Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 49 от 20.VI

НАРЕДБА № 3 ЗА НАГРАЖДАВАНЕ НА ОФИЦЕРИТЕ И СЕРЖАНТИТЕ ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ

 

НАРЕДБА № 3 ЗА НАГРАЖДАВАНЕ НА ОФИЦЕРИТЕ И СЕРЖАНТИТЕ ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ,

Обн. ДВ. бр.11 от 9 Февруари 1993г., изм. ДВ. бр.49 от 20 Юни 1997г.

Отменено основание. Виж § 2, т. 1 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за Министерството на вътрешните работи, с която се отменя Закона за Министерството на вътрешните работи от 1991 г. - ДВ, бр. 122 от 19 декември 1997 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) С тази наредба се регламентират условията и редът за награждаване на офицерите и сержантите от МВР.

(2) Служителите от Войските на МВР се награждават с наградите и по правилата за Въоръжените сили.

(3) Служителите от гражданската администрация и помощния персонал се награждават с награди и по реда, предвидени в гражданското законодателство.

(4) С разрешение на министъра служителите от Войските на МВР, от гражданската администрация и помощния персонал могат да се награждават с наградите за офицери и сержанти.


Чл. 2. Награждаването е оценка на приноса на служителите при изпълнението на служебни задачи и на други дейности, свързани с функциите на министерството.


Чл. 3. (1) Офицерите и сержантите могат да бъдат награждавани за постигнати високи резултати в изпълнението на служебните задължения, за конкретен съществен принос или за продължителна служба в Министерството на вътрешните работи.

(2) Служителите се награждават със следните награди:

1. писмена похвала;

2. обявяване на благодарност;

3. парична награда;

4. почетен знак.

(3) В рамките на паричната награда по ал. 2 служителите могат да се награждават с предметни награди.


Чл. 4. (1) Наградите са лични и колективни.

(2) Видът на наградата се определя съобразно конкретния личен или колективен принос за изпълнението на служебните задължения и от значимостта на постигнатите крайни резултати.

(3) Служителите, които изтърпяват дисциплинарно наказание, не могат да се предлагат за награждаване до прекратяване на неговото действие или отмяна.


Глава втора.
РЕД ЗА ПРЕДЛАГАНЕ И НАГРАЖДАВАНЕ С ВЕДОМСТВЕНИ НАГРАДИ

Чл. 5. (1) Най-високата професионална награда в министерството е"Почетен знак", който се дава само от министъра на вътрешните работи.

(2) С "Почетен знак" се награждават офицери и сержанти за проявен героизъм, смелост и себеотрицание, за конкретен съществен принос и висок професионализъм при изпълнението на служебни задачи с изключително значение в борбата срещу престъпленията, опазването на обществения ред и сигурността в Република България, както и за опазването на живота и здравето на гражданите, имуществото и културните ценности от пожари.

(3) Тази награда се дава на офицери и сержанти и за безукорно поведение, постигнати трайни резултати в служебната работа и продължителна служба в МВР.


Чл. 6. (1) Почетният знак има три степени:

1. "Почетен знак - I степен" - дава се на офицери и сержанти, които се отличават с безупречно и високо професионално изпълнение на служебните си задължения и имат не по-малко от петнадесет години стаж само в МВР;

2. "Почетен знак - II степен" - дава се на офицери и сержанти, които са постигнали високи резултати в служебната си дейност и имат не по-малко от десет години стаж в МВР;

3. "Почетен знак - III степен" - дава се на офицери и сержанти, които имат високи резултати и се отличават с инициативност и професионализъм при решаването на служебните задачи и имат не по-малко от пет години стаж в органите на МВР.

(2) Награждаването с "Почетен знак" в случаите на чл. 5, ал. 3 се извършва във връзка с празника на МВР или при пенсиониране.

(3) Награждаването с по-висока степен на "Почетен знак" е възможно само ако офицерите и сержантите вече са получили по-ниската му степен.

(4) Служителите не могат да бъдат награждавани повече от един път с една и съща степен на "Почетен знак".


Чл. 7. (1) С "Почетен знак" могат да бъдат награждавани посмъртно офицери и сержанти, загинали при или по повод изпълнение на професионалните си функции.

(2) В случаите на чл. 5, ал. 2 и при пенсиониране "Почетен знак" може да се дава независимо от сроковете по чл. 6, ал. 1.


Чл. 8. (Отм. - ДВ, бр, 49 от 1997 г.)


Чл. 9. (1) С "Парична награда" се награждават по всяко време на годината служители и колективи за професионално изпълнение на важни служебни задачи, както и за трайни професионални резултати.

(2) В рамките на утвърдения по бюджета фонд "Награди" на министерството и неговите органи с парични награди могат да награждават:

1. министърът на вътрешните работи - до четири основни месечни заплати само за длъжност - за индивидуална, и до осем средни месечни заплати за МВР, когато наградата е колективна;

2. директорите на националните служби - до три основни месечни заплати само за длъжност - за индивидуална, и до пет средни месечни заплати за МВР, когато наградата е колективна;

3. директорите на централните служби, началниците на службите от централната администрация и на общите служби на МВР, директорите на Столичната и регионалните дирекции на вътрешните работи, ръководителите на научно-приложните институти и ректорът на ВИПОНД - до две основни месечни заплати само за длъжност - за индивидуална, и до две средни месечни заплати за МВР, когато наградата е колективна.

