НАРЕДБА № 2 ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЧЛ. 1, АЛ. 2 И 3 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА НАРОДНОТО ЗДРАВЕ
НАРЕДБА № 2 ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЧЛ. 1, АЛ. 2 И 3 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА НАРОДНОТО ЗДРАВЕ
Обн. ДВ. бр.24 от 26 Март 1993г., изм. ДВ. бр.63 от 14 Юли 1995г., отм. ДВ. бр.3 от 9 Януари 1996г.
Отменена с § 3 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 46 от 11 декември 1995 г. за прилагане на чл. 1, ал. 4 от Правилника за прилагане на Закона за народното здраве - ДВ, бр. 3 от 9 януари 1996 г., в сила от 01.01.1996 г.
Раздел I.
Общи положения
Чл. 1. (1) С тази наредба се уреждат условията и редът за предписване и получаване безплатно или частично заплащане на лекарствени средства и храни с лечебни свойства за домашно лечение на граждани, страдащи от определени заболявания, както и упражняването на контрола върху тази дейност.
(2) Лекарствените средства и храните с лечебни свойства по-нататък в наредбата за краткост се наричат съответно "лекарства" и "храни".
Чл. 2. Видовете заболявания и видовете лекарствени средства и храни за домашно лечение, които се получават безплатно или срещу частично заплащане, са посочени в приложение № 1.
Чл. 3. Получаването на лекарствата и храните и отчитането на рецептите се извършва от всички аптеки - държавни, общински и частни, по реда на тази наредба.
Чл. 4. (1) В регионалните центрове за здравна информация (РЦЗИ) се водят регистри за намиращите се на тяхна територия:
1. здравни заведения, които издават карти - обр. № 132а (приложение № 2) и които извършват плащането на предписаните и отпуснатите лекарства и храни;
2. частни здравни заведения или кабинети;
3. лица, имащи право да предписват лекарства и храни;
4. аптеки.
(2) Регионалните центрове за здравна информация уведомяват писмено здравните заведения, лицата и аптеките по ал. 1 за техните регистрационни номера.
Раздел II.
Предписване на лекарствата и храните
Чл. 5. (1) Право да предписват лекарства и храни имат лекарите, стоматолозите и фелдшерите, работещи в държавни и частни здравни заведения, както и упражняващите частна медицинска практика в кабинети или по домовете на гражданите.
(2) Предписването на лекарства и храни се извършва по реда на Наредба № 21 на Министерството на здравеопазването за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени средства (ДВ, бр. 88 от 1991 г.) и при спазване изискванията на този раздел.
(3) Лицата по ал. 1, които нямат регистрационен номер и личен печат, нямат право да предписват лекарства и храни по реда на тази наредба.
Чл. 6. (1) Предписването на лекарствата и храните става срещу представяне на Карта - обр. № 132а, за предписване и получаване на лекарства и храни (приложение № 2), издадена от държавното здравно заведение, обслужващо лицето по местоживеене. Издаването на картата и работата с нея се извършват съгласно приложение № 3 - Указание за работата с картата.
(2) Всяка карта по ал. 1 се извежда в журнал отчетна форма - бл. на МЗ № 134 (приложение № 4), и в нея се вписва съответният изходящ номер.
Чл. 7. (1) Безплатните лекарства и храни се предписват на рецепта, бл. на МЗ № 132Б (приложение № 5), а частично платените - на бл. на МЗ № 132В (приложение № 6), в 2 екземпляра.
(2) В рецептата се нанасят:
1. данните, посочени в чл. 3, ал. 2 от Наредба № 21 на МЗ;
2. регистрационният номер на издаващия рецептата;
3. наименованието на здравното заведение, от което е издадена рецептата;
4. наименованието на заведението, което ще изплаща рецептата;
5. изходящият номер на картата по чл. 6, ал. 1;
6. номерът на заболяването по приложение № 1.
Чл. 8. (1) Лицата, предписващи лекарства и храни по чл. 5, ал. 1, отразяват вида, количеството и начина на употребата им в личната амбулаторна карта на болния, а консултантите - в медицинското направление за консултация, хоспитализация и санаторно-курортно лечение (бл. на МЗ № 119), което връщат на лекуващия лекар.
(2) Личните амбулаторни карти на лицата, имащи право да получават лекарства и храни, се съхраняват в здравното заведение, обслужващо лицето по местоживеене.
