Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 72 от 24.VIII

НАРЕДБА № 5 ЗА ЕМИТИРАНЕ НА БЕЗНАЛИЧНИ ДЪРЖАВНИ ЦЕННИ КНИЖА И ЗА РЕДА ЗА ПРИДОБИВАНЕТО И ИЗПЛАЩАНЕТО ИМ

 

НАРЕДБА № 5 ЗА ЕМИТИРАНЕ НА БЕЗНАЛИЧНИ ДЪРЖАВНИ ЦЕННИ КНИЖА И ЗА РЕДА ЗА ПРИДОБИВАНЕТО И ИЗПЛАЩАНЕТО ИМ

ПРИЕТА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ФИНАНСИТЕ И БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА БАНКА, ОТМ. ДВ 28 1996

Обн. ДВ. бр.72 от 24 Август 1993г.

Отменена с § 6 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 5 от 1 февруари 1996 г. за условията и реда за емитиране, придобиване и изплащане на безналични държавни ценни книжа - ДВ, бр. 28 от 2 април 1996 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се определя редът за реализирането на емитирани от Министерството на финансите безналични държавни ценни книжа, наричани по-нататък "държавни ценни книжа".


Чл. 2. Българската народна банка организира дейността по реализирането на държавните ценни книжа от името и за сметка на държавата въз основа на договор с Министерството на финасите.


Глава втора.
ПРИДОБИВАНЕ НА ДЪРЖАВНИ ЦЕННИ КНИЖА НА ПЪРВИЧНИЯ ПАЗАР

Чл. 3. (1) На първичния пазар държавни ценни книжа се придобиват чрез аукциони, организирани от Българската народна банка (БНБ).

(2) Българската народна банка провежда аукциони, както следва:

1. за краткосрочни държавни ценни книжа - всеки понеделник от месеца;

2. за дългосрочни държавни ценни книжа - всеки втори и четвърти петък от месеца.

(3) Когато определеният по ал. 2 ден не е работен, аукционът се провежда на следващия работен ден.

(4) По решение на Министерството на финансите БНБ може да организира извънредни аукциони, в които могат да участвуват само определени в решението банки.

(5) Аукционът се провежда от комисия, определена от Управителния съвет на БНБ, която включва трима постоянни и двама алтернативни членове.

(6) При наличие на разплащателна сметка в БНБ в аукционите могат да участвуват търговските банки, Държавната спестовна каса, Държавният застрахователен институт, застрахователни институции с регистриран капитал не по-малко от 200 млн. лв., както и финансови къщи и брокери, представили неограничена, безусловна и неотменяема гаранция от банка за покриване на задължения, произтичащи от осъществявани от тях сделки с държавни ценни книжа, всички наричани по-нататък за краткост "финансови институции".

(7) Финансовите институции могат да участвуват в аукционите със състезателни и несъстезателни поръчки, като видът на поръчката задължително се посочва.

(8) Участието на финасови институции с несъстезателни поръчки се извършва само от името и за сметка на техни клиенти, които извършват по занятие банкови и застрахователни сделки и са предоставили на разположение в банка депозит в размер не по-малко от 10 на сто от стойността на заявените държавни ценни книжа.

(9) Българската народна банка може да участвува в аукциони при условия, определени от управителния й съвет.

(10) От предлаганите на всеки аукцион държавни ценни книжа 30 на сто са предназначени за несъстезателни поръчки.


Чл. 4. Не по-късно от три работни дни преди провеждането на всеки аукцион БНБ уведомява финансовите институции за получената от Министерството на финансите информация относно номера на емисията на държавни ценни книжа, предлаганото количество, минимално приемливата цена на 100 лв. номинал, лихвения процент за съответния период, когато те са лихвоносни, датите за изплащане на лихвите и номинала, както и относно съотношението на предлаганите за състезателни и несъстезателни поръчки държавни ценни книжа и максималното количество държавни ценни книжа, които един участник със състезателна поръчка може да придобие, ако тези размери са различни от установените в чл. 3, ал. 10 и чл. 6, ал. 3.


