Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 68 от 30.VIII

НАРЕДБА № 5 ЗА ОБЩЕСТВЕНОТО ДИЕТИЧНО ХРАНЕНЕ

 

НАРЕДБА № 5 ЗА ОБЩЕСТВЕНОТО ДИЕТИЧНО ХРАНЕНЕ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА НАРОДНОТО ЗДРАВЕ, МИНИСТЕРСТВОТО НА ТЪРГОВИЯТА, КОМИТЕТА ПО ТРУДА И СОЦИАЛНОТО ДЕЛО И ЦЕНТРАЛНИЯ СЪВЕТ НА БЪЛГАРСКИТЕ ПРОФЕСИОНАЛНИ СЪЮЗИ,

Обн. ДВ. бр.68 от 30 Август 1985г., изм. ДВ. бр.13 от 17 Февруари 1987г., изм. ДВ. бр.1 от 4 Януари 1991г.

Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Тази наредба урежда организацията на работата, ръководството и контрола на общественото диетично хранене, реда за приемане на столуващите и начина на подпомагането им със средства от държавното обществено осигуряване (ДОО).

(2) Общественото диетично хранене е предназначено да осигури висококачествена и пълноценна диетична храна за нуждаещите се.

(3) Диетичното хранене е важна съставна част от комплексното лечение на болните. То има за цел да допринася за по-бързото оздравяване на острите заболявания, за ограничаване обострянията на хроничните болестни процеси и намаляване на временната и трайната нетрудоспособност.


Чл. 2. (1) Общественото диетично хранене се осъществява във:

1. сборни диетични столове към социалистическите организации за обществено хранене, организирани на територията на населените места за задоволяване нуждите от диетично хранене на болни с различни заболявания независимо от възрастта, местоработата и местоживеенето им;

2. самостоятелни диетични столове или диетични сектори към общите столове на социалистическите организации за задоволяване нуждите от диетично хранене по месторабота. Те могат да бъдат сборни, като в тях се хранят нуждаещите се от няколко социалистически организации.

(2) По-нататък в наредбата сборните диетични столове, самостоятелните диетични столове и диетичните сектори към общите столове на социалистическите организации се наричат обобщено "диетични столове".


Раздел II.
ОТКРИВАНЕ, ЗАКРИВАНЕ И ОРГАНИЗАЦИЯ НА РАБОТАТА В ДИЕТИЧНИТЕ СТОЛОВЕ

Чл. 3. (1) Откриването и закриването (пълно или частично) на диетичните столове към социалистическите организации за обществено хранене, както и откриването и закриването на места за диетично хранене в тях, прехвърлянето правото на собственост или на ползуване на помещения се извършват по предложение от заинтересуваните организации с решение на изпълнителния комитет на съответния окръжен народен съвет (ИК на ОНС) при вземане мнението на окръжното (столичното) управление "Социално осигуряване" и мнението на окръжния съвет на Българските професионални съюзи (ОС на БПС).

(2) Диетичните столове към социалистическите организации за обществено хранене се откриват в заведения до първа ценова категория.


Чл. 4. (1) Откриването на диетични столове към социалистическите организации става по решение на административното им ръководство съгласувано с профкомитета.

(2) Пълно или частично закриване на диетични столове към социалистическите организации става с разрешение на ИК на ОНС, окръжните (столичното) управления "Социално осигуряване" и дирекциите "Народно здраве и социални грижи" (ДНЗСГ).

(3) Диетични сектори се изграждат във всички общи столове, като най-малко 10 на сто от местата за сядане в съществуващите общи столове и 20 на сто от местата за сядане в новоизграждащите се общи столове се определят за нуждаещите се от диетично хранене. Когато новоизграждащите се общи столове имат над 150 места за сядане, диетичните сектори се обособяват в самостоятелни зали. В новоизграждащите се диетични столове се проектира и осигурява кабинет за лекаря-диетолог, съответно за инструктора по хранене, когато няма лекар.

(4) Диетични столове и места за получаване на храна се откриват задължително във всички строителни и промишлени обекти с персонал над 5000 души.