(3) Лицата по ал. 2 имат право да получават своята лична амбулаторна карта, за да се явят на преглед при частно практикуващ специалист или консултант, след което я връщат в здравното заведение.
Чл. 9. (1) Лекарите предписват лекарства, съответстващи на включените в приложение № 1 международни наименования, предимно произведени в Република България.
(2) Когато липсва лекарство, произведено в Република България, предписва се най-евтиното вносно лекарство, принадлежащо към същото международно наименование.
(3) Когато състоянието на болния налага да се предпише определено лекарство, независимо от цената и от производителя, лекарят е длъжен да постави подписа си срещу наименованието на лекарството в рецептата.
(4) Лекарите поддържат постоянен контакт с аптеките и се информират за наличните лекарства и техните цени.
(5) Предписването на лекарства и храни се отнася само за заболяванията, посочени в приложение № 1.
(6) Количеството на изписаните лекарства при лечение на остри заболявания е за не повече от 10 дни, при хронични - за не повече от 30 дни, а изписаните с протокол нерегистрирани лекарства - за не повече от 6 месеца.
(7) Валидността на рецептата за безплатни или частично платени лекарства е 1 месец от датата на издаването.
Чл. 10. На лицата, страдащи от заболявания, посочени в приложение № 1, може да се предписват с протокол нерегистрирани за употреба в страната лекарства и храни само когато не могат да бъдат заменени с регистрирани при условия и по ред, определени със заповед на министъра на здравеопазването.
Чл. 11. Наркотичните лекарства, които са под специален контрол съгласно Единната конвенция по упойващите вещества (табло I), ратифицирана с Указ № 634 на Президиума на Народното събрание (ДВ, бр. 67 от 1968 г.) и Конвенцията за психотропните вещества (списък), ратифицирана с Указ № 690 на Държавния съвет на Народна Република България (ДВ, бр. 30 от 1972 г.), се предписват с рецепта в 2 екземпляра. За първи екземпляр се използва специалната рецептурна бланка за упойващи вещества № 5028-ДС-V-1980 г., а за втори - съответната бланка на МЗ (приложение № 5 или 6), на които в десния горен ъгъл се означават серията и номерът на специалната рецептурна бланка.
Раздел III.
Изпълнение на рецептите
Чл. 12. (1) Лекарствата и храните, предписани на лицата по чл. 2, се получават от всяка аптека, намираща се на територията на общината, на която е издадена рецептата, срещу представяне на рецепта в 2 екземпляра и Карта - обр. № 132а (приложение № 2).
(2) Когато лекарствата и храните липсват в аптеките по ал. 1, рецептата може да бъде изпълнена от всяка друга аптека в страната срещу заплащане, за което аптеката издава фактура на името на здравното заведение, посочено в чл. 21, ал. 1, и връща на лицето двата екземпляра от рецептата. Когато лекарството се води на количествен отчет съгласно Конвенцията за психотропните вещества и Единната конвенция за упойващите вещества, аптеката задържа 1 екземпляр от рецептата.
Чл. 13. Болничните аптеки могат да отпускат само безплатни лекарства и храни по рецепти, издадени от лекарите в болничното заведение, в което е аптеката.
Чл. 14. (1) Рецептите се изпълняват съгласно предписаната форма, концентрация и количество на лекарството, като се спазва следният ред:
1. когато липсва предписаното лекарство, фармацевтът го заменя с най-евтиното налично лекарство в аптеката, съответстващо на международното наименование на лекарството, предписано в рецептата;
2. Когато липсва лекарство, предписано по реда на чл. 9, ал. 3, фармацевтът може да го замени с друго лекарство само със съгласието на лекаря, който го е предписал.
(2) Лекарствата и храните се отпускат в количествата, посочени в чл. 9, ал. 6.
(3) В случаите, предвидени в ал. 1, т. 1 и 2, фармацевтът отразява съответните промени в рецептата, срещу които се подписва.
(4) Когато липсват някои от предписаните лекарства и храни, фармацевтът ги зачерква във всички екземпляри на рецептата, подписва се, издава препис от рецептата в 2 екземпляра за липсващите и го подпечатва с печата на аптеката.
(5) За получените лекарства и храни, както и за направените промени в рецептата по реда, посочен в ал. 3 и 4, получателят се подписва.
