начините за тяхното отстраняване, за периодичността на проверка на ограничителя на товароподемността и другите предпазни устройства.
Чл. 17. (1) Реконструирането (преустройването) на крановете, състоящо се в изменение на задвижването, смяна на куката с грайфер или електромагнит, когато конструктивно не е предвидена такава замяна, увеличаване на отвора, удължаване на стрелата, увеличаване на стрелата, увеличаване на височината на вдигане, усилване на крана за повишаване на товароподемността му, а също и други случаи, предизвикващи повишаване или преразпределяне на натоварванията във възлите и работните елементи на крана или намаляващи товарната или собствената устойчивост на крана, се извършват по проект на специализирана организация със съгласието на предприятието-производител или на организацията - автор на конструкторската документация. За кранове, доставени от чужбина, се спазват изискванията на чл. 90, ал. 3.
(2) Скъсяването на кулите или стрелите, ако такава възможност не е предвидена в паспорта на крана или в инструкцията за експлоатация, се допуска да се извърши без проект със съгласието на организацията - автор на конструкторската документация, или предприятието-производител.
(3) Преустройването на съоръжения със специално предназначение (багери, тръбополагащи машини и др.) в кранове се извършва с разрешение на органите за държавен технически надзор при условие, че след преустройването им съоръженията се преведат в съответствие с изискванията на тази наредба.
Раздел II.
Изисквания на материалите и заварените съединения
Чл. 18. (1) Материалите и заготовките, използувани за изработване и ремонт на носещите елементи на повдигателните съоръжения, трябва да отговарят на изискванията на БДС 11202-73 "Техника на безопасността" Кранове товароподемни. Материали и заготовки".
(2) Механичните свойства на чугунените отливки, използувани за изработване и ремонтиране на повдигателни съоръжения, да не са по-ниски от тези на сив чугун, марка СЧ 15 по БДС 1799-74 "Отливки от чугун с пластинчат графит" Марки и технически изисквания".
(3) Отливки от сив чугун се допуска да се използуват за следните детайли:
1. зъбни, червячни и ходови колела на повдигателни съоръжения с ръчно задвижване;
2. червячни колела на повдигателни съоръжения с механично задвижване, предназначени за много лек и лек режим на работа при периферна скорост на червяка не повече от 1,5 м/с;
3. барабани, корпуси и капаци на редуктори и ролки, с изключение на ролките за стрелови и кулови кранове;
4. спирачни челюсти, стойки за барабани и лагерни тела.
(4) За спирачни шайби на механизми за придвижване и въртене на повдигателните съоръжения се допуска използуване на чугун с механични свойства, не по-ниски от тези на марка СЧ 30 по БДС 1799-74.
(5) За изработване на противотежести и детайли, неподложени на натоварване, изискванията към марките на чугуна се определят в конструкторската документация.
(6) За изработване и ремонтиране на повдигателни съоръжения могат да се използуват и материали, които не са посочени в тази наредба, след съгласуване с органите за държавен технически надзор.
Чл. 19. Заваряването на стоманени конструкции за повдигателни съоръжения при изработването, монтирането и ремонтирането им трябва да отговаря на изискванията на БДС 10637-80 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Заваряване на стоманени конструкции" и на допълнителните изисквания на технологичната документация, разработена от предприятието (организацията), извършващо тези дейности.
Чл. 20. (1) При извършване на контрол на качеството на заварените съединения трябва да се спазват изискванията на:
1. БДС 2648-70 "Шевове заваръчни. Методи за контрол на качеството";
2. БДС 2649-69 "Заваръчни съединения. Методи за определяне механичните свойства";
3. БДС 3113-75 "Контрол без разрушаване. Правила за провеждане на радиографичен контрол на заварени съединения";
4. БДС 11101-73 "Шевове заваръчни. Означение и наименование на дефектите на заварените стоманени челни съединения, които се определят с помощта на радиографични измервания".
(2) Контролът на качеството но заварените съединения, осъществяван при изработването, преустройването, монтирането и ремонтирането на повдигателните съоръжения, се провежда по технологична документация, разработена от предприятието (организацията), извършващо тези дейности. Документацията трябва да съдържа вида и обема на външния оглед и измерване на заваръчните шевове, на контрола без разрушаване и на механичните изпитвания.
(3) На челните заварени съединения на носещите метални конструкции и други отговорни елементи на повдигателното съоръжение се извършва контрол без разрушаване на не по-малко от 25 на сто от дължината на всяко заварено съединение. Участъците от съединенията, подложени на контрол без разрушаване, се маркират с трайни знаци.
(4) Оценяването на качеството на заварените съединения на повдигателни съоръжения чрез използуване на радиограми се извършва съгласно изискванията на БДС 13060 - 75 "Шевове на заварени съединения. Класификация на дефектността на заварени съединения с помощта на радиограми".
Класът на дефектност на посочените в предходната алинея заварени съединения да не е по нисък от:
1. трети клас - за повдигателни съоръжения с товароподемност до 12,5 т и до среден режим на работа включително;
2. втори клас - за повдигателни съоръжения с товароподемност до 12,5 т над среден режим на работа или над 12,5 т - независимо от режима.
(5) При установяване на несъответствие с изискванията на предходната алинея на контрол без разрушаване се подлага цялата дължина на заварените съединения, посочени в ал. 3.
(6) Допуска се използуването на методи за контрол на заварени съединения на повдигателните съоръжения, непредвидени в БДС, след съгласуването им с органите за държавен технически надзор. За тези методи се разработват методики (инструкции) от специализирани институти (организации).
Раздел III.
Товарозахващащи органи и сменяеми приспособления
Чл. 21. (1) Качеството на материалите, използувани при изработването на товарозахващащите органи, трябва да бъде потвърдено със сертификати.
(2) Заварените съединения на товарозахващащите органи се изпълняват в съответствие с изискванията на БДС 10673 - 80 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Заваряване на стоманени конструкции".
Чл. 22. (1) Товарозахващащите органи трябва да имат сертификат за качеството от предприятието-производител, който да съдържа данни, необходими за попълване паспорта на крана.
(2) Товарозахващащите органи от типа на грайфери с моторно задвижване, товарни електромагнити и други специални товарозахващащи органи да имат паспорт и инструкция за експлоатация.
(3) Товарозахващащите органи да имат цветно означение съгласно изискванията на БДС 15115 - 80 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Цветно означение на опасните части".
Чл. 23. (1) Товароподемните куки трябва да са ковани, щамповани или пластинчати.
(2) Кованите и щампованите куки да се изработват съгласно изискванията на БДС 1609 - 74 "Куки товароподемни. Технически изисквания".
(3) Стоманените листове на пластинчатите куки да се съединяват с нитове. При изработването на тези куки се допуска местно заваряване за прихващане на стоманените листове.
Чл. 24. (1) Куките на повдигателните съоръжения да могат да се въртят свободно в натоварено състояние.
(2) Куките на повдигателните съоръжения с товароподемност над 3 т трябва да имат сачмени аксиални лагери.
(3) Изискванията в предходната алинея не се отнасят за куки на специални повдигателни съоръжения, при които не се допуска въртене на куката.
(4) Закрепването на кованите или щампованите куки и на вилките на пластинчатите куки в траверсата трябва да не позволява самоволното отвиване на гайката. Против самоволното отвиване гайката да е застопорена с осигурителна планка.
(5) При товароподемни кранове с ръчно задвижване и с товароподемност до 10 т включително и кранове с механично задвижване до 8 т се допуска застопоряване на гайката към куката да се извърши и по други начини, които осигуряват сигурността на съединението.
(6) Куките на повдигателните съоръжения се съоръжават с предпазител в съответствие с изискванията на БДС 10565 - 79 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Предпазни устройства".
Чл. 25. Конструкциите на грайферите трябва да не позволяват самопроизволното им отваряне и изпадането на въжетата от каналите на ролките при разхлабване на въжетата или наклоняване на грайферите.
Чл. 26. При използуването на товарозахващащи органи и приспособления с отделно захранване с енергия през крана устройствата за подвеждане на енергията да са защитени срещу повреждане от товарозахващащите органи или приспособления.
Чл. 27. (1) Товарозахващащите органи и сменяемите приспособления трябва да задържат сигурно товара във вдигнато положение. Товарозахващащите органи и приспособления за едновременно вдигане на няколко товара, трябва да задържат сигурно всеки отделен товар.
(2) За захващане и преместване на отровни вещества, взривоопасни товари и съдове, работещи под налягане, се забранява използуването на товарозахващащи приспособления, осигуряващи захващането чрез триене.
(3) На товарозахващащите органи и приспособления да са нанесени най-малко данните, посочени в приложение № 1, които да се разчитат лесно.
Чл. 28. (1) Когато при изработването на сменяемите товарозахващащи приспособления се прилага заваряване, задължително се разработва технологията на заваряване и методите на контрол на качеството на заварените съединения.
(2) В предприятията, в които се изработват сменяеми товарозахващащи приспособления, палети, кошове и контейнери, в специален дневник се нанасят следните данни за всяко товарозахващащото приспособление:
1. наименованието или шифърът (знакът) на приспособлението;
2. номерът на техническата документация, по която е изработено;
3. номерата на сертификатите на вложените материали;
4. резултатите от контрола на качеството на заварените съединения;
5. резултатите от изпитването.
(3) На сменяемите товарозахващащи приспособления чрез щемпеловане или на здраво прикрепени табелки се нанасят номерът, товароподемността и датата на изпитването.
(4) Товароподемността на сапаните с общо предназначение се посочва при ъгъл между клоновете 90 градуса. Товароподемността на специалните сапани, предназначени за вдигане на определен товар, се посочва при ъгъла между клоновете, приет при пресмятането.
(5) На палетите, кошовете и контейнерите за пренасяне на товари да са нанесени предназначението им, номерът, собствената и максималната маса на товара, за транспортиране на който са предназначени.
Раздел IV.
Въжета, вериги, барабани, ролки, верижни колела и спирачки
Чл. 29. (1) Въжетата, веригите, барабаните, ролките и верижните колела, монтирани на повдигателните съоръжения, трябва да отговарят на изискванията на БДС 15164-80 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Въжета, барабани и ролки, вериги и верижни зъбни колела".
(2) Въжетата и веригите, монтирани на стелажните щабелни кранове, освен на изискванията по предходната алинея да отговарят и на изискванията на БДС 12490-74 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Трансманипулатори и трансбордьори".
(3) Въжетата и веригите, монтирани на електрическите телфери, освен на изискванията по ал. 1 да отговарят и на изискванията на БДС 15165-80 "Техника на безопасността. Телфери електрически. Общи изисквания".
(4) Въжетата монтирани на кранове с носещи въжета, освен на изискванията по ал. 1 да отговарят и на изискванията на БДС 15127-80 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Кранове с носещи въжета".
Чл. 30. (1) Спирачките, монтирани на повдигателните съоръжения трябва да отговарят на изискванията на БДС 10567-79 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Спирачки".
(2) Спирачките, монтирани на стелажни щателни кранове, освен на изискванията по ал. 1 да отговарят и на изискванията на БДС 12490-84 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Трансманипулатори и трансбордьори".
(3) Спирачките, монтирани на кранове с носещи въжета, освен на изискванията по ал. 1 да отговарят и на изискванията на БДС 15127-80 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Кранове с носещи въжета".
(4) Спирачките, монтирани на електрически телфери, освен на изискванията по ал. 1 да отговарят и на изискванията на БДС 15165-80 "Техника на безопасността. Телфери електрически. Общи изисквания".
Раздел V.
Ходови колела
Чл. 31. (1) Ходовите колела на механизмите за придвижване на повдигателните съоръжения и на товароподемните колички да са конструирани, изработени и монтирани по такъв начин, че да не е възможно изпадането им от релсите.
(2) Допуска се използуването на ходови колела без реборди при наличие на устройства, предпазващи изпадането на колелата от релсите.
Чл. 32. (1) Едноребордни ходови колела могат да се прилагат:
1. когато широчината на релсовия път на кранове, придвижващи се по наземен релсов път, не е по-голяма от 4 м и двете релси лежат на едно ниво; колелата на куловите кранове трябва да бъдат двуребордни независимо от широчината на релсовия път;
2. когато крановете, придвижващи се по надземен релсов път, от всяка страна имат по две релси, ако е спазено условието, че разположението на реборда на колелото по едната релса е противоположно на разположението на реборда на колелото на другата релса;
3. при стоящи и висящи колички на кранове мостов тип;
4. при висящи кранове и колички, придвижващи се по монорелсов път.
(2) Широчината на венеца (без реборда) на едноребордните колела на стоящи кранове да е по-голяма от широчината на главата на релсата най-малко с 30 мм.
Раздел VI.
Опори, буфери, противотежести и баласт
Чл. 33. (1) Опорите, буферите, предпазните опори и предпазителите, монтирани на повдигателните съоръжения, трябва да отговарят на изискванията на БДС 10565-79 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Предпазни устройства".
(2) Буферите и опорите в края на релсовия път се пресмятат съгласно изискванията на "Натоварвания и въздействие. Норми за проектиране" (утвърдени със заповед № 3321 на Министерството на строежите и строителните материали от 1979-08-03 и № 889 на Комитета за архитектура и благоустройство от 1979-08-01, необнародвани).
(3) Крайните опори и буферните устройства за ограничаване движението на стелажните щабелни кранове да се пресмятат на удар при скорост, равна на 0,7 от номиналната, и при максимален товар. Закъснението при удара не трябва да превишава 4 м/кв. с.
(4) При колички, свързани с кабината за управление, движещи се по надземни релсови пътища, предпазни опори се монтират и на ходовата количка на кабината.
(5) Когато кабината и механизмът за вдигане са на обща рама, предпазните опори се монтират на всяка ходова количка.
(6) Предпазните опори трябва да са пресметнати за най-голямото възможно натоварване.
Чл. 34. При стрелови кранове с повдигане на стрелата за изменение на обсега трябва да има за опори или други устройства, предпазващи стрелата от преобръщане. При кулокрановете такива устройства трябва да има, когато при минимален обсег на стрелата ъгълът между хоризонталата и стрелата е по-голям от 70 градуса.
Чл. 35. При стрелови кранове силата, приложена за ръчно повдигане или изнасяне на подвижните опори или техните части, да не е по-голяма от 250 Н. При по-голяма сила подвижните опори трябва да имат хидравлично, механично или друг вид задвижване.