Чл. 5. (Изм. - ДВ, бр. 13 от 1987 г.) За настъпили промени и за предложения по чл. 3 и чл. 4 ИК на ОНС, окръжните (столичното) управления "Социално осигуряване" и ОС на БПС уведомяват Министерството на търговията (МТ), Министерството на народното здраве (МНЗ), Комитета по труда и социалното дело (КТСД) и Централния съвет на Българските професионални съюзи (ЦС на БПС).


Чл. 6. Устройството и обзавеждането на диетичните столове се осъществяват от социалистическите организации, при които са тези столове, и от социалистическите организации за обществено хранене съобразно санитарно-хигиенните изисквания и норми съгласувано със съответните ДНЗСГ и хигиенно-епидемиологични инспекции (ХЕИ).


Чл. 7. (1) В диетичните столове задължително се въвеждат всички необходими диети според характера на заболяванията на столуващите и се приготвят ястия съобразно броя на нуждаещите се.

(2) Храната на диетичните столове се приготвя по Сборника рецепти за диетични ястия (ДИ "Техника", 1984 г.).

(3) Диетичната храна се консумира в диетичните столове. По преценка на лекаря-диетолог на стола или на инструктора по хранене, когато няма лекар, диетичната храна може да се взема за консумиране в къщи.

(4) Поръчването на храна за следващия ден от столуващите става с купон-заявка.


Чл. 8. Диетичните столове се снабдяват с хранителни продукти с предимство по реда на снабдяване на лечебните заведения.


Чл. 9. (1) За храната, приготвяна в столовете за диетично хранене, се води всекидневна калкулационна ведомост за хранителните продукти съгласно чл. 16 от Наредбата за отчетността в столовете за обществено хранене (ДВ, бр. 10 от 1983 г.). На основание на нея се изработва и месечна сводна ведомост. В калкулационните ведомости не се включва храната на персонала.

(2) Калкулационните ведомости за получаване на продукти се остойностяват след получаването на продуктите от склада и се подписват само след пълното им оформяне и окончателно приключване. Забраняват се подписването на неоформена и неприключена ведомост, както и нанасянето на поправки върху подписана ведомост.


Чл. 10. (1) Режийните разходи за работниците, служителите и работещите пенсионери, които ползуват диетична храна, са за сметка на социалистическата организация, в която работят.

(2) Режийните разноски за неработещите пенсионери са за сметка на общинския (районния) народен съвет, на територията на който живеят. Когато неработещите пенсионери се хранят по желание в диетичните столове на социалистическите организации, в които са се пенсионирали, режийните разноски са за сметка на тези организации.

(3) Режийните разходи за учениците се осигуряват от общинския (районния) народен съвет, под чието ръководство се намира съответното училище. Те се превеждат на специализираните предприятия за столово хранене или на съответните учебни заведения, чиито столове не са на подчинение на тези специализирани предприятия.

(4) Режийните разходи за студентите се осигуряват от републиканския бюджет и се превеждат на Главна дирекция на ОСП "Студентски общежития и столове" - София, която ги разпределя на съответните студентски столове.

(5) На диетичните столове не се утвърждават нормативи за режийни разноски, които се правят по фактическите разходи.


Чл. 11. (1) Диетични и щадящи менюта за свободна консумация, без купони и без подпомагане от ДОО, може да се предлагат и в някои заведения за обществено хранене според търсенето и капацитетните им възможности. Тези заведения се определят от окръжните народни съвети.

(2) В общите столове на социалистическите организации, в които няма открити диетични сектори, задължително се предлага всекидневно щадящо комплексно меню. В тях могат да се приготвят и диетични ястия.


Чл. 12. (1) Към диетичните столове се назначава медицински персонал (лекар-диетолог, инструктор по хранене) съгласно следните длъжностни нормативи:

1. до 100 хранещи се - 1 инструктор по хранене;

2. от 101 до 200 хранещи се - 1 инструктор по хранене и 0,25 лекар-диетолог;

3. от 201 до 400 хранещи се - 1 инструктор по хранене и 0,50 лекар-диетолог;

4. над 400 хранещи се - 1 инструктор по хранене и 1 лекар-диетолог.

(2) Медицинският персонал се назначава или се освобождава от длъжност от съответната ДНЗСГ или съответното териториално здравно заведение.


