НАРЕДБА № 5 ЗА НАБЛЮДЕНИЯ НАД РЕЖИМА НА ПОДЗЕМНИТЕ ВОДИ
НАРЕДБА № 5 ЗА НАБЛЮДЕНИЯ НАД РЕЖИМА НА ПОДЗЕМНИТЕ ВОДИ
Обн. ДВ. бр.86 от 3 Ноември 1981г., отм. ДВ. бр.95 от 21 Ноември 2000г.
Отменена с § 3 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 5 от 8 ноември 2000 г. за реда и начина за създаване на мрежите и за дейността на Националната система за мониторинг на водите - ДВ, бр. 95 от 21 ноември 2000 г., в сила от 21.11.2000 г.
Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. Тази наредба урежда реда и начина за извършване на наблюдения над режима на подземните води.
Чл. 2. Под режим на подземните води се разбира съвкупността от явления, свързани с изменението на тяхното състояние във времето, колебания на нивото им, изменения на техния дебит, скорост на движение, химичен, газов и бактериологичен състав и физични свойства.
Чл. 3. Режимните наблюдения са: регионални - за изучаване на естествения и нарушения режим на подземните води в хидрогеоложките басейни, и специални - за изучаване измененията в режима на подземните води, предизвикани от инженерната дейност (водоснабдяване, хидромелиорации, минни работи, използуване на минерални води и др.).
Чл. 4. Регионалните режимни наблюдения се извършват от Главното управление по хидрология и метеорология при БАН и Министерството на народното здраве.
Чл. 5. Специалните наблюдения се извършват съответно от Министерството на народното здраве, Главното управление по хидрология и метеорология и ведомствата, които експлоатират подземни води.
Чл. 6. Наблюденията се водят, анализират и обобщават по следната схема:
1. опорна хидрогеоложка мрежа:
а) от Министерството на народното здраве - за минералните води;
б) от Главното управление по хидрология и метеорология - за пресните подземни води;
2. ведомствени хидрогеоложки мрежи:
а) от Националния аграрно-промишлен съюз - за подземните води в селскостопанския фонд, включително и за подпора на подземните води и филтрацията в района на водохранилищата;
б) от Министерството на строителството и архитектурата - за водоснабдителните обекти на подземни води;
в) от Министерството на металургията и минералните ресурси - за рудничните, нефтените, минерализираните и термалните води;
г) от Министерството на енергетиката - за подпора и филтрацията в района на водохранилищата и рудничните води;
3. временни хидрогеоложки мрежи - от различните ведомства за определени цели;
4. постоянна хидрогеоложка мрежа - от Министерството на народното здраве - за санитарното състояние на водоизточниците за питейно-битово водоснабдяване.
Чл. 7. Основните елементи на режима на подземните води, които се наблюдават, са:
1. дебит на водоизточниците на подземни води (извори, кладенци, дренажи и др.);
2. ниво и напор на подземните води;
3. химичен и газов състав на водата;
4. бактериологичен състав на водата;
5. радиоактивност на водата;
6. физични свойства на водата - температура, цвят, прозрачност, вкус и мирис.
Чл. 8. Министерствата и другите ведомства, които изграждат и експлоатират опорната, ведомствените и временните хидрогеоложки мрежи, съгласувано с Комитета за опазване на природната среда определят реда, начина и вида на провежданите наблюдения.
Чл. 9. (1) Министерствата и другите ведомства, които извършват режимни наблюдения, предават ежегодно набраната информация в Главното управление по хидрология и метеорология за съхраняване, обработка и публикация.
(2) Задълженията по предходната алинея не се отнасят за временните хидрогеоложки мрежи.
(3) Главното управление по хидрология и метеорология предава обработената информация в Комитета за опазване на природната среда - Водностопански кадастър.
Чл. 10. Контролът по извършването на наблюденията, анализа, обобщаването и публикуването на данните се осъществява от Комитета за опазване на природната среда.
Чл. 11. (1) При проектирането и изграждането на обекти от капиталното строителство с генералната сметка задължително се осигурява мрежа от наблюдателни пунктове за режимни наблюдения по време на експлоатацията на обекта.
(2) При каптиране на извори и строителството на кладенци се изграждат съоръжения за измерване съответно на дебита и нивото на подземните води.
Раздел II.
ОСНОВНИ ЗАДАЧИ НА ОТДЕЛНИТЕ ХИДРОГЕОЛОЖКИ МРЕЖИ
Чл. 12. Опорната хидрогеоложка мрежа има за задача да регистрира количествените и качествените изменения в режима на подземните води.
Чл. 13. Ведомствените хидрогеоложки мрежи имат за задача да регистрират количествените и качествените изменения по време на продължителното използуване на подземните води, както и при експлоатацията на водостопански обекти, като напоителни системи, язовири, рудници, водохранилища и др.
Чл. 14. Временните хидрогеоложки мрежи имат за задача да осигуряват на проучвателите и проектантите необходимата им информация за режима на подземните води.
Раздел III.
НАБИРАНЕ И ОБРАБОТКА НА РЕЖИМНАТА ИНФОРМАЦИЯ
Чл. 15. (1) Министерствата и другите ведомства, които извършват режимните наблюдения, осигуряват изграждането, оборудването и поддържането в изправност на хидрогеоложките наблюдателни пунктове и станции, а също необходимите персонал, апаратура и транспорт за набирането на информацията в съответните срокове.
(2) Хидрогеоложките пунктове, на които се извършват временни режимни наблюдения, след завършване на проучването се предават на Главното управление по хидрология и метеорология - за пресните подземни води, и на Министерството на народното здраве - за минералните води за включване по преценка в опорната хидрогеоложка мрежа или се включват във ведомствената мрежа. Невключените в опорната и във ведомствените хидрогеоложки мрежи тръбни кладенци се тампонират. Това се потвърждава с акт на комисия, в която участвува хидрогеолог.
Чл. 16. За изясняване режима на хидрогеоложки басейни ведомствата, които отговарят за режимните наблюдения, възлагат извършването на специални хидрогеоложки изследвания, устройването на балансови площадки и др.
Чл. 17. Министерствата и другите ведомства, които извършват наблюдения над режима на подземните води, изучават и внедряват новостите в областта на режимните наблюдения.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 1. Изграждането на хидрогеоложките пунктове, оборудването им, извършването на наблюденията и специалните проучвания се осъществяват в съответствие с тази наредба и специални технически указания за изучаване режима на подземните води.
§ 2. При регионалните проучвания на пресните подземни води за съставянето на хидрогеоложката карта на страната в М 1:25 000 Главното управление по хидрология и метеорология след съгласуване с Комитета за опазване на природната среда определя пунктовете, които проектантските организации задължително предават за включване в опорната хидрогеоложка мрежа.
§ 3. За неизпълнение на съответните текстове на наредбата виновните се наказват съгласно чл. 352 и 353 от Наказателния кодекс, респективно Закона за административните наказания и нарушения, и по Кодекса на труда.
§ 4. Тази наредба се издава на основание чл. 39 от Закона за водите (ДВ, бр. 29 от 1969 г.) и влиза в сила от обнародването й в Държавен вестник.