НАРЕДБА № 1 ЗА ОПАЗВАНЕ НА ПОСЕВИТЕ, ЗЪРНЕНИТЕ ХРАНИ И ФУРАЖИТЕ ОТ ПОЖАРИ
НАРЕДБА № 1 ЗА ОПАЗВАНЕ НА ПОСЕВИТЕ, ЗЪРНЕНИТЕ ХРАНИ И ФУРАЖИТЕ ОТ ПОЖАРИ
Обн. ДВ. бр.42 от 31 Май 1985г., отм. ДВ. бр.94 от 5 Ноември 1993г.
Отменена с § 8 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 1 за опазване на земеделските обекти, зърнените храни и фуражите от пожари - ДВ, бр. 94 от 5 Ноември 1993 г.
Раздел I.
ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 1. Тази наредба урежда задълженията на учрежденията, изпълнителните комитети на народните съвети, организациите и гражданите по опазване на посевите, зърнените храни и фуражите от пожари.
Чл. 2. Ръководствата на учрежденията и организациите, които извършват селскостопанска или друга дейност в района на посевите, на площадките и в складовете за зърнени храни и фуражи, организират и провеждат мероприятия за опазването им от пожари.
Раздел II.
ПРОТИВОПОЖАРНИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ОПАЗВАНЕ НА ПОСЕВИТЕ
Чл. 3. При засяване масивите с житни култури да се устройват на площ не повече от 8000 дка. Масивите с по-голяма площ да се разделят чрез ивица, засята със зелени култури, широка най-малко 50 м. Това изискване не се прилага за масиви, разделени на участъци с площ не повече от 2000 дка чрез полезащитни пояси или ивици, засети със зелени култури, широки най-малко 10 м.
Чл. 4. (1) Извършването на огневи работи в обекти, разположени покрай узрели посеви, слама и друг фураж, може да става само след съгласуване с противопожарните органи и издаване на заповед от ръководителя на обекта в съответствие с чл. 4 от Наредба № 15 за пожарната безопасност при извършване на огневи работи (ДВ, бр. 95 от 1981 г.).
(2) Огневи работи и ремонт на селскостопанските машини се извършват на специално определени площадки на разстояние най-малко 30 м от посевите и фуражите.
Чл. 5. (1) Не се допуска паленето на житни, царевични и други стърнища, слогове, крайпътни ивици и площи със суха трева.
(2) По изключение при необходимост от засяване на втори култури след прибирането на есенниците се допуска паленето на стърнища въз основа на протокол, съставен за всеки конкретен случай. Протоколът се изготвя от комисия, включваща представители на съответната стопанска организация, народния съвет или кметството, районната инспекция за опазване на природната среда, районната противопожарна служба и горското стопанство, ако в съседство има горски култури. В протокола се уточняват и мерките, които следва да се вземат за опазване на съседните терени и полезния дивеч от пожари и други увреждания.
(3) Въз основа на протокола по ал. 2 ръководството на стопанската организация връчва писмено на прекия изпълнител-отговорник уточнените предпазни мерки, времето и условията, при които следва да се извършва паленето на стърнищата.
Чл. 6. Използуването на огън за производствени и домакински нужди в полето се допуска на пожарообезопасени площадки на разстояние най-малко 50 м от посевите и складиран фураж.
Чл. 7. От настъпването на восъчната зрелост на житните посеви до окончателното прибиране на сламата от полето в района на масивите с житни култури пушенето е разрешено само на безопасни места, почистени от суха растителност и други горими материали и отстоящи от посевите на разстояние най-малко 30 м.
Чл. 8. Не се допуска паркирането на превозни средства и нощуването покрай пътища в участъците им, които минават покрай складиран фураж и покрай или през посевите от настъпването на восъчната зрелост до прибирането на реколтата.
Чл. 9. Противопожарните изисквания и мерките при складирането на снопи и вършитбата на хармани се определят за всеки конкретен случай след съгласуване с местните противопожарни органи.
