Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 44 от 29.V

НАРЕДБА № 6 ЗА ЕТАЛОНИТЕ НА ЕДИНИЦИТЕ НА ВЕЛИЧИНИТЕ

 

НАРЕДБА № 6 ЗА ЕТАЛОНИТЕ НА ЕДИНИЦИТЕ НА ВЕЛИЧИНИТЕ

ИЗДАДЕНА ОТ КОМИТЕТА ПО СТАНДАРТИЗАЦИЯ, СЕРТИФИКАЦИЯ И МЕТРОЛОГИЯ

Обн. ДВ. бр.44 от 29 Май 1992г., отм. ДВ. бр.1 от 3 Януари 1995г.

Отменена с § 4 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 6 за единиците на величините и еталоните - ДВ, бр. 1 от 3 януари 1995 г.


Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. С тази наредба се определят изискванията и редът за утвърждаване, използване и съхраняване на еталоните на единиците на величините.


Чл. 2. По смисъла на тази наредба еталон е средство за измерване или комплекс от средства за измерване, предназначени и използвани за определяне, възпроизвеждане, реализация или съхраняване на единица на величина или на една или няколко известни стойности на величината с цел да ги предаде чрез сравняване на други средства за измерване.


Чл. 3. (1) При възпроизвеждане и предаване на единиците на величините еталоните са подредени йерархично на нива в зависимост от предназначението и метрологичните им характеристики.

(2) Еталонът на единицата на дадена величина с най-високи метрологични характеристики, утвърден и регистриран от Комитета по стандартизация, сертификация и метрология (КССМ) като национален, е основа за определяне на стойностите на всички еталони на единицата на тази величина за страната. При наличие на няколко еталона с най-високи метрологични характеристики сравняването им се извършва с този от тях, който е утвърден и регистриран като национален.

(3) Националните еталони на Република България се сравняват с международните еталони на Международното бюро по мерки и теглилки в Париж и с еталони на други страни през определени интервали от време, необходими за контрол и оценка на метрологичните характеристики и поддържане на международно единство на измерванията.

(4) Когато непредвидени обстоятелства (отказ, унищожаване, повреда или други причини) не позволяват използването на национален еталон, неговите функции се поемат от следващия в йерархията еталон, определен със заповед на председателя на КССМ.


Чл. 4. (1) Комитетът по стандартизация, сертификация и метрология определя националните йерархически схеми за възпроизвеждане и предаване на единиците на величините от националните еталони до всички други средства за измерване на съответните величини. Типова национална йерархична схема с три нива е дадена в приложение № 1.

(2) В националните йерархични схеми се определят редът, средствата, методите и грешките за предаване на единиците и необходимите за целта нива еталони. Броят на нивата еталони за всяка схема е в зависимост от разнообразието, броя и грешките на средствата за измерване, техническата и икономическата обоснованост за реализация на схемата.


Чл. 5. (1) Ведомствата, организациите и фирмите могат да въвеждат местни схеми за възпроизвеждане и предаване на единиците на величините за свои нужди при наличие на две и повече нива еталони.

(2) Местните схеми в зависимост от нивото на еталоните се съгласуват с Националния метрологичен център (НМЦ) или с регионалните центрове по стандартизация, сертификация и метрология (РЦССМ) към КССМ и се утвърждават от ръководителите на съответните ведомства, организации и фирми. Тези схеми се обвързват с националните за съответните единици.


Чл. 6. (1) Комитетът по стандартизация, сертификация и метрология осигурява създаването на националните еталони на основните единици от Международната система (SI) и на производни единици от тази система, чрез които се осигурява определянето на основната единица, както и еталоните, необходими за извършване на държавна проверка на средствата за измерване и калибрирането на други еталони. Тези еталони се съхраняват и използват от НМЦ и РЦССМ към КССМ.

(2) Ведомствата, организациите и фирмите могат да създават, използват и съхраняват необходими за дейността им еталони.

(3) Комитетът по стандартизация, сертификация и метрология може да акредитира ведомства, фирми и организации по тяхно искане да използват и съхраняват национални еталони, ако са създали такива, утвърдени по установения ред.


Чл. 7. (1) За използване в страната се допускат само утвърдени от КССМ еталони, метрологичните характеристики на които са освидетелствани с предвидените в наредбата документи.

(2) Основните метрологични характеристики на еталоните, които се освидетелстват, са обхват на измерване, грешки и стабилност. Грешките на еталоните се определят и изразяват в съответствие с утвърдените от КССМ за целта нормативни или методически документи.

