НАРЕДБА № 1 ОТ 15 АПРИЛ 1991 Г. ЗА ПРИЛАГАНЕ ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ОБОРОТА ИЛИ АКЦИЗИТЕ
НАРЕДБА № 1 ОТ 15 АПРИЛ 1991 Г. ЗА ПРИЛАГАНЕ ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ОБОРОТА ИЛИ АКЦИЗИТЕ
Обн. ДВ. бр.36 от 7 Май 1991г., изм. ДВ. бр.59 от 23 Юли 1991г., отм. ДВ. бр.82 от 28 Септември 1993г.
Отменена с § 2 от заключителните разпоредби на Наредба № 6 за прилагане на Закона за данък върху оборота и акцизите - ДВ, бр. 82 от 28 септември 1993 г., в сила от 13 август 1993 г.
Раздел I.
ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 1. (1) С данък върху оборота или акцизи се облагат стоките и услугите от местно производство и внос, реализирани за крайно потребление.
(2) Крайното потребление обхваща продажбите, извършени от местни производители и от вносители, на:
1. населението;
2. организациите на бюджетна издръжка;
3. предприятия за търговия на едро, дребно, обществено хранене и изкупуване;
4. предприятията за вътрешно обзавеждане и ремонт на стопанският инвентар (канцеларски машини и техника)
(3) Не се облагат с данък стоките и услугите с производствено предназначение. Течните горива се реализират на всички потребители по цени, включващи и акциз.
(4) Не се заплаща данък или акциз за стоките за износ и за държавен резерв.
Чл. 2. Вносители на данък или акциз са всички производители(вносители) на територията на Република България, включително и чуждестранните лица, които извършват стопанска дейност самостоятелно, чрез филиали или чрез дружества.
Чл. 3. Министърът на финансите определя аналозите на стоките и услугите, посочени в раздел I от Тарифата за данъка. Определянето на аналозите се извършва на база на Номенклатурата на някои натурални показатели за планиране и отчитане от 1988 г.
Чл. 4. Реализацията на стоки и услуги се документира със съставянето на фактура. Във фактурата се посочват продажната цена и включеният в нея размер на данъка или акцизи и процент.
Чл. 5. За едни и същи стоки се заплаща данъка и акциз само един път. Когато стоките и услугите се купуват и влагат за производствено потребление по цени на придобиване с включен в тях данък и акциз, те се приспадат от начисления данък върху оборота или акциз за реализираната продукция.
Чл. 6. (1) За извършени услуги данъкът се начислява към продажната цена, намалена със стойността на суровините и материалите, вложени по цени на придобиване, включващи данък или акциз
(2) В случаите, когато суровините и материалите се влагат по цени на придобиване, в които не е включен данък или акциз, той допълнително се начислява съгласно тарифите към закона.
(3) При извършване на услуги с материали на клиента (ишлеме) данъкът се определя и внася само върху стойността на оказаната услуга.
Чл. 7. (Oтм. - ДВ, бр. 59 от 1991 г.).
Чл. 8. (1) Данъкът се внася от данъчно задължените лица в Републиканския бюджет, § 01 и кодове съгласно Единната бюджетна класификация. Общинските фирми и фирмите на обществените организации внасят данъка в общинския народен съвет, § 01 и кодове съгласно Единната бюджетна класификация.
(2) Срокове и условия за внасяне на данъка върху оборота при годишен размер на данъка, както следва:
а) над 10 млн. лв. - тридневен период за начисляване и срок за внасяне - 3 дни след изтичане на тридневката;
б) от 5 до 10 млн. лв. - десетдневен период за начисляване и срок за внасяне - 3 дни след изтичане на десетдневката;
в) до 5 млн. лв. - едномесечен период за начисляване и срок за внасяне - 10 дни след изтичане на месеца;
(3) Акцизите се внасят в Републиканския бюджет,.§ 02 и кодове съгласно Единната бюджетна класификация, в срок до 3 работни дни след изтичане на тридневния период.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 1991 г.) За стоките от внос за крайно потребление данъкът или акцизът се внася от вносителя в Републиканския бюджет. Когато стоките от внос се реализират в страната за производствено потребление, данъкът или акцизът не е дължим, което се посочва във фактурата.
Чл. 9. При определяне на продажна цена с включен в нея данък или акциз се прилага правилото "над сто" към цената на придобиване (ЦП).
ЦП * 100
_______________________ = продажната цена с включен данък или акциз.
100 - (% на ДО или А)
Раздел II.
СПЕЦИФИЧНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 10. (1) Строителните предприятия купуват по цени без данък строителни материали, изделия и разтвори за жилищното и друго строителство(гаражи, ателиета и вили) за населението, за капиталното строителство, както и за строителни услуги за крайно потребление.
(2) Строителните предприятия облагат с данък крайният строителен продукт (жилище, вила, ателие и гараж).
(3) С данъка се облага и цялата стойност на извършените строителни услуги за крайно потребление, включително и вложените материали, изделия и разтвори.