Чл. 36. Стреловите кранове, които имат ресорна ходова част, да са съоръжени с устройства, които да изключват натоварването от еластичното (ресорното) окачване и да предават натоварването от крана непосредствено на ходовата част или на подвижните опори. Тези кранове трябва да са съоръжени и със стабилизатори на ресорното окачване, които да предават равномерно натоварването на всички ресори на една ходова ос, за да се осигури еднаквото им слягане. На автомобилни кранове и на кранове със специално шаси автомобилен тип се допуска такива устройства да не се поставят на предните оси.
Чл. 37. Противотежестите и баластът, монтирани на повдигателните съоръжения, трябва да отговарят на изискванията на БДС 15161-80 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Противотежести и баласт".
Раздел VII.
Предпазни устройства, апарати и кабина за управление
Чл. 38. (1) Повдигателните съоръжения трябва да имат предпазни устройства съгласно изискванията на БДС 10565 - 79 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Предпазни устройства".
(2) Крановете с носещи въжета освен устройствата по предходната алинея да имат и предпазни устройства съгласно изискванията на БДС 15127 - 80 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Кранове с носещи въжета".
(3) Контейнерните кранове освен устройствата по ал. 1 да имат и предпазни устройства съгласно изискванията на БДС 15160 - 80 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Кранове контейнерни".
(4) Стелажните щабелни кранове освен устройствата по ал. 1 да имат и предпазни устройства съгласно изискванията на БДС 12490 - 74 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Трансманипулатори и трансбордьори".
(5) За мостови кранове, работещи на открито, се допуска да не се поставят релсозахващащи устройства, когато при действието на вятър в неработно състояние спирачките на механизмите за придвижване на крана осигуряват отношение на задържащата сила към силата, създавана от вятъра, по-голямо от 1,2.
Чл. 39.(1) Апаратите за управление, монтирани на повдигателните съоръжения, трябва да отговарят на изискванията на БДС 14373 - 77 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. електро обзавеждане", БДС 13794 - 80 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Общи изисквания" и БДС 13793 - 80 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Изисквания към електрическите предпазни помощни прекъсвачи".
(2) Върху апаратите за управление или около тях трябва да има нанесени графични символи съгласно изискванията на БДС 14858 - 79 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Графични символи". Допуска се заедно с графичните символи да се използуват и надписи.
Чл. 40. (1) Кабините за управление, монтирани на повдигателните съоръжения, трябва да отговарят на изискванията на БДС 15171 - 80 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Кабини за управление" и БДС 10904 - 73 "Кранове козлови и мостови с общо предназначение. Кабини. Ергономични изисквания".
(2) Кабините за управление, монтирани на стелажните щабелни кранове, да отговарят на изискванията на БДС 15171 - 80 и на БДС 12490 - 74 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Трансманипулатори и трансбордьори".
(3) Кабините за управление, монтирани на кранове с носещи въжета, освен на изискванията по ал. 1 да отговарят и на изискванията на БДС 15127 - 80 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Кранове с носещи въжета".
Раздел VIII.
Ограждане, пътеки, площадки и стълби
Чл. 41. Огражденията, монтирани на повдигателните съоръжения, които осигуряват безопасното им обслужване и експлоатация, трябва да отговарят на изискванията на БДС 13794 - 80 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Общи изисквания".
Чл. 42. Пътеките, площадките и стълбите, монтирани на повдигателните съоръжения, трябва да отговарят на изискванията на БДС 15162 - 80 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Пътеки, площадки, стълби".
Раздел I.
Електрообзавеждане
Чл. 43. Електрообзавеждането на повдигателните съоръжения трябва да отговаря на изискванията на Правилника за устройство на електрическите уредби (одобрен от министъра на енергетиката през 1980 г., необнародван), БДС 14373 - 77 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Електрообзавеждане" и БДС 13793 - 80 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Изисквания към електрическите помощни прекъсвачи".
Чл. 44. (1) Металните нетоководещи части на машините, апаратите и конструкциите на електрическите потребители, захранвани от електрическа система със заземен звезден център, трябва да са занулени.
(2) Електрообезопасяването на крана при тролейно захранване да се осъществява посредством крановия релсов път с гарантирана електрическа връзка между отделните релси. Крановия път трябва да е занулен и заземен при система с директно заземен звезден център или само заземен - при системи с изолиран звезден център.
(3) Използуването на четвърти занулителен тролеен проводник се прилага в следните случаи:
1. когато ходовите колела на крана са изработени от изолационен материал или имат покритие (бандаж) от изолационен материал;
2. когато не може да се осигури добър контакт на връзката и непрекъснатост на електрическата верига по цялата й дължина.
(4) В зависимост от разположението на тролейната линия нулевият тролеен проводник се монтира най-долу при горно вертикално разположение на тролейните проводници или най-отгоре при долно (подово) вертикално разположение на тролейните проводници.
(5) Когато тролейните проводници са разположени в хоризонтална равнина, нулевият тролеен проводник се монтира откъм страната, от която съществува съществува по-голяма опасност от допир до тролейната линия.
(6) При тролейни линии, по-дълги от 50 м, е задължително повторно заземяване на нулевия тролеен проводник.
(7) Зануляването на отделните електрически потребители се извършва с непрекъснат проводник направо от зануляващата шина на разпределителното табло.
(8) Сечението на зануляващите проводници не трябва да е по-малко от една степен от фазните проводници, но не по-малко от посочените в приложение № 2.
(9) Когато управлението на повдигателните съоръжения се извършва от пода, металните нетоководещи части и носещи въжета на командните апарати трябва да са занулени с предпазен нулев проводник, свързан направо с нулевата шинна система на таблото, захранващо апарата.
(10) На предпазно заземяване подлежат крановите релсови пътища и всички неподвижни части на повдигателните съоръжения.
(11) При повдигателни съоръжения, монтирани на открито, заземяването изпълнява функциите на мълниезащита.
(12) Металните нетоководещи части на машините, апаратите и конструкциите на електрическите потребители, захранвани от електрическа система с изолиран звезден център, трябва да са предпазно заземени.
(13) Когато крановите релсови пътища са с дължина над 50 м, трябва да се извърши заземяване в двата края на релсовите пътища.
(14) Забранява се заземяването на електротехническите съоръжения, апарати и металоконструкции при система заземен звезден център, без да е извършено зануляването им.
(15) Когато повдигателното съоръжение работи в запрашена или замърсяваща релсовите пътища среда, подвижната му част трябва да има приспособление за почистване на релсовите пътища, осигуряващо сигурна метална връзка между релсовия път и подвижната част на повдигателното съоръжение.
(16) Преходното електрическо съпротивление на заземителните устройства на повдигателните съоръжения не трябва да надвишава 10 Ом.
(17) Изпълнението на заземяването и зануляването на повдигателните съоръжения се извършва съгласно изискванията на Правилника за устройство на електрическите уредби.
Чл. 45. (1) Когато на един и същи релсов път работят два и повече кранове и захранването им се осъществява чрез твърди тролейни проводници, за всеки кран трябва да се осигури място за ремонт чрез секциониране на тролейните проводници.
(2) Всяко място за ремонт трябва да се захранва от отделен прекъсвач и да е с дължина, превишаваща габаритния размер между буферите на крана с не по-малко от 1000 мм от двете страни.
(3) Когато тролеите са от неизолирани проводници и секционирането не е възможно, допуска се прекъсването на захранването на крана да се извърши чрез демонтиране на токоприемника или чрез специално устройство, което отделя токоприемника от тролейния проводник на разстояние, не по малко от 20 мм, като това положение трябва да се фиксира чрез заключване.
Раздел .
Специални видове повдигателни съоръжения
Чл. 46. (1) Стелажните щабелни кранове (трансманипулатори) и трансбордьорите за тях трябва да отговарят на изискванията на тази наредба и на изискванията на БДС 12490 - 74 "Техника на безопасността. Трансманипулатори и трансбордьори".
(2) Обемът и методите на изпитване на стелажните щабелни кранове (трансманипулатори) трябва да съответствуват на изискванията на БДС 14477 - 78 "Техника на безопасността. Трансманипулатори. Методи на изпитване".
Чл. 47. Крановете с носещи въжета трябва да отговарят на изискванията на тази наредба и на изискванията на БДС 15127 - 80 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Кранове с носещи въжета".
Чл. 48. Контейнерните кранове трябва да отговарят на изискванията на тази наредба и на изискванията на БДС 15160 - 80 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Кранове контейнерни".
Глава
МОНТИРАНЕ
Раздел I.
Общи положения
Чл. 49. Монтирането на повдигателните съоръжения се извършва, като се спазват изискванията на тази наредба, на БДС 14862 - 79 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Разстояния на безопасност", предписанията на проектите за монтиране и указанията на предприятието-производител, посочени в инструкцията за монтаж.
Чл. 50. (1) В сградите и други места, където се монтират повдигателни съоръжения, да се предвижда възможност (площадки, съоръжения) за изпитването им с товар или със специално приспособление за изпитване съгласно чл. 87.
(2) Повдигателните съоръжения да се монтират така, че при вдигане на товара той да не се влачи по пода при наклонено положение на товарните въжета.
(3) При придвижването на товари да е осигурено разстояние, не по-малко от 500 мм над срещаните по пътя на преместването съоръжения, обзавеждане, складирани товари, стелажи и др.
(4) При монтиране на кранове, управлявани от пода, да се осигурява свободен проход (пътека) за лицето, което управлява крана.
(5) Над производствени и други помещения не се разрешава монтирането на повдигателни съоръжения, които имат електромагнит като товарозахващащ орган.
Чл. 51. Монтирането на стрелови, кулови и други кранове за извършване на строително-монтажни работи трябва да се изпълнява в съответствие с проекта за организация и изпълнение на строителството (ПОИС), в който да се предвидят:
1. съответствие на монтираните кранове с изискванията на строително-монтажните работи за товароподемност, височина на вдигане и обсег;
2. осигуряване на безопасни разстояния от въздушни електропроводи и линии и от местата за движение на превозни средства на градския транспорт и пешеходците, а също и безопасни разстояния за приближаване на крановете до съществуващи сгради и съоръжения, до строителния обект и до местата за складиране на строителните елементи и материали;
3. безопасни условия за монтиране и работа на крановете близо до стръмни склонове и строителни изкопи;
4. условия за безопасна работа на няколко крана на един кранов път или на успоредни пътища;
5. списък на използуваните товарозахващащи приспособления и графични схеми за окачване на товарите;
6. местата и габаритите за складиране на товарите, транспортните пътища и др.;
7. мероприятия за безопасно извършване на работите в участъка, където е монтиран кранът (ограждане на строителната площадка, на зоните за монтиране, на крановите пътища и др.).
Чл. 52. (1) Монтирането на кранове, товарни колички и придвижващи се електротелфери над производствени помещения за вдигане и спускане на товари през люк на тавана или етажната плоча във и от по-долно помещение се допуска само когато помещенията са разположени едно над друго.
(2) Люкът в етажната плоча (тавана) трябва да има постоянна ограда с височина, не по-малка от 1000 мм, с плътна обшивка в долния край, с височина 100 мм, светлинна сигнализация (светещ надпис), която да известява за наличието на товар над люка и за спускане на товара, и надписи, с които се забранява присъствието на хора под спускания товар.
(3) Не се разрешава монтирането над производствени помещения на стационарни електротелфери за вдигане на товари през люк на тавана или на етажната плоча.
Чл. 53. Монтирането на кранове, придвижващи се по релсови пътища в охранителната зона на въздушни електропроводни линии, се съгласува със стопанина на електропровода. Разрешението за монтиране се съхранява в пожизненото досие на крана.
Чл. 54. (1) При монтирането на кранове, висящи електрически колички и електротелфери с автоматично или полуавтоматично управление, когато повдигателното съоръжение не се съпровожда от крановик (оператор), трябва да е осигурено предпазване от закачване на товара в елементи на сградата, на съоръженията, на обзавеждането, на складирани товари и др.
(2) По пътя на придвижване на повдигателното съоръжение да е изключена възможността за наличие на хора. Над проходите (пътищата) за хора и транспортни средства се поставят предпазни покрития (мрежи и др.), които да са пресметнати за задържане на падащ товар.
Чл. 55. (1) В сградите, където са монтирани стоящи мостови кранове, трябва да има пътека по дължината на крановия път от двете му страни в следните случаи:
1. когато кранът е с тежък или много тежък режим на работа;
2. когато на един кранов път работят повече от два крана със средно тежък или среден режим на работа и при непрекъсната денонощна работа.
(2) Работата на крановете се смята непрекъсната, когато най-голямото едновременно прекъсване на работата им в денонощието не е по-голямо от 4 часа.
(3) На естакадите трябва да има пътеки за преминаване по дължината на крановия път независимо от броя на монтираните кранове и техния режим на работа.
(4) Пътеките за преминаване по дължината на крановия път трябва да имат парапет от страната на отвора (работното помещение), а също и на противоположната страна, ако там няма стена.
(5) Пътеките на открити естакади могат да имат парапет само от външната страна (противоположна на отвора).
(6) Широчината на пътеките да не е по-малка от 500 мм, а височината на проходите над тях не по-малка от 1800 мм.
(7) В местата, където има колони, да се осигури проход отстрани или в тялото на колоната с широчина, не по-малка от 400 мм, и височина на прохода, не по-малка от 1800 мм.
(8) При проход в тялото на колоната на 1000 мм от колоната широчините на пътеките трябва да се намаляват до широчината на прохода в колоната.
(9) За слизане от пътеките се монтират стълби. Разстоянието между тях да не е по-голямо от 200 м.
(10) В сградите, където са монтирани кранове, които нямат пътеки и площадки, за обслужване на техните механизми трябва да има стационарни ремонтни площадки. Ремонтните площадки трябва да позволяват удобен и безопасен достъп до механизмите и електрообзавеждането на крановете.
(11) В случаите, когато разстоянието от пода на стационарната работна площадка до долните части на крана е по-малко от 1800 мм, входната врата на ремонтната площадка трябва да има ключалка с автоматична електроблокировка, която да прекъсва напрежението на главните тролейни проводници на ремонтния участък при отваряне на вратата.
(12) Ремонтните площадки трябва да се изчисляват с равномерно разпределен товар 2000 Па (Н/кв. м), а участъкът от площадката, предназначен за ремонт на електрическите телфери - със съсредоточен товар, съответствуващ на масата на телфера.
(13) Допуска се вместо стационарни ремонтни площадки използуването на подвижни площадки.
Чл. 56. (1) Двугредовите мостови кранове, които се управляват от кабина, трябва да имат площадка с парапет за обслужване на главните тролейни проводници токоприемници, когато те са разположени по-ниско от повърхнината на пътеките на крана.