Раздел III.
РЕД ЗА ПРИЕМАНЕ НА СТОЛУВАЩИТЕ

Чл. 13. (1) Приемането в диетичните столове на лицата, желаещи да ги ползуват без подпомагане от ДОО, става въз основа на официален медицински документ, издаден от съответната лекарска консултативна комисия (ЛКК) на здравното заведение, което обслужва нуждаещите се от диетично хранене по месторабота, а когато няма такова заведение - от ЛКК на здравното заведение по местоживеене.

(2) В документа се отбелязват: трите имена на нуждаещия се по паспорт; възраст; домашен адрес; място на работа (социалистическа организация); длъжност; социално положение; разгърната диагноза; параклинични изследвания; текст, установяващ необходимостта от диетично хранене и неговата продължителност в хранодни.

(3) Приемането в диетичните столове на лицата, които се подпомагат от ДОО, става чрез редовно попълнена карта за зачисляване на диетично хранене (приложение № 1), декларация (приложение № 2) и съобщение за поемане заплащането на режийните разходи за диетично хранене от общинския (районния) народен съвет в случаите по чл. 10, ал. 2.

(4) (Нова - ДВ, бр. 13 от 1987 г.) За да получи карта за диетично хранене, лицето трябва да представи в диетичния стол, в който ще се храни, документите, посочени в ал. 3. Картите се получават от диетичния стол. За работещите лица разрешение за зачисляване на диетично хранене с подпомагане от ДОО се дава от профкомитета по месторабота, а за неработещите пенсионери - от лекаря-диетолог, съответно инструктора по хранене, когато няма лекар-диетолог към съответния стол.


Чл. 14. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 13 от 1987 г.) За установяване реда за зачисляване на хранене в диетичните столове лекарят-диетолог, съответно инструкторът по хранене, когато няма лекар-диетолог, води книга за зачисляване на диетично хранене на столуващите (приложение № 3) в два раздела - с подпомагане и без подпомагане от ДОО. В нея лицата след представяне на съответните документи по чл. 13 се записват по реда на явяването им. Книгата за зачисляване на диетично хранене (приложение № 3) се прономерува, прошнурова и подпечатва от социалистическата организация, към която е изграден столът.


Чл. 15. При зачисляването в диетичните столове лекарят-диетолог, съответно инструкторът по хранене, когато няма лекар-диетолог, прави преценка за поредността на нуждаещите се за включването им в хранене, като се ръководи от характера и стадия на заболяването и показанията за диетично хранене. Предимство при равни други показатели се дава на:

1. работници, служители и работещи пенсионери (със или без подпомагане от ДОО). Между тях с предпочитание се ползуват трудещите се от материалното производство;

2. лица до 16 г. и неработещи бременни;

3. инвалиди, учащи се над 16 г. и активни борци против фашизма и капитализма.


Раздел IV.
ПОДПОМАГАНЕ ОТ ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ

Чл. 16. (1) Осигурените работници и служители и пенсионерите, които се нуждаят от диетично хранене, се подпомагат от ДОО чрез заплащане на СТОЙНОСТТА НА ХРАНАТА СЪГЛАСНО ПОСТАНОВЛЕНИЕТО НА МИНИСТЕРСКИЯ съвет от 1954 г. за подпомагане на работниците и служителите, нуждаещи се от лечебно хранене (ДВ, бр. 52 от 1954 г.).

(2) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 1991 г.) Право на парично подпомагане имат работниците, служителите и пенсионерите, чийто месечен доход на член от семейството е до 140 % от минималната работна заплата, установена за страната. Размерът на подпомагането е 40 % от стойността на храната за работниците и служителите и 70 % за пенсионерите.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 13 от 1987 г.) Работниците, служителите и пенсионерите се подпомагат за всички хранодни, определени съобразно нуждите за всеки отделен случай от съответната ЛКК.

(4) При определяне дохода на осигурените за членове на семейството се смятат:

1. съпругът и съпругата;

2. низходящите и техните съпруги или съпрузи;

3. родителите на двамата съпрузи;

4. братята и сестрите (малолетни, непълнолетни, пълнолетни учащи се или нетрудоспособни). Те трябва да живеят в едно жилище с нуждаещия се от подпомагане и да имат общ семеен бюджет.