(3) Комитетът по стандартизация, сертификация и метрология осъще ствява контрол за състоянието, използването и съхраняването на еталоните чрез метрологичен надзор, сравняване, калибриране или проверка, извършвани от НМЦ и РЦССМ.


Раздел II.
Утвърждаване и регистриране на еталоните

Чл. 8. (1) Утвърждаването на средства за измерване или комплекс от средства за измерване като еталони, наричано за краткост "утвърждаване на еталони", се извършва с акт на председателя на КССМ или на определени от него длъжностни лица, с който средствата за измерване в съответствие с доказаните метрологични характеристики се определят за еталони от съответни нива на националните йерархични схеми и се издава документ за това.

(2) Утвърждаването на националните еталони на Република България се извършва със заповед на председателя на КССМ, която се обнародва в "Държавен вестник".

(3) Утвърждаването на други еталони от първо ниво и на еталоните от второ ниво става със заповед на заместник-председателя на КССМ, ръководител на НМЦ.

(4) Еталоните от трето и следващите нива се утвърждават след калибриране или държавна проверка, извършени от НМЦ, РЦССМ или упълномощени за целта, като се издава свидетелство и се поставя специален знак за еталон, когато конструкцията на средствата за измерване позволява това.


Чл. 9. (1) Притежателите на еталони представляват необходимата за утвърждаване на еталоните документация, която отразява трайно най-важните данни за еталоните, начина на използването и съхраняването им (предназначение, комплектност, основни технически и метрологични характеристики, място и условия за използване и съхраняване, отговорно за еталона лице).

(2) За еталони от първо и второ ниво (национални, първични, вторични) се представят следните документи:

1. научно-технически доклад за създаване и изследване на еталона по образец (приложение № 2);

2. паспорт на еталона по образец (приложение № 3);

3. правила за съхраняване и използване на еталона по образец (приложение № 4);

4. технически документи (приложение № 5);

5. рецензии за еталона, направени от изявени учени в съответната област на измерване;

6. заключения за еталона, дадени от научно-технически съвети.

(3) За еталони от трето и следващите нива необходимата документация е:

1. паспорт или сертификат на еталона;

2. техническо описание и инструкция за работа с еталона;

3. резултати от изследване на основните метрологични характеристики на еталона, ако е необходимо такова.


Чл. 10. (1) Документацията по чл. 9, ал. 2 се разглежда от експертна комисия, определена със заповед на председателя на КССМ, която дава оценка за техническите и метрологичните възможности на средствата за измерване да изпълняват функциите на еталони от определено ниво.

(2) В състава на експертната комисия се включват специалисти с необходимата техническа компетентност за преценяване нивото на еталоните. За председател на комисията се определя длъжностно лице от НМЦ.


Чл. 11. (1) Комитетът по стандартизация, сертификация и метрология регистрира утвърдените национални еталони в национален регистър и всяка година обнародва в "Държавен вестник" и в списание "Стандартизация, сертификация и метрология" списък и данни за регистрираните еталони.

(2) Утвърдените по чл. 8, ал. 3 и 4 еталони се регистрират от притежателите им по установен от тях ред.


Раздел III.
Използване и съхраняване на еталоните

Чл. 12. (1) Притежателите на еталони са длъжни да използват еталоните само по определеното в документацията им предназначение.

(2) Използването и съхраняването на еталоните се извършват от обучени за целта лица, определени от ръководителя на ведомството, организацията, фирмата - притежател на еталона, и в съответствие с утвърдените с документацията им правила. При работа с еталоните се спазват всички изисквания за средата и условията за използване, както и предписаните в документацията им правила и мерки за безопасност и охрана на труда.

(3) Ремонтът и профилактиката на еталоните се извършват от квалифицирани лица.

(4) Транспортиране и консервация на еталоните се извършват при спазване на дадените в документацията предписания.


Чл. 13. (1) Отговорност за състоянието на еталоните и спазване на правилата за използването и съхраняването им носят ръководителите на ведомствата, организациите и фирмите - притежатели на еталоните, и определени от тях лица.

(2) Лицата, отговорни за еталони от първо и второ ниво, се определят със заповед и се записват в паспорта на еталона. Те осъществяват необходимия контрол (изследване, сравняване, калибриране или проверка) на техническите и метрологичните характеристики на еталоните и изготвят всяка година доклад до ръководителя си за състоянието и използването на еталоните. За националните еталони годишният доклад се представя на председателя на КССМ.

