Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 66 от 21.VIII

НАРЕДБА № 5 ЗА ПРЕДПЪТНИТЕ МЕДИЦИНСКИ ПРЕГЛЕДИ НА ВОДАЧИТЕ НА АВТОБУСИ, ПЪТНИЧЕСКИ ТАКСИМЕТРОВИ АВТОМОБИЛИ, ТРОЛЕЙБУСИ, ТРАМВАИ И ДРУГИ МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА ЗА ПРЕВОЗ НА ХОРА

 

НАРЕДБА № 5 ЗА ПРЕДПЪТНИТЕ МЕДИЦИНСКИ ПРЕГЛЕДИ НА ВОДАЧИТЕ НА АВТОБУСИ, ПЪТНИЧЕСКИ ТАКСИМЕТРОВИ АВТОМОБИЛИ, ТРОЛЕЙБУСИ, ТРАМВАИ И ДРУГИ МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА ЗА ПРЕВОЗ НА ХОРА

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ТРАНСПОРТА И МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ,

Обн. ДВ. бр.66 от 21 Август 1981г.

Отменено основание.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Тази наредба определя реда и изискванията за провеждането на предпътните медицински прегледи на водачите на автобуси, пътнически таксиметрови автомобили, тролейбуси, трамваи и други моторни превозни средства за превоз на хора.


Чл. 2. Ръководителите на ведомствата, учрежденията и на стопанските организации, които експлоатират моторни превозни средства по чл. 1 от наредбата, организират и финансират материално-техническата база за провеждане на предпътния медицински преглед на водачите на тези превозни средства.


Чл. 3. (1) Методичното ръководство и контрол по прилагането на тази наредба се осъществяват от Министерството на транспорта.

(2) Контрол по прилагането на наредбата се осъществява и от специализираните органи на Министерството на вътрешните работи.

(3) В системата на Министерството на вътрешните работи, Министерството на народната отбрана и Главното управление на Строителни войски методичното ръководство и контрол по прилагането на наредбата се осъществяват от техните ръководни медицински органи.


Чл. 4. (1) Кабинетите за предпътни медицински прегледи на водачите на моторни превозни средства са специализирани звена в здравните заведения на Министерството на народното здраве, Министерството на транспорта, Министерството на народната отбрана, Министерството на вътрешните работи и Главното управление на Строителни войски.

(2) Предпътните медицински прегледи се извършват за установяване здравословното състояние на водачите на моторните превозни средства, посочени в чл. 1 от наредбата, с оглед на тяхната годност по показателите съгласно чл. 8.


Чл. 5. (1) Кабинетите за предпътни медицински прегледи са:

1. стационарен тип;

2. подвижен тип;

3. смесен тип.

(2) Ръководителят на съответното здравно заведение съгласувано с ръководителя на социалистическата организация определя типа на специализираните кабинети.

(3) Броят на полувисшия или средния медицински персонал се определя при норматив един медицински работник на:

1. 150 автобусни шофьори;

2. 180 таксиметрови шофьори;

3. 220 шофьори при смесено автостопанство;

4. 150 тролейбусни водачи;

5. 160 трамвайни ватмани.


Раздел II.
ОРГАНИЗАЦИЯ И РЕД ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ПРЕДПЪТНИТЕ МЕДИЦИНСКИ ПРЕГЛЕДИ

Чл. 6. Кабинетите за предпътните медицински прегледи работят по график, утвърден от главния лекар на съответното здравно заведение и ръководителя на транспортното поделение в рамките на законоустановеното работно време.


Чл. 7. (1) Предпътният медицински преглед се извършва подробно по предварително изготвени списъци така, че на определени периоди, но най-малко един път месечно да се обхващат всички водачи на моторни превозни средства. Прегледи се извършват и по искане на отделни водачи или по предложение на длъжностни лица по преценка на медицинското лице. Ежедневно списъците се изготвят от медицинското лице и представител на службата по безопасността на движението, а там, където няма такива представители - от длъжностно лице, определено със заповед.

(2) Механикът и диспечерът по служебен път задължават определените в списъка и посочените от служебните лица за прегледи водачи, за които медицинското лице е дало съгласие, да се явят на предпътен медицински преглед.


Чл. 8. (1) Предпътните медицински прегледи се провеждат в специализираните кабинети, снабдени с необходимата апаратура и съоръжения (приложение № 1), чрез събиране и преценка на данни от обективен и субективен характер.

(2) Субективните данни се събират при снемане на анамнезата на водача на моторното превозно средство, който е длъжен да отговори на следните въпроси:

1. чувствува ли се бодър или не;

2. има ли някакви оплаквания и от какъв характер са те;

3. има ли болки, пристягане в областта на сърцето, повръщане, диария;

4. има ли немотивирано, необичайно сърцебиене;

5. колко часа е спал през последното денонощие и кога е завършила последната му работна смяна;

6. работил ли е тежка физическа работа през последните 24 часа и чувствува ли се уморен;

7. имал ли е преживявания от психо-емоционален характер през последните 24 часа;

8. приемал ли е лекарствени средства през последните 24 часа, какви и какво количество;

9. употребявал ли е алкохол или друго силно упойващо вещество през последните 24 часа, кога, какви количества и вид;

10. има ли други оплаквания.

