Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 26 от 29.III

НАРЕДБА № 2 ЗА УПРАВЛЕНИЕТО, СТОПАНИСВАНЕТО И ПРОДАЖБАТА НА ЖИЛИЩА, АТЕЛИЕТА И ГАРАЖИ ОТ ВЕДОМСТВЕНИЯ ФОНД НА СТРОИТЕЛНИТЕ ВОЙСКИ

 

НАРЕДБА № 2 ЗА УПРАВЛЕНИЕТО, СТОПАНИСВАНЕТО И ПРОДАЖБАТА НА ЖИЛИЩА, АТЕЛИЕТА И ГАРАЖИ ОТ ВЕДОМСТВЕНИЯ ФОНД НА СТРОИТЕЛНИТЕ ВОЙСКИ

ПРИЕТА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ТЕРИТОРИАЛНОТО РАЗВИТИЕ И СТРОИТЕЛСТВОТО

Обн. ДВ. бр.26 от 29 Март 1994г., отм. ДВ. бр.82 от 27 Септември 1996г.

Загубила значение - виж Наредба № 4 от 8 юли 1998 г. за управлението, стопанисването, отдаването под наем и разпореждането с жилища, ателиета, гаражи и паркоместа от Ведомствения фонд на Строителните войски - ДВ, бр. 85 от 24 юли 1998 г.


Глава първа.
Общи разпоредби

Чл. 1. С тази наредба се урежда редът за придобиване, управление, стопанисване и продажба на жилища, ателиета и гаражи, включени във ведомствения фонд на Строителни войски (ВФ на СВ).


Чл. 2. (1) Управлението, стопанисването и поддръжката на ведомствените имоти на Строителните войски (СВ) се осъществяват от поделенията по местонахождението на имотите със средства, осигурени от приходите от наемните договори или от друга стопанска дейност.

(2) За територията на град София управлението и стопанисването на имотите се осъществяват от Главното управление на Строителните войски (ГУСВ), а поддръжката - от поделенията, на които са предоставени за ползване.

(3) Жилищни сгради, в които има жилища, ателиета и гаражи, собственост на граждани, се стопанисват от гражданите и органите по предходните алинеи. Разходите за ремонт се разпределят между собствениците и Строителните войски съобразно техния дял в съсобствеността.


Чл. 3. Жилищата, ателиетата и гаражите, включени във ВФ на СВ, се продават въз основа на решение на началника на СВ по реда на тази наредба.


Чл. 4. Замяна на жилища от ВФ на СВ с жилища - собственост на физически и юридически лица, се извършва с разрешение на началника на СВ при условията и по реда на тази наредба, като стойността на двата обекта се изчислява по равностойни договорни пазарни цени с овехтяването предвид.


Чл. 5. Приходите от продажбата на жилища и други имоти се използват само за ново жилищно строителство или за закупуване на готови жилища и други имоти. и други и включването им във ведомствения фонд на Строителни войски


Глава втора.
Приемане на новопостроените и придобитите жилищни имоти

Чл. 6. (1) Всички новопостроени или придобити на друго законно основание жилища, ателиета и гаражи, определени за включване във ВФ на СВ, след приемане и разрешаване ползването им по установения ред в едномесечен срок се предават от инвеститора или съответното физическо или юридическо лице на органите по чл. 2 за управление и стопанисване.

(2) Приемането на имотите по ал. 1 за управление и стопанисване се извършва с приемателно-предавателен протокол, съставен и оформен от комисия в състав: представители на инвеститора или на физическото или юридическото лице и органите по чл. 2 на територията, на която се намират имотите.

(3) След приемането на имотите те се включват в книгите за дълготрайни активи на поделенията и ГУСВ с тяхната фактическа стойност.


Чл. 7. Към приемателно-предавателния протокол се прилагат следните документи:

1. преписи от протокол обр. 16 и разрешението за ползване на обектите и всички последващи актове между инвеститора и строителя;

2. екзекутивни чертежи за архитектурните и конструктивните части и за всички видове инсталации в сградата с означение на местата за свързване и захранване с външни мрежи;

3. ценообразуване на блока с данни за прилежащите към жилищата и други обекти, избени и тавански помещения, припадащите им се идеални части на сградата и от правото на строеж, както и всички подобрения по време на строителството.


