НАРЕДБА № 3 ЗА ИЗКУПУВАНЕТО И РЕАЛИЗАЦИЯТА НА АМБАЛАЖА ЗА ПОВТОРНА УПОТРЕБА
НАРЕДБА № 3 ЗА ИЗКУПУВАНЕТО И РЕАЛИЗАЦИЯТА НА АМБАЛАЖА ЗА ПОВТОРНА УПОТРЕБА
Обн. ДВ. бр.86 от 4 Ноември 1983г., доп. ДВ. бр.19 от 6 Март 1984г., изм. ДВ. бр.55 от 16 Юли 1985г., изм. ДВ. бр.11 от 7 Февруари 1986г.
Отменено основание - виж § 1, т. 13 от Постановление № 122 на Министерския съвет от 3 декември 1990 г. за отменяне актове на Министерския съвет - ДВ, бр. 1 от 4 януари 1990 г.
Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. Тази наредба определя реда, по който се изкупува, съхранява и оползотворява амбалажът, предназначен за повторна употреба, и се прилага от всички министерства, ведомства, стопански, кооперативни и обществени организации.
Чл. 2. С оглед на предназначението си и режима на движението амбалажът се определя със заповед на министъра на финансите и с Българската народна банка. Останалият амбалаж е неинвентарен.
Чл. 3. (1) Министерствата, ведомствата и стопанските организации се задължават да подобрят организацията по изкупуването от населението, опазването, съхраняването и предаването по предназначение на освобождавания при тях амбалаж от местни и вносни стоки, суровини, материали и оборудване.
(2) Съхраняването и превозването на амбалажа става по начин, определен със заповед на Министерството на вътрешната търговия и услугите, съгласувана със съответното министерство или ведомство, което стопанисва амбалажа.
(3) Отделни стопански организации могат да използуват освободения при тях амбалаж от вносни и местни стоки, суровини и материали, за който не се прави баланс от Държавния комитет за планиране, за опаковане на собствена продукция или за други нужди с разрешение на Министерството на вътрешната търговия и услугите.
Чл. 4. (1) Амбалажът за повторна употреба се използува за същия вид стоки, суровини и материали, за които е предназначен. Изключение може да се прави само с разрешение на министъра на вътрешната търговия и услугите съвместно с Държавния комитет за наука и технически прогрес и съответното министерство или ведомство.
(2) Министърът на вътрешната търговия и услугите определя със заповед кой амбалаж може да се продава на граждани или ведомства заедно със стоката или да се предоставя срещу депозит.
Чл. 5. Амбалажът задължително се инвентаризира в срокове, посочени в Наредба № 1 на Министерството на финансите за инвентаризация на стопанските средства на социалистическите организации (ДВ, бр. 95 от 1979 г.).
Чл. 6. На потребителите могат да се продават стоки и с въвеждане депозитен режим за амбалажа им. Депозитните цени трябва да стимулират връщането на този амбалаж за повторна употреба. Стоките, за които се въвежда депозитен режим за амбалажа, се определят със заповед на министъра на вътрешната търговия и услугите.
Глава втора.
ПРЕДАВАНЕ НА ИНВЕНТАРНИЯ АМБАЛАЖ
Чл. 7. Инвентарният амбалаж се предава между стопанските организации, без да се продава, като остава в собственост на доставчика. Купувачът на стоката е длъжен да върне този амбалаж в сроковете и при условията, посочени в сключения между страните договор.
Чл. 8. Инвентарният амбалаж се предава между държавни и кооперативни стопански и обществени организации без депозит освен ако министърът на вътрешната търговия и услугите съгласувано с Министерството на финансите и с Българската народна банка разпореди със заповед да се събира депозит.
Чл. 9. (1) Ако инвентарният амбалаж не се върне в определения с договора срок, получателят дължи обезщетение в размер стойността на невърнатия амбалаж и глоба за забавянето му в двоен размер на тази стойност, начислени по доставна цена.
(2) Когато получателят върне инвентарния амбалаж след изтичане на договорния срок, той има право да получи обратно стойността на върнатия амбалаж, но не и глобата за забавянето му.
(3) В случаите по ал. 1 и 2 доставчикът на амбалажа може да събере (инкасира) срещу документ глобата и обезщетението, а получателят - стойността на върнатия амбалаж след срока с платежно искане, представено пред банката, към което се прилагат препис-извлечение от сключения договор и сметка, в която се означават:
1. номерът и датата на фактурата за изпратените стоки и амбалаж;
2. количеството, номенклатурните номера, единичната цена и общата стойност на амбалажа;
3. номерът и датата на товарителницата, с която е изпратен амбалажът.
Чл. 10. Върху инвентарния амбалаж се отбелязват (маркират) трайно: пълното или съкратеното наименование и местонахождение на стопанската организация - собственик на амбалажа, шифърът по Единния класификатор на изделията или номенклатурният номер.
Чл. 11. Инвентарният амбалаж се описва във фактурата за продадената стока. Описанието съдържа шифъра по Единния класификатор или номенклатурния номер на изделията, вида, количеството и доставната цена. За големи количества амбалаж тези данни могат да се отбелязват в отделен опис, който представлява неразделна част от фактурата за стоката.
