Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 59 от 22.VII

НАРЕДБА № 1 ОТ 9 ЮНИ 1986 Г. ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И РАБОТАТА НА БЮРАТА ЗА СЪДИМОСТ

 

НАРЕДБА № 1 ОТ 9 ЮНИ 1986 Г. ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И РАБОТАТА НА БЮРАТА ЗА СЪДИМОСТ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ПРАВОСЪДИЕТО

Обн. ДВ. бр.57 от 22 Юли 1986г., отм. ДВ. бр.59 от 22 Юли 1994г.

Отменено основание. Виж § 14, т. 1 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за съдебната власт, с който се отменя Закона за устройство на съдилищата - ДВ, бр. 59 от 22 юли 1994 г. Виж и Наредба № 1 за организацията и работата на бюрата за съдимост - ДВ, бр. 10 от 4 февруари 2000 г.


Глава
ОРГАНИЗАЦИЯ И ПРЕДМЕТ НА ДЕЙНОСТ НА БЮРАТА ЗА СЪДИМОСТ

Чл. 1. (1) Бюро за съдимост има при всеки районен съд и при Министерството на правосъдието.

(2) Бюрото за съдимост събира и съхранява данни за лицата, осъдени от българските съдилища, и за лицата на които българските съдилища и прокуратурите са наложили мерки по чл. 75 и 78а от Наказателния кодекс, както и за българските граждани, осъдени от чуждестранни съдилища, чиито присъди са приети за изпълнение по реда на чл. 442-449 от Наказателно-процесуалния кодекс. Въз основа на събраните данни бюрото за съдимост дава сведения за осъжданите и неосъжданите лица.


Чл. 2. (1) Бюрото за съдимост при районен съд събира и съхранява данните по чл. 1, ал. 2 и дава сведения за лицата, родени в района на съда.

(2) Бюрото за съдимост при Министерството на правосъдието събира и съхранява данните по чл. 1, ал. 2 и дава сведения за лицата, родени в чужбина или с неизвестно месторождение.


Чл. 3. (1) Регистрирането в бюрата за съдимост се извършва чрез бюлетини за съдимост и бюлетини за наложени мерки по чл. 75 и 78а от Наказателния кодекс.

(2) Бюрата за съдимост поддържат картотека от бюлетини за съдимост, бюлетини за наложени мерки по чл. 75 и 78а от Наказателния кодекс, азбучни указатели и входящи регистри.


Глава
БЮЛЕТИНИ ЗА СЪДИМОСТ

Чл. 4. (1) Бюлетини за съдимост се съставят за всички осъдени на наказания по чл. 37 от Наказателния кодекс, включително и в случаите, когато осъденият е освободен от изтърпяване на наказанието или не е наказан съгласно чл. 64, 158, 182, ал. 3, 183, ал. 3, и 191, ал. 4, или е приложено условно осъждане по чл. 66 от Наказателния кодекс.

(2) Бюлетини за съдимост не се съставят за военнослужещи, осъдени от военни съдилища на лишаване от свобода до две години с изтърпяване във военно-изправителни места, на друго наказание, по-леко по вид от лишаване от свобода, или на които е приложено условно осъждане.


Чл. 5. (1) В бюлетина за съдимост на осъдения се вписват:

1. собственото, бащиното и фамилното име, а ако е встъпил в брак - и фамилното име, придобито при сключване на брака;

2. единният граждански номер, ако е български гражданин или чужденец, който пребивава постоянно в страната;

3. денят, месецът и годината на раждането;

4. месторождението;

5. гражданството;

6. за лица, които нямат единен граждански номер - собственото, бащиното и фамилното име на бащата и майката;

7. извлечение от влязлата в сила присъда, отразяващо осъждането;

8. датата на влизане на присъдата в сила;

(2) Извлечението по ал. 1, точка 7 съдържа:

1. номера на делото;

2. датата и номера на присъдата и съда, който я е постановил;

3. извършеното престъпление и неговата квалификация;

4. времето и мястото на извършване на престъплението;

5. вида и размера на наложеното наказание;

6. освобождаването от изтърпяване на наказанието и неналагането на наказание съгласно чл. 64, 158, 182, ал. 3, 183, ал. 3, и 191, ал. 4 от Наказателния кодекс, както и условното осъждане по чл. 66 от Наказателният кодекс, при което се посочва и изпитателният срок.

