Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 47 от 18.VI

НАРЕДБА № 2 ЗА РЕДА НА ВНОСА, ИЗНОСА, РЕГИСТРИРАНЕТО, РАЗПРОСТРАНЯВАНЕТО И ИЗПОЛЗУВАНЕТО НА ВИДЕОАПАРАТУРА И ВИДЕОПРОИЗВЕДЕНИЯ ОТ ЮРИДИЧЕСКИ И ФИЗИЧЕСКИ ЛИЦА

 

НАРЕДБА № 2 ЗА РЕДА НА ВНОСА, ИЗНОСА, РЕГИСТРИРАНЕТО, РАЗПРОСТРАНЯВАНЕТО И ИЗПОЛЗУВАНЕТО НА ВИДЕОАПАРАТУРА И ВИДЕОПРОИЗВЕДЕНИЯ ОТ ЮРИДИЧЕСКИ И ФИЗИЧЕСКИ ЛИЦА

Обн. ДВ. бр.47 от 18 Юни 1985г., отм. ДВ. бр.99 от 16 Ноември 1999г.

Отменена с § 1, т. 4 на Постановление № 202 на Министерския съвет от 9 ноември 1999 г. за отменяне на нормативни актове - ДВ, бр. 99 от 16 ноември 1999 г., в сила от 16.11.1999 г.


Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. Тази наредба определя условията и реда, по които се извършват вносът и износът, регистрирането и използуването на видеоапаратура и създаването, тиражирането и разпространяването на видеопроизведения за обществени и лични нужди.


Чл. 2. По смисъла на тази наредба:

1. видеоапаратури са електронни апарати за: заснемане, запис, монтаж, трикови снимки, видеоигри, възпроизвеждане на изображение и звук от касети, магнитни ленти и дискове или други електронни или механични носители на слухова и зрителна (аудио-визуална) информация;

2. видеопроизведения са видеофилми и видеопрограми (художествени, публицистични, научни, научно-популярни, музикални, забавни и др.), заснети по метода на електронния запис или прехвърлени от оптическа на магнитна лента, диск или друг носител на аудио-визуална информация.


Чл. 3. Производството, вносът и износът, разпространяването и сервизът на видеоапаратурата и видеопроизведения за задоволяване нуждите на материалното производство, науката, образователната система, културата, медицината, търговията, туризма, физическата култура, спорта и други сфери на обществения живот, както и за потребностите на гражданите се планират и координират от Творческо-производственото и стопанско сдружение (ТПСС) "Българско видео".


Раздел II.
Условия и ред за извършване на внос и износ

Чл. 4. (1) Вносът и износът на видеоапаратура и видеопроизведения от юридически лица се извършват от или с разрешение на ТПСС "Българско видео" по реда, определен в Наредба № 7 за митнически контрол върху стоките, внасяни и изнасяни от юридически лица (ДВ, бр. 70 от 1981 г.).

(2) Комитетът за телевизия и радио, ДО "Българска кинематография", Агенция "София-прес" и Аудио-визуална студия "Спектър" могат да внасят и изнасят видеофилми, видеопрограми и видеоапаратура за собствени нужди, като уведомяват за това ТПСС "Българско видео".

(3) Когато вносът или износът се осъществява по външнотърговска сделка, издаденото разрешение се предава на съответната външнотърговска организация, която вписва номера и датата на издаването му в молбата за внос или износ до Министерството на външната търговия.

(4) При временен или безвъзмезден внос или износ на видеоапаратура и видеопроизведения разрешението се представя на митницата.

(5) За внасяните в страната видеоапаратури се води картотека в Столичната митница. Сведенията от картотеката се дават на ТПСС "Българско видео" за всяко изтекло тримесечие.


Чл. 5. (1) Вносът и износът на видеоапаратура и видеопроизведения от физически лица се извършват при условията и по реда, определени в Наредба № 1 за митнически контрол върху предметите, пренасяни от лица, които преминават държавната граница на Народна република България (обн., ДВ, бр. 23 от 1980 г.; изм. и доп., бр. 59 от 1980 г.; бр. 12 и 59 от 1981 г., бр. 4 от 1982 г. и бр. 44 от 1983 г.).

(2) За внасяната в страната видеоапаратура от физически лица митниците изпращат сведения за картотеката в Столичната митница.

(3) Видеопроизведенията, внасяни от физически лица, задължително се декларират пред органите на митницата независимо от количеството и стойността им и могат да бъдат задържани в срок до 14 дни за проверка от комисия на ТПСС "Българско видео".


Чл. 6. (1) Забранява се вносът на видеопроизведения, съдържанието на които противоречи на социалистическия обществен ред или накърнява социалистическия морал.

(2) Недекларираните и забранените за внос видеопроизведения и недекларираните видеоапаратури се отнемат в полза на държавата по реда на чл. 51 и следващи от Закона за митниците и се предават на ТПСС "Българско видео" за осъществяване на неговата дейност. Постъпилите суми от продажбата на отнетите в полза на държавата видеоапаратури и видеопроизведения ТПСС "Българско видео" внася в приход на държавния бюджет съгласно чл. 102 от Правилника за прилагане на Закона за митниците (обн., ДВ, бр. 12 от 1975 г.; изм. и доп., бр. 49 от 1978 г.).


Чл. 7. (1) Планирането на вноса и износа на видеоапаратура от социалистическите организации се съгласува с ТПСС "Българско видео".