Чл. 15. Фармацевтите номерират всяка рецепта, постъпила в аптеката, вписват стойността на лекарствата в нея и регистрират в отделни журнали рецептите за безплатни и за частично платени лекарства и храни.
Чл. 16. Лицата, които получават безплатни лекарства на стойност над 50 лв. в една рецепта, заплащат в аптеката 5 лв.
Чл. 17. (1) Аптеки, които нямат регистрационен номер съгласно чл. 4, ал. 1, т. 4, не могат да изпълняват рецепти по реда на тази наредба.
(2) Фармацевтите нямат право да изпълняват рецепти и протоколи, които не отговарят на изискванията на тази наредба, както и когато гражданите не представят в аптеката Карта - обр. № 132а, в която са отразени предписаните лекарства и храни.
Раздел IV.
Отчитане и изплащане на лекарствата и храните
Чл. 18. За отпуснатите безплатно или срещу частично заплащане лекарства и храни аптеките периодично издават фактури и описи. Описите се съставят съгласно учетна форма - Бланка на МЗ № 135 (приложение № 7) в 3 екземпляра, поотделно за безплатните и за частично платените лекарства и храни.
Чл. 19. (1) Аптеката изпраща в здравното заведение, което ще изплаща лекарствата и храните, фактурите, първите 2 екземпляра от описа по чл. 18 и първия екземпляр от рецептата.
(2) Здравното заведение изпраща в РЦЗИ първия екземпляр от описа по чл. 18.
Чл. 20. Фактурите и описите на протоколите по чл. 10 се изпращат за изплащане в Министерството на здравеопазването.
Чл. 21. (1) Изплащането на лекарствата и храните за домашно лечение става от здравното заведение, издало рецептата.
(2) Лекарствата и храните, предписани от лекари, упражняващи частна медицинска практика или работещи в частни здравни заведения, се изплащат от здравното заведение, обслужващо лицето по местоживеене.
(3) Лекарствата и храните, изписани от лекари, стоматолози и фелдшери, работещи в селски здравни заведения, се изплащат от съответната общинска поликлиника, включително поликлиники от IV и V тип, а когато липсва такава - от болницата, която оказва болнична помощ на населението от съответното населено място.
Чл. 22. Здравното заведение изплаща средствата за закупените от гражданите лекарства и храни по реда на чл. 12, ал. 2 след представяне на фактура и рецепта в 2 екземпляра.
Чл. 23. Събраните суми по чл. 16 се внасят в извънбюджетната сметка на Министерството на здравеопазването - БНБ ЦУ 661 104 293 064-5, разкрита по Постановление № 146 на Министерския съвет за приоритетно снабдяване в системата на здравеопазването (обн., ДВ, бр. 71 от 1991 г.; изм. и доп., бр. 87 от 1991 г. и бр. 47 от 1992 г.).
Чл. 24. Средствата за изплащане на лекарствата и храните за домашно лечение се осигуряват от кредитите на здравните заведения по § 5 от бюджета.
Условия и ред за предписване и получаване на животоспасяващи и животоподдържащи лекарствени средства и храни
Раздел V.
(Нов - ДВ, бр. 63 от 1995 г.)
Чл. 24а. (Нов - ДВ, бр. 63 от 1995 г.) (1) Животоспасяващите и животоподдържащите лекарствени средства и храни за домашно безплатно лечение, заболяванията, за които се предписват, и здравните заведения, в които се издават протоколи и рецепти за тях, и аптеките, в които се отпускат, са посочени в приложение № 8.
(2) Лекарствата и храните по ал. 1 се предписват и при спазване изискванията на чл. 6 и чл. 7, ал. 1 и ал. 2, букви "а" - "д".
Чл. 24б. (Нов - ДВ, бр. 63 от 1995 г.) (1) За заболяванията по т. 1 - 7, 9, 10 и 11 от приложение № 8 рецептите се издават от лекуващия лекар в здравните заведения по приложение № 8 въз основа на протокол съгласно приложение № 9.
(2) За болните от захарен диабет, различните видове човешки инсулин, инжектиращите устройства (инсулинови писалки), иглите към тях и вносните перорални антидиабетни средства без манинил, рецептите се издават въз основа на протокол (съгласно приложение № 9) от лекуващия лекар специалист по профила на заболяването в здравните заведения, посочени в приложение № 8, с изключение на необединените градски поликлиники и поликлиниките от IV и V функционален тип.