(3) Когато присъдата е потвърдена или изменена от по-горна инстанция, извлечението по ал. 1, точка 7 отразява и потвърждаването или изменението, както и номера и годината на делото и номера и датата на решението на по-горната инстанция.


Чл. 6. (1) Бюлетин за съдимост се съставя най-късно след седем дни от влизане в сила на присъдата или на определението по чл. 444, ал. 2 от Наказателно-процесуалния кодекс.

(2) Бюлетинът за съдимост се изготвя на пишеща машина.


Чл. 7. (1) Служителят на съответния съд отбелязва върху бюлетина за съдимост датата на неговото съставяне, прави заверка "Вярно извлечение от оригинала", написва името си и се подписва. Когато лицето е било вече осъждано, в горната дясна страна на бюлетина за съдимост се прибавя и думата "осъждан".

(2) След съставянето на бюлетина за съдимост той се проверява и подписва от председателя на съда, заместващия го съдия или от съдията-докладчик.

(3) За съставянето на бюлетина за съдимост служителят на съда прави бележки върху оригинала на присъдата, написва името си и се подписва.


Чл. 8. Когато с присъдата са осъдени повече лица, за всяко едно от тях се съставя отделен бюлетин за съдимост, в който след извлечението от присъдата за лицето, за което се отнася бюлетинът, се вписват имената и на другите осъдени лица.


Чл. 9. (1) Когато осъденият има двойно или съставно име, бюлетинът за съдимост се съставя в два екземпляра - един на името, което най-много се ползува, и втори напомнителен - на другото име. Напомнителен бюлетин се съставя и за лицата, които имат псевдоним.

(2) Когато бюлетинът за съдимост се съставя в два екземпляра, върху всеки един от тях се отбелязва: "Съставен в два екземпляра".


Чл. 10. (1) Подписаният бюлетин за съдимост се изпраща незабавно в съответното бюро за съдимост, придружен с писмо. Служителят, получил писмото, написва името си върху него, подписва се, слага печат и го връща на съда, който го е изпратил. Писмото се прилага към делото, по което е издаден бюлетинът за съдимост.

(2) Когато бюлетинът за съдимост се предава в бюрото за съдимост при същия съд, писмото не се изпраща, но съответният служител отбелязва върху присъдата, че го е получил, написва името си и се подписва.


Чл. 11. (1) Бюлетинът за съдимост се завежда веднага в азбучния указател, като се вписват денят на постъпването му и данните, посочени в чл. 5, ал. 1, точки 1-4, 6 и 8 и ал. 2, точки 1 и 2, и се подрежда в картотеката в азбучен ред.

(2) Когато за едно и също лице са съставени няколко бюлетина за съдимост, според датата на съставянето им те се подреждат в плик. Върху всеки бюлетин за съдимост се поставя пореден номер, а върху плика се записват собственото, бащиното и фамилното име на осъдения, единният му граждански номер, ако има такъв, и месторождението му.


Чл. 12. Бюлетините в бюрото за съдимост при Министерството на правосъдието се разпределят в два раздела:

1. бюлетини за лица, родени в чужбина;

2. бюлетини за лица с неизвестно месторождение.


Чл. 13. (1) Бюлетините за съдимост се съхраняват в предназначени за целта технически съоръжения, които се държат заключени и на недостъпно за външни лица място.

(2) Не се позволява изнасянето на бюлетините за съдимост от помещенията на бюрата за съдимост.


Глава
ПОПРАВКИ И ОТБЕЛЯЗВАНИЯ НА ДОПЪЛНИТЕЛНИ СВЕДЕНИЯ В БЮЛЕТИНИТЕ ЗА СЪДИМОСТ

Чл. 14. Когато се установи, че за определено лице в бюрото за съдимост се намира бюлетин за съдимост и под друго име, съответният служител прави веднага необходимите поправки в бюлетините и в азбучния указател и съставя напомнителен бюлетин.


