НАРЕДБА № 1 ОТ 9 МАЙ 1989 Г. ЗА ОБНОВЯВАНЕ НА ЖИЛИЩАТА И ЖИЛИЩНИТЕ СТРУКТУРНИ ЕДИНИЦИ
НАРЕДБА № 1 ОТ 9 МАЙ 1989 Г. ЗА ОБНОВЯВАНЕ НА ЖИЛИЩАТА И ЖИЛИЩНИТЕ СТРУКТУРНИ ЕДИНИЦИ
Обн. ДВ. бр.40 от 26 Май 1989г.
Отменено основание. Виж § 1, т. 18 на Постановление № 21 на Министерския съвет от 15 февруари 1991 г. за отменяне и изменение на нормативни актове на Министерския съвет, с която се отменя Постановление № 32 от 1985 г. на Министерския съвет и Националния съвет на Отечествения фронт за поддържането, реконструкцията, модернизацията и управлението на сградите, благоустройствените и комуналните фондове в страната - ДВ, бр. 14 от 19 февруари 1991 г.
Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) С тази наредба се определят редът и изискванията за планиране, инвестиционно проучване, съгласуване и изпълнение на обновяването (възстановяване, усвършенствуване, преустройство, реконструкция и модернизация) на жилищата и жилищните структурни единици.
(2) Жилищни структурни единици по смисъла на тази наредба са жилищните райони, жилищните микрорайони, жилищните групи, както и елементите на жилищната група: квартали, ансамбли и група квартали.
(3) Наредбата не се отнася за архитектурни резервати.
(4) Отделни обекти и ансамбли - паметници на културата, като елементи на жилищните структурни единици може да се включат в обновяването им със съгласието на Министерството на културата, науката и просветата.
Чл. 2. Обновяването на жилищните структурни единици може да включва и свързаното с него ново строителство на жилищни и обществени сгради, техническата и инженерната инфраструктура, блаогустройство и др.
Раздел II.
ЕДИНЕН ИНВЕСТИТОР
Чл. 3. (1) Единен инвеститор на комплексното обновяване на жилищата и жилищните структурни единици е съответният общински народен съвет.
(2) Единният инвеститор организира, координира и провежда цялостна дейност по обновяването и изпълнява всички функции на инвеститор съгласно Наредбата за взаимоотношенията в ивестиционния процес (ДВ, бр. 16 от 1988 г.).
Чл. 4. Единният инвеститор изпълнява и следните функции:
1. съставя петгодишни и годишни план-програми за обновяване на жилищата и жилищните структурни единици;
2. планира комплексните операции по обновяването на жилищната структурна единица като единен обект с единна генерална сметка;
3. определя обхвата и етапите за извършване на обновяването;
4. възлага и утвърждава инвестиционното проучване за обновяването на всички включени в жилищната структурна единица подобекти и жилищните сгради независимо от това, чия собственост се те;
5. извършва необходимите съгласувания по раздел IV със социалистическите организации и заинтересуваните граждани във връзка с обновяването на жилищата и жилищните структурни единици.
Раздел III.
ИНВЕСТИЦИОННО ПРОУЧВАНЕ
Чл. 5. (1) Инвестиционното проучване за комплексно обновяване на жилищата и жилищните структурни единици се извършва в съответствие с разпоредбите на глава втора от Наредбата за взаимоотношенията в инвестиционния процес, на основата на одобрените общи и подробни градоустройствени планове.
(2) В инвестиционното проучване се включват и необходимите градустройствени проучвания, както и разработките съгласно приложение № 2.
(3) Вариантните предпроектни проучвания за обновяване на жилищните структурни единици от централните градски части на селищата от 0,I и II функционален тип се възлагат въз основа на конкурс.
Чл. 6. (1) Градоустройствените проучвания, включени в инвестиционното проучване, се изработват като подробни градустройствени планове, когато:
1. за жилищната структурна единица, която ще се обновява, няма одобрени градоустройствени планове;
2. предвиждат изменение на одобрени градоустройствени планове.
