Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 80 от 21.IX

НАРЕДБА № 3 ОТ 10 ЮЛИ ОТ 1992 Г. ЗА ПЛАЩАНИЯТА

 

НАРЕДБА № 3 ОТ 10 ЮЛИ ОТ 1992 Г. ЗА ПЛАЩАНИЯТА

ПРИЕТА ОТ БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА БАНКА, Отразена деноминацията от 5.07.1999 г. Отмяната е в сила от 30.09.2002 г.

Обн. ДВ. бр.63 от 4 Август 1992г., изм. ДВ. бр.77 от 22 Септември 1992г., попр. ДВ. бр.80 от 2 Октомври 1992г., изм. ДВ. бр.80 от 21 Септември 1993г., изм. ДВ. бр.8 от 26 Януари 1996г., изм. ДВ. бр.84 от 4 Октомври 1996г., изм. ДВ. бр.14 от 14 Февруари 1997г., изм. ДВ. бр.111 от 21 Декември 1999г., изм. ДВ. бр.62 от 28 Юли 2000г., изм. ДВ. бр.98 от 16 Ноември 2001г., отм. ДВ. бр.75 от 2 Август 2002г.

Отменена с § 3 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 3 от 27 юни 2002 г. за безналичните плащания и националната платежна система - ДВ, бр. 75 от 2 август 2002 г., в сила от 30.09.2002 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

ПРЕДМЕТ НА РЕГУЛИРАНЕ

Чл. 1. (1) С тази наредба се определят формите, редът и сроковете, в които се извършват плащанията в страната.

(2) При плащания между местните и чуждестранните лица извън страната, когато в тази наредба не е предвидено друго, българските банки прилагат Еднообразните правила на Международната търговска камара в Париж и обичайните правила на банковата практика.


ВАЛУТИ НА ПЛАЩАНЕ И РЕЗЕРВНИ ВАЛУТИ

Чл. 2. (1) Плащанията в страната се извършват в български левове в брой или по сметка.

(2) Плащанията в страната могат да се извършват и в чуждестранна валута в брой или по сметка, ако това се допуска от законите и другите нормативни актове, регулиращи валутния режим.

(3) (Отм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.)

(4) (Отм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.)

(5) (Нова - ДВ, бр. 77 от 1992 г., отм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.)


ПРАВО ЗА ПРИТЕЖАВАНЕ НА ПАРИ ПО СМЕТКА

Чл. 3. (1) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Всяко местно или чуждестранно лице може да внася и притежава неограничено количество пари по неограничен брой сметки във всяка от банките и всяка от валутите, в които съответната банка води банкови сметки.

(2) Плащане от банковите сметки може да става само по нареждане или с предварително съгласие на титуляра до размера и при условията, поставени от титуляра на сметката или от лицето, откриващо сметката в полза на трето лице титуляр. Изключение от това правило се прави само при принудително изпълнение по установения със закона ред и в случаите на служебно събиране по тази наредба.

(3) (Отм. - ДВ, бр. 111 от 1999 г., в сила от 1.01.2000 г.)


БАНКОВА ИНТЕГРИРАНА СИСТЕМА ЗА ЕЛЕКТРОННИ РАЗПЛАЩАНИЯ (БИСЕРА)

Чл. 4. (1) Българската народна банка изгражда, организира и регулира банкова интегрирана система за електронни разплащания (БИСЕРА).

(2) Участието в БИСЕРА е задължително за всички банки. Управителният съвет на Българската народна банка може да освобождава банки от участие и да определя специфичен начин, по който те участват в БИСЕРА. За участие в тази система Българската народна банка присвоява на банките и техните клонове индивидуални банкови кодове (Банков унифициран стандарт ([БУС] 3092).

(3) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Експлоатацията на всички видове технически системи за връзка с БИСЕРА може да става по начин, определен от Българската народна банка.


ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН СТАНДАРТ НА ПЛАТЕЖНИТЕ ДОКУМЕНТИ

Чл. 5. (1) Всички банки на територията на страната задължително прилагат платежни документи съгласно тази наредба и стандарта за платежните документи (БУС 1092).

(2) Индивидуално оформление на стандартните платежни документи се допуска само в рамките, предвидени от стандарта.

(3) Платежни документи, за които не е установен стандарт, се оформят по начин, избран от лицето, издаващо документа.