Чл. 5. (1) Финансовите институции правят поръчките си за участие в аукцион за държавни ценни книжа най-късно до 10 ч. в деня на провеждането му. Поръчките се изпращат с шифрован текст по телекс (факс) до БНБ, управление "Държавни кредити", отдел "Държавни ценни книжа". Подадените заявки са неотменяеми.

(2) Поръчката за участие се изготвя по примерен образец съгласно приложения № 1 и 2 и трябва да съдържа:

1. вида на поръчката (състезателна, несъстезателна);

2. наименованието на участника;

3. номера на разплащателната сметка на участника в БНБ;

4. номера на емисията на държавните ценни книжа, за която се прави поръчката;

5. съвкупната номинална стойност на поръчката (цифром и словом);

6. цената, при която участникът желае да придобие държавни ценни книжа, изразена като процент на 100 лв. номинал с два знака след десетичната запетая (цифром и словом);

7. трите имена (фирмата) ЕГН (ЕКПОУ) на клиента, от името и за сметка на когото (който) се заявяват несъстезателните поръчки;

8. име, фамилия и длъжност на лицето, подписало поръчката.

(3) Получените поръчки по ал. 1 се съхраняват по начин, който осигурява запазването на тайната на направените предложения до провеждането на аукциона.

(4) Заявената цена по ал. 2, т. 6 не може да бъде по-ниска от обявената по чл. 4 минимално приемлива цена.

(5) В несъстезателните поръчки цена не се посочва. Тя се определя по реда на чл. 7, ал. 4, т. 2.

(6) В един аукцион всеки участник може да заявява до 10 поръчки. Съвкупната номинална стойност на една поръчка трябва да е най-малко 1000 000 лв. и да е кратна на 100 000 лв.

(7) Българската народна банка съгласувано с Министерството на финансите може да не допусне до участие в аукцион определена финансова институция, без да обяснява причините за това.


Чл. 6. (1) В деня на аукциона, но не по-рано от 10 ч., комисията по чл. 3, ал. 5, наричана за краткост "комисията", проверява дали постъпилите поръчки са редовно оформени и подадени в срока по чл. 5, ал. 1. Не се допускат до участие в аукциона финансови институции, чиито поръчки са подадени след този срок или не съдържат необходимите реквизити,както и тези институции, които не отговарят на посочените в чл. 3, ал. 6 и 8 условия.

(2) Комисията подрежда поръчките на допуснатите за участие в аукциона финансови институции, както следва:

1. несъстезателните поръчки - по реда на тяхното получаване до достигане на 30 на сто от обявеното по реда на чл. 4 количество държавни ценни книжа. Когато общият размер на направените несъстезателни поръчки е по-малък от 30 на сто, остатъкът се използува за разпределение между състезателните поръчки;

2. състезателните поръчки - в низходящ ред според предложената от участниците цена. При поръчки с една и съща цена подреждането се извършва според часа на получаването им.

(3) Една финансова институция може да придобие най-много до 50% от предназначените за състезателни поръчки държавни ценни книжа освен ако общият размер на направените поръчки е по-малък от размера на предлаганите държавни ценни книжа.

(4) Ако съвкупната номинална стойност на последната по ред поръчка е по-висока от стойността на останалите за разпределение държавни ценни книжа, поръчката се изпълнява според размера на остатъка.

(5) Когато общата стойност на предлаганите на аукциона държавни ценни книжа е по-висока от съвкупната номинална стойност на класираните поръчки, емисията се приема за частично изпълнена.

(6) За резултатите от проведения аукцион комисията съставя протокол, който се подписва от всички нейни членове.

(7) След закриването на аукциона комисията уведомява писмено всички участници за резултатите от него.


Чл. 7. (1) Финансовите институции, чиито поръчки са класирани, са длъжни да осигурят не по-късно от 11 ч. в деня на емисията необходимите средства по разплащателната сметка в БНБ за заплащането на придобитите от тях държавни ценни книжа.

(2) Българската народна банка служебно задължава разплащателните сметки на участвуващите в аукциона финансови институции със стойността на придобитите от тях държавни ценни книжа в следните срокове:

1. за краткосрочните държавни ценни книжа - на втория работен ден след провеждането на аукциона;

2. за дългосрочните държавни ценни книжа - на четвъртия работен ден след провеждането на аукциона.