Чл. 12. (1) При връщане на празен инвентарен амбалаж изпращачът е длъжен да вписва в товарителницата или в отделен опис, приложен към нея, шифъра по Единния класификатор или номенклатурния номер на изделията, вида, количеството и състоянието на амбалажа.
(2) Инвентарният амбалаж се връща на доставчика от получателя, като разходите, свързани с това, са за сметка на доставчика. Доставчикът може да договаря с получателя сам да си взема инвентарния амбалаж.
Глава трета.
ПРЕДАВАНЕ НА НЕИНВЕНТАРНИЯ АМБАЛАЖ, ПРЕДНАЗНАЧЕН ЗА МНОГОКРАТНА УПОТРЕБА
Раздел I.
Доставка на неинвентарния амбалаж в търговската мрежа
Чл. 13. Неинвентарният амбалаж постъпва в търговската мрежа с доставката на съответните стоки, суровини, материали, оборудване и др.
Чл. 14. (1) Доставчиците на стоките фактурират на получателите - организациите на търговия на едро и дребно, само неинвентарния амбалаж, който е предназначен за многократна употреба и има утвърдени цени с Ценоразпис № 50 на Министерството на вътрешната търговия и услугите за цените на неинвентарния амбалаж за повторна употреба в търговското обращение (по-нататък само ценоразпис № 50).
(2) Във фактурите задължително се описва доставеният неинвентарен амбалаж, като се отбелязва шифърът по ценоразписи № 50 и № 593 на Главното управление по цените при Министерството на финансите за цените на стъкления амбалаж за повторна (многократна ) употреба. Амбалажът, за който не е отбелязан шифърът, се счита за гратисен и не се заплаща от стопанските организации-получатели.
(3) При доставка на стоки в търговската мрежа на дребно производствените предприятия и организациите за търговия на едро задължително описват във фактурите точното наименование, количеството (броя) на гратисния неинвентарен амбалаж: бидони, бурета, варели, торби и други видове, както и хартиен амбалаж (по номенклатурата, утвърдена от министър на вътрешната търговия и услугите), за който няма утвърдени цени. Този амбалаж не се фактурира на организациите за търговия на дребно.
Раздел II.
Изкупуване на неинвентарния амбалаж от населението
Чл. 15. Министерството на вътрешната търговия и услугите, Централния съвет на Националния аграрно-промишлен съюз и другите министерства, ведомства и стопански организации в рамките на своята дейност организират цялостно изкупуване на освобождавания от населението и в търговията дървен, метален, стъклен, пластмасов, хартиен, текстилен и друг вид неинвентарен амбалаж от местни и вносни стоки, суровини, материали, оборудване и др.
Чл. 16. (1) На изкупуване от населението подлежи дървен, пластмасов, стъклен, метален, хартиен, комбиниран и друг вид неинвентарен амбалаж, предназначен за многократна употреба, както и всякакъв друг вид амбалаж, който може да се употреби за други цели.
(2) Изкупуването на неинвентарния амбалаж от населението се извършва безотказно през всички работни дни, независимо откъде е закупен този амбалаж със съответната стока и независимо дали желае или не гражданинът да закупи такава или каквато и да е друга стока в момента на връщането, чрез:
1. специално открити за целта пунктове от изтеглящите амбалажа организации и стопанските организации за търговия на дребно;
2. магазини за хранителни стоки, плодове и зеленчуци, комбинирани и смесени магазини, супермаркети, заведения за обществено хранене и други търговски обекти;
3. специално наети лица - от домовете на гражданите;
4. акционно изкупуване с помощта на пионерски, комсомолски и други обществени организации.
Чл. 17. Заплащането на амбалажа на гражданите става по цени и условия, утвърдени с ценоразпис № 50 и тази наредба.
Чл. 18. От населението и търговската мрежа може да се изкупува и амбалаж, за който няма утвърдени цени с ценоразпис № 50, т.е. гратисен амбалаж. Изкупните цени на този амбалаж се договарят между предаващата и потребяващата амбалажа стопанска организация, ако няма дадени цени и указания от други органи и организации за това.
Чл. 19. Прекратяване изкупуването от населението на амбалаж, подлежащ на повторна употреба, става само със съвместна заповед на министъра на вътрешната търговия и услугите и съответното отраслово министерство или ведомство - потребител на амбалажа. Това се завежда до знанието на гражданите чрез магазините и средствата за масова информация.