(4) Платежните документи се съставят съгласно изискванията на установения стандарт (БУС 2092).

(5) (Нова - ДВ, бр. 98 от 2001 г.) Платежните документи могат да се представят на хартиен носител или по електронен път - с предвидените от стандарта реквизити и при спазване изискванията на Закона за електронния документ и електронния подпис.


Глава втора.
ПЛАЩАНЕ В БРОЙ (ОТМ. - ДВ, БР. 98 ОТ 2001 Г.)

МАКСИМАЛЕН РАЗМЕР НА ПЛАЩАНИЯТА В БРОЙ

Чл. 6. (Отм. - ДВ, бр. 98 от 2001 г.)


Глава трета.
ОТКРИВАНЕ И ВОДЕНЕ НА БАНКОВИ СМЕТКИ

ВИДОВЕ БАНКОВИ СМЕТКИ

Чл. 7. (1) За съхранение на пари и извършване на плащания банките могат да откриват в левове и във всяка от резервните валути следните видове сметки:

1. (изм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) разплащателни сметки - за съхранение на пари, платими на виждане без срок за предизвестие от клиентите до банката;

2. депозитни сметки - за съхранение на пари, платими със срок за предизвестие от клиентите до банката или при други предварително договорени условия за плащане срещу издаване на депозитен сертификат (образец БУС 1092М);

3. (изм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) сметки на разпоредители с бюджетни средства - за съхранение на пари на разпоредителите с бюджетни средства и пари, отпуснати от бюджета на други лица;

4. спестовни сметки - за съхранение на пари на граждани срещу издаване на лична спестовна книжка (образец БУС 1092 N) или аналогичен документ;

5. (изм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) набирателни сметки - за съхранение на пари, предоставени за разпореждане от клиента на негово поделение, необособено като самостоятелно лице, или за учредяване на юридическо лице;

6. акредитивни сметки - за предоставени за разплащане на клиента с трето лице, което има право да получи средствата при изпълнение на условията, поставени при откриването на акредитива;

7. ликвидационни сметки - за съхранение на пари на лица, обявени в ликвидация.

8. (нова - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) особени сметки - за съхранение на пари на лица, за които е открито производство по несъстоятелност.

(2) Банките могат да откриват на клиенти и други видове сметки със специален режим и предназначение, като съгласуват пред Българската народна банка особеностите на сметката и реда на ползване на парите по тези сметки.

(3) При откриване на сметка банката я означава със номер, установен по правилата на действащия стандарт (БУС 4092).

(4) (Изм. - ДВ, бр. 98 от 2001 г.) За откриване на сметката банката сключва договор с лицето, искащо да се открие сметката, който може да предвиди конкретни условия за водене на сметката и плащане от нея в допълнение на общите условия по тази наредба. Титуляр на сметката може да бъде и повече от едно лице.


ОТКРИВАНЕ НА БАНКОВИ СМЕТКИ

Чл. 8. (1) Лице, което желае да открие банкова сметка на свое име или в полза на трето лице, подава в избраната от него банка искане за откриване на сметка (образец БУС 1092А), към което прилага:

1. спесимен от подписите на лицата, които имат право да се разпореждат с парите по сметката от името на лицето, откриващо сметката (образец БУС 1092С). Подписите на тези лица трябва да са положени в присъствието на упълномощен за това служител на банката или да са заверени нотариално;

2. копие от акта, с който са оправомощени лицата, които да се разпореждат с парите по сметката. Когато се прилага фотокопие от акта, то трябва да бъде заверено с оригиналните подписи на лицата, които представляват титуляра (лицето, което открива сметката);

3. удостоверение за регистрация на лицето, което открива сметката;

4. извлечение от учредителния акт на лицето, което открива сметката, с което се установяват правомощията за разпореждане с неговите имущества.

(2) Документите по ал. 1 не се прилагат, когато сметката се открива от физическо лице. Банките могат да искат при откриване на сметката и други документи.

(3) За отриване на ликвидационна сметка към искането се прилагат:

1. копие от акта за обявяване на ликвидация, заверен от органа, издал акта;

2. копие от акта за назначаване на ликвидатори, заверен от органа, който ги е назначил;

3. спесимени на подписите на ликвидаторите аналогично на спесимените по ал. 1.

