НАРЕДБА № 6 ЗА ВЕТЕРИНАРНО-САНИТАРНИТЕ И ХИГИЕННИТЕ ИЗИСКВАНИЯ ПРИ СЪБИРАНЕТО, ОБЕЗВРЕЖДАНЕТО И ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕТО НА КУХНЕНСКИТЕ ОТПАДЪЦИ
НАРЕДБА № 6 ЗА ВЕТЕРИНАРНО-САНИТАРНИТЕ И ХИГИЕННИТЕ ИЗИСКВАНИЯ ПРИ СЪБИРАНЕТО, ОБЕЗВРЕЖДАНЕТО И ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕТО НА КУХНЕНСКИТЕ ОТПАДЪЦИ
Обн. ДВ. бр.7 от 24 Януари 1986г.
С отпаднало основание - виж § 2 от заключителните разпоредби на Закона за ветеринарномедицинската дейност, с който се отменя Закона за ветеринарното дело (ДВ, бр. 96 от 1967 г.) - ДВ, бр. 42 от 5 май 1999 г., в сила от 05.06.1999 г.
Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. С тази наредба се уреждат ветеринарно-санитарните и хигиенните изисквания при събирането, обезвреждането и оползотворяването на кухненските отпадъци, получавани от заведенията за обществено хранене(ресторанти, столове, закусвални, сладкарници, павилиони, детски градини и др.).
Чл. 2. (1) Под "кухненски отпадъци" се разбират всички остатъци от хранителни суровини, продукти и ястия от животински и растителен произход, които се получават след транжиране, разфасоване, термично обработване или консумиране.
(2) Кухненските отпадъци могат да бъдат от растителен произход(хлебни изделия, плодове, зеленчуци и др.) или/и от животински произход(кости, сухожилия, тлъстини, кожи, вътрешни органи в суров или преработен вид).
(3) Хранителни суровини, продукти, ястия и остатъци от тях, които са бракувани по епидемиологични показатели, подлежат на обезвреждане и след това на унищожаване.
Чл. 3. (1) Събирането на кухненските отпадъци се извършва в специално обзаведени помещения в обектите за обществено хранене.
(2) Обезвреждането на кухненските отпадъци се извършва в специализирани цехове, одобрени от комисии с представители на окръжните ветеринарномедицински центрове, държавния ветеринарно-санитарен контрол и хигиенно-епидемиологичните инспекции в съответните окръзи.
Чл. 4. Ветеринарно-санитарният и хигиенен контрол се извършва на основание Правилника за държавния ветеринарно-санитарен контрол (ДВ, бр. 26 от 1971 г.) и Наредба № 1 за ветеринарномедицинските и хигиенните изисквания за помощните и личните животновъдни стопанства (ДВ, бр. 19 от 1985 г.), както и Санитарните правила за заведенията за обществено хранене (ДВ, бр. 50 от 1971 г.).
Раздел II.
СЪБИРАНЕ И ПРЕВОЗВАНЕ НА КУХНЕНСКИТЕ ОТПАДЪЦИ
Чл. 5. (1) Събирането на кухненските отпадъци в обектите на обществено хранене се извършва в плътно затварящи се съдове, боядисани с тъмна боя и с възможности за превозване до мястото за съхраняване и експедиране.
(2) Съхраняването на отпадъците става в отделно помещение (определено място) в близост до събирането и сортирането им, без да има връзка с хладилни камери, подготвителни, складови и битови помещения, както и с кухненския блок и шубера за готовите порции ястия.
(3) Помещението, определено за съхраняване на отпадъците, трябва да бъде водоснабдено, да има плътно затварящи се врати, циментов под със сифон и мрежи на прозорците. Периодично (но не по-малко от един път седмично) са необходими почистване и измиване на помещението, последвани от дезинсекция и дезинфекция и основно измиване.
(4) Събирането на кухненските отпадъци от жилищните домове се извършва в пластмасови кофи с капак (предадени на гражданите безплатно от предприятието), от които отпадъците да се изсипват в плътно затварящи се съдове (контейнери) с надпис "Отпадъци за храна на животни".