(2) Люкът за влизане от пътеката на крана в площадката за обслужване на главните тролейни проводници трябва да има капак с ключалка. Площадката да е оградена с парапет с височина, не по-малка от 1000 мм, с плътна обшивка отдолу на височина 100 мм.
Чл. 57. (1) Люковете на пътеките и на площадките да са с размери, не по-малки от 500 Х 500 мм. Капаците на люковете да се отварят лесно и удобно.
(2) Ъгълът между капака на люка в отворено положение и повърхнината на пътеката (площадката) да не е по-голям от 75 градуса.
Чл. 58. (1) За качване от пода на цеха (работната площадка) в кабините за управление на мостови кранове, конзолни крайстенни придвижващи се кранове и товароподемни електрически колички, придвижващи се по надземни релсови пътища, се монтират входни площадки с неподвижни стълби. Височината от пода на тези площадки до най-ниските точки на строителните конструкции да не е по-малка от 1800 мм.
(2) Подът на входните площадки да не е на едно ниво с пода или с прага на кабините, ако те имат праг. Допуска се монтирането на входната площадка до 250 мм под нивото на пода на кабините, когато това се налага, за да се осигури височината 1800 мм от пода на площадката до най-ниската точка на строителните конструкции.
(3) Разстоянието между входната площадка и прага на вратите на кабините при спиране на крана до площадката да е не по-малко от 60 мм и не по-голямо от 150 мм.
(4) Входните площадки за влизане в кабините за управление могат да се монтират и в края на крановия път на челната страна на сградата, като вертикалното разстояние между повърхнината на площадките и най-ниската част на кабините трябва да е не по-малко от 100 мм и не по-голямо от 250 мм.
(5) Допуска се застъпване на входната площадка от кабината до 400 мм при напълно свити буфери на крана при спазване на посочените в предходната алинея безопасни разстояния, като разстоянието между кабината и ограждението на площадката е не по-малко от 400 мм, а между стената на сградата и кабината - не по-малко от 700 мм.
(6) Допуска се влизане в кабините за управление на мостови кранове по моста на крана само в случаите, когато по конструктивни или производствени причини не могат да се монтират входни площадки съгласно предходните алинеи. В тези случаи достъпът до крана става от специално определено място, през врата на парапета на моста, която има електрическа блокировка за автоматично прекъсване на електрическото захранване на крана.
(7) Забранява се влизане в кабината на моста на крана, когато повдигателният му орган е електромагнит. Допуска се такова влизане, когато тролейните проводници, захранващи чрез количката товароподемния магнит, са оградени или разположени в недостъпно за допиране място и електрическата блокировка на вратата за влизане на крана не се изключва.
(8) Настилките на пътеките и ремонтните и входните площадки и височината и обшивката на парапетите им да отговарят на изискванията на БДС 15162 - 80.
(9) Стойките на парапетите на входните площадки или конструкциите за закрепване на самите площадки, разположени на височина, по-голяма от 1000 мм от подовите настилки, да са на разстояние от кабините на крановете, не по-малко от 400 мм.
Чл. 59. (1) Стълбите за изкачване от пода на цеха (работната площадка) до входните площадки, до пътеките, разположени по дължина на крановия път, и до ремонтните площадки да са с широчина, не по-малка от 600 мм, и с ъгъл на наклона към хоризонталата, не по-голям от 60 градуса. Стълбите да са с плоски стъпала, с широчина, не по малка от 200 мм, вертикално разстояние между стъпалата, не по-голямо от 220 мм, и с парапет от двете страни.
(2) Повърхнината на стъпалата не трябва да позволява подхлъзване при движение по стълбите.
(3) Стълбите, посочени в ал. 1, да са разположени така, че да не позволяват притискането на хора, намиращи се на тях, от придвижващия се кран или неговата кабина.
(4) При височина на стълбите над 10 м да се монтират площадки за почивка през всеки 6 до 8 м.
Раздел II.
Кранови пътища
Чл. 60. (1) Релсовите кранови пътища (освен тези на жп крановете) трябва да се изпълняват по проект, изработен от специализирана проектантска организация. Релсовите пътища на жп крановете се изработват и поддържат по ред установен от Министерството на транспорта.
(2) Проектът за кранов наземен релсов път трябва да съдържа:
1. тип на релсата;
2. тип, сечение и дължини на траверсите, гредите или панелите;
3. разстояние между траверсите;
4. начин за свързване на релсите помежду им и към траверсите, гредите или панелите;
5. хлабина между релсите;
6. материали и размери на баластрения слой, на гредите или панелите;
7. допустим минимален радиус на кривата на криволинейни участъци на пътя;
8. максимални допустими стойности на общия надлъжен наклон, еластично слягане под ходовите колела и допуски за междурелсието и за разликата между нивата на главите на релсите;
9. конструкция на крайните опори;
10. начин за заземяване на релсовия път.
(3) Ако за монтирането на кран се предлага използуването на съществуващ релсов път, на пътя се извършва проверка чрез пресмятане възможността за такова монтиране.
Чл. 61. Крановите релси за стоящи кранове и релсите на товарните колички да се закрепват така, че да не е възможно страничното и надлъжното им изместване при работа при придвижване на повдигателните съоръжения. При закрепване на релсите чрез заваряване да не се допуска възможност за тяхното деформиране.
Чл. 62. При проектиране, монтиране и поддържане по време на експлоатация на крановите пътища да се спазват за стоящи кранове допустимите отклонения, посочени в приложение № 3, а за висящи кранове - допустимите отклонения за висящи пътища, посочени в приложение № 4.
Чл. 63. Кранови пътища (с изключение на железопътните) и пътища на товарните висящи колички, които имат стрелки или обръщателни кръгове и преходи, служещи за преминаване на повдигателното съоръжение или на неговата количка от един път на друг, трябва да отговарят на следните изисквания:
1. в местата на преминаване на повдигателното съоръжение или на неговата количка от един на друг път да се осигури плавно преминаване;
2. за предотвратяване разединението на две съединени релси на крановия път, а също на релсата на крановия път с релсата на стрелката или обръщателния кръг да се поставят застопоряващи устройства, които сигурно да задържат двете присъединени релси една срещу друга; тези устройства трябва да имат електрическа блокировка против придвижване на повдигателното съоръжение или на неговата количка при незастопорено устройство, като за механизмите с ръчно задвижване се допуска електрическата блокировка да се замени с механична;
3. разединяемите участъци на пътя и релсите на стрелките и обръщателните кръгове трябва да имат автоматично действуващи устройства (опори) против изпадане на повдигателното съоръжение или неговата количка от релсовия път;
4. задвижването на стрелката или обръщателния кръг трябва да се извършва със специален механизъм, който се управлява от пода или от кабината за управление на повдигателното съоръжение;
5. напрежението на тролейните проводници на повдигателното съоръжение, на механизмите за управление на стрелките и електроапаратите на блокиращите устройства да се подава посредством общ прекъсвач.
Глава
ТЕХНИЧЕСКИ НАДЗОР
Раздел I.
Общи положения
Чл. 64. (1) Конструирането на повдигателни съоръжения и изработване на проекти за монтирането им се извършва от конструкторски и проектантски организации, институти и звена, които разполагат с ръководни и изпълнителски кадри, запознати с изискванията на тази наредба, БДС и другите разпоредби по техника на безопасността, отнасящи се за повдигателните съоръжения.
(2) Подготовката, регистрирането и периодичната проверка на знанията на кадрите, посочени в предходната алинея, се извършват от ръководството на организациите, институтите и предприятията, в състава на които е организирано конструкторското или проектантското звено.
(3) Програмите за подготовка на кадрите по този член се съгласуват с органите за държавен технически надзор.
Чл. 65. (1) Организациите и лицата, които разработват конструкторската документация за повдигателни съоръжения, носят наказателна, гражданска и дисциплинарна отговорност за спазването на разпоредбите по техника на безопасността, в т.ч. за:
1. избора на методите, точността и верността на якостните пресмятания на носещите конструкции и елементи на повдигателното съоръжение и пресмятането на предпазните устройства;
2. правилния избор на конструкцията, на предпазните устройства, на параметрите, на носещите елементи и др.;
3. подбора на заложените в конструкторската документация материали съобразно предназначението, параметрите, режимите на работа и изискванията на околната среда (пожаро- и взривоопасна, химически агресивна, силно запрашена, влажна и др.).
(2) При конструиране и проектиране на повдигателни съоръжения, които ще се експлоатират в страната, използуването на чуждестранни стандарти, методики и други разпоредби по техника на безопасността се допуска само с разрешение на органите за държавен технически надзор.
Чл. 66. (1) Изработването на повдигателни съоръжения, предназначени за нуждите на страната, се извършва по конструкторска документация, проверена и получила заверка от органите за технически надзор по реда на чл. 4;
(2) Органът за технически надзор, извършващ заверяването на техническата документация, определя срока за валидността й, който не трябва да бъде по-голям от 5 години. Преди изтичане на срока за валидност, производителят на повдигателни съоръжения актуализира документацията и я представя за заверка.
(3) Внасянето на изменения в заверена конструкторска документация, които засягат изискванията на тази наредба, на БДС и други разпоредби по техника на безопасността, се съгласува с органа за технически надзор, който е заверил документацията.
Чл. 67. (1) Изработването, изграждането (монтирането), преустройването, ремонтирането и обслужването на повдигателни съоръжения се извършват от организации и предприятия, които разполагат с добре подготвени за целта инженерно-технически и изпълнителски кадри, с добра материално-техническа база за произвеждане (изработване) и лаборатории за установяване и документиране на качеството на влаганите материали и готовите изделия.
(2) Организациите и предприятията, които отговарят на изискванията по предходната алинея, могат да извършват съответната дейност, след като получат писмено разрешение за това от органите за държавен технически надзор. Разрешение за производство на товарозахващащи приспособления се издава от съответните ведомствени органи за технически надзор.
Чл. 68. (1) Ръководителите на организациите или предприятията, които извършват дейности по изработване, монтиране, ремонтиране, преустройване и сервизно обслужване на повдигателни съоръжения, възлагат с писмена заповед ръководенето на съответната дейност на подготовени за целта инженерно-технически работници.
(2) Изпълнителският и обслужващият персонал, заангажиран в дейностите, посочени в предходната алинея, подлежи на задължителни периодични инструктажи срещу подпис по тази наредба.
(3) Подготовката и регистрирането на кадрите по предходните алинеи се извършват по ред, установен в съответното министерство (ведомство).
Чл. 69. (1) Внасяните от чужбина повдигателни съоръжения, както и проектите и документациите за изработване и монтиране на такива съоръжения трябва да имат показатели, не по-ниски от изискванията на тази наредба, БДС и другите разпоредби по техника на безопасността.
(2) Разрешения за внос на повдигателни съоръжения и за допускане на отклонения от установените от тях в страната изисквания на разпоредбите по техника на безопасността се дават от органите за държавен технически надзор независимо от разрешенията, издавани от други органи.
(3) Разрешенията за внос се дават по реда, установен в БДС 13230-77 "Правила за издаване разрешения (визи) за внос на стоки".
Чл. 70. Изграждането на обекти, в които се монтират повдигателни съоръжения и монтирането на отделни повдигателни съоръжения се извършва по проекти, които се съгласуват с органите за държавен технически надзор при издаване на разрешения за строеж на основание и по реда на чл. 226, ал. 2 от Правилника за прилагане на Закона за териториално и селищно устройство (ППЗТСУ) (ДВ, бр. 62 от 1973 г.; изм. и доп., бр. 24 от 1975 г., бр. 87 от 1976 г., бр. 37 от 1978 г. и бр. 7 от 1980 г.) и Инструкция № 11 за реда за издаване на разрешения по чл. 226, ал. 2 ППЗТСУ (ДВ, бр. 6 от 1978 г.).
Чл. 71. (1) Осигуряването на безопасността при експлоатирането на повдигателните съоръжения е задължение на ръководителите на стопанските и други организации, комбинатите и техните поделения, в които са въведени в действие повдигателните съоръжения.
(2) Ръководителите на организациите, комбинатите и на техните поделения, които експлоатират повдигателни съоръжения, назначават със заповед лица от инженерно-техническия персонал, които да отговарят за организирането на сигурната и безопасната работа на съоръженията.
(3) При подбора и обучението но обслужващия персонал на повдигателни съоръжения се спазват изискванията на глава пета, раздел II.
Чл. 72. (1) За осъществяването на надзор по безопасната експлоатация на повдигателните съоръжения в предприятията (организациите) се назначават ведомствени инспектори за технически надзор, които в зависимост от броя на съоръженията и обема на надзорната дейност могат да се занимават с тази дейност изцяло или по съвместителство.
(2) Квалификацията и званията на ведомствените инспектори се подлагат на задължителна проверка преди назначаването им и периодично - най-малко един път на три години.
(3) Ведомственият инспектор по технически надзор е задължен:
1. да упражнява надзор за техническото състояние и безопасната експлоатация на повдигателните съоръжения, сменяемите товарозахващащи приспособления, палетите, кошовете, контейнерите и др. и да взема мерки против работата на съоръженията в нарушаване на правилата по техника на безопасността;
2. да регистрира и освидетелствува, да издава разрешения за въвеждане в експлоатация и да води на отчет повдигателните съоръжения, подлежащи на ведомствен технически надзор, съгласно чл. 76, 83, 84, 93, да извършва предвидените за тях прегледи и изпитания съгласно тази наредба; да организира и участвува в техническото освидетелствуване и периодичните прегледи на повдигателните съоръжения, подлежащи на държавен технически надзор, съгласно чл. 75, 83, 86;
3. да контролира изпълнението на предписанията, дадени от него и от органите за държавен технически надзор, изпълнението на графиците за прегледите на повдигателните съоръжения и крановите пътища, посочени в инструкциите за експлоатация, както и графиците за планово-предупредителните ремонти;
4. да проверява спазването на определения с тази наредба ред за допускане на лица за управление и обслужване на повдигателните съоръжения, да участвува в комисиите по атестирането и периодичните проверки на знанията на обслужващия и ремонтния персонал;
5. да контролира наличието на инструкции в обслужващия персонал и лицата, отговорни за безопасното преместване на товарите.
Чл. 73. (1) Повдигателни съоръжения с неизправни предпазни устройства или с други недостатъци, които застрашават тяхната безопасна експлоатация, както и съоръжения, изработени, ремонтирани и реконструирани от организации и лица, които нямат право за такава дейност, се спират незабавно от експлоатация.
(2) Органите за държавен технически надзор спират експлоатирането на повдигателните съоръжения от всякакъв вид при условията и по реда, предвидени в чл. 54 от Закона за териториално и селищно устройство (ЗТСУ).
