НАРЕДБА ЗА НАБЛЮДЕНИЕ И КОНТРОЛ ВЪРХУ ЦЕНИТЕ НА СТОКИ И УСЛУГИ И ЗА ЗАЩИТА НА ИНТЕРЕСИТЕ НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ
НАРЕДБА ЗА НАБЛЮДЕНИЕ И КОНТРОЛ ВЪРХУ ЦЕНИТЕ НА СТОКИ И УСЛУГИ И ЗА ЗАЩИТА НА ИНТЕРЕСИТЕ НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ
Обн. ДВ. бр.18 от 5 Март 1991г., изм. ДВ. бр.19 от 8 Март 1991г., изм. ДВ. бр.45 от 7 Юни 1991г., изм. ДВ. бр.65 от 9 Август 1991г., отм. ДВ. бр.35 от 28 Април 1992г.
Отменено основание - виж § 1 от заключителните разпоредби на Постановление № 64 от 17 април 1992 г. за определяне и контрол върху цените на някои стоки - ДВ, бр. 35 от 28 април 1992 г.
Чл. 1. Тази наредба урежда:
1. принципите, правилата и критериите за установяване на неправомерен доход от нарастване на цените на стоките и услугите в случаите на злоупотреба с монополното положение, както и на цените на стоките и услугите по приложение № 2 към Постановление № 8 на Министерския съвет от 1991 г. (обн., ДВ, бр. 9 от 1991 г.; доп., бр. 13 от 1991 г.).
2. условията и реда за извършване на наблюдение и контрол върху тези цени;
3. действията, които предприемат правителството и упълномощените от него органи за защита на потребителите.
Чл. 2. (1) Монополно положение, злоупотреба с него, ограничаване на конкуренцията, нелоялна конкуренция има в случаите по чл. 2, ал. 2 и 3 от Постановление № 71 на Министерския съвет от 1990 г. (обн., ДВ, бр. 76 от 1990 г.; изм., бр. 91 от 1990 г. и бр. 9 от 1991 г.).
(2) В периода на действие на обявените от фирмите цени неправомерен е доходът от тяхното нарастване, когато е в резултат на:
1. злоупотреба с монополното положение и ограничаване на конкуренцията, изразяващи се в:
а) прилагане от един продавач на различни цени за стоки с еднакви потребителни свойства на различни потребители при еднакви условия на реализация;
б) прилагане на цени, по-високи от левовата равностойност при износа на съответната стока, а в случаите, когато такъв не се извършва - по цени с рентабилност на база разходи за производство, по-висока от 20 на сто;
в) реализация на продукция с по-ниско качество по цена за по-високо качество, установено със стандартизационните документи;
2. други незаконни действия, изразяващи се в:
а) прилагане на цени, по-високи от обявените, от утвърдените от Министерския съвет фиксирани цени или в нарушение на предписанията на държавните органи по чл. 3 от Постановление № 71 на Министерския съвет от 1990 г.;
б) прилагане на цени, несъответствуващи на обявените на потребителите по отношение на комплектност, гаранционен срок и други условия на продажба;
в) извършване на продажби на купувач, привлечен за сметка на конкурентите в резултат на нелоялни действия към тях, по цени, по-високи от обявените.
Чл. 3. (1) (Попр. - ДВ, бр. 19 от 1991 г., изм., бр. 65 от 1991 г.) Неправомерен е доходът от нарастването на цените над прогнозните, когато рентабилността в цените на стоките по приложението към чл. 1 на Постановление № 155 на Министерския съвет от 1991 г., установена на база разходите, определени по Закона за счетоводството, надвишава:
1. 20 на сто за стоки с поредни номера от 1 до 6;
2. 6 на сто за стоки с поредни номера от 7 до 12 включително и 22;
3. 8 на сто за стоките с поредни номера от 13 до 21 включително.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1991 г.) Неправомерен е и доходът от изкупуване, съхраняване и заготовка на пшеницата, когато рентабилността надвишава 6 на сто, изчислена на базата на разходите за тези дейности.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1991 г.) Рентабилността по предходните алинеи, както и по чл. 2, ал. 2, т. 1, буква "б" се изчислява като отношение на печалбата към размера на разходите за производство на съответното изделие, установени съгласно действащите нормативни актове.