Чл. 20. (1) Изпълнителните комитети на общинските (районните) народни съвети определят за отделните места кои от формите, изброени в чл. 16, ще прилагат търговските организации при изкупуването на амбалажа от населението, като изхождат от следните принципи:
1. специализираните пунктове изкупуват всякакъв вид амбалаж, подлежащ на многократна употреба, независимо от ведомственото подчинение на организацията, която го е доставила в търговската мрежа;
2. обектите за търговия на дребно изкупуват амбалажа от номенклатурата на стоките, с които търгуват;
3. заведенията за обществено хранене изкупуват амбалажа от стоките, които продават на гражданите за консумация в домовете им. Заведенията за обществено хранене, които не продават спиртни и безалкохолни напитки за консумация извън обекта, приемат съответен амбалаж от гражданите само на принципа "празно за пълна", като гражданите заплащат стоката без стойността на амбалажа й:
4. от домовете на гражданите чрез специално наети за целта лица и акционно с помощта на пионерски, комсомолски и други обществени организации може да се изкупува и само отделен вид амбалаж. Пионерските и комсомолските организации могат да организират събирането на амбалаж от населението без заплащане стойността му на гражданите, като средствата, получени от това, остават в полза на съответната организация;
5. работното време на специализираните пунктове се определя от изпълнителните комитети на съответните общински (районни) народни съвети, като то се съгласува с работното време на търговските обекти. Магазините и заведенията за обществено хранене изкупуват съответния амбалаж по всяко време, когато извършват продажби на стоки на населението, включително в предпразнични и следпразнични дни;
6. освобождаването на отделни търговски обекти от задължението да изкупуват амбалаж от населението става само със заповед на съответния народен съвет. Заповедта се държи на видно място в магазина;
7. търговските обекти, освободени от изкупуването на амбалаж, следва да имат табелки с указания в кои най-близки пунктове или магазини гражданите могат да връщат амбалажа, подлежащ на изкупуване.
(2) Специализираните пунктове, магазините и заведенията за обществено хранене изкупуват амбалажа от населението само със специално отпуснати за целта кредити на подотчетни лица съгласно чл. 6 от Постановление № 70 на Министерския съвет от 24 декември 1973 г. за утвърждаване на Наредба за изкупуването и движението на амбалажа, подлежащ на повторна употреба и Наредба за функциите на МСДР и ДСО "Нефтохим" по снабдяването на народното стопанство и населението с течни горива (ДВ, бр. 5 от 1974 г.).
Чл. 21. (1) Връщаният от гражданите и търговските организации амбалаж за повторна употреба се счита за годен и се заплаща по утвърдените за това цени, когато отговаря на следните изисквания:
1. стъкленият амбалаж - бутилки и буркани:
а) да бъде измит така, че по него от вътрешната страна да няма остатъци от продукта, за който е бил използуван (наличието на етикети и фолио не се смята за замърсяване и не може да бъде повод за отказ за изкупуване);
б) да няма миризми, неспецифични на съответната стока, за която е бил използуван;
в) да няма рингове на гърловините от винтови запушалки;
д) да няма отломки, които го правят негоден за повторна употреба;
е) да няма пукнатини;
2. дървен амбалаж:
а) да не липсват части (елементи) от амбалажа - летви, дъски, дъги, обръчи, ключалки и др. (липсата на ламаринени обковки не се счита за липса на части);
б) да няма счупени повече от две дъски или летви (отломки до половината от широчината на дъските при мястото на заковаването и пропукването от закованите гвоздеи не се считат за счупване);
в) да няма повредени повече от три дъги (под повреда се разбира счупване, пропукване, отцепване, продупчване с разрушение на отделни детайли);
г) да няма повредени повече от половината дъски на капака или дъната на буретата и качетата ( под повреда се разбира счупване, пропукване и отцепване);
д) да няма скъсани повече от два обръча;
е) да не се предлагат изгнили, мухлясали или с несвойствена миризма каси (потъмняването на касите и другия дървен амбалаж не е дефект и не дава основание за откази за приемането от населението и от изкупвателните организации, включително и от предприятията-производители);
3. метален амбалаж:
а) да не липсват капаци, принадлежности за затваряне и други елементи, за които е предвидено това;
б) да няма замърсяване вследствие употребата му за други цели;
в) да няма скъсване на повече от три елемента или шевове на една страница, които го правят негоден за ремонт и повторна употреба (наличието на ръжда, пукнатини и нащърбявания на детайлите не е основание за откази за приемането им);
4. пластмасов амбалаж: да не липсват детайли, затварачни устройства и др., които пречат за ремонт и повторна употреба (не подлежи на изкупуване пластмасов амбалаж, който има несвойствени миризми на продуктите, за които е бил използуван);
5. текстилен амбалаж, чували от коноп, юта, памук и комбинирани материали:
а) да са почистени;
б) да не са мухлясали;
в) да нямат миризми на продукти извън предназначението им;
г) да нямат скъсвания, по-големи от 10 см;
6. амбалаж от вълнообразен картон и хартия:
а) да е сух, чист и без странична миризма. Етикети, лепилни ленти, печати и петна от влага, които не водят до замърсяване на продукта, поставян в този амбалаж при повторната му употреба, не се смятат за дефект и не дават основание за отказ от изкупуване и изтеглянето му от търговската мрежа;
б) да няма разкъсвания по ъглите на касите от вълнообразен картон, по-големи от 1/5 от дължината на линиите на биговане и зашиване;
в) да няма пробивни дупки, по-големи от 5 см на отделна страна и 3 см на едно от крилата на капаците за касите от вълнообразен картон;
г) да няма големи деформации, които го правят негоден за повторна употреба. Не се смята за дефект деформация на ъглите с дълбочина до 5 см;
д) да е сортиран по предназначение (наличие на различие в цвета вследствие на атмосферни влияния и петна от влага не се считат за дефект и не е основание за отказ за изкупуване).