Чл. 74. Стандартизационни документи, правила, норми и други разпоредби по техника на безопасността, отнасящи се до повдигателни съоръжения, се съгласуват с органите за държавен технически надзор.
Раздел II.
Регистриране
Чл. 75. (1) Органите за държавен технически надзор извършват регистриране и упражняват технически надзор на следните повдигателни съоръжения от изброените в чл. 1, ал. 2:
1. кранове от всички видове;
2. багери (ескаватори), предназначени за работа с кука, грайфер или електромагнит;
3. товарни електрически колички и електрически телфери, свързани с кабина за управление, когато се придвижват по надземни релсови пътища.
(2) Органите за държавен технически надзор не регистрират и не упражняват технически надзор на онези повдигателни съоръжения, изброени в предходната алинея, които по своите показатели, конструкция и предназначение, отговарят на изискванията на чл. 76, ал. 1.
Чл. 76. (1) На регистрираните от предприятията (организациите), които ги стопанисват (експлоатират), и на надзор на ведомствените органи за технически надзор подлежат:
1. повдигателни съоръжения, посочени в чл. 1, ал. 2, т. 3, 5, 6 и 7;
2. кранове от всички видове с ръчно задвижване до 5 т;
3. кранове с ръчно задвижване на механизма за придвижване и пневматичен или хидравличен цилиндър за повдигане с товароподемност до 5 т;
4. управлявани от пода посредством окачено бутонно устройство или стационарен пулт:
а) кранове мостови с товароподемност до 8 т;
б) кранове конзолни (въртящи се) и велосипедни с товароподемност до 12,5 т;
5. кранове стрелови и кулови с товароподемност до 1 т;
6. кранове стрелови с постоянен обсег на стрелата, без товарна количка или без механизми за въртене или придвижване;
7. преместващи се (пълзящи) кранове за монтиране на мачти, кули, тръби и комини, инсталирани на съоръжението, което се монтира;
8. повдигателни съоръжения, монтирани в подземни рудници.
(2) Формите и съдържанието на регистрационните дневници се определят от организациите, които извършват регистрирането. В регистрационните дневници се записват най-характерните параметри на повдигателното съоръжение съгласно паспорта (свидетелството) или маркировката им.
Чл. 77. (1) Регистрирането на повдигателните съоръжения, посочени в чл. 75, се извършва от органите за държавен технически надзор въз основа на писмено искане на организацията-инвеститор или предприятието (организацията)-стопанин.
(2) С искането за регистриране инвеститорът (стопанинът) представя в два екземпляра:
1. паспорт и придружително документация, оформени съгласно изискванията на БДС 12382 - 79 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Паспорт";
2. акт за завършване на строително-монтажните работи в съответствие с инструкцията на предприятието-производител за монтаж на повдигателното съоръжение, в това число и документи за проверяване на размерите и преходното съпротивление на крановия път. За самоходни и автокранове такъв акт не се изисква;
3. справка, че крановия път е пресметнат за натоварвания при работа на повдигателните съоръжения - отнася се за повдигателни съоръжения, които се движат по релсови пътища;
4. документ от съответните компетентни органи в случаите, когато повдигателното съоръжение работи във взривоопасна, пожароопасна, химически активна и силно запрашена среда с висока влажност; в документа се посочва дали изпълнението на повдигателното съоръжение отговаря на изискванията на съответната работна среда;
5. копие от разрешението за внос, когато повдигателното съоръжение е от внос.
Чл. 78. След преглеждане на представените документи и при условие, че не са допуснати нарушения на нормативните изисквания по техника на безопасността при монтирането (доставянето) на повдигателното съоръжение, органите за държавен технически надзор извършват регистрирането му.
Чл. 79. (1) Регистрирането на повдигателно съоръжение, за което няма паспорт от предприятието-производител и товароподемността му не може да бъде потвърдена от техническата документация, се извършва по паспорт, съставен от стопанина на съоръжението.
(2) Паспортът се съставя въз основа на следните документи, които се прилагат към него:
1. заключение, съставено въз основа на пресмятане за съответствието на повдигателното съоръжение и неговите елементи с товароподемността, за която то е предназначено да се използува;
2. протокол от лабораторията за химически анализ на метала на носещата конструкция на съоръжението;
3. пресмятане на куката, когато размерите й не отговарят на съответния БДС, и данни за химическия състав на метала й, ако на куката няма щемпел на предприятието-производител;
4. протокол за проверка на състоянието на металната конструкция и качеството на заварените съединения, извършвана от специализирана лаборатория.
(3) За химически анализ на материалите от металната конструкция се вземат проби от следните основни елементи на крана:
1. за мостови кранове - от горния и долния пояс на главните греди (ферми), от диагоналите, челните греди и от рамата на количката;
2. за козлови и кранове с носещи въжета - освен от елементите изброени в т. 1, и от поясите и диагоналите на опорите;
3. за портални и кулови кранове - от поясите и диагоналите на портала, кулата и стрелата;
4. за кранове стрелови тип - от поясите на стрелата и рамата на ходовото устройство.
(4) Обемът и видът на контрола на качеството на заварените съединения на металната конструкция да съответствуват на изискванията на чл. 20.
(5) Заключението за съответствието на повдигателното съоръжение с посочената товароподемност се съставя от специализирана конструкторска организация, която го подписва и заверява със свой печат.
Чл. 80. При регистрирането на реконструирано повдигателно съоръжение към паспорта му трябва да се приложат:
1. справка за характера на извършената реконструкция, съставена от организацията, която е извършила реконструирането;
2. проекти и схеми, по които е извършена реконструкцията;
3. сертификати или копия от тях за металите, използувани при реконструкцията;
4. протоколи за резултатите от контрола на качеството на заварените съединения на металната конструкция и за проведените изпитвания на съоръжението.
Чл. 81. (1) Регистрирането се извършва в десетдневен срок от датата на постъпване на документите в органите за държавен технически надзор.
(2) При отказване извършването на регистриране или пререгистриране органите за държавен технически надзор уведомяват писмено инвеститора (стопанина), като посочват причините и основанията за това.
Раздел III.
Техническо освидетелствуване
Чл. 82. (1) Повдигателните съоръжения, предмет на тази наредба, подлежат на техническо освидетелствуване преди пускането им в експлоатация, когато са:
1. новомонтирани (новодоставени);
2. преминали основен ремонт;
3. ремонтирани металните им конструкции със заменяне на носещи елементи или възли;
4. сменени механизмите за повдигане, товароподемните куки, въжета за вдигане и ролковите блокове;
5. сменени стрелите на стреловите кранове;
6. преустроени (реконструирани) - в случаите посочени в чл. 17;
7. демонтирани и монтирани на друго работно място (с изключение на куловите кранове); преместените кулови кранове на друг обект се освидетелствуват от ведомствените органи за технически надзор по реда, указан в чл. 84;
8. спрени от действие за повече от 1 година;
9. възстановени след претърпяна авария.
(2) Повдигателните съоръжения се подлагат на техническо освидетелствуване и по обоснована преценка на органите за технически надзор (при наличие на недопустими деформации, износвания и корозия, пукнатини в материалите или заварените съединения и други дефекти по носещите метални конструкции, товарозахващащите органи и други носещи елементи на съоръженията, които застрашават безопасната им експлоатация).
(3) Техническото освидетелствуване има за цел да установи дали устройството, общото техническо състояние, комплектуването, монтирането, електрозахранването, условията на обслужването и безопасното експлоатиране на повдигателното съоръжение отговарят на изискванията на тази наредба, на БДС по техника на безопасността и на съгласуваната конструкторска и проектна документация за изработване и монтиране.
Чл. 83. (1) Техническото освидетелствуване на повдигателните съоръжения, които подлежат на държавен технически надзор се извършва от органите за държавен технически надзор или упълномощени от тях компетентни лица (специалисти) на ведомствата въз основа на писмено искане на инвеститора или стопанина в десетдневен срок от датата на постъпване на искането.
(2) Техническото освидетелствуване на повдигателни съоръжения, които подлежат на ведомствен технически надзор, се извършва от ведомствени инспектори за технически надзор или компетентни лица на организациите, специално определени и обучени за целта.
Чл. 84. (1) Техническото освидетелствуване и издаване на разрешения за въвеждане в експлоатация на куловите кранове след преместването им на други обекти за извършване на строително-монтажни работи в организациите, където има изграден ведомствен технически надзор и са създадени необходимите условия за правилна и безопасна експлоатация на крановете, се извършват от ведомствените органи за технически надзор на предприятието (организацията). При преместването на куловите кранове ведомственият инспектор по технически надзор проверява и правилното изработване и изпълнение на проекта за организация и изпълнение на строителството съгласно чл. 51.
(2) За изпълнение на дейностите, посочени в предходната алинея, ведомствените инспектори трябва да са преминали съответното обучение, да са положили изпит пред комисия, председателствувана от представител на органите за държавен технически надзор, въз основа на което се упълномощават от ДКС. Редът за упълномощаването е съгласно чл. 101.
Чл. 85. (1) При техническото освидетелствуване по указание на органа, който ще извърши освидетелствуването, инвеститорът (собственикът) осигурява присъствието на компетентни представители на организациите, извършили монтирането, ремонтирането или преустройството на повдигателното съоръжение.
(2) Инвеститорът (стопанинът) със свои сили и средства или чрез възлагане на специализирана организация осигурява необходимия квалифициран и правоспособен персонал, необходимите уреди, приспособления, измерителни инструменти, контролни тежести, електроенергия и др., както и подходящи условия за провеждане на техническото освидетелствуване, включително и по безопасността на труда.
Чл. 86. (1) При техническото освидетелствуване на повдигателните съоръжения се извършват проверка за безопасността на електрообзавеждането, пълен преглед на съоръженията, изпитване без товар, статично и динамично изпитване, като за съответните повдигателни съоръжения се спазват изискванията на БДС 12381 - 80 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Контрол при производството", БДС 14477 - 78 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Трансманипулатори. Методи за изпитване" и БДС 15127 - 80 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Кранове с носещи въжета".
(2) При техническото освидетелствуване се проверяват и:
1. качеството на изпълнение на крановия път и съответствието му с изискванията на тази наредба и с проекта за изпълнението му;
2. съответствието на извършените монтажни работи с инструкцията и проекта за монтаж;
3. спазването на разстоянията за безопасност съгласно изискванията на БДС 14862 - 79 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Разстояния на безопасност".
Чл. 87. (1) Статично и динамично изпитване на кранове мостов тип, предназначени за обслужване на хидро- и топлоелектрически централи и подстанции, може да се извършат с помощта на специални приспособления, които могат да създадат натоварване на крана, без да се ползуват тежести за изпитване. Тези приспособления трябва да позволяват да се извършва динамично изпитване с натоварване на механизма за вдигане в граници, не по-малки от един оборот на барабана.
(2) В случаите посочени в предходната алинея, изпитването на механизмите за придвижване с товар не е задължително.
(3) За изпитване на кранове с помощта на специални приспособления трябва да се разработи инструкция от предприятието (организацията)-стопанин или от специализирана организация.
Чл. 88. (1) При техническото освидетелствуване на сменяемите товарозахващащи приспособления (сапани, клещи, траверси, вакуумни захващачи и др.) се извършват преглед и изпитване с товар превишаващ с 25 на сто товароподемността им.
(2) На палетите, кошовете и контейнерите се прави преглед по разработена инструкция от предприятието-стопанин. Изпитваното им с товар не е задължително, когато имат сертификат за качество от предприятието-производител.
Чл. 89. (1) При положително заключение от техническото освидетелствуване органът, извършил освидетелствуването, издава акт за техническо освидетелствуване, един екземпляр от който се предава на инвеститора (стопанина), а втория се прилага към пожизненото досие на повдигателното съоръжение.
(2) Отказът да се издаде акт за техническо освидетелствуване на повдигателно съоръжение се мотивира и съобщава писмено на организацията (предприятието), поискала освидетелствуването, в срок от 7 дни след завършване на проверката.
Чл. 90. (1) Техническо освидетелствуване на повдигателното съоръжение при параметри и условия на експлоатация, различни от тези, гарантирани чрез паспорта от производителя (доставчика), се допуска по мотивирано искане на висшестояща организация на инвеститора (стопанина), съгласувано с производителя (доставчика) или автора на конструкторската документация.
(2) Към искането се прилагат необходимите пресмятания, актове (протоколи) от изпитвания и експертни заключения, че повдигателното съоръжение може да работи безопасно и безаварийно при новите параметри и условия на експлоатация.
(3) Когато доставчикът или авторът на конструкторската документация е чуждестранна фирма (организация) и липсва възможност да се съгласува предлаганото изменение на параметрите или на условията на експлоатация, инвеститорът (стопанинът) представя експертно заключение по предложението от специализиран институт.
Раздел IV.
Въвеждане в експлоатация
Чл. 91. (1) Новомонтираните повдигателни съоръжения (без куловите кранове за извършване на строително-монтажни работи, стреловите кранове и багерите (ескаваторите) с кука, грайфер или електромагнит) след завършване на строително-монтажните работи, свързани с тях, се приемат от комисия при спазване на изискванията на наредба № 6 за приемане на обектите по капиталното строителство (ДВ, бр. 63 от 1980 г., изм. и доп., бр. 8 от 1981 г.) и на тази наредба.
(2) За въвеждане в експлоатация на повдигателни съоръжения задължително се осигурява необходимият ръководен, обслужващ и поддържащ персонал, обучен и назначен със заповеди в съответствие с изискванията на чл. 105, 107, 108, 111 включително, и персонал за поддържане и ремонт на съоръженията, снабдени с необходимите инструкции и указания за осигуряване безопасната и безаварийна работа на повдигателните съоръжения.
(3) Поддържането и ремонтирането на повдигателните съоръжения може да се осигуряват и чрез възлагането им с договор на специализирана организация, получила разрешение за такава дейност от органите за държавен технически надзор.
(4) След проверяване на изпълнението на изискванията, посочени в предходните алинеи, и при положително заключение от техническото освидетелствуване органът за технически надзор, който е регистрирал повдигателните съоръжения, издава разрешение за въвеждането им в експлоатация. Разрешението се издава по писмено искане на организацията-стопанин.
(5) С издаването на разрешение за въвеждане в експлоатация се попълва и заверява ревизионна книга по утвърден образец, която се предава срещу подпис на организацията-стопанин заедно с едното досие, а второто досие се съхранява у органите за технически надзор, извършили регистрацията и техническото освидетелствуване.