(3) За болните от захарен диабет, лекувани с животински инсулини, спринцовките за еднократна употреба, иглите към тях, българските перорални средства и манинилът се изписват без протокол с рецепта от лекуващия лекар специалист или от лекар, профилиран по профила на заболяването в здравните заведения, посочени в приложение № 8.
(4) Показанията за изписване на различни видове инсулини, инжектиращи устройства (писалки) и антидиабетни средства са посочени в приложение № 10.
(5) Протоколите по ал. 1 и 2 се издават от комисия в състав не по-малко от трима лекари, определени със заповед на медицинския ръководител на здравното заведение, посочено в приложение № 8. Комисията издава протокола по доклад на лекуващия лекар и въз основа на медицинската документация на болния.
(6) В комисиите по ал. 5 се включват завеждащите клиники, отделения и други специалисти по профила на заболяванията от съответното здравно заведение, посочено в приложение № 8.
(7) Протоколите се съставят в три екземпляра, като един екземпляр се предоставя на лекуващия лекар за издаване на рецепти, вторият - на аптеката, която отпуска лекарството, а третият се съхранява в здравното заведение, към което е комисията, издала протокола.
(8) Протоколите за болните от захарен диабет се издават един път годишно с изключение на случаите, в които се сменят видът и количествата на съответните инсулини и перорални средства.
Чл. 24в. (Нов - ДВ, бр. 63 от 1995 г.) (1) Здравните заведения по местоживеене на лицата със заболявания, посочени в приложение № 8, насочват болните към комисиите, които имат право да издават протоколи с медицинско направление (бл. № 119 на МЗ) и с личните им амбулаторни карти. След издаването на протокола в личната амбулаторна карта се вписват видът, количеството и начинът на употреба на предписаните лекарства и храни по този раздел, след което картата се връща на съответното здравно заведение.
(2) Лекуващият лекар въз основа на получения екземпляр от протокола по чл. 24б, ал. 7 издава рецепта по образец съгласно приложение № 5 в два екземпляра, като вписва номера на заболяването съгласно приложение № 8, в графата "Здравно заведение" вписва и номера и датата на протокола, а в графата "Плащащо здравно заведение" вписва МЗ. Протоколите се съхраняват при лекуващия лекар 3 месеца след изтичане на една година от издаването им.
(3) Лекарствата и храните за заболяванията по т. 1 - 7, 9, 10 и 11 от приложение № 8 се изписват в количества за не повече от 3 месеца, а тези по т. 8 за не повече от 30 дни за инсулина и не повече от 60 дни за пероралните антидиабетни средства.
(4) Болните получават лекарствата и храните от аптеката (болнична, на диабетен център, диспансер) в съответното здравно заведение, посочено в протокола.
(5) Болните с рецепти, издадени по реда на чл. 24б, ал. 3, получават лекарствата от аптеката на здравното заведение, издало рецептата, а в случаите, когато то няма аптека - от аптека на други здравни заведения по приложение № 8, в чийто медицински район се обслужват.
Чл. 24г. (Нов - ДВ, бр. 63 от 1995 г.) (1) Всяко здравно заведение от приложение № 8 ежегодно до 15 юли съобщава броя на болните от посочените заболявания и необходимите видове и количества лекарствени средства и храни за всяка следваща година в съответния регионален център по здравна информация (РЦЗИ), който не по-късно от 1 август изпраща в МЗ обобщена заявка, включваща поотделно потребностите на всяко здравно заведение от региона.
(2) Министерството на здравеопазването осигурява лекарствата и храните и доставянето им в аптеките на здравните заведения, посочени в приложение № 8 (болнична и/или на диабетен център, диспансер), съгласно заявката по ал. 1.
(3) За София и Пловдив лекарствата по т. 8 от приложение № 8 се доставят в аптеки, определени от управление "Здравеопазване" при Столичната голяма община и общината в Пловдив и ръководствата на болниците към висшите медицински институти в тези градове. От тези аптеки болните получават предписаните им лекарства.
Чл. 24д. (Нов - ДВ, бр. 63 от 1995 г.) Аптеката, изпълнила рецептите по този раздел, съставя описи по образец съгласно приложение № 7 в три екземпляра и изпраща:
1. първия екземпляр от описа и екземпляра от протоколите по чл. 24б, ал. 7 - в МЗ;
2. втория екземпляр от описите - в РЦЗИ по местонахождение на здравното заведение, чиято болнична аптека е изпълнила рецептата.
