НАРЕДБА № 1 ЗА БЕЗОПАСНОСТ И ХИГИЕНА НА ТРУДА ПРИ РАБОТА С ИНДИКАТОР № 3 И ИНДИКИРАНИ ГОРИВА
НАРЕДБА № 1 ЗА БЕЗОПАСНОСТ И ХИГИЕНА НА ТРУДА ПРИ РАБОТА С ИНДИКАТОР № 3 И ИНДИКИРАНИ ГОРИВА
Обн. ДВ. бр.85 от 1 Ноември 1983г., отм. ДВ. бр.99 от 16 Ноември 1999г.
Отменена с § 1 т. 10 на Постановление № 202 от 9 ноември 1999 г. за отменяне на нормативни актове - ДВ, бр. 99 от 16 ноември 1999 г., в сила от 16.11.1999 г.
Раздел I.
Общи положения
Чл. 1. Индикатор № 3 е предназначен за индикиране (отличаване) на:
1. бензин А-86, А-93 и А-96, който се доставя на ведомствените бензиностанции;
2. бензин А-86 и А-93, който се доставя в бензиностанциите на ДСО "Петрол" и е предназначен за ведомствените превозни средства;
3. дизелово гориво, което се продава на бензиностанциите на ДСО "Петрол", ведомствените бензиностанции, включително и продаваното във варели.
Чл. 2. Индикатор № 3 е тъмночервена течност с пламна температура 160-165 градуса C и относителна плътност d4 20 градуса C - 0945 (р - 945 кг/куб. м). Парите му при продължително вдишване предизвикват дразнене на слизестите обвивки на дихателните пътища. Попаднал върху кожата, предизвиква кожни възпаления и сърбежи. При напръскване на очите той причинява дразнене и възпаление на очните слизести ципи.
Раздел II.
Предпазни мерки
Чл. 3. Индикирането на горивата по чл. 1 с индикатор № 3 се извършва само от определени лица при спазване Наредбата за инструктажа и обучението на работниците и служителите по безопасността и хигиената на труда и противопожарната охрана (ДВ, бр. 59 от 1970 г.).
Чл. 4. Доставянето на индикатор № 3 в петролните бази става само във варели.
Чл. 5. Индикатор № 3 се подава от варелите механизирано с помпа в междинния резервоар, където се разрежда до необходимата концентрация.
Чл. 6. (1) Дозирането на индикатор № 3 в автоцистерните на потребителите се извършва със затворена механизирана система и с колон-помпа.
(2) Забранява се дозиране на индикатор № 3 с лейки, кофи и други подръчни съдове.
Чл. 7. Забранява се използуването на индикатор № 3 и на варелите, съдържащи индикатора, за каквито и да е други цели.
Чл. 8. Всички операции с индикатор № 3 се извършват със здрави гумени ръкавици, предна гумирана престилка, затворени обувки, гумирана качулка и лицев щит от плексиглас.
Чл. 9. При напръскване на открити части на тялото с индикатор № 3 капките незабавно се избърсват и мястото се измива с разтвор "Г" по чл. 11.
Чл. 10. (1) При разливане на индикиращото вещество мястото незабавно се дегазира с разтвор "Д" по чл. 11 и се опесъчава до подсушаване.
(2) Събраният пясък, замърсен с индикатор № 3 или с индикирани горива, заедно със замърсената част от почвата се заравя веднага дълбоко в земята на места, предварително определени със заповед на ръководителя на поделението и съгласувани с районната инспекция по опазване на природната среда.
Чл. 11. Разтворите "Г" и "Д" се приготвят от лабораториите към петролните бази и стопанските предприятия "Петрол" и се съхраняват от управителите на петролните бази и складове.
Чл. 12. В бутилки от поливинилхлорид от 1 л разтворите "Г" и "Д" се предоставят на работниците по работните места, където се извършва индикиране на горивата.
Чл. 13. Съоръженията, които са били в съприкосновение с индикатор № 3, преди ремонт се дезактивират с неетилирани и неиндикирани горива, след което се подсушават със сух парцал.
Чл. 14. Дезактивирането на съоръжениията и ремонтните работи по чл. 13 се извършват с лични предпазни средства - гумени ръкавици, предна гумена престилка и лицев щит от плексиглас.
Чл. 15. Новопостъпващите работници, определени за работа с индикатор № 3, задължително се подлагат на предварителен и периодични медицински прегледи за тестуване за свръхчувствителност към химични агенти съгласно Наредба № 14 за предварителните и периодичните медицински прегледи на работниците и служителите (ДВ, бр. 21 и 22 от 1983 г.).
Чл. 16. (1) Празните варели, съдържащи индикатор № 3, се дезактивират чрез измиване с разтвор "Д".
(2) На двете дъна на всеки варел, съдържал индикатор № 3, след дезактивирането се нанася трайна маркировка за негодност за втора употреба, като се пробиват с остър предмет. Варелите се предават за претопяване на ДСО "Вторични суровини".
Чл. 17. Забранява се използуването на индикираните горива за отопление, осветление, миене на ръце, за машинни части, чистене на паркет, петна по дрехи, пране на зацапани дрехи, пълнене на запалки и др. Забранява се и употребяването им като горива за двигатели, работещи в закрити помещения, вътрешноцехов транспорт и стационарни двигатели.