(6) Новомонтирани повдигателни съоръжения могат да се въвеждат в експлоатация преди приемането на целия обект, когато се налага с тях да се извършат строително-монтажни и други работи, с писмено съгласие на инвеститора или стопанина и след извършване на предварително техническо освидетелствуване и даване на временно разрешение за въвеждане в експлоатация от органите за държавен технически надзор.
(7) Разрешение за въвеждане в експлоатация на кулови кранове, преместени на други обекти за извършване на строително-монтажни работи, се издава по реда, посочен в чл. 84.
(8) Забранява се въвеждане на повдигателни съоръжения в експлоатация без разрешение на органите за държавен, респективно ведомствен, технически надзор.
Чл. 92. (1) Разрешението за въвеждане в експлоатация се обезсилва от органа за технически надзор, който го е издал, когато:
1. са нарушени изискванията на тази наредба и условията за безопасна и безаварийна експлоатация на повдигателните съоръжения;
2. повдигателните съоръжения се бракуват или се предават за стопанисване на друга организация;
3. на повдигателното съоръжение е извършено преустройване (реконструкция) - в случаите, посочени в чл. 17;
4. експлоатирането на повдигателното съоръжение се спира за период, по-голям от една година.
(2) За случаите, изброени в предходната алинея, ръководството на организацията-стопанин е длъжно да уведомява писмено органите за технически надзор, които са издали разрешение за въвеждане на повдигателното съоръжение в експлоатация.
Чл. 93. Ръководството на предприятието, което стопанисва повдигателни съоръжения, е длъжно да оформи досие на всяко съоръжение, в което да съхранява:
1. паспорта;
2. актове за техническо освидетелствуване;
3. разрешение за въвеждане в експлоатация;
4. ревизионна книга;
5. документите за извършените ремонти и преустройства, в това число чертежи, изчисления, сертификати за вложените материали, протоколи за изпитвания и други.;
6. други документи, които имат отношение към гарантиране на безопасното и безаварийно експлоатиране на повдигателното съоръжение.
Раздел V.
Периодични прегледи
Чл. 94. (1) Органите за държавен технически надзор извършват периодично проверки в предприятията (организациите), които експлоатират повдигателни съоръжения по дейността им свързана с осигуряване спазването на изискванията на тази наредба.
(2) Проверката обхваща:
1. преглед на повдигателните съоръжения по реда на чл.86;
2. правилно ли се експлоатират, поддържат и ремонтират повдигателните съоръжения;
3. наличието на обучен ръководен, обслужващ и поддържащ персонал, правоспособност на крановиците и проверка на знанията им по инструкциите за безопасна експлоатация
4. как се извършват и документират прегледите, извършвани от предприятието-стопанин, в изпълнение на инструкциите за експлоатация дадени от предприятията-производители;
5. наличието и спазването на графиците за планово-предупредителни ремонти;
6. спазването на определените в тази наредба и други нормативни документи изисквания за извършване на особено опасни работи (работа на стрелови кранове до електропроводи, работа по крановите пътища и др.), за които трябва да се издава наряд за допускане;
7. проверката на състоянието и правилното действие на повдигателните съоръжения и съответствието им с изискванията на тази наредба, състоянието на площадките, пътеките, стълбите и крановите пътища, както и наличието и правилното функциониране на предпазните устройства;
8. провеждат ли се достатъчно мероприятия за осигуряване на безопасно и безаварийно експлоатиране на повдигателните съоръжения.
(3) Прегледът на повдигателните съоръжения по преценка на органите за държавен технически надзор може да не обхваща всички съоръжения, които се експлоатират, но броят на прегледаните трябва да бъде достатъчен, за да се получи точна представа за състоянието им в проверяваното предприятие (организация).
(4) За резултатите от проверката в предприятието (организацията) се съставя протокол (акт), в който се посочват най-характерните и най-сериозните нарушения на изискванията по техника на безопасността, сроковете за отстраняването им и виновните длъжностни лица.
(5) При оформяне на протокола (акта) се вземат под внимание и резултатите от извършените пълни прегледи на повдигателните съоръжения за предшествуващ период от 1 година.
Чл. 95. (1) Органите за технически надзор извършват периодични прегледи на повдигателните съоръжения, въведени в експлоатация, с оглед да се установи дали състоянието при правилна експлоатация гарантира безопасни условия на труда и недопускане на аварии и злополуки.
(2) Повдигателните съоръжения се подлагат периодично на:
1. пълен преглед;
2. пълен преглед с извършване на статично и динамично изпитване.
Чл.96. (1) Пълните прегледи на повдигателните съоръжения се извършват най-малко веднъж на година, като се проверяват:
1. функционалното действие на всички механизми на електрообзавеждането, на предпазните устройства, спирачките, апаратите за управление, осветлението и сигнализацията;
2. състоянието на металната конструкция и на нейните съединения (заварени, нитови, и болтови) за отсъствието на пукнатини, деформации, намаляване дебелината на елементите поради корозия, отслабване на нитовите съединения и други недопустими дефекти;
3. състоянието на кабината, пътеките, площадките, стълбите и огражденията;
4. състоянието на куката, ролките и ролковия блок - за отсъствие на недопустимо износване и пукнатини в работната част на куката, в резбата на опашката и други места; износването на куката не трябва да е по-голямо от 10 на сто от площта на сечението на новоизработена кука;
5. състоянието на въжетата и тяхното закрепване;
6. състоянието на ролките, осите и детайлите за тяхното закрепване; на стреловите кранове се проверяват и елементите за окачване на стрелата.
7. състоянието на заземяването и зануляването и стойността на електрическо омическо съпротивление;
8. съответствието на масата на противотежестта или баласта със стойностите, посочени в паспорта при кранове стрелови тип.
9. състоянието на крановия път и съответствието му с изискванията на глава трета, раздел II;
10. правоспособността на крановиците и проверка на знанията им по инструкциите за безопасна експлоатация.
(2) Куките и детайлите за тяхното окачване на повдигателни съоръжения, които транспортират разтопен метал или течна шлака, се проверяват от лаборатория по методите на безразрушителен контрол не по-рядко от един път годишно. Заключението на лабораторията се съхранява в досието на съоръжението. Периодичността и местата, подлежащи на проверяване, се определят в инструкция, разработена от предприятието (организацията)-стопанин.
(3) На повдигателните съоръжения, които работят при изключително лоши условия (запрашена, влажна, корозионна и химически агресивна среда) или физическото им състояние е незадоволително, органите за държавен технически надзор могат да определят и по-къси срокове от посочените в ал. 1 за извършване на пълни прегледи.
Чл. 97. (1) Пълен преглед със статично и динамично изпитване на повдигателните съоръжения се извършва не по-рядко от един път на 3 години.
(2) Допуска се повдигателни съоръжения, които се използуват рядко (кранове, обслужващи зали на хидро- и топлоцентрали, помпени и компресорни станции и други повдигателни съоръжения, които се ползуват само при ремонт на оборудването), пълният преглед със статично и динамично изпитване да се извършва не по-рядко от един път на 5 години.
(3) Включването на повдигателните съоръжения в категорията на рядко използувани съоръжения се извършва съгласувано с органите за държавен технически надзор.
(4) Пълният преглед със статично и динамично изпитване на повдигателните съоръжения се извършва съгласно изискванията на БДС 12381 - 80 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Контрол на производството".
(5) Пълният преглед със статично и динамично изпитване на стелажни щабелни кранове (трансманипулатори) се извършва съгласно изискванията на ал. 4 и на БДС 14477 - 78 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Трансманипулатори. Методи за изпитване".
(6) Пълният преглед със статично и динамично изпитване на крановете с носещи въжета се извършва съгласно изискванията на ал. 4 и на БДС 15127 - 80 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Кранове с носещи въжета.
Чл. 98. В обосновани случаи органите за технически надзор или по искане на предприятието (организацията)-стопанин органите за технически надзор извършват извънредни прегледи на повдигателните съоръжения.
Чл. 99. (1) Органите за технически надзор отразяват в съответните ревизионни книги резултатите и оценките от периодичните и извънредните прегледи на повдигателните съоръжения чрез попълване на ревизионен акт. За отстраняване на констатираните нарушения, дефекти и други отклонения от разпоредбите по техника на безопасността в акта се записват предписания и срокове за отстраняването им.
(2) При констатиране на нарушения, дефекти и отклонения, които не позволяват по-нататъшната безопасна и безаварийна експлоатация на повдигателното съоръжение, експлоатирането му се спира с мотивирано предписание или заповед. Пускането в експлоатация на спряно съоръжение може да стане само от органите, които са предписали спирането.
(3) Предписанията на органите за държавен технически надзор са задължителни за изпълнение от съответните ръководители и другите задължени с тях лица съгласно чл. 53, ал. 3 ЗТСУ.
Чл. 100. Графикът за периодичните прегледи на повдигателните съоръжения се съгласува между органите на технически надзор и ръководствата на предприятията (организациите)-стопани с оглед осигуряване на оптимални условия за извършване на своевременен и задълбочен надзор.
Чл. 101. (1) Периодичните прегледи на повдигателни съоръжения, над които се упражнява държавен технически надзор се извършват от органите за държавен технически надзор или упълномощени от ДКС ведомствени инспектори или други компетентни специалисти на ведомствата-стопани, преминали необходимото обучение и атестирани от органите за държавен технически надзор.
(2) Упълномощаването на лица по предходната алинея се извършва по предложение на съответните ръководства на комбинати, предприятия и други организации, които стопанисват повдигателни съоръжения, в които са създадени добри условия за правилна и безопасна експлоатация на съоръженията, добра технологична дисциплина, добра организация и изпълнение на планово-предупредителните ремонти и имат добре подготвен ръководен и изпълнителски персонал, в това число и за ведомствен надзор на повдигателните съоръжения.
(3) Упълномощаването на лица на ведомствата не отменя правата и задълженията на органите за държавен технически надзор на ДКС. Над дейността на упълномощените лица органите за държавен технически надзор упражняват изборен надзор в обем и ред, определени от ДКС.
Чл. 102. Периодичните прегледи на повдигателни съоръжения, над които се упражнява ведомствен технически надзор, се извършват от ведомствените служби за технически надзор или други компетентни лица на организацията-стопанин при спазване на изискванията на тази наредба и БДС по техника на безопасността.
Чл. 103. (1) Сменяемите товарозахващащи приспособления се проверяват периодично, но не по-рядко от:
1. един път на 6 месеца - за траверси;
2. един път месечно - за клещи и други захващачи и за палети, кошове и контейнери;
3. един път на 10 дни - за сапани; рядко използуваните сапани се проверяват преди използуването им.
(2) Бракуването на сапаните, изработени от въжета, се извършва съгласно изискванията на глава пета, раздел III. Допуска се износване на звената на веригите за сменяеми товарозахващащи приспособления не повече от 10 на сто от първоначалния им диаметър, без да се включва минусовият допуск при изработване на веригата.
(3) Резултатите от прегледите на товарозахващащите приспособления се нанасят в специален дневник, посочен в чл. 28, ал. 2.
Чл. 104. На палетите, кошовете и контейнерите, предназначени за транспортиране на дребни, насипни и други товари, се правят преглед и изпитвания съгласно разработените от предприятието (организацията)-стопанин инструкция, в която се определят периодичността и методите на прегледите, както и начините за отстраняване на появилите се повреди.
Глава
ОБСЛУЖВАНЕ, ПОДДЪРЖАНЕ И ЕКСПЛОАТИРАНЕ
Раздел I.
Общи положения
Чл. 105. (1) Ръководствата на предприятията (организациите)-стопани трябва да осигурят поддържането на повдигателните съоръжения, сменяемите товарозахващащи приспособления, палетите и контейнерите в изправно състояние и да създават безопасни условия за тяхната работа чрез организиране на обслужване, прегледи и ремонти съгласно изискванията, дадени от предприятието-производител, инструкциите за експлоатация и тази наредба.
(2) За изпълнение на изискванията в предходната алинея ръководствата на предприятията-стопани:
1. назначават отговорни лица за безопасното експлоатиране на повдигателните съоръжения сменяемите товарозахващащи приспособления в съответствие с изискванията на тази наредба;
2. осигуряват преглеждането, поддържането и ремонтирането на повдигателните съоръжения и установяват ред и срокове за това с оглед поддържането на съоръженията в изправно състояние;
3. възлагат управлението на товароподемните кранове и багер-крановете на обучени лица, които притежават предвидените за съответните кранове степен на правоспособност съобразно изискванията на Правилника за придобиване на правоспособност за машинисти (ДВ, бр. 20 от 1967 г.; изм., бр. 42 от 1974 г. и бр. 89 от 1975 г.);
4. установяват ред за обучение и периодични проверки на знанията на персонала, обслужващ повдигателните съоръжения, а също за проверка познаването на изискванията на тази наредба от инженерно-техническите работници, които се занимават с експлоатиране и поддържане на повдигателните съоръжения;
5. снабдяват инженерно-техническите работници по предходната точка с тази наредба и с инструкциите за безопасна експлоатация на повдигателните съоръжения, а обслужващия персонал - с производствени инструкции;
6. осигуряват контрол за спазване на тази наредба, инструкциите за експлоатация и производствените инструкции от инженерно-техническите работници и обслужващия персонал.
(3) Ръководството на предприятието-стопанин носи отговорност при експлоатиране на повдигателните съоръжения за:
1. правилното прилагане на начините за окачване на товарите;
2. спазване на правилните начини за работа и условията за лична безопасност на сапанджиите (прикачвачите);
3. спазване на габаритите при подреждане на товарите;
4. правилното установяване при работа на стреловите самоходни кранове;
5. спазване на системата за наряди - допуски в случаите, предвидени в чл. 124 и 132.
Чл. 106. (1) При появата на неизправности или установяване на нарушения на изискванията на тази наредба при работа на повдигателните съоръжения или при тяхното обслужване ръководството на предприятието-стопанин трябва да вземе мерки за тяхното отстраняване, а при необходимост да спре работата на повдигателното съоръжение.
(2) Не се разрешава работа с повдигателните съоръжения, когато:
1. се обслужват от неправоспособни крановици, от необучени и неатестирани прикачвачи (сапанджии) или не са назначени лица, които да отговарят за безопасното експлоатиране, за поддържането в изправност на повдигателните съоръжения и за безопасното преместване на товарите;
2. на експлоатираното съоръжение не е извършен в определения срок предвиденият в тази наредба периодичен преглед;
3. в повдигателното съоръжение се появят многобройни неизправности;
4. има наличие на пукнатини в отговорни места на носещата метална конструкция или по ходовите колела;
5. има недопустимо износване на куките, въжетата, веригите или на ходовите колела;
6. има неизправности на механизма за вдигане на товара или на механизма за изменение обсега на стрелата;
7. има неизправности на спирачката на механизма за вдигане на товара или на механизма за изменение обсега на стрелата;
8. има неизправности на крайния прекъсвач за височина на вдигане, ограничителя на товароподемността (товарния момент), сигналните устройства и други неизправности, заплашващи безопасността на хората;
9. не са изпълнени в определените срокове предписанията на органите за технически надзор, които се отнасят до осигуряване на условия за безопасна работа на повдигателните съоръжения.
