Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 63 от 13.VIII

НАРЕДБА № 1 ЗА ОТЛИЧАВАНЕ СЪС ЗЛАТНИ МЕДАЛИ И ДИПЛОМИ ЕКСПОНАТИ, ИЗЛАГАНИ НА МЕЖДУНАРОДНИЯ ПАНАИР В ПЛОВДИВ

 

НАРЕДБА № 1 ЗА ОТЛИЧАВАНЕ СЪС ЗЛАТНИ МЕДАЛИ И ДИПЛОМИ ЕКСПОНАТИ, ИЗЛАГАНИ НА МЕЖДУНАРОДНИЯ ПАНАИР В ПЛОВДИВ

ИЗДАДЕНА ОТ ДЪРЖАВНИЯ КОМИТЕТ ЗА НАУКА И ТЕХНИЧЕСКИ ПРОГРЕС И МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪНШНАТА ТЪРГОВИЯ

Обн. ДВ. бр.63 от 13 Август 1985г.

Отменено основание. Виж § 8 от Закона за изменение на Указ № 1094 за духовното стимулиране в Народна република България - ДВ, бр. 27 от 5 април 1991 г.


Раздел I.
ОБЩИ УСЛОВИЯ

Чл. 1. Международният панаир в Пловдив съдействува за развитието на мирното международно икономическо сътрудничество и техническия прогрес, както и за създаване на условия за по-нататъшно разширяване и задълбочаване на търговските връзки на НРБ с другите страни.


Чл. 2. Държавният комитет за наука и технически прогрес (ДКНТП), Министерството на външната търговия (МВТ), Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и Международният панаир в Пловдив организират при провеждане на пролетния и есенния международен панаир в Пловдив конкурс за отличаване със златни медали и дипломи на експонати, представени от наши и чужди физически и юридически лица. Провеждането на този конкурс цели преди всичко осигуряването на високо техническо равнище и качество на представените експонати от българското участие и разширяването на външната търговия на НРБ.


Чл. 3. Държавният комитет за наука и технически прогрес в срок до 30 януари всяка година обявява конкурсите за българското участие чрез средствата за масова информация (печат, радио и телевизия).


Чл. 4. Международният панаир в Пловдив ежегодно в срок до 30 януари за пролетния и 30 юни за есенния панаир изпраща покани и информация, формуляри и заявки за участие в конкурса "Златни медали и дипломи" за палатите от другите страни и на чуждестранните физически и юридически лица - изложители на панаирите.


Чл. 5. (1) В конкурса "Златни медали и дипломи" могат да бъдат представени за участие всички експонати, изложени в експозицията на международния панаир в Пловдив, които са в редовно производство и отговарят на изискванията на тази наредба.

(2) Не се допускат до участие в конкурса:

1. стандартни резервни части и изделия, разработени по лицензия;

2. изложбени модели (макети) на съоръжения и изделия;

3. технологии, които не са реализирани в действуващи машини и съоръжения;

4. лекарствени средства;

5. печатни произведения и канцеларски материали;

6. украшения, изкуствени цветя, стоки и сувенири от благородни метали;

7. машинна бродерия, галантерия и кинкалерия;

8. различни видове непреработени риби и меса, разфасовани меса, крайни и месни полуфабрикати, хлебни изделия и закуски, торти, кремове и пасти.


Чл. 6. Заявките за участие на българските изложители в конкурса "Златни медали и дипломи" се изпращат до ДКНТП - за конкурса "Златни медали и дипломи", в срок до 30 дни преди откриване на международния панаир в Пловдив.


Чл. 7. Заявките за участие в конкурса на чуждестранните изложители се подават до Международния панаир в Пловдив, който след превеждането и отпечатването им на български език ги изпраща до ДКНТП най-късно 15 дни преди откриването на панаира.


Чл. 8. Заявките за участие на български изделия в конкурса за отличаване със златни медали и дипломи се правят по образец съгласно приложението.


