НАРЕДБА № 1 ЗА СТРОИТЕЛНИТЕ ВЗРИВНО-МОНТАЖНИ ПИСТОЛЕТИ И ЗАРЯДИТЕ ЗА ТЯХ
НАРЕДБА № 1 ЗА СТРОИТЕЛНИТЕ ВЗРИВНО-МОНТАЖНИ ПИСТОЛЕТИ И ЗАРЯДИТЕ ЗА ТЯХ
Обн. ДВ. бр.15 от 22 Февруари 1985г., отм. ДВ. бр.99 от 16 Ноември 1999г.
Отменена с § 1, т. 14 на Постановление № 202 от 9 ноември 1999 г. за отменяне на нормативни актове - ДВ, бр. 99 от 16 ноември 1999 г.
Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. Разпоредбите на тази наредба се отнасят до контрола над производството, съхраняването, получаването, пренасянето, безопасността на работата и отчетността на строителни взривно-монтажни пистолети (наричани по-нататък монтажни пистолети) и заряди за тях в предприятията и организациите, произвеждащи или работещи с тях.
Чл. 2. Монтажните пистолети са фабрично произведени уреди, предназначени за набиване на специални гвоздеи (дюбели) и болтове в елементи на конструкции от стоманобетон, бетон, метал, дърво и др. Те подлежат на контрол по Закона за контрол над взривните вещества, оръжията и боеприпасите.
Чл. 3. Прекият отговорник за съхраняването, раздаването и отчетността на монтажните пистолети и заряди за тях в предприятията или организациите, които ги употребяват, се определя със заповед като материалноотговорно лице (началник склад). На негово име се издава съответно разрешение от органите на Министерството на вътрешните работи (МВР).
Чл. 4. (1) Отговорник за получаването, съхраняването, работата и отчетността на монтажните пистолети и зарядите за тях по обектите е един от техническите ръководители. Той се определя със заповед, издадена от ръководителя на предприятието или организацията.
(2) Разрешението по чл. 3 се издава от районното управление на МВР, на чиято територия се намира предприятието, организацията, обектът или складът.
(3) Разрешението по чл. 3 има срок за валидност една година от датата на издаването му. Най-малко 20 дни преди изтичане срока на разрешението се правят постъпки от предприятието или организацията пред съответното поделение на МВР за продължаване на неговия срок.
(4) Разрешението става невалидно, когато е изтекъл срокът му, когато е изгубено или отнето за допуснати системни или груби нарушения на правилата на наредбата. Право да отнема разрешението има органът, който го е издал, или по-горестоящият му орган.
Чл. 5. Лицата, които ще работят с монтажни пистолети и заряди зя тях, трябва да са отбили военната си служба, да са снабдени с документ за правоспособност и да са одобрени от ограните на МВР (Приложение № 5 на Правилника по безопасността на труда при взривните работи - Д-01-009 от 1973 г., необнародван).
Чл. 6. Изнасянето от обектите, използуването и притежаването на монтажни пистолети и заряди за тях за лични нужди не се разрешават.
Чл. 7. Материалноотговорното лице (началникът на склада) завежда"Книга за извършени проверки за съхраняването и отчетността на монтажните пистолети и заряди за тях от контролни органи" (приложение № 1). Тя се прономерова, прошнурова и подпечатва от органите на МВР. След вписване на констатациите от контролните органи материалноотговорното лице представя книгата на ръководителя на предприятието или организацията за вземане на мерки за отстраняване на констатираните слабости.
Раздел II.
СЪХРАНЯВАНЕ, ИЗПОЛЗУВАНЕ И ПРЕНАСЯНЕ НА МОНТАЖНИТЕ ПИСТОЛЕТИ И ПРОИЗВОДСТВОТО НА ЗАРЯДИ ЗА ТЯХ
Чл. 8. (1) Зарядите за монтажните пистолети се произвеждат съгласно българския държавен стандарт (БДС) и се съхраняват в заводска стандартна опаковка, съгласувана с органите на МВР.
(2) Върху капака на кутията се поставя етикет с производствените данни за типа на заряда (по ал. 1), количеството на вложените заряди, размерите им в мм, годината на производство, марката на завода-производител и предупредителен надпис "Предназначен само за забиване на дюбели". Поставя се и надпис "Взривоопасно".
