Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 2 от 8.I

НАРЕДБА № 19 ЗА ПРОФИЛАКТИКА НА ЗАБОЛЯВАНИЯТА НА РАБОТИЛИТЕ В ПРЕДПРИЯТИЯТА НА УРАНОДОБИВА

 

НАРЕДБА № 19 ЗА ПРОФИЛАКТИКА НА ЗАБОЛЯВАНИЯТА НА РАБОТИЛИТЕ В ПРЕДПРИЯТИЯТА НА УРАНОДОБИВА

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

Обн. ДВ. бр.2 от 8 Януари 1993г.

Отпаднало основание - виж § 1 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 56 на Министерския съвет от 29 март 1994 г. за поетапно прекратяване на дейността и ликвидиране на последствията от добива и преработката на уранова суровина, с който се отменя Постановление № 163 на Министерския съвет от 1992 г. за прекратяване на дейността по добив на уран (ДВ, бр. 71 от 1992 г.) - ДВ, бр. 28 от 1 април 1994 г.


Чл. 1. С тази наредба се уреждат условията и редът за провеждане на профилактичните прегледи и диспансеризацията на работилите в уранодобива.


Чл. 2. (1) Профилактичните прегледи се провеждат на следните категории лица, работили в системата на уранодобива над 1 година:

1. забойни работници от подземните рудници за естествени радиоактивни руди;

2. работници по екстрацията, сушенето, пробването и опаковането на готов продукт от хидрометалургичните заводи за преработка на естествени радиоактивни руди;

3. спомагателни работници от подземните рудници за естествени радиоактивни руди;

4. работници и специалисти от цехове за обработка на проби от естествени радиоактивни руди;

5. работници от товарно-разтоварителните бази за естествени радиоактивни руди;

6. шофьори, транспортиращи готова и полуготова продукция (уранов концентрат);

7. работници до началник цех от основното производство на химическите заводи за преработка на естествени радиоактивни руди;

8. специалисти до началник участък, включително от подземни рудници за естествени радиоактивни руди;

9. работници по поддържането на хвостохранилищата на уранодобивните и уранопреработвателните предприятия;

10. специалисти и работници от геологотехнологичните производства на уранова руда.

(2) Профилактичните прегледи на работниците, посочени в т. 1 - 9 на ал. 1, се извършват един път годишно, а на тези по т. 10 - един път на 3 години.


Чл. 3. (1) Организацията и провеждането на профилактичните медицински прегледи се извършват от отделенията за борба със силикозата, силико-туберкулозата и другите професионални заболявания (ОБС) към диспансерите и болниците за белодробно болни и Общинската болница в Бухово съгласно приложение № 1.

(2) Лицата, подлежащи на профилактичен преглед, имат право да изберат друго здравно заведение извън посочените в приложение № 1. В този случай здравното заведение е задължено да извърши профилактичния преглед при условие, че има възможност да направи определения обем клинични и параклинични изследвания съгласно приложение № 2.

(3) При първото явяване на профилактичен преглед лицето представя:

а) личната си амбулаторна карта, получена от съответната здравна служба към бившата фирма "Редки метали", предадена му при напускане или пенсиониране (ако има такава);

б) трудова книжка или друг документ, удостоверяващ работата му в уранодобива над 1 година,

в) удостоверение от здравното заведение, обслужващо лицето по местоживеене, в което се нанасят данните за всички хронични заболявания, както и за всички по-тежки, продължителни и често повтарящи се остри заболявания, които характеризират здравословното състояние на лицето до момента на профилактичния преглед.

(4) Профилактичният преглед включва клинични и параклинични изследвания съгласно приложение № 2.


Чл. 4. (1) Диспансеризацията на лицата с белодробна патология, констатирана при профилактичния преглед, както и на лицата без патологични отклонения, се осъществява от здравните заведения, посочени в приложение № 1.

(2) Лицата с констатирана извънбелодробна патология се насочват за лечение и диспансеризация към съответните специализирани заседания (болница или диспансер) или отделения към общинските или обединените районни болници, обслужващи лицето по местоживеене.


Чл. 5. (1) До края на месец януари на всяка следваща година здравните заведения, посочени в приложение № 1, изпращат в Националния център по радиология и радиационна защита и в Клиниката по професионални заболявания(КПЗ) на Факултетската болница "Св. Иван Рилски" анализ на резултатите от профилактичния преглед.