Чл. 10. Преди започване на кампанията по прибиране на реколтата собствениците и стопаните на електропроводите (силови далекопроводи), пресичащи посеви със зърнено-житни култури, да извършат проверка на провеса на проводниците. Те да картотекират участъците, където не са осигурени изискващите се минимални разстояния между високогабаритната селскостопанска техника и електропроводите. За опасните участъци да се уведомят писмено съответните селскостопански организации.
Раздел III.
ПРОТИВОПОЖАРНИ ИЗИСКВАНИЯ ПРИ ПРИБИРАНЕ И СЪХРАНЯВАНЕ НА ФУРАЖИТЕ
Чл. 11. (1) Купите с обемист фураж (сено, слама, царевичак и др.) се залагат по 3 в група с единична маса до 200 т на разстояние най-малко 3 м между отделните купи и най-малко 40 м между групите.
(2) В планинските райони купите в една група могат да бъдат повече от три с обща маса до 600 т.
(3) Конусообразните купи се подреждат на групи от по 10 броя на разстояние между групите най-малко 20 м.
Чл. 12. Силажните ями и площадки се устройват извън площадките за груб фураж на разстояние най-малко 8 м от купите.
Чл. 13. В района на фуражните площадки не се допуска устройването на сушилни, складове за изкуствени торове и други подобни обекти.
Чл. 14. (1) Сеновалите и площадките за складиране на фураж се ограждат с ограда (мрежа или бодлива тел) с височина най-малко 1,5 м и със заключваща се входна врата. Те се почистват от тревна растителност. От вътрешната или външната страна на оградата се изорава ивица с широчина най-малко 5 м.
(2) Не се изисква ограждане на обор-сеновалите, когато първият етаж е масивен, а вторият е приспособен за заключване.
Чл. 15. (1) Противопожарните разстояния от открити и закрити складове за груб фураж (сено, слама и др.) до животновъдните и други селскостопански сгради се определят съгласно приложение № 1.
(2) Откритите складове за груб фураж трябва да отстоят най-малко на 50 м от железопътни линии за редовно и маневрено движение, най-малко на 30 м от вътрешни железопътни клонове, най-малко на 10 м от пътища за обществено ползуване и най-малко на 50 м от горски насаждения.
(3) Разстоянието от открити складове за груб жураж до въздушни електропроводи, мерено от най-близката купа, трябва да бъде най-малко 1,5 пъти височината на електрическия стълб.
Чл. 16. Купите слама на полето се разполагат на разстояние най-малко на 10 м от пътища, горски насаждения и други уязвими в пожарно отношение обекти. Около тях се изорават ивици, широки най-малко 5 м.
Чл. 17. (1) Сламорезачните апарати, фуражомелките за слама и тревен фураж и други машини се поставят на разстояние най-малко 15 м от купите, сеновалите и навесите за фураж.
(2) При рязане на фураж да не се допуска попадането на тел, камъни, метални и други твърди предмети в резачните барабани. Работните площадки на резачните апарати да се почистват от горими материали.
Чл. 18. При механизирано складиране на фуражите със стогометатели и други съоръжения, както и при транспортирането им, на ауспуховите тръби на тракторите и автомобилите се поставят искрогасители, а двигателите им се почистват ежедневно от прах и слама. Електродвигателите и пусковите устройства на транспортьорите за механизирано складиране на фураж да са в прахонепропускащо или затворено изпълнение и да се монтират в долния им край.
Чл. 19. Събирането на слама от блоковете с влачки се извършва с трактори с еднаква мощност, като разстоянието от трактора до сламата да е най-малко 5 м.
Чл. 20. Не се разрешава паленето на огън на открито на разстояние най-малко 100 м от площадките, складовете и отделните купи с фураж.
Чл. 21. Сеновалите (навесен и закрит тип) се осигуряват с мълниезащита.
Чл. 22. Извършването на огневи работи в района на фуражните площадки и складовете за зърно се извършва само в краен случай при издадено разрешително съгласно чл. 4 от Наредба № 15 за пожарната безопасност при извършване на огневи работи. В тези случаи се осигурява дежурство на противопожарен автомобил.