Чл. 8. За придобитите имоти на друго законно основание се изготвя предавателно-приемателен протокол опис при получаването им със съответния документ за собственост.


Чл. 9. За всички новопридобити жилищни и други имоти от ВФ органите по чл. 2 писмено уведомяват съответните общини по местонахождението на имотите за актуването им като ведомствени на Строителните войски, като изискват препис от документа за собственост.


Глава трета.
Управление, административно-техническа и счетоводна отчетност на ведомствения фонд НА Строителните войски

Чл. 10. (1) Основен документ за отчет на жилищата и другите ведомствени имоти е главната книга за дълготрайни активи. В нея се вписват всички новопридобити имоти по глава втора.

(2) Главна книга се води освен в ГУСВ и в поделенията, стопанисващи имотите, включени във ведомствения фонд.


Чл. 11. (1) За всяка жилищна сграда и имот се водят две досиета - техническо и наемнодоговорно.

(2) Техническото досие се съхранява в отдел "Капитално строителство" и съдържа:

1. документите, посочени в глава втора;

2. скица на терена с точно определени граници на имота (парцела) и квадратурата;

3. документи, съставени във връзка с извършените ремонти, преустройства и подобрения в сградата или имота;

4. препис от документа за собственост;

5. документи за придобиване на имота (решението или заповедта за включването му във ведомствения фонд);

6. техническа информационна карта на имота.

(3) Наемнодоговорното досие се съхранява в отдел ВФ и съдържа:

1. заповедите за настаняване и договорите за наем;

2. протокол за размера на наемната цена, определен по тарифа;

3. протоколите описи за техническото състояние на отделните жилища и другите имоти, с които те се предават и приемат от наемателите;

4. други данни за определяне на наемната цена;

5. молби декларации от наемателите за настаняване в имота и сключване на наемен договор;

6. декларация за удържане сумите за наема от трудовото възнаграждение на наемателите.


Чл. 12. Приходите от наем се използват за покриване разходите по управление, стопанисване и поддържане на ведомствения жилищен фонд.


Чл. 13. Всеки продаден имот на наемател се отписва от ВФ, като се намаляват дълготрайните активи с неговата балансова стойност.


Чл. 14. Техническите изпълнители по поддръжката на ВФ водят специален регистър на наемателите, в който се отразяват данните за жилищните сгради и имотите, наемателя, стойността на наема, и контролират настаняването, изваждането, редовното плащане на наема, експлоатацията и ремонта.


Глава четвърта.
Стопанисване, поддържане и ремонт на ведомствените имоти

Чл. 15. Органите по чл. 2 полагат необходимите грижи за правилното стопанисване, поддържане в добро състояние и вид на ведомствените имоти, като осигуряват:

1. технически правилна и в съответствие с изискванията на нормативните актове експлоатация;

2. текущи и основни ремонти, които трябва да се извършват;

3. средства за извършване на ремонтните строителни и монтажни работи (СМР) от амортизационните отчисления и наемите;

4. заплащането на изискващите се данъци и такси.


Чл. 16. Органите по чл. 2 определят датата, от която настанените наематели заплащат наем за обитаваното жилище или другите имоти.


Чл. 17. (1) Органите по чл. 2 следят за появяването на скрити дефекти и недостатъци в гаранционния срок на новоприетите сгради.

(2) При констатиране на недостатъци незабавно се уведомява инвеститорът за съставяне на двустранен протокол за реда на отстраняването им.


Чл. 18. (1) Ремонтното обслужване на жилищните сгради има за цел да осигурява тяхното поддържане в добро състояние и изискан вид, да ги предпазва от повреди и преждевременно износване.

(2) Ремонтното обслужване обхваща профилактична дейност, авариен, текущ и основен ремонт.


Чл. 19. Констатираните нужди от ремонт се отразяват в протоколи на комисии, въз основа на които се изготвя необходимата проектосметна документация и финансови сметки, като се организира и изпълнението на ремонтните дейности.


Чл. 20. Наемателите на ведомствени жилища, ателиета и гаражи отстраняват за своя сметка всички нанесени повреди и извършват ремонтни работи съгласно наемния договор.


