Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 87 от 25.X

НАРЕДБА № 7 ЗА ФУНКЦИОНАЛНИТЕ И ТЕХНИЧЕСКИТЕ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ КАСОВИТЕ АПАРАТИ И РЕДА ЗА ОДОБРЯВАНЕ ТИПА НА КАСОВИТЕ АПАРАТИ, ВЪВЕЖДАНЕТО ИМ В ЕКСПЛОАТАЦИЯ, ТЯХНОТО РЕГИСТРИРАНЕ И КОНТРОЛА ВЪРХУ ТЕХНИЧЕСКОТО ИМ СЪСТОЯНИЕ

 

НАРЕДБА № 7 ЗА ФУНКЦИОНАЛНИТЕ И ТЕХНИЧЕСКИТЕ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ КАСОВИТЕ АПАРАТИ И РЕДА ЗА ОДОБРЯВАНЕ ТИПА НА КАСОВИТЕ АПАРАТИ, ВЪВЕЖДАНЕТО ИМ В ЕКСПЛОАТАЦИЯ, ТЯХНОТО РЕГИСТРИРАНЕ И КОНТРОЛА ВЪРХУ ТЕХНИЧЕСКОТО ИМ СЪСТОЯНИЕ

Издадена от Министерството на финансите

Обн. ДВ. бр.90 от 22 Октомври 1993г., изм. ДВ. бр.87 от 25 Октомври 1994г., изм. ДВ. бр.59 от 26 Май 1998г., отм. ДВ. бр.16 от 23 Февруари 1999г.

Отменена с § 3, т. 1 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 4 от 16 февруари 1999 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти - ДВ, бр. 16 от 23 февруари 1999 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се определят функционалните и техническите изисквания, на които трябва да отговарят електронните касови апарати с фискална памет (ЕКАФП), предназначени за регистрация и контрол на оборота на търговските обекти, редът за одобряването на типа им, въвеждането им в експлоатация, тяхното регистриране и контрол върху техническото им състояние.


Чл. 2. Търговските обекти, в които е задължително да се използват ЕКАФП, подлежащи на одобряване и контрол съгласно тази наредба, се определят от Министерството на търговията.


Раздел II.
ФУНКЦИОНАЛНИ И ТЕХНИЧЕСКИ ИЗИСКВАНИЯ

Чл. 3. ЕКАФП трябва да отговарят на функционалните изисквания, определени в приложение № 1.


Чл. 4. ЕКАФП трябва да отговарят на техническите изисквания, гарантиращи изпълнението на функционалните изисквания съгласно чл. 3 и гарантиращи възможността за маркиране и пломбиране, определени в приложение № 2.


Раздел III.
РЕД ЗА ОДОБРЯВАНЕ И РЕГИСТРИРАНЕ НА ТИПА

Чл. 5. Одобряването на типа на ЕКАФП става от комисия в състав:

представител от Министерството на финансите; представител от Министерството на промишлеността; представител от Комитета по стандартизация и метрология (КСМ). Комисията се назначава с обща заповед на Министерството на финансите, Министерството на промишлеността и КСМ.


Чл. 6. Производителите и вносителите на ЕКАФП правят писмена заявка пред КСМ за одобряване на типа. Заявката се съставя по образец съгласно приложение № 3.


Чл. 7. (Изм. - ДВ, бр. 87 от 1994 г.) Изпитванията за съответствие съгласно функционалните и техническите изисквания, посочени в чл. 3 и 4, се извършват в КСМ или в акредитирана от КСМ изпитвателна лаборатория.


Чл. 8. (Изм. - ДВ, бр. 87 от 1994 г.) Ако към касовите апарати има възможност да се включват устройства за въвеждане на информация за вида и количеството на стоките и услугите, то тези устройства не трябва да променят функциите на касовия апарат и да бъдат изпитани и регистрирани и като средства за измерване съгласно Закона за мерките и измервателните уреди.


Чл. 9. (Изм. - ДВ, бр. 87 от 1994 г., доп. - ДВ, бр. 59 от 1998 г.) Производителите и вносителите трябва да представят в акредитираните лаборатории два броя от ЕКАФП от съответния тип и следната документация на български език:

копие от заявката пред КСМ за утвърждаване на типа, фирмен проспект, сервизно описание, инструкция за експлоатация, паспорт, тестова програма за функционална проверка, ръководство за данъчния инспектор, фирмена регистрация в съда и образец от фирмената пломба на ЕКАФП и модула фискална памет. Кандидатстването за одобряване на програмни модификации на одобрен тип ЕКАФП се извършва по описания ред. За програмни модификации се провеждат само функционални изпитвания. В заявката пред КСМ (приложение № 3) думите "електронен касов апарат с фискална памет" и "ЕКАФП" се заменят с "фискален принтер" в случаите на изпитване и одобряване на фискален принтер.