Чл. 23. Около площадките и сеновалите за фураж на подходящи места се поставят предупредителни и указателни противопожарни знаци и табели.
Раздел IV.
ЗАДЪЛЖЕНИЯТА НА УЧРЕЖДЕНИЯТА, ОРГАНИЗАЦИИТЕ, ДЛЪЖНОСТНИТЕ ЛИЦА И ГРАЖДАНИТЕ ПО ОПАЗВАНЕ НА ПОСЕВИТЕ, ЗЪРНЕНИТЕ ХРАНИ И ФУРАЖИТЕ ОТ ПОЖАРИ
Чл. 24. Ръководствата на учрежденията, организациите, които извършват селскостопанска дейност, са длъжни:
1. да изготвят всяка година план с мероприятия за осигуряване пожарната безопасност при подготовката и провеждането на кампанията за прибиране на посевите и съхраняването на зърнените храни и фуражите;
2. да определят с писмена заповед отговорници по опазването на посевите, зърнените храни и фуражите от пожари;
3. да организират навременното и качествено ремонтиране и пожарообезопасяване на селскостопанските машини, автомобилите и другата техника и да ги оборудват с необходимите противопожарни уреди, съоръжения и стандартни искрогасители съгласно приложение № 2, както и да не допускат на работа неизправни или необезопасени машини. Използуването на искрогасители не е задължително за моторни превозни средства и селскостопанска техника с двигатели, оборудвани с изправен турбокомпресор или искроуловител, вграден в шумозаглушителя;
4. да назначават приемателни комисии от специалисти, които в началото на кампанията да проверяват пожарната обезопасеност и да приемат с протокол селскостопанските машини, складовете за зърнени храни, зърносушилните и фуражните площадки;
5. да организират извършването на ежедневни прегледи на техническото и противопожарното състояние на машините и съоръженията, които работят на полето и на площадките за зърнени храни и фуражи, както и воденето на строга отчетност в съответен дневник;
6. преди започване на жътвата да осигуряват разпарцелирането на масивите с житни култури на участъци за еднодневна работа на комбайните с площ не повече от 1000 дка. Разпарцелирането се осъществява чрез ожънване на посевите, балиране и изнасяне на сламата и изораване на ивица, широка най-малко 8 м;
7. при жътва на масиви с площ над 500 дка да осигуряват дежурство на трактор с най-малко четирикорпусен плуг, а за масиви с площ над 2000 дка - и на пригодено за пожарогасене съоръжение, оборудвано съгласно приложение № 2. Тракторът с плуг и съоръжението се установяват на най-подходящото място покрай масива, откъдето се наблюдават всички машини. С тях може да се работи до участъка, който се жъне, като имат готовност за действие в случай на пожар;
8. да организират навременното и качествено ожънване, изнасяне на сламата и изораване на противопожарни ивици с широчина най-малко 4 м покрай главните, първокласните пътища, иглолистните насаждения, сметищата, пчелините, гробищата и др. и най-малко 8 м покрай железопътните линии, оградите на газоразпределителните и катодните станции, крановите възли и очистните съоръжения на магистралните газопроводи, нефто и нефтопродуктоводи и други пожароопасни места и обекти. Покрай железопътните линии, по които се движат локомотиви с парна тяга, противопожарните ивици да са с широчина най-малко 20 м. Ожънването и изораването на всички ивици да се извършват за житни блокове с площ над 100 дка в периода на восъчната им зрялост, която се определя от селскостопанските специалисти. При определяне широчината на ивиците не се вземат пред вид съществуващите крайпътни зелени ивици и канавки. Противопожарните ивици могат да бъдат заменени с ивици, засети предварително със зелени култури;
9. при наличието на въздушни електропроводи с високо напрежение над житните масиви съвместно с органите на противопожарната охрана да определят начините и средствата за осигуряване противопожарната охрана на посевите;
10. да организират противопожарната охрана на площадките и складовете за зърнени храни и фураж и да ги оборудват с необходимите уреди и средства за пожарогасене съгласно приложение № 2.