Глава пета.
Условия и ред за наемане на имоти от ведомствения фонд на строителни войски

Раздел I.
Условия за настаняване

Чл. 21. (1) Във ведомствените жилища на СВ се настаняват военнослужещи на свръхсрочна служба и волнонаемни работници и служители от СВ с установена жилищна нужда, на работа в населеното място по местонахождението на имота, включени в картотеката на нуждаещите се от жилища в поделението, където работят, и в ГУСВ.

(2) Жилищната нужда се установява съгласно чл. 32.

(3) С жилища се осигуряват еднократно семейства на починали военнослужещи и волнонаемни работници и служители от СВ до 1 година от тяхната смърт или до първото разпределение на жилища, ако имат установена жилищна нужда.


Чл. 22. (1) При настаняването на наемателите във ведомствени жилища се прилагат следните норми:

1. за несемейни и за двучленно семейство - една стая (едностайно);

2. за тричленно или четиричленно семейство - две стаи (двустайно);

3. за семейство с пет, шест и повече членове - по една стая за следващите един или двама членове.

(2) Не се считат за стаи кухните, коридорите, вестибюлите, преходните холове и други сервизни помещения. Те подлежат на ползване от всички обитатели.

(3) С оглед на квадратурата, разпределението на жилищата, семейното положение, пола и възрастта на обитателите броят на полагащите се стаи може да бъде увеличен.

(4) Имат право на самостоятелна стая обитатели, които страдат от болести, посочени в списъка, издаден от Министерството на здравеопазването.


Чл. 23. (1) Когато се освободи частично жилище, което се заема от едно семейство, останалите членове на семейството са длъжни в едномесечен срок, а в случай на смърт - в шестмесечен срок, да поискат да бъдат настанени в друго жилище съобразно нормите, определени в чл. 22. Ако такова искане не бъде направено своевременно, в освободената част се настаняват други нуждаещи се.

(2) При частично освобождаване на жилище, което се заема от две или повече семейства, освободената част се предоставя на семейството, което има най-голяма нужда, съобразно нормите, определени в чл. 22. Когато освободената част не се полага на лицата, които остават да живеят в жилището, те имат право на месечен срок да поискат да бъдат настанени в друго жилище.


Чл. 24. В случай на смърт на наемателя договорът за наема се счита продължен с лицата, които са имали право да обитават жилището до момента на смъртта и продължават да го обитават.


Чл. 25. Запазват жилищата си наематели, изпратени временно на специализация или на работа в друго населено място в страната или в чужбина, когато отсъствието им ще продължи по-малко от една година. Ако отсъствието им продължи повече и жилището не се ползва от членове на семейството им, за тях се запазва една стая, а в останалата част се настаняват други наематели за срок до завръщането на първоначалния наемател или член на семейството му.


Чл. 26. Всички свободни жилища и жилищни помещения трябва да бъдат обявени от лицата, които са ги наемали, и от домоуправителите (техническите изпълнители по поддържането на фонда) пред органите по чл. 2 в двуседмичен срок от освобождаването им.


Чл. 27. Не се допуска настаняването в жилищни имоти от ведомствения фонд на:

1. некартотекирани по установения в тази наредба ред военнослужещи, волнонаемни работници и служители от СВ;

2. военнослужещи и волнонаемни работници и служители, ако те или членовете на техните семейства притежават в района на населеното място, където работят или живеят, собствено жилище или вила, които са годни за постоянно обитаване;

3. военнослужещи, волнонаемни работници и служители, ако те или членове на техните семейства притежават собствено жилище или вила, които са годни за постоянно обитаване, в населени места близо до гарнизона с осигурен обществен транспорт;

4. работници и служители от други ведомства и организации;

5. запасни офицери и сержанти, бивши волнонаемни работници и служители от СВ;

6. служители и работници, които са получили жилище от Строителните войски и са го прехвърлили на други лица, с изключение на тези, които са извършили замяна на собствено жилище, непридобито от Строителни войски, с жилище от ВФ на СВ.


Чл. 28. В жилища, ателиета и гаражи от ведомствения фонд на СВ могат да бъдат настанявани служители и работници от системата на Министерството на териториалното развитие и строителството и неговите структурни звена.