Чл. 4. (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1991 г.) (1) Неправомерно е повишаването на цените на стоките по приложението към чл. 1 на Постановление № 155 на Министерския съвет от 1991 г. от физически и юридически лица, извършващи търговска дейност, над покупните цени (включващи данък върху оборота), фактическите транспортни разходи и максималната надценка към покупната цена в размер на:
1. 3 на сто за стоките с поредни номера от 7 до 12 включително и 22;
2. 4 на сто за стоките с поредни номера от 13 до 21 включително.
(2) Когато извършените транспортни разходи не могат да се докажат с документ, се признават разходите в размер до 1 на сто от покупната цена за стоките с поредни номера от 7 до 22 включително.
Чл. 5. Неправомерно е начисляването на надценките за категория върху цените на продуктите, продавани без технологична преработка, порциониране или сервиране от заведенията за обществено хранене.
Чл. 6. Цените на продукцията, произвеждана от фирми с монополно положение на националния ни пазар, както и цените по приложение № 2 към Постановление № 8 на Министерския съвет от 1991 г. се наблюдават и контролират от Националната комисия по цените, а от фирми с монополно положение на отделен местен пазар - от съответните народни съвети.
Чл. 7. Централното статистическо управление и Националната комисия по цените събират и обобщават на регионално и национално равнище информация за динамиката на цените на стоките по приложение № 2 от Постановление № 8 на Министерския съвет от 1991 г., която предоставят на Министерския съвет на всеки петнадесет дни.
Чл. 8. При неблагоприятни тенденции в динамиката на цените Националната комисия по цените в рамките на своята компетентност предприема действията, предвидени в чл. 3 от Постановление № 71 на Министерския съвет от 1990 г.
Чл. 9. Националната комисия по цените и изпълнителните комитети на областните и общинските народни съвети във връзка с контрола:
1. следят за равнището на цените, относителния дял на фирмите монополисти и предотвратяват или санкционират злоупотребите с монополното положение и други незаконни действия;
2. извършват текущи, периодични и еднократни проверки на производителите и търговските обекти;
3. налагат санкции.
Чл. 10. Физическите и юридическите лица за произвежданите от тях стоки и услуги -обект на контрол по тази наредба, са длъжни:
1. предварително, най-малко 3 дни преди въвеждането им, да обявяват образуваните цени и техните изменения;
2. да спазват документираното съответствие между прилаганите и предварително обявените (договорените) цени;
3. да отразяват документирано разходите за производство и реализация на стоките и услугите;
4. (попр. - ДВ, бр. 19 от 1991 г.) да не превишават установения в чл. 2, ал. 2, т. 1, буква "б" и в чл. 3, ал. 1 размер на рентабилност, а търговските организации - надценката по чл. 4, ал. 1;
Чл. 11. Установяването на неправомерно нарастване на цените се осъществява при спазване принципите на законността, обективността и публичността.
Чл. 12. (1) При осъществяване на контрола Националната комисия по цените, изпълнителните комитети на областните и общинските народни съвети имат право:
1. да изискват документи (справки, отчети) и обяснения от физическите и юридическите лица;
2. да привличат при необходимост за участие в проверките специалисти от други ведомства, фирми и организации;
3. на свободен достъп във всички ведомства, учреждения, организации и фирми, както и да присъствуват на заседания на техните ръководни органи във връзка с проверките.
(2) Когато проверката е особено сложна и изисква специални знания, Националната комисия по цените и народните съвети привличат експерти в съответната област. При доказани неправомерни действия разноските по извършената експертиза се носят от фирмата, обявила или приложила неправомерната цена.
(3) Контролните органи са длъжни:
1. да установят точно фактите и да отразяват обективно резултатите от проверките;
2. да дават заключения по възраженията във връзка с констатираните нарушения и да извършват допълнителни проверки по поставените въпроси;
3. да опазват държавната и служебната тайна и да не разгласяват предварително данните от проверките.
Чл. 13. (1) В периода на действие на обявените от фирмите цени за неправомерен доход се счита разликата:
1. за фирмите с монополно положение:
а) между конкретните продажни цени и най-ниската приложена от продавача цена. Това се отнася за случаите, когато са прилагани различни цени на различни потребители за стоки с еднакви потребителски свойства, при еднакви условия на продажба и при липса на други взаимнообвързващи условия, поети в договора за покупко-продажба на съответната стока или в друг договор. За най-ниска се счита минималната цена на стоката, закупена от отделна фирма, в количество, не по-малко от 10 на сто от общото за периода на действие на обявената цена;
б) между прилаганата цена и левовата равностойност при износа;
в) между цената на стоката с по-ниско качество и най-ниската цена за същата стока с по-високо качество;
г) между цената за най-ниското качество, намалена с 10 на сто, и продажната цена за разрешената за продажба нестандартна продукция;
2. (попр. - ДВ, бр. 19 от 1991 г.) за други незаконни действия:
а) между прилаганата по-висока цена от предварително обявената, фиксираната от Министерския съвет, предписаната от държавните органи;
б) между цените по чл. 2, ал. 2, т. 2, буква "в";
в) между реализираната печалба и печалбата, която би се получила при прилагане разпоредбите на чл. 2, ал. 2, т. 1, буква "б" и на чл. 3, ал. 1;
г) между прилаганата и определената с чл. 4, ал. 1 надценка.