(2) Заключението за здравното състояние на прегледаните лица се предоставя и на здравните заведения, обслужващи лицата по район на местоживеене.


Чл. 6. Методичната и консултативната дейност при провеждането на профилактичните прегледи и диспансеризацията на работилите в уранодобива се осъществява от Националния център за радиология и радиационна защита. Клиниката по професионални заболявания към Факултетската болница по белодробни болести - София, и Националния център по физикално лечение и рехабилитация.


Чл. 7. (1) Явяването на профилактични прегледи става по инициатива на лицата, работили в уранодобива.

(2) При наличие на данни в анамнезата, че дадено лице е работило над 1 година в предприятията на уранодобива, лекарят, осъществяващ прегледа по друг повод, е длъжен да насочи лицето за профилактичен преглед към съответното здравно заведение съгласно приложение № 1.


Чл. 8. Контролът по изпълнението на тази наредба се извършва от управление "Медицинска и стоматологична помощ" и Управление "Здравна профилактика и държавен санитарен контрол" при Министерството на здравеопазването.


Заключителни разпоредби

Параграф единствен. Тази наредба се издава на основание чл. 8 от ПМС№ 163 за прекратяване на дейността по добив на уран (обн., ДВ, бр. 71 от 1992 г.; изм. и доп., бр. 90 от 1992 г.).


Приложение № 1 към чл. 3, ал. 1


Списък на здравните заведения, които извършват профилактични прегледи и диспансеризация на работилите в уранодобива


Общинска болница - Бухово - подлежащите от Софийска област;

ОБС - София, към КПЗ при Университетската болница "Св. Иван Рилски" при ВМИ - София - подлежащите от София - град и Михайловградска област;

ОБС - към Болницата за белодробно болни - Пловдив - подлежащите от Пловдивска област без тези от района на ОБС - Мадан (бившия Смолянски окръг);

ОБС - Мадан - подлежащите от общините Мадан, Рудозем, Смолян, Чепеларе, Златоград, Девин, Неделино (бившия Смолянски окръг);

ОБС към Диспансера за белодробно болни - Хасково - подлежащите от Хасковска област без тези от района на ОБС - Стара Загора, и община Тополовград;

ОБС към Диспансера за белодробно болни - Стара Загора - подлежащите от бившите Старозагорски окръг и община Тополовград;

ОБС към Болницата за белодробно болни - Бургас - подлежащите от Бургаска област без тези от бившия Сливенски окръг;

ОБС към Диспансера за белодробно болни - Варна - подлежащите от Варненска област и тези от бившия Силистренски окръг;

ОБС към Диспансера за белодробно болни - Велико Търново - подлежащите от бившите Великотърновски, Ловешки, Разградски, Плевенски, Габровски, Русенски и Търговишки окръг.


Приложение № 2 към чл. 3, ал. 4


Списък на клиничните и параклиничните изследвания, които се извършват при профилактичния преглед на работилите в уранодобива


I. Задължителни изследвания:

1. Клиничен преглед от интернист (пулмолог, профпатолог).

2. Клиничен преглед от невролог.

3. Клиничен преглед от оториноларинголог.

4. Клиничен преглед от гинеколог (за жените).

5. Изследване на хемоглобин, еритроцити (с морфология), левкоцити с диференциално броене, тромбоцити, СУЕ.

6. Изследване на урина - белтък, захар, билирубин, уробилиноген, кето-тела, седимент.

7. Рентгенография на бял дроб и сърце (при първия преглед).

8. Функционално изследване на дишането.

9. Електрокардиография.

II. Изследвания по показания (индикативен списък):

1. Клиничен преглед от хирург.

2. Клиничен преглед от офталмолог.

3. Клиничен преглед от дерматолог.

4. Клиничен преглед от уролог.

5. Аудиометрия.

6. Вегетологични проби.

7. Ехография на паренхимни органи.

8. Клинико-химични изследвания - кръвна захар, липидна обмяна, протеиннограма, урея, пикочна киселина, креатин, креатинин, трансаминази, електролити и др.

9. Кръвно-газов анализ (преди и след натоварване).

10. Имуно-алергологични изследвания.

11. Други електрофизиологични изследвания.

12. Цитологични изследвания на храчки.

13. Хромозомен анализ на лимфоцити от периферна кръв.

14. Съдържание на естествени радионуклиди.

З а б е л е ж к а :

Точките 13 и 14 се извършват само в НЦРРЗ.


Промени настройката на бисквитките