Чл. 29. Централната жилищна комисия в ГУСВ се назначава от началника на Строителните войски, а жилищните комисии в поделенията - от командирите на поделенията.


Чл. 30. Централната жилищна комисия контролира дейността и оказва помощ на жилищните комисии в поделенията по разпределението на жилищните и други имоти. При установено неправомерно разпределение отменя техните предложения.


Чл. 31. Централната жилищна комисия и жилищните комисии в поделенията:

1. изучават нуждите на кандидатите за жилища, установяват тяхната степен и определят групата, в която се картотекират;

2. извършват ежегодното картотекиране на нуждаещите се от жилища;

3. персонално разпределят жилищата и другите имоти от ВФ между нуждаещите се кандидати.


Чл. 32. (1) При определяне и степенуване на жилищната нужда включените в списъците картотекирани кандидати за жилища се подреждат, както следва:

1. незаемащи жилищна площ или ползващи за жилища нежилищни помещения, като бараки, изби, непригодни тавански помещения, хотели, и живеещите в помещения - негодни за обитаване, вредни в санитарно-хигиенно отношение или застрашени от самосрутване, освидетелствани по реда на чл. 309 ППЗТСУ;

2. млади новобрачни семейства, както и живеещите в жилища въз основа на свободно договаряне;

3. заемащи недостатъчна жилищна площ по нормите на чл. 22 или обитаващи жилища заедно с друго семейство.

(2) В групите нуждаещите се от жилища се подреждат по следния начин:

1. офицерски състав - по старшинство в званието и прослужени години в Строителните войски;

2. сержантски състав - по старшинство в званието и прослужени години в Строителните войски;

3. волнонаемни работници и служители - по трудов стаж в Строителните войски;

4. работници и служители от МТРС.

(3) Нуждаещите се от жилища в групите по ал. 2 при равни други условия се подреждат, както следва:

1. многодетните семейства - с три и повече деца;

2. трудоустроени от Строителни войски;

3. всички останали.


Чл. 33. При персонално разпределение на жилищата комисиите вземат под внимание и здравословното и материалното положение на нуждаещите се, продължителността на времето, през което са живеели при по-тежки жилищни условия, изпълнението на трудовите задължения, както и интересите на Строителните войски.


Чл. 34. (1) Всички молби по жилищни въпроси се разглеждат и решават от жилищните комисии в поделенията, а жалбите по тях се подават по команден ред.

(2) Молби, подадени до други инстанции не по реда, предвиден в ал. 1, не се разглеждат, а се изпращат на жилищната комисия в поделението, където работи или служи молителят.

(3) При особено тежки случаи, когато комисията не е в състояние да вземе решение, и при наличие на свободни жилища тя прави мотивирано предложение до председателя на централната жилищна комисия след предварително съгласуване.


Чл. 35. Новопридобитите и свободните жилища, ателиетата и гаражите се разпределят между поделения в едно и също населено място в зависимост от картотекираните нуждаещи се от централната жилищна комисия в ГУСВ.


Чл. 36. До 10% от жилищата могат да се заделят за резерв - за семейства на загинали военнослужещи, волнонаемни работници и служители и за други тежки и особени случаи. В тези жилища по изключение могат да се настаняват и некартотекирани кандидати за жилища по преценка на органите по чл. 29.


Чл. 37. Наематели, обитаващи ведомствени жилища и картотекирани в III и IV група на жилищни нужди, могат да получат друго жилище съобразно нуждите им и нормите, определени в чл. 22, като обитаваните от тях жилища се предоставят за настаняване на картотекирани в I - II група на жилищни нужди.


Чл. 38. (1) Преведените от един гарнизон в друг наематели, обитаващи ведомствени жилища, могат да получат ведомствено жилище в новия гарнизон при условие, че в едномесечен срок след получаване на новото жилище освободят и предадат по установения ред ведомственото жилище в населеното място, където са работили преди това.

(2) По взаимно съгласие на наемателите може да се извърши междуградска или вътрешноградска замяна на ведомствени жилища със съгласие и по преценка на командирите на съответните поделения и с разрешение на началника на Строителните войски или упълномощено от него лице.