Чл. 9. Заявките за българското участие се изготвят в два екземпляра и трябва да съдържат:

1. данни за изложителя и производителя;

2. проспектни материали с технико-икономически показатели на изделието;

3. информация за техническото равнище на изделието с данни за най-характерните негови параметри, сравнени с тези на сродни изделия на водещи фирми и производители в света, данни за досега произведените количества в натура и стойност, информация за цената на вътрешния пазар и в страните на износа със сравнителни данни за цената на сродни изделия на съответния пазар, данни за външноикономическата му ефективност и реализация на международните пазари (в т. ч. изнесени изделия по натура и стойност през последните 1-2 години, както и договорените за износ изделия по натура и стойност за текущата и следващата година), гаранционен срок на изделието и данни за получените до момента рекламации (в т. ч. брой и характер);

4. справка от съответния отраслов център по промишлена естетика или от Държавната комисия за изобразителни, приложни изкуства и архитектура към Комитета за култура, че изделието отговаря на дизайнерския проект (за включените в номенклатурата изделия, подлежащи на дизайнерско проектиране - към БДС 15.001-81).

5. черно-бяла или цветна снимка на изделието (формат 13 X 18 см), мостри или образци;

6. удостоверение от Института за изобретения и рационализации (ИНРА), респ. от БТПП, за състоянието на правната закрила у нас и в чужбина на включените в изделието обекти на индустриалната собственост (изобретение, промишлен образец, търговска марка, наименование за произход);

7. справка, че всички материали (проспекти, информация и др.) и предмети по темата са съгласувани с отговорника на държавната тайна към съответното ведомство;

8. данни за дела на вносната комплектовка и за нейния доставчик.


Чл. 10. (1) Заявки, предоставени след обявените срокове или неотговарящи на изискванията на чл. 9, не се включват в конкурса.

(2) Заявки, съдържащи неверни или непълни данни, не се разглеждат от комисията.

(3) Заявките, както и приложенията към тях не подлежат на връщане.


Раздел II.
КРИТЕРИИ, ПОКАЗАТЕЛИ И ОЦЕНКА

Чл. 11. Според вида на експоната при преценката на техническото и функционалното равнище и качеството на изделията се включват следните специфични показатели:

1. изисквания на промишлената естетика (дизайна) и ергономията;

2. надеждност, потребителски и якостни свойства, техническа безопасност;

3. реални производствени разходи, сравнителни стойности за цени, тегло;

4. степен на автоматизация;

5. възможност за взаимозаменяемост и използуване на унифицирани елементи;

6. разход на енергия, време за изготвяне, икономия на суровини и дефицитни материали;

7. външнотърговска ефективност, конкурентноспособност, изразена чрез "валутна ефективност" и "експортна рентабилност", определени по методиката за оценка на ефективността от износ, утвърдена от комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество (КИНТС) при Министерския съвет;

8. готовност като експортно изделие (директно договаряно на панаира) какъв прием намира на международния пазар;

9. опаковка (транспортна и потребителска);

10. гаранционен срок, сервизно обслужване, резервни части;

11. други данни, които предложителят на изделието счита за съществени.


Чл. 12. (1) При оценката на експоната се имат пред вид и:

1. всички документи (извън изискваните по наредбата), с които заявителят доказва техническото равнище и новостта на изделието, и др.;

2. резултатът от контролната проверка на международния панаир, включително и тази за дизайна на изделието - форма, функционалност, цветово решение и др.

(2) Условията за участие и критериите за оценка на чуждестранните изделия се отпечатват ежегодно в информационните материали, изпращани от ръководството на Международния панаир в Пловдив.


Раздел III.
ОРГАНИ

Чл. 13. (1) Конкурсите "Златни медали и дипломи" на пролетния и есенния международен панаир се провеждат от централна комисия.

(2) Централната комисия се назначава със заповед на председателя на ДКНТП за пролетния панаир до 15 март и за есенния до 15 юли всяка година.

(3) Централната комисия има следния състав:

1. председател - зам.-председател на ДКНТП;

2. отговорен секретар - гл. специалист от ДКНТП;

3. членове - представители на заинтересуваните ведомства (зам.-министри, зам.-председатели, гл. директори);

4. директорите по направления от ДКНТП;

5. водещи специалисти за съответните отрасли от ИНРА, от ведомствените центрове по промишлена естетика, от БТПП, Международния панаир в Пловдив, научно-техническите съюзи, Българските професионални съюзи, ДКМС и др.


