Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 10 от 4.II

НАРЕДБА № 2 ЗА ИКОНОМИЧЕСКИ САНКЦИИ ПО ЛИЦЕНЗИИ

 

НАРЕДБА № 2 ЗА ИКОНОМИЧЕСКИ САНКЦИИ ПО ЛИЦЕНЗИИ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ФИНАНСИТЕ,

Обн. ДВ. бр.10 от 4 Февруари 1986г.

Загубила значение.


Чл. 1. Тази наредба урежда реда и начина за налагане на икономически санкции при:

1. неспазване сроковете за внедряването на лицензиите;

2. намаляване на производството на лицензионната продукция под обема, посочен в комплексните и други програми;

3. влошаване качеството на произвежданата лицензионна продукция.


Чл. 2. (1) Лицензия, която не е свързана с капитални вложения, се счита за внедрена от датата на:

1. издаването на разрешение за преминаване към редовно производство, когато обект на лицензията е производство на продукция. Разрешението се издава от съответното министерство, друго ведомство или от изпълнителния комитет на окръжния народен съвет, наричани по-нататък"ведомство-предложител", когато задачата е наблюдавана на национално или ведомствено равнище, и от стопанската организация-внедрител за останалите задачи;

2. съставянето на акта за постигане на показателите, предвидени по лицензионния договор и технико-икономическата обосновка към него - във всички останали случаи.

(2) В случаите по ал. 1 срокът за внедряване се определя от органите, които дават разрешение за сключване на съответния лицензионен договор.

(3) Лицензия, която е неделима част от обект на капитални вложения, се счита за внедрена от датата на съставянето на акта за приемане(въвеждане в действие) на съответния обект съобразно Правилника за капиталното строителство (обн., ДВ, бр. 55 от 1980 г.; изм. и доп., бр. 101 и 47 от 1982 г.), като:

1. за обекти, включени в поименeн списък, утвърден от Министерския съвет, крайният срок за приемане (въвеждане в действие) на обекта се определя с плана за капиталните вложения;

2. за всички останали обекти срокът за внедряване на лицензията не може да бъде по-дълъг от нормативните срокове за времетраене на проектирането и строителството на съответния обект, взети заедно, определени с Правилника за капиталното строителство, или от сроковете, определени с единния пран за социално-икономическото развитие на страната, респ. с плана за капиталните вложения.

(4) В случаите по ал. 3 срокът за внедряване на лицензията започва да тече от датата на получаването на документацията, необходима за проектиране на обекта.


Чл. 3. (1) Когато не е спазен срокът за внедряване на лицензията, ведомството-предложител, съответно стопанската организация-внедрител, внася в приход на бюджета като икономическа санкция 10 на сто от стойността на непроизведената продукция по лицензията по фабрично-заводски цени.

(2) Под "стойност на непроизведената продукция по лицензията" се разбира годишната продукция по фабрично-заводски цени, заложени в комплексната или друга програма за внедряване, в технико-икономическите разчети или обосновки към договора, в документите за одобряване на договора или за разрешаване на сключването му.

(3) Сумата на икономическата санкция се определя в размер 10 на сто върху произведението на 1/360 част от стойността на годишната продукция по фабрично-заводски цени по времето на закъснението, изразено в дни. За начална дата на просрочието се взема първият ден от месеца, следващ тримесечието, през което е трябвало да бъде внедрена лицензията.

(4) Когато с лицензията се предвижда прекратяване на внос или реализиране на износ, при закъснение на внедряването й освен санкцията по ал. 1 ведомството-предложител, съответно стопанската организация-внедрител, осигурява и необходимата валута за извършването на вноса или за комплексация на износа до внедряването на лицензията.


Чл. 4. Санкцията по чл. 3, ал. 1 за неспазване срока за внедряване не се налага само когато неспазването на срока за внедряване на лицензията е по вина на чуждестранната фирма, от която е закупена лицензията. Вината се доказва от външнотърговската организация, която е сключила лицензионния договор, на основата на предявена рекламация в установения срок.


Чл. 5. (1) При намаляване производството под обема на годишната продукция по лицензията ведомството-предложител, съответно стопанската организация-внедрител, внася в приход на бюджета като икономическа санкция 10 на сто от стойността на непроизведената продукция по фабрично-заводски цени, като се спазват и изискванията на чл. 3, а на ръководителите на стопанската организация и членовете на работната група се намалява основната им заплата в съответствие с чл. 197 от Правилника за икономическия механизъм и чл. 95 и 97 от Кодекса на труда.

(2) Под "обем на годишната продукция по лицензията" се разбира годишната продукция по фабрично-заводски цени или утвърдената с плана производствена програма, когото продукцията по лицензията е включена в държавната номенклатура.

(3) Когато продукцията по лицензията не е крайно изделие, но се произвежда за комплектуване на продукция, включена в държавната номенклатура, и в технико-икономическата обосновка не е разчетен самостоятелен износ, обемът на годишната продукция по лицензията не може да бъде по-малък от количеството, необходимо за комплектуване на съответната продукция и за задоволяване потребностите от резервни части за произведената до съответната планова годишна продукция.