11. да организират и провеждат мероприятия за повишаване противопожарната подготовка и обучението на механизаторите, шофьорите, бригадирите, фуражирите и други лица. На работа да допускат само лицата, успешно завършили курс, семинар или инструктаж за противопожарна подготовка;
12. да изграждат и организират обучението на доброволни противопожарни ядра от кооператори, механизатори и работници към всяка група машини в полето и към складовете за зърнени храни и фураж;
13. да организират наблюдението на посевите чрез неподвижни и подвижни наблюдателни постове от момента на настъпване на восъчната им зрелост до окончателното прибиране на реколтата. Маршрутите на подвижните наблюдатели да се определят съвместно с органите на противопожарната охрана с оглед да се обхванат най-опасните в пожарно отношение места. Неподвижните постове се оборудват с необходимите уреди и средства за пожарогасене съгласно приложение № 2;
14. да осигуряват за наблюдателите свързочни или сигнални средства(радиотелефони, телефонни постове, сирени и др.) за оповестяване в случай на пожар, а при необходимост - и превозни средства;
15. да осигуряват лица за охрана (пазачи) на складовете и площадките за зърнени храни, фуражите и на комбайните след приключване на работа;
16. съгласувано с органите на противопожарната охрана да организират издаването на агитационно-разяснителни и нагледни материали с противопожарно съдържание;
17. да предоставят само пожарообезопасени сгради за настаняване на бригадирите в помощ на селското стопанство;
18. да организират изпълнението на противопожарните изисквания.
Чл. 25. Изпълнителните комитети на окръжните и общинските(районните) народни съвети и кметствата организират и провеждат мероприятия за:
1. подобряване организацията, подготовката и дейността на доброволните противопожарни отряди за предотвратяване и гасене на пожарите, своевременното извозване на членовете им и населението до мястото на пожара;
2. осигуряване денонощно дежурство на телефонните постове в народните съвети и кметствата по време на жътвената кампания;
3. навременното разгласяване, разясняване и спазване на изискванията на тази наредба сред населението, както и за повишаване готовността му за предотвратяване и гасене на пожарите.
Чл. 26. Механизаторите, механиците и водачите на моторни превозни средства са длъжни:
1. да не започват работа, преди да са инструктирани по противопожарна охрана;
2. да не започват работа, преди да е разпарцелиран масивът, в който ще жънат, и да са изорани противопожарни ивици;
3. да не започват работа, докато селскостопанските машини и друга техника не са комплектувани с необходимите противопожарни уреди и съоръжения съгласно приложение № 2 и да ги поддържат в изправност;
4. да извършват ежесменни технически прегледи на машините и да проверяват противопожарното им състояние. Резултатите от проверката да се отразяват в съответен дневник. Да започват работа, след като се уверят в пълната техническа и пожарна безопасност на машините;
5. да се движат с автомобилите между откосите от слама и да не спират върху тях;
6. да не допускат буксуване на автомобилите в стърнищата и фуражните площадки;
7. при подхождане на автомобилите към сеновалите и купите с фураж ауспуховите тръби да бъдат от противопожарната им страна;
8. да работят с комбайни и бензиновози, които са осигурени с устройства за защита от статично електричество;
9. да поддържат селскостопанските машини в съответствие с техническите изисквания за експлоатацията им;
10. да поддържат ред и чистота на работните места и своевременно да почистват двигателите, акумулаторите, искрогасителите, ауспуховите тръби, турбокомпресорите, гориво и маслопроводите, електрическите проводници и други уязвими в пожарно отношение възли от наслоения прах, горими растителни отпадъци, масло и др.;
11. да зареждат резервоарите на машините с гориво при изгасен двигател;
12. по време на почивка да изтеглят машините на безопасни в пожарно отношение площадки на разстояние най-малко 30 м от посеви, купи слама и складиран фураж. Всички машини след работа да се подреждат на тези площадки така, че в случай на пожар бързо и безпрепятствено да бъдат изтеглени;
13. след завършване на работния ден да изключват електрозахранването на комбайните и силажокомбайните;
14. при силна буря и вятър, когато се създават условия за възникване и разпространение на пожар, временно да преустановят работа с машините;
15. да пушат само на специално обезопасени места;
16. да спазват инструкциите за експлоатация на дадения вид машини;
17. да изучат изискванията на тази наредба, да положат изпит по тях и да ги спазват.