Чл. 24е. (Нов - ДВ, бр. 63 от 1995 г.) Рецептите, издадени по реда на чл. 24в, ал. 2, се изпълняват и отчитат по реда на този раздел.
Чл. 24ж. (Нов - ДВ, бр. 63 от 1995 г.) Лекарствата и храните, предписвани и получавани по този раздел, не могат да се изписват и получават и по раздели II и III.
Раздел VI.
(Предишен раздел V - ДВ, бр. 63 от 1995 г.)
Контрол по предписването, отпускането и изплащането на лекарствата и храните
Чл. 25. Контролът по предписването, отпускането и изплащането на лекарствата и храните се осъществява от завеждащите отделенията, медицинските управители и директорите на здравните заведения, управителите на аптеките, Националния институт по лечебни средства, управление "Финансиране" и управление "Медицинска и стоматологична помощ" при Министерството на здравеопазването.
Чл. 26. (1) Регионалните центрове за здравна информация съставят и поддържат картотеки за лицата по чл. 2 и за лицата, здравните заведения и аптеките, посочени в чл. 4, ал. 1, в които нанасят информацията от описите съгласно чл. 19, ал. 2.
(2) Регионалните центрове за здравна информация съставят и поддържат картотеките по ал. 1 под методичното ръководство на Националния център за здравна информация и осигуряват необходимите данни от тях за осъществяване на контрола от органите по чл. 25.
Допълнителни разпоредби
§ 1. Служителите в здравните заведения, определени да получават, съхраняват и раздават болничните листове за временна нетрудоспособност, съхраняват и раздават бланките - рецептите и картите за предписване и получаване на лекарства и храни по тази наредба.
§ 2. Изплащането от здравните заведения на лекарствата и храните, предписани по реда на тази наредба, се извършва съгласно Наредбата на плащанията (обн., ДВ, бр. 63 от 1992 г.; изм. и доп., бр. 77 от 1992 г.).
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 3. Тази наредба се издава на основание чл. 1, ал. 2 и 3 от Правилника за прилагане на Закона за народното здраве във връзка с § 4 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление 219 на Министерския съвет от 1992 г. за изменение и допълнение на нормативни актове на Министерския съвет (обн., ДВ, бр. 93 от 1992 г.; изм. и доп., бр. 4 от 1993 г.) и отменя Наредба № 15 за безплатно отпускане на лекарствени средства на някои болни при домашни условия (обн., ДВ, бр. 7 от 1983 г.; изм. и доп., бр. 31 от 1983 г., бр. 53 от 1984 г., бр. 83 от 1985 г., бр. 9 и 53 от 1986 г., бр. 11 от 1988 г., бр. 26, 54 и 82 от 1990 г., бр. 9, 28, 52 и 94 от 1991 г.).
§ 4. Наредбата влиза в сила от 1 април 1993 г.
§ 5. Рецептите, издадени до 1 април 1993 г., се изпълняват по досега съществуващия ред.
§ 6. До 1 май 1993 г. могат да се използват издадените карти - бланка на МЗ I 132-90, и рецептите - бланка на МЗ № 132, като в тях се вписват необходимите данни съгласно приложение № 3 и чл. 7, ал. 2 от тази наредба.
§ 7. Наредбата е съгласувана с Министерството на финансите.
Приложение № 2 към чл. 6, ал. 1
МИНИСТЕРСТВО НА
ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
Рег. № .......
Издадена .....
Важи до ......
КАРТА
за предписване и получаване на лекарствени храни
---------------------------------------------------------------------
ИздаваРег. №
---------------------------------------------------------------------
ИзплащаРег. №
---------------------------------------------------------------------
ИмеЕГН
---------------------------------------------------------------------
Адрес:
---------------------------------------------------------------------
Заболявания№
---------------------------------------------------------------------
1.
---------------------------------------------------------------------
2.
---------------------------------------------------------------------
3.
---------------------------------------------------------------------
4.
---------------------------------------------------------------------
Лекар:---------------------------------------------------------------
(трите имена)(подпис)
печат на здр. заведениерег. № на лекаря
----------------
----------------
---------------------------------------------------------------------
Предписано от лекаряПолучено в аптеката
---------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------
Приложение № 3 към чл. 6, ал. 1
Указания за работа с картата за предписване
и получаване на лекарства и храни
1. Карта обр. № 132а се издава за срок 1 година от държавното здравно заведение, обслужващо лицето по местоживеене.