Чл. 10. (Изм. - ДВ, бр. 87 от 1994 г.) Акредитираните лаборатории трябва да дадат протокол от изпитването не по-късно от 20 календарни дни от датата на предоставянето на необходимите образци и документи.


Чл. 11. (Изм. - ДВ, бр. 87 от 1994 г.) Заплащането за регистриране в КСМ на фирмите производители (вносители), ремонтните и сервизни звена е съгласно Тарифа № 11 за таксите, които се събират в системата на Комитета по стандартизация и метрология, приета с ПМС № 126 от 1993 г. (ДВ, бр. 59 от 1993 г.).


Чл. 12. (Изм. - ДВ, бр. 87 от 1994 г.) Производителите и вносителите на ЕКАФП са длъжни да осигурят сервиз на касовите апарати в продължение на най-малко седем години, за което подписват съответна декларация пред КСМ за одобряване на типа касов апарат съгласно приложение № 3.


Чл. 13. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 59 от 1998 г.) На основание резултатите от изпитванията и наличието на необходимите документи и обстоятелства, одобрени от тази наредба, комисията за одобряване на типа в 7-дневен срок издава разрешително (приложение № 4) или мотивиран писмен отказ. Комитетът по стандартизация и метрология издава свидетелства за одобряване на типа съгласно приложение № 5. В приложения № 4 и 5 думите "електронен касов апарат с фискална памет" и "ЕКАФП" се заменят с "фискален принтер" в случаите на изпитване и одобряване на фискален принтер. За одобрена система, изградена от фискализирани терминали, работещи в локална мрежа, се издава само разрешително съгласно приложение № 8.


Чл. 14. КСМ води регистър на одобрените съгласно тази наредба типове касови апарати.


Чл. 15. Вносителите и производителите на ЕКАФП се регистрират в КСМ.


Чл. 16. Ремонтните и сервизни звена за ЕКАФП се упълномощават и регистрират в КСМ.


Чл. 17. Комисията по одобряване на типа може да предизвика контролни изпитвания на даден тип.


Раздел IV.
ВЪВЕЖДАНЕ В ЕКСПЛОАТАЦИЯ И РАБОТА С ЕКАФП

Чл. 18. Производителите и вносителите трябва да осигурят възможност за обучение за работа със съответен тип ЕКАФП.


Чл. 19. (Изм. - ДВ, бр. 87 от 1994 г.) Въвеждането в експлоатация се извършва в срок до 14 дни от датата на закупуване на касовия апарат, регистрирана в паспорта на ЕКАФП. Същият срок за въвеждане в експлоатация (от датата на обнародване в "Държавен вестник" на наредбата) важи за всички невъведени в експлоатация до този момент ЕКАФП. Въвеждането в експлоатация се извършва от представител на упълномощено от КСМ сервизно звено на съответния тип ЕКАФП в присъствие на данъчнозадълженото лице, като във фискалната памет на ЕКАФП се въвеждат задължително следните данни: дата, час и минута на въвеждане в експлоатация, данъчен номер на данъчнозадълженото лице (12 разряда).

Тази информация, наименованието и адресът на търговския обект се отразяват в паспорта на съответния касов апарат. Индивидуалният номер на касовия апарат и на модула фискална памет се въвеждат задължително във фискалната памет от производителя (вносителя) и се нанасят в паспорта на съответния касов апарат преди продажбите. Индивидуалните номера на касовите апарати и модулите фискални памети се раздават от Министерството на финансите по заявка на производителя (вносителя).

Индивидуалният номер на касовия апарат задължително включва в началото си буквен идентификатор (2 разряда), идентифициращ всеки производител (вносител) и 6 цифрови разряда. Индивидуалният номер на модула фискална памет съдържа 8 цифрови разряда.


Чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 87 от 1994 г.) След въвеждане в експлоатация на ЕКАФП, но не по-късно от приключване на срока по чл. 19, данъчнозадълженото лице подава молба (приложение № 6) в данъчната служба по местонахождение на обекта за издаване свидетелство за регистрация на ЕКАФП.