(5) Размерът на доходите от заплатите и стипендиите се установява със съответен документ, размерът на пенсиите - с вписвания в паспорта, а на другите доходи - с декларация.


Чл. 17. (1) Подпомагането от ДОО за диетично хранене може да се ползува в пълен размер независимо от поевтиняването на храната в общите столове на социалистическите организации, извършвано по силата на други нормативни актове.

(2) Когато работниците и служителите към социалистическите организации и социалистическите организации за обществено хранене имат право на безплатна храна по реда на раздел ХVI на Наредбата за допълнителните трудови възнаграждения за неблагоприятни и други специфични условия на труд (обн., ДВ, бр. 19 от 1977 г., изм., бр. 32 и 96 от 1977 г., бр. 82 от 1978 г., бр. 32, 38, 52, 63 и 94 от 1979 г., бр. 38, 56, 69 и 72 от 1980 г., попр., бр. 77 от 1980 г., изм. и доп., бр. 88, 95 и 99 от 1980 г., бр. 5 от 1981 г., попр., бр. 20 от 1981 г., изм. и доп., бр. 21, 27, 68 и 100 от 1981 г., бр. 8, 19, 24, 31, 38 и 51 от 1982 г., бр. 25 и 86 от 1983 г., бр. 1, 5, 10, 61, 65, 68, 71, 79 и 91 от 1984 г., бр. 13, 21, 30 и 58 от 1985 г.) и ползуват диетично хранене, цената на консумираната диетична храна се намалява с пълния размер на подпомагането от ДОО, както и със стойността на безплатната храна.


Чл. 18. (Изм. - ДВ, бр. 13 от 1987 г.) Когато е ползувано диетично хранене с подпомагане от ДОО без карта за зачисляване, с неправилно попълнена карта или са ползувани повече от определените от ЛКК хранодни или без да са налице условията на чл. 16, ал. 2, виновните длъжностни лица носят имуществена, дисциплинарна, както и административнонаказателна отговорност, ако не носят отговорност по Наказателния кодекс.


Чл. 19. (Изм. - ДВ, бр. 13 от 1987 г.) (1) Предоставянето на храна с подпомагане от ДОО се извършва въз основа на купони (фишове), върху които се отбелязват "С подпомагане от ДОО" и номерът, под който лицето е записано в книгата за зачисляване на диетично хранене.

(2) Планирането, производството, реализацията и отчитането на ястията с подпомагане от ДОО се извършват по реда, установен с раздел IV на Наредба № 10 за отчетността в столовете за обществено хранене (ДВ, бр. 10 от 1983 г.).

(3) Въз основа на данните в описите за продадените купони (фишове) през месеца за ползуване на столова храна, по приложения № 2 и 3 към чл. 24 от Наредба № 10 за отчетността в столовете за обществено хранене счетоводствата на социалистическите организации, към които са разкрити диетични столове, съставят месечни сметки за дължимите суми от ДОО съгласно приложение № 4. Месечната сметка се представя в съответното окръжно управление "Социално осигуряване" до десето число на следващия месец за превеждане на сумите.


Чл. 20. (1) Купоните за диетична храна с подпомагане от ДОО са лични и преотстъпването им е забранено. При констатиране на нарушения административното ръководство на диетичния стол е длъжно незабавно да уведоми окръжното (столичното) управление "Социално осигуряване" за търсене на отговорност от виновното лице.

(2) (Отм. - ДВ, бр. 13 от 1987 г.)


Раздел V.
РЪКОВОДСТВО И КОНТРОЛ

Чл. 21. Организационното, стопанското и административното ръководство на диетичните столове към социалистическите организации за обществено хранене се осъществява от административните ръководители на заведенията, в които са открити тези столове, а на диетичните столове или на диетичните сектори към социалистическите организации - от административните ръководства на тези организации.


Чл. 22. (1) Изпълнителните комитети на окръжните народни съвети осигуряват развитието на диетичното хранене в окръга, организират работата на диетичните столове към социалистическите организации за обществено хранене и контролират дейността на всички столове на територията на окръга, включително столовете в социалистическите организации.