Чл. 9. (1) Разпечатването и отварянето на кутиите се извършват преди започване на работа.
(2) Забраняват се:
1. разпечатването на кутиите за проверка на наличността;
2. съхраняването в склада на заряди в нестандартна или приспособена опаковка.
Чл. 10. Монтажните пистолети и заряди за тях се съхраняват, пренасят и употребяват от предприятия или организации, снабдени с разрешение от органите на МВР. Разрешенията за пренасяне се издават от окръжните или районните управления на МВР, на територията на които се пренасят монтажните пистолети и заряди за тях.
Чл. 11. (1) Монтажните пистолети и заряди за тях се съхраняват в секретно заключващи се железни каси (шкафове) на места, предварително съгласувани с органите на МВР.
(2) Монтажните пистолети се съхраняват отделно от зарядите.
(3) Зарядите се съхраняват в складови помещения, които трябва да отговарят на изискванията на раздел II на Наредбата за устройството на предприятията за производство и складовете за съхраняване на взривни вещества, оръжия и боеприпаси и контрола на различните дейности с тях (обн., ДВ, бр. 45 от 1968 г.; изм. и доп., бр. 27 от 1971 г.).
(4) Складовите помещения, както и начинът на тяхното охраняване и наблюдаване се съгласуват с органите на МВР.
Чл. 12. (1) Зарядите се превозват с моторни превозни средства от завода-производител до централния склад и от централния склад до обектовите складове.
(2) Моторните превозни средства, предназначени за превозване на заряди, трябва да отговарят на следните условия:
1. да са технически изправни и годни за превозване на заряди, което се удостоверява от началника (механика) на гаража на предприятието или организацията, чиято собственост е моторното превозно средство, с вписване в пътния лист;
2. да са закрити с бризент или по друг сигурен начин;
3. да имат пожарогасители;
4. ауспухите им да са изведени встрани или назад, да са снабдени с искроуловители, а струята на газовете да е насочена към земята;
5. от лявата задна част да има червен флаг с размери 40 Х 40 см, а на предната и задната част - табели с надпис "Взривоопасно".
(3) В каросерията на моторните превозни средства се забранява поставянето на туби и варели с гориво, смазочни и други леснозапалими материали, а сандъците със заряди могат да я надвишават до една трета от височината им.
(4) Когато с моторното превозно средство се превозват заряди, то не трябва да се натоварва повече от две трети от фабричната му товароспособност.
Чл. 13. След работа монтажните пистолети се почистват от замърсяване и се смазват на определени от ръководителя места, след което се връщат в складовото помещение.
Чл. 14. (1) Забраняват се превозването на заряди с автосамосвали и ремаркета, спирането на моторното превозно средство в населени места и пътуването му при лоши атмосферни и пътни условия (силни гръмотевици или бури, хлъзгав път или гъста мъгла, силен снеговалеж).
(2) В моторните превозни средства, превозващи заряди, не могат да имат достъп други лица освен охраната.
(3) Водачите на моторни превозни средства, с които се превозват заряди трябва да са категория "Д" или "Е" по чл. 167, ал. 1 от Правилника за прилагане на Закона за движението по пътищата (обн., ДВ, бр. 9 от 1974 г.; изм. и доп., бр. 73 от 1976 г. и бр. 26 от 1982 г.).
Чл. 15. При пренасянето на заряди с железопътен, воден или друг транспорт трябва да се спазват изискванията на чл. 5 от Правилника за прилагане на Закона за контрол над взривните вещества, оръжията и боеприпасите (обн., Дв, бр. 45 от 1968 г.; изм., бр. 95 от 1981 г.) и чл. 4 от Наредбата за устройството на предприятията за производство и складовете за съхраняване на взривни вещества, оръжия и боеприпаси и контрола на различните дейности с тях.
Чл. 16. Пренасянето на монтажните пистолети и заряди за тях от склада до работните места става в заводска опаковка.
Чл. 17. (1) Пренасянето на монтажните пистолети и заряди за тях до централния склад и от него до обектовия склад става с писмено нареждане образец 8 по чл. 89 и 90 от Наредбата за устройството на предприятията за производство и складовете за съхраняване на взривни вещества, оръжия и боеприпаси и контрола на различните дейности с тях, подписано от ръководителя на предприятието или организацията (приложение № 2).