Чл. 27. Наблюдателите са длъжни:
1. да контролират спазването на противопожарните изисквания от всички посетители в землищата, които охраняват. При нарушения да вземат мерки за отстраняването им и да сигнализират на съответните стопански ръководства, народните съвети, кметствата и органите на Министерството на вътрешните работи (МВР);
2. при преминаване на влакове, моторни превозни средства и хора покрай посевите да засилват бдителността си;
3. да поддържат в изправност противопожарните уреди и съоръжения, поставени на дежурство на неподвижните наблюдателни постове, а също предупредителните и забранителните знаци и табели покрай посевите;
4. при пожар да подадат сигнал за тревога, да съобщят или да организират съобщаването в районната противопожарна служба, народния съвет, кметството или в стопанството и да организират загасяването му;
5. да не допускат преминаване през житните масиви на граждани и моторни превозни средства, нямащи отношение към опазването на посевите и прибирането на зърнените храни и фуражите.
Чл. 28. Отговорниците по опазване на посевите, зърнените храни и фуражите от пожари са длъжни:
1. да организират точното и навременно изпълнение на противопожарните мероприятия при подготовката за жътвената кампания и при прибирането и съхраняването на зърнените храни и фуражите;
2. да осъществяват непосредствен контрол за изпълнение на задълженията по противопожарната охрана от механизаторите, наблюдателите, членовете на доброволните противопожарни ядра и другите лица, които участвуват в жътвената кампания и прибирането на фуражите;
3. при констатирани нарушения да вземат незабавно мерки за отстраняването им;
4. да поддържат постоянна връзка и взаимодействие със стопанските ръководства, специализираните органи за противопожарна охрана, служителите на народната милиция и да търсят тяхната помощ за решаване на възникнали проблеми;
5. да осигуряват поддържането в изправност и готовност за действие на противопожарните уреди, съоръжения и водоизточниците;
6. при възникване на пожар да организират оповестяването на противопожарната служба и противопожарните ядра и да ръководят първоначалните гасителни действия.
Чл. 29. Пазачите са длъжни:
1. да не допускат деца и други външни лица в района на фуражните площадки и складовете за зърнени храни;
2. всекидневно да следят за изправността на оградите и за заключването на вратите на фуражните площадки след приключване на работа. При повреди на оградите и вратите да вземат мерки за възстановяването им;
3. да следят за наличието и действието на поставените противопожарни уреди и съоръжения и за свободния достъп към водоизточниците;
4. да не допускат извършването на огневи работи и пушене в района на фуражните площадки и складовете за зърнени храни;
5. да предупреждават механизаторите и шофьорите при влизане във фуражна площадка да не допускат буксуване и да подхождат към фуража с превозните средства така, че ауспуховата тръба трябва да остава в обратната страна на сеновала;
6. при ползуването на електрически съоръжения и инсталации във фуражните площадки и складовете за зърнени храни да проверяват дали е изключено напрежението след работа;
7. да знаят начините за оповестяване на противопожарната служба, противопожарното ядро, ръководството на стопанството и да организират посрещането им при пожар.