Чл. 107. (1) Поддържането на повдигателните съоръжения в изправност в предприятията се възлага на лица от инженерно-техническите работници с подходяща квалификация.
(2) Лицата по предходната алинея трябва да осигуряват:
1. поддържане на повдигателните съоръжения, сменяемите товарозахващащи приспособления, палетите, кошовете, контейнерите и крановите пътища в изправност чрез извършване на редовни прегледи и ремонти в сроковете, установени в плана, систематичен контрол за правилното водене на дневника за периодичните технически прегледи и своевременното отстраняване на появилите се неизправности, а също редовен личен преглед на повдигателните съоръжения, на крановите пътища, сменяемите товарозахващащи приспособления, палети, кошове, контейнери и др.;
2. обслужване и ремонтиране на повдигателните съоръжения от обучен и правоспособен персонал и периодично проверяване знанията на обслужващия персонал;
3. изпълнение от крановиците на производствените инструкции за обслужване на повдигателните съоръжения;
4. своевременно подготвяне на повдигателните съоръжения за извършване на техническо освидетелствуване или периодични прегледи;
5. съхраняване на паспортите и техническата документация на повдигателните съоръжения, сменяемите товарозахващащи приспособления, палети, кошове и контейнери, а също водене на дневници за периодичната проверка на знанията на персонала (ако това е възложено на ведомствения инспектор).
Чл. 108. (1) Във всеки цех, строителна площадка или друг участък, където работят товароподемни кранове, за всяка смяна се назначава със заповед лице от инженерно-техническите работници, отговарящо за безопасното преместване на товарите (началник смяна, сменен майстор, началник участък, технически ръководител, бригадир).
(2) Лицето, отговарящо за безопасно преместване на товари с повдигателни съоръжения, е задължено да организира на територията, за която отговаря, работа със съоръженията при спазване на правилата по техника на безопасността, включително да:
1. не разрешава използуването на немаркирани, неизправни и несъответствуващи на теглата и характера на товарите сменяемите товарозахващащи приспособления, палети, кошове, контейнери и др.;
2. посочва на крановиците и прикачвачите (сапанджиите) местата, реда и габаритите за складиране на товарите;
3. не допуска обслужване на повдигателни съоръжения от необучен и неправоспособен персонал, определя необходимия брой прикачвачи и необходимостта от назначаване на сигналист при работа с повдигателното съоръжение;
4. следи за изпълнението от крановиците и прикачвачите на производствените инструкции и при необходимост ги инструктира за безопасното изпълнение на предстоящата работа на мястото на нейното извършване, като обръща особено внимание за недопускане на претоварване на повдигателните съоръжения, за правилното установяване на стреловите самоходни кранове, за правилното окачване и привързване на товарите, за безопасност при разтоварване на полувагони и платформи, за спазване от сапанджиите на личната безопасност;
5. не разрешава без наряд-допуск да се извършват работите, посочени в чл 123 и 132.
Чл. 109. За предприятия с малък брой повдигателни съоръжения задълженията, посочени в чл. 105, 107 и 108, могат да се изпълняват от едно лице.
Чл. 110. (1) Управлението на автомобилни кранове може да се възложи на водача на превозно средство след обучаването му по програма за крановици и получаване на правоспособност съгласно Правилника за правоспособност за машинисти.
(2) Управлението но повдигателните съоръжения от пода (с изключение на крановете, управлявани дистанционно) се извършва от работниците, ползуващи тези съоръжения, обучени по реда, даден в чл. 114, ал. 3.
Чл. 111. (1) За окачване на товарите към куките на повдигателните съоръжения се назначават прикачвачи.
(2) В промишлените предприятия при окачване на товари на куките без предварително привързване (когато товарът има уши, халки, обици, цапфи или се намира в палети, кошове и контейнери и др.) или когато товарът се захваща с полуавтоматични захващачи, се допуска окачването да се извършва от работници с други професии, допълнително обучени по съкратени програми за прикачвачи. Тези работници имат същите отговорности и задължения, както и прикачвачите.
(3) Окачването на товари на куките на повдигателни съоръжения, управлявани от пода, се допуска да се извършва от работниците ползуващи тези съоръжения.
Чл. 112. За крановици, прикачвачи и сигналисти могат да се назначават лица навършили 18 години, физически и психически здрави, което се удостоверява с медицински свидетелства от лекари специалисти.
Чл. 113. (1) Лицата, отговорни за поддържането в изправност на повдигателните съоръжения, и лицата, отговорни за безопасното преместване на товарите, се подлагат на проверка от комисия на предприятието-стопанин за знанията им по тази наредба, за което се съставя протокол от комисията, извършила проверката.
(2) Периодичните проверки на знанията по предходната алинея се извършват не по-рядко от един път на 3 години.
Чл. 114. (1) Подготовката на прикачвачите (сапанджиите) се извършва от предприятията-стопани на повдигателни съоръжения, по програми и ред, утвърдени от Министерството на народната просвета.
(2) Повторна проверка на знанията на прикачвачите се извършва от комисия на предприятието-стопанин в следните случаи:
1. периодично, но не по-рядко от един път годишно;
2. при преминаване на посочените лица от едно предприятие в друго или промяна на характера на работата им;
3. по предписание на инспектора за ведомствения надзор.
(3) Работниците с други професии, които управляват повдигателни съоръжения от пода или стационарен пулт и извършват прикачване на товари към куките на тези съоръжения, трябва предварително да са обучени от предприятието за тези дейности и да преминават инструктаж не по-рядко от един път годишно.
Чл. 115. За правилното обслужване на товароподемните кранове стопанинът им трябва да разработи и предаде срещу подпис при назначаването на крановиците и прикачвачите производствени инструкции, определящи техните права, задължения и ред за безопасна работа в зависимост от вида на крана и изискванията, залегнали в раздел II на тази глава.
Чл. 116. (1) Стопанинът на повдигателни съоръжения, сменяеми товарозахващащи приспособления и палети, кошове и контейнери трябва да възложи на крановиците, на лицата, които управляват крановете от пода, и на прикачвачите, да извършват постоянно наблюдение на съоръженията, с които работят, чрез прегледи и проверяване на функционалните им действия и да поддържат съоръженията в изправност.
(2) Крановикът задължително извършва оглед на повдигателното съоръжение преди започване на работа, за което ръководството на предприятието трябва да му осигури допълнително време.
(3) Резултатите от огледите и проверките, извършвани от крановика, се записват в специален сменен дневник.
(4) Прикачвачите са длъжни да извършват огледи на сменяемите товарозахващащи приспособления, палети, кошове, контейнери и др., преди тяхното използуване.
Раздел II.
Работа с повдигателни съоръжения
Чл. 117. (1) Повдигателните съоръжения трябва да се използуват за вдигане и преместване на такива товари, теглото на които не превишава товароподемността на съоръжението.
(2) При стреловите кранове освен посоченото в предходната алинея се взема под внимание и положението на допълнителните опори и обсегът, а при кранове с подвижна противотежест - положението на противотежестта.
(3) Използуването на повдигателните съоръжения за режим, по-тежък от посочения се забранява.
Чл. 118. (1) Повдигателните съоръжения с товарозахващащ орган грайфер могат да се използуват само за преместване на насипни товари, относителното тегло но които не превишава относителното тегло, посочено в паспорта на грайфера.
(2) Повдигателните съоръжения с магнитен товарозахващащ орган могат да се използуват за преместване на монолитни товари (плочи, балванки и др.) само в случаите, когато е изключена възможността за претоварването им.
Чл. 119. (1) Повдигателни съоръжения, в механизмите за вдигане на които са вградени триещи или други сцепни съединители за включване, не се разрешава да се използуват за вдигане и преместване на хора, разтопен метал, отровни и взривни вещества, както и съдове работещи под налягане на въздух или газ.
(2) Преместването на товари над покриви, под които са разположени производствени, жилищни и служебни помещения, в които се намират хора, се допуска при изключителни случаи при спазването на следните условия:
1. да са разработени мероприятия, осигуряващи безопасното преместване на товарите, и да са запознати с тях отговорното лице за изправността на повдигателното съоръжение, крановикът и прикачвачите;
2. преместването на товарите да се извършва в присъствието на лицето, отговарящо за безопасното преместване, което да осигурява спазването на разработените мероприятия, да контролира работата на крановика и прикачвачите и правилното окачване и привързване на товарите.
Чл. 120. (1) Вдигането и преместването на товари с два или няколко крана се допуска в изключителни случаи.
(2) За вдигане и преместване на товари от няколко крана стрелови тип трябва да се разработи проект, в който да има схеми за привързване и преместване на товара, да се посочат последователността на изпълнение на отделните операции, положението на товароподемните въжета, изискванията към подготвянето и състоянието на пътя и други указания за безопасно вдигане и преместване на товара.
(3) Условията и редът за вдигане на товари от няколко крана мостови тип се разработват от предприятията (организациите), които ще извършват такова вдигане.
(4) При вдигане на товари с няколко крана натоварването на всеки отделен кран не трябва да превишава неговата товароподемност.
(5) Вдигането и преместването на товари с два или няколко крана се извършва под непосредственото ръководство на лицето, отговорно за безопасното преместване на товарите, или от специално назначено лице от инженерно-техническия персонал.
Чл. 121. Повдигателните съоръжения, които са в експлоатация, да са снабдени с ясно означени регистрационни номера и товароподемност върху табели с размери съгласно БДС 4837 - 79 "Табелки за машини и апарати".
Чл. 122. Върху пътеките, осигуряващи свободен проход за лицата, които управляват повдигателни съоръжения от пода, не се разрешава поставянето на товари и други предмети, затрудняващи свободното преминаване.
Чл. 123. Не се разрешава работа с повдигателни съоръжения, сменяеми товарозахващащи приспособления и палети, кошове и контейнери, на които не са извършени техническо освидетелствуване или периодични прегледи.
Чл. 124. (1) Входовете за пътеките по дължина на крановите пътища на мостови и придвижващи са конзолни кранове да са затворени. Влизането на работници за обслужване на крановете или на други работници по крановете пътища и на пътеките по дължината на крановите пътища на мостови и придвижващи се конзолни кранове за извършване на ремонтни или други дейности се разрешава само при наличието на наряд-допуск.
(2) Нарядът-допуск се издава и подписва от началника на смяна, началника на цеха, главния механик или друг производствен ръководител, след като са взети всички необходими мерки за осигуряване на безопасни условия за работа.
(3) Наряд-допуск се издава и в случаите, когато кранът или неговата кабина могат да засегнат работници, които работят около тях.
(4) За извършване на предстоящи работи, посочени в ал. 1, се записва в сменните дневници на крановиците на всички кранове, намиращи се на един кранов път, а при необходимост - и на крановиците от съседните кранови пътища.
Чл. 125. За извършване на различни работи (строителни, бояджийски, обслужване на осветителни тела и др.) от площадките на кранове мостови тип да се осигуряват условия за безопасното им изпълнение, като се вземат мерки против падането на работниците от крановете, поражение от електрически ток, излизане на работниците върху крановите пътища, а също установяване на ред за придвижване на крановете.
Чл. 126. За мостовите и придвижващите се конзолни кранове, които нямат пътеки по дължината на крановите си пътища, трябва да се установи определен ред за безопасно спускане на крановика от кабината при принудително спиране на крана извън пределите на площадката за слизане. За реда на такова спускане крановиците трябва да са инструктирани.
Чл. 127. Предприятието (организацията)-стопанин задължително разработва:
1. начините за правилно привързване на товари, които нямат специални елементи за окачване (уши, скоби, цапфи и др.); при необходимост графичните схеми за привързване на товарите се предават на прикачвачите и крановиците и се окачват в близост до местата, където се изпълняват такива дейности;
2. схеми за окачване на товари, които имат уши, скоби, цапфи и др. за вдигането им в различни положения;
3. начините за привързване на детайли и възли на машини, вдигани от кранове по време на монтирането, демонтирането и ремонтирането им, като се посочат използуваните за тази цел приспособления, а също начините за безопасно завъртане на товарите, когато такава операция трябва да се извърши с товароподемен кран.
Чл. 128. Ръководството на предприятието (организацията)-стопанин трябва да:
1. осигури на прикачвачите пресметнати, изпитани и маркирани сменяеми товарозахващащи приспособления, палети, кошове и контейнери с необходимата товароподемност;
2. окачи в кабината на крана и в близост до местата за извършване на вдигане и преместване на товари списък на преместваните с крана товари, в които да е посочено теглото им; на крановиците и прикачвачите, обслужващи кранове стрелови тип, такъв списък се връчва на всеки от тях срещу подпис;
3. осигури постоянна възможност за периодично изпитване с точно претеглен товар на ограничителя на товароподемността (товарния момент) на стрелови, кулови и други видове кранове, които са обзаведени с такива устройства; изпитването на ограничителя на товароподемността трябва да се извършва в сроковете, посочени в инструкцията на предприятието-производител, и да се запише в сменния дневник; когато в инструкцията липсват указания за периодичността на изпитване на ограничителя на товароподемността, сроковете за изпитване се определят от стопанина на крана;
4. пломбира или заключи защитното табло на кулокрана;
5. осигури поддържане на крановите пътища в изправност;
6. определи място за поставяне или складиране на товарите, като ги обзаведе с необходимите подложки, поставки и др., и да инструктира крановиците и прикачвачите за реда на складиране и необходимите габарити.
Чл. 129. При работа с повдигателните съоръжения да се установи ред за подаване на условни сигнали между прикачвачите и крановика, като за целта може да се използува сигнализация чрез знаци, гласни сигнали или двустранна телефонна или радиовръзка.
Чл. 130. Местата за вдигане и преместване на товари да са добре осветени по време на работа. При недостатъчна осветеност на тези места, при силен снеговалеж или мъгла, както и в други случаи, при които крановикът не различава добре сигналите на прикачвачите или сигналистите, работата с повдигателните съоръжения трябва да се прекрати.
Чл. 131. (1) Монтирането (установяването) на кранове стрелови тип да се изпълни така, че при работа разстоянието между въртящата част на крана при всички нейни положения и строящата се сграда, стифирани товари и други предмети да е на по-малко от 1000 мм.