(4) (Нова - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) За откриване на особена сметка по чл. 7, ал. 1, т. 8 към искането се прилагат:

1. копие от съдебното решение за откриване на производство по несъстоятелност;

2. спесимен от подписа на синдика аналогично на спесимените по ал. 1.

(5) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Всяка банка има право да постави изискване за минималния остатък по сметката, както и други условия, при които тя приема да води сметка от дадения вид.

(6) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Банката преценява и решава искането за откриване на сметката. Тя не е длъжна да мотивира отказа за откриване на сметка.

(7) Банките задължително откриват поне една своя разплащателна сметка в левове, а когато получават лиценз за извършване на валутни операции - и поне една своя разплащателна сметка във валута при Българската народна банка. Условията за водене на тези сметки се определят от тази наредба и актовете на Управителния съвет на Българската народна банка.


ВАЛИДНОСТ НА АКТОВЕТЕ НА ТИТУЛЯРА СПРЯМО БАНКАТА

Чл. 9. (1) Промените в учредителните актове на титуляра на сметката, както и на лицата, които имат право да се разпореждат с парите по сметката, водена от банката, имат сила по отношение на банката само от момента, в който тя е била писмено уведомена за настъпилата промяна.

(2) Разпоредбата по ал. 1 се прилага и в случаите, когато промените са били регистрирани в публичен регистър.


ВОДЕНЕ НА БАНКОВИ СМЕТКИ

Чл. 10. (1) Банките приемат по сметка на свой клиент плащания по сметка и вноски в брой независимо от това, кой е платецът/ вносителят по тези операции.

(2) Банката уведомява писмено титуляра за всяка промяна на наличността по сметката, като предава на негов представител или му изпраща по пощата извлечение за движението на сметката за деня на промяната. Банките могат да договорят със своите клиенти и друг ред за уведомяване.

(3) Титулярът на сметката може да се разпорежда със средствата по нея само като прилага стандартни форми на платежни документи (БУС 1092), съставени от него.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Срещу своята сметка титулярът може да плаща по реда на тази наредба, както и да внася (вносна бележка образец БУС 1092F) и да тегли пари в брой (нареждане-разписка образец БУС 1092G). Лицата, упълномощени от титуляра да получат теглената в брой сума, се легитимират пред банката с документ за самоличност и пълномощно за инкасиране, издадено от титуляра на сметката (образец БУС 1092О).

(5) (Отм., предишна ал. 6, изм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Банката не може да откаже на титуляря да извърши безкасово плащане срещу неговата сметка, ако плащането е допустимо по действащото законодателство, приложимите правила за плащане и условията, при които се води сметката. В случай на невъзможност да плати в срок 3 дни банката е длъжна незабавно да уведоми писмено Българската народна банка и лицето, предявило нареждане или искане за плащане. След изтичане на този срок лицето има право да оттегли платежното нареждане или искане, освен ако получателят вече е уведомен от банката за даденото нареждане и не е дал съгласие за оттеглянето."

(Ал. 7, отм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.)


СЛУЖЕБНО СЪБИРАНЕ НА ЗАДЪЛЖЕНИЯ

Чл. 11. (1) Банката може да събира по открита при нея сметка суми, дължими й от титуляра на сметката въз основа на писменото съгласие за плащане, дадено при сключване на сделката, по която възниква задължението в полза на банката. Банката задължително уведомява титуляра за основанието, размера и вальора на събраната от неговата сметка сума.

(2) Българската народна банка въз основа на договора за водене на разплащателна сметка при нея ще събира служебно по разплащателните сметки на банките освен сумите по ал. 1 и сумите, дължими от банките по нормите за регулиране на банковата система и паричното обращение.

(3) (Нова - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Българската народна банка извършва служебно по реда на Наредба № 5 от 1998 г. за условията и реда за емитиране, придобиване и изплащане на безналични държавни ценни книжа (обн., ДВ, бр. 89 от 1998 г.; изм., бр. 43 и 106 от 1999 г. и бр. 8 от 2000 г.) операциите по сметката на първичните дилъри и на Министерството на финансите във връзка със сделки с държавни ценни книжа.

(4) (Предишна ал. 3 , изм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Банките извършват служебно операции по сметки на разпоредители с бюджетни средства, когато това е наредено от разпоредител с бюджетни средства от по-висока степен, съобразно действащото бюджетно законодателство.

(5) (Предишна ал. 4, изм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) При погрешни записвания, надвзети суми, незаконосъобразни плащания банките сторнират извършените операции по служебен ред в рамките на едногодишен срок. Корекцията на вальора (лихвата за забавяне) е за сметка на виновния участник в платежния процес. При процедурата на сторниране на операции не се прилага задължителната по тази наредба (чл. 13, ал. 9) поредност на плащанията.

(6) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) За служебно събиране на суми по сметки банките съставят искане за незабавно инкасо (образец БУС 1092L1), върху който щемпеловат или по друг ясно различим начин с червен цвят нанасят "С Л У Ж Е Б Н О". Копие от този документ банките изпращат на титуляра на сметката и получателя, в чиято полза са събрани сумите. Това копие може да бъде заменено от извлечението за движението по сметката, ако в него се съдържат всички данни за извършената служебно операция.


ЗАКРИВАНЕ НА СМЕТКА

Чл. 12. (1) Сметка се закрива:

1. по нареждане на титуляра (образец БУС 1092В);

2. по искане на банката със срок 30 дни след писменото уведомяване на титуляра на сметката. Банката не е длъжна да мотивира искането си за закриване на сметката;

3. служебно от банката след изтичане на срока, за който е открита сметката.

(2) (Отм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.)


Глава четвърта.
РЕД ЗА ПЛАЩАНЕ

ОБЩИ УСЛОВИЯ ЗА ПЛАЩАНЕ

Чл. 13. (1) Плащане може да се извърши срещу и по всяка разплащателна сметка в банка. За извършване и получаване на плащания могат да се използват и други видове сметки само ако договорът с банката позволява това.

(2) Банките не контролират предмета на сделката, в резултат от която е възникнало плащането, освен ако такъв контрол произтича от договора за кредит, с който банката е предоставила сумата на клиента.

(3) (Предишна ал. 3 отм., нова - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Безкасово плащане чрез БИСЕРА се извършва въз основа на редовно съставени платежни документи в 2 екземпляра и електронни съобщения. Условията и редът за обмен на електронни съобщения по БИСЕРА се определят от Управителния съвет на Българската народна банка чрез банков унифициран стандарт.

(4) (Нова - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Банката въвежда платежния документ в платежната система, като изпраща електронно съобщение по БИСЕРА, което съдържа всички реквизити на платежния документ. Банката на получателя на плащането заверява сметката му според съдържанието на електронното съобщение и му изпраща информация, която възпроизвежда реквизитите на платежния документ. Банката, която е предала електронното съобщение, отговаря за несъответствието между съдържанието на платежния документ и на електронното съобщение.

(5) (Нова - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Всички банки създават организация за обработка и съхранение на платежните документи, при която хартиени платежни документи не се пренасят физически, а се заместват от електронните съобщения. При поискване от участник в платежния процес банката предоставя копие от платежния документ, на основание на който е инициирано плащането, а националният оператор на БИСЕРА издава писмен документ, с който удостоверява изпратените чрез БИСЕРА електронни съобщения.

(6) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Документите за плащанията задължително се обработват в рамките на работния ден, в който са постъпили в банката, но не по-късно от часа за приключване на операциите на БИСЕРА.

(7) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Плащането може да се извърши само до размера на наличността по сметката и договореното с банката допустимо надвишение на плащанията над остатъка (овърдрафт) по сметката. Не се допускат частични плащания по отделни нареждания или искания за плащане.

(8) (Предишна ал. 6 - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Плащанията се извършват по хронологичния ред, в който документите за плащане са постъпили в банката. Поредността на плащане, предвидена в действащото законодателство по процедурата за принудително събиране на вземания, се прилага само ако поне един кредитор на титуляра предяви искане за започване на принудително изпълнение пред банката, където се води сметката, срещу която се насочва принудителното изпълнение, съгласно реда, установен в действащото законодателство.

(9) (Предишна ал. 7 - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) При извършване на плащанията банките не следят за законосъобразността на сделките освен ако с нормативен акт е предвидено друго. Банките не носят отговорност за обичайното банково посредничество по сделки на техни клиенти, сключени в нарушение на нормативни актове.


СРОКОВЕ ЗА ПЛАЩАНЕ И СЕТЪЛМЕНТ (Загл. изм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.)

Чл. 14. (1) (Доп. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Банка не може да откаже приемането на изправни нареждания и искания за плащане. Документите за плащане се регистрират в деня и по реда на постъпването им. В същия ден банката ги въвежда в платежната система, освен ако не е договорено друго.

(2) (Отм., нова - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Ако липсва покритие по сметката на платеца, банката на платеца въвежда документите в платежната система в деня, в който са осигурени средства по сметката. Банките връщат в договорения срок платежните документи, за които не са осигурени средства за плащане.

(3) (Отм., нова - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Банката на получателя на плащането заверява сметката му в деня, в който нейната разплащателна сметка в Българската народна банка е била заверена. Ако между получателя и неговата банка е договорен друг срок, сметката на получателя се смята за заверена по отношение на наредителя в деня на заверяване сметката на банката на получателя.

(4) (Отм., нова - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Безкасовите плащания чрез БИСЕРА между клиентите на различни банки и между банките се извършват чрез прехвърляне на суми по разплащателните сметки на банките в Българската народна банка (сетълмент) съгласно стандарт, утвърден от Управителния съвет на Българската народна банка.

(5) (Нова - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Ако не е договорено друго, безкасови плащания между клиенти на една и съща банка се извършват в деня на постъпване на платежните документи в банката при наличие на покритие по сметката на платеца.


ФОРМИ НА БЕЗКАСОВО ПЛАЩАНЕ

Чл. 15. (1) Формите, по които се извършват безкасови плащания на територията на страната, са:

1. (изм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) директен превод между банкови сметки (вирментна форма);

2. акредитивна;

3. незабавно инкасо;

4. плащане с чекове.

5. (изм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) плащане с банкови карти, редът за което се урежда с отделна наредба на Българската народна банка.

(2) Със съгласие на Българската народна банка банките могат да предлагат комбинирани от горните и други непредвидени в тази наредба форми на безналични плащания на своите клиенти.

(3) Банката прилага формата на плащане, която е наредена от титуляра на сметката или искана от получателя по плащането съгласно постигнато споразумение между него и титуляра на сметката. Банката има право да откаже да прилага спрямо свои клиенти някоя от формите на безкасово плащане само ако ги уведоми предварително в писмена форма. Правото на отказа е в сила 30 дни след уведомяване на клиента. Този срок не се прилага в случаите, когато банката е отказала приложението на формите на плащане по силата на договора за откриване и водене на сметка.

(4) (Отм., предишна ал. 5. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Редът за плащането чрез приложение на формите по ал. 1 се урежда с приети от Управителния съвет на Българската народна банка и задължителни за приложение от банките банкови унифицирани стандарти.


Глава пета.
ОСНОВНИ ФОРМИ НА ПЛАЩАНЕ

ДИРЕКТЕН ПРЕВОД (ВИРМЕНТ)

Чл. 16. (1) Директният превод е плащане по нареждане на платеца (образец БУС 1092I1 и БУС 1092I2), въз основа на което банката задължава сметката му и прехвърля сумата, посочена в нареждането, по сметката на получателя.

(2) (Отм., предишна ал. 3. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Платежните документи за директния превод се съставят от наредителя, който носи отговорност за настъпилите последици от неправилното им съставяне.

(3) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Наредителят има право да оттегли дадено от него платежно нареждане само до изпълнението на това нареждане чрез задължаване сметката на наредителя. Разходите за банково-техническото обслужване на оттеглянето са за сметка на наредителя.

(4) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Клиент, който очаква да получи превод, може да поиска от банка да извърши проверка за негова сметка относно състоянието на платежния процес.

(Ал. 6, отм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.)


АКРЕДИТИВНА ФОРМА НА ПЛАЩАНЕ (Загл. изм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.)

Чл. 17. (1) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) При акредитивната форма на плащане наредителят (платецът) възлага на банка, да открие акредитив в полза на получателя срещу покритие от платеца (образец БУС 1092J1 и БУС 1092J2), като предварително поставя условията, при които получателят може да получи сумата по акредитива.

(2) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Банката, която открива акредитива, или друга оправомощена от нея банка уведомява бенефициера за размера и условията, при които е бил открит акредитивът.

(3) (Нова - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Банката закрива акредитива след изпълнение на задълженията си по него. При изтичане на срока банката закрива акредитива и възстановява сумата по покритието на наредителя.