(2) Медицинското ръководство и контрол по приготвянето на храната в диетичните столове се осъществяват от ДНЗСГ, от здравното заведение, определено от нея, от окръжния гастроентеролог и ХЕИ съобразно компетентността им. Методическото ръководство на диетичното хранене в диетичните столове на социалистическите организации, където няма лекар-диетолог, се осъществява от лекарите-диетолози на диетичните столове към социалистическите организации за обществено хранене.


Чл. 23. (1) (Изм. - ДВ, бр.13 от 1987 г.) Министерството на търговията осигурява методическо ръководство и контрол по организирането и развитието на диетичното хранене и подготовката и квалификацията на кухненския и административния персонал.

(2) Министерството на народното здраве и Институтът по гастроентерология и хранене към Медицинската академия осигуряват методическото ръководство и контрол по приготвянето на диетичната храна, необходимите медицински кадри, подготовката и квалификацията им.

(3) Комитетът по труда и социалното дело и неговите органи осигуряват подпомагане на диетичното хранене от средствата на ДОО и контролират законосъобразното им и ефективно изразходване.

(4) Окръжните съвети на българските професионални съюзи подпомагат и контролират организационното състояние, дейността и развитието на диетичното хранене.


Чл. 24. (1) (Изм. - ДВ, бр. 13 от 1987 г.) За оценяване резултатите от диетичното хранене работниците, служителите и работещите пенсионери, които се хранят в диетични столове, се наблюдават 6 месеца преди зачисляването им и 6 месеца след завършване на храненето от лекуващия лекар, който ги е представил. Той съставя оценка на резултатите от диетичното им хранене. За целта лекарят-диетолог на стола или инструкторът по хранене, когато няма лекар-диетолог, попълва контролни медицински данни (приложение № 5) и ги изпраща на лекуващия лекар със своите наблюдения и заключения.

(2) Изискването за наблюдение 6 месеца преди зачисляване на диетично хранене по ал. 1 не е пречка нуждаещите се да добиват право на такова хранене, веднага щом е възникнала необходимост от него.


Чл. 25. (1) Лекарят-диетолог, съответно инструкторът по хранене, когато няма такъв лекар, прави ежегодно до 15 януари годишен отчет-анализ за дейността на стола за предходната календарна година. Отчетът се представя на окръжния народен съвет, окръжното (столичното) управление "Социално осигуряване" и ОС на БПС.

(2) (Изм. - ДВ, бр.13 от 1987 г.) Изпълнителните комитети на окръжните народни съвети, окръжните (столичното) управления "Социално осигуряване" и ОС на БПС разглеждат съвместно до края на март анализ за състоянието на общественото диетично хранене в окръга за предходната година и приемат мероприятия за подобряването му. Анализите и мероприятията се изпращат на МТ, МНЗ, КТСД и ЦС на БПС.


Чл. 26. (Изм. - ДВ, бр.13 от 1987 г.) Ръководствата на МНЗ, МТ, КТСД и Секретариатът (Бюрото) на ЦС на БПС разглеждат периодично състоянието на общественото диетично хранене в страната и утвърждават съвместни мероприятия за подобряването му.


Заключителни разпоредби

§ 1. Тази наредба се издава на основание § 2 от заключителните разпоредби на Закона за народното здраве, чл. 14 от Указа за уреждане на вътрешната търговия и чл. 92 във връзка с чл. 8, буква "з" от Правилника за прилагане на дял III от Кодекса на труда и отменя Правилника за работата, реда и контрола в столовете и ресторантите за диетично хранене (ДВ, бр. 18 от 1966 г.)


§ 2. За нарушения по тази наредба виновните лица носят отговорност по чл. 31 от Закона за административните нарушения и наказания.


§ 3. (Изм. - ДВ, бр.13 от 1987 г.) Указания по прилагане на наредбата се дават от МТ, КТСД и ЦС на БПС и специализираните им органи по места.


§ 4. Наредбата е съгласувана с Министерството на финансите.


Приложение № 1 към чл. 13, ал. 3


Пор. №.............от книгата за зачисляване на диетично хранене столуващите с подпомагане от ДОО

КОМИТЕТ ПО ТРУДА И СОЦИАЛНОТО ДЕЛО ГЛАВНО УПРАВЛЕНИЕ "СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ"

Окръжно управление "Социално осигуряване" - гр. .....................