(2) При необходимост от употреба на допълнителните, изнасящи се опори на стреловия кран да се използуват за укрепване всички опори на крана.
(3) Под опорите да се поставят здрави и устойчиви подложки, които да са инвентарна принадлежност на крана.
(4) При употреба на допълнителните, изнасящи се опори на жп кран същия кран да се укрепи с всички налични релсозахващащи устройства.
Чл. 132. (1) Монтирането (установяването) и работата на стрелови кран на разстояние, по-малко от 30 м от крайния проводник на електропроводи и въздушни електрически линии с напрежение от 42 В, се разрешава само при наличието на наряд-допуск, в който са определени безопасните условия за работа.
(2) Нарядът-допуск се подписва от ръководителя на предприятието (организацията), което извършва работи с крана в близост до електропроводи, и се връчва на крановика преди започване на работа. Редът за издаване на нарядите-допуск и редът за инструктиране на работниците се установяват със заповед на ръководителя на предприятието (организацията).
(3) При работа със стрелови кранове в забранената зона на електропроводите, определена в Правилника по безопасността на труда при експлоатация на въздушни електропроводи с високо напрежение (Д-01-002, издаден от Инспекцията за надзор на безопасността на труда при Министерския съвет през 1969 г, необнародван ), наряд-допуск се издава при наличие на разрешение от организацията - стопанин на електропровода.
(4) Монтирането(установяването ) и работата на стреловия кран в случаите, посочени в предходните алинеи, се извършват под непосредственото ръководство на лицето, отговорно за безопасното преместване на товари с крана, което да осигури посочените в наряда-допуск условия за безопасна работа на крана.
(5) Работа със стрелови кранове под незключени контактни мрежи на градски електротранспорт се допуска да се извършва при спазване на безопасно разстояние, не по-малко от 1000 мм между стрелата на крана и контактния проводник, като за целта се монтира ограничител (опора), който не позволява да се намали посоченото разстояние при вдигане на стрелата.
Чл. 133. (1) Стреловите кранове могат да се монтират (установяват) в близост до неукрепени скатове, насипи и изкопи при спазване на разстоянията, посочени в приложение № 5. При невъзможност да се спазят посочените разстояния скатовете, насипите и изкопите се укрепват
(2) Монтирането (установяването) на кранове върху прясно насипана и нетрамбована почва или на площадка с наклон, по-голям от посочения в паспорта, не се разрешава.
Чл. 134. Собственикът на повдигателните съоръжения или организацията, която извършва вдигане и преместване на товари, и крановикът трябва да осигурят спазване на следните изисквания:
1. на повдигателните съоръжения и в местата за вдигане и преместване на товарите да не се допускат лица, които нямат пряко отношение към извършваните дейности;
2. влизането в крановете мостови тип и в придвижващите се конзолни крайстенни кранове да става през входните площадки или през пътеките за преминаване по дължината на крановия път;
3. при необходимост от преглеждане, ремонтиране, регулиране на механизмите и електрообзавеждането на крана, при преглеждане и ремонтиране на металните конструкции и при излизане на площадките на кранове мостови тип да се изключва главния прекъсвач в кабината;
4. при кранове мостови тип, на които релсите на товарната кранова количка са разположени на нивото на площадката на моста преди излизане на обслужващия персонал върху площадката, крановата количка да се установи в средата на моста, с изключение на случаите, когато излизането е свързано с преглеждана на самата количка; в последния случай количката се установява в непосредствена близост до изхода за излизане от кабината върху площадката на моста;
5. за привързване и окачване на вдиганите товари да се използуват сапани с товароподемност, съответствуваща на теглото на вдигания товар, като се вземат под внимание броят на клоновете на сапана и ъгълът на наклона им; сапани с общо назначение да се избират така, че ъгълът между клоновете им да не е по-голям от 90 градуса;
6. вдигането и преместването на дребни товари да се извършват в специално предназначени за това палети, кошове, контейнери и др., като се вземат мерки против изпадането на отделни товари;
7. забранява се вдигането на железобетонни и бетонни изделия с тегло над 500 кг, които нямат маркировка или данни за действителното им тегло;
8. при вдигане товарът трябва предварително да се повдигне на височина, не повече от 200 - 300 мм, за проверяване правилното привързване и окачване и сигурното действие на спирачката;
9. при вдигане и спускане на товари близо до стени, колони, складирани материали, жп вагони, машини или друго оборудване се забранява присъствието на хора (в това число и лицата, които привързват и окачват товарите) между вдигания товар и посочените части на сградите, машините и оборудването;
10. при вдигане, спускане и преместване на товари се забранява присъствието на хора под тях; прикачвачът може да се намира около товара по време на вдигането или спускането му, ако товарът е на височина не повече от 1000 мм от нивото на площадката, на която стои прикачвачът;
11. при преместване на товари в хоризонтално положение той да се вдигне предварително на 500 мм по-високо от височината на срещаните по пътя на преместването машини, оборудване, предмети и др.;
12. при придвижване на стрелови кран с товар положението на стрелата и натоварването на крана трябва да съответствуват на изискванията на предприятието-производител, посочени в инструкцията за експлоатация; когато такива изисквания липсват и в случаите на придвижване на крана без товар, стрелата да се поставя по дължината на пътя на придвижване; забранява се придвижването на стрелови кранове с едновременно завъртане на стрелата, с изключение за жп грайферните кранове, когато работят на прав участък от пътя;
13. преместваният товар да се поставя само на определените за тази цел места, които да не позволяват падането, обръщането или приплъзването му; на местата за складиране на товарите предварително да се поставят здрави подложки, за да могат въжетата или веригите на сапаните да се измъкват лесно и без повреди под товара; складирането и подреждането на товарите да се извършва равномерно в определения ред, като не се нарушават определените габарити за складиране на товарите и не се затрупват пътеките за преминаване; подреждането на товарите в открити вагони, на платформи, на товарни автомобили и ремаркета да се извършва така, че да се осигури удобно и безопасно привързване и окачване на товарите при тяхното разтоварване; товаренето и разтоварването на открити вагони, платформи, товарни автомобили, ремаркета и вагонетки да се извършват така, че да не нарушава тяхното равновесие;
14. не се разрешава вдигането и спускането на товари от и на товарни автомобили и открити вагони в присъствието на хора върху платформата на автомобила или вагона; допуска се по изключение присъствието на прикачвачи върху платформите на вагоните, когато товаренето или разтоварването се извършва посредством кран с кука, от кабината на който има добра видимост на пода на вагона, при условие, че има възможност прикачвачът да се отдалечи на безопасно разстояние от вдигания товар и е разработена инструкция от предприятието, което извършва товарно-разтоварни работи; не се разрешава присъствието на хора върху платформите, товарните автомобили, открити вагони и други превозни средства при товаренето и разтоварването им с магнитни или грайферни кранове;
15. не се разрешава присъствието на хора и извършването на каквито и да е работи в зоните на действие на магнитни и грайферни кранове; работниците, които обслужват тези кранове, могат да изпълняват задълженията си само при спиране работата с крановете и при спускане на грайфера или магнита на земята (пода);
16. не се разрешава използуването на грайфера за вдигане на хора или за извършване на работи, за които грайферът не е предназначен;
17. след приключване или при прекъсване на работата с крана товарът да не се оставя във вдигнато положение, главният прекъсвач в кабината на крана или прекъсвачът за подаване на напрежение на гъвкавия кабел на кулокрана трябва да се изключи и заключи;
18. след приключване на работата с кулови, портални, козлови, кранове с носещи въжета и други кранове, които имат релсозахващащи устройства, последните да се закотвят към релсите, а кабините на крановете да се заключат.
Чл. 135. При работа с повдигателни съоръжения се забраняват:
1. влизането на хора в повдигателното съоръжение по време на движението му;
2. присъствието на хора в близост до работещите стрелови или кулови кранове за избягване притискането им между въртящите се и неподвижните части на крановете;
3. вдигането на товар, намиращ се в неустойчиво положение, или на товар, окачен на единия рог на двурога кука;
4. вдигането и преместването на товари с намиращи се върху тях хора;
5. вдигането на товари, засипани със земя или намиращи се върху замръзнала земя, затрупани с други товари, закрепени с болтове или залети с бетон, както и на метал и шлака, втвърдени в пещи или споени с други предмети след отливането им;
6. влаченето на товара по земята, пода или релсите посредством куката на крана при наклонено положение на товарните въжета, а също придвижването посредством куката на жп вагони, платформи, вагонетки или колички без употреба на направляващи ролки, които да осигуряват вертикално положение на товарните въжета;
6. освобождаването посредством повдигателното съоръжение на притиснати от товари сапани, въжета или вериги;
8. дърпането на товара по време на вдигането, преместването и спускането му; за завъртане и направляване на дългомерни и обемисти товари по време на вдигането или преместването им да се използуват прътове с куки с необходимата дължина;
9. изравняването или хоризонтирането на вдигания или премествания товар чрез използуване на собственото му тегло, а също и оправяне на сапаните във висящо положение на товара;
10. подаване на товари в прозоречни отвори или на балкони без наличието на специални товарни площадки или специални приспособления;
11. товаренето и разтоварването на товарни автомобили, когато в кабините им има хора;
12. използуването на крайните прекъсвачи като работни органи за автоматично спиране на механизмите, с изключение на случаите, когато мостовите кранове приближават към входната площадка, монтирана на челната стена на сградата;
13. работата с недействуващи или неизправни предпазни устройства или спирачки;
14. включването на механизмите на повдигателното съоръжение при присъствието на хора върху него извън кабината (върху площадката на моста, в машинното помещение, на стрелата, на противотежестта и др.); допуска се изключение за лицата, които извършват прегледи и регулировки на механизмите и електрообзавеждането, като включването на механизмите да се извършва само по сигнали на посочените лица.
Чл. 136. (1) Ръководството но предприятието (организацията)-стопанин е длъжно да осигури провеждането на всички прегледи, обслужвания, ремонти и регулировки на повдигателните съоръжения и техните устройства съгласно изискванията, дадени от предприятията-производители, инструкциите за експлоатация и тази наредба. За целта се изготвя, утвърждава и осигурява спазването на специален график за планово-предупредителни ремонти.
(2) Подаването на повдигателните съоръжения за ремонтиране се извършва от лицето, отговарящо за поддържането им в изправно състояние, в съответствие с утвърдените графици.
(3) При ремонтиране на повдигателни съоръжения да се влагат материали с показатели, не по-ниски от изискванията посочени в тази наредба.
(4) В предприятието-стопанин се завежда по подходящ начин документиране на извършените ремонтни работи на повдигателните съоръжения, което да дава възможност да се следи за състоянието на съоръжението с оглед неговата по-нататъшна безопасна експлоатация.
Чл. 137. Разрешаването за въвеждане в експлоатация на повдигателните съоръжения след ремонт освен в случаите, посочени в чл. 82, ал. 1, се извършва от лицето, отговорно за поддържането им в изправно състояние чрез записване в сменните дневници.
Раздел III.
Норми за бракуване на стоманени въжета
Чл. 138. (1) Бракуването на стоманените въжета на повдигателните съоръжения, намиращи се в експлоатация, се извършва по броя на скъсаните телове на дължина една стъпка на усукване на въжето. При многослойни въжета стъпката на усукване се определя по броя на дилките във външния слой.
(2) Бракуването на стоманени въжета, изработени от телове с еднакъв диаметър, се извършва съгласно приложение № 6.
(3) Бракуването на въжета, изработени от телове с различни диаметри, се извършва по данните, посочени в приложение № 6, при което броят на скъсаните телове като норматив се приема за условен, като скъсването на тънък тел се отчита за едно скъсване, а скъсването на дебел тел - за 1,7 скъсвания.
(4) Броят на скъсаните телове на една стъпка усукване като признак за бракуване на въже, конструкцията на което не е посочена в приложение № 6, се определя въз основа на данните, посочени в приложението, за въже с най-близък по брой дилки и по брой телове в сечението.
(5) Въжетата на повдигателни съоръжения предназначени за вдигане на хора и за транспортирането на разтопен или силно нагрят метал, на взривни, пожароопасни и отровни вещества се бракуват при два пъти по-малък брой скъсани телове на дължина една стъпка усукване от броя, посочен в приложение № 6.
(6) При откриване на скъсана дилка въжето се бракува.
Чл. 139. (1) Когато стоманените въжета имат повърхностно износване или корозия на теловете, броят на скъсаните телове на една стъпка на усукване, посочен в приложение № 6, като признак за бракуване се намалява в зависимост от износването или корозията на теловете (в %) съгласно приложение № 7.
(2) Когато първоначалният диаметър на теловете е намален повече от 40 на сто вследствие износване или корозия, въжето се бракува.
(3) Измерването на износването или корозията се извършва с подходящи измерителни инструменти с точност до 0,1 мм.
(4) Когато товарът е окачен на две въжета, всяко въже се бракува отделно, като се допуска смяна само на едното въже.
Чл. 140. Бракуването на товароподемни вериги на повдигателни съоръжения се извършва при износване на звената на веригата с не повече от 10 на сто от първоначалния им диаметър.
Глава
РАЗСЛЕДВАНЕ НА АВАРИИ И ЗЛОПОЛУКИ
Чл. 141. (1) За всяка авария и масова (аварийна), тежка или смъртна злополука при работа на повдигателните съоръжения ръководството на предприятието (организацията) уведомява незабавно териториалните органи за държавен, респективно ведомствен, технически надзор, а те от своя страна - централните органи за държавен технически надзор по установения за това ред. При смъртни и други тежки злополуки се уведомява и прокуратурата или органите на предварителното разследване.
(2) До пристигането но представителите на техническия надзор за разследване на причините за аварията или злополуката ръководството на предприятието (организацията), респективно аварийната служба, взема бързи мерки за оказване помощ на пострадалите и за предотвратяване на по-нататъшното развитие на аварията и предотвратяване на нови злополуки.
(3) При извършване на действията, посочени в предходната алинея, се полагат максимални усилия да се запази непроменена обстановката, създадена при аварията или злополуката, когато това не крие допълнителни опасности от развитие на аварията или от нова злополука.
(4) Когато се наложи изменение на обстановката, създадена при аварията или злополуката, извършилият измененията представя на органите за технически надзор, които разследват аварията или злополуката, писмена справка за извършените изменения в обстановката и причините, наложили това.
Чл. 142. (1) Органите за технически надзор незабавно организират и извършват разследване на причините, условията и обстоятелствата за авариите и злополуките. Разследването на тежки, аварийни и смъртни злополуки се извършва съгласно Правилника за регистриране и отчитане на трудовите злополуки (ДВ, бр. 37 от 1966 г.).