(3) Ръководните служители по ал. 2 могат да награждават и с предметни награди до размера на посочените суми.

(4) При условията на чл. 5, ал. 2 министърът на вътрешните работи може да награждава с предсрочно повишаване в звание или с лично огнестрелно или хладно оръжие.


Чл. 10. (1) С "Обявяване на благодарност" се награждават служители и колективи, проявили инициативност и постигнали високи професионални резултати при изпълнението на функциите им.

(2) Право да награждават с "Обявяване на благодарност" имат:

1. министърът на вътрешните работи;

2. главният секретар и секретарите на МВР;

3. директорите и националните, централните и общите служби;

4. началниците на служби от централната администрация;

5. директорите на Столичната и регионалните дирекции на вътрешните работи;

6. началниците на съответните служби по направления и дейности.

(3) - (5) (Отм. - ДВ, бр. 49 от 1997 г.)


Чл. 11. (1) С "Писмена похвала" се награждават служители, които имат съществен принос за изпълнението на конкретна професионална задача.

(2) Наградата по ал. 1 могат да дават с писмена заповед ръководните служители с длъжност началник на сектор (отдел) и нагоре.


Чл. 12. (1) Награждаването с почетен знак "Парична награда" и"Обявяване на благодарност" се извършва въз основа на мотивирано предложение до органа, който има право да даде съответната награда.

(2) Предложение за награждаване могат да правят преките и по-горестоящите ръководни служители, както и председателите на организациите по чл. 82 от Закона за Министерството на вътрешните работи, които го съгласуват с непосредствения ръководен служител.

(3) Предложенията за награждаване на директорите (началниците) на националните, централните и общите служби, началниците на служби от централната администрация, директорите на Столичната и регионалните дирекции на вътрешните работи и ръководителите на научно-приложните институти и ВИПОНД могат да се правят от главния секретар и секретарите на министерството.


Чл. 13. (1)(Изм. - ДВ, бр. 49 от 1997 г.) Предложенията за награждаване с "Парична награда" предварително се съгласуват със съответните служби "Финансово-ресурсно осигуряване".

(2) Служба "Финансово-ресурсно осигуряване" при Министерството на вътрешните работи ежегодно планира средства по проекто-бюджета на министерството за фонд "Награди" и осъществява контрол по разходването на утвърдените за текущата година финансови средства.


Чл. 14. (1) Предложенията за даване на награди"Почетен знак", "Парична награда" и "Обявяване на благодарност" се обсъждат от комисия в състав: непосредствения ръководител на служителя, предложен за награждаване, представител на организациите по чл. 82 от Закона за Министерството на вътрешните работи и началниците на служби "Финансово-ресурсно осигуряване" и"Личен състав". Комисията дава писмено становище по предложенията.

(2) Предложенията за даване на наградите от министъра на вътрешните работи, от главния секретар и секретарите на министерството се изпращат в служба "Личен състав" - МВР.


Чл. 15. (1) Наградите се обявяват и връчват от:

1. министъра на вътрешните работи или упълномощен от него ръководен служител - "Почетен знак" и наградите по чл. 9, ал. 4;

2. ръководния служител, издал заповедта за награждаване, или определен от него друг служител - за "Парична награда", "Обявяване на благодарност" и "Писмена похвала".

(2) Наградите се обявяват пред колектива на съответната служба не по-късно от петнадесет дни след датата на издаване на заповедта.


Чл. 16. (1) Служителите, наградени с "Почетен знак", могат да го носят върху униформено и цивилно облекло от дясната страна на гърдите.

(2) "Почетен знак" на МВР не може да се преотстъпва на други лица.


Чл. 17. (1) Службите "Личен състав" водят на отчет наградените служители.

(2) Предложението и препис от заповедта се прилагат към личното кадрово дело на служителя.


Чл. 18. (1) Служителите, наградени с "Почетен знак", получават карта, а наградените с "Обявяване на благодарност" от министъра, главния секретар и секретарите на министерството - грамота, с които се удостоверява награждаването.

(2) На наградените с огнестрелно или хладно оръжие се издава удостоверение.

(3) Картите за "Почетен знак", грамотите и удостоверенията за огнестрелно или хладно оръжие се издават от началника на служба "Личен състав" - МВР.

(4)(Изм. - ДВ, бр. 49 от 1997 г.) Наградените с огнестрелно оръжие са длъжни в едноседмичен срок от получаването му да го регистрират по надлежния ред.


Чл. 19. При дисциплинарно уволнение на служител, награден с "Почетен знак", с огнестрелно или хладно оръжие, наградата се отнема със заповед на министъра на вътрешните работи.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Наредбата се издава на основание чл. 65 от Закона за Министерството на вътрешните работи (обн., ДВ, бр. 59 от 1991 г.).


§ 2. Наредбата отменя Окръжно К-383 от 28.V.1991 г.(непубликувано) и всички ведомствени актове на МВР, регламентиращи награждаването на офицерите и сержантите.


§ 3. Изпълнението на наредбата се възлага на директорите (началниците) на националните, централните, общите и териториалните служби, началниците на централната администрация и ръководителите на научно-приложните институти и на ВИПОНД.


§ 4. Контролът по изпълнението на наредбата се осъществява от главния секретар на МВР, който дава указания по прилагането й.


Промени настройката на бисквитките