НАРЕДБА № 17 ЗА АВТОРСКОТО ПРАВО НА ПРОИЗВЕДЕНИЯТА НА АРХИТЕКТУРАТА
НАРЕДБА № 17 ЗА АВТОРСКОТО ПРАВО НА ПРОИЗВЕДЕНИЯТА НА АРХИТЕКТУРАТА
Обн. ДВ. бр.47 от 17 Юни 1983г., отм. ДВ. бр.56 от 29 Юни 1993г.
Отменено основание - виж § 9, т. 1 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за авторското право и сродните му права - ДВ, бр. 56 от 29 юни 1993 г., в сила от 1 август 1993 г.
Чл. 1. (1) Произведенията на архитектурата независимо от тяхното предназначение като творчески синтез на изкуството, науката и техниката са предмет на авторско право и защита съгласно чл. 2 от Закона за авторското право.
(2) Защитени от Закона за авторското право са и всички утвърдени проектни фази на произведенията на архитектурата за териториално-устройствени, градоустройствени и архитектурни решения, включително типизационни разработки, както и инженерни съоръжения с архитектурна стойност.
Чл. 2 (1) Автор на произведение на архитектурата е неговият създател.
(2) Автор на произведение на архитектурата може да бъде колектив и отделно правоспособно физическо лице - архитект, инженер или друг специалист.
(3) Авторите на териториалноустройствените и градоустройствените планове имат авторски права само за фазите, на които са автори.
(4) Авторите на следващи фази при териториалноустройствените и градоустройствените планове имат право на свои технически решения, но ги съгласуват задължително с авторите на предхождащите фази.
(5) При изменение на териториалноустройствен и градоустройствен план, когато се запазва основната концепция, първоначалните автори запазват правата си.
(6) Инженерно-внедрителските организации нямат авторските права върху проектите за архитектурните произведения, създадени в тях. Те имат само имуществени права върху същите произведения.
Чл. 3. Авторството на участниците в творческия процес се определя след завършване на проектната задача, при нейното приемане от експертния технически съвет към инженерно-внедрителската организация. В експертния технически съвет участвува представител на групата на Съюза на архитектите в България към тази инженерно-внедрителска организация.
Чл. 4. Авторите на проекти за произведения на архитектурата, които се създават извън инженерно-внедрителските организации, за да докажат авторските си права, могат да се регистрират в Съюза на архитектите в България.
Чл. 5. Инженерно-внедрителската организация удостоверява авторското право върху проектите за произведенията на архитектурата, като отбелязва името на автора на подходящо място във всеки архитектурен проект.
Чл. 6. Инвеститорът и строителната организация-изпълнител са длъжни да отбелязват с трайни материали на подходящо място на създадения вече обект имената на неговите автори и на инженерно-внедрителската организация, в която е разработен проектът. По подходящ начин се отбелязват и имената на авторите на градоустройствените планове и на типизационните разработки.
Чл. 7. Органите, които дават съгласие или утвърждават проекти за произведения на архитектурата, могат да налагат изменения в тях по отношение на техническите, икономическите и функционалните показатели. Изменения, с които се засяга архитектурния образ на обекта, могат да се правят само по преценка на автора.
Чл. 8. (1) Измененията на утвърдени проекти за произведения на архитектурата в процеса на реализацията им могат да се правят само при условията и реда на чл. 51-54 от Правилника за капиталното строителство (обн., ДВ, бр. 55 от 1980 г.; изм. и доп., бр. 101 от 1981 г. и бр. 47 от 1982 г.).
(2) Измененията на проекта се извършват от проектанта - автор на проектното решение, чрез инженерно-внедрителската организация, в която е изработен проектът.
(3) Когато авторът на проекта не е съгласен с неговото изменение, което не е утвърдено по съответния ред, той може да спре изпълнението на съответните видове строителни работи съгласно правата, които има като упражняващ авторски надзор на обекта по чл. 59, ал. 1, т. 1 и 4 от Наредба№ 1 за проучвателните и проектните работи по капиталното строителство(обн., ДВ, бр. 58 от 1980 г.; попр., бр. 1 от 1981 г.; изм. и доп., бр. 64 от 1982 г. и бр. 6 от 1983 г.).