Чл. 21. (1) (Изм. - ДВ, бр. 87 от 1994 г.) Данъчният инспектор в срок 14 дни от подаване на молбата по чл. 20 проверява на място, в обекта, верността на данните от въвеждането в експлоатация и заверява паспорта на ЕКАФП. Данъчният инспектор регистрира данните от въвеждането на всяка ЕКАФП в службата за данъчен контрол по местонахождение на обекта. Данъчният инспектор издава свидетелство за регистрация, в което се посочват:

1. номерът и датата на издаденото разрешително за този тип касов апарат;

2. индивидуалният номер на касовия апарат и модулът фискална памет;

3. името и адресът на данъчнозадълженото лице - собственик на касовия апарат;

4. датата на издаване, подписът и печатът на данъчната служба.

(2) Свидетелството за регистрация се разполага на видно за клиента място в търговския обект в близост до съответния касов апарат.


Чл. 22. (Изм. - ДВ, бр. 87 от 1994 г.) При повреда на фискалната памет, която не позволява нейното отчитане, сервизният техник след констатация на повредата и отразяването й в паспорта уведомява данъчния инспектор в срок от 24 часа. Данъчният инспектор съставя протокол (приложение № 7) за събитието в четири екземпляра. Първият екземпляр се съхранява от данъчнозадълженото лице, което го прикрепва към книгата с дневните отчети. Вторият екземпляр се съхранява в данъчната служба, прикрепен към досието на съответния ЕКАФП. При условие че не са налице нарушаване на фабричната пломба на фискалната памет и външно въздействие на модула, третият екземпляр се изпраща в Националния метрологичен център - София, а четвъртият екземпляр заедно с повредения модул фискална памет се предава на фирмата производител (вносител) на ЕКАФП от сервизния техник. В случай на съмнение за нарушена пломба или външно въздействие върху модула фискалната памет заедно с третия екземпляр на протокола се предава от сервизния техник за експертиза в Националния център по метрология или регионалните метрологични центрове в страната.

В този случай сервизният техник предава на фирмата производител (вносител) само четвъртия екземпляр на протокола. Фирмата е длъжна в 5-дневен срок да осигури нов модул фискална памет. Фирмата води списък на номерата на повредените модули фискална памет. Тези номера са забранени за повторно използване. Обстоятелствата по ремонта се отразяват в паспорта на ЕКАФП. В паспорта се отразяват от упълномощения сервизен техник и обстоятелствата по ремонтите на ЕКАФП, незасягащи фискалната памет. За времето на престой на касовия апарат продажбите се извършват с фактури от кочан, заверен в съответната данъчна служба.


Чл. 23. След смяна на фискалната памет поради повреда или запълване въвеждането на машината в експлоатация става по реда и начина, посочени в чл. 19 и 20. При необходимост от извеждане на ЕКАФП от експлоатация собственикът уведомява данъчния инспектор и се процедира съгласно чл. 22.


Чл. 24. В обекти, в които се въвеждат в експлоатация повече от един брой ЕКАФП, данните от въвеждането се записват в специална книга, съхранявана от управителя на търговския обект.


Раздел V.
КОНТРОЛ И САНКЦИИ

Чл. 25. Контролът за спазване на наредбата се осъществява от длъжностни лица от системата на Министерството на финансите, Министерството на промишлеността и Комитета по стандартизация и метрология.


Чл. 26. (Изм. - ДВ, бр. 87 от 1994 г.) Контролът върху правилното функциониране на въведените в експлоатация ЕКАФП се извършва периодично от органите на данъчен контрол на Министерството на финансите. Периодично съответните данъчни служби проверяват и прочитат натрупания оборот във всеки касов апарат, като съхраняват фиша за периодичния отчет.


Чл. 27. Периодичният контрол на ЕКАФП, свързани с външни устройства за автоматизирано отчитане на количеството стока, се осъществява от КСМ съгласно Закона за мерките и измерителните уреди, без да се свалят пломбите, поставени от сервизните техници. Ако резултатите от периодичната проверка по този член са отрицателни, се спират от употреба само външните устройства.


Чл. 28. КСМ и Министерството на промишлеността оказват съдействие на органите за данъчен контрол за установяването на техническото състояние на въведените ЕКАФП.