(2) Пренасянето на монтажните пистолети до специализираните сервизи става с моторно превозно средство, придружено от отговорно лице с издадено разрешение от органите на МВР.
Чл. 18. Събраните изстреляни гилзи се съхраняват в определени за целта сандъци. От обектовите складове гилзите се изпращат в централния склад. Веднъж в годината от централния склад те се предават безвъзмездно на МНО, като редът и времето за предаване се съгласуват предварително с поделението.
Чл. 19. (1) За бракуване и унищожаване на негодни монтажни пистолети и заряди за тях ръководителят на предприятието или организацията назначава със заповед комисия, в която участвува и представител на МВР. Протоколите за бракуване и унищожаване се утвърждават от длъжностното лице, което е назначило комисията.
(2) Монтажните пистолети се бракуват по предложение на отговорника на сервизните работилници. Годните части от пистолетите се отразяват в акта за бракуване и се зачисляват в склада на сервиза.
(3) Бракуваните монтажни пистолети се предават безвъзмездно чрез специализираните фирмени сервизи на ДПС "Вторични суровини" и се унищожават по механичен път.
Чл. 20. Ремонтът на монтажните пистолети се извършва само в специализирани фирмени сервизи.
Чл. 21. За всички станали нарушения, кражби и загубване на монтажни пистолети и заряди ръководството на предприятието или организацията незабавно уведомяват с подробна справка органите на МВР, на чиято територия се намира обектът. Това ръководство взема мерки за отстраняване на слабостите, като определя срокове и отговорни лица.
Чл. 22. Внасянето на монтажни пистолети и заряди за тях за нуждите на министерствата и другите ведомства се извършва от външнотърговски организации, определени от Министерството на външната търговия и снабдени с разрешение от органите на МВР.
Чл. 23. (1) Лицата, допуснати за работа с монтажни пистолети, са длъжни да спазват тази наредба и да са снабдени със свидетелство(удостоверение) за правоспособност.
(2) Свидетелство за правоспособност за работа с монтажни пистолети се издава след преминаване на курс в Центъра за усъвършенствуване на строително-техническите кадри - Пловдив, и след успешно полагане на изпит. Програмата на курса се съгласува с МВР и Централния съвет на Българските професионални съюзи. В изпитната комисия се включват представители на МВР и профсъюзните контролни органи по охрана на труда. Съставът на изпитната комисия се утвърждава от Министерството на строителството и селищното устройство.
Чл. 24. Забраняват се извършването на конструктивни изменения на монтажни пистолети, използуването на нестандартни заряди, както и работенето с тях от неправоспособни лица.
Чл. 25. (1) Зареждането на монтажните пистолети със заряди се извършва на работното място. Ако се налага прекратяване на работата, монтажният пистолет се разрежда.
(2) Забранява се оставянето без надзор на зареден монтажен пистолет.
Чл. 26. При работа с монтажен пистолет работещият е длъжен да използува предпазни очила от закалено стъкло и предпазна каска.
Чл. 27. С монтажни пистолети се работи в устойчиво и безопасно за работника положение. При работа със стълба, тя трябва да бъде стабилно закрепена.
Чл. 28. С цел да не се допуска злополуки и нещастни случаи се забраняват:
1. забиването на дюбели в ъглите на бетонни конструкции на разстояние, по-малко от 50-60 мм от външния ръб;
2. насочването на монтажен пистолет към хора и изтрелването на дюбели в отвори на стената;
3. забиването на специални гвоздеи и болтове в елементи, детайли и конструкции с недостатъчна дебелина, якост на материала (спрямо мощността на заряда и дължината на гвоздея или болта.), от което би последвало разрушаване или пробиване на отвора с излизане на гвоздея или болта от другата страна на елемента;
4. използуването на гвоздеи, болтове и заряди, които не са предназначени за работа с определен тип монтажни пистолети;
5. присъствието на лица в работното поле, особено в зоната, в която е насочен монтажният пистолет (включително и зад прострелвания конструктивен елемент - стена, под и др.);
6. забиването на дюбели повторно в места, където веднъж се е получило непълно забиване или повреждане на дюбел, или когато мястото е разрушено от изтрелян дюбел.
Чл. 29. Когато след спускане на ударника на монтажния пистолет капсулът не се възпламени (получен е отказ), пистолетът се насочва в безопасна посока и се изчаква две минути. Повторно се провежда изтрел и ако отново се получи отказ, пистолетът се разрежда и неговият патрон се отстранява.
