Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 87 от 6.XI

НАРЕДБА № 6 ЗА ОТВЕЖДАНЕ В ЗЕМНИТЕ НЕДРА НА ОТПАДЪЧНИ ВОДИ, СЪДЪРЖАЩИ ВРЕДНИ ВЕЩЕСТВА

 

НАРЕДБА № 6 ЗА ОТВЕЖДАНЕ В ЗЕМНИТЕ НЕДРА НА ОТПАДЪЧНИ ВОДИ, СЪДЪРЖАЩИ ВРЕДНИ ВЕЩЕСТВА

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА НАРОДНОТО ЗДРАВЕ И КОМИТЕТА ЗА ОПАЗВАНЕ НА ПРИРОДНАТА СРЕДА

Обн. ДВ. бр.87 от 6 Ноември 1981г., отм. ДВ. бр.57 от 14 Юли 2000г.

Отменена с § 6 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 1 от 7 юли 2000 г. за проучването, ползването и опазването на подземните води - ДВ, бр. 57 от 14 юли 2000 г., в сила от 14.07.2000 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Наредбата урежда реда и условията за отвеждането в земните недра на отпадъчни води, съдържащи вредни вещества, с оглед опазване на подземните води от замърсяване.


Чл. 2. Под отвеждане в земните недра на отпадъчни води, съдържащи вредни вещества, се разбира нагнетяване или наливане на вредни вещества, приведени в течна фаза, включително радиоактивни отпадъци в дълбоки водоносни хоризонти, надеждно изолирани от други хоризонти и от земната повърхност при недопускане на отрицателно въздействие върху природната среда в настояще и бъдеще време. Прилага се само когато не могат да бъдат организирани други начини за отстраняване на отпадъчните води, съдържащи вредни вещества.


Чл. 3. (1) Отвеждане в земните недра на отпадъчни води, съдържащи вредни вещества, се допуска само в много големи артезиански басейни от платформен тип.

(2) Забранява се отвеждането на отпадъчни води, съдържащи вредни вещества, на територията на Южна България.


Чл. 4. Надеждно и безопасно отвеждане на отпадъчни води, съдържащи вредни вещества, включително радиоактивни течни отпадъци, е допустимо само когато е изключена възможността за излизането им на земната повърхност, в реки, езера и морета, за замърсяване на пресни и минерални подземни води, на експлоатирани или перспективни за разработване месторождения на полезни изкопаеми.


Чл. 5. За избора на водоносния хоризонт, в който ще се отвеждат отпадъчни води, съдържащи вредни вещества, наричан по-нататък пласт-колектор, и мястото за изграждане на съоръженията се правят подробни предварителни изследвания.


Чл. 6. За отвеждането в земните недра на отпадъчни води, съдържащи вредни вещества, се иска специално разрешение, което се издава от Комитета за опазване на природната среда съгласувано с Министерството на народното здраве въз основа на резултатите от подробните изследвания.


Чл. 7. Проектирането и изграждането на съоръженията за отвеждане в земните недра на отпадъчни води, съдържащи вредни вещества, се извършват по реда на Правилника за капиталното строителство (ДВ, бр. 55 от 1980 г.).


Раздел II.
СПЕЦИАЛНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ ЗА ОБОСНОВАВАНЕ НА ОТВЕЖДАНЕТО В ЗЕМНИТЕ НЕДРА НА ОТПАДЪЧНИ ВОДИ, СЪДЪРЖАЩИ ВРЕДНИ ВЕЩЕСТВА

Чл. 8. Подробните изследвания по чл. 5 за избора на мястото и колектора за отвеждане в земните недра на отпадъчни води, съдържащи вредни вещества, включват изучаване и точно познаване на геоложките, хидрогеоложките, геохимичните и сеизмичните условия на района и обкръжаващото го пространство.