Чл. 29. (Изм. - ДВ, бр. 87 от 1994 г.) За одобрените типове ЕКАФП могат да бъдат предизвикани контролни изпитвания по предложение на органите на данъчен контрол, КСМ, Министерството на промишлеността. При отрицателен резултат от контролните изпитвания комисията, определена в чл. 5, спира използването им за отчитане на оборота от реализирани продажби съгласно ПМС № 91 от 1993 г. за въвеждане на електронни фискални касови апарати в сферата на търговията и общественото хранене (ДВ, бр. 42 от 1993 г.) и ги отписва от регистъра на КСМ.


Чл. 30. За нарушение на тази наредба виновните лица се наказват със санкциите, предвидени в чл. 4 от ПМС № 91 от 1993 г.


Заключителни разпоредби

§ 1. Наредбата се издава на основание на § 2 от преходните и заключителните разпоредби на ПМС № 91 от 1993 г. (ДВ, бр. 42 от 1993 г.).


§ 2. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в "Държавен вестник".


§ 3. Сроковете за въвеждане на ЕКАФП в различни търговски обекти се определят от Наредба № 9 от 1993 г. на Министерството на търговията за въвеждане на електронни касови апарати с фискална памет в търговските обекти (ДВ, бр. 84 от 1993 г.).


Приложение № 1 към чл. 3


(Изм. - ДВ, бр. 87 от 1994 г., изм. - ДВ, бр. 59 от 1998 г.)


Функционални изисквания към електронните регистриращи касови апарати с фискална памет, предназначени за регистрация на оборота на стоките и услугите

I. Общи изисквания към ЕКАФП

1. (Доп. - ДВ, бр. 87 от 1994 г.) Да осигуряват достоверна информация за реализирания оборот в обектите за търговия и услуги общо и по данъчни групи, в зависимост от вида на реализираните сделки (облагаеми или освободени), в това число дневни и по периоди.

2. Съхраняване на информацията за реализирания оборот и отпечатване на отчети по периоди с натрупване.

3. Надеждна защита на информацията, съхранявана във фискалната памет (ФП), и невъзможност за изтриване на регистрираната информация за обема на общия оборот и оборота по данъчни групи.

4. Пряк достъп до информацията за оборота от органите на данъчния контрол. Данъчният инспектор трябва да може с помощта на клавиатурата и печатащото устройство на ЕКАФП да получи цялата информация, записана във фискалната памет, която го интересува.

5. Контролен тест за проверка на изправността на ФП и свързаните с нея функции на касовия апарат от данъчния инспектор.

II. Изисквания към фискалната памет

1. ЕКАФП трябва да съдържа конструктивно отделен модул фискална памет, пломбиран като възел и към конструкцията на ЕКАФП. Този модул трябва да осигурява енергонезависимо съхранение на записаната в него информация за период на регистрация не по-малък от 3 години.

Производителят или вносителят на ЕКАФП е длъжен да осигури технически и/или програмни средства за извеждане на информацията, записана в този модул.

2. Обемът на ФП трябва да осигурява записването на не по-малко от 1000 отделни отчета.

3. ЕКАФП трябва да осигурява ясно предупреждение на български език за броя на оставащите отчети, които е възможно да се регистрират във ФП, когато броят им стане по-малък от брой, гарантиращ достатъчно време за обслужване от сервизна организация, но не по-малък от 50.

4. Във ФП трябва да има възможност да се въвеждат индивидуалният номер на ФП (8 разряда), данъчният номер на данъчнозадълженото лице (12 разряда) и индивидуалният номер на касовия апарат (2 букви и 6 разряда).

В процеса на експлоатация ЕКАФП не трябва да позволява смяна на тези параметри.

5. ФП трябва да съхранява следната задължителна информация, свързана с дневния отчет:

а) номер на отчета (ХХХХ - 4 разряда);

б) дата на отчета (ХХ ХХ ХХ - 6 разряда);

в) (изм. - ДВ, бр. 87 от 1994 г.) стойностите на оборотите от продажбите на стоки за деня за не по-малко от 2 данъчни групи (1ХХХХХХ.ХХ - 8 разряда);

г) стойност на общия оборот от продажбите за деня (1ХХХХХХ.ХХ - 8 разряда).


6. ФП трябва да съхранява информация, позволяваща отчитане на даден период със следната задължителна информация за отчета:

а) номер на всеки отчет за периода (ХХХХ - 4 разряда);

б) начална дата на отчета за периода (ХХ-ХХ-ХХ - 6 разряда);

в) крайна дата на отчета за периода (ХХ-ХХ-ХХ - 6 разряда);

г) (изм. - ДВ, бр. 87 от 1994 г.) стойности на общия оборот от продажбата на стоки, принадлежащи към всяка данъчна група, за отчетния период с натрупване от зададения начален блок (1ХХХХХХХХХХ.ХХ - но не по-малко от 12 разряда);

д) (нова - ДВ, бр. 87 от 1994 г.) при отчет на фискалната памет да се отпечатва ясно съобщение на български език, дата, час и минути на въвеждане в експлоатация.

