Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 79 от 11.X

НАРЕДБА № 9 ЗА ХИГИЕННИТЕ ИЗИСКВАНИЯ ЗА УСТРОЙСТВО И ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ДИСКОТЕКИ

 

НАРЕДБА № 9 ЗА ХИГИЕННИТЕ ИЗИСКВАНИЯ ЗА УСТРОЙСТВО И ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ДИСКОТЕКИ

ПРИЕТА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА НАРОДНОТО ЗДРАВЕ

Обн. ДВ. бр.79 от 11 Октомври 1983г., отм. ДВ. бр.95 от 28 Октомври 2003г.

Отменена с § 3 от заключителните разпоредби на Наредба № 24 от 20 октомври 2003 г. за санитарно-хигиенните изисквания към дискотеките - ДВ, бр. 95 от 28 октомври 2003 г.


Раздел I.
Избор на място

Чл. 1. (1) Дискотеки могат да се разкриват в границите на населените места или извън тях, като и в двата случая трябва да бъдат разположени в зоните, предназначени за увеселения, атракции, спортни игри, и други подобни зони.

(2) Дискотеките могат да бъдат в самостоятелни сгради или в част от комплекси за развлечения, хотели, почивни станции, младежки и профсъюзни домове.


Чл. 2. При разкриване на дискотеките в границите на жилищен район те трябва да бъдат разположени в районния обществен център, максимално изолирани от чисто жилищните терени на отделните микрорайони при съблюдаване на нормите, посочени в раздел II.


Чл. 3. (1) Не се допуска разкриването на дискотеки в обекти, подлежащи на усилена шумозащита - здравни заведения, детски заведения, общежития, жилищни сгради и прилежащи към тях помещения.

(2) Разкриването на дискотеки в административни, учебно-възпитателни и други обществени сгради се допуска при условие, че дискотечната дейност се провежда в извънработно и извънучебно време и са спазени нормите, посочени в раздел II.


Раздел II.
Устройство и експлоатация

Чл. 4. (1) Еквивалентното ниво на шума създавано от дискотечна дейност върху прилежащите (съседни) територии и райони, не може да превишава стойностите, посочени в таблица 1 (приложение № 1). Това се постига чрез отдалечаването на дискотеката от съответните територии, чрез планировъчното решение на сградата и използуването на материали и конструкции, осигуряващи необходимата звукоизолация.

(2) Еквивалентните нива на шума, създавани от дискотечната дейност в съседните помещения на сградата, да не превишават 50 дБ "А". Ако тези помещения са хотелски стаи и стаи в почивни станции, шумовите нива не бива да превишават 30 - 35 дБ "А".


Чл. 5. Вибрациите, създавани от дискотечната дейност в съседните помещения на сградата, не могат да превишават стойностите, посочени в таблица 2 (приложение № 2).


Чл. 6. (1) В помещенията, използувани за дискотека, се спазват следните изисквания:

1. на местата за посетители еквивалентното ниво на шума не може да превишава 85 дБ "А" за една серия изпълнение (20 минути);

2. на постоянните работни места на персонала, обслужващ дискотечната дейност (дисководещи, бармани и др.), еквивалентното ниво на шума в продължение на работния ден не може да превишава 80 дБ "А";

3. към обзавеждането се монтират уредби с автоматични индикатори за контролиране нивото на шума;

4. микроклиматичните параметри в помещението трябва да бъдат: температура на въздуха - 18 - 22 градуса С, относителна влажност - 30 - 60% и скорост на движение - 0,2 - 0,4 м/сек. Допустимата разлика между температурата на въздуха и стените да бъде в границите 2 - 3 градуса С.

5. вентилацията на помещенията да осигурява минимум 60 куб. м. чист въздух на човек в час;

6. подаването на чистия въздух над или около дансинга да бъде със скорост до 0,4 м/сек, а над барманските работни места - със скорост до 0,2 м/сек;

7. минималната осветеност на залата за посетители да бъде 75 лукса на 0,8 м от пода;

8. използуването на светлинни ефекти се допуска, когато те не оказват неблагоприятно (ослепяващо) въздействие върху зрителния анализатор;

9. в дискотеките се осигурява аварийно осветление за всички помещения.