Раздел II.
Ред за настаняване в жилища и други ведомствени имоти на Строителните войски

Чл. 39. Настаняването в жилищните и другите ведомствени имоти се извършва със заповед на командирите на поделения, на които се предоставят имотите, а за град София - със заповед на зам.-началника на Строителните войски по тиловото осигуряване, издадени само на основание протоколи от заседания на централната жилищна комисия и жилищните комисии в поделенията.


Чл. 40. (1) Заповедта за настаняване се отнася само за настанения и членовете на неговото семейство.

(2) Ако жилището не се заеме в едномесечен срок без уважителни причини, заповедта за настаняване се отменя от органа, който я е издал.


Чл. 41. (1) Предоставеното жилище или друг имот от ВФ се ползва само от определения наемател.

(2) Допуска се по изключение заедно със семейството на наемателя да живеят в жилището и техни възходящи, както и встъпили в брак низходящи за сметка на жилищната площ, която се полага на наемателя и неговото семейство по нормите, определени в чл. 22.


Чл. 43. (1) С наемния договор по предходния член се определят предметът на договора, редът за предаване и приемане на имота, правата и задълженията на наемателя и наемодателя, редът за прекратяване на договора, санкциите и отговорностите за неизпълнение задълженията на страните.

(2) Наемният договор се сключва за срок, определен в акта за настаняване, ако има такъв, или до закупуването на жилището от наемателя.

(3) Наемният договор се прекратява при условията и по реда на глава шеста.


Чл. 44. (1) Настанените във ведомствени имоти наематели заплащат дължимия наем от датата на издаване заповедта за настаняване.

(2) Наемната цена се определя по тарифа и се посочва в договора.

(3) Заедно с наема наемателят заплаща на наемодателя и таксата за смет.


Чл. 45. (1) С наемния договор се определя начинът за заплащане на наема - в брой в касата на стопанисващото имота поделение, чрез разплащателна сметка, чрез пощенски запис или чрез удръжка от трудовото възнаграждение на наемателя.

(2) Когато наемната цена ще се заплаща чрез удръжка от трудовото възнаграждение, наемателят при сключване наемния договор подписва декларация. Въз основа на тази декларация се изготвят списъци на наемателите с посочени суми на наемите за удържане от трудовите им възнаграждения по поделения. По един екземпляр от списъците се изпраща на поделенията, където работят наемателите.

(3) Поделенията са длъжни да удържат ежемесечно от трудовото възнаграждение на наемателите сумите, посочени в списъците по ал. 2.


Чл. 46. (1) Настаняването в ателиета се извършва за осъществяване творческа дейност на наемателите, като предимство за настаняване имат живеещите в сградата.

(2) Гаражи се предоставят с предимство на притежаващите леки автомобили със срочен наемен договор, в който се договаря и цената.


Глава шеста.
Прекратяване на наемните отношения

Чл. 47. (1) Наемните отношения за жилищните и другите ведомствени имоти могат да бъдат прекратявани:

1. поради неплащане на наемната цена за повече от 3 месеца или поради системното и неплащане в срок. При извинителни или краткотрайни закъснения в плащането на наемателя може да се даде срок за плащане на задължението. Повторно даване на срок не се допуска;

2. за извършване на разрешено по съответния ред ново строителство, включително надстрояване или пристрояване, когато се засягат обитавани помещения, след като на наемателя се представи друго жилище съобразно наеманото;

3. поради лошо стопанисване, което поврежда имота. По преценка на органите по настаняването на наемателя може да се даде срок за отстраняване на повредата;

4. когато един от сънаемателите на една стая встъпи в брак. В този случай договорът за наем се разваля с другия сънаемател, след като му се предостави друго жилище съобразно с наеманото;

5. при уволнение на военнослужещ по дисциплинарен ред или по негово искане преди изтичане на 10 години трудов стаж в СВ;

6. при прекратяване на трудовия договор с волнонаемен работник или служител на основание чл. 190, чл. 326 или чл. 330, ал. 2, т. 1 - 4 от Кодекса на труда;

7. когато наемателят или член на неговото семейство притежава или придобие собствено жилище или вила в района на същото населено място, свободни и годни за постоянно обитаване;

8. по искане на наемателя след изтичане на едномесечното предизвестие за това;

9. при превеждане на наемателя на работа в друг гарнизон и предоставяне на ведомствено жилище там.