Раздел III.
ОТЧЕТНОСТ И КОНТРОЛ
Чл. 30. Ръководителите на предприятия или организации, чиято дейност е свързана с получаване, съхраняване и употребяване на монтажни пистолети и заряди за тях, са длъжни да организират отчетност за движението им. Монтажните пистолети се отчитат по марки, брой и номера, а зарядите за тях- по размер, вид и брой.
Чл. 31. (1) За отчетността на монтажните пистолети и заряди за тях се водят книги (приложения № 3, 4 и 5), заверени от органите на МВР. За всекидневното изразходвано количество заряди се попълва нареждане образец 8(приложение № 2).
(2) Разрешенията и другите документи, въз основа на които са извършени приходът и разходът на монтажните пистолети и заряди за тях, се пазят като отчетни документи.
Чл. 32. (1) Получаването на заряди от обектовите складове става с нареждане образец 8 (приложение № 2), попълнено в три екземпляра и подписано от ръководителя на обекта, а отчитанията им - с втория екземпляр след удостоверяване от ръководителя на обекта за изразходваното количество.
(2) Неизразходваните заряди се връщат в съответния склад веднага след като нуждата от тях е отпаднала, но не по-късно от половин час след приключване на работата на смяната или след свършване на работното време.
Чл. 33. Получаването на монтажни пистолети от обектовите складове става индивидуално, само от имащите правоспособност работници. За целта се води книга за получаване и връщане на монтажните пистолети (приложение № 5).
Чл. 34. Отчетните книги се прономероват, прошнуроват и подпечатват от органите на МВР и се завеждат на отчет в счетоводството на предприятието или организацията.
Чл. 35. Отговорност за организацията и състоянието на отчетността на монтажните пистолети и заряди за тях носят ръководителят, определеният технически ръководител и главният счетоводител на предприятието или организацията и съответното материалноотговорно лице.
Чл. 36. Министерствата, другите ведомства, предприятията и организациите, които съхраняват и използуват монтажни пистолети и заряди за тях, назначават или задължават със запоовед съответните компетентни лица да извършват ведомствен контрол. Този контрол има за задача да гарантира безопасност при работа с тези пистолети и заряди за тях и тяхната отчетност. При установяване на нарушения те вземат необходимите мерки за отстраняването им и за търсене отговорност от нарушителите, за което уведомяват и органите на МВР.
Чл. 37. Ръководителите на министерствата, другите ведомства, предприятията и организациите осъществяват контрол и носят отговорност за организацията на работата и мерките за безопасност при извършване на дейности с монтажни пистолети и заряди за тях.
Раздел IV.
АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ МЕРКИ
Чл. 38. (1) Нарушителите на тази наредба се наказват съгласно членове 13, 14, 16 и 18 от Закона за контрол над взривните вещества, оръжията и боеприпасите, а когато деянието е престъпление - по Наказателния кодекс.
(2) Нарушенията се установяват с актове, съставени от органите на МВР или от профсъюзните контролни органи по охрана на труда. Наказателните постановления се издават от съответния началник от МВР за актове, съставени от органите на МВР, министерствата, другите ведомства, предприятията и организациите, а наказателните постановления за актове, съставени от профсъюзните контролни органи по охрана на труда - съгласно Правилника за профсъфзните контролни органи по охрана на труда (обн., ДВ, бр. 66 от 1979 г.; попр., бр. 68 от 1979г.).
Допълнителни разпоредби
§ 1. За всички издадени разрешения за дейност, извършвана с монтажни пистолети, се събира държавна такса съгласно тарифа № 4, чл.1 от Закона за държавните такси, за таксите, които се събират в системата на МВР съгласно Постановление № 83 на Министерския съвет от 1974 г. за утвърждаване на нови ведомствени тарифи на Министерството на външните работи и Министерството на вътрешните работи по Закона за държавните такси.
Заключителни разпоредби
§ 2. Наредбата се издава на основание чл. 4, ал. 4 от Кодекса на труда и във връзка с т. 5 от Постановление № 64 на Министерския съвет от 1967 г. за одобряване Правилника за прилагане на Закона за контрол над взривните вещества, оръжията и боеприпасите (обн., ДВ, бр. 45 оот 1968 г.; изм., бр. 95 от 1981 г.).