2. Фелдшерите издават картата обр. № 132а след писмена консултация с лекаря, отговарящ за съответния фелдшерски здравен пункт.
3. В картата се попълват ясно и четливо:
а) наименованието на издаващото здравно заведение;
б) името на пациента, единният му граждански номер и адресът на местоживеене;
в) заболяване (заболявания) с текст и съответният номер от списъка на заболяванията по приложение № 1;
г) името на издаващия картата и регистрационният му номер.
Когато след издаването на картата бъде констатирано друго заболяване (заболявания), нова карта не се издава, а в картата се допълва новото заболяване (заболявания). Новото заболяване (заболявания) се вписва в журнала заедно с останалите данни, като в графата (забележка) се вписва буквата "Н".
4. В здравното заведение се води журнал учетна форма № 134, в който се извеждат под номер попълнените карти и се слага печатът на здравното заведение върху подписа на лицето, попълнило картата. Номерът се състои от регистрационният номер на здравното заведение, поредния номер от журнала и последните две цифри на годината, в която е издадена картата. Всяка страница от журнала се изписва по индиго. Вторият екземпляр от страницата се изпраща в РЦЗИ, който служи за входен документ за автоматизираната система за контрол.
5. В личната амбулаторна карта на лицето се вписва датата на връчването на картата и получателят се подписва.
6. Поправки в паспортната част на картата не се допускат, а когато това се налага, направилият поправката се подписва и подпечатва с печата на здравното заведение.
7. Когато картата бъде изчерпана, издава се втора карта под същия номер, като първата се съхранява в личната амбулаторна карта на лицето.
8. За загубена или унищожена карта се издава дубликат в 3-дневен срок след подаване на молба до ръководителя на съответното здравно заведение. Картата се издава под нов номер, като върху нея изрично се отбелязва, че е дубликат. При извеждане на картата дубликат в последната графа на журнала се отбелязва буквата "Д".
9. Картата е лична и не може да се преотстъпва на други лица.
10. При отпадане на основанието за получаване на лекарства и храни по чл. 2 от наредбата здравното заведение, издало картата, уведомява РЦЗИ за това.
11. Лицето, което предписва лекарствата и храните, вписва в картата наименованието, вида и количеството на предписаните лекарства и храни, датата на предписването и се подписва. Лекарството и храната се вписват на отделен ред.
12. При изпълнение на рецептата фармацевтът вписва в картата лекарството и храната, получени от гражданина, количеството и се подписва. Когато лекарството и храната липсват в аптеката, в картата не се вписва нищо.
Приложение № 4 към чл. 6, ал. 2
МЗ-Здравно заведение | ЖУРНАЛ за издадените карти за безплатни (частично платени) лекарства и храни |
през м. ............... 19 ... г. | |
рег.№: |
поред.№/г. | Име на лицето, получило картата | ЕГН | Заболяване № | Рег.№ на лекаря | Забележки |
Приложение № 5 към чл. 7, ал. 1
---------------------------------------------------------------------
МЗ
Здравно заведение
---------------------------------------------------------------------
Лекаррег. №
---------------------------------------------------------------------
Дата гр.(с.):
---------------------------------------------------------------------
Безплатна р. Карта № Заболяване №
---------------------------------------------------------------------
Плащащо здравно заведение:
---------------------------------------------------------------------
Такса р.
---------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------
Лекар:
подпис и печат
---------------------------------------------------------------------
Завъзр.
---------------------------------------------------------------------
Адрес: гр.(с.) ул.№
---------------------------------------------------------------------
Бл. МЗ № 132Б
Приложение № 6 към чл. 7, ал. 1
Образе- на ре-епта
---------------------------------------------------------------------
ДатаМЗ
здравно заведение
---------------------------------------------------------------------
Частично Лекаррег. №
заплащане
---------------------------------------------------------------------
25%гр./с.
---------------------------------------------- заболяване № ---------
50%Карта №
---------------------------------------------------------------------
75%Плащащо здравно
заведение:
---------------------------------------------------------------------
Такса р.
---------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------
Лекар:
подпис и печат
---------------------------------------------------------------------
Завъзр.