(2) Остатъци от стоките в металния и текстилния амбалаж, за които е използуван, не се считат за замърсяване и това не е основание за отказ за изкупуване и отбив от цената.
Раздел III.
Подготовка на неинвентарния амбалаж в търговските обекти
Чл. 22. Специализираните изкупвателни пунктове и магазините, освобождаващи и изкупуващи неинвентарния амбалаж, предназначен за многократна употреба, са задължени:
1. да сортират амбалажа по видове и предназначение, като поставят стъкления в оригинални каси, а книжния и конопения - на връзки. При съгласие на изкупуващата амбалажа стопанска организация стъкленият амбалаж може да се подготви за извозване от търговските обекти и в друг вид транспортен амбалаж;
2. заведенията за обществено хранене и столовете да измиват освобождавания при тях стъклен амбалаж до такава степен, че да няма по него от вътрешната страна остатъци от продуктите, за които е бил използуван;
3. да проявяват необходимите грижи за съхраняването и опазването на амбалажа от разпиляване, механични, климатични и други повреди;
4. да подготвят амбалажа за извозване на подходящи в склада или търговската зала места, осигуряващи свободен достъп за изнасяне и товарене (изнасянето на амбалажа, оставен зад първа заключена врата, на тротоарите и площадките за товарене не е задължение на работниците от търговския обект и не може да се счита, че амбалажът не е подготвен за предаване);
5. да описват в спецификация (фактура) подготвения за извозване на предстоящата дата по предварително утвърдения график амбалаж.
Раздел IV.
Изкупуване и извозване на неинвентарния амбалаж от специализираните пунктове и от търговската мрежа
Чл. 23. Министерството на вътрешната търговия и услугите организира и координира движението по изкупуването и извозването от търговската мрежа на неинвентарния амбалаж, подлежащ на повторна употреба. То определя кои видове амбалаж от коя стопанска организация ще се продават, ремонтират и преработват.
Чл. 24. (1) Изкупуването и превозването на неинвентарния амбалаж от търговската мрежа се извършват между предаващите и изкупуващите стопански организации по договор, сключен въз основа на график, утвърден от изпълнителните комитети на общинските (районните) народни съвети за всеки отделен търговски обект. Допълнително авизираните количества амбалаж от търговските обекти се превозват в следващите 48 часа, които се считат за график и започват да текат от началото на следващото денонощие. Липсата на бутилки не е основание за отказ за изкупуването на празни каси.
(2) При нарушаване на утвърдения график виновната страна плаща глоба в размер 50 лв. за всеки просрочен ден за отделен обект, която се инкасира от изправната страна по реда на чл. 22 от Наредбата за договорите между социалистическите организации (НДСО) (обн., ДВ, бр. 44 от 1980 г.; изм. и доп., бр. 30 от 1982 г.) след изтичането на всеки месец.
(3) Забранява се взаимното опрощаване на глоби.
(4) Глобите, произтичащи от нарушаването на графиците за извозване на амбалажа от собствената търговска мрежа на стопанската организация, се внасят в приход на бюджета на съответния народен съвет.
Чл. 25. Нарушение на графика с произтичащите от това глоби относно неинвентарния амбалаж има в следните случаи:
1. когато изкупуващата или съгласно сключен договор извозващата организация не се яви на определената по графика дата и не осигури извозването на амбалажа;
2. при непълно извозване на подготвения, включително и на нестандартния и гратисния амбалаж (частичното изтегляне на амбалажа не се счита за изпълнение на графика). Цялостното извозване на амбалажа се установява със заверка на гърба на документа за предаването му, която съдържа следния текст: "Днес, ..........(дата) в магазина (изкупвателния пункт) не остава готов за извозване амбалаж". Заверката се извършва от лицата, на които са възложени предаването и приемането на амбалажа;
3. когато търговският обект не е подготвил за предаване амбалажа съгласно указанията, дадени в чл. 21 и 22, или е затворен в работна време (независимо от причините) и не е уведомил за това изкупвателната организация.
Чл. 26. (Изм. - ДВ, бр. 55 от 1985 г. и бр. 11 от 1986 г.) (1) Изкупуващата неинвентарния амбалаж стопанска организация по заявка на търговските обекти и изкупвателните пунктове осигурява в срок от 48 часа оригинален или друг вид транспортен амбалаж за превозване на стъкления амбалаж за повторна употреба.
(2) За неспазване на срока по ал. 1 виновната страна плаща глоба в размер на 30 лв. за всеки просрочен ден, която се събира по реда на чл. 22 от Наредбата за договорите между социалистическите организации след изтичане на всеки месец.
(3) Превозването на амбалажа става от изкупуващата организация или съгласно сключен от нея договор - от друга организация в утвърдените от народните съвети графици.
(4) Превозването на амбалажа от селските райони и отдалечените търговски обекти се извършва от зареждащата със стоки организация по графици, утвърдени от народните съвети, като приемането му по количество и качество става в търговския обект. Взаимоотношенията между ОП "Амбалаж" и зареждащата със стоки организация се уреждат с подписан от тях договор.
