Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 68 от 23.VIII

НАРЕДБА № 9 ЗА ОСВОБОЖДАВАНЕ ОТ ТАКСИ ЗА РАДИО- И ТЕЛЕВИЗИОННИ ПРИЕМНИЦИ, РАДИОТОЧКИ И ТЕЛЕФОННИ ПОСТОВЕ НА РАБОТНИЦИТЕ И СЛУЖИТЕЛИТЕ ОТ СИСТЕМИТЕ НА АСОЦИАЦИЯ "СЪОБЩЕНИЯ" И НА КОМИТЕТА ЗА ТЕЛЕВИЗИЯ И РАДИО

 

НАРЕДБА № 9 ЗА ОСВОБОЖДАВАНЕ ОТ ТАКСИ ЗА РАДИО- И ТЕЛЕВИЗИОННИ ПРИЕМНИЦИ, РАДИОТОЧКИ И ТЕЛЕФОННИ ПОСТОВЕ НА РАБОТНИЦИТЕ И СЛУЖИТЕЛИТЕ ОТ СИСТЕМИТЕ НА АСОЦИАЦИЯ "СЪОБЩЕНИЯ" И НА КОМИТЕТА ЗА ТЕЛЕВИЗИЯ И РАДИО

ИЗДАДЕНА ОТ АСОЦИАЦИЯ "СЪОБЩЕНИЯ"

Обн. ДВ. бр.33 от 29 Април 1988г., отм. ДВ. бр.68 от 23 Август 1994г.

Отменена с § 1 от Наредбата за отменяне на Наредба № 9 от 1988 г. на "Асоциация "Съобщения" за освобождаване от такси за радио- и телевизионни приемници, радиоточки и телефонни постове на работниците и служителите от системите на Асоциация "Съобщения" и на Комитета за телевизия и радио - ДВ, бр. 68 от 23 август 1994 г.


Чл. 1. С тази наредба се определят условията и редът за освобождаване от такси за радио- и телевизионни приемници, радиоточки и телефонни постове на работниците и служителите от системите на Асоциация "Съобщения" и на Комитета за телевизия и радио.


Чл. 2. Работниците и служителите с непрекъснат трудов стаж 1 година в системите на Асоциация "Съобщения" и на Комитета за телевизия и радио се освобождават от заплащане на такси за ползуване на един радиоприемник, един телевизионен приемник и една радиоточка.


Чл. 3. (1) Работниците и служителите с непрекъснат трудов стаж 1 година в системата на Асоциация "Съобщения" се освобождават от заплащане на абонаментни такси за един телефонен пост и приборите към него.

(2) Лицата по ал. 1 се освобождават и от такси за проведени телефонни разговори в зависимост от трудовия им стаж, както следва:

1. от 1 до 5 години - 200 таксови единици месечно;

2. от 5 до 10 години - 300 таксови единици месечно;

3. над 10 години - 500 таксови единици месечно.


Чл. 4. (1) Работниците и служителите от системите на Асоциация"Съобщения" и на Комитета за телевизия и радио, трудоустроени или пенсионирани поради трудова злополука или професионално заболяване, ползуват за срока на трудоустрояването или пенсионирането правата по чл. 2 и чл. 3, ал. 1 и ал. 2, т. 3 независимо от трудовия им стаж.

(2) Трудоустроените, които откажат да заемат предложената им подходяща работа в системата, в която работят, не ползуват правата по ал. 1.


Чл. 5. (1) Когато телефонният пост освен от абоната се ползува и от други лица, имащи права по тази наредба, към броя на таксовите единици на абоната се прибавя и броят на таксовите единици на другите правоимащи.

(2) Когато абонатът на телефонния пост няма право да бъде освободен от такси, но телефонният пост се ползува от правоимащи лица, абонатът не заплаща таксовите единици, на които те имат право.

(3) Правата по ал. 1 и 2 се ползуват от лицата, които живеят и са адресно регистрирани в жилището, където е инсталиран телефонният пост, и не са абонати на друг пост, за което представят писмена декларация.


Чл. 6. Правата по чл. 2 и 3 се загубват при напускане и се възстановяват при постъпване отново на работа в системата на Асоциация"Съобщения" или Комитета за телевизия и радио. Трудовият стаж след постъпването се прибавя към придобития трудов стаж преди напускането на съответната система.


Чл. 7. Придобитите права за освобождаване от такси се запазват при преминаване на работа в друга система, в която се ползуват същите права.


Чл. 8. (1) Правата за освобождаване от такси се запазват пожизнено, ако лицата напуснат системата на Асоциация "Съобщения" или на Комитета за телевизия и радио след навършване на трудов стаж за пенсия, от който последните 15 години са в една от тези системи.

(2) Правата по ал. 1 ползуват и удостоените със звание "Почетен работник на съобщенията".


Чл. 9. Правото за освобождаване от такси за телефонни постове се ползува от началото на месеца, следващ датата на неговото придобиване, а за радио- и телевизионните приемници и радиоточките - от следващата година.


Чл. 10. За освобождаване от таксите по чл. 2 и 3 правоимащият подава молба до съответната абонаментна служба, където се води партидата му. Към молбата той прилага удостоверение за придобитото право, което се издава от служба "Личен състав" на организацията, където работи.


Чл. 11. Загубилите правата по тази наредба или техните наследници са длъжни в едномесечен срок да уведомят писмено съответната служба за настъпилата промяна.


Чл. 12. Лицата, чиито домашни телефонни постове са освободени от такси съгласно чл. 47, т. 3 от Закона за съобщенията, ползуват и правата по чл. 3, ал. 2 от тази наредба.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Щатните работници и служители към Федерацията на профсъюзните организации от съобщенията, партийните секретари, профпредседателите и секретарите на ДКМС в системите на Асоциация "Съобщения" и на Комитета за телевизия и радио ползуват правата по тази наредба.


Заключителни разпоредби

§ 2. Правата за освобождаване от радио- и телевизионни такси, придобити до влизане в сила на тази наредба, се запазват.


§ 3. Лицата, придобили право за освобождаване от такси за телефонен пост по Наредбата за освобождаване от такси за радио- и телевизионни приемници и телефонни постове на лица от системата на Министерството на съобщенията, Българската телевизия и Българското радио (ДВ, бр. 38 от 1977 г.), ползуват правата по чл. 3, ал. 2, т. 3 от тази наредба.


§ 4. Наредбата се издава на основание чл. 47, т. 6 от Закона за съобщенията и със съгласие на министъра на икономиката и планирането.


§ 5. Наредбата влиза в сила от 1 май 1988 г., като платените до тази дата такси не се връщат.


Промени настройката на бисквитките