---------------------------------------------------------------------
Адрес: гр.(с.) ул.№
---------------------------------------------------------------------
Бл. МЗ № 132В
Приложение 7 към чл. 18
Аптека | Опис № ....... |
рег. № | на изпълнените рецепти за безплатни лекарствени средства |
за ............................ рег. № ................ |
(плащащо здравно заведение) | (вписва се в Р-ЗИ) |
№ по | Стойност | Рег. № на лекаря | Карта № | Заболяване № |
ред | лв. | ст. | |||
----- | ----- | ----- | ------------------ | ------------ | ------------------ |
----- | ----- | ----- | ------------------ | ------------ | ------------------ |
----- | ----- | ----- | ------------------ | ------------ | ------------------ |
----- | ----- | ----- | ------------------ | ------------ | ----------------- |
Бл. МЗ № 135 |
Приложение № 8 към чл. 24а, ал. 1
(Ново - ДВ, бр. 63 от 1995 г.)
Животоспасяващи и животоподдържащи лекарства и храни,
заболявания, за които се предписват, здравни заведения,
които издават ре-епти за тях и в чиито аптеки се получават
лекарствата и храните
Заболяване | Лекарствени | Здравни заведения, |
и състояния | средства | които имат право да |
(храни) | предписват и да | |
осигуряват лекарства за | ||
болните от съответния | ||
вид заболяване чрез | ||
болничните аптеки | ||
1 | 2 | 3 |
1. Хипофизарен | Соматропинум | Институтска болни-а |
нанизъм | (рекомбинантен) | по педиатрия към |
ВМИ-София-, Детска | ||
клиника по | ||
ендокринология | ||
. Следбъбречна | -иклоспоринум; | Институтскиболни-и |
ранспланта-ия | Азатиолпринум; | към ВМИ - София, в |
Преднизолонум | които има диспансер | |
за наблюдение на | ||
случаите след бъбречна | ||
транспланта-ия | ||
. Терминална | Еритропоетинум | |
бъбречна | към ВМИ, НИСМ "Пирогов", | |
недостатъчност на | обединени районни и | |
хемодиализно | общински болни-и, | |
лечение | в които има | |
-ентрове за хемодиализа | ||
4. Таласемия | Дефероксами- | На-ионален -ентър |
майор | нуммезилас | по клинична и |
трансфузионна | ||
хематология, | ||
институтски | ||
болни-и към ВМИ - София, | ||
болни-и към останалите | ||
висши меди-ински | ||
институти, | ||
в чиито клиники се | ||
лекуват болнипо | ||
профила на заболяването, | ||
и обединените районни | ||
болни-и | ||
5. Хемофилия | Антихемофилен | На-ионален -ентър |
глобулин | по клинична и | |
(фактор 8) | трансфузионна | |
хематология, | ||
институтски болни-и към | ||
ВМИ - София, болни-и към | ||
останалите висши | ||
меди-ински институти, | ||
чиитоклиники се | ||
лекуват болни по | ||
профила на заболяването, | ||
и обединени районни | ||
болни-и | ||
6. Фенилкетонурия | храни, използвани | Институтска болни-а |
и други | като | по педиатрия към |
редки болести, | медикаменти | ВМИ - София (в |
клиниките, | ||
при които | в които се лекуват | |
диетата е основен | болни по профила | |
патогенетичен | на заболяването) | |
метод на | ||
лечение | ||
7. Муковис-и- | Пан-итрат, | Детските клиники на |
доза | Пролипаза, | институтските болни-и |
Мезим форте | към ВМИ - | |
16 000 Е | София, и при болни-ите | |
(Пангрол) | на останалите | |
висши меди-ински | ||
институти, в които | ||
се лекуват болни по | ||
профила на | ||
заболяването | ||
8. Захарен | а) Инсулинум | Институтски болни-и |
диабет | б) сприн-овки | към ВМИ - София, |
и игли за | болни-и към останалите | |
инсулин | висши | |
в) перорални | меди-ински институти, | |
антидиабетни | в които има клиника | |
средства: | за диабетно болни, | |
- сулфанилурейни | обединени | |
препарати | районни и общински | |
II генера-ия: | болни-и, -ентрове | |
глибенкламид, | за диабетно болни, | |
гликазид, | необединени градски | |
глипизид | поликлиники, поликлиники | |
от IV и V | ||
-бигванидинови | функ-ионален тип | |
препарати: | ||
метформин | ||
-глюкозидазни | ||
инхибитори: | ||
акарбоза | ||
г) антихипогликемични | ||
средства | ||
- глюкагон | ||
9. Паркинсонизъм | Мадопар, | Републикански |
Синемет | неврологичен диспансер | |
към Институтска болни-а | ||
по неврология и | ||
психиатрия - IV км, | ||
институтски болни-и | ||
към ВМИ - София, | ||
болни-и към останалите | ||
висши меди-ински | ||
институти, | ||
в които има клиника | ||
за лечение на болни | ||
по профила на | ||
заболяването, обединени | ||
районни болни-и, | ||
общински болни-и | ||
и необединени градски | ||
поликлиники в София, | ||
Пловдив, Варна | ||
и Плевен, в които има | ||
невролог | ||
10. Онкохема- | Рекомбинантен | На-ионален онкологичен |
тологични | G-CST | -ентър, На-ионален |
болни с тежки | или GM-CST | -ентър по клинична и |