(5) Доставеният по ал. 4 амбалаж се приема безотказно в складовете на изкупуващата го стопанска организация. За настъпилите повреди по време на транспорта по вина на превозващата амбалажа организация се съставя акт съгласно чл. 40 от Закона за договорите между социалистическите организации. При неприемането на амбалажа получаващата организация дължи глоба в размер на стойността му.
Чл. 27. (1) Стопанските организации по чл. 23 изкупуват неинвентарен амбалаж, подлежащ на повторна употреба, по цени, утвърдени с ценоразпис № 50 при условия, че отговаря на изискванията на чл. 21.
(2) Неинвентарният амбалаж, който има дефекти, по-големи от изброените за съответните групи в чл. 21, не се изкупува. Той остава за сметка и ползуване от съответната стопанска организация. Такъв амбалаж може да се изтегля от изкупвателните организации само по цени и условия по взаимен договор между предаващата и изкупуващата стопанска организация.
(3) Отказ за изкупуване на амбалаж като редовен при условията на чл. 21 може да стане само за отделни каси, връзки и др., а не на цялата партида.
Чл. 28. (Изм. - ДВ, бр. 11 от 1986 г.) (1) Гратисния амбалаж по принцип се изтегля безплатно от търговските обекти.
(2) При наличие на договор между изкупуващата и предаващата организация или по указания на министерството за гратисния амбалаж може да се заплаща възнаграждение на предаващата организация с оглед стимулиране опазването на амбалажа.
Чл. 29. Когато стоките се доставят в неинвентарен амбалаж с дефекти, по-големи от изброените в чл. 21, плащането на амбалажа се отказва и той остава за сметка на доставчика.
Чл. 30. (Изм. - ДВ, бр. 11 от 1986 г.) (1) Когато изкупвателните организации не извозват неинвентарен амбалаж по утвърдения график, обектите за търговия на дребно и специализираните изкупвателни пунктове, които предават амбалаж, могат да го извозват до склада на получаващата амбалажа стопанска организация или до предприятието-потребител съобразно съответните нормативни документи. В тези случаи те ползуват предвидените надценки в т. 9 от Общите положения на Ценоразпис № 50 от декември 1979 г. и т. 5 от Общите положения на Ценоразпис № 593 от ноември 1979 г. Това не освобождава приемателя от санкциите за нарушаване на графика.
(2) Извозването на неинвентарния амбалаж от обектите с нарушен график може да става и организирано от предаващата стопанска организация с всякакъв вид собствени или наети транспортни средства и обслужващ персонал.
(3) Доставеният по реда на предходните алинеи неинвентарен амбалаж се приема безотказно в складовете на изкупуващите амбалажа стопански организации, а произтичащите евентуални спорове по отношение на качеството, количеството и др. се уреждат допълнително по общия ред. При неприемане на амбалажа, доставен по реда, посочен в чл. 30, ал. 1, приемащата амбалажа организация дължи глоба в размер, предвиден в чл. 26, ал. 5.
Чл. 31. Неинвентарният амбалаж се продава, движи и отчита като материална ценност, като стойността му се събира с платежни искания.
Раздел V.
Снабдяване на потребителите с неинвентарен амбалаж
Чл. 32. (1) Стопанските организации, на които е възложено движението на неинвентарен амбалаж, представят на Държавния комитет за планиране всички необходими за съставянето на плана сведения за подлежащия на изкупуване и многократна употреба амбалаж по количества и видове.
(2) Държавният комитет за планиране при разработването на баланса за потребностите от инвентарен амбалаж взема пред вид и осигурява с предимство оползотворяването на амбалажа, подлежащ на повторна употреба.
Чл. 33. (1) Министерствата, другите ведомства и стопанските организации осигуряват цялостното приемане и пълното оползотворяване на дадения им по план и разпределение неинвентарен амбалаж за повторна употреба.
(2) Разпределенията, дадени от министерствата, другите ведомства и стопанските организации за неинвентарен амбалаж, са задължителни както за доставчика, така и за получателя.
(3) Когато предприятията-производители или техните стопански организации откажат да сключат договори за разпределените им количества неинвентарен амбалаж за повторна употреба, те дължат на другата страна по разпределението глоба в размер стойността на амбалажа, която се събира по реда на чл. 22 от Наредбата за договорите между социалистическите организации.
Чл. 34. (1) (Попр. - ДВ, бр. 100 от 1983 г.) Договарянето и доставката на нов неинвентарен амбалаж, неосигурен с плана, може да се извършват само след предварително съгласуване с Държавния комитет за планиране и при недостиг на такъв от повторна употреба.
(2) Предприятията, закупили нов неинвентарен амбалаж в нарушение на изискванията по ал. 1, въпреки възможността да го получат от повторна употреба, внасят стойността на новия амбалаж в приход на държавния бюджет, като се търси имуществена отговорност от виновните длъжностни лица.
Чл. 35. (1) Производствените стопански организации приемат безотказно изпратения им въз основа на дадени разпределения и сключен договор неинвентарен амбалаж (както стандартния така и нестандартния), имащ цени по ценоразпис № 50, независимо от сезонността на произвежданите от тях стоки.