(2) Неправомерен е доходът от прилаганата надценка за категория в случаите по чл. 5.
Чл. 14. (1) При установяване неправомерно нарастване на цените контролните органи:
1. (попр. - ДВ, бр. 19 от 1991 г.) спират прилагането на тези цени до привеждането им в съответствие с изискванията на чл. 2, ал. 2, т. 1, буква "б", чл. 3, ал. 1 и чл. 4, ал. 1;
2. предлагат на Министерския съвет да утвърди пределни продажни цени за определен период;
3. разпореждат внасянето в приход на държавния бюджет на двойния размер на незаконния доход съгласно чл. 3, ал. 1 от Указа за предотвратяване незаконното увеличаване на цените (ДВ, бр. 11 от 1988 г.). При системни или големи нарушения цялата сума от продадените стоки и извършените услуги се отнема в полза на държавата съгласно чл. 3, ал. 2 от този указ. Нарушителите възстановяват надвзетите суми на ощетените организации и граждани, а когато гражданите са неизвестни, сумите се внасят в държавния бюджет.
(2) (Попр. - ДВ, бр. 19 от 1991 г.) Лицата, извършили или допуснали неправомерно нарастване на цените, както и нарушения по чл. 10, т. 1 от тази наредба, се наказват с глоби до 500 лв. по чл. 32, ал. 2 от Закона за административните нарушения и наказания, а за продажба на стоки и извършване на услуги по цени над определената или преди да е определена или утвърдена по установения ред - по чл. 3 от Закона за борба със спекулата.
Заключителни разпоредби
Параграф единствен. Изпълнението на наредбата се възлага на министъра на индустрията, търговията и услугите и председателя на Националната комисия по цените, които дават указания по прилагането .
Приложение към чл. 3, ал. 1
(Изм. - ДВ, бр. 45 от 1991 г., в сила от 5 юни 1991 г.)
Наименование на | Прогнозна | |
стоките и услугите | Мярка | цена на |
дребно (лв.) | ||
1. Брашно пакетирано | кг | |
тип 500 бяло | 2,08 | |
2. Хляб "Добруджа" | кг | 1,92 |
3. Хляб "Стара Загора" | кг | 2,30 |
4. Месо с кости | ||
свинско белено | кг | 19,14 |
телешко | кг | 21,44 |
шилешко | кг | 22,80 |
пиле "грил" - I кач. | кг | 19,20 |
5. Месни произведения | ||
колбас "Телешки" | кг | 25,90 |
кренвирши "Странджа" | кг | 22,70 |
колбас "Хамбургски" | кг | 22,10 |
наденица варена | кг | 23,40 |
6. Мляко краве | ||
пастьоризирано | ||
с 3% масленост | л | 2,35 |
7. Мляко кисело краве | ||
(0,500 кг) | ||
в стъклен буркан | ||
(без стойността | ||
на буркана) | бр. | 1,60 |
в полистиролови | ||
кофички | бр. | 1,90 |
8. Краве масло - | ||
16% водно съдържание, | ||
в опаковка 0,125 кг | бр. | 5,80 |
9. Сирене бяло саламурено | ||
краве | кг | 18,20 |
10. Кашкавал "Витоша" | кг | 23,90 |
11. Захар кристална - | ||
пакети 1 кг | кг | 11,80 |
12. Масло слънчогледово | ||
рафинирано в стъклени | ||
бутилки (без стойността | ||
на бутилката) | л | 6,50 |
13. Макарони и фиде с яйца | ||
в опаковка 0,500 кг | бр. | 3,30 |
14. Тарифна ставка: | ||
жп транспорт | пътник | 0,088 |
км | ||
автомобилен транспорт | пътник | |
км | 0,126 | |
цена за пътуване по | ||
вътрешноградския | ||
транспорт | бр. | 1,00 |