Карта за зачисляване на диетично хранене

при.................................................................

.....................................................................

/соц. организация, към която е столът/ на

..................................................................

.....................................................................

/собствено, бащино и фамилно име/

.....................................................................

.....................................................................

/професия и длъжност/ в

...................................................................

.....................................................................

/наименование на соц. организация, в която работи/

.....................................................................

.....................................................................

/адрес на соц. организация/

Картата важи за ...................... хранодни от ....... 19 .... г.

/попълва се от ЛКК/

Диагноза:...........................................................

Изследвания:........................................................

Проведено лечение досега /амбулаторно, стационарно, санаторно-курортно и др./:

.....................................................................

Ползуван отпуск поради временна нетрудоспособност през шестте месеца преди зачисляване на диетично хранене .................... дни.

Диспансеризиран за ..................................................

Заключение: ЛКК при..............................................................

/здравно заведение - кабинет, отделение, участък/

препоръчва диетично хранене за ............................. хранодни

ЛКК: 1. ..............................................

/фамилно име и подпис/

2. ..............................................

/фамилно име и подпис/

........................ 19 ... Г.

/печат/


Приложение № 2 към чл. 13, ал. 3

(Изм. - ДВ, бр. 13 от 1987 г.)


ДЕКЛАРАЦИЯ

Подписаният/ата/.....................................................

/собствено, бащино и фамилно име/

декларирам, че:

а/ семейството ми се състои от ............. члена, от които .......... работят, ................ са пенсионери и получават ................ лв. пенсия по п. преписка № ........................, получават стипендия в размер ................................. лв. и ..................... не работят;

б/ за трите месеца, предхождащи месеца на зачисляването в стола ....... ..................... на 19 ..... г., семейството ми е получило брутен /посочват се/ приход от заплати, пенсии, стипендии, наеми и други доходи ......... лв., или по ........... лв. тримесечно на член от семейството.

Прилагам: ..................... удостоверения за размера на получавания доход от трудови възнаграждения и от стипендии от членовете на семейството ми по смисъла на чл. 16, ал. 4 от Наредбата за общественото диетично хранене.

/Ненужното се зачертава/

................. 19 ... г.

Подпис: .....................

З а б е л е ж к а. При определяне дохода на осигурените за подпомагане при диетично хранене за членове на семейството по смисъла на чл. 16, ал. 4 от Наредбата за общественото диетично хранене се смятат следните лица, ако живеят в едно жилище и имат общ семеен бюджет:

1/ съпругът и съпругата;

2/ низходящите и техните съпруги или съпрузи;

3/ родителите на двамата съпрузи;

4/ братята и сестрите /малолетни, непълнолетни, учащи се или нетрудоспособни/, които имат доходи.

Профкомитетът, като има пред вид препоръката на ЛКК, след като провери верността на данните по декларацията и приложените към нея документи, разрешава на .................................................................

/собствено, бащино и фамилно име/

да се зачисли на лечебно хранене с подпомагане от ДОО за ..........хранодни.

През 19 ..... г. същият/ата/ е получил/а/ ..............хранодни с подпомагане от ДОО при диетичния стол ..............................

Председател на профкомитета: ............................

/подпис и печат/

Гр. ......................, ............ 19 ... г.


Приложение № 3 към чл. 14


КНИГА ЗА ЗАЧИСЛЯВАНЕ НА ДИЕТИЧНО ХРАНЕНЕ НА СТОЛУВАЩИТЕ

Пореден номер

Столуващ

/собствено, бащино

и фамилно име/ ВЪЗРАСТ

МЕСТОРАБОТА

ПРОФЕСИЯ И ДЛЪЖНОСТ

Паспорт /серия №, място

и дата на издаване,

подел. на МВР/ ЛЕЧ. ЗАВЕДЕНИЕ И ИМЕ на лекаря /членове на

ЛКК/, ПРЕДПИСАЛ диет. хранене

ДИАГНОЗА /РАЗГЪРНАТА/

НОМЕР НА ДИЕТАТА

БРОЙ ХРАНОДНИ

ДАТА НА ЯВЯВАНЕ В СТОЛА

ПОДПИС НА ЛИЦЕТО

ДАТА НА ВКЛЮЧВАНЕ за хранене

ПОДПИС НА ЛИЦЕТО

ДАТА НА ПРЕКРАТЯВАНЕ на храненето

ПОДПИС НА ЛИЦЕТО

ЗАБЕЛЕЖКА

З а б е л е ж к а. Книгата се води в 2 раздела: 1/ за зачисляване на лица с подпомагане от ДОО; 2/ за зачисляване на лица без подпомагане от ДОО.