Чл. 30. Учрежденията и организациите, които участвуват в прибирането на реколтата или извършват определена дейност в района на посевите, са длъжни:
1. да осигуряват техническата изправност и пожарната безопасност на машините, с които работят или преминават през и покрай посевите, както и да ги оборудват с искрогасители и противопожарни уреди съгласно приложение № 2;
2. да организират обучението и инструктажа на работниците, служителите, водачите на превозни средства и останалия персонал за противопожарните мерки, които трябва да спазват;
3. да организират почистването на районите около обектите и съоръженията, на които или с които ще се работи, от горими материали, тревна растителност и др., преди да е започнала жътвата; особено внимание да се отделя за окосяването и изнасянето на тревата и сухите храсти от районите на железопътните и крайпътните отчуждения, сондажите и други пожароопасни обекти;
4. да провеждат разяснителна дейност сред работниците, водачите на моторни превозни средства, обслужващия персонал на машините, пътниците в автобусите и влаковете и др. за противопожарните мерки, които трябва да спазват при преминаване покрай посевите и площадките за складиране на фураж. За разяснителната дейност да се използуват радиоуредбите в предприятията, гарите, влаковете и автобусите, нагледни материали и др.;
5. да изпращат всяка година преди започване на жътвената кампания напомнителни писма до поделенията си за спазването на противопожарните изисквания;
6. при провеждане на занаятия и учения да вземат мерки за спазване изискванията на тази наредба за недопускането на пожари в посевите и фуражите.
Чл. 31. Гражданите, които преминават или извършват определена дейност покрай посевите и фуражните площадки, като туристи (автотуристи), пастири, ловци, пчелари и др., са длъжни:
1. да не използуват открит огън и да не пушат на разстояние най-малко 50 м до посевите и складиран фураж от настъпването на восъчната зрелост до окончателното прибиране на сламата;
2. да паркират превозните средства и да устройват биваци и лагери за почивка само на определените за целта места;
3. да не изгарят суха трева, клони и други горими материали, да не опушват кошери и да не извършват огневи работи при посещения в пчелини, гробища, вили, хижи и др. подобни места и обекти на разстояние най-малко 50 м от посеви и складиран фураж;
4. да не използуват огнестрелно оръжие и сигнални ракети в района на посевите и фуражните площадки по време на кампанията;
5. да не повреждат или унищожават предупредителни знаци, табели и указания;
6. при забелязан пожар да предприемат мерки за съобщаване на противопожарната служба и да започнат гасене с подръчни средства.
Чл. 32. Бригадирите, работещи в помощ на селското стопанство, са длъжни:
1. да не започват работа, преди да са инструктирани по противопожарна охрана;
2. да спазват установените противопожарни правила на работните места и в сградите, в които са настанени;
3. да знаят установения сигнал за пожар и правилно да действуват с наличните противопожарни уреди.
Раздел V.
ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ОРГАНИТЕ НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ
Чл. 33. Специализираните органи за противопожарна охрана са длъжни:
1. да оказват помощ на селскостопанските организации при съставянето на плановете с мероприятия за осигуряване пожарната безопасност при подготовката и провеждането на кампанията за прибирането на посевите и съхраняването на зърнените храни и фуражите;
2. да участвуват в приемателните комисии при проверката и приемането на селскостопанските машини, складовете за зърнени храни, зърносушилните и фуражните площадки;
3. да изнасят лекции и да провеждат инструктажи с участвуващите в кампанията;
4. да участвуват в комисиите при провеждане на изпитите с механизаторите, механиците и водачите на моторни превозни средства;
5. да оказват помощ при издаване на необходимите документи за проведен инструктаж или изпит;
6. да извършват ежедневни проверки по обезопасеността на селскостопанската и друга техника, използувана в кампанията, на фуражните площадки и в складовете за зърнени храни;
7. при констатирани нередности или нарушения на противопожарните изисквания да прилагат мерки на административна принуда съгласно Закона за противопожарната охрана;
8. да оказват помощ на общинските народни съвети и селскостопанските организации за разясняване изискванията на тази наредба и да провеждат разяснителна дейност сред населението;
9. да осъществяват взаимодействие с другите поделения на Министерството на вътрешните работи по опазване на посевите, зърнените храни и фуражите от пожари.
