НАРЕДБА № 21 ОТ 11 ОКТОМВРИ 1991 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРЕДПИСВАНЕ И ОТПУСКАНЕ НА ЛЕКАРСТВЕНИ СРЕДСТВА
НАРЕДБА № 21 ОТ 11 ОКТОМВРИ 1991 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРЕДПИСВАНЕ И ОТПУСКАНЕ НА ЛЕКАРСТВЕНИ СРЕДСТВА
Обн. ДВ. бр.88 от 25 Октомври 1991г., отм. ДВ. бр.76 от 29 Август 1995г.
Отменена с § 2 от заключителните разпоредби на Наредба № 30 от 18 август 1995 г. за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени средства - ДВ, бр. 76 от 29 август 1995 г.
Чл. 1. (1) Право да предписват лекарствени средства и да издават рецепти имат всички правоспособни лекари и стоматолози.
(2) Фелдшерите имат право да предписват лекарствени средства и да издават рецепти с изключение на:
1. глюкокортикостероиди за лечение на хронични заболявания;
2. дигиталисови глюкозиди за поддържащо лечение при хронична сърдечна недостатъчност;
3. противодиабетни лекарствени средства;
4. противоракови и имуносупресивни лекарствени средства;
5. невролептици и антидепресанти за лечение на хронични заболявания;
6. цефалоспорини;
7. антимикробни препарати от групата на хинолоните.
Чл. 2. Могат да се предписват и да се отпускат само разрешени за употреба в страната лекарствени средства.
Чл. 3. (1) Рецептите се пишат с мастило или химикалка върху лицевата страна на бланка по образец, утвърден от Министерството на здравеопазването.
(2) Рецептата съдържа задължително:
1. в частта "инскрипцио":
а) собствено и фамилно име на лекаря, стоматолога или фелдшера, наименование на лечебно-профилактичното заведение, местонахождение и дата на издаването;
б) собствено и фамилно име на лекаря, стоматолога или фелдшера на частна практика, точен адрес, телефон и дата на издаването;
2. в частта "прискрипцио" при предписване на лекарствени средства, фигуриращи в Списък А, количествата и дозите им се посочват цифром и словом;
3. в частта "субскрипцио" при използуване на указанията "цито", "цитисимо" или "статим" задължително се вписва часът на издаване на рецептата;
4. в частта "сигнатура" задължително се посочват продължителността на курса на лечение и необходимостта от повтарянето му, като не се допускат общи изрази "известно", "по наставление" и др.;
5. подпис, личен печат на лекаря, стоматолога или фелдшера и печат на лечебно-профилактичното заведение, когато рецептата е издадена от такова;
6. трите имена на болния, възрастта и точния му адрес.
Чл. 4. Лекарствените средства се изписват под техните международни непатентни (генерични) названия или под фирмените им названия.
Чл. 5. Приемането и изпълнението на рецептите в аптеките става по следния ред:
1. рецепти с указание "цитисимо", "цито" или "статим" се изпълняват незабавно, като върху рецептата се отбелязва часът на постъпването и изпълнението;
2. рецепти за деца до 14 години, бременни и инвалиди;
3. всички останали рецепти по реда на постъпването.
Чл. 6. При приемане на рецептата:
1. готовите лекарствени форми или отделните съставки на екстемпоралните лекарствени форми от Списък А, както и тези от Списък III и IV на Конвенцията за психотропните вещества и Кодеин и Кодеини фосфас от Табло II на Единната конвенция по упойващите вещества се подчертават с червен цвят;
2. за деца до 14 години, бременни и майки с деца до 1 година върху лицевата страна на рецептата се поставя надпис "дете", "бременна" или "кърмачка".
Чл. 7. (1) Рецепти без необходимите задължителни реквизити с превишени дози или нечетливо написани названия на лекарствените средства не се изпълняват.
(2) Ако лекарят настоява да се изпълни рецепта с превишена доза, той е длъжен да напише превишената доза словом и да се подпише срещу нея. В случай, че превишената доза застрашава живота на болния, рецептата не се изпълнява.
Чл. 8. При приемането на рецептите на гърба им се поставя печат със следното съдържание:
1. аптека № или фирмата й, адрес и телефон;
2. дата на приемане и дата на изпълнение на рецептата;
3. подписите на лицата, приели рецептата, приготвили и отпуснали лекарствени средства.
Чл. 9. (1) При отпускане на лекарствени средства, изписани по рецепта, се спазва следният ред:
1. когато лекарственото средство е предписано под международно непатентно (генерично) название, се отпуска препарат, произведен и разрешен за употреба в страната под такова название, като задължително се спазват предписаната форма и концентрация;
2. когато лекарственото средство е предписано под фирмено название, се отпуска точно предписаният фирмен препарат;
3. ако аптеката не разполага с предписания фирмен препарат, може да се отпусне със съгласието на приносителя на рецептата друг фирмен препарат под същото генерично название, форма и концентрация.
(2) Когато количеството на лекарственото средство е посочено като "опаковка" или "оригинална опаковка", се отпуска такова количество, което по възможност не надвишава необходимото за определения в сигнатурата курс на лечение.
(3) В полето на лявата страна на бланката се отразява стойността на отпуснатото лекарствено средство и подписът на приелия рецептата.
Чл. 10. (1) Всички рецепти важат за еднократно отпускане на предписаните в тях лекарствени средства с изключение на случая, когато в частта "сигнатура" на рецептата е посочена необходимостта от повтаряне на курса на лечение.
(2) След отпускането на предписаните лекарствени средства рецептата се връща на приносителя й, като в аптеката се задържат само тези рецепти, в които са предписани лекарствени средства, водени на количествен отчет. При поискване от приносителя се издава копие на задържаната в аптеката рецепта.
(3) Не се отпускат лекарствени средства по копие на оригинална рецепта освен в случаите, предвидени в Наредба № 15 на Министерството на народното здраве за безплатно отпускане на лекарствени средства на някои болни при домашни условия (обн., ДВ, бр. 7 от 1983 г.; изм., бр. 51 от 1983 г., бр. 53 от 1984 г., бр. 83 от 1985 г., бр. 9 и 53 от 1986 г., бр. 11 от 1988 г., бр. 26, 54 и 82 от 1990 г. и бр. 9 от 1991 г.).
Чл. 11. Екстемпоралните лекарствени форми, приготвени в аптеката, се регистрират в работен дневник, в който задължително се вписват:
1. датата на приготвянето;
2. трите имена, възрастта и точният адрес на болния;
3. видът на лекарствената форма;
4. името на приготвилия формата и подписът му.
Чл. 12. Контролът по изпълнение на наредбата се осъществява от Министерството на здравеопазването и контролно-аналитичните лаборатории при хигиенно-епидемиологичните инспекции.
Чл. 13. За нарушение на разпоредбите на тази наредба виновните медицински работници носят административнонаказателна отговорност по чл. 102 от Закона за народното здраве.
Заключителни разпоредби
Параграф единствен. Тази наредба се издава на основание § 2 от заключителните разпоредби във връзка с чл. 72, ал. 3 от Закона за народното здраве и отменя Наредба № 102 от 25.VII.1974 г. на Министерството на народното здраве за реда и начина на предписване и отпускане на лекарствени средства и очна оптика (необнародвана).