(3) Ако финансова къща или брокер, чиито поръчки са класирани, не разполага в деня на емисията с достатъчно средства за извършване на плащането по ал. 1, БНБ задължава с размера на недостига разплащателната сметка на банката гарант.

(4) Придобитите от участниците в аукциона държавни ценни книжа се заплащат, както следва:

1. при състезателни поръчки - според заявената в поръчката цена;

2. при несъстезателни поръчки - по среднопретеглената цена от одобрените състезателни поръчки.

(5) Датата на извършване на разплащателните операции по ал. 2 се приема за дата на емисията и за дата на придобиване на държавните ценни книжа.

(6) В деня на емисията БНБ, управление "Държавни кредити", отдел "Държавни ценни книжа", отразява във водените при нея регистри придобитите от всеки участник държавни ценни книжа.

(7) В регистъра по ал. 6 се отбелязват следните данни:

1. номер на емисията;

2. дата на емисията;

3. разплащателна сметка на финансовата институция в БНБ;

4. номинална стойност на притежаваните държавни ценни книжа;

5. покупна цена;

6. обща сума на притежаваното количество държавни ценни книжа към определена дата.


Глава трета.
ПРИДОБИВАНЕ НА ДЪРЖАВНИ ЦЕННИ КНИЖА НА ВТОРИЧНИЯ ПАЗАР

Раздел I.
Сделки с държавни ценни книжа между финансови институции

Чл. 8. (1) Сделките с държавни ценни книжа между финансови институции по смисъла на чл. 3, ал. 6 се отразяват задължително в регистрите по чл. 7, ал. 6.

(2) Регистрирането на сделките се извършва въз основа на писмени искания, отправени от приобретателя и от прехвърлителя до БНБ, управление "Държавни ценни книжа". Исканията са неотменяеми.

(3) Исканията по ал. 2 се изготвят по примерен образец съгласно приложение № 3 и трябва да съдържат:

1. фирмата на приобретателя;

2. номера на разплащателната сметка на приобретателя;

3. фирмата на прехвърлителя;

4. номера на разплащателната сметка на прехвърлителя;

5. номера на емисията на държавните ценни книжа, предмет на сделката;

6. съвкупната номинална стойност на прехвърляните държавни ценни книжа (цифром и словом);

7. цената, по която се прехвърлят (придобиват) държавните ценни книжа (цифром и словом);

8. вальора.

(4) Исканията по ал. 2 се изпращат с шифрован текст по телекса (факса) до 11 ч. в деня, в който ще се извърши разплащането.


Чл. 9. (1) Преди да извърши разплащането, БНБ проверява в регистрите по чл. 7, ал. 6 дали прехвърлителят притежава държавните ценни книжа, предмет на сделката, и дали данните, съдържащи се в исканията по чл. 8, ал. 2, съвпадат.

(2) Ако са налице предпоставките по ал. 1, БНБ служебно задължава сметката на приобретателя и заверява сметката на прехвърлителя със сума, равна на посочената в исканията цена на сделката, и отразява в регистрите по чл. 7, ал. 6 движението на държавните ценни книжа с посочения в исканията вальор.

(3) Ако предпоставките по ал. 1 не са налице, БНБ не регистрира сделката, съответно не извършва разплащането, като уведомява писмено страните за причините за отказа.


Чл. 10. При поискване от страна на финансовите институции БНБ изпраща извлечение от регистрите по чл. 7, ал. 6, което отразява размера и движението на притежаваните от тях държавни ценни книжа.


Чл. 11. Регистрирането на сделките с държавни ценни книжа по този раздел се преустановява три работни дни преди падежа на съответната емисия държавни ценни книжа.


Раздел II.
Сделки с държавни ценни книжа между финансови институции и физически и юридически лица

Чл. 12. (1) При прехвърляне на държавни ценни книжа на физически и юридически лица, които не влизат в обхвата на чл. 3, ал. 6, наричани по-нататък за краткост "нефинансови предприятия", финансовите институции издават поименен сертификат, който удостоверява номера на емисията и съвкупната номинална стойност на придобитите държавни ценни книжа.