(2) Градоустройствените планове по ал. 1 се съгласуват и одобряват съгласно глава трета, раздел IV от Правилника за прилагане на Закона за териториално и селищно устройство (обн., ДВ, бр. 62 от 1973 г.; изм. и доп., бр. 24 от 1975 г., бр. 87 от 1976 г., бр. 37 от 1978 г., бр. 7 и 44 от 1980 г.; доп., бр. 38 от 1983 г.; изм. и доп., бр. 48 от 1985 г. и бр. 53 от 1987 г.).
Чл. 7. Повишаването на стандарта на съществуващите жилища и жилищни сгради в инвестиционното проучване се предвижда диференцирано според конкретните условия, желанията на обитателите, състоянието на основните фондове и ресурсните възможности чрез: подобряване на функционало-плановите схеми, подмяна на санитарно-техническите инсталации, повишаване надеждността на конструкциите, подобряване на енергийния режим на жилищата, усъвршенствуване на архитектурния образ, включително и чрез дострояване, надстрояване и ново строителство.
Чл. 8. При инвестиционното проучване и работното проектиране за обновяване на жилищата, жилищните сгради и другите подобекти на жилищната структурна единица трябва да се спазват нормите за проектиране на жилищата и жилищните сгради и на другите видове подобекти, противопожарните строително-технически норми, санитарно-хигиенните норми и техническите норми за проектиране на конструкциите, съоръженията и инсталациите.
Чл. 9. (1) В проектите за обновяване на жилищата и жилищните сгради се допуска:
1. при реконструкция на жилищни квартали и застрояване на нова жилищна сграда между две стари сгради за едниство на художествения образ и силует на улицата новата сграда да има същите отклонения от нормативите в етажната височина, както старите сгради - обект на обновяване;
2. в първия надземен етаж на жилищни сгради при подходящи условия да се предвиждат помещения за сметосъбиране, за вторични суровини, детски колички, велосипеди, а за нуждите на обществени организации - и складови помещения за инвентар на портиера със санитарен възел;
3. в първия надземен етаж на многофамилни жилищни сгради по възможност да се предвиждат жилища за специализирани нужди - възрастни, инвалиди и др.;
4. в обема на използуваемото подпокривно пространство при възможност да се предвиждат жилища, жилищни помещения като част от жилища мезонетен тип, ателиета и стаи за творческа дейност, тавански складови помещения и др. при спазване на действуващите нормативни изисквания;
5. в обновяваните жилищни сгради да не се предвиждат сметопроводи;
6. жилищните помещения и ателиетата в подпокривното пространство да имат светла височина за 50 на сто от площта им най-малко 2,30 м, а в най-ниската част - най-малко 1,50 м;
7. препроектиране на жилището посредством допълнителни прегради и подходящи конструктивни решения с цел преразпределение на стаи и санитарно-техническо преоборудване; разширяване на прозоречни отвори и пробиване на нови, обосновани в проекта.
(2) В проектите за обновяване на жилищата се допускат:
1. минимални площни показатели:
а) дневни - 14 кв. м;
б) кухни с кът за хранене - 7,0 кв. м;
в) кухни-бокс - 4,0 кв. м;
г) спални стаи - 8,0 кв. м;
2. минимална светла ширина на помещенията:
а) дневна - 3,0 м;
б) спалня - 2,6 м;
в) единична спалня - 2,2 м;
г) кухня с кът за хранене - 2,4м
д) кухня-бокс - 1,8 м.
Чл. 10. (1) Към инвестиционното проучване за комплексно обновяване на жилищата и жилищните структурни единици се изработва единна генерална сметка.
(2) Единната генерална сметка се изработва за целия обхват - жилищна структурна единица, въз основа на стойностните сметки на отделните подобекти по уедрени натурални показатели или единица мощност съгласно приложение № 1 към чл. 15, ал. 3 от Наредбата за взаимоотношенията в инвестиционния процес.
(3) Стойностните сметки за обновяване на съществуващите жилищни сгради може да се съставят и съгласно методиката за диагностика и оценка на разходите по обновяване на жилищния сграден фонд, строен по монолитен способ - приложение № 3. В този случай стойността за обновяване на отделните жилища заедно с прилежащите им общи части от жилищната сграда се определя с увеличение за непредвидени допълнителни разходи до 10 на сто.