(3) Лицата, отговорни за еталоните, осигуряват съхраняване на пълната документация на еталоните на обезопасено и с ограничен достъп място. Копие от необходимата за използване и съхраняване на еталона документация се съхранява на място, достъпно за определените за работа с еталона лица.

(4) Лицата, отговорни за еталоните, са длъжни при възникнали съмнения за нарушаване на метрологичните характеристики на еталоните и след ремонт да осигурят изследване, сравняване, калибриране или проверката им.

(5) Когато при изследване, сравняване, калибриране или проверка на еталоните се установи нарушаване на метрологичните им характеристики, лицата, отговорни за еталоните, прекратяват използването им до отстраняване на причините за това и сигнализират на ръководителя си. За нарушаване на метрологичните характеристики на националните еталони се докладва на председателя на КССМ.


Чл. 14. (1) Използването на еталони от първо и второ ниво се отразява в дневник, който е съставна част от документацията на еталона. В дневника се записва следната информация:

1. наименование на еталона;

2. номер на паспорта на еталона;

3. цел на използването на еталона;

4. дата и интервал от време за използване на еталона;

5. данни и резултати от измерванията;

6. бележки за състоянието на еталона;

7. фамилия, длъжност и подпис на лицето, работило с еталона.

(2) Когато данни за използуването на еталоните се съхраняват на дискета или на друг информационен носител, в дневника се записват само крайните резултати от измерванията.

(3) В дневника се регистрират резултатите от проведени сравнения на еталона с други еталони. Документите от сравненията се съхраняват към документацията на еталона.

(4) В дневника се регистрират констатирани нарушения и изменения на метрологичните характеристики на еталона, извършваният ремонт, профилактика и метрологичният надзор, както и извънредни произшествия с еталона, причинени от наводнение, пожар, срутване, падане или други причини.


Чл. 15. (1) Когато в конструкцията и комплектността на еталоните се внасят изменения, които променят метрологичните им характеристики, модифицираните еталони се представят за ново утвърждаване по установения в раздел II ред.

(2) Когато измененията по ал. 1 не влияят на метрологичните характеристики на еталоните, отговорните за еталоните лица отразяват направените изменения в паспорта на еталона. За еталоните от първо и второ ниво на правените изменения се заверяват от длъжностното лице, утвърдило еталона.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Средства за измерване, произведени като еталони, на които типът е утвърден и регистриран по реда на Наредба № 4 за държавно изпитване и държавна проверка на средствата за измерване на КССМ (ДВ, бр. 71 от 1991 г.), не подлежат на утвърждаване по реда на раздел II.


Заключителни разпоредби

§ 2. Тази наредба се издава на основание чл. 52 във връзка с чл. 12, буква "а" от Закона за мерките и измерителните уреди (обн., ДВ, бр. 289 от 1948 г.; попр., бр. 308 от 1948 г., бр. 17 от 1949 г.; изм. и доп., бр. 13 и 104 от 1951 г., бр. 14 от 1952 г., бр. 102 от 1977 г., бр. 36 от 1979 г., бр. 102 от 1981 г., бр. 85 от 1985 г. и бр. 89 от 1986 г.).

Използуваните в наредбата и в приложението термини имат следното съдържание:

1. "международен еталон" - еталон, признат с международно споразумение да служи като международна основа за установяване стойностите на всички други еталони за съответната величина;

2. "първичен еталон" - еталон, който има най-високите метрологични характеристики в дадена област (националният еталон в дадена страна често пъти е първичен);

3. "еталон-копие" - еталон, стойността на който се установява непосредствено по първичния еталон и се използува вместо него;

4. "вторичен еталон" - еталон, стойността на който се установява чрез сравняване с първичен еталон;

5. "местен еталон" - еталон с най-високите метрологични характеристики за дадено място, от който се получава единицата при измерванията, извършвани на това място;

6. "работен еталон" - еталон, който се използува за калибриране или проверка на средства за измерване.


Приложение № 2 към чл. 9, ал. 2, т. 1


Научно-технически доклад за създаване и изследване на еталон


1. Увод. Сведения за развитието на дадената област на измерване,

постигнатата точност, приложение и разпространение на вида измерване и

връзка с други еталони.

2. Анализ на осигуряване единството на измерванията. Обосноваване

на необходимостта от еталона - във връзка със сведенията от увода,

структура на йерархичното подреждане, състояние и перспективи за развитие

на вида измерване в страната.

