Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 60 от 13.VII

НАРЕДБА ЗА КОНТРОЛ НА СУРОВИНИ И ПРОДУКТИ ОТ РАСТИТЕЛЕН ПРОИЗХОД

 

НАРЕДБА ЗА КОНТРОЛ НА СУРОВИНИ И ПРОДУКТИ ОТ РАСТИТЕЛЕН ПРОИЗХОД

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО,

Обн. ДВ. бр.60 от 13 Юли 1993г., отм. ДВ. бр.109 от 27 Декември 1996г.

Отменена с § 3 от заключителните разпоредби на Наредба № 2 от 12 ноември 1996 г. за контрол на растителна продукция, фитофармацевтични препарати и минерални торове - ДВ, бр. 109 от 27 декември 1996 г., в сила три месеца след обнародването


Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. С тази наредба се определя редът за извършване на контрол при внос и износ на суровини и продукти от растителен произход за наличие на вредни за здравето на човека химични и биологични вещества над пределно допустимите количества (ПДК).


Чл. 2. Под вредни за здравето на човека вещества се разбира съдържанието на пестициди, тежки метали, нитрати, нитрити, микотоксини над ПДК.


Чл. 3. На контрол по чл. 1 подлежат следните суровини и продукти от растителен произход:

1. пресни, сушени, замразени и консервирани плодове и зеленчуци;

2. продоволствено зърно, ориз и продукти от тях;

3. кафе - сурово, ядки;

4. тютюн и тютюневи изделия, гъби.


Чл. 4. Суровини и продукти от растителен произход, които не се придружават от санитарен сертификат за съдържание на вредни химични и биологични вещества, издаден от оторизирани органи на страната износител, не се допускат в Република България.


Чл. 5. Контролът по документи по чл. 4 се извършва на:

1. граничните контролно-пропускателни пунктове, определени от Министерството на земеделието, съгласувани с Министерството на вътрешните работи, Министерството на транспорта и Главно управление "Митници";

2. митническите бюра в страната;

3. базите за получаване, съхранение, разпределение и преработка;

4. търговската мрежа в страната.


Чл. 6. Санитарното състояние на суровините и продуктите от растителен произход се установява чрез химичен анализ и експертиза по единни за страната методики в лаборатории, оторизирани от Министерството на земеделието.


Раздел II.
Права и задължения на органите по карантина и контрол на суровини и продукти от растителен произход

Чл. 7. Разпорежданията на контролните органи на Министерството на земеделието по тази наредба са задължителни за всички физически и юридически лица.


Чл. 8. Органите по карантина и контрол на суровини и продукти от растителен произход имат следните права и задължения:

1. да изискват за всяка вносна партида санитарен сертификат, който удостоверява, че тя не съдържа вредни вещества над ПДК по чл. 2, а при износ - спазване на предявените изисквания от страната вносител;

2. да отварят транспортните единици, превозващи суровини и продукти от растителен произход на граничните контролно-пропускателни пунктове и митническите бюра за вземане на средни контролни проби за химичен анализ, за което се съставя протокол;

3. да не допускат вноса, съответно износа на партидата при установяване на вредни вещества над ПДК по чл. 2;

4. да бракуват и унищожават предназначените за износ и от внос суровини и продукти от растителен произход с вредни химични и биологични вещества над ПДК;

5. да извършват при необходимост химичен анализ на стоките по чл. 3 по реда и начина на чл. 6.


Раздел III.
Внос на суровини и продукти от растителен произход

Чл. 9. Всички вносни стоки по чл. 3 подлежат на контрол, който се осъществява на граничните пунктове, вътрешните митнически бюра, предприятията за преработка, складовете за съхранение и разпределение и търговската мрежа в страната.


Чл. 10. (1) Внос но суровини и продукти от растителен произход се допуска, когато партидите се придружават от санитарен сертификат, издаден от оторизирани органи на страната износител, гарантиращ отсъствието на химични и биологични замърсители, съгласно възприетите у нас ПДК.

(2) По преценка на органите за контрол някои видове и партиди стоки се подлагат на проверка в лабораториите на Министерството на земеделието независимо от данните в сертификата.

(3) Разходите за контролен химичен анализ на стоките от внос се заплащат от собственика.


Раздел IV.
Износ на суровини и продукти от растителен произход

Чл. 11. При износ но суровини и продукти от растителен произход износителите са длъжни да представят в регионалната служба за растителна защита, карантина и агрохимия изискванията на страната вносител (ако има такива) по отношение на ПДК от вредни химични и биологични вещества по чл. 2.


Чл. 12. Износителят доставя в оторизирана лаборатория средна проба, взета, пломбирана и адресирана от органите по карантина и контрол на суровини и продукти от растителен произход. На основание данните от лабораторния анализ се издава сертификат, който придружава стоката. Разходите за химичен анализ на пробите се заплащат от собственика на стоката.


Чл. 13. Отговорност за достоверността (представителността) на пробата носи служебното лице, което я е взело.


Раздел V.
Административнонаказателни разпоредби

Чл. 14. (1) За нарушаване на разпоредбите на тази наредба се налага парична глоба от 500 до 800 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание.

(2) При повторно нарушение по ал. 1 в срок една година глобата е от 800 до 1000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание.


Чл. 15. (1) Нарушенията се установяват с актове, съставени от органите по карантина и контрол на суровини и продукти от растителен произход.

(2) Въз основа на съставените актове министърът на земеделието или упълномощени от него лица издават наказателни постановления.

(3) Установяването на нарушенията, определянето на наказателноотговорните лица, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършва по реда на Закона за административните нарушения и наказания.


Заключителни разпоредби

§ 1. Тази наредба се издава на основание чл. 2, т. 10 от приложението към чл. 1, ал. 1 от ПМС № 131 от 1992 г. (ДВ, бр. 59 от 1992 г.).


§ 2. Изпълнението на наредбата се възлага на Националната служба за растителна защита, карантина и агрохимия към Министерството на земеделието.


§ 3. Наредбата влиза в сила от обнародването й в "Държавен вестник".


Промени настройката на бисквитките