7. (Доп. - ДВ, бр. 87 от 1994 г.) При всяка повреда (грешка) на ЕКАФП, водеща до аварийно изтриване на дневния оборот, след възстановяване на работоспособността във ФП трябва автоматично да се записва информация за събитието. При периодичен отчет на ФП това събитие трябва ясно да се отпечатва в отчета на български език заедно с брояч и дата на запис във ФП на информацията за събитието.

8. Записът на всяка информация във ФП трябва да е съпроводен със следващо автоматично контролно четене и сравнение за вярност на записаната информация. Невъзможността да се извърши верен запис трябва да води до блокиране на работата на ЕКАФП.

III. Изисквания за изобразяване и отпечатване на информацията при работа с ЕКАФП

1. ЕКАФП трябва да има буквено-цифрово печатащо устройство с бонова и контролна лента за осигуряване на яснота при работа и контрол на информацията във ФП.

2. ЕКАФП трябва да осигурява въвеждането във ФП следната информация, свързана с първоначалната регистрация:

а) данъчен номер, наименование и адрес на данъчнозадълженото лице;

б) индивидуален номер на касовия апарат;

в) индивидуален номер на модула фискална памет;

г) дата, час и минута на въвеждане в експлоатация.

3. Касовата бележка трябва да съдържа следните данни:

а) (Заличена - ДВ, бр. 59 от 1998 г.)

б) индивидуален номер на касовия апарат;

в) име и номер на касиера;

г) (изм. - ДВ, бр. 87 от 1994 г.) наименование или код на стоката;

д) единична цена на стоката;

е) количество на стоката;

ж) (изм. - ДВ, бр. 87 от 1994 г.) начин на заплащане на покупката;

з) стойност на заплатеното количество от дадена стока;

и) обща стойност на покупката;

й) (Заличена - ДВ, бр. 59 от 1998 г.)

к) (Заличена - ДВ, бр. 59 от 1998 г.)


л) (Изм. - ДВ, бр. 87 от 1994 г., изм. - ДВ, бр. 59 от 1998 г.) термина "финансов (редовен, фискален) бон". Към стойността на всяка покупка да се отпечатва буквен код на съответната данъчна група (А, Б), както следва:

А - за стоки и услуги, сделките с които не се облагат с данък върху добавената стойност;

Б - за стоки и услуги, сделките с които се облагат с 22 на сто данък върху добавената стойност.

4. (Изм. - ДВ, бр. 87 от 1994 г.) ЕКАФП трябва да има възможност за автоматично отпечатване на наименованието на стоките (услугите) и цените за минимум 100 вида предварително въведени в ЕКАФП с указание за принадлежност към съответната данъчна група. При продажба на стоки и услуги със свободно въвеждане на цени (непрограмирани) продажбата задължително да се причислява към данъчна група.

5. Не се разрешава извършването на "Сторно" операции с ЕКАФП след издаване на боновата бележка за клиента. Това изискване следва да се доказва от всеки тип ЕКАФП, подложен на изпитвания за съответствие с тази наредба.

6. (Нова - ДВ, бр. 59 от 1998 г.) Всеки документ, издаван от ЕКАФП, трябва да има заглавна част, включваща: име, адрес и идентификационния код по регистър "БУЛСТАТ" на фирмата, реализираща продажбата, име и адрес на търговския обект, данъчен номер на данъчно задълженото лице. В края да се отпечатва: пореден номер на документа (брояч - но не по-малко от ХХХХ - 4 разряда), дата, час и минута на издаване. До въвеждане в експлоатация на ЕКАФП всеки документ да завършва със съобщение "нефискален бон". След въвеждане в експлоатация клиентските касови бележки, отчетите на ФП и дневният финансов отчет с нулиране и запис във ФП да завършват със съобщение "фискален бон", останалите документи да завършват със съобщение "служебен бон", ЕКАФП, одобрени след обнародване на това изменение, да отговарят на изискването за задължителна форма, клавишна последователност и минимална информация, съдържаща се във фискалните бонове, съгласно образец, приет от комисията, определена по чл. 5.


Приложение № 2 към чл. 4


(Изм. - ДВ, бр. 87 от 1994 г., доп. - ДВ, бр. 59 от 1998 г.)