(2) Сертификатът по ал. 1 се изготвя върху специална хартия, размер 21/15, по образец съгласно приложение № 4 и съдържа:

1. наименованието "сертификат";

2. номера на сертификата;

3. фирмата на финансовата институция;

4. трите имена (фирмата) и ЕГН (ЕКПОУ) на приобретателя;

5. номера на емисията на държавните ценни книжа, предмет на сделката;

6. съвкупната номинална стойност на притежаваните държавни ценни книжа (цифром и словом);

7. лихвения процент на държавните ценни книжа;

8. датите на лихвените плащания;

9. падежа на държавните ценни книжа;

1. място за обозначаване на платените лихви;

11. датата и мястото на издаване на сертификата;

12. подписа и печата на издателя.

(3) Плащането на лихвите се удостоверява с подпис на съответното длъжностно лице и с печата на финансовата институция, поставени на означеното в сертификата място.


Чл. 13. (1) Съвкупната номинална стойност на прехвърлените от финансовите институции държавни ценни книжа на физически или нефинансови предприятия трябва да е най-малко 2000 лв. и да е кратна на 1000 лв.

(2) Сделките по ал. 1 се преустановяват три работни дни преди падежа на съответната емисия държавни ценни книжа.


Чл. 14. Всяка финансова институция води книга за притежателите на сертификати, в която се вписват данните по чл. 12, ал. 2, т. 4-9 и 11.


Чл. 15. (1) Сделките по прехвърлянето на държавни ценни книжа, чието притежаване се удостоверява със сертификат, за да имат действие спрямо финансовата институция-издател на сертификата, трябва да се регистрират в книгата по чл. 14.

(2) В случаите на ал. 1 финансовата институция издава нов сертификат на приобретателя на държавните ценни книжа срещу представяне на издадения на прехвърлителя сертификат, а ако се прехвърля част от книжата - и нов сертификат на прехвърлителя за остатъка.


Чл. 16. (1) Финансовите институции уведомяват не по-късно от следващия работен ден чрез телекс или факс БНБ, управление "Държавни кредити", отдел "Държавни ценни книжа", за съвкупната номинална стойност на прехвърлените държавни ценни книжа на физически и нефинансови предприятия.

(2) Българската народна банка отразява в регистрите по чл. 7, ал. 6 настъпилите промени, като в отделен раздел към регистъра за всяка финансова институция отбелязва съвкупната номинална стойност на прехвърлените от нея на физически лица и нефинансови предприятия държавни ценни книжа.


Глава
ИЗПЛАЩАНЕ НА ДЪРЖАВНИ ЦЕННИ КНИЖА И ЛИХВИТЕ ПО ТЯХ

Чл. 17. (1) Министерството на финасите осигурява необходимите средства за изплащане на държавните ценни книжа и на лихвите по тях най-късно един работен ден преди настъпване на сроковете за плащането им по специална сметка, открита в БНБ.

(2) Ако с решението за емитиране на държавни ценни книжа не е установено друго, лихвите по тях се изплащат в следните срокове:

1. по краткосрочните ценни книжа - на датата на падежа им;

2. по дългосрочните ценни книжа - на всеки шест месеца, считано от датата на емисията, като последното плащане се извършва заедно с изплащането на номиналната им стойност.

(3) На падежа на съответната емисия държавни ценни книжа или на лихвените плащания по тях БНБ установява въз основа на регистрите по чл. 7, ал. 6 размера на водените на името на финансовата институция държавни ценни книжа и превежда необходимите средства за изплащането на притежаваните от нея и от физически лица и нефинансови предприятия държавни ценни книжа.

(4) Финансовата институция изплаща лихвите и номиналната стойност на държавните ценни книжа, прехвърлени на физически лица и нефинансови предприятия, срещу представяне на издадените от нея поименни сертификати, като отразяват върху тях по реда на чл. 12, ал. 3 извършените плащания на лихви.


Чл. 18. (1) При изгубване на поименен сертификат титулярът уведомява писмено финансовата институция издател.

(2) В случаите на ал. 1 финансовата институция издава дубликат и обезсилва първоначално издадения сертификат, което се отразява в книгата по чл. 14.