Чл. 14. (1) За оперативно провеждане на конкурса към централната комисия се изграждат работни групи:

1. за пролетния панаир по: битово машиностроене, битова електроника и електротехника, лека промишленост, битова химия, хранително-вкусова промишленост, мебелна промишленост, строителни материали и изделия за бита;

2. за есенния панаир по: машиностроене, електроника и електротехника, химическа промишленост, металургия и минерални ресурси, строителни материали, изделия и конструкции, транспортни средства и съобщителна техника.

(2) Заповедите за назначаването на работните групи се издават от председателя на ДКНТП за пролетния панаир до 30 март и за есенния до 30 юли всяка година.


Чл. 15. Работните групи се ръководят от председател - директор или гл. специалист от съответните направления на ДКНТП.


Чл. 16. В състава на работните групи се включват специалисти от ДКНТП, заинтересуваните ведомства, ведомствените центрове по промишлена естетика, ИНРА, БТПП и др.


Чл. 17. Председателите на работните групи по право са членове на централната комисия.


Чл. 18. Председателите на работните групи получават материалите за конкурса от отговорния секретар на централната комисия, както следва: за българските участници - най-късно до 10 дни преди откриването на панаира и за чуждестранните участници - най-късно 5 дни преди откриването на панаира.


Чл. 19. Работните групи се запознават предварително с предложенията за отличаване със златен медал, а изделията-експонати се предоставят от изложителите най-малко 3 дни преди откриването на панаира.


Чл. 20. Работните групи съставят протоколи-предложения за отличаване със златни медали, подписани от всички членове на работната група. Протоколите се предават на отговорния секретар на централната комисия първия ден след откриване на панаира. Член на работната група, който не е съгласен с предложенията, подписва протокола с особено мнение (ОМ), като го мотивира.


Чл. 21. (1) Централната комисия провежда своето заседание при закрити врати при минимално присъствие на 2/3 от членовете й.

(2) Всеки член на централната комисия поставя оценка (от 0 до 6 точки) за всяко предложено от работните групи изделие за отличаване със златен медал или диплом.

(3) Изделията се класират в съответните групи според набрания брой точки и се отличават със "Златен медал и диплом" при положение, че за тях са се получили най-малко 2/3 от максималния брой точки.

(4) За отличените изделия се изготвя протокол, който след утвърждаване от председателя на ДКНТП се дава на ръководството на Международния панаир в Пловдив за публикуване в печата.

(5) Ръководството на Международния панаир в Пловдив информира изложителите на отличените изделия за резултатите от конкурса.

(6) След утвърждаване на протокола на централната комисия от председателя на ДКНТП решенията на комисията не подлежат на преразглеждане.


Чл. 22. Централната комисия най-късно 6 месеца след закриването на пролетния и есенния панаир прави проверки на експонатите, получили златен медал и диплом. Тя отнема златните медали и дипломи на експонатите, които не са произвеждани в достатъчно количество или се установи, че при кандидатстването са представени документи с невярно или неточно съдържание, и дава гласност за това чрез средствата за масова информация (печат, радио и телевизия).


Чл. 23. (1) Броят на златните медали за българското участие се определя за всеки панаир от председателя на ДКНТП съгласувано с председателя на БТПП.

(2) Броят на златните медали за чуждото участие се определя от ДКНТП съгласувано с МВТ и БТПП.


Чл. 24. Златен медал и диплом се връчват на изложителя на отличените експонати на международния панаир. На този, който е разработил изделието, се връчва само диплом.


Чл. 25. За експонат, който е съвместна разработка, се връчват дипломи на всички организации с доказан дял на участие над 30 на сто.


Чл. 26. Изделия, отличени със златен медал и диплом, след изтичането на 3 години могат отново да бъдат представени за участие в конкурса, ако са постигнати прогресивни и значителни изменения в качествените им показатели (с изключение на изделията на хранително-вкусовата промишленост).