(3) Обективните данни се събират при спазване на следния ред:

1. оглежда се кожата на откритите части на тялото (лицето, ръцете и др.);

2. оглеждат се очите (клепачи, склери, зеници);

3. оглежда се устната кухина (устни, зъби, език, фаринкс);

4. изпитва се движението на крайниците, врата, гръбначния стълб, като се търсят нарушения в движенията;

5. проверява се координацията на движенията, реакцията и устойчивостта на двигателното равновесие;

6. извършва се проба на Ромберг;

7. измерва се честотата на пулса;

8. измерва се температурата;

9. измерва се кръвното налягане;

10. прави се проба за употреба на алкохол или друго силно упойващо вещество с утвърдените технически средства.

(4) Данните по ал. 2 и 3 се записват в съответните графи на Журнала за предпътни медицински прегледи (приложение № 2).


Чл. 9. Здравословната годност на водача да управлява превозно средство се установява въз основа на съпоставянето на субективните и обективните данни. Основните изисквания, съдействуващи и указващи тази годност, са:

1. осигуряване на законоустановената междусменна почивка;

2. неупотреба на алкохол или друго силно упойващо вещество;

3. липса на отклонение от обичайните норми за здраве;

4. нормално прекарване на последните 24 часа;

5. възстановени сили на организма;

6. отсъствие на каквито и да е прояви на болка;

7. запазена координация на движенията на тялото;

8. бодрост на съзнанието;

9. нормално кръвно налягане, пулс и температура.


Чл. 10. (1) Когато данните показват, че здравословното състояние на водача на моторното превозно средство отговаря на изискванията на чл. 9 от тази наредба, в Журнала за предпътните медицински прегледи се вписва "годен", а когато не отговаря на изискванията - "негоден" за предстоящото управление на моторно превозно средство.

(2) Заключението за здравословната годност освен в Журнала за предпътни медицински прегледи се нанася и в Медицинската бележка за предпътен преглед (приложение № 3), която водачът на моторното превозно средство представя на диспечера на транспортното поделение.


Чл. 11. Не се допускат до управление водачите на моторно превозно средство, които са били предварително определени или представени за предпътен медицински преглед и не са се явили, както и тези, които са получили заключение за здравословна негодност.


Чл. 12. Когато заключението за здравословна негодност за управление на моторно превозно средство е свързано с резултат на заболяване, водачът на моторното превозно средство се изпраща с "талон" (Учетна форма № 28 на МНЗ) от медицинското лице до съответното здравно заведение за получаване на медицинска помощ и освидетелствуване.


Заключителни разпоредби

§ 1. Тази наредба се издава на основание § 3 във връзка с чл. 28, т. 2 и 3, чл. 33, т. 8 и чл. 39 от Закона за движението по пътищата, § 13, т. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 74 на МС от 20 декември 1980 г. (ДВ, бр. 5 от 1981 г.).


§ 2. Наредбата е съгласувана с Министерството на народното здраве.


Приложение № 1

към чл. 8, ал. 1

Норматив за устройство и обезпечаване на кабинет

за предпътен медицински преглед

В съответствие с целите и задачите кабинетът за предпътен медицински преглед е: стационарен неподвижен, стационарен подвижен и смесен тип.

Типът на кабинета се определя дали е разкрит само на превозно средство, в помещение или разполага и с превозно средство. Кабинетите от стационарен и смесен тип задължително се разкриват в непосредствена близост до диспечерската служба на стопанското поделение и разполагат със следните помещения: чакалня с тоалетна и кабинет за медицински преглед. Кабинетите от подвижен тип се разкриват на превозно средство (автомобил или ремарке). Кабинетът от смесен тип разполага с превозно средство.

В един кабинет за предпътен медицински преглед се разкриват не повече от две работни места. Минималната работна площ за едно работно място е 12 кв. м, а за подвижния тип - 9 кв. м.

Едно работно място от кабинета за предпътен медицински преглед задължително се оборудва със следния минимум от медицинска апаратура и съоръжения: апарат за безкръвно измерване на кръвното налягане 2 бр.; лекарска слушалка 2 бр.; шпатули метални 20 бр.; кожни термометри за измерване на телесната температура 20 бр.; неврологично чукче 2 бр.; апарат за регистриране наличността на алкохол в издишания въздух (РА 73) 2 бр.; малък сух стерилизатор 1 бр.; фенер електрически или газов за аварийно осветление 1 бр.; голяма фелдшерска чанта, заредена съгласно стъкмителните нормативи за оказване на спешна долекарска помощ със: крамерови шини(големи и малки) по 4 бр.; спринцовки стъклени от 2 куб. 5 бр., спринцовки стъклени от 5 куб. 5 бр., апарат за експресно изследване психофизиологичните показатели на водачите на моторно превозно средство или"Пилот 1" производство на СССР; диагностичен комплект КТД-1 (преносим) производство на УНР; апарат за измерване честотата на пулса (пулсомер) производство на СССР, 1 бр.; термометър производство на НРБ 1 бр.; реакциометър производство на НРБ 1 бр. и стациометър производство на УНР 1 бр.