Технически изисквания към електронни касови апарати с фискална памет (ЕКАФП) за регистрация на оборота на стоките и услугите


1. ЕКАФП трябва да имат енергонезависима фискална памет.

2. ЕКАФП трябва да са предназначени за работа при денонощен режим.

3. ЕКАФП трябва да имат часовник календар, запазващ работоспособност най-малко 1500 часа без външно захранване.

4. ЕКАФП да имат буквено-цифрово печатащо устройство с бонова и контролна лента. При липса на контролна лента ЕКАФП да се блокира.

5. (Изм. - ДВ, бр. 87 от 1994 г.) ЕКАФП трябва да осигурява самостоятелни натрупващи регистри за департаменти и данъчни групи. При отчет на департамент да се отпечатва буквата на данъчната група, към която е програмиран департаментът.

6. ЕКАФП трябва да осигуряват минимум 100 натрупващи регистри за запис на стоки (PLU).

7. (Изм. - ДВ, бр. 87 от 1994 г.) Техническите изисквания към ЕКАФП за електробезопасност, радиосмущения и шум и вибрации се определят съгласно БДС. ЕКАФП трябва да са работоспособни в температурния диапазон 0-45°С.

8. Фискалната памет на ЕКАФП трябва да бъде монтирана в отделен модул с плътни непрозрачни стени, маркиран трайно с индивидуален номер, и с осигурена възможност за надеждно пломбиране и като възел и към конструкцията на ЕКАФП. Монтажът на модула на фискалната памет трябва да осигурява проверката на индивидуалния му номер без нарушаване на пломбите на модула фискална памет.

9. Конструкцията на корпуса на ЕКАФП трябва да позволява пломбиране, гарантиращо достъпа само на сервизния техник до всички възли, неизискващи текуща поддръжка.


10. (Изм. - ДВ, бр. 87 от 1994 г.) Пломбата на ЕКАФП да бъде поставена на видно място, позволяващо лесен визуален контрол. Пломбите на фискалната памет трябва да бъдат поставени на такова място вътре в конструкцията на корпуса на ЕКАФП, така че да дават възможност за визуален контрол за неразрушаване.

11. (Нова - ДВ, бр. 87 от 1994 г.) Светлинната индикация на ЕКАФП и вътрешните регистри за натрупване на оборота да осигуряват минимум 8 десетични разряда.

12. (Нова - ДВ, бр. 87 от 1994 г.) Персонален компютър, изпълняващ функциите на ЕКАФП, трябва да отговаря на следните условия:

а) да има вграден самостоятелен модул фискална памет с конструктивно изпълнение, пломбиране и функционални възможности в съответствие с изискванията на тази наредба;

б) да има разработен софтуер, изпълняващ стандартни касови функции, управление на буквено-цифрово печатащо устройство с бонова и контролна лента и управление на запис на данни във фискална памет според изискванията на тази наредба. Софтуерът, изпълняващ касовите функции, да бъде изграден като самостоятелен модул, записан на енергонезависим носител, осигуряващ невъзможност за корекция на софтуера;

в) по всички останали функционални и технически изисквания да отговаря на тази наредба;

г) одобряването на касов апарат на базата на персонален компютър с допълнителни функции на касов апарат става по реда, посочен в тази наредба.

13. (Нова - ДВ, бр. 87 от 1994 г.) Компютърна мрежа, използвана в търговски обекти, трябва да има в точките на извършване на продажбите фискализирани терминали с възможност за управление на буквено-цифрово печатащо устройство и управление и запис на данни във фискална памет според изискванията на тази наредба. Такава система се изпитва функционално на мястото на експлоатация, като се доказва изискването регистрацията на продажби да се извършва само чрез фискализирани терминали.

14. (Нова - ДВ, бр. 59 от 1998 г.) Фискален принтер, който работи в състава на компютърна касова система, изпълняваща функциите на ЕКАФП, трябва да отговаря на следните условия:

а) да има вграден самостоятелен модул фискална памет, с конструктивно изпълнение, пломбиране и функционални възможности в съответствие с изискванията на наредбата;

б) да има вградени: печатащо устройство, часовник-календар за реално време и оперативна памет за съхранение на информацията за реализирания оборот, общо и по данъчни групи, в зависимост от видовете сделки (облагаеми и освободени);

в) да има един канал за връзка с персонален компютър;

г) да има софтуер, записан на енергонезависим носител, осигуряващ невъзможност за корекция на софтуера. Софтуерът да изпълнява стандартни касови функции за управление на буквено-цифрово печатащо устройство с бонова и контролна лента, управление на запис и чете не на данни от фискална памет според изискванията на наредбата и самостоятелно четене на данни от фискалната памет без наличие на система с персонален компютър;

д) изпитването на фискален принтер се извършва в система с персонален компютър под управлението на програма за проверка на функционалните изисквания;

е) одобряването на фискален принтер става по реда, посочен в наредбата.