(3) Въз основа на издаден дубликат по ал. 2 лихви с настъпил падеж преди уведомяването не се изплащат.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Ако в нормативните актове, уреждащи архивната дейност, не е установено друго, финансовите институции съхраняват изплатените поименни сертификати и книгите по чл. 14, които са приключени, най-малко пет години.


§ 2. По смисъла на тази наредба:

1. "краткосрочни държавни ценни книжа" са държавни ценни книжа със срок за изплащане до една година включително;

2. "дългосрочни ценни книжа" са държавни ценни книжа със срок за изплащане над една година.


§ 3. Държавните ценни книжа могат да носят доход под формата на отстъпка от номинала или лихва.


Заключителни разпоредби

§ 4. Тази наредба се издава на основание чл. 62 от Закона за Българската народна банка и чл. 2 от Постановление № 215 на Министерския съвет от 1991 г. за сключване на вътрешни държавни заеми за финансиране на бюджетния дефицит (ДВ, бр. 93 от 1991 г.) и отменя Наредба № 5 на Министерството на финансите и Българската народна банка от 1992 г. за емитиране, продажба и изкупуване на безналични краткосрочни държавни ценни книжа (ДВ, бр. 9 от 1992 г.).


ПРИЛОЖЕНИЯ

Приложение № 1 към чл. 5, ал. 2


До Българска народна банка

Управление "Държавни кредити"

Отдел "Държавни ценни книжа"


НЕСЪСТЕЗАТЕЛНА ПОРЪЧКА


"Търговска банка А", разплащателна с/ка 000 000 000 000-1

купува държавни ценни книжа от емисия BG 000 000 000 1

с номинал от 50 000 000 (петдесет милиона) лева от името и за сметка на Иван Павлов Димитров ЕГН 5303126315

с номинал от 120 000 000 (сто и двадесет милиона) лева

от името и за сметка на фирма "АА", ЕКПОУ ...

Приложение № 2 към чл. 5, ал. 2


До Българска народна банка

Управление "Държавни кредити"

Отдел "Държавни ценни книжа"


СЪСТЕЗАТЕЛНА ПОРЪЧКА


"Търговска банка А", разплащателна с/ка 000 000 000 000-1

купува държавни ценни книжа от емисия BG 000 000 000 2

с номинал от 100 000 000 (сто милиона) лева при цена 88,50 (осемдесет и осем лева и петдесет стотинки)

на 100 лева номинал

Приложение № 3 към чл. 8, ал. 3


До Българска народна банка

Управление "Държавни кредити"

Отдел "Държавни ценни книжа"


ИСКАНЕ


"Търговска банка А", разплащателна с/ка 000 000 000 000-1

купува държавни ценни книжа от емисия BG 000 000 000 2

от "Търговска банка Б", разплащателна с/ка 000 000 000 000-2

с номинал 10 000 000 (десет милиона) лева

за сумата 9 500 000 (девет милиона и петстотин хиляди) лева

с вальор ...

Приложение № 4 към чл. 12, ал. 2

Лицева страна на сертификата -------------------------------------------------------------------- (фирма на финансовата институция)

СЕРТИФИКАТ № за собственост на държавни ценни книжа

--------------------------------------------------------------------- (фирма на приобретателя) държавни ценни книжа от емисия № ________________ с падеж ___________ (номер и дата на емисията) (дата) на номинална стойност______________________ лева ___________________ (цифром)(словом) с лихва _________________________________________________________

(лихвен процент на държавните ценни книжа, фиксиран, плаващ) дати на лихвените плащания _________________________________________

___________________________ ___________________________ (дата и място на издаването) (подпис и печат на издателя)


Гръб на сертификата

място за обозначаване на платените лихви



--------- ---------- ----------- ---------- ----------- -----------§
--------- ---------- ----------- ---------- ----------- -----------§
--------- ---------- ----------- ---------- ----------- -----------§
--------- ---------- ----------- ---------- ----------- -----------§
--------- ---------- ----------- ---------- ----------- -----------§
-------- §---------- ----------- ---------- ----------- -----------§
--------- ---------- ----------- ---------- ----------- -----------§


Промени настройката на бисквитките