Приложение № 2

към чл. 8, ал. 4

Журнал за предпътни медицински прегледи

на моторно превозно средство

Субективни данни ЪДДДВДДДДВДДДВДДДДДДДДДВДДДДДДДДДВДДДДДДДВДДДДДДДДВДДДДДДДДДВДДДДДДДДДДД П У№ У У УСобстве- УРегистра-У УЧас сън УЗавършил УРаботил тежУ Упо УДатаУЧасУно,бащиноУционен № УБодростУпрез по-Упоследна-Ука физичес-У УредУ У Уи фамилноУна авто- У УследнитеУта работ-Ука работа У У У У Уиме Умобила У У24 часа Уна смяна Упрез после-У У У У У У У У У Удните 24 ч.У ГДДДЕДДДДЕДДДЕДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДЕДДДДДДДЕДДДДДДДДЕДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДД Ф У 1 У 2 У 3 У 4 У 5 У 6 У 7 У 8 У 9 У АДДДБДДДДБДДДБДДДДДДДДДБДДДДДДДДДБДДДДДДДБДДДДДДДДБДДДДДДДДДБДДДДДДДДДДД Щ ЪДДДДДДВДДДДДДДДДДДДВДДДДДДДДДДВДДДДДДДДДДДВДДДДДДДДДВДДДДДДВДДДДДДДДДДД П У УПреживяванияУБолки или УНеобичайно У У УКога, каквиУ УУморенУот психо- УпристяганеУнемотивира-УПовръщанеУДиарияУи количест-У У Уемоционален Ув сърдечнаУно сърце- У У Уво приети У У Ухарактер Ута област Убиене У У УлекарствениУ У У У У У У Усредства У ГДДДДДДЕДДДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДЕДДДДДДЕДДДДДДДДДДД Ф У 10 У 11 У 12 У 13 У 14 У 15 У 16 У АДДДДДДБДДДДДДДДДДДДБДДДДДДДДДДБДДДДДДДДДДДБДДДДДДДДДБДДДДДДБДДДДДДДДДДД Щ ЪДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДВДДДДДДДДДДВДДДДДДДДДДП УКоличества и вид упо- УДруги УПодпис на У Утребявани през послед-УоплакванияУводача на У Уните 24 часа алкохол Уи естествоУмоторното У Уили друго силно У Упревозно У Уупойващо вещество У Усредство У ГДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДФ У 17 У 18 У 19 У АДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДБДДДДДДДДДДБДДДДДДДДДДЩ

Обективни данни ЪДДДДДДДДДДВДДДДДДДДДДДВДДДДДДДДДДДВДДДДДДДДДДДВДДДДДДДДДДДВДДДДДДДДДДДД П УОглед на УОглед на УОглед на УДвижения наУКоорнинацияУИзмерване наУ Укожата на Уочите (кле-Уустната ку-Украйниците,Уна движе- Усложната У Улицето и Упачи,склериУхина (устниУврата и Унията Уреакция У Угорните Уи зеници) Узъби, език Угръбначния У У У Украйници У Уи фарингс) Устълб У У У ГДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДДД Ф У 1 У 2 У 3 У 4 У 5 У 6 У АДДДДДДДДДДБДДДДДДДДДДДБДДДДДДДДДДДБДДДДДДДДДДДБДДДДДДДДДДДБДДДДДДДДДДДД Щ ЪДДДДДДДДДДДВДДДДДДДВДДДДДДДДДДВДДДДДДДДВДДДДДДДДВДДДДДДДДВДДДДДДВДДДДДД П УУстойчивостУПроба УЧестота наУКръвно УПроба заУЗаключе-УПодписУЗабе- У Уна двига- Уна Уартериал- УналяганеУупотребаУние за Уна ме-Улежка У Утелното УРомбергУния пулс У Уна Угодност Удицин-У У Уравновесие У У У Уалкохол У Уското У У У У У У У У Улице У У ГДДДДДДДДДДДЕДДДДДДДЕДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДЕДДДДДДДДЕДДДДДДДДЕДДДДДДЕДДДДДД Ф У 7 У 8 У 9 У 10 У 11 У 12 У 13 У 14 У АДДДДДДДДДДДБДДДДДДДБДДДДДДДДДДБДДДДДДДДБДДДДДДДДБДДДДДДДДБДДДДДДБДДДДДД Щ

Приложение № 3

към чл. 10, ал. 2

Медицинска бележка за извършен предпътен медицински преглед,

регистрационен № .... Собствено, бащино и фамилно име .................................... Дата ............................................................... Час ................................................................ Професия ........................................................... Заключение ......................................................... .................................................................... Собствено, бащино и фамилно име на медицинското лице, извършило прегледа ........................................................... .................................................................... Подпис: .................


Промени настройката на бисквитките