Приложение № 3 към чл. 6 и 12


(Доп. - ДВ, бр. 87 от 1994 г., изм. - ДВ, бр. 59 от 1998 г.)


ЗАЯВКА


за изпитване на тип електронен касов апарат с фискална памет съгласно изискванията на ПМС № 91 от 1993 г. и Наредба № 7 от 11.X.1993 г.


1. Фирма производител . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(точно наименование)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(адрес)

2. Фирма вносител . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(точно наименование)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(адрес)

3. Тип на електронния касов апарат с фискална памет

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(точно наименование и означаване на модела)

Заявител: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(фамилия, длъжност, подпис, печат)


ДЕКЛАРАЦИЯ


От името на производителя (вносителя) ДЕКЛАРИРАМ, че са ми

известни всички изисквания към електронните касови апарати с фискална

памет съгласно ПМС N 91 от 1993 г. и Наредба N 7 от 11.Х.1993 г.

Гарантирам наличието на достатъчно фирмени сервизни бази

(съгласно приложения към декларацията списък) на територията на

Република България, осигуряващи обслужването на въведените в

експлоатация електронни касови апарати с фискална памет в продължение на

най-малко 7 години от датата на продажбата.

Удостоверявам, че продаваните от нас електронни касови апарати с

фискална памет автоматично се блокират при неизправна фискална памет и

издават служебно съобщение в случаите, когато остават по-малко от 50

свободни участъка за запис на финансови отчети във фискалната памет.

Декларирам, че електронните касови апарати с фискална памет тип

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

съхраняват информацията в оперативната си памет и в часовника календар в

продължение най-малко на 1500 часа.

Декларирам, че съм запознат с условието, че получавам право на

разпространение на представения от мен тип ЕКАФП след производство и

лабораторни изпитвания на минимална серия от 50 броя ЕКАФП от този тип.

Уведомен съм, че официалното оповестяване на одобряването на

представения от мен тип ЕКАФП ще стане след представяне на документ от

изпитването на тази серия. За ЕКАФП от внос официалното оповестяване

става след представяне на документ за внос на минимум 50 броя.

(Условието за минимум 50 броя не се отнася за ЕКАФП на базата на

персонален компютър и за одобрените програмни модификации.)

Известни са ми санкциите, предвидени за нарушаване на ПМС № 91 от 1993 г., Наредба № 6 на Министерството на финансите от 1997 г. и Наредба № 7 на Министерството на финансите от 1993 г.

Декларатор: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(фамилия, длъжност, подпис, печат)


Приложение № 4 към чл. 13


РАЗРЕШИТЕЛНО


за производство/внос на типа електронни касови апарати с фискална памет


Комисия в състав:

1. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

представител на Министерството на финансите,

2. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

представител на Министерството на промишлеността,

3. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

представител на Комитета по стандартизация и метрология, след като

разгледа и обсъди приложените документи и резултатите от изпитванията


РЕШИ:


ОДОБРЯВА типа електронни касови апарати с фискална памет . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . произведен от . . . . . . . . . . . .

внесен от . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . и

разрешава ползването му на територията на Република България в смисъла

на ПМС Приложение № 4 към чл. 13 91 от 1993 г.

Типът да се внесе в регистъра на одобрените типове.


1. . . . . . . . . . . .

(име, фамилия, подпис)

2. . . . . . . . . . . .

(име, фамилия, подпис)

3. . . . . . . . . . . .

(име, фамилия, подпис)


Приложение № 5 към чл. 13


София, . . . . . . . .


Комитет по стандартизация и метрология при Министерския съвет


СВИДЕТЕЛСТВО


№ . . . . .


за одобряване на типа на електронен касов апарат

с фискална памет


Касовият апарат тип . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

произведен от . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

внесен от . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

отговаря на изискванията на ПМС № 91 от 1993 г. и Наредба № 7 от

11.Х.1993 г. и може да бъде използван на територията на Република

България за отчитане на оборота в сферата на търговията и общественото

хранене.