(2) При недоставяне на договореното количество неинвентарен амбалаж в срока по договора или при неоснователен отказ за приемане на амбалаж неизправната страна заплаща неустойка в размер 10 на сто върху стойността на недоставения или неприет амбалаж.
(3) Неинвентарният амбалаж се счита за годен и се приема от предприятията и организациите -потребители, ако отговаря на следните изисквания:
1. стъклен амбалаж:
а) да няма странични миризми, както и остатъци от стоките, за които е бил използуван (наличието на прах, етикети и фолио по бутилките и бурканите не е недостатък и не дава основание за отказ при получаването и отбив в цената му);
б) да няма отломки, които го правят негоден за повторна употреба;
в) да няма рингове от метални запушалки и тапи в бутилките и гърловините;
2. дървен амбалаж:
а) да не липсват части - страници, капаци и дъна;
б) да не е мухлясъл или да не е с несвойствени миризми;
в) дъгите и дъната на буретата, бъчвите и качетата да бъдат здрави, като дъната бъдат монтирани;
г) да не липсват обръчи;
д) потъмняването на дървения амбалаж не е дефект и не дава основание за откази от приемане;
3. метален амбалаж;
а) да е чист;
б) да бъде с капаци, за който е предвидено това;
в) да няма деформации, които го правят негоден за повторна употреба;
г) да няма скъсване по шевовете и другите детайли (наличието на ръжда не е дефект и не дава основание за отказ при изкупуването на металния амбалаж);
4. конопен и книжно-конопен амбалаж:
а) да е здрав, чист и закърпен;
б) да няма странични миризми на продукти, за които е бил използуван;
в) да не е мухлясъл;
5. пластмасов амбалаж:
а) да е чист;
б) да няма деформации, които го правят негоден за повторна употреба;
6. амбалаж от вълнообразен картон и хартия:
а) да е разрешена повторната му употреба за съответната стока от органите по стандартизацията;
б) да е сух, чист и без странична миризма. Етикети, лепилни ленти, печати и петна от влага, които не водят до замърсяване на продукта, не се смятат за дефект и не дават основание за отказ за приемане от производствените предприятия;
в) да няма разкъсвания по линиите на биговане и зашиване на касите и да няма пробивни дупки. Не се смятат за дефект зашити или подлепени детайли по ъглите и страните на касите, разкъсване до 1/5 по линиите от дължината на капаците и пробивни дупки до 3 см в диаметър (дължина) върху един от капаците, както и протриване на външния пласт без разкъсване на останалите пластове;
г) да няма големи деформации, които го правят негоден за повторна употреба. Не се смята за дефект деформация на ъглите в дълбочина до 5 см;
д) да е сортиран по предназначение и типоразмери и вързан на връзки.
Глава четвърта.
ОСОБЕНИ ПРАВИЛА ЗА ПРЕДАВАНЕТО НА ТРАНСПОРТНИЯ НЕИНВЕНТАРЕН АМБАЛАЖ ЗА ПРЕСНИ ПЛОДОВЕ И ЗЕЛЕНЧУЦИ
Чл. 36. (1) Транспортният неинвентарен амбалаж за пресни плодове и зеленчуци може да се предава между стопанските организации и без заплащане. Предаденият, включително и фактурираният, амбалаж за пресни плодове и зеленчуци подлежи на връщане на доставчика и в случаите, когато не е използуван.
(2) Експортният транспортен амбалаж се продава заедно със стоката на външнотърговските предприятия и не се връща обратно на доставчиците на стоката.
(3) Експортният амбалаж от неприети за износ плодове и зеленчуци, годен за употреба за износ на плодове и зеленчуци и за вътрешен пазар, задължително се връща от търговските и преработвателните организации на доставчиците на стоката.
Чл. 37. (1) Предприятията и организациите, които изкупуват плодове и зеленчуци за износ, вътрешен пазар и преработване, доставят амбалаж на производителите франко манипулационен пункт или на други място, определено между страните.
(2) Заготвителите и доставчиците на стоки със съгласието на получателите могат да доставят плодове и зеленчуци и в свой амбалаж.
Чл. 38. (1) При изпращане и връщане на празен амбалаж за плодове и зеленчуци изпращачът прилага към товарителницата и спецификация, в която описва количеството, вида и годността на изпратения амбалаж.
(2) При изпращане на амбалажа с плодове и зеленчуци данните по ал. 1 се вписват във фактурата или в отделен опис към нея.
Чл. 39. (1) Предаването и приемането на празния амбалаж между търговските организации или преработвателните предприятия се извършва между търговските организации или преработвателните предприятия се извършва на разтоварна гара, ако в договора не е определено друго място.
(2) Предаването и приемането на празния амбалаж между посочените предприятия и организации и производителите на плодове и зеленчуци (АПК, ТКЗС, ДЗС и др.) се извършват на манипулационния пункт на производителите, ако в договора не е определено друго място.
(3) Предаването и приемането на пълен амбалаж със стока се извършват на мястото, където се предава и приема стоката съгласно договора.