Чл. 9. Конкретните подробни проучвания на избраното място трябва да обхванат и изяснят по-специално:

1. площното разпространение, мощността, поритостта и проницаемостта на пласта-колектор, които трябва да обезпечават поглъщането на разчетния обем отпадъчни води, съдържащи вредни вещества, без водообем с други хоризонти и повърхностни води;

2. геоложките, хидрогеоложките и геохимичните особености на горния и долния водоупорен пласт, които трябва да са регионално издържани, за да изключват хидравличната връзка между пласта-колектор и другите хоризонти;

3. перспективите и плановете за народостопанското използуване на пласта-колектор. Пластът-колектор да не се използува и да не може да се използува в бъдеще като източник за водоснабдяване или за лечебни и други нужди. Той не трябва да съдържа полезни изкопаеми и минерални ресурси, които от отвеждането на отпадъчните води, съдържащи вредни вещества, могат да станат недостъпни, както и да се повредят;

4. тектонската и сеизмичната обстановка на региона. Пластът-колектор да се намира извън пределите на райони с активна тектонска дейност;

5. наличието на свободен обем в пласта-колектор и разчет на необходимото налягане за нагнетяване на вредни вещества;

6. разчета относно възможността да се получи по-голям обем в пласта-колектор чрез подземни взривявания и прогнозиране на последствията от тази дейност;

7. изчисляване на посоката и скоростта на движение на изтласканите от пласта-колектор води при разчетното налягане на нагнетяване на вредните вещества;

8. разчета дали горният водоупор ще издържи налягането, за да се предотврати прорив и замърсяване на по-горните водоносни хоризонти и минни разработки в експлоатация.


Чл. 10. Да се изучи химическата съвместимост на пласта-колектор и съдържащите се в него води с нагнетяваните отпадъчни води, съдържащи вредни вещества в твърда и газообразна фаза. Прогнозиране за:

1. повишаване на температурите в пласта-колектор и околната му среда в резултат на химически реакции;

2. утаяване и сциментиране на празнините в колектора;

3. развитие на разяждане на скалите, увеличаване на празнините и поява на срутвания, свличания, земетресения и др.;

4. образуване на газове, които могат да бъдат вредни, възпламеняващи се или взривоопасни.


Чл. 11. Да се изучи химическата съвместимост на отпадъчните води с горния водоупор по отношение на:

1. увеличаване водоплътността на водоупора в резултат на взаимодействието;

2. изкачване на вредните вещества през горния водоупор;

3. прогноза за преминаването на вредните вещества през водоупора за единица време през единица площ и сумарно.


Раздел III.
СПЕЦИАЛНИ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ОТПАДЪЧНИТЕ ВОДИ, СЪДЪРЖАЩИ ВРЕДНИ ВЕЩЕСТВА, ПОДЛЕЖАЩИ НА ОТВЕЖДАНЕ

Чл. 12. Отпадъчните води се усредняват така, че да имат концентрация на водородните йони, близка до рН на пластовите води в колектора. Допустим интервал на рН е 6-9.


Чл. 13. Вредните вещества в отпадъчните води, които в условията на пласта-колектор могат да образуват утайка, трябва да се отстранят от разтвора или да се доведат до форма, устойчива в течна фаза.


Чл. 14. Общата минирализация на отпадъчните води трябва да е близка до тази на наситени разтвори при температурните условия на пласта-колектор.


Чл. 15. (1) Отпадъчните води, съдържащи вредни вещества, които се отвеждат в земните недра, трябва да имат постоянен състав и неизменно количество в единица време, отговарящи на изчислените.

(2) При изменения на състава и увеличаване на количеството на отпадъчните води въпросът за тяхното отвеждане подлежи на повторно разглеждане.


Раздел IV.
СПЕЦИАЛНИ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ЕКСПЛОАТАЦИЯТА НА СЪОРЪЖЕНИЯТА ЗА ОТВЕЖДАНЕ В ЗЕМНИТЕ НЕДРА НА ОТПАДЪЧНИ ВОДИ, СЪДЪРЖАЩИ ВРЕДНИ ВЕЩЕСТВА

Чл. 16. Изграждането на съоръжения за отвеждане в земните недра на отпадъчни води, съдържащи вредни вещества, включва и изграждане на система за наблюдение и контрол на експлоатацията.