Чл. 6. (1) Превозването на кухненските отпадъци от обектите за обществено хранене и жилищните домове трябва да се извършва всекидневно със специализирани автотранспортни средства до цеха за обезвреждане при създадени условия за товарене на пълните контейнери, които трябва да бъдат затварящи се съдове.
(2) Допуска се превозването от обектите за обществено хранене до мястото за обезвреждане да се извършва с коли, съоръжени с цистерни. В тях да се поставят кухненските отпадъци при създадени условия за дезинфекциране на съдовете за събирането им. Тези съдове след всяко разтоварване да се почистват и измиват с гореща вода и да се дезинфекцират.
(3) Специализираните транспортни средства, с които се превозват кухненските отпадъци, трябва да се измиват и дезинфекцират на определени площадки при строго спазване изискванията на БДС 12545 "Транспорт на хранителни продукти. Общи хигиенни норми и изисквания". Те трябва също да отговарят и на ветеринарно-санитарните изисквания по отношение на възможностите за механично почистване, да имат подвижно механизирано съоръжение за натоварване и разтоварване, както и за проходимост.
(4) Всекидневното извозване на кухненските отпадъци и почистването, измиването и дезинфекцирането на транспортните средства и съдове са задължение на предприятието или организацията, чиято собственост са транспортните средства.
Раздел III.
ОБЕЗВРЕЖДАНЕ И ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕ НА КУХНЕНСКИТЕ ОТПАДЪЦИ
Чл. 7. (1) Обезвреждането на кухненските отпадъци трябва да се извършва в специализирани цехове или фуражни кухни, съоръжени с автоклави(стерилизатори), при спазване на ветеринарно-санитарните и хигиенните изисквания по начин, непозволяващ вторичното им заразяване с болестотворни микроорганизми.
(2) Органите на ДВСК да извършват не по-малко от един път седмично микробиологичен контрол за стерилност и безвредност на кухненските отпадъци и на съдовете за превозването им от мястото на събирането до мястото на оползотворяването им.
(3) Обектите, в които се извършва обезвреждането на кухненските отпадъци, трябва да бъдат водоснабдени, канализирани, с циментов под със сифон и снабдени с маслоуловител за пречистване на отпадъчните води при влизането им в градската канализация.
(4) Месторазположението и изграждането на специализираните цехове и фуражните кухни се осъществяват с разрешение на общинския народен съвет, окръжния ветеринарномедицински център и хигиенно-епидемиологичната инспекция и в съответствие с нормативните документи по териториалното и селищното устройство и Наредба № 6 за хигиенните изисквания за производствените и обслужващите дейности и минималните хигиенно-защитни зони (ДВ, бр. 67 от 1983 г.).
Чл. 8. Допуска се изграждането на цехове за стерилизиране на кухненските отпадъци в съседство с чисто угоителни свиневъдни стопанства. Забранено е изграждането на такива цехове в стопанства с развъдна дейност.
Чл. 9. (1) При невъзможност за обезвреждане на кухненските отпадъци под действие на физични и химични фактори в обектите за общественото хранене те се правят негодни за консумиране от животни, след което се изгарят, загробват извън населеното място или на сметоразтоварището.
(2) Хранителните отпадъци, които са оставени на сметоразтоварищата(открити) не са изгорени или загробени трябва в срок от 24 часа да се обработят с един от следните препарати: 1% диазинон, 2% флибол, 1-1,5% агрия, 1050 или други ларвициди, одобрени от Министерството на народното здраве.
Чл. 10. С кухненските отпадъци от животински произход след стерилизирането им могат да се изхранят свине в стопанства само с угоителна дейност или те се предават във фуражна база за смесване с други фуражни съставки.
Чл. 11. При сключване на договор между продавача и купувача на кухненски отпадъци да се вписват задължително и ветеринарните разпоредби на тази наредба.
Заключителни разпоредби
Параграф единствен. Тази наредба се издава на основание чл. 35 от Закона за ветеринарното дело във връзка с чл. 20 от Закона за народното здраве.