Приложение № 4 към чл. 19, ал. 3

(Изм. - ДВ, бр. 13 от 1987 г.)

...........................................

/предприятие, соц. организация/

№ .....

.................... 19 ... г.

гр. /с./ .............................

окръг ...............................

До окръжното /Столичното/

у-ние "Социално

осигуряване" -

дирекция "Краткосрочно

осигуяване"

гр. .........................

МЕСЕЧНА СМЕТКА

През м. ..................... 19 ... г. столът за диетично хранене е изплатил разходите за вложените хранителни продукти за храна на настанените в него работници и служители и пенсионери на стойност ........................... лв.

/словом/

за ......................... хранодни

за .......................... хранодни при среден дневен разход на 1 лице

за хронично болни ................... лв. и за усилено хранене ......................................... лв.

Общият размер на разходите е изчислен съгласно дневните и сборната месечна калкулационна ведомост, в която не е включен разходът за безплатна храна на персонала.

На основание продадените купони за храна с подпомагане от ДОО ........... броя

хранодни за хронично болни по ................. лв. .........

хранодни усилено хранене по ............................ лв.,

или всичко ......................... лв.

Молим да преведете сумата ............................... лв.

/словом/

по текущата ни сметка № ............... при БНБ - гр. .......

Гл. счетоводител:

.....................................

/собствено, бащино

и фамилно име и подпис/

Директор: ...................

/собствено, бащино и

фамилно име и подпис/ /ПЕЧАТ/


Приложение № 5 към чл. 24, ал. 1

(Изм. - ДВ, бр. 13 от 1987 г.)


КОНТРОЛНИ МЕДИЦИНСКИ ДАННИ

....................................................................

/собствено, бащино и фамилно име/ ....................................................................

/адрес/ на длъжност ....................................................... в .................................., гр. ..........................

/соц. организация/ постъпи на диетично хранене в ...................................... ................................................................ на

/диетичен стол/сектор/ ....................................................................

/соц. организация, където е открит/ ............................... гр. ................................ на ................................................................

/дата на включване на диет. хранене/

1. Данни от контролните параклинични и други изследвания, направени по преценка на лекаря-диетолог /инструктора по хранене/ през време на храненето в диетичния стол: ....................................................................

2. Тегло: а/ при постъпване в стола . . . . . . . . . . . . кг; б/ при изписване от стола . . . . . . . . . . . кг; в/ междинни измервания през време на храненето ..................................

/тегло, дата/

3. Други бележки: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

4. Изписан/а/ на . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

5. Брой на хранодните с действително консумирана диетична храна:................................................................

Лекар-диетолог /инструктор по хранене/: ...........................

/име, подпис и печат на диет. стол/

6. Ползуван отпуск поради временна нетрудоспособност за заболяването, за което лицето е изпратено на диетично хранене:

а/ 6 месеца преди постъпването .............................. дни;

б/ през време на храненето .................................. дни;

в/ 6 месеца след изписването ................................ дни;

7. Трудоспособност: подобрена - без промяна - влошена /ненужното се зачертава/.

8. Заключение на лекуващия лекар за общия ефект от проведеното диетично хранене:

Лекуващ лекар /ЛКК/: . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

/фамилно име и подпис/ /дата и печат/

З а б е л е ж к а. Данните по т. 1 до 5 се попълват от лекаря-диетолог /инструктора по хранене/ на диетичния стол, а по т. 6 до 8 - от лекуващия лекар след връщането на приложението на лекаря-диетолог /инструктора по хранене/ на диет. стол.


Промени настройката на бисквитките