Чл. 9. Измененията на реализиран и въведен в експлоатация архитектурен обект чрез преустройства, реконструкция, модернизация, основен ремонт и др. се извършват въз основа на проект, който е разработен или за който е дадено писмено съгласие от автора и от организацията, в която е изработен първоначалния проект.
Чл. 10. (1) Когато авторът или инженерно-внедрителската организация откаже да даде съгласие по чл. 8 или 9 за изменение на архитектурното произведение, а същото е необходимо в обществен интерес, въпросът се решава по реда на чл. 19.
(2) В случай на наложени изменения по ал. 1, за които авторът не е дал съгласие, той запазва придобитите от него авторски права върху произведението на архитектурата.
(3) Авторът има право да разработи по реда на чл. 8, ал. 2 всички проектни фази на налагащите се изменения на архитектурното произведение.
Чл. 11. В случаите, когато в процеса на проектирането по творчески или други основателни причини се налага смяна на авторите на създаваното произведение на архитектурата, възложителят, инженерно-внедрителската организация или творческият съюз могат да поискат по реда на чл. 19 извършване на смяната.
Чл. 12. (1) Повторното използуване на някои индивидуални проекти, които позволяват това, се допуска с писмено съгласие на автора. Когато проектът е изготвен в инженерно-внедрителска организация, взема се и нейното съгласие.
(2) При особени случаи с оглед защитата на обществения интерес инженерно-внедрителската организация може да разреши повторно използуване на проекта и без съгласието на автора.
(3) При несъгласие възникналите спорове по ал. 1 или 2 се решават по реда чл. 19.
Чл. 13. Със съгласието на автора на произведението на архитектурата разработката на следващи проектни фази може да се поеме от друг проектант, който добива авторски права върху тези фази.
Чл. 14. При прилагането на типизационни разработки авторски права имат авторът на типизационната разработка и авторът на нейното пригаждане към конкретна градоустройствена, архитектурна, пейзажна или теренна среда.
Чл. 15. При конкурси авторските права на участниците се уреждат съгласно раздел V от Наредба № 1 за конкурсите за създаване или проектиране произведения на градоустройството и архитектурата, изобразителните и приложните изкуства и дизайна(ДВ, бр. 12 от 1979 г.) и тази наредба.
Чл. 16. (1) Трайни произведения на монументалните и декоративно-монументалните изкуства могат да се създават в синтез с архитектурните произведения само със съгласие или участие на авторите на произведенията на архитектурата.
(2) Проектът за архитектурно-художествено оформяне на произведение на архитектурата се изработва със съгласието или под ръководството на автора на произведението.
(3) При липса на съгласие по ал. 1 или 2 спорът се решава по реда на чл. 19.
Чл. 17. Български архитект, получил обществено признание за високи творчески постижения, може да добие право на собствен авторски щемпел с решение на министъра на строителството и архитектурата по предложение на комисията, посочена в чл. 19.
Чл. 18. (1) Съюзът на архитектите в България съдействува при разглеждане на въпроси по реда на чл. 19, свързани с авторски права на починали архитекти.
(2) В случаите, когато автор на произведението на архитектурата е физическо лице или колектив извън инженерно-внедрителска организация, защитата на авторските права се осъществява и със съдействието на Съюза на архитектите в България.
Чл. 19. Спорните въпроси по прилагането на чл. 3, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, и 16 се решават от министъра на строителството и архитектурата въз основа на предложение на комисия, в която участвуват представители на Комитета за култура, Министерството на строителството и архитектурата и Съюза на архитектите в България.
Чл. 20. Популяризирането на произведения на архитектурата чрез филми, периодични и ежедневни издания, научни трудове и картички се извършва, като се посочва задължително и името на авторите съгласно Наредба № 16 за поставянето на знак за авторско право (ДВ, бр. 66 от 1977 г.).
Чл. 21. (1) По предложение на комисията по чл. 19 на нарушителите на тази наредба се налагат санкции от министъра на строителството и архитектурата съобразно Закона за административните нарушения и наказания.
(2) За изменения на проекти за произведение на архитектурата от инвеститора, изпълнителя и контролните органи при неспазване разпоредбите на тази наредба се налагат санкции съобразно Закона за административните нарушения и наказания.
Заключителни разпоредби
Параграф единствен. Тази наредба се издава на основание чл. 31 от Закона за авторското право и отменя Наредбата за авторското право за произведенията на архитектурата (ДВ, бр. 34 от 1969 г.).