Чл. 40. Сроковете за изпращането и връщането на амбалажа с плодове и зеленчуци или на празния амбалаж се определят в сключения договор между страните. За времето от получаването до връщането амбалажът се съхранява от получателите при условията на отговорно пазене по Наредбата за плащанията (обн., ДВ, бр. 18 от 1976 г.; и доп., бр. 34 от 1977 г.).
Чл. 41. (1) Забранява се на търговските организации и производителите (АПК, ТКЗС, ДЗС и др.) които получават празен амбалаж за плодове и зеленчуци, да го използуват или отклоняват за цели извън предназначението му.
(2) При невръщане на амбалаж в сроковете, определени с договора, неизправната страна заплаща стойността на амбалажа и предвидените с договора неустойки.
(3) Ако получателят върне амбалажа на доставчика след изтичане на договорния срок, той има право да получи стойността на получените опаковки, но не и неустойките.
Чл. 42. доставчикът на амбалажа за плодове и зеленчуци събира (инкасира) стойността на този амбалаж и глобата, а получателят - стойността на върнатия амбалаж след срока с платежно искане, представено пред Българската народна банка, към което се прилага:
1. препис от договора;
2. извлечение от сметката на амбалажа.
Чл. 43. (1) (Доп. - ДВ, бр. 19 от 1984 г.) Стопанските организации и предприятия, които са задължени да снабдяват ПАК, АПК, ТКЗС и други държавни селскостопански организации и предприятия с амбалаж за доставка на пресни плодове и зеленчуци, им признаван неизбежни загуби в бройки при употребата на амбалажа по прибирането на плодовете и зеленчуците, както следва:
1. на щайги дървени за пресни плодове и зеленчуци БДС 3729-72, тип I иII, с размери 500/298/131/82, за вътрешен пазар - 3 на сто;
2. на щайги за праскови за вътрешен пазар БДС 3629-72 - 2 на сто;
3. на щайги дървени за ягоди и малини БДС 1666-74 с размери 400/266/99/66 за вътрешен пазар - 2 на сто;
4. на касетки дървени за плодове и зеленчуци двойни БДС 1045-76 с размери 500/310/200 от широколистно дървесина за вътрешен пазар - 1,5 на сто;
5. на касетки дървени за плодове и зеленчуци двойни БДС 1045-76 с размери 500/310/200 от иглолистна дървесина за вътрешен пазар - 0,8 на сто;
6. на кафези за зеленчуци - траен амбалаж, БДС 1046-74 с размери 600/414/428 за вътрешен пазар - 0,5 на сто;
7. на каси дървени за пресни ябълки БДС 1859-72 с размери 500/306/316 от твърда широколистна дървесина и 500/310/320 от иглолистна дървесина за вътрешен пазар - 0,5 на сто;
8. на пластмасови кофи 12 л за грозде БДС 12621-75 с номенклатурен № 05-56-575 за вътрешен пазар - до 20 на сто от общо предадените бройки кофи за гроздобер през съответната година. Процентът се установява чрез инвентаризация след приключване на гроздоберната кампания. Наличните годни кофи, но без дръжки се приемат от поделенията на ДСО "Винпром", като стойността на дръжките е за сметка на съответните селскостопански организации;
9. на щайги за ягоди от полиетилен ниско налягане БДС 10455-72 с размери 395/240/76 за вътрешен пазар - 1 на сто;
10. на чували найлонови за прибиране на розов цвят - 3 на сто;
11. на каси и кафези за плодове и зеленчуци от ПЕНН - вторичен БДС 10454-77 - 1 на сто;
12. на щайги от ПЕНН - вторична ОН 33-69145-78 - 1 на сто.
(2) Неизбежните загуби по ал. 1 се признават за всеки оборот и са за сметка на стопанските организации и предприятия, които са задължени да отпускат амбалажа.
(3) Определените проценти по ал. 1 се признават на ПАК, АПК, ТКЗС, ДЗС и държавните селскостопански организации и предприятия, ако те представят съответните амбалажи за бракуване. При всички случаи се съставят протоколи, надлежно подписани от страните.
Чл. 44. Особените правила по глава четвърта не се прилагат за движението на амбалажа за пресни плодове и зеленчуци в търговското обращение.
Глава пета.
ДВИЖЕНИЕ НА НЕИНВЕНТАРНИЯ АМБАЛАЖ, ПОЛУЧАВАН С ВНОСНИ И МЕСТНИ СУРОВИНИ, МАТЕРИАЛИ И ОБОРУДВАНЕ
Раздел I.
АМБАЛАЖ ОТ ВНОСНИ СУРОВИНИ, МАТЕРИАЛИ И ОБОРУДВАНЕ
Чл. 45. (1) Амбалажът, освобождаван при получаването на вносни суровини, материали и оборудване, без текстилния амбалаж, получаван със семенен материал за нуждите на селското стопанство, подлежи на деклариране в срок от 15 дни след получаването. Същият амбалаж се предава на ОП "Амбалаж" и се употребява съгласно разчетите за разпределение от Държавния комитет за планиране.
(2) Амбалажът по ал. 1 се предава на ОП "Амбалаж" безплатно (гратисно), ако няма за него утвърдени цени по съответния ред.