(4) Когато продукцията по лицензията не е включена в държавната номенклатура, но се произвежда със суровини и материали, включени в националните баланси, обемът на годишната продукция по лицензията се определя съобразно осигурените с плана суровини и материали.


Чл. 6. (1) Когато валутните разходи на комплектуващите възли и детайли, на суровините и материалите са по-големи от посочените в технико-икономическия анализ и в обосновката за икономическата ефективност на производствено-стопанската дейност и за валутното салдо или валутните постъпления и лимитите за внос. Когато неблагоприятните последици се дължат на неправилни, неточни или непълни проучвания, анализи и обосновки, от съответните длъжностни лица се търси предвидената с нормативните актове имуществена, дисциплинарна и административнонаказателна или наказателна отговорност.

(2) Когато неблагоприятните финансови и валутни последици водят до големи загуби за народното стопанство, производството на продукция по придобитите лицензии може да бъде спряно с решение на Министерския съвет. В тези случаи от виновните длъжностни лица се търси имуществена, дисциплинарна, административнонаказателна или наказателна отговорност съгласно съответните нормативни актове.


Чл. 7. (1) При прекратяване производството поради влошаване на техническите показатели на произвежданата продукция по лицензията за времето до възстановяване на производството се налага икономическа санкция в съответствие с чл. 5, ал. 1.

(2) Икономическата санкция по чл. 5, ал. 1 се налага и когато не са спазени разпоредбите за спиране производството на продукцията по лицензията поради влошаване на техническите й показатели. В този случай произведената с влошени показатели продукция не се признава за изпълнение на задачите по плана на съответната стопанска организация.


Чл. 8. Икономическата санкция за просрочване на внедряването, за намаляване на производството под определения обем или за влошено качество на продукцията по лицензията се определя и внася от стопанската организация-внедрител ежемесечно в срок до 15-о число на следващия месец в приход на републиканския бюджет по сметка 080, § 13 - Други приходи от народното стопанство, код 7805 - за лицензиите - просрочване, намаляване производството и некачествена продукция във връзка с внедряването им. При просрочване на внедряването първият месец следва да тече от първия ден на месеца, следващ тримесечието, през което е трябвало да бъде внедрена лицензията.


Чл. 9. (1) Когато внедряването на лицензията е свързано с коопериране или със строително-монтажни работи и закъснението е допуснато поради неизпълнение на задълженията от страна на организациите-изпълнители или по вина на други организации, санкцията се внася в бюджета от организацията-внедрител, а организациите-изпълнители или други организации, които не са изпълнили задълженията си, възстановяват на организацията-внедрител съответната част от санкцията.

(2) Отговорност за недостигане обема на производството поради неосигуряване на потребители или на пазари за реализация на продукцията носят министерствата и другите ведомства, потвърдили потребностите си при доказване на икономическата ефективност от придобиване на лицензията, като възстановяват на стопанската организация-внедрител съответната част от икономическата санкция.

(3) Вината и отговорността се доказват с протокол, съставен от заинтересуваните страни, или с арбитражно решение.


Чл. 10. Вноските по чл. 8 се правят от печалбата от цялата дейност на организацията-внедрител и организацията-изпълнител и намират отражение в Схемата за образуване и разпределение на доходите на стопанските организации и предприятията, приложение към чл. 178 от Правилника за икономическия механизъм.


Чл. 11. При неспазване срока за внедряване на лицензиите на ръководните кадри, инженерно-техническите работници, научните работници и специалистите, непосредствено участвували във внедряването, се намалява основната им заплата съгласно чл. 95 и 97 от Кодекса на труда.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Предвидените в тази наредба икономически санкции се прилагат, когато неизпълнението се дължи на непроизведената продукция по придобити лицензии, независимо от санкциите, предвидени в други нормативни актове за неизпълнение на договорните задължения, включително за кооперирани доставки и резервни части.


§ 2. Контролът по прилагането на наредбата се упражнява от органите за финансов контрол на стопанските министерства или други ведомства, от органите на Държавния комитет за изследвания и технологии и от органите за Държавен финансов контрол при Министерството на финансите.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 3. Тази наредба се прилага и за лицензии, придобити преди влизането й в сила.


§ 4. Тази наредба се издава на основание чл. 37, ал. 1 от Правилника за придобиване и внедряване на лицензии (обн., ДВ, бр. 104 от 1976 г.; изм. и доп., бр. 57 от 1984 г.) и отменя Наредба № 61 на Министерството на финансите за налагане на икономически санкции във връзка с лицензиите (обн., ДВ, бр. 45 от 1977 г.; попр., бр. 48 от 1977 г.).


§ 5. Наредбата е съгласувана с Държавния комитет за изследвания и технологии.


Промени настройката на бисквитките