Дата: . . . . . . . .

София

Председател: . . . . . . . . . .

(подпис, печат)


Приложение № 6 към чл. 20


(Ново - ДВ, бр. 87 от 1994 г.)


изх. № До

началника на

данъчна служба

гр. . . . . . . . .


МОЛБА


от . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(собствено, бащино, фамилно име)

фирма . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(юридическо наименование и адрес)


Господин Началник,


Моля да ми бъде издадено свидетелство за регистрация на . . .

броя, както следва:


1. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(индив. № ЕКАФП, индив. № ФП, търговски обект, адрес,

телефон)

2. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(индив. N ЕКАФП, индив. N ФП, търговски обект, адрес, телефон)

3. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(индив. № ЕКАФП, индив. № ФП, търговски обект, адрес, телефон)



Приложение: 1. Паспорт на ЕКАФП № . . .

2. Паспорт на ЕКАФП № . . .

3. Паспорт на ЕКАФП № . . .


Декларирам, че съм уведомен за задължението си при въвеждане в

експлоатация да осигуря наличието на всички кодиращи ключове, да подам

необходимите за въвеждане в експлоатация данни, да подготвя книга за

дневните финансови отчети.


Дата, град . . . . . . . . .Подпис: . . . . . . . . .


Приложение № 7 към чл. 22


(Ново - ДВ, бр. 87 от 1994 г.)


ПРОТОКОЛ


за демонтаж на фискална памет


№ . . ./. . . .



Днес, . . . . . . 199. г., в . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(час, минути)


Търговски обект . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(наименование, адрес, телефон на търговския

обект)

Собственост на . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(име, адрес, телефон на данъчнозадълженото лице)

Данъчен номер . . . . . . . . . .

Фирма . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(юридическо наименование, адрес, телефон)

За ЕКАФП тип . . . . . ., пломбиран от . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(фирма производител/вносител, сервизен техник)

индивидуален номер на ЕКАФП . . . . . . . . . . . . . . . . . .

индивидуален номер на ФП . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

се констатира следната повреда . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Към датата на протокола, видно от дневника за дневния оборот,

общата сума за периода от . . . . до. . . . е . . . . . . . . . . . . .

. . . . лв.

(цифром, словом)

Регистрирано от Данъчна служба . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(наименование и адрес на данъчната служба)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(име и телефон на данъчния инспектор)

Сервизна организация . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(наименование и адрес на сервизната

организация)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(име и телефон на сервизния техник)


Настоящият протокол се изготви в четири еднообразни екземпляра,

от които по един за тримата представители и един за НМЦ - София.

1. . . . . . . . . . представител Данъчна служба гр. . . . . . .

2. . . . . . . . . . представител Сервизна организация . . . . .

гр. . . . . . . . . .

3. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . собственик на

ЕКАФП


Дата, град . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

При разчитане на фискалната памет от . . . . . . . . . . . . . .

(фирма производител/вносител)

е прочетена тотална сума за реализиран оборот . . . . . . . . . . лв. (цифром,

словом)


Дата, град . . . . . . . . Подпис и печат . . . . . . . . . . .

(фирма производител/

вносител)


Приложение № 8 към чл. 13


(Ново - ДВ, бр. 59 от 1998 г.)



РАЗРЕШИТЕЛНО
за система фискализирани терминали,
работещи в локална мрежа
№.................................................................................................................................................................................................................................
Комисия в състав:
1.............................................. представител на
Министерството на финансите
2.............................................. представител на
Министерството на промишлеността
3.............................................. представител на
Комитета по стандартизация и метрология, след
като разгледа и обсъди приложените докумен-
ти и резултатите от изпитванията на предложе-
ната за одобряване система в съответствие с
изискванията на Наредба № 7 на Министерст-
вото на финансите от 1993 г.,
 
Р Е Ш И:
 
ОДОБРЯВА система от фискализирани тер-
минали тип .............................. вписани в регис-
търа на одобрените типове ЕКАФП под
№...................... работещи в локална мрежа в
......................................................................................................................................................................................................................
(наименование на обекта, в който работи системата)
(пълен и точен адрес)
и разрешава използването и на територията
на Република България в смисъла на ПМС
№ 91 от 1993 г.
София, ...................................................................................
Комисия:
 
1.........................................................................................
  (име, фамилия, подпис)
 
2.........................................................................................
  (име, фамилия, подпис)
 
3.........................................................................................
  (име, фамилия, подпис)"


Промени настройката на бисквитките