(2) Разследването се извършва в присъствието на:
1. компетентен представител на предприятието (организацията), която експлоатира повдигателното съоръжение;
2. лицето, отговорно за техническата изправност и безопасната и безаварийната експлоатация на повдигателните съоръжения;
3. ведомствения инспектор по технически надзор на повдигателните съоръжения, когато има такъв инспектор или други заинтересувани контролни органи.
(3) За резултатите от разследването се съставя акт или протокол по утвърден от ДКС образец, който се подписва от лицата, посочени в предходната алинея.
(4) Актът (протоколът) от разследването се представя в седемдневен срок на ръководителя на извършилия разследването орган за технически надзор. При данни за престъпление, извършено умишлено или по небрежност, препис от акта (протокола) се изпраща в районната или окръжната прокуратура.
Глава
АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 143. (1) За неизпълнение или нарушения на разпоредбите на тази наредба лицата, дейността на които е свързана с проектиране, изработване, внасяне, монтиране, ремонтиране, преустройване, поддържане и експлоатиране на повдигателни съоръжения, носят административнонаказателна отговорност съобразно съответните разпоредби, съдържащи се в глава десета от Закона за териториално и селищно устройство и чл. 31 от Закона за административните нарушения и наказания, ако не подлежат на по-тежка отговорност.
(2) Актовете за констатиране на нарушения и наказателните постановления се издават на организациите от органите за държавен технически надзор съобразно глава трета от Закона за административните нарушения и наказания.
Допълнителни разпоредби
§ 1. Термините използувани в тази наредба, и техните определения са посочени във:
1. БДС 13263 - 80 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Термини и определения";
2. БДС 14449 - 78 " Кранове товароподемни. Възли и осигурителни устройства. Терминология";
3. БДС 9295 - 71 "Телфери. Терминология".
§ 2. Държавният технически надзор на повдигателните съоръжения и свързаните с тях дейности, предмет на тази наредба, в системата на Министерството на народната отбрана, на Министерството на вътрешните работи, на Министерството на транспорта и на Главно управление на Строителни войски си извършва от ведомствените им служби за технически надзор.
Заключителни разпоредби
§ 3. Устройството на повдигателните съоръжения, изработени и доставени преди влизането на тази наредба в сила, което не отговаря на нейните изисквания, трябва да съответствува на законоутвърдената документация за произвеждане и доставяне на тези съоръжения. Необходимостта от промени в устройството на повдигателните съоръжения, които се намират в експлоатация, и на повдигателните съоръжения, произвеждани по документация, разработена преди влизането в сила на тази наредба, както и обемът и сроковете за извършване на тези промени се определят от органите, които извършват технически надзор.
§ 4. Тази наредба се издава въз основа на чл. 201, ал. 7 от Закона за териториално и селищно устройство и влиза в сила един месец след обнародването й в Държавен вестник.
§ 5. Тази наредба отменя Правилника за технически надзор на повдигателните уредби, утвърден от Министерството на строежите и архитектурата със Заповед № 8735 от 12 декември 1969 г. (необнародван).
§ 6. Указания за прилагането на наредбата дава председателят на Държавния комитет за стандартизация.
Приложение № 1
Приложение № 1 към чл. 27, ал. 3
Данни | Товарозахващащи органи и приспособления | |||||
-2,7 | ||||||
товаро- | грайфери | те | траверси | кз | вакуумни | |
подемни | ол | ла | захващачи | |||
куки | ве | ех | ||||
ак | щв | |||||
рт | еа | |||||
нк | вщ | |||||
ит | иа | |||||
р | ч | |||||
о | и | |||||
м | ||||||
г | ||||||
н | ||||||
и | ||||||
т | ||||||
и | ||||||
Наименование или | ||||||
клеймо на | ||||||
предприятието- | ||||||
производител | х | х | х | х | х | х |
--------------------- | -------- | ------ | ----- | ------ | -------- | --------- |
Заводски номер | х | х | х | х | х | х |
--------------------- | -------- | ------ | ----- | ------ | -------- | ------- |
Година на | ||||||
* | ||||||
производство | х | х | х | х | х | х |
--------------------- | -------- | ------ | ----- | ------ | -------- | ------- |
Клеймо на ОТК | х | х | х | х | х | х |
--------------------- | -------- | ------ | ----- | ------ | -------- | ------- |
Тип, означение по | ||||||
стандарта | х | х | х | х | х | х |
--------------------- | -------- | ------ | ----- | ------ | -------- | ------- |
Товароподемност | ||||||
или знак на | ||||||
товароподемността | х | х | х | х | х | х |
--------------------- | -------- | ------ | ----- | ------ | -------- | ------- |
Вместимост | - | х | - | - | - | - |
--------------------- | -------- | ------ | ----- | ------ | -------- | ------- |
Дължина | - | - | - | х | - | х |
--------------------- | -------- | ------ | ----- | ------ | -------- | ------- |
Широчина или захват | - | - | - | х | х | - |
--------------------- | -------- | ------ | ----- | ------ | -------- | ------- |
Максимална плътност | ||||||
на материала | - | х | - | - | - | - |
--------------------- | -------- | ------ | ----- | ------ | -------- | ------- |
Собствена маса | - | х | х | х | х | х |
--------------------- | -------- | ------ | ----- | ------ | -------- | ------- |
Напрежение, вид | ||||||
на тока и необходима | ||||||
мощност | х | х | х | х | х | х |
--------------------- | -------- | ------ | ----- | ------ | -------- | ------- |
Степен на защита | - | х | х | х | х | х |
--------------------- | -------- | ------ | ----- | ------ | -------- | ------- |
Максимална | ||||||
температура на | ||||||
използуване | - | х | х | х | х | х |
--------------------- | -------- | ------ | ----- | ------ | -------- | ------- |
Максимална допустима | ||||||
температура на товара | - | - | х | - | - | - |
Забележки: 1. Със знака "х" са означени данните, които се нанасят на съответния товарозахващащ орган или приспособление. 2. Товарозахващащите органи, които не са посочени в приложението, да се означават по подобен начин. * Допуска се годината на производството да се означава с последните две цифри на годината.
Приложение № 2
Приложение № 2 към чл. 44, ал. 8
Вид на проводника | Сечение на | проводника в кв. мм |
-2,3 | ||
от мед | от алуминий | |
Неизолирани проводници при открито | ||
полагане | 1,0 | 10,0 |
Изолирани проводници | 1,5 | 2,5 |
Заземяващи (зануляващи) жила на | ||
кабели или многожилни проводници в | ||
обща защитна обвивка с фазните жила | 1,0 | 2,5 |
Приложение № 3
Приложение № 3 към чл. 62
(Продължава)
Наименование | на допуска | Мостови | кранове | Кулови | кранове | Козлови |
кранове * | ||||||
-2,7 | ||||||
п м | п е | п м | п е | п м | п е | |
р о | р к | р о | р к | р о | р к | |
и н | и с | и н | и с | и н | и с | |
т | п | т | п | т | п | |
и | л | и | л | и | л | |
р | о | р | о | р | о | |
а | а | а | а | а | а | |
н | т | н | т | н | т | |
е | и | е | и | е | и | |
р | р | р | ||||
а | а | а | ||||
н | н | н | ||||
е | е | е | ||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
1. Разлика в котите | 15 | 20 | 20-25 | 25-60 | 10 | 15 |
(нивата) на главите | (върху опорите | (при натоварен | ||||
на крановите релси | на колоните) | кран за | ||||
в едно напречно | 20 | 25 | междурелсия | |||
сечение | (между | ат 2,5_6 м) | ||||
колоните) | ||||||
2. Разлика в котите | ||||||
(нивата) на крановите | ||||||
релси между | ||||||
съседни колони: | ||||||
а) при разстояние | 10 | 15 | - | - | - | - |
между колоните | ||||||
А _ 10 м | ||||||
б) при А > 10 м | 1/1000 | |||||
от | ||||||
разстоянието | ||||||
между | ||||||
колоните, | ||||||
но не | ||||||
повече от | ||||||
15 | 20 | - | - | - | - | |
3. Отклонение на | ||||||
разстоянието между | ||||||
осите на релсите | 10 | 15 | 5 | 10 | 8 | 12 |
4. Разместване челата | 2 | 3 | 2 | 3 | 1 | 2 |
на съединяваните | ||||||
релси - | ||||||
вертикално и | ||||||
хоризонтално | ||||||
5. Отклонение на | ||||||
релсите | 15 | 20 | - | - | 15 | 20 |
от правата линия | ||||||
(за мостови кранове | ||||||
за | ||||||
участък - | ||||||
40 м, за | ||||||
останалите кранове - | ||||||
30 м) | ||||||
6. Хлабини в челните | 4 | 4 | 6 | 6 | 6 | 6 |
съединения на | ||||||
релсите (при | ||||||
температура 0°С и | ||||||
дължина на релсата | ||||||
12,5 м) | ||||||
7. Разлика в котите | - | - | 40 | 100 | 20 | 30 |
(нивата) на главите | ||||||
на релсите на | ||||||
дължина 10 м от | ||||||
крановия път |
Забележка. Посочените допустими нива са в мм. * Допуските за пътища на козлови кранове с отвор (междурелсие), по-голям от 30 м, се приемат по нормите за кранове с носещи въжета.
(Продължение)
Портални | Кранове | с | |
кранове | носещи | въжета | |
п м | п е | п м | п е |
р о | р к | р о | р к |
и н | и с | и н | и с |
т | п | т | п |
и | л | и | л |
р | о | р | о |
а | а | а | а |
н | т | н | т |
е | и | е | и |
р | р | ||
а | а | ||
н | н | ||
е | е | ||
8 | 9 | 10 | 11 |
15 | 30 | 20 | 30 |
- | - | - | - |
------ | -------- | ------- | ---------- |
5 | 10 | 30 | 40 |
------ | -------- | ------- | ---------- |
1 | 3 | 1 | 3 |
------ | -------- | ------- | ---------- |
15 | 20 | 15 | 20 |
------ | -------- | ------- | ---------- |
6 | 6 | 6 | 6 |
------ | -------- | ------- | ---------- |
15 | 20 | 20 | 3 |
Приложение № 4
Приложение № 4 към чл. 62
(Продължава)
Повдигателни съоръжения | Разлика в котите | Разлика в котите (нивата) |
(нивата) на | на долните работни пояси на | |
долния работен | съседни греди между | |
пояс между две | опорите в едно напречно | |
съседни опори | сечение | |
(по посока на | ||
пътя) | ||
пм | пе | на | между | |||
ро | рк | опорите | опорите | |||
ин | ис | ------- | ------- | ----------- | ||
т | п | п м | п е | п м | пе | |
и | л | р о | р к | р о | рк | |
р | о | и н | и с | и н | ис | |
а | а | т | п | т | п | |
н | т | и | л | и | л | |
е | и | р | о | р | о | |
р | а | а | а | а | ||
а | н | т | н | т | ||
н | е | и | е | и | ||
е | р | р | ||||
а | а | |||||
н | н | |||||
е | е | |||||
Телфери | - | - | - | - | ||
електрически и ръчни | ||||||
макари | ||||||
Дву- и многоопорни | 1/1500 В | 1/1000 В | 6 | 10 | 10 | 15 |
висящи кранове | ||||||
Също, но с | 2 | 3 | 2 | 3 | ||
присъединителни | ||||||
устройства |
(Продължение)
Изместване на | |
сечението на | |
гредата от | |
надлъжната | |
трасираща ос | |
пм | пе |
ро | рк |
ин | ис |
т | п |
и | л |
р | о |
а | а |
н | т |
е | и |
р | |
а | |
н | |
е | |
- | - |
±3 | ±4 |
±3 | ±4 |
Приложение № 5
Приложение № 5 към чл. 133, ал. 1
Дълбочина | Основна (ненасипана) | ||||
на изкопа | -2,6 | ||||
(ската, | пясъчна и | пясъчно- | глинесто- | глинеста | льосова |
насипа), | дребночакълеста | глинеста | пясъчна | суха | |
м | -2,6 | ||||
Най-малки допустими хоризонтални разстояния от долния ръб | |||||
на изкопа (ската, насипа) до най-близките опори на крана в | |||||
м | |||||
1 | 1,50 | 1,25 | 1,00 | 1,00 | 1,00 |
2 | 3,00 | 2,40 | 2,00 | 1,50 | 2,00 |
3 | 4,00 | 3,60 | 3,25 | 1,75 | 2,50 |
4 | 5,00 | 4,40 | 4,00 | 3,00 | 3,00 |
5 | 6,00 | 5,30 | 4,75 | 3,50 | 3,50 |
Приложение № 6
Приложение № 6 към чл. 138, ал. 2
Първоначален | Конструкция | (тип) | на | въжетата | ||||
коефициент на | -2,9 | |||||||
сигурност, | 6 Х 19 § А | 6 Х 31 § А | 6 Х 37 § А | 18 Х 7 § А | ||||
посочен в | 0 | 0 | 0 | 0 | ||||
паспорта | -2,9 | |||||||
на | Брой на скъсаните телове на дължина една стъпка | |||||||
повдигателното | на усукване на въжето, при който въжето трябва да се | |||||||
съоръжение, | бракува | |||||||
съгласно | ||||||||
изискванията на | ||||||||
БДС 15164-80 | ||||||||
к у | е у | ку | еу | ку | еу | ку | еу | |
р с | д с | рс | дс | рс | дс | рс | дс | |
ъ у | н у | ъу | ну | ъу | ну | ъу | ну | |
с к | о к | ск | ок | ск | ок | ск | ок | |
т в | п в | тв | пв | тв | пв | тв | пв | |
о а | о а | оа | оа | са | оа | оа | оа | |
с н | с н | сн | сн | ан | сн | сн | сн | |
а е | о е | ае | ое | не | ое | ае | ое | |
н | ч | н | ч | о | ч | н | ч | |
о | н | о | н | н | о | н | ||
о | о | о | о | |||||
До 6 | 12 | 6 | 19 | 9 | 22 | 11 | 13 | 6 |
Над 6 до 7 | 14 | 7 | 22 | 11 | 26 | 13 | 14 | 7 |
Над 7 | 16 | 8 | 26 | 13 | 30 | 15 | 15 | 8 |
Приложение № 7
Приложение № 7 към чл. 139, ал. 1
Намаляване диаметъра на теловете | Намаляване броя на скъсаните телове |
в резултат на повърхностно | на една стъпка на усукване от |
износване или корозия в % | нормите, посочени в приложение |
№ 6, в % | |
10 | 15 |
15 | 25 |
20 | 30 |
25 | 40 |
над30 | 50 |