(4) При отдаване на жилища под наем наемодателят внася данък към наемната цена съгласно тарифата. Когато наемната цена е определена от държавния орган, данъкът се изчислява с правилото "под сто".
(5) Строителни материали, изделия и разтвори се продават на населението (физически лица) по цена с включен в нея данък.
(6) Предприятия които реализират строителни материали, задължително посочват във фактурата включен ли е или не данък в продажната цена.
(7) За жилищностроителни кооперации данък се дължи само за частта на изпълнените и разплатените с протокол (обр. № 19) извършени работи след 11 март 1991 г.
Чл. 11. (1) При продажбата на стоки с данък или акциз се облага и разликата между цената на придобиване на стоката и продажната цена. В този случай данъкът или акцизът се определя също по размерите за съответните стоки съгласно тарифите към закона.
(2) По същия ред се постъпва и при препродажбата на стоки, включени в приложение № 2 към Постановление № 8 на МС от 1991 г. за либерализиране на цените и социалната защита на населението (обн., ДВ, бр. 9 от 1991 г.; доп., бр. 13 от 1991 г.;изм. и доп., бр. 18 от 1991 г.; доп.,бр. 33 от 1991 г.).
Чл. 12. Пласментните и териториалноснабдителните организации, когато извършват реализация за крайно потребление, прилагат общите разпоредби на закона и наредбата.
Чл. 13. Продукцията на помощните стопанства към предприятията се реализира без данък, когато се предоставя за техните столове.
Чл. 14. При оказионната търговия с данък или акциз се облагат стоките и отделно стойността на комисионната услуга.
Чл. 15. Работното облекло се реализира за производствено потребление без данък. Когато работното облекло се реализира чрез търговската мрежа или се продава на бюджетни организации, в продажната цена се включва и данъкът.
Чл. 16. (1) Обект на облагане при екскурзии в страната е стойността на извършената услуга по тяхното организиране.
(2) Не подлежи на облагане извършената услуга по организиране на екскурзии в чужбина.
Чл. 17. (1) Персоналните компютри са стока за крайно потребление и се реализират по цени с включен данък.
(2) Когато компютрите се използуват в производствения процес, прилагат се разпоредбите на чл. 5.
(3) Програмните продукти се реализират с данък, когато са предназначени за крайно потребление, и без данък - при производствено потребление.
Чл. 18. Издателската продукция се облага като стока за крайно потребление. Когато за хартията и за полиграфическата изработка данъкът вече е платен прилагат се разпоредбите на чл. 5
Чл. 19. Агроуслугите и фуражните смески са с производствено предназначение.
Чл. 20. (1) Виното, използувано за производство на гроздова ракия и оцет, се освобождава от акциз, като се декларира отделно от останалото количество вино.
(2) Данъчните органи и комисии извършват насрещни проверки по домовете.
(3) Във финансовата служба на кметството се води книга - партида за производителите на ракия на името на главата на домакинството. В книгата се записват количествата произведени ракии по вид и алкохолен градус, в т. ч. ракиите, произведени от вино.
(4) За изваряване на ракия кметствата издават служебни бележки, в които се посочват видът и количеството на суровината. В служебните бележки, се посочват количествата и алкохолният градус на ракията, произведена от началото на годината.
(5) Производствените листове за изварените ракии се съставят на името на главата на домакинството. Ракиите, произведени от вина, се изваряват в отделна варка и се отразяват отделно в производствения лист. Отговорникът на пункта по ракиеизваряването освобождава или облага с данък ракиите, произведени от началото на годината, съобразно норматива 1600 градуса. Производствените листове се описват и се представят във финансовата служба на кметството.
(6) За ракиите произведени на ишлеме чрез "Винпром" срещу предадени плодове и грозде, стопаните са задължени да заявят получените количества в кметството за отразяването им в партидната книга. Неизпълнението на това задължение се счита за нарушение с цел укриване на данъци.
Раздел III.
КОНТОРОЛ И САНКЦИИ
Чл. 21. Предвидените в Закона за данъка върху оборота и акцизите санкции се налагат с наказателни постановления, издадени от министъра на финансите или упълномощено от него лице. Установяването на нарушенията, издаването на наказателни постановления и тяхното обжалване се извършва по реда на Закона за административните нарушения и наказания.
Заключителни разпоредби
§ 1. Законът за изменение и допълнение на Закона за данъка върху оборота (ДВ, бр. 19 от 1991 г.) и тази наредба се прилагат от 11 март 1991 г.
§ 2. Наредбата се издава на основание чл. 5, ал. 2 и чл. 33, ал. 2 от Закона за данъка върху оборота и акцизите и отменя Правилника за прилагане на Закона за данъка върху оборота (ДВ, бр. 62 от 1979 г.).
§ 3. Въпросите, възникнали по прилагането на закона и наредбата, се разглеждат и решават от данъчните органи по мястото на данъчното регистриране.