(2) За изчисляване на необходимия капацитет на помещението (квадратура и кубатура на посетител) се съблюдават изискванията по т. 5 и 6 на ал. 1.


Чл. 7. Допустимите концентрации на вредни вещества във въздуха на помещенията могат да бъдат:

1. въглероден двуокис в залата - до 1%;

2. общо количество микроорганизми в 1 куб. м. - 500 през летния сезон и 4500 през зимния;

3. зеленеещи и хемолитични стрептококи в 1 куб. м. въздух - 16 през летния сезон и 124 през зимния.


Чл. 8. В интериора (строителството и обзавеждането) могат да се използуват само разрешени от Министерството на народното здраве синтетични полимерни материали.


Чл. 9. За използуването на различни пиротехнически ефекти (цветни облаци и др.), водещи до замърсяване на въздуха в залата, е необходимо съгласието на съответната хигиенно-епидемиологична инспекция, Министерството на вътрешните работи и противопожарна охрана.


Чл. 10. Дискотечната програма не може да продължава повече от 180 мин. Работното време на дискотеките не може да продължава по-късно от 02 ч., а за разкритите в хотели и почивни станции - най-късно до 23 ч.


Чл. 11. Продажбата на алкохол и пушенето на тютюн в дискотеките не се разрешава, с изключение на тези в системата на "Интерхотели".


Чл. 12. Нормативите за необходимите сервизни помещения (бюфет, складова база, санитарни възли и др.) в дискотеките се съобразяват с капацитета на дискотеките и се одобряват от съответните хигиенно-епидемиологични инспекции.


Чл. 13. Органите на държавния санитарен контрол дават заключения за съответствието на проектите за строителство, разширения и реконструкция на дискотеки с хигиенните норми и изисквания и със санитарните правила съгласно чл. 21, т. 1 от Закона за народното здраве.


Преходни и Заключителни разпоредби

Параграф единствен. (1) Тази наредба се издава на основание § 2 от заключителните разпоредби във връзка с чл. 20 от Закона за народното здраве.

(2) Съществуващите дискотеки да се приведат в съответствие с наредбата в срок до 1 година от влизането й в сила.


Приложение № 1 към чл. 4, ал. 1


Таблица № 1



Допустимо еквивалентно ниво на шума на териториите
и зоните в населените места
  Територии и зони на населените места /дБ "А"
1. Жилищни територии и зони 40
2. Централни градски части 50
3. Промишлени територии и зони 70
4. Райони за обществен и индивидуален  
  отдих, терени за болници,  
  санаториуми и други здравни  
  заведения и обекти, подлежащи  
  на усилена шумозащита 35
5. Зони за научноизследователска и  
  учебна дейност 40


Еквивалентното ниво на шума следва да се определя за всяка серия изпълнение (20 мин.) от частите на дискотечната програма поотделно (забавно-танцова, музикално-лекционна, концертна и др.) съгласно т. 1, 2, 3 от стандарта на СИВ (541 - 77).


Приложение № 2 към чл. 5


Таблица № 2

Допустими стойности на вибрациите


Параметър на Средноквадратични стойности на вибрациите Коригирана
вибрациите в октавните ленти със средногеометрични стойност
  честоти, хц на виброуско-
    рението
  1 2 4 8  
Виброскорост,                  
10-4 м/сек 5,7 2 0,70 0,35 0,35 0,35 0,35    
Виброускорение,                  
10-4 м/сек 3,5 2,5 1,7 1,7 3,5 7,0 14 4,6  
Вибропреме-                  
стване,                  
10-7 м 880 150 27 7,0 3,5 1,8 0,88    


С допустимите стойности по тази таблица трябва да се сравняват средноквадратичните стойности на вибрациите за всяка една от програмните части на дискотечната програма поотделно за серия изпълнение. Измерването и оценката на вибрациите се извършват на основание Наредба № 45 за норми за допустимите стойности на вибрациите в жилищните сгради (ДВ, бр. 4 от 1980 г.).


Промени настройката на бисквитките