(2) До края на първото полугодие на текущата година социалистическите организации представят на ТПСС "Българско видео" за съгласуване плановете си за внос и износ на видеоапаратура за следващата година.


Раздел III.
Регистриране на видеоапаратурите

Чл. 8. Юридически лица, притежаващи видеоапаратури, са длъжни да ги регистрират в ТПСС "Българско видео" - съответно в неговите поделения - в едномесечен срок от придобиването на видеоапаратурата.


Чл. 9. Търговските организации, извършващи продажба на видеоапаратура на граждани в левове или в чуждестранна валута, са длъжни да изпращат на ТПСС "Българско видео" - съответно в неговите поделения - сведение за извършените продажби през изтеклото тримесечие. Сведението се изпраща в срок до 20-о число на следващия месец от изтичане на тримесечието.


Раздел IV.
Създаване, тиражиране и разпространяване на видеопроизведения

Чл. 10. (1) Тиражирането и разпространяването на видеопроизведения за обществено и лично ползуване се осъществяват само от ТПСС "Българско видео".

(2) ДО "Българска кинематография", Комитетът за телевизия и радио, Агенция "София-прес" и Аудио-визуална студия "Спектър" имат право:

1. да създават и да използуват създадените или внесените от тях видеопроизведения само за служебни нужди;

2. да създават видеопроизведения за други организации за техни служебни нужди или за обществен показ само по поръчка на ТПСС "Българско видео" или с негово съгласие.

(3) По едно копие от видеопроизведенията по ал. 2, предназначени за обществен показ, се предоставя безплатно на ТПСС "Българско видео". След съгласието и по договорени цени с организацията - производител или вносител, ТПСС "Българско видео" може да тиражира и да разпространява за обществено ползуване в страната или в чужбина видеопроизведенията, от които е получило копие.

(4) Заснемането с видеокамери и запис на мероприятия, чествувания, събития, изяви и др. за нуждите на отделни социалистически организации и гражданите може да се извършват само от ТПСС "Българско видео" и неговите поделения.


Чл. 11. (1) Юридически лица извън тези по чл. 10, ал. 2 могат да създават и използуват видеопроизведения само за собствени производствени, научни, методически, учебни и други подобни нужди. За обществен показ (възпроизвеждане в обществени заведения, спектакли, изложби, музеи и др.) те могат да използуват само такива видеопроизведения, които са тиражирани или разпространени от ТПСС "Българско видео".

(2) Кинолюбителските клубове и гражданите могат да създават видеопроизведения и да ги използуват само за свои нужди, без да ги възпроизвеждат на обществени места или да ги размножават и разпространяват.


Чл. 12. Общественото използуване на видеопроизведения се осъществява при зачитане правата на авторите и изпълнителите на записаните произведения и на производителя на записа съгласно Закона за авторското право и международните съглашения в областта на авторското право, в които участвува Народна република България.


Чл. 13. (1) Продажбата, предоставянето под наем, записът и презаписът на видеопроизведения, както и продажбата и отдаването под наем на видеоапаратура се извършват в магазини, клубове, щандове и ателиета на ТПСС "Българско видео".

(2) Други социалистически търговски организации могат да продават и предоставят под наем видеопроизведения и видеоапаратура само след договаряне на тази си дейност с ТПСС "Българско видео".


Чл. 14. На всяко видеопроизведение, предназначено за обществен показ и разпространяване, трябва да бъдат отбелязани фирменият знак на ТПСС "Българско видео", името на организацията-производител и годината на записа.


Чл. 15. Личните видеоапаратури и видеозаписи не могат да се дават под наем или да се използуват за обществени нужди.


Раздел V.
Административнонаказателни разпоредби

Чл. 16. (1) Нарушителите на тази наредба с изключение на тези, извършили нарушения по раздел II, се наказват съгласно чл. 31 от Закона за административните нарушения и наказания с глоба до 50 лв., ако не подлежат на по-тежко наказание.

(2) Нарушенията по тази наредба, с изключение на тези по раздел II, се установяват с акт, съставен от контролен орган на Комитета за култура, а наказателните постановления се издават от председателя на изпълнителния комитет на съответния окръжен (Столичния) народен съвет или на упълномощено от него длъжностно лице.


Чл. 17. (1) Нарушителите на разпоредбите по раздел II се наказват съгласно Закона за митниците.

(2) Актове за случаите по ал. 1 се съставят и наказателните постановления се издават от съответните длъжностни лица на митниците.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Наредбата се издава на основание чл. 8 от Постановление № 43 на Министерския съвет от 2 август 1984 г. за създаването и разпространяването на видеофилми и видеопрограми и производството на видеотехника (ДВ, бр. 64 от 1984 г.).


§ 2. Контролът по изпълнението на тази наредба се възлага на председателя на Комитета за култура, който дава указания за решаването на въпросите, възникнали при нейното прилагане.


§ 3. Тази наредба не се прилага по отношение на Министерството на народната отбрана и Министерството на вътрешните работи.


§ 4. Юридическите лица, притежатели на видеоапаратура, придобита до влизането на наредбата в сила, са длъжни да я регистрират по реда на чл. 8 в срок до 30 юли 1985 г.


§ 5. Разпоредбата на чл. 10, ал. 2, т. 2 относно вземане съгласието на ТПСС "Българско видео" за създаване на видеопроизведения за обществен показ се прилага от 1 януари 1986 г.


§ 6. Наредбата е съгласувана с Министерството на вътрешните работи и Министерството на съобщенията.


Промени настройката на бисквитките