(2) Прекратяването на наемните правоотношения с наемателите се извършва със заповед на органите по настаняването. Заповедта се връчва по реда на ГПК, като тя може да се обжалва по реда на Закона за административното производство.

(3) Опразването на жилища, заемани от военнослужещи, се изпълнява от органите по настаняването след съгласуване с Военната прокуратура относно законосъобразността и със съдействието на органите на Военната полиция.

(4) Опразването на жилищата от волнонаемни работници и служители и лица, неработещи в СВ, се изпълнява от органите по ал. 3 след съгласуване със съответната районна прокуратура.


Чл. 48. Ако при развод жилището бъде предоставено от съда на съпруга, който не работи в Строителните войски, наемните отношения с него се прекратяват с изтичане на срока, посочен в съдебното решение.


Глава седма.
Продажба на имоти, включени във ведомствения фонд на Строителни войски

Чл. 49. Продажбата на жилища, ателиета и гаражи се извършва от Главно управление на Строителните войски чрез специализираните му органи след решението по чл. 3.


Чл. 50. (1) Наемателите на жилища могат да ги закупят по цени съгласно Наредбата за базисните пазарни цени на недвижимите имоти (обн., ДВ, бр. 65 от 1991 г.; изм. и доп., бр. 77 и 93 от 1991 г., бр. 51, 54 и 68 от 1992 г. и бр. 4 от 1993 г.), ако отговарят на следните условия:

1. жители са на населеното място по местонахождение на имота;

2. не притежават жилищни и вилни имоти в населени места от 0, I, II и III функционален тип;

3. не са прехвърляли жилищни имоти, придобити от СВ, след 1981 г. с изключение на ликвидиране на съсобственост;

4. притежаваното движимо и недвижимо имущество е под 70% от цената на жилището, за което кандидатстват за закупуване.

(2) Наличието на условията по ал. 1 се установява с декларация на гражданите.

(3) Стойността на притежаваното имущество по ал. 1, т. 4 се определя, както следва:

1. за моторни превозни средства, селскостопански машини, произведения на изкуството, нумизматика, филателия и др. - по застрахователната им стойност;

2. за селскостопанските земи - по Наредбата за цените на земите съобразно пазарните цени на съответния район, цените на сградите върху тях и прогресивно нарастващите такси (ДВ, бр. 68 от 1992 г.) - в размер на пълната им стойност;

3. за дялово участие в търговски дружества и кооперации - в размер 50 на сто от действителната му стойност;

4. за фабрики и други обекти с производствено предназначение и прилежащите към тях терени и съоръжения - по оценки, извършени от лицензирани експерти съгласно Наредбата за оценка на обектите, подлежащи на приватизация (обн., ДВ, бр. 50 от 1992 г.; изм., бр. 9 от 1993 г.; доп., бр. 30 от 1993 г.);

5. за акции, котирани на фондовата борса по пазарната им цена, а за останалите - по номиналната им стойност.

(4) Оценките на притежаваното недвижимо имущество по ал. 3 се извършват от общините по местонахождение на имота, за което гражданите заплащат режийни разноски в размер 0,5 на сто от стойността на имота. Средствата се внасят във фонд "Жилищно строителство" на общините.

(5) В притежаваното имущество се включват и наличните парични средства, включително и тези по жилищноспестовните влогове и дивидентите.


Чл. 51. Наемателите на ателиета и гаражи могат да ги закупят по цени съгласно Наредбата за базисните пазарни цени на недвижимите имоти, ако не притежават друг такъв имот в същото населено място.


Чл. 52. (1) Решение за продажба на жилища, ателиета и гаражи се вземат от ГУСВ или съответното поделение по искане на наемателите, които към молбата за закупуване представят следните документи:

1. декларация по чл. 50;

2. заповед за настаняване;

3. служебна бележка от домоуправителя на блока, че гражданинът е записан в домовата кника като живеещ в апартамента.

(2) Наемателите, които са в трудовоправни отношения с МТРС и неговите структурни звена, представят служебна бележка за потвърждаване на местоработата им.