Чл. 15. (1) В бюлетина за съдимост служебно се отбелязват допълнителни сведения, когато:

1. престъплението, за което е осъдено лицето, е амнистирано;

2. лицето е реабилитирано;

3. е било допуснато или отменено условно предсрочно освобождаване;

4. определеното наказание е заменено с друго наказание;

5. е било определено общо наказание по чл. 25 от Наказателния кодекс.

(2) При амнистия се посочват законът, с който е дадена, и годината на издаването му.


Чл. 16. Съдът, който определя общото наказание по чл. 25 от Наказателния кодекс, както и този, който постановява реабилитацията или условното предсрочно освобождаване от изтърпяване на наказание или отменя условно предсрочно освобождаване, изпраща незабавно в съответното бюро за съдимост извлечение от определението, за да бъде вписано в бюлетина за съдимост.


Чл. 17. Когато определеното наказание е заменено с друго наказание, съдът, постановил присъдата, незабавно уведомява за това съответното бюро за съдимост, като съобщава номера и датата на акта, с който е извършено заменянето, както и новото наказание.


Чл. 18. При отбелязване на условното предсрочно освобождаване и на реабилитацията от съд в бюлетина за съдимост се посочват номерът и датата на решението на съда и извлечение от диапозитива за обстоятелството, подлежащо на вписване. При изменяне на определеното наказание се вписват номерът и датата на съответния акт и новото наказание.


Чл. 19. Поправките и отбелязванията се подписват от председателя на районния съд или от заместващия го съдия, а в бюрото за съдимост при Министерството на правосъдието - от определения за целта служител.


Чл. 20. (1) Когато от бюрото за съдимост се установи, че дадено лице е било осъдено условно или е освободено условно предсрочно и в изпитателния срок е извършено ново престъпление, а съдът не се е произнесъл по въпроса за изтърпяване на отложеното наказание, изпраща се уведомление на съответния съд за това обстоятелство. Уведомление се изпраща и когато от бюрото за съдимост се установи, че към дадено лице вече е била приложена разпоредбата на чл. 182, ал. 3, съответно чл. 183, ал. 3 от Наказателния кодекс.

(2) В случаите по ал. 1 съответният съд съобщава незабавно решението си на съответното бюро за съдимост и то го нанася в бюлетина.


Глава
УНИЩОЖАВАНЕ НА БЮЛЕТИНИТЕ ЗА СЪДИМОСТ

Чл. 21. (1) Подлежат на унищожаване бюлетините за съдимост на лицата, на които присъдите са отменени по реда на надзора или поради възобновяване на делото.

(2) Съдът, постановил присъдата, уведомява незабавно съответното бюро за съдимост за отменянето й.


Чл. 22. (1) Бюлетините за съдимост, по които от датата на раждането на лицата са изтекли сто години се преглеждат от експертна комисия по реда на Закона за държавния архивен фонд.

(2) Бюлетините за съдимост, за които комисията прецени, че следва да се запазят, се микрофилмират. При нужда се ползуват микрофилмите, а оригиналите се съхраняват в архива по реда, установен в чл. 12, ал. 1 от Закона за държавния архивен фонд.


Чл. 23. За бюлетините за съдимост, определени за унищожаване, в азбучния указател се отбелязва основанието за унищожаването им, без да се заличават имената на лицата и вписаните в тях сведения. Отбелязванията се подписват от председателя на съда или от заместващия го съдия, а в бюрото за съдимост при Министерството на правосъдието - от определения служител.


Чл. 24. (1) При загубване или унищожаване на бюлетин за съдимост бюрото за съдимост изисква нов бюлетин от съда, постановил присъдата. За съставянето на новия бюлетин за съдимост се постъпва по реда , предвиден в чл. 7-10.

(2) Ако не може да бъде издаден нов бюлетин за съдимост поради изтичане на сроковете по чл. 211 от Правилника за организацията на работата на районните, окръжните и военните съдилища (обн., ДВ, бр. 89 от 1977 г.; изм. и доп., бр. 62 от 1979 г., бр. 2 от 1984 г. и бр. 56 от 1985 г.), съответното бюро за съдимост изготвя на база данните, съдържащи се в азбучния указател, бюлетин за съдимост, на който в горната лява страна прибавя думата "дубликат".