(3) Ведомствата и организациите, чрез които минават суровините, материалите и оборудването по ал. 1, вписват задължително във фактурите количеството, вида на амбалажа и вида на материала, от който е произведен. Те информират за това съответното поделение на ОП "Амбалаж".
Чл. 46. (1) Всички щети, произтичащи от лошо съхраняване на амбалажа, са за сметка на съответните стопански организации.
(2) Предаването и приемането на амбалажа стават в склада или на определена от предприятието площадка в района му. Разходите по превозването на амбалажа са за сметка на получателя.
Чл. 47. Получателят организира работилници за ремонт, поправка, преработка и производство на нов амбалаж, както и производство на дребни стоки за нуждите на населението от опаковъчни материали, освободени от суровини, материали и оборудване.
Раздел II.
Амбалаж от местни суровини, материали и оборудване
Чл. 48. (1) Амбалажът, освобождаван при получаването на местни суровини, материали и оборудване, се връща пряко на съответните доставчици.
(2) Министърът на вътрешната търговия и услугите съгласувано с Държавния комитет за планиране може да възлага предаването на амбалажа по ал. 1 на други стопански организации.
(3) Предаването на амбалажа по ал. 1 става по цени и условия, утвърдени от Главното управление по цените при Министерството на финансите.
Глава шеста.
ЛИКВИДИРАНЕ НА ИЗЛИЗАЩИЯ ОТ УПОТРЕБА АМБАЛАЖ
Чл. 49. Пускането в производство и употреба на нов амбалаж става, след като се утвърдят стандартизационни документи от Главното управление по стандартизацията.
Чл. 50. Стопанските организации - производители на стоки, се задължават да уведомяват търговските организации и ОП "Амбалаж" за всяка предстояща промяна на многооборотния амбалаж най-малко шест месеца преди внедряването му.
Чл. 51. (1) Прекратяването на доставката на амбалаж за многократна употреба в търговската мрежа и на изукупването му от населението става само със съвместна заповед на министъра на вътрешната търговия и услугите и на министъра на съответното производствено министерство или ръководителя на другото ведомство.
(2) Уведомяването на населението за спиране ползуването на излизащия от употреба амбалаж се извършва от организациите за търговия на дребно под ръководството на отделите "Търговия и услуги" при окръжните народни съвети чрез пресата, радиото, телевизията и табели в магазините и пунктовете, изкупуващи амбалажа.
Чл. 52. (1) В срок до една година след прекратяване доставката в търговската мрежа на излизащия от употреба амбалаж търговските организации и ОП "Амбалаж" го изкупуват и връщат на съответните производствени предприятия, ако няма друго указание за употребата му.
(2) Амбалажът, неизкупен и невърнат на производствените предприятия в предвидения срок, остава за сметка на виновната за това стопанска организация.
Чл. 53. Стопанските организации-производители съгласувано с търговските организации, като спазват Закона за стандартизацията, насочват излизащия от употреба амбалаж за използуване в определени райони на страната или в отделни предприятия с оглед на постепенното му и окончателно ликвидиране. Когато това е невъзможно, организациите-производители със съдействието на Министерството на вътрешната търговия и услугите, Държавният комитет за планиране и Държавният комитет за наука и технически прогрес, респективно Главното управление по стандартизация, търсят други начини за оползотворяване на този амбалаж.
Чл. 54. В случаите, когато излезлият от употреба амбалаж не може да бъде използуван, стопанските организации-производители, които внедряват нови технологии за опаковане и нов амбалаж, предвиждат с годишните си планове и евентуалните загуби от бракуването на многооборотния амбалаж, чиято употреба се преустановява.
Глава седма.
НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 55. (1) За неспазване на тази наредба нарушителите се наказват с глоба 200 лв. съгласно Указа за уреждане на вътрешната търговия, ако за извършеното нарушение не е предвидено по-тежко наказание в Наказателния кодекс или в друг закон.
(2) Актовете за нарушенията се съставят от контролните органи по търговията на Министерството на вътрешната търговия и услугите и на народните съвети.
(3) Наказателните постановления се издават от министъра на вътрешната търговия и услугите или от упълномощени от него лица.
(4) За съставяне на актовете и за издаване, обжалване и изпълнение на наказателните постановления се прилага Законът за административните нарушения и наказания.
Заключителни разпоредби
§ 1. Тази наредба се издава на основание чл. 14 от Указа за уреждане на вътрешната търговия във връзка с Постановление № 16 на Министерския съвет от 18 май 1983 г. за подобряване на работата по изкупуването на амбалажа за повторна употреба (ДВ, бр. 42 от 1983 г.).
§ 2. Отменя Инструкция № 2 за движението, изкупуването и съхранението на амбалажа в търговското обращение и материално-техническото снабдяване (обн., ДВ, бр. 33 от 1974 г.; изм. и доп., бр. 100 от 1974 г., бр. 3 от 1978 г., бр. 34 от 1981 г. и бр. 43 от 1982 г.).
§ 3. Наредбата е съгласувана с Държавния комитет за планиране, Министерството на финансите, Българската народна банка и Върховния държавен арбитраж.