Чл. 34. Органите на ведомствената милиция към селскостопанските организации са длъжни:
1. да оказват помощ и да упражняват контрол по изпълнението на тази наредба;
2. да изучават състоянието и необходимостта от пазачи на посевите, складовете за зърнени храни и фуражните площадки и да предлагат мерки за подобряване на тяхната охрана;
3. да контролират изпълнението на задълженията на ведомствената охрана от пазачи по опазване на складовете за зърнени храни и фуражните площадки от пожари и при необходимост да им оказват помощ;
4. да контролират наличието и състоянието на оградите и вратите на складовете за зърнени храни и фуражните площадки;
5. да създават организация за усилена охрана на обектите към селскостопанските организации в навечерието на важни масовополитически и други мероприятия от национален и местен мащаб;
6. да упражняват контрол и да не допускат управлението на моторни превозни средства и селскостопанска техника от лица в нетрезво състояние и от неправоспособни водачи и механизатори, използуването на неизправни, необорудвани или необезопасени моторни превозни средства, селскостопански машини и инвентар;
7. при пожар да оповестяват противопожарната служба и да вземат мерки за привличане и организиране на населението за изгасяването му.
Допълнителни разпоредби
§ 1. Не се разрешава навесите, в които се съхраняват зърнени храни, да се ограждат с бали слама и други леснозапалими материали.
§ 2. Електрическите проводници и кабели за захранване на сламорезачни апарати, машини за почистване, пресяване и транспортиране на зърнени храни и други подвижни машини се прокарват въздушно на височина най-малко 6 м при най-големия им провес или подземно на дълбочина най-малко 0,3 м.
§ 3. При обеззаразяване на складови помещения, когато се използуват взриво и пожароопасни обеззаразители, да се изключва напрежението в електрическата инсталация. Тогава не се допуска пушене и палене на огън на разстояние, по-малко от 30 м от същите помещения.
§ 4. Съхраняването на гориво-смазочни материали и зареждането на машините с гориво да се извършва на пожарообезопасени площадки, които да отстоят най-малко на 30 м от посеви, купи слама и складиран фураж.
§ 5. Всички държавни органи, организациите и гражданите са длъжни да оказват съдействие на специализираните органи за противопожарна охрана, на народните съвети и на кметствата при осъществяване контрол над мероприятията по опазване на посевите и фуражите от пожари и при изгасяването на възникнали пожари.
§ 6. Който не изпълни или наруши тази наредба, носи административно-наказателна отговорност по глава шеста от Закона за противопожарната охрана.
Заключителни разпоредби
§ 7. Тази наредба се издава на основание § 6 от Закона за противопожарната охрана и отменя Правилника за опазване на посевите и тревния фураж от пожари (ДВ, бр. 47 от 1977 г.).
§ 8. Контролът по изпълнението на наредбата се възлага на Централното управление на противопожарната охрана и неговите органи в страната.
Приложение № 1
Приложение № 1 към чл. 15, ал. 1
Таблица за противопожарните разстояния от открити и закрити складове за груб фураж до животновъдни и други сгради
№ | Разстояния | до животно | въдните | Разстояния | |
по | и други | селскостопа | нски сгра- | до складо- | |
ред | Наименование на обектите | ди от категории | В, Г и Д | ве и други | |
/в метри/ | сгради | ||||
-3,5 | от катего- | ||||
степен на | пожароус | тойчивост | рии | ||
-3,5 | А и Б | ||||
I и II | III | IV и V | в метри/ | ||
1. | Открити складове за груб | ||||
фураж /сено, слама, царе- | |||||