Глава
СВИДЕТЕЛСТВА ЗА СЪДИМОСТ И СПРАВКИ ЗА СЪДИМОСТ

Чл. 25. (1) Бюрата за съдимост издават свидетелства за съдимост и справки за съдимост.

(2) Свидетелство за съдимост се издава:

1. за гражданин по негово искане;

2. на учреждение, предприятие и организация за определена, конкретно посочена служебна цел;

3. на органи на правосъдието на друга държава, когато това е предвидено в международен договор.

(3) Гражданин може да иска свидетелство за съдимост за себе си, за починал възходящ, низходящ, съпруг, за брат или сестра, ако същите нямат други наследници, а за друго лице - ако е упълномощен за това от лице, което има право да иска такова свидетелство.

(4) Справка за съдимост се издава за служебна цел на съда, прокуратурата и на органите на Министерството на вътрешните работа.


Чл. 26. (1) Свидетелство за съдимост на гражданин се издава въз основа на молба, подадена до районния съд по месторождението на лицето, за което се отнася исканото свидетелство.

(2) Молбата по ал. 1 може да бъде подадена и чрез районния съд по местоживеенето на молителя. В този случай служебно се изискват сведения от съответното бюро за съдимост и след получаването им се издава свидетелство за съдимост. Сведенията могат да се поискат и с телеграма.


Чл. 27. (1) Молбата за издаване на свидетелство за съдимост трябва да съдържа:

1. собственото, бащиното и фамилното име на лицето, за което се иска свидетелство, и адреса му. Ако свидетелството се иска за починал възходящ, низходящ, съпруг, брат, сестра или за друго лице, в молбата се посочват и собственото, бащиното и фамилното име на този, който иска свидетелството, и адресът му;

2. единния граждански номер на лицето, за което се иска свидетелството, ако е български гражданин или чужденец, който пребивава постоянно в страната;

3. деня, месеца и годината на раждането на лицето, за което се иска свидетелството;

4. месторождението на лицето, за което се иска свидетелството;

5. гражданството на лицето, за което се иска свидетелството;

6. собственото, бащиното и фамилното име на бащата и майката на лицето, за което се иска свидетелството;

7. целта, за която се иска свидетелството, а когато се касае за постъпване на работа - точната длъжност.

(2) Когато собственото, бащиното или фамилното име на лицето, за което се иска свидетелството, са променени след навършване на 14-годишна възраст поради встъпване в брак, осиновяване или други основания, в молбата се посочват и имената по рождение.

(3) При подаване на молбата за удостоверяване на посочените в нея данни се представят документ за самоличност и актът за раждане или документ, съдържащ извлечение от акта за раждане или от друг документ, издаден от компетентен орган, удостоверяващ сведения от акта за раждане на лицето, за което се иска свидетелство за съдимост. Когато молителят не иска свидетелството за себе си, към молбата се прилага удостоверение за наследници или пълномощно.

(4) В молбата също се посочва изрично настъпилата реабилитация по право, ако има такива, и се представят необходимите доказателства за това.


Чл. 28. Свидетелство за съдимост по искане на учреждение, предприятие и организация за служебна цел в кръга на тяхната дейност се издава въз основа на искане, което трябва да съдържа данните, посочени в чл. 27, ал. 1 и 2.


Чл. 29. (1) Справка за съдимост се издава въз основа на искане на съответния орган. Искането трябва да съдържа данните, посочени в чл. 27, ал. 1 и 2.

(2) Искането по ал. 1 се изпраща до бюрото за съдимост по месторождението на лицето, за което се отнася справката.

(3) Издадената справка се изпраща направо на органа, който е направил искането.


Чл. 30. Молбите и исканията за издаване на свидетелства за съдимост, както и исканията за издаване на справки за съдимост се завеждат във входящ регистър.