(3) Продажбата на обектите по ал. 1 се извършва със заповед на началника на СВ, въз основа на която се подготвя договор за покупко-продажба.


Чл. 53. Продажбата на жилища, ателиета и гаражи на наематели, неотговарящи на условията по чл. 50, ал. 1 или неработещи в системата на СВ и МТРС, както и на други физически и юридически лица се извършва по договорна пазарна цена.


Чл. 54. Цената на земята и на правото на строеж се определят към датата на издаване на заповедта за определяне на купувач.


Чл. 55. Оценката на продавания имот се извършва с протокол, който се подписва от комисия, назначена от началника на СВ.


Чл. 56. За всеки купувач се оформя преписка в ГУСВ, която съдържа:

1. оценителен протокол, техническа документация и данни за границите на имота;

2. документите по чл. 52;

3. заповед за определяне на купувача;

4. договор за покупко-продажба;

5. платежни документи за покриване стойността на имота и разноските по извършване на сделката.


Чл. 57. (1) В шестмесечен срок от издаване на заповедта определеният купувач трябва да заплати изцяло стойността на имота на ГУСВ.

(2) Невнасянето на дължимите суми по ал. 1 се счита за отказ от покупка и преписката се прекратява.


Чл. 58. (1) Със сключването на договора за покупко-продажба купувачът придобива правото на собственост върху имота заедно с припадащите се идеални части от общите части на сградата и от правото на строеж върху терена.

(2) Нотариална форма на договора не е необходима.


Чл. 59. При продажбата на ведомствени жилища, ателиета и гаражи се заплащат 1% режийни разноски върху цената на имота по сметката на ГУСВ, както и законоустановения данък, ако той не е включен в цената на имота.


Чл. 60. В 14-дневен срок от получаване на договорите купувачите задължително се явяват в данъчните служби по местонахождението на имотите за регистрирането им.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Картотекираните по реда на тази наредба нуждаещи се са длъжни при промяна на местоработата, местожителството или степента на жилищната им нужда да уведомяват писмено в едномесечен срок органите по глава пета за извършване промяна в картотеката.


§ 2. Органите по глава пета по своя инициатива, по сведение или сигнал на граждани и други органи могат да извършват проверки на жилищните условия на картотекираните кандидати и изключват от картотеката тези, които са загубили правото или са включени неправомерно в картотеката.


§ 3. Допълнително картотекиране след изготвяне на списъците се разрешава от органите по глава пета.


§ 4. Кандидатите за жилища, дали неверни сведения в молбата декларация, които са послужили като основание за по-голяма тежест на жилищната им нужда, или несъобщили факти и обстоятелства, които намаляват степента на същата, се изключват от картотеката за срок до 3 години по решение на органите по глава пета.


§ 5. При самоволно настаняване в помещения от ВФ виновният се изважда принудително от органа по настаняването, без да може да кандидатства за същите помещения, като се лишава от право да бъде картотекиран за срок до 3 години.


§ 6. Под "семейство" по смисъла на тази наредба се считат съпрузите и ненавършилите пълнолетие техни деца, ако не са встъпили в брак.


§ 7. На основание чл. 2 и 3 от ПМС № 230 от 1993 г. за реда за стопанисване, управление и продажба на жилища, ателиета, гаражи и други обекти от Главното управление на Строителните войски, Войските на Министерството на транспорта и Войските на Комитета по пощи и далекосъобщения (ДВ, бр. 102 от 1993 г.) ГУСВ ще изгражда, продава и заменя жилища, ателиета, гаражи и други обекти като търговец по смисъла на чл. 1, ал. 1, т. 10 от Търговския закон съобразно Правила на ГУСВ, като преимущество при определяне бъдещите купувачи имат работниците и служителите от системата на СВ и МТРС.


§ 8. Продажба и отдаване под наем на други имоти, ведомствени на Строителни войски, се извършват по реда на Наредбата за търговете (ДВ, бр. 50 от 1992 г.) и Наредбата за конкурсите (обн., ДВ, бр. 68 от 1992 г.; изм. и доп., бр. 14 и 30 от 1993 г.).


Заключителни разпоредби

§ 9. Тази наредба се издава на основание § 2 от заключителните разпоредби на ПМС № 230 от 1993 г.


Промени настройката на бисквитките