(4) Единните генерални сметки се съставят по раздели, отговарящи на обновителните мероприятия за: благоустройство, техническа и инженерна инфраструктура, обновяване на жилищните сгради и подобекти на общественото обслужване, ново строителство; по етапите на строителството и въвеждане в експлоатация, като всеки раздел има и стойност по инвеститори - социалистически организации, и по собственици на жилищата.
Чл. 11. (1) Определените по единната генерална сметка разходи за обновяване на жилищните сгради и подобектите на общественото обслужване не трябва да превишават 75 на сто от средствата, необходими за събарянето на същите сгради и изграждането на нови, съгласно формулата:
Ко Ј 0,75 Кн,
където:
Ко - разходи за обновяване на жилищните сгради и подобектите на общественото обслужване (част IV, т. 33 и 34 по образеца на генералната сметка - приложение № 1 към чл. 15, ал. 3 от Наредбата за взаимоотношенията в инвестиционния процес).
Кн - разходи за сноса на същите сгради и изграждане на нови (част II, т. 8 и част IV, т. 33 и 34 по образеца на генералната сметка - приложение № 1 към чл. 15, ал. 3 от Наредбата за взаимоотношенията в инвестиционния процес).
(2) Изключенията от ал. 1 се допускат за сгради, обявени за паметници на културата или ценни архитектурни обекти и ансамбли.
Чл. 12. Цените на инвестиционното проучване за обновяване на жилищата и жилищните структурни единици може да се договарят увеличени до 50 на сто, включително и за разработките по чл. 6, ал. 2, съгласно чл. 63, ал. 4 от Правилника за прилагане на Указ № 56 за стопанската дейност (ДВ, бр. 15 от 1989 г.).
Чл. 13. Инвестиционното проучване заедно с единната генерална сметка за обновяване на жилищата и жилищните структурни единици след съгласуването им със заинтересуваните социалистически организации и собствениците на жилищата се разглеждат от експертния съвет и се утвърждават от председателя на изпълнителния комитет на съответния общински народен съвет - единен инвеститор.
Раздел IV.
СЪГЛАСУВАНЕ
Чл. 14. (1) При обновяване на жилищата и жилищните структурни единици се извършва:
1. допитване до всички граждани, обитаващи жилищната структурна единица, собствениците на жилищата в нея, както и гражданите, интересите на които могат да бъдат засегнати, относно необходимостта и целесъобразността на предлаганото от общинския народен съвет обновяване;
2. обявяване на проектите на жилищата и на подобектите, които ще се обновяват, на гражданите и заинтересуваните социалистически организации.
(2) Допитването по ал. 1, т. 1 се извършва в процеса на инвестиционното проучване по реда на чл. 2, чл. 7 и раздел IV от Наредба № 1 от 1988 г. за обществената оценка на програмите, плановете и проектите за изграждане и благоустрояване на селищата и извънселищните територии (ДВ, бр. 48 от 1988 г.).
(3) Не се допуска обновяване на жилищата и жилищните структурни единици, ако при допитването по ал. 1 най-малко 75 на сто от гражданите не са изразили съгласие. В този случай може да се предложи нов вариант на обновяване, съобразен с желанията на повече от 75 на сто от гражданите по ал. 1, т. 1.
(4) Обявяването по ал. 1, т. 2 се извършва след завършване на инвестиционното проучване и единнатаа генерална сметка, но преди утвърждаването им от единния инвеститор. Гражданите - собственици на жилищата, и заинтересуваните социалистически организации се запознават с проектите и единната генерална сметка в частите им, които се отнасят до техните жилища и подобекти, които ще получат след обновяването, както и с тяхната стойност.
(5) В 14-дневен срок от запознаване с проектите и единната генерална сметка гражданите и социалистическите организации са длъжни да съобщят писмено своето становище: приемат ли проектите, не са ли съгласни с тях или ги приемат с възражения. За проектите, по които има възражения, общинският народен съвет се произнася в 15-дневен срок, като разпорежда да се изменят проектите в съответствие с основателните възражения.
(6) Не се допуска утвърждаване на инвестиционното проучване, ако не са приети възраженията по ал. 5 на повече от 25 на сто от засегнатите собственици.