Чл. 31. (1) Свидетелство за съдимост се издава в деня на поискването, когато това е възможно, но не по-късно от три дни от постъпването на молбата. Когато тя е подадена до районния съд по местоживеене на молителя, свидетелството се издава в срок до седем дни от подаването на молбата.

(2) Справката за съдимост се издава в деня на искането или най-късно на следващия работен ден.

(3) Когато при искане на справка за съдимост се установи, че в бюрото за съдимост се намира бюлетин за съдимост за лице, данните относно самоличността на което са сходни , но не съвпадат напълно с посочените в искането, издава се специална справка, в която това обстоятелство се отбелязва.


Чл. 32. (1) В свидетелството за съдимост се вписват всички осъждания на лицето.

(2) В свидетелството за съдимост не се вписва осъждането за деяние:

1. което е амнистирано;

2. за което лицето е реабилитирано.

(3) Осъждане, за което лицето е реабилитирано, се вписва само когато за конкретния случай, за който се иска свидетелството за съдимост, реабилитацията съгласно закон или указ не заличава последиците на осъждането. В този случай в свидетелството се отбелязва, че лицето е реабилитирано, и се отбелязва датата на реабилитацията.

(4) Когато смъртното наказание е заменено с лишаване от свобода, в свидетелството за съдимост се отбелязват и двете наказания, както и актът на Държавния съвет, с който е извършена замяната.

(5) Осъжданията се вписват в свидетелството за съдимост по реда на влизане в сила на присъдите.

(6) В свидетелството за съдимост се отбелязва конкретната цел, за която то се издава. Когато се касае за постъпване на работа, отбелязва се точната длъжност, за която кандидатствува лицето.


Чл. 33. (1) В справката за съдимост се вписват всички осъждания, с изключение на осъждането за деяние:

1. което е амнистирано:

2. за което лицето е реабилитирано.

(2) В случаите на чл. 32, ал. 3 в справката за съдимост се отбелязва, че лицето е реабилитирано, и се отбелязва датата на реабилитацията.


Чл. 34. (1) Свидетелството за съдимост и справката за съдимост се написват на пишеща машина без поправки и задрасквания.

(2) Свидетелството за съдимост и справката за съдимост, издавани от бюрата за съдимост към районните съдилища, се подписват от председател на районния съд или от определен от него съдия, а тези, издавани от бюрото за съдимост при Министерството на правосъдието - от определения за целта служител.


Чл. 35. След издаването на свидетелството за съдимост представените документи се връщат. Това се отбелязва върху молбата за издаване на свидетелството.


Чл. 36. Свидетелството за съдимост важи за срок от шест месеца от датата на издаването му.


Чл. 37. Свидетелството за съдимост се издава на гражданин срещу заплащане на такса, определена с Тарифа № 1 за Министерството на правосъдието към Закона за държавните такси за таксите, събирани от съдилищата и нотариалните служби (обн., ДВ, бр. 1 от 1970 г.; изм. и доп., бр. 18 от 1979 г., бр. 71 от 1983 г., бр. 95 от 1984 г. и бр. 52 от 1985 г.).


Чл. 38. Свидетелство за съдимост и справка за съдимост се издават само по реда, установен с тази наредба.


Чл. 39. Сведение за осъждане на гражданин или препис от бюлетин за съдимост се издава по реда на тази наредба по искане на чуждестранен орган при условие, че това е предвидено в международен договор, по който страна е Народна република българия, или по нареждане на Министерството на правосъдието.


Глава
БЮЛЕТИНИ ЗА НАЛОЖЕНИ МЕРКИ ПО ЧЛ. 75 И 78а ОТ НАКАЗАТЕЛНИЯ КОДЕКС

Чл. 40. (1) В бюлетините за наложени мерки по чл. 75 и 78а от Наказателния кодекс се вписват данните, посочени в чл. 5, ал. 1 точки от 1 до 6 вкл., извлечение от акта, с който спрямо обвиняемия е приложена мярка по чл. 75 или 78а от Наказателния кодекс и датата на влизането на акта в сила.