§ 3. Наредбата е задължителна за министерствата и другите ведомства и техните поделения, които използуват и съхраняват монтажни пистолети и заряди за тях с изключение на Министерството на вътрешните работи и Министерството на народната отбрана.
§ 4. Цялостният контрол по изпълнинието на тази наредба се възлага на профсъюзните контролни органи по охрана на труда и на Министерството на вътрешните работи.
§ 5. Наредбата влиза в сила един месец след обнародването й в Държавен вестник.
Приложение № 1 към чл. 7
КНИГА |
за извършвани проверки за съхраняването в отчетността на |
монтажните пистолети и заряди за тях от контролни органи |
(обект, склад, управление) |
Да- | Резултати от провер- | Пре- | Запознал се с | Бележки |
та | ката. Фамилно име и | по- | констатациите | по изпъл- |
длъжност на извър- | ръ- | и бележки по | нение на | |
шилия проверката | ки | тяхното изпъл- | препоръ- | |
нение | ките | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
Приложение № 2 към чл. 17, ал. 1, чл. 31, ал. 1 и чл. 32, ал. 1
Образец 8 |
(н-к, бригадир) |
от ................ 19... г. |
(собствено, бащино и фамилно име) |
за обект................................., следните коли- |
(наименование) |
чества: |
№ | Име, бащино и | Заряди | Заряди | Заряди | Заряди | Подпис |
по | фамилно име | черни, | червени, | жълти, | зелени, | на по- |
ред | на получателя | лучателя | ||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
Разход - всичко: |
Остатък: |
Дата: ................... 19... г. |
Забележка: 1. Нареждането се попълва с индиго и хими- |
чески молив или химикал в три екземпляра, от които два |
се предават на н-ка на склада (магазинера) първият ек- |
земпляр - при получаване на имуществото, а вторият - при |
отчитане на изразходваните заряди, който служи и за пре- |
насянето им от централния склад до обектовите складове и |
от обектовите складове до работните места. |
2. Третият екземпляр остава към кочана. |
3. Началникът на склада нанася разхода в книгата |
след получаване на втория екземпляр, по който имущество- |
то се отчита и в счетоводството. |
Приложение № 3 към чл. 31, ал. 1
КНИГА |
(обект, склад, управление) |
Указател |
№ | Наимено- | Стра- | Пренос | № | Наимено- | Стра- | Пренос |
по | вание на | ница | на стра- | по | вание на | ница | на стра- |
ред | имущест- | ница | ред | имущест- | ница | ||
вото | вото | ||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
Наименование на имуществото |
Дата | Основание, № и | Откъде | На кого | При- | Раз- | Налич- |
на впис- | дата на | е полу- | е да- | ход | ход | ност |
ването | документа | чено | дено | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
Приложение № 4 към чл. 31, ал. 1
КНИГА |
за движението на заряди за монтажните пистолети (приходи, разход и наличност) |
(обект, склад, управление) |
№ по | Дата | Откъде е получено | Собствено, бащино и фа- | Заряди | Заряди | Заряди | Заряди | Заряди | |
ред | (закъде е изпратено) | милно име на получателя | черни, | зелени, | червени, | жълти, | черни, | ||
размер | размер | размер | размер | размер | |||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Разход | Под- | Наличност | Подпис на | За- |
заряди | заряди | заряди | пис | заряди | заряди | заряди | заряди | магазинерите | бе- | ||
зелени, | черни, | жълти, | № и дата на разрешител- | на | черни, | зелени, | червени, | жълти, | при сменна | леж- | |
размер | размер | размер | ното или нареждането | полу- | размер | размер | размер | размер | работа | ка |
чате- | предал | приел | ||||||||||
ля | налич- | налич- | ||||||||||
ността | ността | |||||||||||
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
Приложение № 5 към чл. 31, ал. 1 и чл. 33
КНИГА |
за получаване и връщане на монтажните пистолети |
(обект, склад, управление) |
Дата | Собствено, бащино и фамилно | Серия и № на личния паспорт, откъде е | Свидетелство за правооспособност |
име на получателя | издаден, дата на издаване и точен адрес | ||
1 | 2 | 3 | 4 |
Получени | Върнати обратно |
Наименование | Количество | Подпис на | Дата | Наименование | Количество | Подпис на | Забележка |
на имуществото | получателя | на имуществото | получателя | ||||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |