НАРЕДБА ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА РЕГИСТРИРАНЕ И РАЗРЕШАВАНЕ НА ИЗНОСА И ВНОСА
НАРЕДБА ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА РЕГИСТРИРАНЕ И РАЗРЕШАВАНЕ НА ИЗНОСА И ВНОСА ОТ 1992 Г.
Обн. ДВ. бр.105 от 31 Декември 1992г., отм. ДВ. бр.30 от 9 Април 1993г.
Отменена с § 1, т. 1 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 72 на Министерския съвет от 6 април 1993 г. за режима по износа и вноса - ДВ, бр. 30 от 9 април 1993 г.
Раздел I.
Общи положения
Чл. 1. С тази наредба се уреждат условията и редът за регистриране и разрешаване на износа и вноса от юридически и физически лица, извършващи стопанска дейност, наричани по-долу "заявители".
Чл. 2. (1) За регистриране или разрешаване на износа и вноса заявителите представят в Министерството на търговията попълнен формуляр на удостоверение по утвърден от министъра на търговията образец в два екземпляра, подписани от ръководителя на фирмата или упълномощено от него лице и подпечатани с печата .
(2) Удостоверенията се изготвят в съответствие с международно приетите класификатори и кодове на елементите данни в търговията съгласно заповед на министъра на търговията.
(3) В случаите, когато се изисква съгласуване с други държавни органи, в полето "забележка" на удостоверението се отразява писмено тяхното становище. Заявителите осигуряват сами необходимите съгласувания.
(4) В случаите, когато в приложения № 1, 3, 4, 6 и 7 е записано "от глава" или "от позиция", компетентните министерства и ведомства след съгласуване с Министерството на търговията и Главно управление "Митници" обнародват в "Държавен вестник" недвусмислени изчерпателни описания и тарифирани списъци.
(5) Срокът на валидност на удостоверението е посоченият срок за доставка в него.
(6) Първият екземпляр на удостоверението, съответно номериран и подпечатан, се предоставя на заявителя, а вторият остава в министерството.
Раздел II.
Регистрация на сделките
Чл. 3. (1) Регистрирането на сделките със стоки от приложение № 1 към чл. 1, т. 1 се извършва в еднодневен срок от подаването на удостоверението.
(2) При регистрацията може да се изисква от заявителите да представят документи, потвърждаващи верността на данните в удостоверението, като договор, проформа фактура, поръчка и др.
Раздел III.
Разрешаване на сделките
Чл. 4. (1) Разрешаването на сделките със стоки от чл. 1, т. 7 и приложения № 2 и 3 се извършва в петдневен срок от подаването на удостоверението.
(2) При разрешаването се изисква от заявителите да представят документи, потвърждаващи верността на данните в удостоверението, като договор, проформа фактура, поръчка и др.
(3) В случаите на основен митнически режим - "временен внос/износ на стоки с обратен износ/внос и изменено състояние (преработка и дообработка)" на стоки на разрешителен режим, собственост на местно юридическо лице или едноличен търговец, се изисква удостоверение.
(4) Предложенията на заявителите се съгласуват предварително, както следва:
1. При износ на:
а) трупи от иглолистна и широколистна дървесина от т. I.3 на приложение № 2 - с Комитета по горите;
б) отпадъци и отломки от черни и цветни метали; блокове и други първични форми от цветни метали и сплавите им от т. I.4 и т. I.5 на приложение № 2 - с Министерството на промишлеността;
в) произведения на изкуството и предмети с историческа, археологическа и антикварна стойност от т. I.6 на приложение № 2 - с Министерството на културата;
г) диви растения, гъби, ловни трофеи, месо и кожи от дивеч от т. I.7 на приложение № 2 - с Министерството на околната среда и с Комитета по горите, а в частта за билките и лечебните растения - и с Министерството на здравеопазването.
2. При внос на:
а) опасни вещества, отпадъци и технологии, увреждащи околната среда от т. II.5 на приложение № 2 - с Министерството на околната среда;
б) препарати за растителна защита от т. II.9 на приложение № 2 - с Министерството на селскостопанското развитие, земеползването и възстановяването на поземлената собственост.
3. При износ и внос на:
а) готови лекарствени и диагностични форми, субстанциите и спомагателните суровини за тяхното производство, стоматологичните и превързочните материали от т. I.12 и т. II.1 на приложение № 2 - с Министерството на здравеопазването, а при тези за ветеринарни цели - с Министерството на селскостопанското развитие, земеползването и възстановяването на поземлената собственост;
б) упойващи, психотропни вещества и субстанции за тяхното производство от т. I.8 и II.2 на приложение № 2 - с Министерството на здравеопазването;
в) радиоактивни материали от т. I.9 и II.4 на приложение № 2 - с Комитета за използване на атомната енергия за мирни цели;
г) барути, експлозиви, взривни вещества и материали с гражданско предназначение; спортно и ловно оръжие и боеприпаси за него от т. I.10, I.11 и II.6, II.7 на приложение № 2 - с Министерството на вътрешните работи;
д) редкоземни и благородни метали в суров и преработен вид, изделия от тях, както и солите и разтворите им, и скъпоценни камъни от т. I.2 и II.8 на приложение № 2 и стоки и услуги при заплащане в левове в случая на чл. 1, т. 7 - с Министерството на финансите;
е) застрашени видове от дивата фауна и флора, включени във Вашингтонската конвенция (ДВ, бр. 6 от 1992 г.) - с Министерството на околната среда.
Чл. 5. (1) Отказът да се разреши износът и вносът се мотивира писмено, а документите се връщат на заявителя. Министерството на търговията съхранява отказа и копия от документите.
(2) Заявителите могат да поискат преразглеждане на решението по ал. 1 в петдневен срок от постановяването му писмено пред министъра на търговията.
(3) Министърът на търговията уведомява заявителите за окончателното си становище по възраженията им в срок пет дни от датата на постъпването на възражението.
Раздел IV.
Предоставяне на дялове от квотите и плафоните
Чл. 6. (1) Разпределението на квотите и плафоните се извършва от Министерството на търговията чрез конкурс или търг. Министърът на търговията в съответствие с чл. 8 на постановлението издава заповед за условията и сроковете за провеждане на търга или конкурса, която се обнародва в най-малко два централни ежедневника.
(2) На един заявител могат да бъдат предоставени не повече от 35 % от една квота или плафон. В отделни случаи, когато квотата или плафонът са по-малко от обичайното търговско (транспортно) количество, както и когато има само един заявител, това правило не се прилага.
Чл. 7. (1) Заявителите, на които се предоставят дялове от квоти и плафони, се задължават да открият банкова гаранция за добро изпълнение в полза на Министерството на търговията в размер 10 % от левовата равностойност на договорената стойност. Откриването на тази гаранция в срок десет дни от датата на решението за предоставяне е условие за заверка на удостоверението. Когато гаранцията не е открита в този срок, делът се счита за освободен за ново разпределение между участниците в проведения търг или конкурс.
(2) Банковата гаранция се освобождава след реализацията на вноса или износа при условията, при които е предоставена квотата. В противен случай при първо искане на Министерството на търговията гаранцията се внася в полза на държавния бюджет.
(3) При износа на текстилни изделия по квоти, предоставени от други страни, не се изисква банкова гаранция.
Чл. 8. (1) Заявителите, получили права на дял от квотите или плафоните, информират писмено Министерството на търговията за износа или вноса до десет дни след извършването на експедициите чрез копия от митническите декларации и платежните документи.
(2) Заявителите, получили права на дял от квотите или плафоните, ако не могат да ги усвоят, са длъжни да уведомят писмено Министерството на търговията не по-късно от тридесет дни от получаване на удостоверението. В тези случаи делът от квотата или плафона се разпределя между участниците. Преотстъпване на дялове не се допуска.
(3) Заявители, които не информират Министерството на търговията за невъзможността да усвоят дела или не спазят срока за информиране при вече реализирана сделка, не се допускат до участие в следващи конкурси за срок от една година.