Чл. 18. (1) Транспортирането на индикирани горива се извършва само по тръбопроводи, с железопътни цистерни и добре затварящи се варели. Забранено е превозването на индикирани горива в стъклени съдове, както и с други стоки или хранителни продукти.
(2) Забранява се превозването и съхраняването на хранителни продукти и вода в цистерни и други съдове, в които е превозвано или съхранявано индикирано гориво.
Чл. 19. Продухването на запушени тръбопроводи, карбуратори и др., които са използувани за индикатор № 3 или за индикирани горива, се извършва само с моторна или ръчна помпа, като е забранено продухването или засмукването им с уста.
Чл. 20. (1) При попадане на индикирано гориво върху дрехите те се събличат веднага и се почистват с екстракционен бензин или с газ за осветление.
(2) Замърсените дрехи с индикатор № 3 или с индикирани горива се дезактивират, като се натопяват в разтвор "Д", след което се изпират с вода и сапун.
Чл. 21. При попадане на индикирано гориво върху кожата тя незабавно се измива с вода и сапун.
Чл. 22. Дървените стърготини, конци и парцали, използувани за почистване и замърсени с индикирано гориво, се събират в специален съд с капак, след което се изгарят на определените места или се закопават дълбоко в земята.
Чл. 23. Не са разрешени яденето, пиенето и пушенето по време на работа с индикирани горива и в помещенията, където се ремонтират двигатели, работещи с индикирани горива. Преди хранене или пушене ръцете задължително се измиват с вода и сапун.
Чл. 24. Авточастите, били в съприкосновение с индикирани горива, преди ремонтирането им се дезактивират с неетилирани и неиндикирани горива, след което се подсушават със сух парцал. Ремонтирането се извършва с лични предпазни средства - гумени ръкавици и предна гумена престилка.
Чл. 25. Зареждането на моторни превозни средства с индикирано гориво се извършва само с колон-помпи.
Чл. 26. Забранява се съхраняването на индикирано гориво в стъклени и пластмасови съдове.
Чл. 27. При почистване на резервоари, в които е съхранявано индикирано гориво, се използуват лични предпазни средства - гумени ботуши, гумени ръкавици, предна гумена престилка и шлангов противогаз, като свободният край на шланга е изнесен в среда, в която е установено чрез измерване, че няма бензинови пари над пределно допустимата концентрация за атмосферен въздух 5,0 мг/куб. м максимална еднократна и 1,5 мг/куб. м средна дневна концентрация.
Раздел III.
Съхраняване на индикатор № 3
Чл. 28. (1) Индикатор № 3 се доставя във варели в петролните бази и в складове, в които се извършва индикирането.
(2) Индикаторът се получава и заприходява от управителя на търговския склад срещу стоков ордер.
Чл. 29. Индикатор № 3 се съхранява на сухи и проветриви места, оградени със заключваща се ограда при спазване на противопожарните строително-технически норми от 1978 г. (необнародвани).
Чл. 30. Варелите, пълни с индикатор № 3, варелите, съдържали индикатор, и всички съдове, които се използуват при работа с него, се надписват с думата "отровно" с жълта сигнална боя.
Раздел IV.
Първа помощ на пострадали при работа с индикатор № 3 и с индикирани горива
Чл. 31. При раздразнение на слизестите ципи на дихателните пътища от парите на индикатор № 3 или на индикирани горива се прави инхалация с горещ воден разтвор от сода бикарбонат.
Чл. 32. При напръскване на очите с индикатор № 3 или с индикирани горива веднага се търси лекарска помощ.
Чл. 33. При сърбеж на кожата или пристъпи на екземи, предизвикани от съприкосновение с индикатор № 3 или с индикирани горива, се прилагат компрес с кърпи, напоени с дестилирана вода.
Чл. 34. При симптоми на виене на свят при работа с индикатор № 3 или с индикирани горива работниците се извеждат на чист въздух.
Чл. 35. След даване на първа помощ по чл. 31, 32, 33 и 34 се търси лекарска помощ в най-близкия медицински пункт.
Заключителни разпоредби
§ 1. Наредбата се издава на основание чл. 4, ал. 4 от Кодекса на труда във връзка с чл. 21, ал. 2 от Закона за народното здраве и чл. 12, ал. 2 от Постановление № 28 на Министерския съвет от 29 юни 1979 г. за намаляване разхода на течни горива в обществения и ведомствения транспорт (обн., ДВ, бр. 55 от 1979 г.; изм., бр. 94 от 1980 г. и бр. 10 от 1981 г.).
§ 2. Изпълнението на наредбата се възлага съгласно Постановление № 15 на Министерския съвет и Централния съвет на Българските професионални съюзи от 12 май 1973 г. за по-нататъшното подобряване на охраната на труда (обн., ДВ, бр. 58 от 1973 г.; изм. и доп., бр. 19 от 1975 г. и бр. 87 от 1976 г.) и чл. 2 от Правилника за устройството, правата и задълженията на ведомствените органи по охраната на труда (ДВ, бр. 77 от 1974 г.) на министерствата, ведомствата и организациите, които индикират и използуват индикирани горива.
§ 3. Наредбата е съгласувана с Министерството на народното здраве, Централния съвет на Българските професионални съюзи, Министерството на вътрешните работи - Централното управление на противопожарната охрана, и Централния комитет на Профсъюза на работниците от химическата промишленост.