нарушения | и Рекомбинантен | трансфузионна |
на | еритропоетинум | на хематология; Клиника |
грануло-итопоезат | а | по детска |
и еритропоезата | онкохематология при | |
Институтска болни-а | ||
"-ари-а Йоанна" и | ||
онкологичните | ||
диспансери | ||
11. СПИН | Ретровир | Инфек-иозна болни-а- |
- София |
Приложение № 9 към чл. 24б, ал. 1
(Ново - ДВ, бр. 63 от 1995 г.)
...................................................................
..................................................................
(здравно заведение)
ПРОТОКОЛ
№......
от.....................
за предписване на лекарства и храни
по реда на раздел V
Днес,..................., комисия в състав:
1.......................................................................
2...........................................................
3.......................................................................
4.......................................................................
5......................................................................,
се събра и разгледа представената от лекуващия лекар меди-инска
документа-ия, включваща и анамнеза и статус на ли-ето:
Име, презиме и фамилия на болния:
........................................................................
........................................................................
........................................................................
(възраст)адрес: гр.(с.) ул.
Въз основа на горното комисията установи, че болният страда от:
Диагноза:...............................................................
........................................................................
Провежданото досега лечение е:..........................................
........................................................................
........................................................................
Комисията предлага по-нататъшното лечение на болния да продължи (да
започне) със следното регистрирано лекарствено средство (храна):.........
........................................................................
........................................................................
(наименование на лекарственото средство, храна)
поради следните съображения:............................................
........................................................................
лекарствена форма (амп., табл., разтвор и други) .......................
........................................................................
дневна доза ............................................................
изписано количество ....................................................
за срок ............ ... от .................... месе-а
фирма и страна производител ............................................
........................................................................
Ре-ептата за лекарството (храната) да се издаде по т...............
от приложение № 8.
Предоставянето да се извършва от: ......................................
........................................................................
(наименование на здравното заведение, от чиято болнична аптека ще се
получи)
Комисия: 1 ................................
2 ................................
3 ................................
4 ................................
5 ................................
...................................
(трите имена на ръководителя
на здравното
заведение, назначил
комисията)
Печат:
Дата,............
Приложение № 10 към чл. 24б, ал. 4
(Ново - ДВ, бр. 63 от 1995 г.)
Показания за предписване на различни видове инсулини и перорални
антидиабетни лекарствени средства
I. Показания за лечение с човешки инсулини:
1. Де-а (от 0 до 18-годишна възраст - при откриване на диабета).
2. Бременни жени и жени с диабет, планиращи бременност.
3. Болни с алергия към конвен-ионални и монокомпонентни инсулини.
4. Болни с инсулинова резистентност - над 1,5 Е/кг тегло.
5. Неинсулинозависими диабети-и, преминаващи временно на инсулиново
лечение, поради интеркурентно заболяване или оперативна интервен-ия.
6. Всеки новооткрит инсулинозависим болен от диабет.
7. Диабетно болни с липоатрофия и липохипертрофия на инжек-ионните
места, лекуващите се досега с този вид инсулин болни и тези с
бързопрогресиращи усложнения.
II. Показания за лечение с писалки:
1. Писалки се предписват само за инсулинозависими болни от диабет с
повече от две убождания на ден.
2. Лечение с новопен - болни от диабет с увредено зрение.
III. Показания за лечение с перорални средства.
В зависимост от протичането на заболяването се определя видът на
пероралното средство за всеки па-иент.