Чл. 27. (1) Административното ръководство на Международния панаир в Пловдив осигурява златните медали и дипломи по утвърдени от председателя на БТПП проекти за пролетния и есенния панаир.

(2) Попълването на дипломите след обявяване на резултатите от конкурса се осигурява от ръководството на Международния панаир в Пловдив.


Чл. 28. (1) Връчването на златните медали и дипломи на българските и чуждестранните изложители се извършва в подходяща тържествена обстановка, организирана от ръководството на Международния панаир в Пловдив, и се отразява от средствата за масова информация.

(2) Връчването на златните медали и дипломи на българските изложители се извършва на петия ден след откриването на панаира от ръководствата на БТПП и на международния панаир в Пловдив при участието на членове на централната комисия.

(3) Връчването на златни медали и дипломи на чуждестранните участници се извършва на шестия ден след откриването на панаира от ръководствата на БТПП и на Международния панаир в Пловдив при участието на членове на централната комисия.


Чл. 29. Три дни преди откриването на панаира на експонатите, представени за участие в конкурса, се поставя табелка "Участвува в конкурса "Златни медали и дипломи". Списъкът на експонатите и изложителите се представя на Международния панаир в Пловдив от отговорния секретар на централната комисия. Табелката се осигурява от административното ръководство на Международния панаир в Пловдив и се подписва от отговорния секретар на централната комисия. След обявяване на отличените експонати табелката се снема от администрацията на панаира.


Чл. 30. На отличените експонати след обявяването на резултатите от конкурса се поставя табелка "Отличен със златен медал" на .... международен (пролетен, есенен) панаир .... година. Табелката се осигурява от администрацията на панаира и се подписва от отговорния секретар на централната комисия.


Чл. 31. По предложение на ръководството на Международния панаир в Пловдив чуждестранните изложители могат да бъдат награждавани с диплом за постоянно участие при повече от 10 последователни участия в панаира.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Административното ръководство на Международния панаир в Пловдив осигурява всички условия за работа на централната комисия и работните групи през цялото времетраене на панаира съгласувано с отговорния секретар на централната комисия.


§ 2. Всички разноски и командировки на членовете на централната комисия и работните групи, свързани с провеждането на конкурса "Златни медали и дипломи", са за сметка на ДКНТП, БТПП и съответните министерства и други ведомства в съответствие със задълженията им.


§ 3. Наредбата се издава на основание чл. 93 от Указа за духовното стимулиране във връзка с чл. 61 от Решение № 30 на Държавния съвет от 30.XI.1978 г. и т. 6 от Разпореждане № 30 на Бюрото на Министерския съвет от 11.VII.1981 г. за по-нататъшно развитие на международния панаир в Пловдив и отменя Наредба № 1 на ДКНТП и МВТ от 1982 г. за реда за отличаване със златен медал и диплом на експонати, излагани на пролетния и есенния Международен панаир в Пловдив (ДВ, бр. 36 от 1982 г.).


Приложение към чл. 8 и 9


До

Държавния комитет за наука и технически прогрес

София


Заявка за конкурса "Златни медали и дипломи"


1. Изделие - тип и модел.

2. Производител(и) - ДСО, завод, институт, БРВ и др., адрес, телефон (изписват се без съкращения).

3. Изложител - адрес, телефон (изписват се без съкращения).

4. Експонат - в коя палата и щанд ще бъде изложен?

5. Описание и предназначение на изделието.

6. Обзор на най-важните технико-икономически и организационни показатели по отношение на световното равнище, които според заявителя представляват интерес.

7. Кандидатствало ли е изделието на предишни международни панаири у нас или в чужбина? Къде и кога?

8. Присъждани ли са награди на изделието и какви?

9. Пролетен или есенен технически .... международен панаир, м. .... г. ............

10. Опис на приложените към заявката документи съгласно изискванията на чл. 9.


   
Дата ..............................................................................................................................................
.......................................................................................................................................
  (подпис и печат)
   


Промени настройката на бисквитките