вичак, фий, стебла от лен, | |||||
коноп и др./ | 20 | 30 | 40 | 40 | |
2. | Закрити складове за груб | ||||
фураж /сено, слама, царе- | |||||
вичак, фий, стебла от лен, | |||||
коноп и др./ | 8 | 10 | 14 | 20 |
Приложение № 2
Приложение № 2
към чл. 24, 26 и 30
Нормативи за оборудването на машините и обектите с противопожарни уреди и съоръжения по време на прибиране и съхраняване на зърнените храни и фуражите
№ | Наименование | Иск- | По- | По- | Коф- | Ко- | Ло- | Ви- | Ко- | Кан- | Бре- | Мет- | Съд |
по | на машините | ро- | жа- | жа- | пом- | фа | па- | ла | са | джа | зент | ла | с |
ред | и обектите | га- | ро- | ро- | па | с | та | 2 Х/ту- | |||||
200л | |||||||||||||
си- | га- | га- | с | во- | 2 мпал- | ||||||||
тел | си- | си | во- | да | ка/ | ||||||||
тел | тел | да | |||||||||||
с | с | ||||||||||||
пя- | тет- | ||||||||||||
на | рах- | ||||||||||||
или | лор | ||||||||||||
прах | или | ||||||||||||
прах | |||||||||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
1. | Зърнокомбайн | 1 | 2* | - | 2 м*** | 2 | 2 | - | - | - | 1 | 2 | |
2. | Силажокомбайн | 1 | 2 | - | - | - | 1 | - | - | - | 1 | 2 | - |
3. | Трактор | 1 | - | 1 | - | - | 1 | - | - | - | - | 2 | - |
4. | Автомобил то- | ||||||||||||
варен | 1 | - | 1 | - | - | 1 | - | - | - | - | 2 | - | |
5. | Сламопреса- | ||||||||||||
подбирач | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 1 | - | |
6. | Валяк | 1 | 1 | - | 1 | 1 | - | - | - | - | - | 2 | - |
7. | Виндроуер или | ||||||||||||
жетварка | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 1 | 1 | - | |
8. | Пътнически и | ||||||||||||
товарни фур- | |||||||||||||
гони | - | 2 | - | 1 | 1 | 2 | - | - | - | - | 2 | - | |
9. | Открита площад- | ||||||||||||
ка и склад за | |||||||||||||
груб фураж | - | - | - | 2 м | 2 | - | 2 | - | 2 | - | 2 | 2** | |
10. | Площадка, на | ||||||||||||
която се вър- | |||||||||||||
шеят снопи, | |||||||||||||
балират се или | |||||||||||||
се режат слама | |||||||||||||
и тревен фураж | - | - | - | 1 м | 1 | - | 2 | - | - | 1 | 2 | 2 | |
11. | Закрит склад за | ||||||||||||
груб фураж | - | - | - | 2 м | 2 | - | 2 | - | 2 | - | 2 | 2** | |
12. | Склад за зърне- | ||||||||||||
ни храни и | |||||||||||||
зърноплощадка | - | - | - | 2 м | 2 | - | - | - | - | - | - | 2** | |
13. | Временна | ||||||||||||
площадка за | |||||||||||||
зареждане на | |||||||||||||
машините с | |||||||||||||
леснозапалими | |||||||||||||
и горими | |||||||||||||
течности | 2 | 1 | 1м | 1 | 2 | - | - | - | - | 1 | 2 | 1 | |
14. | Временна | ||||||||||||
площадка за | |||||||||||||
извършване на | |||||||||||||
огневи работи | |||||||||||||
на полето | - | - | - | 1 м | 1 | 1 | - | - | - | 1 | 2 | 1 | |
15. | Неподвижен | ||||||||||||
наблюдателен | |||||||||||||
пост | - | - | - | - | - | 2 | 2 | 1 | - | - | 2 | - |
Забележка: 1*. - Допуска се оборудване с един пожарогасител с химическа пяна и един с тетрахлор или огнегасителен прах. 2.** - Водоснабдяването да се извършва съгласно противапожарните изисквания за извършване успешно пожарогасене на подобни обекти плюс 2 съда от по 200 л вода за всяка група купи от фураж. 3.*** - Буквата "м" означава мокрител. 4. Пожарогасителното съоръжение за житни масиви над 2000 дка се състои от ремарке с монтирана на него цистерна с вода най-малко 2 т, центробежна водна помпа и колесен трактор, който задвижва помпата. То се оборудва с един разклонител двупътен с щорцови съединители, два шланга 52 мм по 10 м, един струйник със спирателен кран 52 мм и два струйникразпръсквача или разпръсквачи от миячна машина.