(4) (Отм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.)

(5) (Отм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.)

(6) (Отм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.)


НЕЗАБАВНО ИНКАСО

Чл. 18. (1) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) По договор между платеца и получателя на плащането то може да бъде извършено с незабавно инкасо само ако платецът предварително даде съгласие (образец БУС 1092К) плащането да става незабавно от неговата сметка по искане на получателя. Платецът представя своето съгласие пред банката, където се води сметката му, а копие от съгласието изпраща на получателя на плащането. В случай, че платецът е посочил условия за прилагане на незабавното инкасо, банката приема искане за незабавно инкасо на получателя само ако се убеди, че са изпълнени поставените условия за плащане.

(2) Плащането с незабавно инкасо се извършва по платежно искане, издадено от получателя на плащането (образец БУС 1092L1 или БУС 1092L2).

(3) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Банката на получателя иска от банката на платеца да инкасира сумата от неговата сметка. Банката на платеца събира сумата и я превежда на банката на наредителя в рамките на същия работен ден, в който е получено искането за плащане.

(4) В случай, че по сметката на платеца няма исканата сума, сумата се плаща изцяло в момента, когато по сметката постъпят нужните за това средства.

(5) (Отм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.)


ПЛАЩАНЕ С ЧЕКОВЕ

Чл. 19. (1) Плащане с чекове (образци БУС 1092Н1, 1092Н2, 1092Н3 и 1092Н4) чрез посредничеството на банките и БИСЕРА се извършва само с приложението на чекови форми, предварително регистрирани в Българската народна банка. Българската народна банка може да откаже регистрацията на чековата форма при условие, че не са спазени изискванията за сигурност и техническо оформление и установения със стандарта (БУС 1092) дизайн на чековете и контролните карти на клиентите. Българската народна банка известява банките за всички регистрирани чекови форми.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Чекове се издават само върху бланки от чековите книжки, получени от банката.

(3) Чекове се издават до размера на разполагаемия остатък по сметката на платеца и договорения кредит по тази сметка (овърдрафт). За издавани чекове без покритие банката може да откаже на клиента да го обслужва с тази форма на плащане.

(4) (Отм., предишна ал. 5, изм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Чековете могат да се представят за инкасо във всяка банка на територията на страната. Ако не е уговорено друго, чековете се задържат в банката, където са представени за инкасиране. Срокът за съхранение на чековете от банката е 5 години.

(5) (Предишна ал. 6, изм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Чековете се инкасират по процедурата за незабавно инкасо.

(6) (Предишна ал. 11 - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Клиент, загубил чекова книжка или контролна карта, незабавно уведомява банката, която ги е издала.

(Ал. 7 - 10, отм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.)


Глава шеста.
КЛИРИНГ

ОРГАНИЗАЦИЯ НА КЛИРИНГА

Чл. 20. (1) Българската народна банка може да възлага на участници в БИСЕРА да организират взаимно прихващане на насрещните вземания и задължения на банките (клиринг).

(2) Клирингът се провежда поне веднъж дневно с участие на всички неуредени до момента на клиринга вземания и задължения между банките, възникнали в рамките на БИСЕРА след приключване на регистрацията на заявки за предходния клиринг.

(3) Банките участват в клиринга само при предварително изразено съгласие непокритият остатък от задълженията им след приключване на клиринга да се събира с незабавно инкасо от сметките им в Българската народна банка.

(4) Редът за организацията на клиринга се урежда с отделен стандарт и акт на Управителния съвет на Българската народна банка.


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази наредба:

1. (изм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) "Плащания" са действия и сделки между банки и техни клиенти и сделки между банки, свързани с прехвърлянето на пари по банкови сметки, както и плащанията в наличност от банки;

2. (заличена, предишна т. 3. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) "левова равностойност" е стойността на суми във валута, изразена в левове по централния курс, обявен от Българската народна банка, валиден за датата, към която се установява левовата равностойност;

3. (предишна т. 4. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.)"банкова сметка" е сметката, която банката води за отчитане на пари на клиенти, вложени при нея.