Чл. 17. (1) В случай на възможни експлоатационни прекъсвания в приемането на отпадъчни води от поглъщащите кладенци трябва да бъдат предвидени резервни водоеми с разчет да събират тези води до отвеждането им в предвидените резервни кладенци.

(2) При нагнетяване на отпадъчните води под налягане се предвижда и резервен помпен агрегат и помпена станция.


Чл. 18. Експлоатацията на поглъщащия или нагнетателния кладенец(основен и резервен), които са осигурени със самостоятелна комуникация с помпената станция, обезпечава непрекъснато и безаварийно приемане на отпадъчните води.


Чл. 19. В поглъщащите и нагнетателните кладенци (основни и резервни) се осъществява сигурна изолация на по-горните водоносни хоризонти, преминати с кладенците, от замърсяване с отпадъчните води при отчитане възможността за корозия на обсадните тръби.


Чл. 20. На всеки поглъщащ или нагнетателен кладенец се води отчетност за:

1. денонощните количества на отвежданите отпадъчни води;

2. концентрацията на определените вредни вещества чрез автоматично отчитане;

3. промените в налягането, при което се провеждат отвеждането и взетите мерки;

4. прекъсванията при приемането на отпадъчните води и тяхната продължителност;

5. причините за прекъсванията и предприетите мерки;

6. налягането и състава на инертния флуид, използуван за изолация между обсадната тръба и нагнетателната колона.


Чл. 21. Около всеки поглъщащ или нагнетателен кладенец в концентрични кръгове се изграждат специално оборудвани наблюдателни кладенци до пласта-колектор, до първия по-горен водоносен хоризонт и до първия по-долен водоносен хоризонт, надеждно изолирани от преминатите хоризонти.


Чл. 22. (1) Организират се системни лабораторни изследвания за качеството на водата във всички наблюдателни кладенци, а също и в най-близките извори и кладенци с план и периодичност, включени в проекта на системата.

(2) При поява на вредно вещество от отпадъчните води в някои от наблюдателните кладенци и извори се сигнализира както в Комитета за опазване на природната среда, така и в съответната районна инспекция за опазване на природната среда и се спира отвеждането.


Чл. 23. (1) Кладенци, проучвателни сондажи, непригодни за експлоатация, и изоставени минни изработки, ако достигнат до пласта-колектор, до първия по-горен водоносен хоризонт и под колектора, се тампонират при възстановяване на изолацията на водоносните хоризонти.

(2) Подлежат на задължителна и щателна ликвидация всички вертикални и наклонени миннопроучвателни и експлоатационни разработки, достигащи до пласта-колектор за предотвратяване на придвижването през тях на вредни вещества.

(3) Тампонажът и ликвидацията по предходните алинеи се потвърждават с акт.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Наблюденията и контролът по време на експлоатацията на системи за отвеждане в земните недра на отпадъчни води, съдържащи вредни вещества, се извършват от ведомството, което експлоатира системата. Данните от наблюденията се съхраняват на място и се предоставят при поискване на органите на Комитета за опазване на природната среда.


§ 2. За неизпълнение на съответните текстове на наредбата виновните се наказват съгласно чл. 352 и 353 от Наказателния кодекс, респективно Закона за административните наказания и нарушения, и по Кодекса на труда.


§ 3. Надведомствен контрол по спазване на изискванията на тази наредба се осъществява от Комитета за опазване на природната среда и поделенията му - районните инспекции за опазване на природната среда.


§ 4. Тази наредба се издава на основание чл. 39 от Закона за водите (ДВ, бр. 29 от 1969 г.) и влиза в сила от обнародването й в Държавен вестник.


Промени настройката на бисквитките