3. Описание на еталона. Техническо решение, принцип на действие,

обхват на измерване, теоретично възможна точност.

4. Изследване на еталона - методи и средства.

5. Резултати от изследването на еталона:

5. 1. стойности на грешките и методи за определянето им;

5. 2. анализ на източниците на грешките;

5. 3. резултати от международни сравнения;

5. 4. съпоставяне на характеристиките на еталона с тези на

аналогични еталони на други страни;

5. 5. нестабилност и метод на определянето .

6. Условия за използуване и съхраняване на еталона.

7. Перспективи за усъвършенстване на еталона.

8. Изводи и предложения:

8. 1. оценка на техническото ниво на еталона;

8. 2. оценка на метрологичното ниво на еталона;

8. 3. предложение за официално признаване на еталона и определяне

на съответно ниво в националната йерархична схема.

9. Приложение към доклада и списък на използуваната литература.


Утвърждавам:

(ръководител на КССМ)

(подпис и печат)


Приложение № 3 към чл. 9, ал. 2, т. 2


ПАСПОРТ № (дата)


На . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . еталон на

единицата за

(вид на еталона)

(наименование на величината)

(наименование на единицата, означение)


1. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . еталон на единицата за

(вид на еталона)(величина)

е създаден от


(наименование на ведомството, организацията или фирмата, създала еталона)


на . . . . . . . . . . . . . . . г.


2. Еталонът е предназначен за

3. Комплектност на еталона:

(описват се всички средства за измерване, които влизат в състава

на еталона с фабричен номер или друг индивидуален знак, година на

производство, производител, основното и спомагателното оборудване към

еталона).

4. Основни метрологични характеристики:

обхват;

грешки;

оценка за стабилност.

5. Технически характеристики:

(маса, габарити и други ако са необходими)

6. Национална йерархична схема, в която е означено мястото на

еталона

7. Еталонът се съхранява и използва от

(наименование на ведомството, организацията, фирмата или

лабораторията)

и

(трите имена на отговорното за еталона лице)

при условията, определени в правилата за използване и съхраняване

на еталона.

Ръководител:

(име и фамилия, подпис и печат)


8. Еталонът е регистриран в националния регистър под №

9. Направени изменения в конструкцията и комплектността на

еталона,

които не променят метрологичните му характеристики

дата . . . . . . . . . . . . . . . .

описание на изменението:

утвърдил изменението:

(фамилия, подпис и печат)


Приложение № 4 към чл. 9, ал. 2, т. 3


Съгласувал: . . . . . . . . . . . . . . . . .

Утвърждавам: . . . .. . . . . . .


(подпис и печат) (ръководител на ведомството,

организацията или фирмата, притежател на еталона)



ПРАВИЛА за използване и съхраняване на


(наименование на еталона)


с паспорт № . . . . . . . . . . . от . . . . . . . . . . . . .

(дата)

I. Място на съхраняване и използване на еталона:


( ведомство, организация, фирма или лаборатория )


II. Условия за съхраняване и използване на еталона:


1. изисквания за разположение на еталона;

2. изисквания за околната среда: температура, влажност, налягане,

запрашеност и др.;

3. стабилност на захранващото напрежение;

4. консумирана мощност;

5. защита от вибрации, електромагнитни полета и други влияещи

фактори;

6. методи за консервиране и разконсервиране при по-продължителни пе

риоди на съхраняване без използване.


III. Използване на еталона:


1. описание за работа с еталона;

2. ред за възпроизвеждане и съхраняване на единицата;

3. периодичност и ред на сравняване;

4. методика за обработка на резултатите от измерванията;

5. необходима квалификация и брой на специалистите за работа с

еталона.


IV. Мерки за защита на еталона от повреди, кражби, унищожаване,

природни бедствия и др.


V. Изисквания за техника на безопасност при работа с еталона.

VI. Изисквания при транспортиране на еталона.


Изготвил правилата:


(фамилия, подпис)


Приложение № 5 към чл. 9, ал. 2, т. 4


Технически документи за еталоните


1. Описания на конструкцията, функционирането и комплектността на

еталона и технически чертежи.

2. Предписания или инструкции за монтаж, демонтаж и профилактика на

еталона.

3. Описание на програмното осигуряване и разпечатки на програмите

за автоматизирани системи към еталона.

4. Проспектни материали, фотоси и други търговски документи, ако са

създадени такива.

5. Списъци на научни и информационни публикации за еталона и др.


Промени настройката на бисквитките