(2) Извлечението от акта по ал. 1 следва да съдържа:

1. номера на делото (преписката) и на кой орган е актът;

2. датата и номера на акта и компетентния орган, който го е постановил;

3.извършеното престъпление и неговата квалификация;

4.времето и мястото на извършване на престъплението;

5. вида и размера на наложената мярка.

(3) Когато актът в частта за освобождаването от наказателна отговорност по чл. 78а от Наказателния кодекс е обжалван, в извлечението се отразяват потвърждението му, както и номерът и датата на делото и решението на по-горната инстанция.


Чл. 41. (1) Бюлетинът за наложена от съда мярка по чл. 75 или 78а от Наказателния кодекс се изготвя от съответния служител и се подписва от председателя на районния съд или от заместващия го съдия.

(2) Бюлетинът за наложена от прокуратурата мярка по чл. 75 или 78а от Наказателния кодекс се изготвя от съответния служител на прокуратурата и се подписва от районния прокурор.

(3) За съставянето на бюлетина се прави бележка върху оригинала на акта.

(4) Когато на чужденец е наложена мярка по чл. 75 или 78а от Наказателния кодекс, съставя се също бюлетин в един екземпляр за класиране.

(5) Изпращането на бюлетина по чл. 75 или 78а се извършва по реда, предвиден в чл. 10.


Чл. 42. Бюлетинът по чл. 75 или 78а след получаването му в бюрото за съдимост се завежда веднага в азбучния указател, като се вписват денят на постъпването му и данните, посочени в чл. 5, ал. 1, точка 1-4 и 6, датата на влизане на акта в сила, номерът на делото (преписката) и на кой орган е, датата и номерът на акта и компетентният орган, който го е постановил, и се подрежда в съответната картотека по азбучен ред.


Чл. 43. Амнистирането на престъплението, за което на лицето е наложена мярка по чл. 75 или 78а от Наказателния кодекс, се отразява в бюлетина.


Чл. 44. Когато от бюрото за съдимост се установи, че мярката по чл. 75 или 78а от Наказателния кодекс е приложена по отношение на лице, осъждано за престъпление или освобождавано от наказателна отговорност по глава осма на Наказателния кодекс, изпраща се уведомление до съответния съд или прокуратура.


Чл. 45. (1) Бюлетините за наложени мерки по чл. 75 или 78а от Наказателния кодекс се съхраняват в картотеката в продължение на две години от налагане на съответната мярка, след което се унищожават по реда на чл. 22 и 23.

(2) При загубване или унищожаване на бюлетин преди срока по ал. 1 бюрото за съдимост изисква нов от органа, постановил акта за наложена мярка по чл. 75 или 78а от Наказателния кодекс. За съставянето на новия бюлетин се постъпва по реда, предвиден в чл. 40.

(3) Ако не може да бъде издаден нов бюлетин, постъпва се по реда, предвиден в чл. 24, ал. 2.


Чл. 46. Справки за наложени мерки по чл. 75 или 78а от Наказателния кодекс се издават по реда, предвиден в чл. 29, 30, 31, ал. 2 и 34.


Глава
КОНТРОЛ ВЪРХУ ДЕЙНОСТТА НА БЮРАТА ЗА СЪДИМОСТ

Чл. 47. (1) Председателят на районния съд или определен от него съдия упражнява постоянен и непосредствен контрол върху дейността на бюрото за съдимост.

(2) Началникът на отдел "Административен" при Министерството на правосъдието упражнява постоянен и непосредствен контрол върху дейността на Бюрото за съдимост при същото министерство.

(3) Председателят на районния съд или определен от него съдия извършва най-малко по една ревизия на шест месеца на бюрото за съдимост. Началникът на отдел "Административен" при Министерството на правосъдието извършва най-малко по една ревизия на шест месеца на Бюрото за съдимост при същото министерство.


Заключителни разпоредби

§ 1. Тази наредба се издава на основание § 4 от Закона за устройство на съдилищата във връзка с чл. 15, ал. 1 от същия закон.


§ 2. Отменя се Наредба № 466 за организацията и работата на бюрата за съдимост (ДВ, бр. 64 от 1975 г.).


Промени настройката на бисквитките