(7) За жилищата и подобектите, за които собствениците нямат възражения или за които възраженията им са приети от общинския народен съвет, се сключват договори между общинския народен съвет и гражданите, съответно социалистическите организации.
(8) В договорите по ал. 7 се определят задълженията на страните във връзка с обновяването, цената на жилищата и подобектите, участието на гражданите със собствен труд и на социалистическите организации в обновяването, както и другите въпроси, които засягат заинтересуваните.
Чл. 15. (1) След извършване на съгласуването по реда на чл. 14 и утвърждаване на инвестиционното проучване съответните имоти на граждани, кооперации и обществени организации, които не са съгласни с предлаганото им обновяване, може да бъдат отчуждавани в случаите и на основание чл. 63, ал. 1, т. 1, 2, 3, 4, и 5 от Закона за териториално и селищно устройство. Собствениците им се обезщетяват по реда, предвиден в глава седма от Правилника за прилагане на Закона за териториалното и селищно устройство.
(2) Ощинският народен съвет - единен инвеститор, се произнася за обновяването и изплозуването на подобекти, за които съответната държавна организация не е дала съгласие за обновяването им.
Раздел V.
ИЗПЪЛНЕНИЕ
Чл. 16. Изпълнението, финансирането и кредитирането на комплексното обновяване на жилищата и жилищните структурни единици се извършват в съответствие с разпоредбите на глава трета от Наредбата за взаимоотношенията в инвестиционния процес на основата на приетото инвестиционно проучване.
Чл. 17. (1) Единният инвеститор сключва договор за изпълнението на комплексното обновяване с един главен изпълнител или сам изпълнява тези функции.
(2) Главният изпълнител сключва договор за изпълнението на отделните подобекти с организации-подизпълнители. Подизпълнители могат да бъдат и заинтересуваните социалистически организации, за които се изграждат подобектите.
(3) Гражданите могат да участвуват в комплексното обновяване въз основа на договор с главния изпълнител. В договора се уреждат и въпросите по доставката на материалите, осигуряване на механизация и др., свързани с изпълнението на строителството.
Чл. 18. Комплексното обновяване на жилищата и жилищните структурни единици се извършва и въвежда в експлоатация на етапи, определени от инвеститора с инвестиционното проучване.
Чл. 19. Цените за строителство при комплексно обновяване на жилищата и жилищните структурни единици може да се договарят до 50 на сто по-високи от цените за ново строителство съобразно по-големите разходи за труд, без да се включва стойността на материалите, съгласно чл. 63, ал. 4 от Правилника за прилагане на Указ № 56 за стопанската дейност.
Чл. 20. За обновяване на жилищата на гражданите се отпускат заеми на основание чл. 2 от Наредбата за кредитната дейност на Държавната спестовна каса (обн., ДВ, бр. 79 от 1978 г., изм., бр. 94 от 1979 г., бр. 72, 86 и 100 от 1980 г., бр. 91 от 1981 г., бр. 70 от 1983 г., бр. 36 от 1984 г., бр. 3 от 1985 г., бр. 56 и 92 от 1986 г. и бр. 37 от 1987 г.).
Допълнителни разпоредби
§ 1. Съдържанието на понятията обновяване, възстановяване, усъвършенствуване, преустройство, реконструкция и модернизация на жилищата и жилищните структурни единици по смисъла на тази наредба е посочено в приложение № 1.
Заключителни разпоредби
§ 2. Тази наредба се издава на основание чл. 201, ал. 1 от Закона за териториално и селищно устройство и във връзка с Постановление № 32 от 1985 г. на Министерския съвет и Националния съвет на Отечествения фронт за поддържането, реконструкцията, модернизацията и управлението на сградните, благоустройствените и комуналните фондове в страната (обн., ДВ, бр. 51 от 1985 г.; попр., бр. 74 от 1985 г.).
§ 3. Указания и тълкувания по прилагането на наредбата дава председателят на Комитета по териториално и селищно устройство.
§ 4. Приложенията към наредбата (№ 1, 2 и 3) ще бъдат отпечатани в Бюлетина за строителство и архитектура.