4. (нова - ДВ, бр. 62 от 2000 г.)"Електронно съобщение" е последователност от символи с определена дължина и синтаксис, представена върху магнитен носител на информация или по друг допустим от БИСЕРА електронен способ, който позволява записаната информация да бъде възпроизведена в съответствие с чл. 293, ал. 4 от Търговския закон, а подписите са заменени с идентификационни шифри съгласно чл. 8, ал. 2 от Закона за счетоводството и съдържанието на информацията е защитено от неавторизиран достъп чрез прилагане на технически средства за криптиране на данните.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 2. (Изм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Тази наредба се издава на основание чл. 45 от Закона за банките.


§ 3. Установяват се следните условия, ред и срокове за влизане в сила и прилагане на наредбата:

1. до 31 август 1992 г. титулярите на банкови сметки трябва да изберат валутата, в която съгласно чл. 2, ал. 3 ще им бъдат водени сметките. За целта банките им изпращат писмени уведомления не по-късно от 30 юли 1992 г. Сметки, за които титулярът не е посочил изрично валутата, в която ще бъдат водени, се преоформят в долари на САЩ, вальор 31 август 1992 г.;

2. от 5 октомври 1992 г.:

а) въвежда се системата за плащания, осъществявани, фиксирани и контролирани в Българската народна банка (сетълмент);

б) банките преустановяват приемането на използваните досега платежни документи и започват да прилагат предвидените в наредбата и в приложенията към нея нови образци на платежни документи;

в) банките прилагат незабавното инкасо;

3. в срок до 30 ноември 1992 г. БНБ определя новите банкови идентификационни кодове;

4. (изм. - ДВ, бр. 80 от 1993 г.) до 1 септември 1993 г. банките определят новите номера на сметките на своите клиенти и ги уведомяват за това. Новите номера на сметките да се прилагат от 1 февруари 1994 г.

5. (отм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.)


§ 4. (Нов - ДВ, бр. 98 от 2001 г.) (1) Банките служебно преизчисляват в евро салдата към 1 януари 2002 г. на всички водени от тях сметки в подразделения на еврото: австрийски шилинги, белгийски франкове, германски марки, гръцки драхми, ирландски лири, испански песети, италиански лири, люксембургски франкове, португалски ескудо, финландски марки, френски франкове или холандски гулдени.

(2) Банките могат и преди 1 януари 2002 г. да посочват и в евро салдата на водените от тях сметки в подразделения на еврото по ал. 1.

(3) Преизчисляването по ал. 1 не води до откриване на нова сметка и за него титулярят на сметката не дължи комисионни и други разноски.

(4) Преизчисляването с вальор 1 януари 2002 г. се извършва по необратимо фиксираните обменни курсове между еврото и подразделения на еврото по ал. 1 (приложението).

(5) При преизчисляването получената сума в евро се закръглява до най-близкия цент, а при получена средна величина - до най-близкия четен цент.


§ 5. (Предишен текст на § 4 - ДВ, бр. 98 от 2001 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 2000 г.) Българската народна банка утвърждава банкови унифицирани стандарти по тази наредба.

(2) Българската народна банка запазва изключителни права върху издаването и разпространението на стандартите по ал. 1, които ще бъдат публикувани в специално издание на БНБ.


§ 6. (Предишен текст на § 5 - ДВ, бр. 98 от 2001 г.) Управителният съвет на Българската народна банка дава указания по прилагането на тази наредба.


Заключителни разпоредби
КЪМ НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 3 ОТ 1992 Г. ЗА ПЛАЩАНИЯТА

(Обн. - ДВ, БР. 62 ОТ 2000 Г.)


§ 21. Тази наредба се издава на основание чл. 45 от Закона за банките, приета е с Решение № 51 от 6 юли 2000 г. на Управителния съвет на Българската народна банка и влиза в сила от 1 септември 2000 г.


Приложение към § 4


(Ново - ДВ, бр. 98 от 2001 г.)


Таблица на необратимо фиксираните обменни курсове между еврото и валутите на държавите от Европейския съюз, участващи в третата фаза от изграждането на Валутния съюз



1 ЕВРО = 40,3399 белгийски франка
  = 1,95583 германски марки
  = 340,750 гръцки драхми
  = 166,386 испански песети
  = 6,55957 френски франка
  = 0,787564 ирландски лири
  = 1936,27 италиански лири
  = 40,3399 люксембургски франка
  = 2,20371 холандски гулдена
  = 13,7603 австрийски шилинга
  = 200,482 португалски ескудо
  = 5,94573 финландски марки


Промени настройката на бисквитките